Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μετα την ανακοίνωση των αποτελεσματων να ψηφισουμε ανοιχτα κ για καλυτερο τίτλο, αγαπημενη ατακα, καλυτερο ονομα ήρωα και τετοια!! και φυσικα τα χειροτερα!! μουαχαχαχαχα:devil2: Θα εχει πλακα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μας τάξατε σασπένς όμως, και δεν βλέπουμε τίποτα. :mf_sherlock:

Και μη μου πείτε ότι είναι νωρίς ακόμα και ότι δεν έχει τελειώσει η ψηφοφορία. Λεπτομέρειες. :lol:

 

Γενικά υπάρχουν κόντρες σε πολλά σημεία, αλλά είναι αρκετές οι ιστορίες που βρίσκονται κοντά.

Επίσης λόγω του αριθμού των συμμετοχών που είναι μεγάλος, η ψήφος του συγγραφέα προκαλεί πολύ μεγάλη ανατροπή στη θέση της ιστορίας του.

 

Χε, χε! Πάντως πρώτη φορά βλέπω ψηφοφορία εκ των έσω και είναι εντυπωσιακές οι αποκλίσεις. Πραγματικά τα γούστα διαφέρουν τρελά.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα διαβάζω, νομίζω έχω διαβάσει ήδη 7 ιστορίες ως τώρα. Αμφιβάλλω όμως αν θα μπορέσω να σχολιάσω και τις 21

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έχω εγώ αριθμούς να βγάλω στη φόρα:

Διαπίστωσα ότι τρία διηγήματα (παρά λίγο να ήταν τέσσερα), κράτησαν τον αρχικό αριθμό τους (αυτόν της λίστας συμμετοχών) στη λίστα με τις ψήφους μου.

Συγκλονιστικό, ε; :mf_sherlock:

 

 

Κανείς άλλος που μας διαβάζει και ψηφίζει; Ε, παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει και σχολιάσει ολα, τώρα μένει η δυσκολη δουλειά της κατάταξης. Δεν έχω αποφασίσει για τίποτα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Κανείς άλλος που μας διαβάζει και ψηφίζει; Ε, παιδιά;

 

Έχω ψηφίσει κι εγώ.

Κι εκεί που έλεγα το μεσημέρι της Παρασκευής ότι τα πράγματα προχωρούν ικανοποιητικά... εκεί έμεινα.

Από τότε δεν έχει ψηφίσει κανένας άλλος. Φαίνεται ότι θα μείνουν και τα αποτελέσματα μυστικά.:o

 

Οπότε και το δικό μου σασπένς εστιάζεται τώρα το πόσο ξενύχτι θα πέσει το βράδυ της Παρασκευής αν ψηφίσουν όλοι το τελευταίο τέταρτο. :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Παντως, ειναι κριμα να μεινουν με το παραπονο οσοι περιμενουν με ενδιαφερον την γνωμη των υπολοιπων συγγραφεων. Τουλαχιστον οσων συμμετειχαν στο διαγωνισμο. Μεχρι τωρα, με ελαχιστες εξαιρεσεις οι σχολιασμοι ειναι ουσιαστικοι και δειχνουν οτι οι ιστοριες διαβαστηκαν με προσοχη. Ας γινει αυτο για ολους, αν και καταλαβαινω οτι εχουμε ολοι τις υποχρεωσεις μας που εμποδιζουν. (π.χ. αυτην την περιοδο εχω εξεταστικη, αλλα κανω οτι μπορω, για να προλαβω να σχολιασω ολα τα διηγηματα.)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο τέταρτο δε θα ψηφίσω, αλλά δυσκολεύομαι. Ήταν σχετικά εύκολο να ξεχωρίσω τις ιστορίες στις τρεις ποιοτικές κατηγορίες που συνηθίζω, αλλά η εσωτερική κατάταξη των κατηγοριών είναι πονοκέφαλος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προλαβαίνω να ψηφίσω, αλλά όχι και να τα σχολιάσω όλα πριν τις 8/10. Απλώς θα συνεχίσω να σχολιάζω και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σχεδόν έτοιμος, αλλά, ως γνήσιος Έλλην, θέλω να το πάω λίγο προς την τελευταία στιγμή...devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη διαδικασία της κατάταξης των ιστοριών. Και, να πάρει, είναι πιο δύσκολο απ'όσο φαίνεται. Νομίζω πως έχω καταλήξει. Ανοίγω τη λίστα σε ανύποπτο χρόνο, ανέμελα, και ξάφνου, "τι κάνει αυτή η ιστορία σ'αυτή τη θέση;", και άντε πάλι απ'την αρχή.

