Jump to content
Sign in to follow this  
Guest silversoldier

Ελπίδα παραδείσου

Recommended Posts

Guest silversoldier

Ελεύθερος να ζώ,

να επιπλέω,

μες τα απέραντα νερά

εκείνα των αιθέρων,

που μες τις σκέψεις

τριγυρνά και γυροφέρνει

μια ακατέργαστη ακόμη ζεστασιά.

Εκεί στα εκδοτήρια των ψυχών,

που σύννεφα αμέτρητα σκεπάζουν

δεσπόζουν μόνο η αγκαλιές

που κάθε ορμήνια σπάζουν.

Κάθε νόημα τυχαίο, κάθε νόμο,

μονάχα η συνείδηση

χαράζει στο τοπίο.

Δεν θα νιώσω άσχημα, δε θα νιώσω

και δε θα αφήσω άσημα

για άλλη μια φορά να εκπληρώσω,

μονάχα την ελπίδα θα κοιτάζω,

μπας και κάτι σώσω.

Μήπως ο κόσμος γύρω ξαναδεί

το όνειρο που χρονια τώρα βλέπω.

Δεν θα υπάρξει έλεος

σε ότι δε μπορέσω

να οδήσω αναίμακτα στον ήλιο,

δε θα υπάρξει έλεος στο φως του,

μόνάχα ένας ήχος μοναξιας

και το φρικτό

βοητό του θρήνου.

Ελεύθερος να ζώ,

να επιπλέω

μες τα πολύχρωμα φτερά,

την ελπίδα,

γράφοντας

για άλλη μια φορά

ότι εκεί πάνω είδα.

Throgos

Σε γενικές γραμμές καλό (σ.σ.: γιατί δεν έχει γράψει κανείς κανένα σχόλιο μέχρι τώρα;)

Και μια ηλίθια παρατήρηση: Η ομοιοκαταληξία σου σε συνδυασμό με το μέτρο θυμίζουν πολύ τραγούδι low bap! Ελγω σε αυτό το ποίημα βλέπω έναν άνθρωπο ο οποίος έχει κάποιο όραμα, μια ελπίδα, και προσπαθεί να την εκπληρώσει για να καταλάβει ο υπόλοιπος κόσμος το νόημα της. Δεν ξέρω αν αυτό θέλεις να εκφράσεις.

Elsanor

Όμορφο το ποίημά σου. :) Κατάλαβα στο περίπου αυτά που προανέφερε και ο Throgos, την προσπάθεια να μην εγκταλείψεις την ελπίδα ακόμα και αν το κόστος είναι βαρύ.

Κάτι που θα ήθελα να παρατηρήσω, είναι ότι σε ορισμένα σημεία ψιλοχάθηκα και δεν καταλάβαινα συντακτικά τι ήθελες να πεις.

Κάθε νόημα τυχαίο, κάθε νόμο,

μονάχα η συνείδηση

χαράζει στο τοπίο.

Εδώ για παράδειγμα.

Δεν θα νιώσω άσχημα, δε θα νιώσω

και δε θα αφήσω άσημα

για άλλη μια φορά να εκπληρώσω,...

Εδώ δεν κατάλαβα το εκπληρώσω πού αναφέρεται.

Γενικά παρατήρησα ότι χρησιμοποιείς μεγάλες περιόδους με αναφορικές δευτερεύουσες κυρίως. Σε αυτά τα σημεία ο αναγνώστης σου όταν δεν ξέρει πώς να διαβάσει το ποίημα πολλές φορές μπορεί να μην καταλάβει τι θέλεις να πεις. Όμως όπως και να 'χει δε σου λέω πώς να γράψεις, προς Θεού, εφόσον η ποίηση είναι τελείως ελεύθερος τρόπος γραψίματος, που καταρίπτει ακόμη και τους κανόνες της γλώσσας αν βολεύει τον ποιητή. Απλά σου αναφέρω σε ποιά σημεία "σε έχασα".

Keep up the good work mate. :)

Edited by Elsanor

Eldikinquel

Μας δυσκολεύεις αλλά μας αρέσει! Βλέπω ότι αυτό το ποίημα είναι στο άλλο άκρο (σχεδόν) από το "Η σκιά της μοίρας". Εμένα τουλάχιστον αυτό μου δημιούργησε συναισθήματα ελπίδας και απελευθέρωσης, αντίθετα με το άλλο που έχω περιγράψει τα συναισθήματα που μου προκαλεί.

Έχεις πάντως ένα πολύ δικό σου στυλ και τα ποιήματά σου δεν είναι συνηθισμένα.

