Jump to content

16ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Ο Θησαυρός


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Ε, τώρα σου ταιριάζει το νικ σου, Καλαναπάθεις. Διότι την Τρίτη σταματούν οι καταθέσεις ιστοριών. Η ψηφοφορία θα διαρκέσει περίπου μια εβδομάδα, οπότε μην περιμένεις αποτελέσματα πριν τα Χριστούγεννα... devil2.gif

 

Και να ρωτήσω μιας και πλησιάζουμε την κατάλληλη μέρα, ποιος μοντ θα με βοηθήσει στην καταμέτρηση των ψήφων;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Naroualis

    38

  • aScannerDarkly

    10

  • Tiessa

    10

  • kalanapathw

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Thanks. ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΔΩΔΕΚΑ ΩΡΙΤΣΕΣ!!!

 

(Δεν πιστεύω να θέλει κανείς παράταση; )

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα να γραφω χτες το πρωι!! Τότε βρήκα χρόνο και όρεξη δυστυχώς!! Ελπίζω να προλαβω, περισσότερο γιατί θέλω να συμμετάσχω στο διαγωνισμό. Πάει καιρός απ' τον τελευταίο. Αλλά να δούμε, θα προλάβω;;;

Link to comment
Share on other sites

Προ-λα-βαί-νεις, δεν το συζητώ. Υπομονή, επιμονή και θέληση. Και δαχτυλάκια να πετάνε πάνω από τα πλήκτρα.thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορείς πάντα να γράψεις τι θησαυρός που θα είναι το νταμπλ όταν το πάρουμε τον Μάιο. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Nocturnal, για να ισχύσει η συμμετοχή σου, πρέπει να βάλεις ένα λινκ για τ τόπικ της ιστορίας κι εδώ.

 

Είναι και κάτι άλλο. Η ιστορία σου αγγίζει σε μεγάλο ποσοστό την επιστημονική φαντασία, ενώ ο διαγωνισμός είναι καθαρά φάνταζι. Δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι η συμμετοχή σου πρέπει να ισχύσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nocturnal, για να ισχύσει η συμμετοχή σου, πρέπει να βάλεις ένα λινκ για τ τόπικ της ιστορίας κι εδώ.

 

Είναι και κάτι άλλο. Η ιστορία σου αγγίζει σε μεγάλο ποσοστό την επιστημονική φαντασία, ενώ ο διαγωνισμός είναι καθαρά φάνταζι. Δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι η συμμετοχή σου πρέπει να ισχύσει.

 

 

 

 

 

To fovomoun oti tha to eleges alla ektos apo tin lexi " androeides" den exw tipota allo episthmoniko. Apla milaw gia kapoion apo allo kosmo poy irthe ston diko mas . Den exoun ta fantasy allous kosmous ??? Pantws den exw diavasei pote mou EE... kai den xerw pws einai.

 

Telos pantwn ...

 

Egw Vazw to link kai praxe opws epithimeis .... Elpizw pantws na to metriseis giati xetheothika kai den koimithika sxedon katholou to vradi :unsure:

 

 

OI KRIMMENOI THISAVROI THS PSIXIS

 

Signwmi gia ta Greeklish... t laptop pou grafw afti tin stigmh exei provlima

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

Θα δεχτώ την ιστορία, επειδή έχει αρκετά στοιχεία φάνταζι, που δε μπορώ να τα παραβλέψω. Κι επίσης επειδή είναι η πρώτη σου συμμετοχή σε διαγωνισμό. Καλό θα ήταν όμως να μην ξαναγίνει, όχι για κανέναν άλλον λογο, αλλά γιατί δεν είναι δίκαιο για όσους είχαν μια εφ ιδέα και δεν την έγραψαν εξ αιτίας του κανονισμού. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δεχτώ την ιστορία, επειδή έχει αρκετά στοιχεία φάνταζι, που δε μπορώ να τα παραβλέψω. Κι επίσης επειδή είναι η πρώτη σου συμμετοχή σε διαγωνισμό. Καλό θα ήταν όμως να μην ξαναγίνει, όχι για κανέναν άλλον λογο, αλλά γιατί δεν είναι δίκαιο για όσους είχαν μια εφ ιδέα και δεν την έγραψαν εξ αιτίας του κανονισμού. :)

 

 

 

Έτρεξα σε ενα net και την διόρθωσα λίγο ... Βεβαια πιο ωραιο ακουγοταν το " ανδροειδες " απο το "πλάσμα" αλλα τελος παντων ..

