Jump to content

Γιατί, τι, και πώς


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Τριπλό ερώτημα, τριπλό θέμα.

 

1. Γιατί γράφετε; Τι είναι εκείνο που σας παρακινεί να καθίσετε μπροστά στον Υ/Η σας ή μπροστά σε ένα κομμάτι χαρτί και να αρχίσετε να γράφετε;

 

2. Τι περιμένετε από τη συγγραφή; Χρήματα; Αναγνώριση; Ένα "μπράβο"; Κάτι άλλο;

 

3. Πώς σας επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων πάνω σ' αυτά που γράφετε; Τις ακούτε πάντα; Τις αγνοείτε πάντα; Βρίσκετε κάποια μέση λύση; Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί γράφετε; Τι είναι εκείνο που σας παρακινεί να καθίσετε μπροστά στον Υ/Η σας ή μπροστά σε ένα κομμάτι χαρτί και να αρχίσετε να γράφετε;

 

Προσωπική ικανοποίηση, κατα κύριο λόγο. Γράφοντας, βγάζω κάποια πράγματα απο μέσα μου, και αυτό με βοηθάει. Επίσης με κάνει να ξεφεύγω για λίγο απο την ρουτίνα, και να περιπλανιέμαι --έστω και νοερά-- στους κόσμους και τις καταστάσεις που δημιουργώ.

 

(Η/Υ είναι, όχι Υ/Η. Σε τσακώσαμε Βάρδεεε! :bangin: )

 

2. Τι περιμένετε από τη συγγραφή; Χρήματα; Αναγνώριση; Ένα "μπράβο"; Κάτι άλλο;

 

Δεν είμαι επαγγελματίας συγγραφέας (ακόμα :lolipop: ), οπότε δεν περιμένω χρήματα. Η αναγνώριση μου είναι κάτι το αδιάφορο, αλλα αν υπάρχει, ακόμα καλύτερα. Ένα "μπράβο" μοναχό του δεν θα μου έλεγε πολλά, οπότε θα έλεγε κανείς οτι περιμένω και μια εποικοδομητική κριτική ή σχόλιο, ή έστω κάτι --οτιδήποτε-- το οποίο θα με βοηθούσε να βελτιώσω το γράψιμο μου.

 

3. Πώς σας επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων πάνω σ' αυτά που γράφετε; Τις ακούτε πάντα; Τις αγνοείτε πάντα; Βρίσκετε κάποια μέση λύση; Κάτι άλλο;

 

Αν η γνώμη/κριτική έχει κάτι να μου προσφέρει, κρατάω απο αυτή ό,τι μου φαίνεται οτι μπορεί να με βοηθήσει. Αν είναι ένα ξερό "μπράβο" ή "πωπω, πολύ γουστάρω", απλα, τη δέχομαι. Αν κάτι άρεσε του αναγνώστη, θέλω να μου πεί τι ήταν αυτό, αν δεν του άρεσε, το ίδιο.

 

Με επηρρεάζουν ανάλογα με το ύφος τους. Αν είναι απότομη, όσο σωστά πράγματα και να γράφει, θα μου ψιλοκακοφανεί. Αν πάλι έχει πολλά σορόπια κλπ. θα με ενοχλήσει λίγο (εκτός και αν ξέρω οτι τα συγκεκριμένα άτομα εκφράζονται πάντα απότομα ή σοροπιαστά (:p). Γενικά όμως, προσπαθώ να μη κολλάω στο πώς είναι γραμμένη η κριτική, αλλα να κοιτάζω τι έχει να μου προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί γράφετε; Τι είναι εκείνο που σας παρακινεί να καθίσετε μπροστά στον Υ/Η σας ή μπροστά σε ένα κομμάτι χαρτί και να αρχίσετε να γράφετε;

Καθαρά η αναζήτηση έκφρασης και η ανάγκη που νιώθω να δημιουρώ κάτι, είτε είναι ένα μικρό γλυπτό, ένα στοιχάκι, ένα σκίτσο, μία σύντομη ιστορία ή ένα διήγημα.

