Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Καλοί μοντεράτορες αλλά και συναγωνιστές, θέλω να σας ενημερώσω ότι το edit που έκανα στην ιστορία μου ήταν για να συμπληρώσω την κλασσική φόρμα. :chinese:

 

Τώρα μπορώ να λιποθυμίσω ελεύθερα... Τι κούρσα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νομίζω πως και επίσημα πλέον σπάσαμε το ρεκόρ! 22 συμμετοχές! Συγχαρητήρια! Καλή επιτυχία σε όλους!

 

Δηλαδή μπορούμε πλέον να αρχίσουμε να σχολιάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ουφ καταφέραμε να σπάσουμε το ρεκόρ;;;; Πάλι καλά πίστευα ότι παρά τις πολλές αρχικές συμμετοχές δεν θα τα καταφέρουμε τελικά!!:guitar::lmao::medieval::clap:

 

Καλό διάβασμα σε όλους!!! :book:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι.... Προσωπικά πάντως θα περιμένω μέχρι αύριο, να διαβάσω και τις υπόλοιπες ιστορίες... να ξαναδώ και τις προηγούμενες (έχω να βαηθήσω και σε ένα κρεβάτι αύριο.... - Για επικείμενο γάμο - όχι δικό μου.... :devil2:) οπότε από κυριακή θα αρχίσω τα σχόλια μου κανονικά....

 

( Who knows maybe my personal favourites will change by the new additions..... :mf_sherlock: )

Link to comment
Share on other sites

Για να μιλήσει τώρα και μέχρι προ ολίγου κραιπαλιάζουσα διοργανώτρια: :dazzled: :whistling:

 

Ουάου! Ευχαριστώ παιδιά! Σας ευχαριστώ όλους για την ποσότητα και την ποιότητα των συμμετοχών.

 

Για να μη λέμε πάρα πολλά, τέτοιες άγριες ώρες της νύχτας, πάμε για μια σύντομη ανακεφαλαίωση, με τη σειρά ανάρτησης των ιστοριών:

 

01. Mesmer - Μια γνωριμία και ένα μυστικό

02. Solonor - Υπόσχεση στους νεκρούς

03. white_unicorn - Ο Θεός των Κορακιών

04. Arachnida - Ο Θρύλος της Μονοβύζας

05. Tattoman - Η Σκιά

06. aScannerDarkly - Ώχρα

07. Mindtwisted - Μαύρο και χρυσαφί

08. AftPeakTank - Υπομονή

09. Αλχημιστής - Ο Χρυσοαίματος

10. Valkyries - Μυστική//Ανάμνηση

11. Stanley - Το Κιβούρι

12. DinoHajiyorgi - Ξασμαράκ

13. wordsmith - Οι πιστοί του Ναρνενκέμεν

14. khar - Σεκρελίφ

15. Sileon -Νέιθαν, ποιο είναι το μυστικό;

16. Nihilio - The silent mirror

17. lizbeth_cοvenant - Η νύχτα της επιστροφής

18. TheTregorian - Στην Άλλη Άκρη

19. Lady Nina - Η Μενεξεδένια Ώρα

20. kalanapathw - Το μυστικό της ζωής

21. Cassandra Gotha - Κίρζο

22. KELAINO - Τα βουνά, τα λαγκάδια

 

 

Ελπίζω να είναι όλα σωστά.:rolleyes:

 

Διαβάστε:book:, απολαύστε και σκεφτείτε.

 

Οδηγίες για την ψηφοφορία, αύριο και... όχι πολύ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ανεβάσει τα links και τις οδηγίες της ψηφοφορίας στο κεντρικό ποστ, επειδή είναι παλιό και δεν μπορώ να το κάνω edit.

Αισιοδοξώ σε λίγη μοντερατόρικη βοήθεια εντός της ημέρας για να πάνε όλα τα πράγματα στη θέση τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Το σπάσαμε βλέπω το ρεκόρ του τότε επικού ΕΦ! Άντε τώρα καλό διάβασμα... έχουμε πολύυυ δουλειά! Μέσα τα κεφάλια...:mf_bookread: κι έξω τα φτυάρια!:devil2::tongue:

 

Καλή Επιτυχία σ' όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμοι - Ευχαριστώ Ρομπέν :)

Οι παρακάτω οδηγίες βρίσκονται αναρτημένες και στο κεντρικό ποστ του διαγωνισμού, με update κάτω από το θέμα.

 

 

ΛΗΞΗ ΧΡΟΝΟΥ: ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ μεσάνυχτα (+ 1 λεπτό)

 

Οι υποβολές για τον 3ο (21ο) Διαγωνισμό Φάντασυ μόλις έληξαν.

 

Φτάνει η στιγμή της ψηφοφορίας, με 22 (ναι, είκοσι δύο) ιστορίες - ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες για το συντριπτικό ρεκόρ!