Μην σε φερω και σε δυσκολη θεση .... Ελπίζω τωρα να είναι καλύτερα .

 

Ευχαριστω παντως που θα έκανες τα στραβα μάτια ...:thmbup:

 

Θέλω αν μπόρεις να την κριτικαρεις οταν θα ειναι αυτο εφικτο ...

 

( Οχι τιποτα αλλο αλλα πιο ωραια ειναι τα ελληνικα απο τα greeklish .. ετσι ?? )

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώ, επιστρέφω στους διαγωνισμούς και γενικότερα στο φόρουμ μετά από μήνες!! Ελπίζω να κάνω καλό ποδαρικό στο διαγωνισμό! Καλή ανάγνωση και καλή επιτυχία στους υπόλοιπους συμμετέχοντες!!

 

 

Στο Όνομα του Σκεπαστού Δάσους

Link to comment
Share on other sites

Το λέω τώρα, έχει ξαναειπωθεί, αλλά μιας και υπάρχουν αρκετοί νέοι μεταξύ μας, καλό θα ήταν να το ξαναπούμε:

 

Οι διαγωνισμοί δεν υπάρχουν για να λέμε ποιος είναι ο καλύτερός μας και μπράβο του. Αλλά ΚΥΡΙΩΣ, κυρίως λέγω ημίν και υμίν, για να μπορέσουμε να έχουμε περισσότερους σχολιασμούς. Θεωρώ χαζομάρα να αναδείξεις μια ιστορία πρώτη με την ψήφο σου (όχι εσύ Νυχτερινέ, γενικά μιλάω ) ή να καταβαραθρώσεις κάποια άλλη στον πάτο αν δεν μπορείς να υποστηρίξεις την επιλογή σου λέγοντας τι σου άρεσε και τι όχι και πώς νομίζεις ότι αυτό που διάβασες μπορεί να καλυτερέψει.

 

Σε όλους μα όλους τους διαγωνισμούς εκτός από έναν στον οποίον δεν ψήφισα κι έναν ακόμη που το χρωστάω και το έχω βάρος στη συνείδησή μου, έχω σχολιάσει όλες μα όλες τις συμμετοχές. Αυτό έχω απαίτηση από τον εαυτό μου να κάνει σε έναν διαγωνισμό, αυτό έχω και την απαίτηση από τους άλλους να κάνουν. Αλλά αυτό θα γίνει μετά τη λήξη και της ψηφοφορίας, για λόγους που έχουν "αναδειχτεί" σε προηγούμενους διαγωνισμούς.

 

Και για να ζωντανέψουμε λίγο τα πράγματα, να σας λέγω ετούτο: για τον νικητή, έχει προβλεφθεί κι ένα συμβολικό δωράκι. Το The Blade Itself, πρώτο βιβλίο της τριλογίας The First Law του Joe Abercrombie. Δυστυχώς είναι στα αγγλικά, αλλά πιστεύω ότι κι έτσι θα το καταφέρετε να το ροκανίσετε...

 

(έχω γράψει το ποστ από ώρα, αλλά έπεσε η σύνδεση. Καλώς τον Τρεγκόριο και μπράβο για την προσπάθεια στο Waylander! Έτσι να πληθαίνουμε τώρα που πλησιάσει η ώρα της λήξης!!! biggrin.gif )

 