Λίγο-λίγο αφήνω και τα σχόλιά μου. Πιθανώς να τραβήξουν και μετά την ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τα 'χουμε ξαναπεί. Δεν είναι και τόσο δύσκολο:

 

Συγκρίνουμε τις ιστορίες ανά δύο, αλλιώς χαθήκαμε στο χάος.

 

Π.χ. η Α είναι καλύτερη από τη Β. (Μέχρι εδώ η κατάταξή μας είναι ΑΒ.)

Μετά πιάνουμες τη Γ. Είναι καλυτερη από τη Β;

Αν όχι, τότε η κατάταξη μας είναι ΑΒΓ.

Αν ναι, είναι καλύτερη και από την Α;

Οπότε καταλήγουμε είτε σε ΓΑΒ, είτε σε ΑΓΒ.

Συνεχίζουμε, έτσι μέχρι την 22η.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τα 'χουμε ξαναπεί. Δεν είναι και τόσο δύσκολο:

 

Συγκρίνουμε τις ιστορίες ανά δύο, αλλιώς χαθήκαμε στο χάος.

 

Π.χ. η Α είναι καλύτερη από τη Β. (Μέχρι εδώ η κατάταξή μας είναι ΑΒ.)

Μετά πιάνουμες τη Γ. Είναι καλυτερη από τη Β;

Αν όχι, τότε η κατάταξη μας είναι ΑΒΓ.

Αν ναι, είναι καλύτερη και από την Α;

Οπότε καταλήγουμε είτε σε ΓΑΒ, είτε σε ΑΓΒ.

Συνεχίζουμε, έτσι μέχρι την 22η.

 

 

Πράγματι, αλλιώς έρχεται το χάος (εκτός αν έχει κανείς την κ...α να φτιάξει έναν πίνακα με κατηγορίες (πρωτοτυπία, λόγος, σχέση με το θέμα κλπ) και μετά βαθμολογήσει τις ιστορίες ξεχωριστά σε κάθε κατηγορία και βγάλει σούμα στο τέλος κλπ... ψιλομανίκι... άσε που μπορεί να παίξει και ισοβαθμία. biggrin.gif

 

Ίσως να βοηθάει και μια προσπάθεια ώστε η ανάγνωση να γίνεται μαζεμένη, πχ 3-5 ιστορίες/μέρα = 5-6 μέρες/22 ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνουμε τις ιστορίες ανά δύο, αλλιώς χαθήκαμε στο χάς.

 

 

Ωραίο κόλπο!

 

 

 

Όλοι οι συγγραφείς πρέπει να καταθέσουν την ψήφο τους. Αν κάποιος δεν ψηφίσει, η συμμετοχή του ακυρώνεται.

 

Εχμ... αυτό σημαίνει ότι ψηφίζουν μόνο οι συγγραφείς; Όχι ε;

Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι συγγραφείς πρέπει να καταθέσουν την ψήφο τους. Αν κάποιος δεν ψηφίσει, η συμμετοχή του ακυρώνεται.

 

Εχμ... αυτό σημαίνει ότι ψηφίζουν μόνο οι συγγραφείς; Όχι ε;

Όχι, ψηφίζει όποιος θέλει, απλά οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι συγγραφείς πρέπει να καταθέσουν την ψήφο τους. Αν κάποιος δεν ψηφίσει, η συμμετοχή του ακυρώνεται.

