Jump to content

16ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Ο Θησαυρός


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Κι έχουμε και επιστροφή Παρατηρητή στην ενεργό δράση, όπως βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Naroualis

    38

  • aScannerDarkly

    10

  • Tiessa

    10

  • kalanapathw

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλή επιτυχία σε όλους σας, καλή ανάγνωση για όλους μας :-)

Link to comment
Share on other sites

Ελβέντι, η ισοτρια σου (έτσι μικρούλα που είναι κατάφερα και την ψιλοδιάβασα, έστω βιαστικά) δεν έχει καθόλου φάνταζι μέρος. Φοβάμαι ότι θα έχει την τύχη του Ντολφ, η οποία επίσης δεν έχει καθόλου φάνταζι μέρος. Πάντως από μένα έχεις την υπόσχεση ότι θα τη σχολιάσω ακριβώς όπως θα έκανα αν ήταν ανάμεσα στις ιστορίες του διαγωνισμού.

 

Άλλως κανείς, πριν κατεβάσω το σφυράκι μου;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελβέντι, η ισοτρια σου (έτσι μικρούλα που είναι κατάφερα και την ψιλοδιάβασα, έστω βιαστικά) δεν έχει καθόλου φάνταζι μέρος. Φοβάμαι ότι θα έχει την τύχη του Ντολφ, η οποία επίσης δεν έχει καθόλου φάνταζι μέρος. Πάντως από μένα έχεις την υπόσχεση ότι θα τη σχολιάσω ακριβώς όπως θα έκανα αν ήταν ανάμεσα στις ιστορίες του διαγωνισμού.

 

Άλλως κανείς, πριν κατεβάσω το σφυράκι μου;

 

 

 

 

 

Βασικά αφήστε με να κάνω μια ενστάση είναι κρίμα να μην μπούν δύο ιστορίες στο διαγωνισμό επειδή δεν έχουν κάποιο φανταζυ στοιχείο...

εξάλλου εγώ προσώπικα πιστεύω οτι οι εικόνες και τα συναισθήματα που περνάει μια ιατορία είναι το point και όχι αν είναι φανταζυ...φιλίκα παντά ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Guest Elvendi

Ελβέντι, η ισοτρια σου (έτσι μικρούλα που είναι κατάφερα και την ψιλοδιάβασα, έστω βιαστικά) δεν έχει καθόλου φάνταζι μέρος. Φοβάμαι ότι θα έχει την τύχη του Ντολφ, η οποία επίσης δεν έχει καθόλου φάνταζι μέρος. Πάντως από μένα έχεις την υπόσχεση ότι θα τη σχολιάσω ακριβώς όπως θα έκανα αν ήταν ανάμεσα στις ιστορίες του διαγωνισμού.

 

Άλλως κανείς, πριν κατεβάσω το σφυράκι μου;

 

 

 

 

 

Κανένα πρόβλημα, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου μπας και περάσει κατα λάθος στο διαγωνισμό όταν διάβασα περι τα φάνταζυ, γιατί όταν την έγραφα δε το είχα δεί hehe Αν χρειάζεται να μεταφεθει στον τομέα της επιστιμονικής φαντασίας για πιο σωστή κατηγοριοποίηση τότε ελέυθερα.

 

Καλή τύχη σε όλους τους διαγωνιζόμενους!

Link to comment
Share on other sites

Ήγγικεν η ώρα της ψηφοφορίας!

 

 

 

Λοιπόν, δεν έχω και παράπονα. Έχουμε 13 ιστορίες από ισάριθμούς συγγραφείς και περιμένουμε να δούμε τι θησαυρούς κρύβατε στο σακούλι των ιδεών σας. Οι συμμετοχές με σειρά κατάθεσης:

 

 

 

Μικρή ιστορία για έναν μικρό θεό, aScannerdarkly

 

Η Ιστορία του Σοφού Τράγου που Ένωσε τις Φυλές, Solonor,

 

Το ημερολόγιο ενός μισθοφόρου, kalanapathw,

 

Η ουσία της Μαγείας, Cassandra Gotha,

 

Ο Θωμάς κι ο Θησαυρός, dagoncult,

 

Έχεις μόνο μια ευκαιρία, Tiessa,

 

Ο κύβος και η ζυγαριά, khar,

 

Οι κρυμμένοι θησαυροί της ψυχής, Nocturnal,

 

Η πτώση της Άκρας, Waylander,

 

Στο Όνομα του Σκεπαστού Δάσους, TheTregorian,

 