 

2. Τι περιμένετε από τη συγγραφή; Χρήματα; Αναγνώριση; Ένα "μπράβο"; Κάτι άλλο;

Την αίσθηση ότι έκανα κάτι ωραίο... κάτι που θα αρέσει και σε άλλους και θα τους αγγίξει!

 

3. Πώς σας επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων πάνω σ' αυτά που γράφετε; Τις ακούτε πάντα; Τις αγνοείτε πάντα; Βρίσκετε κάποια μέση λύση; Κάτι άλλο;

Ακούω την άποψη που θέλουν να περάσουν και αναλογίζομαι κατά πόσο αφορούν το έργο μου ή κάτι που εκείνοι θα ήθελαν.

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί γράφετε; Τι είναι εκείνο που σας παρακινεί να καθίσετε μπροστά στον Υ/Η σας ή μπροστά σε ένα κομμάτι χαρτί και να αρχίσετε να γράφετε;

 

Επειδή δεν έχω άλλους διαθέσιμους τρόπους να ξεσπάω όσα νοιώθω ότι με πνίγουν. Αρχικά είχα που είχα λίγους τρόπους, μετά έκοψα και μερικούς άλλους μόνος μου, οπότε αυτός μου έμεινε. Δεν μπορώ να ζωγραφίσω, δεν μπορώ να χαράξω, δεν μπορώ να φτιάξω ένα γλυπτό, μου είναι αρκετά δύσκολο να γράψω μουσική, οπότε μένει το γράψιμο (και πάνω από όλα η φαντασία). Άντε ίσως και η φωτογραφία, αλλά πρέπει να αποκτήσω φωτογραφική μηχανή πρώτα. :D Η αίσθηση όταν γράφω είναι μοναδική για μένα' αισθάνομαι μία αναζωογόνηση στην ψυχή μου, μία χαρά που μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω (να keep walking :p). Και, πέρα από την χαρά, είναι και η ομορφιά του να πλάθω τις λέξεις. Να ψάχνω να βρω την κατάλληλη, να κάνω μικρές αλλαγές ώστε να αποδίδω καλύτερα την αρχική μου έμπνευση, να αναλύω τη σημασία των λέξεων, να τις χρησιμοποιώ ώστε να δίνω παραπάνω από ένα νοήματα, να τις κόβω, να τις ράβω, να φτιάχνω καινούριες σύμφωνα με εμπειρικούς κανόνες... Ό,τι δηλαδή σημαίνει η λέξη λογο-τεχνία. Θέλει μεράκι και μαστοριά για να αποδείξει κανείς ότι η ομιλούσα γλώσσα μπορεί να γίνει αντικείμενο της τέχνης, και προσπαθώ διαρκώς να το κάνω καλύτερα. Πιστεύω ότι δεν μπορεί να πει κάποιος ότι "τελειοποιήθηκε" στον τομέα αυτό (για κανέναν τομέα δεν το πιστεύω, αλλά τέλος πάντων). Υπάρχει μόνο η συνεχής εξάσκηση, και η συνεχής καλυτέρευση.

 

2. Τι περιμένετε από τη συγγραφή; Χρήματα; Αναγνώριση; Ένα "μπράβο"; Κάτι άλλο;

 

Βασικά περιμένω ό,τι έγραψα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Περισσότερα όμως ναι... Άλλωστε η χαρά της αναγνώρισης από κάποιον άλλο είναι δεδομένη σε κάθε πράγμα. Ο άνθρωπος, μαζί με την ανάγκη της δημιουργίας έχει "πακέτο" και την ανάγκη της αναγνώρισης. Δεν εννοώ λεφτά ή γενική αποδοχή από τον πολύ κόσμο. Μόνο αναγνώριση δύο πραγμάτων: της επιλογής μου να δείξω κάτι που έχω γράψει στον άλλο, εφόσον αυτό το κάτι υποτίθεται ότι εκφράζει τον εσωτερικό μου κόσμο, και, θα ήθελα, και της ομορφιάς αυτού που έχω γράψει (μόνο εάν το βρίσκει ο άλλος όμορφο, φυσικά. Δεν είμεθα και ψωνάρες. :p ). Ένας καλός λόγος (και ειδικά από κάποιον του οποίου το γράψιμο και την πείρα εκτιμώ) είναι υπεραρκετός για να συνεχίσω να μοιράζομαι όσα γράφω με άλλους.

 

3. Πώς σας επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων πάνω σ' αυτά που γράφετε; Τις ακούτε πάντα; Τις αγνοείτε πάντα; Βρίσκετε κάποια μέση λύση; Κάτι άλλο;

 

Με επηρεάζουν και θετικά και αρνητικά πιστεύω. Αν ο άλλος γράψει κάτι πολύ καλό (με την προϋπόθεση να είναι και αλήθεια βέβαια) τότε θα χαρώ πάρα πολύ. Αν ο άλλος γράψει κάτι κακό (η προηγούμενη προυπόθεση δεν ισχύει και τόσο εδώ' και ψέμματα να είναι δηλαδή, άσχημα θα νοιώσω) τότε, ε, όσο να ναι με επηρεάζει. Αν όμως ο κριτής μου επισημάνει τα όποια λάθη μου με σκοπό να με βοηθήσει, δεν τη θεωρώ κακή κριτική. Ίσα-ίσα, καλή τη βλέπω. Από την άλλη, είναι και αυτό που είπε ο Riko. Ο κάθε άνθρωπος εκφράζεται διαφορετικά και έτσι, είναι καλό να γνωρίζεις όσους γράφουν κριτικές για σένα. (Μπορείς να τους πετύχεις το βράδυ όταν γυρνάνε στο σπίτι τους και να τους αποκεφαλίσεις με την καλοακονισμένη σου κατάνα. :devil2: :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

1. Γράφω γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Υπάρχουν τόσα πολλά μέσα στο κεφάλι μου, τα οποία πρέπει οπωσδήποτε να βγουν πριν γίνει έκρηξη. Πέρα από την απόλαυση που προσφέρει, όταν μ'αρέσει κάτι που έχω γράψει, μου δίνει και μεγάλες λύπες, όταν δεν μπορώ να γράψω.

 

2. Ανακούφιση και νόημα.

 

3. Τις ακούω πάντα, γιατί παρ' όλο που οι περισσότεροι θα πουν καλά λόγια(λόγω φιλίας ή ευγένειας), κάπου θα τους ξεφύγει και η αλήθεια. Με βοηθάνε να βελτιωθώ :book:

Link to comment
Share on other sites

Γράφω όταν δεν μπορώ άλλο. Γράφω ποίηση γιατί θα σκάσω αλλιώς και γράφω ιστορίες γιατί θέλω να θυμάμαι τα όνειρα μου. Πόσο θυμώνω όταν γλιστρούν απο το μυαλό μου το πρωί και πέφτουν απ' το μαξιλάρι...!

 

Περιμένω να βρω τους ανθρώπους που όταν διαβάζουν αυτά που γράφω, η ψυχή τους θα σκιρτάει για τον ίδιο λόγο και θα εντοπίζουν τα ίδια σύμβολα με μένα... αυτούς που θα καταλάβουν όχι τα δικά τους (που είναι φυσικά σεβαστό!) αλλά την ψυχή μου. Μετά θα πετάξουμε και θα φτιάξουμε μαζί έναν νέο κόσμο...

 

Ακούω τις γνώμες των άλλων, είπαμε... ψάχνω να εντοπίσω όλες τις αδερφές ψυχές μου... Με επηρεάζει πάντα η ερμηνεία που δίνει ο καθένας στα έργα μου. Είναι σαν να μπαίνω μέσα του.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί γράφετε; Τι είναι εκείνο που σας παρακινεί να καθίσετε μπροστά στον Υ/Η σας ή μπροστά σε ένα κομμάτι χαρτί και να αρχίσετε να γράφετε;

 

Ιδεες, Χρωματα και αρωματα ... θελω να βγαλω τα μεσα εξω οχι απο το στομα ομως (μπλιαχ τι εχω παθει σημερα)

 

 

2. Τι περιμένετε από τη συγγραφή; Χρήματα; Αναγνώριση; Ένα "μπράβο"; Κάτι άλλο;

 

Ικανοποιηση στα ματια των παικτων μου, since εγω ειμαι ενας ταπεινος storyteller και οχι συγγραφεας η ποιητης οπως εσεις :(

 

3. Πώς σας επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων πάνω σ' αυτά που γράφετε; Τις ακούτε πάντα; Τις αγνοείτε πάντα; Βρίσκετε κάποια μέση λύση; Κάτι άλλο;

 

Αρκετα, μου αρεσει να ακους την γνωμη των παικτων μου για να βελτιωνομαι.

Οταν μου λενε οτι ολα ειναι τελεια πεφτω σε τελμα και εκνευριζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ταπεινός storyteller είσαι ο καλύτερος του κόσμου όταν θέλεις! :wub:

Link to comment
Share on other sites

1.Γράφω για τη χαρά που νιώθω όταν πέφτω για ύπνο γύρω στις μια και μου έρχονται όλες η ιδέες για την εξέλιξη της ιστορίας μου.Για τη χαρά όταν γράφω τις ιδέες στο σημειωματάριό μου δίπλα από το κρεβάτι.Για τη χαρά όταν βλέπω τον κόσμο μου στον ύπνο μου. Για το ότι νιώθω εντελώς αλλιώς όταν γράφω.Ανακουφίζομαι. Γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτά που γράφω ίσως έγιναν κάποτε και κάπου.

2.Δεν ξέρω τι περιμένω.Και μόνο η ευχαρίστηση που δίνει σε εμένα φτάνει.Αν καταφέρω να περάσω αυτήν την ευχαρίστηση και στον πιθανό αναγνώστη και να τον κάνω να πει οτι αγάπησε τους χαρακτήρες τον κόσμο ή την πλοκή τότε δε θέλω τίποτε άλλο.

3.Όχι απλώς τις ακούω πάντα μα δίνω και πολλή μεγάλη σημασία σε όλες.Χαίρομαι αφάνταστα να πέρνω κριτικές καλές ή κακές γιατί αυτό δείχνει ότι κάποιος μελέτησε την ιστορία μου και δεν την διάβασε απλά.

Link to comment
Share on other sites

1. Γράφω γιατί νοιώθω πως αυτό που κάνω με εκφράζει. Πριν από καιρό (πάνε δυο χρόνια τώρα) κόντευα να σκάσω, ήθελα να εκτονωθώ, να εκφραστώ, ένιωθα πως είχα γεμίσει με "inspiration & creativity points"(πως λέμε experience points) (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω :D ).

Πάντα μου άρεσε να προσπαθώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιόυμε την μία λέξη ή την άλλη και αυτό το εφάρμοζα στα βιβλία (γιατί γράφει έτσι; μήπως θα μπορούσε να το πει αλλιώς; αλλά αν το έλεγε αλλιώς θα άλλαζε η ατμόσφαιρα που θέλει να δώσει κλπ. κλπ.). Έτσι μου πέρασε από το μυαλό η σκέψη "Σιγά μωρέ, πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να γράψεις ένα βιβλίο;".