Όμορφη δουλειά!! :thmbup:

:sorcerer:

Guest silversoldier

Ευχαριστώ και πάλι για τα σχόλια σας, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε ότι είπατε. Πρώτον απάντηση στο Throgos όσο αφορά το τραγούδι low bap, έχεις δίκιο, ο ρυθμός που χρησιμοποιησα είναι απο τραγούδι ενός φίλου μου που ασχολείται με αυτό το είδος μουσικής, παρότι ξεφεύγει λίγο!

Το ποιημα σε γενικά πλαίσια υπάγεται στην κατηγορία του εσωτερικού μονόλογου.

"Κάθε νόημα τυχαίο, κάθε νόμο,

μονάχα η συνείδηση

χαράζει στο τοπίο."

Αυτό το τρίστιχο είναι η καθημερινές σκέψεις και η πραγματικότητα, τα οποία δαμάζει και αξιολογεί η συνείδηση.

"Δεν θα νιώσω άσχημα, δε θα νιώσω

και δε θα αφήσω άσημα

για άλλη μια φορά να εκπληρώσω,..."

Εδώ το εκπληρώσω αναφέρεται στα "άσημα", δηλαδή στα καθημερινά πράγματα που κάνουμε η τις συμπεριφορές που επιτάσσουν τα κοινωνικά πρότυπα. Συμπερασματικά το εκπλήρώσω σημαίνει ότι δε θα συνεχίσω να κάνω ότι επιτάσσει ο επιφανειακός κόσμος.

Το θέμα των αναφορικών προτάσεων απο τη μία αποτελεί λάθος μου που διάλεξα ένα τέτοιο τρόπο για να δηλώσω την πολυπλοκότητα του κόσμου, αλλά για να πω την αλήθεια έτσι μου ήρθε. Ελπίζω να με συνχωρέσετε για την παρατυπία.

Ευχαριστώ για τα καλά σχόλια! :thmbup:

Guest silversoldier

Επιπλέον τι θα λέγατε άμα προτείναμε τη δημιουργία εργαστηρίου ποίησης στο forum! Πιστεύω πως είναι καλή ιδέα, και έτσι θα μας δοθεί η ευκαιρία να τα λέμε πάνω στα θέματα που μας απασχολούν και να βελτιωθούμε όλοι...

Αν πάλι δε γίνεται αυτό για τεχνικούς λόγους σας προτείνω τις διευθυνσεις: http://clubs.pathfinder.gr/Poems & http://clubs.pathfinder.gr/mypoetry & http://www.elogos.gr. Εκεί θα έχουμε την ευκαιρία να τα πούμε άνετα, μια και στα δύο πρώτα ανήκω στους διαχειριστές και στο τρίτο είμαι μέλος. Εκεί η μοναδική μας ενασχόληση είναι η ποίηση!

Περιμένω απόψεις, μην με γράψετε, το λέω σαν παράκληση! :crybaby:

Edited by silversoldier

Βάρδος

Σχετικά με το Εργαστήρι Ποίησης.

Μπορεί να μπει μέσα στο ήδη υπάρχον Εργστήρι Συγγραφέων. Απλά, θα μπαίνουν διαφορετικές ασκήσεις για ποίηση και διαφορετικές για λογοτεχνία. Μάλιστα, εσύ, silversoldier, θα μπορούσες να αναλάβεις τις ασκήσεις ποίησης και ό,τι άλλο έχει σχέση με ποίηση εντός του εργαστηρίου (εν ολίγοις, θα είσαι moderator εκεί).

Εγώ μπροστά στην ποίηση σηκώνω τα χέρια ψηλά. :)

Guest silversoldier

Είναι ωραία idea barde για το εργαστήρι ποιησης, και δεν έχω πρόβλημα να αναλάβω moderator αρκεί φυσικά να συμφωνούν και τα άλλα παιδια! Επίσης θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη που δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ με το εργαστήρι συγγραφέων...

Eldikinquel

Ναι, ναι, να γίνει, να γίνει εργαστήρι ποίησης! :cool2: Θέλω να σχοληθώ πιο πολύ με την ποίηση και το να "μαζευτούμε" όλοι οι συγγραφείς ποιημάτων σε ένα μέρος θα είναι πολύ καλύτερο για εμάς. Αυτό που θέλω είναι περισσότερες κριτικές!

Εννοείται πως θα είμαι μέσα αν τελικά γίνει κάτι τέτοιο. (που μάλλον θα γίνει)

:sorcerer: