Jump to content

16ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Ο Θησαυρός


Naroualis
 Share

Recommended Posts

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Naroualis

    38

  • aScannerDarkly

    10

  • Tiessa

    10

  • kalanapathw

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

μίας και είμαι νέος δεν ξερώ γιατί το κάνουμε αλλά ποσταρώ και εγώ μια αράδα.

 

<<Κρατάω ακόμα το σπαθί μου στα χέρια μου και παρατηρώ ότι σχεδόν όλη η λεπίδα του εχει καλυφτεί από ένα πράσινο-μαύρο υγρό>>

 

είμαι γύρω στις 1200 λέξεις και συνεχίζω ακάθεκτος.

ας μου εξηγήσει κάποιος πώς ακριβώς θα το παρουσιάσω...

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις την ιστορία σου μέσα στα χρονικά όρια της προθεσμίας και την ανεβάζεις στη βιβλιοθήκη φαντασίας σε δικό της τόπικ. Μετά έρχεσαι εδώ και μας το ανακοινώνεις

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχει λείξει η προθεσμία υποβολής των ιστοριών. Περίμενε και θα δεις... Συνήθως την τελευταία στιγμή ξεπηδάμε καταϊδρωμένοι και ανεβάζουμε ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

καί μήπως θα μπορούσε να μου πεί κανείς πως βγένει η βαθμολογία?

σας τα έχω πρίξει εε?

Link to comment
Share on other sites

καί μήπως θα μπορούσε να μου πεί κανείς πως βγένει η βαθμολογία?

σας τα έχω πρίξει εε?

 

Πιστεύω θα αναγραφούν κι εδώ οι οδηγίες με τη λήξη του διαγωνισμού, αλλά χοντρικά οι κανόνες που ισχύουν σε όλους αυτούς τους διαγωνισμούς είναι οι εξής:

Αφότου τελειώσουν όλες οι αναρτήσεις -δηλαδή με τη λήξη του διαγωνισμού- διαβάζουμε τις ιστορίες (όσοι έχουν καταθέσει συμμετοχή υποχρεωτικά, οι υπόλοιποι όσοι μπορούν και θέλουν) και στέλνουμε ένα pm, συνήθως στον διοργανωτή και σε κάποιο άλλο μέλος, με την κατάταξή μας, ξεκινώντας από την καλύτερη κατά τη γνώμη μας ιστορία και προχωρώντας προς τη χειρότερη. Οι συγγραφείς βάζουν πάντα τη δική τους ιστορία στο τέλος, οπότε ουσιαστικά βαθμολογούν τις υπόλοιπες.

Το πού θα στείλουμε μηνύματα, και τα links των ιστοριών ανεβαίνουν στο τόπικ με τη λήξη του.

Μπορείς να δεις και σε προηγούμενους διαγωνισμούς για λεπτομέρειες. Προς το παρόν, αφού τελείωσες, ξεκίνα να διαβάζεις τις ανεβασμένες ιστορίες.

Προσοχή όμως! Δεν σχολιάζουμε καμία ιστορία πριν τη λήξη του διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι, όποιος δε ρωτάει δε μαθαίνει. Να ρωτάς, βέβαια!friends.gif

 

Λοιπόν, συνήθως η βαθμολογία γίνεται με πμ. Στέλνεις ένα πμ σε μένα που είμαι ο διοργανωτής και σε έναν ακόμη, συνήθως μοντ, βάζοντας όλα τα διηγήματα του διαγωνισμού στη σειρά από τοα καλύτερο στο χειρότερο. Εγώ κι ο μοντ μετράμε τους βαθμούς και βγάζουμε το νικητή.

 

Όταν κλείσουν οι σμμετοχές, θα τα πω και πιο αναλυτικά και θα δώσω και λινκ για όλες τις ιστορίες μαζεμένες. Προς το παρόν το μόνο που έχεις να κάνεις (εφόσον έχεις ήδη καταθέσει τη συμμετοχή σου) είναι να διαβασεις όσα έχουν ήδη ανεβεί και να περάσεις καλά μαζί τους. Αυτό θέλουν τα κακόμοιρα, να μας κάνουν να περνάμε καλά. Νο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις! Κι έχουμε ακόμη τέσσερις μέρες (περίπου) για το τέλος της προθεσμίας! Σημαδιακό. Τώρα θα αρχσουν να συρρέουν κι οι λοιποί εκατοντάδες που γράφουν!

 

lionrun.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω λογικα αυριο θα ειμαι ετοιμος. Τωρα μια ερωτησει:

Ιστορικο φαντασυ επιτρεπετε? Δηλαδη μια ιστορια στο παρελθον του δικου μας κοσμου οπως τα περισσοτερα στοιχια τις ιστοριας ειναι φτιαγμενα απο μενα.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη τι εννοείς. Πάντως γενικά το ιστορικό δεν είναι εντός, παρά μόνο αν υπάρχει κάτι το υπερφυσικό μέσα του. Αν αυτά που έχεις φτιάξει εσύ δεν έχουν κάτι το υπερφυσικό, πιστεύω ότι δεν πρέπει να το δεχτούμε. Αν ας πούμε γράφεις μια ιστορία με τις τελευταίες μέρες του Κωνσταντίνου Παλιολόγου, ακόμη κι αν έχεις δημιουργήσει μόνος σου τους ανθρώπους με τους οποίους μιλάει, τότε δεν είναι. Αν από την άλλη μας μιλήσεις για το πως μαρμάρωσε όταν έπεσε η Πόλη, για τη μαγική πλευρά του θέματος, τότε είσαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Αχα.....Χρησιμοποιω την πολιορκεια της Ακρας κατα την Γ σταυροφορια σαν ιστορικο υποβαθρο και μεσα στην ιστορια εγω εναν αυτοδιμιουργητο θησαυρο.... Συμφωνα με τα παραπανω δεν πιανετε σωστα? Πρεπει να βαλω κατι μεταφυσικο...? :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Εμ, τι σόι, σφφ ιστορία είναι αν δεν έχει φάνταζι στοιχείο; Ο διαγωνισμός είναι για φάνταζι διήγημα. Εσύ αν κατάλαβα καλά, έχεις ένα διήγημα ιστορικό. Δε θα ήταν άδικο να συναγωνιστείς αποκλειστικά με φάνταζι ιστορίες ;

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που φεύγω και θα χάσω τον σχολιασμό....ελπίζω να έχω χρόνο να διαβάσω μετά όλες τις ιστορίες και να σχολιάσω. Καλή επιτυχία σε όσους λάβουν μέρος :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

OMG, έξι. Και πόσοι θα γράψουν το ΣΚ, και πόσοι θα φτάσουν καταϊδρωμένοι στο φίνις την τελευταία στιγμή... Εμπρός! Οι θησαυροί της λογοτεχνίας μας περιμένουν!

Link to comment
Share on other sites

ok τελικά το η επίπεδο είναι υψηλό ή εγώ γράφω πολύ χάλια. με αύτα που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής πρεπεί να ευχαριστώ τον θέο :mf_popeanim:(αλλυλουία) που δεν υπάρχει αρνητική βαθμολογία για να μου βάλετε!!:tease:

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθέσω κι εγώ μία συμμετοχή. Δεν ξέρω αν έκανα σωστά το Link (πρώτη φορά που το κάνω για τη νέα μορφή του forum),

πάντως είναι στη βιβλιοθήκη της Φαντασίας.

Ο κύβος και η ζυγαρια

Link to comment
Share on other sites

Υπενθύμηση: Έχετε μόλις δεκαπέντε (15) και μισή (1/2) ώρες για να καταθέσετε τις ιστορίες σας. Τι, μόνο με έξι δεν κάνουμε δουλειά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ok τελικά το η επίπεδο είναι υψηλό ή εγώ γράφω πολύ χάλια. με αύτα που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής πρεπεί να ευχαριστώ τον θέο :mf_popeanim:(αλλυλουία) που δεν υπάρχει αρνητική βαθμολογία για να μου βάλετε!!:tease:

 

Μη σκιάζεσαι, κάτι θα βρεθεί και για 'σένα.... :devil2:

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ

 

Link to comment
Share on other sites

Μη σκιάζεσαι, κάτι θα βρεθεί και για 'σένα.... :devil2:

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ

 

 

 

λοιπόν μπορω από τώρα να μαντεψώ την βαθμολογία μου με μαθηματική εξίσωση κιολας......

2Χ+1=Υ

οπού Χ ο αριθμός των συμμετοχών και Υ η τελική μου βαθμολογία!

Παντώς περιμένω την τρίτη σαν χαζοχαρούμενο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..