Πέρασε λίγος καιρός και μου ήρθε η τότε τρελή(; ) ιδέα να δοκιμάσω να γράψω κάτι. Και έτσι άρχισα να γράφω. Από τότε θέλω συνέχεια να γράφω, γιατί αυτό με εκφράζει, με εκτονώνει. Αν περάσει καιρός χωρίς να γράψω στενοχωριέμαι :) . Το γράψιμο έγινε πια αναπόσπαστο μέρος της καθημερινής μου ζωής (γράψιμο δεν εννοώ μόνο την διαδικασία της γραφής, αλλά και το 'κατέβασμα' ιδεών).

 

2. Περιμένω να εισπράξω ένα ειλικρινές χαμόγελο, ένα "μπράβο!" ή ένα "ωραία ιστορία!" από τους φίλους μου. Θέλω επίσης να μπορώ να λέγομαι (ερασιτέχνης) συγγραφέας -γιατί απέχω πολύ από αυτό. Βέβαια, *αν* τελικά στο μέλλον εκδοθεί κάποιο έργο μου δεν θα με χαλάσει καθόλου να πάρω λεφτά.

 

3. Ακούω συμβουλές και κριτικές κυρίως όταν αυτά σχετίζονται με το τεχνικό μέρος του έργου μου (ορθογραφικά, γραμματικά, συντακτικά, εκφραστικά λάθη κλπ.). Σπάνια ακούω αυτά που μου λένε για την πλοκή της ιστορίας, γιατί πολύ απλά γράφω αυτό που μου αρέσει... και σε όποιον αρέσει :closedeyes: Σίγουρα με επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων, αλλά δεν νομίζω πως πρόκειται να αλλάξω κάτι βασικό στην ιστορία μου γιταί μου το είπε κάποιος.

 

 

 

 

 

 

1.Γράφω για τη χαρά που νιώθω όταν πέφτω για ύπνο γύρω στις μια και μου έρχονται όλες η ιδέες για την εξέλιξη της ιστορίας μου.Για τη χαρά όταν γράφω τις ιδέες στο σημειωματάριό μου δίπλα από το κρεβάτι.Για τη χαρά όταν βλέπω τον κόσμο μου στον ύπνο μου. Για το ότι νιώθω εντελώς αλλιώς όταν γράφω.Ανακουφίζομαι. Γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτά που γράφω ίσως έγιναν κάποτε και κάπου.

:)

Και αυτά επίσης, αλλά ξέχασα να τα συμπεριλάβω

Edited by King_Volsung
Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί γράφετε; Τι είναι εκείνο που σας παρακινεί να καθίσετε μπροστά στον Υ/Η σας ή μπροστά σε ένα κομμάτι χαρτί και να αρχίσετε να γράφετε;

 

Είναι πιο φτηνό από τα ναρκωτικά, και με λιγότερες συνέπειες.

 

2. Τι περιμένετε από τη συγγραφή; Χρήματα; Αναγνώριση; Ένα "μπράβο"; Κάτι άλλο;

 

Περιμένω κάθε φορά να τελειώσω το βιβλίο που γράφω, για να αρχίσω το επόμενο.

 

3. Πώς σας επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων πάνω σ' αυτά που γράφετε; Τις ακούτε πάντα; Τις αγνοείτε πάντα; Βρίσκετε κάποια μέση λύση; Κάτι άλλο;

 

Με ενδιαφέρει πάντα ο τρόπος που ο άλλος βλέπει κάτι που έγραψα. Προσπαθώ να ψυχολογήσω, κατ'αρχήν, τον αναγνώστη από την άποψή του. Και, συνήθως, δεν πέφτω έξω. Μπορώ να καταλάβω τι εννοεί με ό,τι λέει.

 

Όταν μου λένε για κάποιο γραμματικοσυντακτικό λάθος, πάντα το διορθώνω. Δεν πιστεύω ότι τα βιβλία είναι στάσιμα. Για μένα, ένα βιβλίο είναι πάντα "work in progress", επομένως πάντα μπορεί να δεχτεί μικροαλλαγές που βελτιώνουν τον τρόπο που είναι γραμμένο.

 

Σε θέματα πλοκής και χαρακτήρων, σχεδόν ποτέ δεν αλλάζω κάτι εξαιτίας της γνώμης κάποιου. Κανείς δεν ξέρει τους χαρακτήρες μου καλύτερα από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω απλώς γιατί το έχω ανάγκη. Δεν μπορώ αν όταν είμαι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση δε γράψω. Τρελαίνομαι.

 

Τα γραπτά μου σπάνια τα βλέπει άλλος εκτός από εμένα γιατί δεν μπορείς να γυμνώνεσαι (προσωπικά αυτό κάνω) με αυτον τον τρόπο μπροστα σε άλλους...Οι "δημοσιευμένες" ιστορίες μου μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Είναι για μένα απλά μια κάθαρση ένας τρόπος να καθαρίσει το μυαλό μου και τίποτα άλλο. Γι αυτο και δενπεριμένω κάτι από αυτά...

 

Το τι θα πει κάποιος τρίτος σπάνια παίζει ρόλο όχι γιατι είμαι κατά της κριτικής απλώς γιατί το γραπτό δεν πρόκειται να αλλάξει με τίποτα. Δεν κάνω αλλαγές γιατί καταγράφω φανερά τις σκέψεις μου και αυτές δεν "πρέπει" να αλλάξουν γιατί θα αλλοιωθεί η αλήθεια τους. Από εκεί και πέρα οποιεσδήποτε διορθώσεις ή ασαφή σημεία κλπ. τα δέχομαι με μεγάλη ευχαρίστηση και τα ακούω με πολλή προσοχή καθώς ο άλλος θέλησε να ασχοληθεί με το γραπτό μου και να το διαβάσει και αυτό και μόνο το εκτιμώ αφάνταστα...

Link to comment
Share on other sites

1. Επειδή πάντα μου άρεσε ιστορίες. Γράφοντάς τες μπορούν να τις διαβάσουν οι άλλοι.

 

2. Να διαβάσει κάποιος τα όσα γράφω και να περάσει καλά. Ένας καλός λόγος μου δίνει το κουράγιο να συνεχίσω. Αν πάλι κατάφερνα να βγάλω χρήματα από αυτό δε θα με χάλαγε, αλλά δε το έχω αυτοσκοπό.

 

3. Προσπαθώ να βελτιωθώ με βάση αυτά. Ευτυχώς από τα πρώτα μου βήματα δέχτηκα κριτικές και μπόρεσα να βελτιωθώ αρκετά. Αλλά δεν αλλάζω την ιστορία με βάση αυτά που μου λένε. Το ότι φτιάχνω είναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γράφω γιατί... δεν ξέρω! :p απλά στο νηπιαγωγελιο άρχισα να διαβάζω και στην τετάρτη δημοτικού είπα ωραία όλα αυτά, ας γράψω κι εγώ κάτι! (κι έγραψα ένα παρακμιακό ποιηματάκι με κάτι κότες, έλεος). Γενικά γράφω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, και με το να ρίχνω στο χαρτί τις σκέψεις, τους φόβους και τις αναζητήσεις μου, καλυμμένες φυσικά με μπόλικη δόση παραμυθιού και φαντασίας, είναι κυριολεκτικά μια λύτρωση.

