Jump to content

Τρομοπρόκληση 2014: Γνωρίστε τα τέρατα


Nihilio
 Share

Recommended Posts

 

Το Ζόμπι της Όουτς δεν είναι Τρόμου; Γιατί;

Α δεν το ειδα στη λιστα. Υποθετω ειναι, δεν το χω διαβασει. Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

Οι Αραχνες αντικατασταθηκαν με τη ΜΥΓΑ και η μια κατηγορια εφυγε:
  • Φαντάσματα - ΨΙΘΥΡΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ / RICHARD MATHESON
  • Λυκάνθρωποι - ΜΑΤΩΜΕΝΟ ΦΕΓΓΑΡΙ / S.P. SOMTOW
  • Βρικόλακες - ΠΑΛΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ / RICHARD LAYMON
  • Ζόμπι - WORLD WAR Z / MAX BROOKS
  • Κατά συρροή δολοφόνοι - ΤΟ ΚΡΥΦΤΟ / JACK KETCHUM, εδω παιζουν πολλες επιλογες αμα το Κρυφτο δεν εχει να κανει με serial killer.
  • Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Η ΜΥΓΑ / GEORGE LANGELAAN
  • Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ / GRAHAM MASTERTON
  • Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ - GRAHAM JOYCE
  • Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - 'H THN ΣΚΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ/ ΧΦΛ (ΑΙΟΛΟΣ) μιας και η πρωτη αναγνωση απο Κακτο πριν καμια 15 χρονια ηταν τραυματικη ή καμια αμερικανικη συλλογη πχ CTHULHU 2000 που δεν την εχω ολοκληρωσει.
  • Μάγοι/Μάγισσες - Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 13 / ΧΟΣΕ ΚΑΡΛΟΣ ΣΟΜΟΘΑ

 

H Mύγα - George Langelaan

Η ταινια ειναι γνωστη σε ολους πιστευω, οποτε αυτο το διηγημα δεν εκρυβε σεναριακες εκπληξεις. Αυτο που ηταν εκπληξη ηταν το υφος που επελεξε ο συγγραφεας. Η ιστορια παροτι ειναι γραμμενη το 1956, μοιαζει πολυ παλιοτερη αφου χρησιμοποιει αφηγηση μεσα στην αφηγηση, θυμιζοντας Μαχεν, Ντοϋλ κ.ο.κ.

Πολυ καλη ιστορια, δικαιολογημενα δημιουργησε 2 κλασικες ταινιες (του '57 και του '86).

Link to comment
Share on other sites

Με κατά συρροή δολοφόνους υπάρχουν και τα παρακάτω:

 

*Τόμας Χάρις - Κόκκινος δράκος (εκδόσεις Bell)

*Τόμας Χάρις - Η σιωπή των αμνών (εκδόσεις Bell)

*Τζέιμς Ελρόι - Οι δρόμοι του δολοφόνου (εκδόσεις Καστανιώτη)

*Τζεφ Λίντσεϊ - Τα σκοτεινά όνειρα του Ντέξτερ (εκδόσεις Anubis)

*Τζεφ Λίντσεϊ - Η σκοτεινή αφοσίωση του Ντέξτερ (εκδόσεις Anubis)

*Τζον Κόνολι - Κάθε νεκρό πράγμα (εκδόσεις Bell)

*Κάλεμπ Καρ - Ο ψυχίατρος (εκδόσεις Καστανιώτη)

*Τσέλσι Κέιν - Φονικό πάθος (εκδόσεις Ωκεανίδα)

*Μπρετ Ίστον Έλις - Αμερικάνικη ψύχωση (εκδόσεις Μέδουσα)

*Τζόις Κάρολ Όουτς - Ζόμπι (εκδόσεις Οξύ)

*Τζιμ Τόμσον - Ο δολοφόνος μέσα μου (εκδόσεις Μέδουσα)

*Ρόμπερτ Μπλοχ - Ψυχώ (εκδόσεις Σκάι)

 

Βέβαια κάποια από τα παραπάνω είναι εξαντλημένα...