Η πέτρα των εραστών, lizbeth_covenant,

 

Σχετικά με τα αμπέλια του Ρούγουρου, Nienor,

 

Ο Μικρός Κλέφτης και τα Όνειρα των Ανθρώπων, Παρατηρητής,

 

 

 

Πώς ψηφίζουμε

 

Για να ψηφίσετε στέλνετε με PM σε εμένα ΚΑΙ στη Sonya μια κατάταξη όλων των ιστοριών με την καλύτερη πρώτη και τελευταία την λιγότερο καλή. Όσοι έχουν συμμετάσχει με κάποια ιστορία τους υποχρεούνται να ψηφίσουν, με τη δική τους ιστορία να βρίσκεται στην τελευταία θέση. Η ψηφοφορία θα διαρκέσει μέχρι τα μεσάνυχτα της 28ας (προς 29ης) Δεκεμβρίου και θα είναι μυστική, δηλαδή θα το εκτιμούσαμε πάρα πολυ όλοι μας να μη μας πείτε τι ψηφίσατε.

 

 

 

Ο σχολιασμός μπορεί να αρχίσει από την ώρα που η καλή μας Sonya θα ανοίξει όλα τα τόπικ που έχουν κλείσει.

 

 

 

ΥΓ. Σε περίπτωση που κάποιος απ' τους συγγραφείς δεν ψηφίσει, τότε η ιστορία του θα αποκλειστεί αυτεπαγγέλτως.

 

 

 

Στον παρόντα διαγωνισμό έπεσαν και δύο ιστορίες που τελικά δεν έγιναν δεκτές, λόγω του ότι η θεματολογία τους ήταν καθαρά εφ. Θα ήθελα να δείξουμε Χριστουγεννιάτικο πνεύμα και να σχολιάσουμε και αυτές, ασχέτως της μη-συμμετοχής τους στο διαγωνισμό. Οι ιστορίες αυτές είναι με σειρά κατάθεσης και επαναλαμβάνω, δεν λαμβάνουν μέρος στο διαγωνισμό, γιατί είναι εφ κι όχι φάνταζι:

 

 

 

Ο Θησαυρός, dolph, και

 

Τέλος, Elvendi,

 

 

 

 

 

Καλή ανάγνωση και καλό σχολιασμό!

 

 

 

Έντιτ: έφτιαξα τα λινκς

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αφήστε με να κάνω μια ενστάση είναι κρίμα να μην μπούν δύο ιστορίες στο διαγωνισμό επειδή δεν έχουν κάποιο φανταζυ στοιχείο...

εξάλλου εγώ προσώπικα πιστεύω οτι οι εικόνες και τα συναισθήματα που περνάει μια ιατορία είναι το point και όχι αν είναι φανταζυ...φιλίκα παντά ετσι.

 

Αγαπητέ kalanapathw, αν ρίξεις μια ματιά στο υποφόρουμ των διαγωνισμών θα δεις πως τα είδη πάνε εναλλάξ. Απλώς τώρα τύχατε πάνω στον διαγωνισμό fantasy. Μετά, τον άλλο μήνα θα είναι ο διαγωνισμός ε.φ., τον παράλλο τρόμου κλπ. κλπ. Υπάρχουν και ανεξάρτητοι διαγωνισμοί με όλα τα είδη. Τώρα τύχατε στο φάντασυ, πως να το κάνουμε. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αφήστε με να κάνω μια ενστάση είναι κρίμα να μην μπούν δύο ιστορίες στο διαγωνισμό επειδή δεν έχουν κάποιο φανταζυ στοιχείο...

εξάλλου εγώ προσώπικα πιστεύω οτι οι εικόνες και τα συναισθήματα που περνάει μια ιατορία είναι το point και όχι αν είναι φανταζυ...φιλίκα παντά ετσι.

 

Κι εμένα με στεναχωρεί, κυρίως για τον κόπο που έκαναν τα παιδιά. Αλλά δε θα ήταν περισσότερο κρίμα να συναγωνιστούν με κάτι που δεν πέφτει στην ίδια κατηγορία; Δε θα ήταν άδικο για όσους έχουν στριμωχτεί να χωρέσουν έναν θησαυρό στην ιδέα τους ή για εκείνους που είχαν ιδέα, αλλά δεν ήταν φάνταζι κι έτσι δεν την έγραψαν ή απλά δεν την κατέθεσαν; Δεν είναι άδικο για τον Waylander, που έπεσε πάνω στο διήγημά του και το "φαντάζεψε" για να το χωρέσει στους κανονισμούς ή για τον Nocturnal, που έκανε κατι παρόμοιο και μάλιστα με στενά χρονικά περιθώρια;

 

Κι ύστερα σκέψου αυτό. Όταν κάποια ιστορία είναι εκτός θέματος, τότε οι ψηφοφόροι τη βάζουν τελευταία. Δε θα είναι άδικο για τα δυο παιδιά να μπουν τελευταίοι, μόνο και μόνο γιατί δεν πληρούν καποιες προϋποθέσεις του διαγωνισμού, ακόμη κι αν οι ιστορίες τους είναι καλύτερες από τις υπόλοιπες;

Link to comment
Share on other sites

Θυμηθείτε να ξεκλειδώσετε την Ουσία της Μαγείας, το Ημερολόγιο ενός Μισθοφόρου και το Σοφό Τράγο, που είχατε κλειδώσει τα τόπικ τους.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, να επισημάνω ότι λόγω αγωνίας για την έκβαση του διαγωνισμού, υποτίμησα τις συμμετοχές από 13 σε 12.

 

Και δεύτερον, ποιο καλό μοντερατορικό παιδί θα μας ξεκλειδώσει τα τρία κλειδωμένα τόπικ;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, να επισημάνω ότι λόγω αγωνίας για την έκβαση του διαγωνισμού, υποτίμησα τις συμμετοχές από 13 σε 12.

 

Και δεύτερον, ποιο καλό μοντερατορικό παιδί θα μας ξεκλειδώσει τα τρία κλειδωμένα τόπικ;

 

 

πάντως εγώ είμαι ακόμα κλειδωμένος!!!

Link to comment
Share on other sites

Και δεύτερον, ποιο καλό μοντερατορικό παιδί θα μας ξεκλειδώσει τα τρία κλειδωμένα τόπικ;

Τόπικς εξεκλειδώθησαν!

Link to comment
Share on other sites

Θερμή, θερμότατη παράκληση: όταν στελνετε τις ψήφους σας, θα πρέπει να τις στέλνετε και σε μένα και στη Σόνυα. Δεν είναι τίποτε να πατήσω το κουμπάκι add to this conversation, αλλά έτσι για τους τύπους, μιας και το λέμε εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ τελείωσα με το σχολιασμό και όπου να ναι θα ψηφίσω κι όλας. Έχω μια εντύπωση πως δε θα γίνει μεγάλη σφαγή στη βαθμολογία αυτή τη φορά γιατί βάζοντας απλά από ένα βαθμούλη (στους 20 αυτή τη φορά γιατί με τους 10 δε με φτάνανε :p) σε κάθε μία διαβάζοντας το τοπίο μου είναι πολύ ξεκάθαρο κι έχω μόλις μία ισοβαθμία που πρέπει να λύσω.

 

Πέρασα πάρα πολύ ωραία ρε σεις διαβάζοντας τις ιστορίες και σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για αυτό. Το είχα ανάγκη να ξεχαστώ και να φύγω λιγάκι από τα μαθήματά μου κι από το πήξιμο (κι ας μην έχω τελειώσει ακόμα μπας και μπορέσω να φύγω κι από το νησί...) και ήταν δώρο οι ιστορίες σας για μένα σε αυτή τη φάση. :friends:

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ και καταριέμαι τον πυρετό που δεν με άφησε να τελειώσω την ιστορία για το διαγωνισμό. Η αλήθεια είναι πως δεν νομίζω ότι χάσατε και τίποτα, μιας και όσο έγραψα, ήταν με το μυαλό μου να σιγοψήνεται στους 39C... η γυναίκα μου που του έριξε μια ματιά, το χαρακτήρισε ως παραλήρημα τρελού (είπε κι άλλα που δεν λέγονται δημόσια...)