 

Η καλύτερη αμοιβή για αυτό που κάνω είναι το χαμόγελο όσων διαβάζουν τις ιστορίες μου. Ή ένα δάκρυ... Πιστεύω ότι αυτό τα λέει όλα :)

 

Κάθε κριτική είναι ευπρόσδεκτη και προσπαθώ να βελτιώνομαι όσο μπορώ. Εξάλλου είμαι μικρή ακόμα και πρέπει να κυλήσει αρκετό νερό στο αυλάκι. Όχι βέβαια πως εξαντλούνται με την ηλικία τα περιθώρια βελτίωσης και γνώσης. Γηράσκω αεί διδασκόμενος :)

Link to comment
Share on other sites

(κι έγραψα ένα παρακμιακό ποιηματάκι με κάτι κότες, έλεος)

 

Κάπου τότε είχα γράψει κι εγώ κάτι ποιηματάκια που λέγανε πώς ζούσαν τα παιδιά και τα είχα ονομάσει "Χωριό" και "Πόλη". :D Τι μου θύμησες τώρα... :crybaby:

Edited by Elsanor
Link to comment
Share on other sites

[Κότες ε; Tinky, έτσι εξηγείται λοιπόν :p :lmao: :pokey: :lolipop: ]

 

Ακόμη και άν σου φαίνεται εξωπραγματικό, ώ Βάρδε, είχα γράψει και εγώ κάτι. Βεβαίως δεν πρόκειται να το δείξω σε κανέναν :blush: Υποθέτω λοιπόν πως το έγραψα γιατί έτσι μου'ρθε και το έκανα για τον εαυτό μου B)

Link to comment
Share on other sites

εσυ Βελκιονε, ολο με τις κοτες καταγινεσαι... Αντε μην τα παρω και σου κανω κανενα entangle και σου φυγει ολο το glamour. Να δω τι Faerie θα εισαι μετα :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Μου ξεφυγε το ποστ ετουτο...Εγω λοιπον γραφω διοτι αναγκαζομαι να γραψω απ τους κακους ηρωες μου.Καποια στιγμη θα διαβασετε και μια αποκαλυπτικη συνεντευξη με τους ηρωες(ο θεος να τους κανει) μου.

Δεν περιμενω κατι ιδιαιτερο, ισως καποια δημοσιευση σε μικρης κυκλοφοριας περιοδικα του χωρου κτλ κτλ.Περα απ αυτο, ονειρευομστε.Προς το παρων, δυο λογακια απο τους φιλους στο φορουμ ειναι υπεραρκετα.

Οσον αφορα το τελευταιο, με επηρεαζουν ΟΛΕΣ οι αποψεις, αρνητικες και θετικες, απο οποιονδηποτε(δυστηχως η ευτυχως).Ολες οι αποψεις σεβαστες παντος.

Link to comment
Share on other sites

  • 18 years later...
On 12/13/2004 at 2:01 PM, Βάρδος said:

Τριπλό ερώτημα, τριπλό θέμα.

 

1. Γιατί γράφετε; Τι είναι εκείνο που σας παρακινεί να καθίσετε μπροστά στον Υ/Η σας ή μπροστά σε ένα κομμάτι χαρτί και να αρχίσετε να γράφετε;

 

2. Τι περιμένετε από τη συγγραφή; Χρήματα; Αναγνώριση; Ένα "μπράβο"; Κάτι άλλο;

 

3. Πώς σας επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων πάνω σ' αυτά που γράφετε; Τις ακούτε πάντα; Τις αγνοείτε πάντα; Βρίσκετε κάποια μέση λύση; Κάτι άλλο;

1) Η ανάγκη έκφρασης αλλά και η αυθόρμητη έμπνευση που θα με επισκεφτεί τελείως ξαφνικά και αναπάντεχα.

2) Τίποτα απολύτως, γράφω απλά επειδή μου αρέσει. Όποιος γράφει για άλλον λόγο αργά ή γρήγορα τα παρατάει καθώς τη δόξα τη χαίρονται μερικοί εκατοντάδες συγγραφείς σε παγκόσμια κλίμακα (οι άλλοι οι εκατοντάδες χιλιάδες -αν όχι εκατομμύρια- είναι σαν να μην υπάρχουν καν) και όσο για χρήματα ούτε λόγος.

3) Ανάλογα τις γνώμες και πάνω σε τι,  αλλά συνήθως όλες θα τις ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..