 

ΠΩΣ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ

 

 

Ξαναθυμίζουμε τον βασικό κανόνα των διαγωνισμών:

Όλοι οι συγγραφείς πρέπει να καταθέσουν την ψήφο τους. Αν κάποιος δεν ψηφίσει, η συμμετοχή του ακυρώνεται.

 

Έχετε 22 ιστορίες.

Τις διαβάζετε όλες με την ησυχία σας.

 

Θα πρέπει να τις ταξινομήσετε με τη σειρά, τοποθετώντας στην κορυφή την ιστορία που σας άρεσε περισσότερο και κατεβαίνοντας σιγά-σιγά μέχρι να βάλετε τελευταία αυτή που κατά τη γνώμη σας ήταν η λιγότερο καλή απ' όλες.

Οι συγγραφείς τοποθετούν υποχρεωτικά τον εαυτό τους τελευταίο.

 

Μετά στέλνετε την κατάταξή σας με pm σε μένα και στην manstredin ταυτόχρονα. Τα μηνύματα μπαίνουν έτσι σε κοινό pm και είναι εύκολο να κάνουμε την καταμέτρηση. Οτιδήποτε άλλο θα μας μπέρδευε.

 

Η ψηφοφορία είναι μυστική -(no pun intended!) :lol:

Μην αναρτήσετε τα αποτελέσματα της κατάταξής σας.

 

Μπορείτε να ψηφίζετε από σήμερα μέχρι και τα μεσάνυχτα της Παρασκευής 8 Οκτωβρίου.

 

Για όποια απορία ή δυσκολία, ρωτάτε είτε σε pm είτε εδώ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα την δουν πολλά μάτια και θα σας απαντήσουν.

 

Προαιρετικά, όποιος ψηφίζει, ας περάσει να πει κι ένα γεια από το κεντρικό τόπικ.

 

Θα σας ενημερώνω για την πρόοδο της ψηφοφορίας τακτικά.

Δημοσκοπήσεις και exit polls δεν θα υπάρξουν. Η ταυτότητα του νικητή θα παραμείνει μυστική μέχρι το τέλος.

 

Τα links των ιστοριών βρίσκονται στο ποστ #406

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ενημερώνω για την πρόοδο της ψηφοφορίας τακτικά.

Δημοσκοπήσεις και exit polls δεν θα υπάρξουν. Η ταυτότητα του νικητή θα παραμείνει μυστική μέχρι το τέλος.

 

Ναι... αλλά! Ελπίζω να μην καταργηθεί το γνωστό στυλάκι των τακτικών ενημερώσεων περί πόσοι ψήφισαν, πόσοι κοντραρίζονται κτλ;; Δε θα κάνουμε το διαγωνισμό τσάι κυριών! Το κοινό απαιτεί το κλασσικό ξεκατίνιασμα!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ενημερώνω για την πρόοδο της ψηφοφορίας τακτικά.

Δημοσκοπήσεις και exit polls δεν θα υπάρξουν. Η ταυτότητα του νικητή θα παραμείνει μυστική μέχρι το τέλος.

 

Ναι... αλλά! Ελπίζω να μην καταργηθεί το γνωστό στυλάκι των τακτικών ενημερώσεων περί πόσοι ψήφισαν, πόσοι κοντραρίζονται κτλ;; Δε θα κάνουμε το διαγωνισμό τσάι κυριών! Το κοινό απαιτεί το κλασσικό ξεκατίνιασμα!:tongue:

 

Προφανώς. Εσείς ψηφίστε, σχολιάστε και μείνετε ήσυχοι. Οι ανταποκρίσεις θα έχουν τη δέουσα ποσότητα σασπένς. :gossip:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπήρξε μια ερώτηση πώς να στείλετε μηνύματα σε δυο αποδέκτες, οι οδηγίες είναι περίπου οι εξής:

 

Όταν μπείτε στον Messenger και κάνετε Compose New Message, γράφετε το ένα όνομα (Tiessa) στο Recipient's Name και το άλλο όνομα (manstredin) στο Other Recipients.

Τα υπόλοιπα πάνεοπως σε κάθε άλλο pm.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορούμε απλά να πατήσουμε στις δυο σας "send me a messenge"? (σηγχωρέστε με αν πέταξα κοτσάνα):D

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και έτσι, απλά ο τρόπος που λέει η Tiessa θα διευκόλυνε απίστευτα την καταμέτρηση:D

Link to comment
Share on other sites

Καλά έ, τώρα είδα οτι υπάρχει βελάκι δίπλα απ' το my settings οπου βρίσκεται και ο messenger, χθες το βράδυ έψαχνα έψαχνα, αλλά τίποτα!!!

χαχαχα, ναι όσοι δεν το καταλάβατε εγώ ρώτησα...:oops:

Edited by Mindtwisted
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, η ανάγνωση ολοκληρώθηκε! Η κατάταξη των ιστοριών είναι σχεδόν έτοιμη, απλώς χρειάζεται ένα ακόμη πέρασμα. Τα σχόλια έχουν ήδη γραφεί στο word και περιμένουν να αναρτηθούν. Αλλά...

Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει σε τί χρησιμεύουν τα spoiler και σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να χρησιμοποιηθούν;

 

Και μια ακόμη ερώτηση: μάλλον δεν μπορώ να απαντήσω ακόμα στα comments της ιστορίας μου, έτσι;

 

Πάντως, ευχαριστώ όλους όσους κατέθεσαν την άποψή τους, αλλά και αυτούς που απλώς διάβασαν την ιστορία! biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα spoilers χρησιμεύουν ώστε όταν ο αναγνώστης της ιστορίας μπει στην ιστορία (και οι περισσότεροι πηγαίνουν ντουγρού στα σχόλια) να μην διαβάσει κάτι το οποίο θα πρέπει να το μάθει κατά τη διάρκεια της ιστορίας και όχι από ένα σχόλιο κάποιου.

 

π.χ:

 

Ωραία η ιστορία σου! Απίστευτο! Μετά από 120 σελίδες δεν είχα πάρει πρέφα πως ο δολοφόνος ήταν ο μπάτλερ!

 

 

Αυτό, αν το δώσεις έτσι, μάλλον σκοτώνεις την ιστορία για τον επόμενο. οπότε το κάνεις έτσι...

 

 

 

Ωραία η ιστορία σου! Απίστευτο! Μετά από 120 σελίδες δεν είχα πάρει πρέφα πως

ο δολοφόνος ήταν ο μπάτλερ!

 

...για να σιγουρευτείς πως κατέστρεψες την ιστορία biggrin.gif

 

 

edit: Καλό θα ήταν όχι ακόμα, απάντησε καλύτερα μετά το πέρας του διαγωνισμού. Good luck

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

1. Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει σε τί χρησιμεύουν τα spoiler και σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να χρησιμοποιηθούν;

 

2. Και μια ακόμη ερώτηση: μάλλον δεν μπορώ να απαντήσω ακόμα στα comments της ιστορίας μου, έτσι;

 

 

1. Λοιπόν, στο πρώτο μόλις είδα ότι με πρόλαβε ο Din και με αντίστοιχο παράδειγμα οπότε απαντάω μόνο στο δυο.

 

2. Καλό θα ήταν να μην απαντήσεις ακόμη σε σημεία που μπορεί να επηρεάσουν την κατανόηση της ιστορίας. Συχνά οι σχολιαστές θέτουν ερωτήσεις, αλλά συνήθως τις απαντάμε στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αχά! Δηλαδή ήμουν η μοναδική που διάβασε τις ιστορίες κατανικώντας την επιθυμία να δει και τα αντίστοιχα σχόλια; tongue.gif

 

Εδώ και τα σχόλια της δικής μου ιστορίας δε διάβασα προτού ολοκληρώσω την ανάγνωση των άλλων ιστοριών και συντάξω την κριτική μου. Για να αποφύγω κάθε πειρασμό για... ενδεχόμενα αντίποινα! tongue.gif

 

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για τις απαντήσεις! biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχά! Δηλαδή ήμουν η μοναδική που διάβασε τις ιστορίες κατανικώντας την επιθυμία να δει και τα αντίστοιχα σχόλια; tongue.gif

 

Εδώ και τα σχόλια της δικής μου ιστορίας δε διάβασα προτού ολοκληρώσω την ανάγνωση των άλλων ιστοριών και συντάξω την κριτική μου. Για να αποφύγω κάθε πειρασμό για... ενδεχόμενα αντίποινα! tongue.gif

 

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για τις απαντήσεις! biggrin.gif

 

όχι, μάλλον δεν ήσουν η μοναδική.... :lol:

 

Και, ναι, αν και πολύ θα το ήθελα να ενδώσω στον πειρασμό για αντίποινα..... :devil2: .... είπα να το παίξω καλή και να μην αποφασίσω με βάσει τα σχόλια στην δική μου ιστορία....

 

το ΠΜ με τις ψήφους μου έφυγε ήδη, και για μένα τουλάχιστον η κατάταξη ήταν θέμα μιας 'μίξης' του κατά πόσο με κράτησε η κάθε ιστορία και του πόσο καλο-γραμμένη ήταν οπότε, προσπάθησα τουλάχιστον να είμαι κάπως αντικειμενική.... (και όχι, δεν το κατάφερά απόλυτα.... :chinese: την αντικειμενικότητα εννοώ)

 

καλή επιτυχία σε όλουςκαι ευελπιστώ σε αρκετούς σχολιαστές και ψηφοφόρους..... (και υποψήφιους για βουντού μετά....:devil2:) γκούχ, γκουχ, :beer:

Link to comment
Share on other sites

Απλά γράψτε τη γνώμη σας. Αυτός είναι ο σκοπός. Συνομωσίες και τέτοια δεν υπάρχουν, κι αν υπάρξουν απλά δε μας ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..