Θα διαβάσω όλες τις ιστορίες και θα τις σχολιάσω (με ενα μικρό ενοχικό σύνδρομο είναι η αλήθεια)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι χαζή η ερώτησή μου, αλλά γίνεται κάποιος να ψηφίσει αυτές που του αρέσουν περισσότερο (με κατάταξη) και να βάλει στην ίδια βαθμολογία όσες δεν του "έκαναν";

Μάλλον όχι, αλλά δεν χάνω να ρωτήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι χαζή η ερώτησή μου, αλλά γίνεται κάποιος να ψηφίσει αυτές που του αρέσουν περισσότερο (με κατάταξη) και να βάλει στην ίδια βαθμολογία όσες δεν του "έκαναν";

Μάλλον όχι, αλλά δεν χάνω να ρωτήσω :)

Συνήθως όχι, εκτός κι αν η διοργανώτρια έχει βρει φόρμουλα που να το επιτρέπει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Dolph θα δημιουργήσεις θεματάκι στο excel των κοριτσιών. Όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να έδωσες ένα τεταρτάκι έστω σε μία από τις ιστορίες και να μη μπορείς να της αναγνωρίσεις έστω κάποια καλά στοιχεία, έτσι δεν είναι? Μπορείς λοιπόν να πάρεις μία στην τύχη και να τη βάλεις σε ένα text και μετά να πάρεις μια άλλη και να συγκρίνεις μόνο τις δυο τους και μετά μια τρίτη κοκ. Ελπίζω να βοηθάει. :)

Link to comment
Share on other sites

Dolph θα δημιουργήσεις θεματάκι στο excel των κοριτσιών. Όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να έδωσες ένα τεταρτάκι έστω σε μία από τις ιστορίες και να μη μπορείς να της αναγνωρίσεις έστω κάποια καλά στοιχεία, έτσι δεν είναι? Μπορείς λοιπόν να πάρεις μία στην τύχη και να τη βάλεις σε ένα text και μετά να πάρεις μια άλλη και να συγκρίνεις μόνο τις δυο τους και μετά μια τρίτη κοκ. Ελπίζω να βοηθάει. smile.gif

 

Καλέ όλες τις διάβασα, αλλά με τα fantasy δεν τα πάω ιδιαίτερα καλά. Είναι λίγα αυτά που μπορώ να ξεχωρίσω· πολύ λίγα.

Τέλος πάντων, θα κοιτάξω να τα κατατάξω όλα και ελπίζω να μην αδικήσω κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα καθόλου ότι δεν τις διάβασες. Το πήγα με βάση λογική-χρόνος σου, δηλαδή μέσα στο χρόνο που έδωσες για να τη διαβάσεις την κάθε μία, δε μπορεί, όλο και κάτι χαριτωμένο θα βρήκες. Αυτό εννοούσα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα!

Ήταν ένας ωραίος, ευχάριστος διαγωνισμός, διάβασα πολύ καλά διηγήματα αυτή τη φορά. Μάλλον το θέμα εμπνέει, όλους εμάς τους φαντασιόπληκτους.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να είμαι εκτός Αθηνών (και υπολογιστή) από χτες το μεσημέρι, εκτάκτως, οπότε απαντώ τώρα. Ντολφ, δυστυχώς δεν έχει προβλεφτεί κάτι τέτοιο (πέρα από το ότι προσωπικά θεωρώ ότι θα έμπλεκε πολύ τα πράγματα). Κάνε έναν κόπο να μου τις βάλεις σε μια σειρά από την καλύτερη στη χειρότερη. Δε μπορεί, όλο και κάποιες μικρές διαφορές θα υπάρχουν μεταξύ τους, αν όχι στην ιδέα ή στο φάνταζι κομμάτι που λες πως δεν κατέχεις, τότε τουλάχιστον στον τρόπο γραφείς, στο πλάσιμο των χαρακτήρων ή κάποιο άλλο χαρακτηριστικό των διηγημάτων.

 

Κασσάνδρα, μα δεν είναι φυσικό; Όλο σχεδόν το φάνταζι, παλαιότερο και σύγχρονο, πάνω σε ένα θυσαυρό είναι στηριγμένο, είτε του Καλού είτε του Κακού. Πόσα και πόσα κουέστς... :)

 

Καλαναπάθεις, και λοιποί διερωτούμενοι, εκείνοι που έχουν ψηφίσει είναι λίγοι ακόμη, αλλά γενικά η διεξαγωγή είναι ομαλή. Τώρα για προγνωστικά δε θα μιλήσουμε, έτσι για να διατηρήσουμε το μυστήριο μέχρι τέλους... :p

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ. (Έστειλα απο ένα πμ χωριστά στην καθεμία, γιατί μερδεύτηκα). Οφείλω κάτι σχόλια ακόμα, που λόγω των ημερών δεν πρόλαβα να γράψω - και δε θέλω να τα "ξεπετάξω", γι' αυτό θα τα κάνω τις επόμενες μέρες. (Αυτή τη φορά λέω αλήθεια).

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..