Εδίτιον το διορθωτικόν για τα κόκκινα γράμματα: ο σχολιασμός μπορεί να ξεκινήσει από την ώρα που θα αρχίσει η ψηφοφορία και παράλληλα με αυτήν. Μέα Κούλπα.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, απλά για να ειπωθεί, νομίζω ότι καλό θα ήταν να μην επιλέγουμε συγκεκριμένα είδη για έναν διαγωνισμό (όπως τώρα το fantasy), γιατί υποθέτω όλοι θα θέλαμε να συμμετάσχουμε σε έναν διαγωνισμό και τώρα αυτομάτως αποκλείεται μια μερίδα της κοινότητας που δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο είδος.Ίσως, αν το ίδιο θέμα το βάζαμε να παίζει σε παράλληλους διαγωνισμούς (π.χ. ξεχωριστά fantasy και ξεχωριστά Ε.Φ. & Τρόμος) να ήταν καλύτερα, τί λέτε εσείς;ΥΓ. Δεν έχω σκεφτεί διεξοδικά αυτή την πρόταση και δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί ή αν είχε δημιουργηθεί κάποιο θέμα στο παρελθόν, αλλά απλά την συζητάω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαγωνισμοί γενικής φύσεως (γράψτε μια ιστορία με θέμα Τάδε, ό,τι είδους θέλετε), και υπάρχουν και αυτοί εδώ, που είναι αυστηρά τρόμου, φάντασυ, εφ. Απ' όλα έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια πέρσι είχαμε μόνο ανακατεμένους, αλλά φέτος είπαμε ότι θα τους χωρίσουμε και θα παίζουμε εναλλάξ, μία ειδικό (μόνο φάνταζι, μόνο εφ ή μόνο τρόμο) μία γενικό (ό,τι θέλει ο καθένας με βάση το ίδιο κεντρικό θέμα όμως). Ντόλφ, ρίξε μια ματιά στο υποφόρουμ των Διαγωνισμών και θα βρεις πολλά κι ενδιαφέροντα, ειδικά στα τόπικ που έχουν φτιάξει τα παιδιά με την ιστορία των διαγωνισμών. Έχουν πολύ υλικό και για διάβασμα και για σκέψη και για σχόλια επί της διαδικασίας.

 

Λίζμπεθ (που μου αρέσει τόσο το νικ σου γραμμένο στα ελληνικά) χαίρομαι που είσαι μαζί μας!

 

Κι άλλοι κι άλλοι! Πού είναι ο Νιχίλιο που μου έταξε ότι έγραφε; Έχει ενενήντα ολόκληρα λεπτά στη διάθεσή του! Θα προλάβει! Κι εσύ ο διστακτικούλης κι η άλλη η διστακτικούλα, προλαβαίνετε! Μπρος! Μορ στόρις! Μορ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, βρέθηκαν και άλλοι θησαυροί. Τώρα αρχίζουμε να φτάνουμε στα σωστά νούμερα συμμετοχών :).

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αυτό θα γίνει μετά τη λήξη και της ψηφοφορίας, για λόγους που έχουν "αναδειχτεί" σε προηγούμενους διαγωνισμούς.

 

Καινούργιο δεν είναι αυτό; Δεν έχει διευκρινιστεί στο αρχικό ποστ.

 

Για να πω την αλήθεια μου φαίνεται ότι στερεί λίγο τη δράση από το διαγωνισμό... άσε που πολλοί φοβάμαι μην πουν "άσε τελείωσε τώρα, βαριέμαι". Αλλά εγώ δεν πρέπει να μιλάω μετά την παταγώδη μου αποτυχία στον προηγούμενο.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν εκ παραδρομής, και λόγο κεκτημένης ταχύτητας, ένεκα που η διοργανώτρια τρέμει κάθε φορά στην ιδέα των ευθυνών της... Θα το διευκρινήσω και στο αρχικό ποστ όταν κλείσουν οι συμμετοχές, αλλά ας το πούμε και τώρα, ο σχολιασμός θα μπορεί αν γίνεται παράλληλα με την ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, η Κιάρα τερματίζει! 12 συμμετοχές και ένα τεταρτάκι ακόμη. Περιμένω να μαζέψω ακόμη μια ή δύο, ε, ε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Elvendi

Εδώ είναι η δική μου συμμετοχή, είναι ιστορία της μιας μέρας, τώρα είδα όλα αυτά περί φάνταζυ μόνο και δεν ξέρω αν θα την κάνετε δεκτή γιατί έχει υποψίες επιστημονική φαντασίας :p Αν δεν γίνει δεκτή τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, υπάρχει στην βιβλιοθήκη έτσι και αλλιώς ;)

 

Τέλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..