 

 

Το πρώτο θα το φέρω μαζί μου στο πρωτοχρονιάτικο μύτινγκ, για την ανταλλαγή βιβλίων. :)

 

Το τόπικ έχει ήδη τρεις σελίδες και δεν έχουμε αρχίσει καν. (Ναι, θα παίξω, αλλά μην περιμένετε πολλά. Έχω σίγουρα τα φαντάσματα και τα βαμπίρ - βαμπίρ είπαμε ο Ζωντανός Θρύλος, έτσι; - αλλά τίποτα άλλο).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το Πέρασμα του Κρόνιν, αν και δεν είμαι βέβαιος σε ποια κατηγορία θα ταίριαζε καλύτερα (ζόμπι-βαμπίρια-μεταλλαγμένοι. Μάλλον το τελευταίο).

Link to comment
Share on other sites

 

 

Θα παίξω και 'γω, αλλά γενικά δεν είμαι καλός στον προγραμματισμό των βιβλίων που διαβάζω. Τα 2 σίγουρα ως τώρα είναι:

 

1. Φαντάσματα
2. Λυκάνθρωποι
3. Βρικόλακες - Dracula, Bram Stoker (Το έχω ξεκινήσει ήδη.)
4. Ζόμπι - I am legend, Richard Matheson (Καιρό θέλω να το διαβάσω.)
5. Κατά συρροή δολοφόνοι
6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
10. Μάγοι/Μάγισσες
 
Επίσης έχω το "Κάτι κολασμένο έρχεται προς τα δω" στα αδιάβαστα της βιβλιοθήκης μου, οπότε μάλλον θα μπει και αυτό στη λίστα, αλλά δεν είμαι σίγουρος σε ποια κατηγορία.  :p

 

Φίλε Στέφανε, ο "Ζωνταντός Θρύλος" του Μάθεσον δεν έχει να κάνει με ζόμπι αλλά με βρικόλακες.

 

 

Ναι, ε;  :whistling:

Μένω μόνος με το Dracula λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση βρε Μιχάλη. Το Nightwatch παίζει σε κάποια κατηγορία; :tease:

Ζιζάνιο.

 

Εγώ βρήκα κι άλλο βιβλίο, τη Λίλιθ του Μακντόναλντ! Οπότε ήδη παίζω σε τρεις κατηγορίες.

 

Έχουμε και λέμε: Φαντάσματα (Η Δασκάλα με τα Μαύρα - ανθολογία), βρυκόλακες (Ζωντανός Θρύλος - Μάθεσον), νεράιδες (Λίλιθ - Μακντόναλντ).

Link to comment
Share on other sites

Α γεια σου. Λιλιθ. Νομιζω εκλεισα, αρκει να βρω καποια που μου λειπουν!

 

  1. Φαντάσματα - Φαντασματα του 20ου Αιωνα (Τζο Χιλ)
  2. Λυκάνθρωποι - Ματωμενο Φεγγαρι (Σ. Π. Σομτοου) ή Ο Νυχτοβατης (Τομας Τισιερ), αν δεν ειναι και τα δυο εξανλτημενα
  3. Βρικόλακες - Ασε το Κακο να Μπει (Τζον Λιντκβιστ) ή Παλουκι Στην Καρδια (Ριτσαρντ Λεϋμον)
  4. Ζόμπι - Παγκοσμιος Πολεμος Ζ (Μαξ Μπρουκς) ή Το Κινητο (Στ. Κινγκ)
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η Οψη του Σκοτους (Μαικλ Γκρεγκοριο) ή Το Πυρ το Εξωτερον (Ντ. Πρεστον/Λ. Τσαιλντ)
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το Νησι του Δρος Μορω (Χερμπερτ Τζορτζ Ουελς) ή Δρ. Αντερ (Γ. Κ. Τζετερ)
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Δαιμονισμενη Ταξιαρχια (Γκραχαμ Μαστερτον)
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Λιλιθ (Τζορτζ ΜακΝτοναλντ)
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Τα Βουνα της Τρελας (Χ. Φ. Λαβκραφτ)
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το Σκοτεινο Ημερολογιο (Γκραχαμ Τζοϋς)
Link to comment
Share on other sites

