Jump to content

1602


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Δε ξέρω πόσοι απο εσάς έχετε διαβάσει τη (σχετικά) νέα αυτή σειρά της Μarvel, όπου μερικοί από τους διασημότερους ήρωές της μεταφέρονται στο 1602. Έτσι ο Nick Fury και ο Doctor Strange υπηρετούν τη βασίλισσα της Αγγλίας, ο spiderman είναι κατάσκοπος του Fury, ο Daredevil περιπλανόμενος βάρδος, ενώ οι X-men σώζουν μεταλλαγμένους (witchbreeds) από την ιερά εξέταση της Ισπανίας.

Πρόσφατα διάβασα το πρώτο τεύχος και ψιλοέμεινα. Σενάριο Neil Gaiman, σκίτσο Andy Cubert.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα μόνο και μόνο επειδή το γράφει ο Gaiman, γιατί με την Marvel και την Dc έχω απογοητευτεί. Αλλά ήταν καλό. Είναι 8 τεύχη αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ωραία ιστορία, αλλά μάπα τέλος ρε γμώτο! Εντελώς αμερικανιά! <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μα καλά ο Neil που τις βρίσκει τόσο ωραίες ιδέες; Πρωτότυπο και έξυπνο.

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά ήταν μια από τις καλύτερες προτάσεις για κόμικς που έχω ακούσει. Ευχαριστώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το διάβασα χθες και μπορώ να πω ότι δεν είναι τόσο καταπληκτικό όσο αφήνεται να εννοηθεί από το όλο concept, αλλά σίγουρα είναι αρκετά καλό κόμικ και ενσωματώνει πολύ καλά τον κανονικό κόσμο της Μάρβελ στον κόσμο της ιστορίας, κάνει δε και μια σειρά από πολύ πετυχημένα inside jokes (ειδικά όσον αφορά τον Spiderman).

Άσχετη απορία όμως: η Virginia σε ποια χαρακτήρα του κανονικού Marvel universe αντιστοιχεί;

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, ναι, αυτό με τον spiderman ήταν απίστευτο :D.

Μου άρεσε γενικά η σειρά, όντως περίμενα κάτι πιο "σούπερ" απ ό,τι είχα καταλάβει, αλλά και πάλι ήταν αρκετά καλή. Πολύ ωραίο σχέδιο βασικά! Και οι μικροδιαφορές από το γνωστό σύμπαν ενδιαφέρουσες.

Δεν μας ειπε ομως τελικά πού κολλάνε οι δεινόσαυροι :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Απλά η ηρωική εποχή έφτασε στην Γή το 1602 και όχι το 19ΧΧ. Οπότε δεν έχουμε ραδιενεργή αράχνη! Οπότε βλέπεις ένα τύπο να λέει στον Parquah (μην ρωτάς!) να ανέβει στην κορυφή ενός πύργου, οπότε αυτός λέει... I cannot climb.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και όχι μόνο αυτό, αφού πετάγεται και άλλη μια φάση που ο James της Σκωτίας φέρνει ως παράδειγμα μια αράχνη στο μικρό Πήτερ ή εκεί που στο σπίτι του Dr. Strange μια αράχνη (μαύρη χήρα κιόλας) κατεβαίνει προς το χέρι του μικρού Πήτερ, μόνο πως τελευταία στιγμή τη σταματάει ο Dr Strange.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, θυμαμαι οταν ηταν να βγει που επροκειτο για το "μυστικο project του Gaiman με τη Marvel" και περιμενα κατι πραγματικα απιστευτο... οταν τελικα αρχισε να βγαινει ειχα ξενερωσει παρα μα παρα πολυ, αλλα ενταξει, μεχρι το τελος που μειωθηκαν τα expectations μου, συμβιβαστηκα με το οτι δεν ειναι κατι κοσμοιστορικο, και το χαρηκα γι αυτο που ειναι. Απλα ηταν απεγνωσμενα overhyped πριν βγει - δε φταιω :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Thanks, παιδιά. Για εμένα που το μαθαίνω εξ απροόπτου, αφού τα νέα για τα comics τα έχω από γνωστούς και φίλους, παρότι μου αρέσουν, καλούλι φαίνεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμ, ξαναδές μία την ημερομηνία του πρώτου ποστ. Το κόμικ βγήκε το 2004 και πήρε μάλιστα τότε αρκετά βραβεία.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, ξεχνάς ότι τα comic κινούνται με ρυθμό σαλιγκαριού σε σχέση με άλλες τέχνες (βλ. κινηματογράφος), αφού συνήθως και οι μικρές παραγωγές κρατάνε χρόνια για να ολοκληρωθούν - οπότε 3 χρόνια είναι μάλλον κάτι σχετικά πρόσφατο. :tongue: Μην μπούμε σε παραλληλισμούς με το κάψιμο, βλέπε Rumiko Takahashi, που αγγίζει τα 500 τεύχη στο τελευταίο της πόνημα!

Link to comment
Share on other sites

Ο daredevil μπορώ να πω μου άρεσε περισσότερο εδώ - αν και έχω δει μόνο την ταινία, που σαφως και θα αδικει τον χαρακτηρα :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..