 

Εχμ... αυτό σημαίνει ότι ψηφίζουν μόνο οι συγγραφείς; Όχι ε;

Όχι, ψηφίζει όποιος θέλει, απλά οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.

 

Καλά,σιγά το πράμα. Πετάς στην τύχη τις ιστορίες ανακατεμένα και λες ότι τις διάβασες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά,σιγά το πράμα. Πετάς στην τύχη τις ιστορίες ανακατεμένα και λες ότι τις διάβασες.

 

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! biggrin.gif

 

 

Ωραία. Τις έχω διαβάσει όλες αλλά θα προσπαθήσω να τις σχολιάσω όλες πριν την ρίξω. Την ψήφο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα ψηφίσω κι εγώ τελικά, μου πέρασαν τα υπαρξιακά μου :p Αν και ξέρω μόνο τις τέσσερις πρώτες (όχι με τη σειρά :p)... ούτε καν την 5η εκεί παλεύουν άλλες 4 ιστορίες, και πιο μετά ... το χάος :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο τέταρτο δε θα ψηφίσω, αλλά δυσκολεύομαι. Ήταν σχετικά εύκολο να ξεχωρίσω τις ιστορίες στις τρεις ποιοτικές κατηγορίες που συνηθίζω, αλλά η εσωτερική κατάταξη των κατηγοριών είναι πονοκέφαλος

 

Για ξαναρίξε μία τις τρεις κατηγορίες σου μπας και βοηθήσεις και μας :p

Link to comment
Share on other sites

Ο ένοχος του φεστιβάλ: :tongue:

 

post-1004-12862758657_thumb.jpg

 

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

Μα,πού πας και τα βρίσκεις!biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα κι εγώ. Η τοποθέτηση των ιστοριών από τη μέση και πάνω ήταν σχετικά εύκολη. Για τα χαμηλότερα δυσκολεύτηκα.

Γενικά διαβάζοντας κάθε ένα διήγημα το βαθμολογούσα από το 1 μέχρι το 10 και στο τέλος τα έβαλα σε σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πρόβλημα με το σχολιασμό. Ειλικρινά, εκτός από το οτι ακόμα διαβάζω, δεν έχω προλάβει να γράψω σχόλια. Εμείς όμως πρέπει να γράψουμε έτσι δεν είναι; Τέλος πάντων.

 

Υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πρόβλημα με το σχολιασμό. Ειλικρινά, εκτός από το οτι ακόμα διαβάζω, δεν έχω προλάβει να γράψω σχόλια. Εμείς όμως πρέπει να γράψουμε έτσι δεν είναι; Τέλος πάντων.

 

Υπομονή!!!

 

Βασικότερο όλων είναι ότι πρέπει να ψηφίσετε.

Κανόνας #1: Οι συγγραφείς ψηφίζουν, γιατί όποιος δεν ψηφίσει αποκλείεται -το διήγημά του βγαίνει από την τελική λίστα της κατάταξης.

Τα σχόλια μπορούν και να γραφτούν μετά το τέλος της ψηφοφορίας.

Οι ιστορίες παραμένουν ανοιχτές στη βιβλιοθήκη όπως και κάθε άλλη ιστορία που ανεβαίνει στο φόρουμ, επομένως σ' αυτό το σημείο υπάρχει αρκετή χαλαρότητα.

 

Edit: Και μια που είδα και μια ερώτηση παραπάνω, αν και ήδη απαντήθηκε, εννοείται ότι όποιο άλλο μέλος θέλει είναι και με το παραπάνω ευπρόσδεκτο να ψηφίσει.

Συντελεστής της επιτυχίας του διαγωνισμού είναι και το πόσοι άλλοι εκτός από τους συγγραφείς έχουν ασχοληθεί με τα κείμενα. :book:

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..