 

  1. Φαντάσματα - Το φώς μέσα μου - Κέλλης Κωνσταντίνος
  2. Λυκάνθρωποι - Frostbite - David Wellington
  3. Βρικόλακες - Salem's Lot - King Stephen
  4. Ζόμπι - World War Z - Brooks Max
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Κάθε νεκρό πράγμα - Connolly John
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ο εφιάλτης του Μεσονυκτίου - Koontz Dean
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Ο άρχοντας του ψεύδους - Μάστερτον Graham
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Ο λευκός λαός - Arthur Machen
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Το μονοπάτι του Κθούλου - Ώγκαστ Ντέρλεθ
  10. Μάγοι/Μάγισσες -  Υφαντόκοσμος -Barker Clive/ Το σκοτεινό ημερολόγιο - Graham Joyce (έτσι και αλλοιώς το είχα και αυτό στο πρόγραμμα για ανάγνωση) 

Ολοκλήρωσα την λίστα επίσης.

Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Το φώς μέσα μου - Κέλλης Κωνσταντίνος
  2. Λυκάνθρωποι - Frostbite - David Wellington
  3. Βρικόλακες - Salem's Lot - King Stephen
  4. Ζόμπι - World War Z - Brooks Max
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Κάθε νεκρό πράγμα - Connolly John
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ο εφιάλτης του Μεσονυκτίου - Koontz Dean
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Ο άρχοντας του ψεύδους - Μάστερτον Graham
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Ο λευκός λαός - Arthur Machen
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Το μονοπάτι του Κθούλου - Ώγκαστ Ντέρλεθ
  10. Μάγοι/Μάγισσες -  Υφαντόκοσμος -Barker Clive/ Το σκοτεινό ημερολόγιο - Graham Joyce

 

Το σκοτεινό ημερολόγιο/Dark sister - Graham Joyce 

 

Είχα από πέρυσι αυτό το βιβλίο στην βιβλιοθήκη μου. Το είχα αγοράσει τρία ευρώ. Ανήκει στη σειρά Κόλαση των εκδόσεων Οξύ. Μια πολύ καλογραμμένη ιστορία από κάποιον που ξέρει να χειρίζεται πολύ σωστά τις λέξεις και τα νοήματα. Η γραφή του Joyce έχει μια καθαρότητα που μαγεύει. Αυτό βέβαια το είχα διαπιστώσει και στην ιστορία Ρέκβιεμ του ίδιου που πραγματευόταν βέβαια διαφορετικό θέμα. Σαν ιστορία μου θύμισε παραμύθι σε σύγχρονη εποχή. Μπορεί να μην είχε αυτά που ζητούσα σαν θέμα ωστόσο την διάβασα με ενδιαφέρον και δεν με κούρασε καθόλου. Είχα σημειώσει χθές σε κάποιο τόπικ ότι στο πρώτο μισό του βιβλίου δεν ένοιωσα κάτι το ιδιαίτερο, ισχύει και για το υπόλοιπο βιβλίο. Προσοχή, δεν αναιρώ ότι είναι πολύ καλό και σαν ιστορία και σαν γραφή, το αντίθετο μάλιστα, εννοώ ότι απλά -σίγουρα- δεν είναι τρόμος και μάλλον δεν θα είχε θέση σε ένα παιχνίδι τρομοπρόκλησης.  Εννοείται ότι θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπα βιβλία του συγγραφέα, γιατί τα θέματα που επιλέγει στις ιστορίες του είναι άψογα δοσμένα. Το συνιστώ λοιπόν σε όλους ανεπιφύλακτα αν θέλουν να διαβάσουν μια πολύ καλή ιστορία με μυστήριο και μια σχετική αγωνία. 

 

Edited by Airbourne
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

  1. Και η δική μου αρχική λίστα (άντε να δούμε τι θα μείνει στο τέλος):

 

  1. Φαντάσματα - Apartment 16 - Adam Neville
  2. Λυκάνθρωποι ( ψάξου...)
  3. Βρικόλακες - NOS4A2 - Joe Hill
  4. Ζόμπι - Το Κινητό - Stephen King / The Living Dead - John Joseph Adams
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται ή κάτι από Κέτσαμ ("Δικαίωμα στη Ζωή" και "Οι Ξεγραμμένοι" έχω, πιάνεται κάποιο;)
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - το Metro 2033 ίσως; ή το "Πεθαίνοντας στην Τερατούπολη" του Jeffrey Thomas.
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Vathek - William Beckford
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Tooth Fairy - Graham Joyce
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Σκιές πάνω από το Ίννσμουθ 
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Τον Υφαντόκοσμο επιτέλους.

 

 

Οι περιπέτειες του Χαλίφη Βάθεκ, η 1002η νύχτα όπως το αποκαλούν πολλοί,  είναι ένα από τα τέσσερα βιβλία-κλειδιά από τα οποία ξεπετάχτηκε η Γοτθική λογοτεχνία (Το Κάστρο του Οτράντο, Δράκουλας και Φράνκενσταιν τα άλλα τρία) και ενώνει το ύφος των Αραβικών "παραμυθιών" με το κίνημα του Ρομαντισμού στην Ευρώπη.

Ανάμεικτα συναισθήματα μου άφησε εντέλει, και γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος για το πώς να το σχολιάσω. Είναι μεν ένα κειμήλιο αλλά συγχρόνως είναι κι ένα βιβλίο όπως τα υπόλοιπα της βιβλιοθήκης.

Όποιος κι αν το διαβάσει, σε πολλά σημεία θα διασκεδάσει και δεν θα θέλει να το αφήσει, όμως σε άλλα θα τον κουράσει. Πολλά πράγματα γίνονται εντέλει για το τίποτα -καθαρά γιατί έχει μια όμορφη εικόνα ο συγγραφέας στο νου του και θέλει να τη γράψει, χωρίς να παίζει κάποιο ρόλο στην ιστορία-, καθώς το τέλος μοιάζει από την αρχή προκαθορισμένο. Κι από την άλλη, υπάρχουν συνταρακτικές στιγμές όπου λες "αυτή τη σκηνή την έγραψε πριν 250 χρόνια;;"

Οι χαρακτήρες είναι στερεοτυπικοί, σχεδόν καρικατούρες θα έλεγα, όμως συνειδητοποιώ πως αυτό γίνεται επειδή το βιβλίο σατιρίζει και την εποχή του. Είναι ηθελημένο οι καλοί να είναι τέλειοι, οι όμορφοι να είναι πανέμορφοι, οι κακοί δαιμονικοί και πάει λέγοντας. Είναι δείγμα και της λογοτεχνίας του αιώνα στον οποίο γράφτηκε, το άσπρο να είναι άσπρο και το μαύρο-μαύρο.

 

Δυσκολεύομαι... είναι καλό ή όχι; Καταλήγω πως ναι, καλό είναι, και θα το πρότεινα σε οποιονδήποτε του αρέσει η λυρική γραφή, τα Αραβικά παραμύθια (προσωπικά, είμαι λάτρης, κι αυτό έκανε το βιβλίο πολύ πιο ευχάριστο) και θέλει να δει τις απαρχές του σύγχρονου τρόμου. Δεν θα είναι το καλύτερο βιβλίο που θα έχει διαβάσει φέτος, αλλά θα είναι σίγουρα από τα σημαντικότερα.

Edited by DinMacXanthi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. Φαντάσματα - ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ / JOE HILL

2. Λυκάνθρωποι - ΟΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ / WHITLEY STRIEBER

3. Βρικόλακες - ΝΕΚΡΟΣΚΟΠΟΣ / BRIAN LUMLEY ή ΠΑΛΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ / RICHARD LAYMON ή ΒΑΜΠΙΡΙΚ / SIMON CLARK

4. Ζόμπι - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ Ζ / MAX BROOKS

5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ / THOMAS HARRIS

6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - ΑΚΡΙΔΕΣ / GUY N. SMITH

7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ / GRAHAM MASTERTON

8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ / GRAHAM JOYCE

9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Η ΣΚΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ / H. P. LOVECRAFT

10. Μάγοι/Μάγισσες - ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΜΑΓΟΣ / WILLIAM GOLDMAN

 

Κάνω την αρχή με τους Λυκανθρώπους του Γουίτλι Στρίμπερ. Πρόκειται φυσικά για το γνωστό The Wolfen, που γυρίστηκε και σε ταινία με τον ίδιο τίτλο το 1981. Η ιστορία αρχίζει με τον άγριο θάνατο δυο αστυνομικών της τροχαίας σε νεκροταφείο αυτοκινήτων στην Νέα Υόρκη. Δυο ντετέκτιβ του τμήματος ανθρωποκτονιών της πόλης καλούνται να εξιχνιάσουν το έγκλημα. Η αγριότητα του εγκλήματος και ο τρόπος που ξεσκίστηκαν τα δυο θύματα αποκλείουν τον ανθρώπινο παράγοντα και όλοι συγκλίνουν στην υπόθεση ότι άγρια σκυλιά έκαναν την δουλειά. Ειδικοί όμως αποκλείουν το ενδεχόμενο αυτό. Και οι θάνατοι με παρόμοιας αγριότητας επιθέσεις θα συνεχιστούν. Οι δυο ντετέκτιβ αρχίζουν να πιστεύουν ότι ένα άγνωστο είδος άγριου ζώου είναι υπεύθυνο για την αγριότητα αυτή και όσο μπορεί ν'ακούγεται τρελό, ίσως οι μυθικοί λυκάνθρωποι να έκαναν την εμφάνισή τους στην μεγαλούπολη. Όμως θα πέσουν θύματα των πολιτικών της αστυνομικής διεύθυνσης και ουσιαστικά με δικά τους μέσα θα προσπαθήσουν να βγάλουν μια άκρη. Εν τω μεταξύ οι λυκάνθρωποι παρακολουθούν τους δυο ντετέκτιβ, την Νεφ και τον Ουίλσον, γιατί έχουν καταλάβει ότι οι δυο αστυνομικοί φτάνουν σιγά-σιγά στην αλήθεια, κάτι που θα βάλει σε κίνδυνο το είδος τους... Κλασική στο είδος της ιστορία τρόμου, με ενδιαφέρουσα πλοκή, μπόλικη δράση, κάμποσες σπλάτερ σκηνές και δυο κεντρικούς χαρακτήρες με αρκετό βάθος. Κάτι άλλο που μου άρεσε ήταν ότι υπήρχαν κομμάτια της ιστορίας από την πλευρά των λυκανθρώπων, έτσι είδα πως σκέπτονταν και πως έκαναν ό,τι έκαναν. Η γραφή καλή και ευκολοδιάβαστη και η ατμόσφαιρα φυσικά εξαιρετική, κάπως σκοτεινή. Από τα διαμαντάκια της γνωστής μαύρης σειράς τρόμου των εκδόσεων Σίμωσι...

 

*Εναλλακτικό βιβλίο για το συγκεκριμένο τέρας ήταν το Ματωμένο Φεγγάρι του Σόμτοου, αλλά λόγω μεγέθους προτίμησα το μικρότερο. Μπορεί όμως και να διαβάσω και αυτό μέσα στην χρονιά, ποιος ξέρει...

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες - Νεκροσκόπος 2: Βαμπύρι του Brian Lumney. Κριτική εδώ
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

Στην κατηγορία "Βρικόλακες" (αν και παίζουν και ζόμπια και φαντάσματα στο βιβλίο) διάβασα το Νεκροσκόπο 2. Κριτική εδώ

Link to comment
Share on other sites

Οπότε διάβασες το μπαλαντέρ; :)

Όχι. Είναι καθαρά βαμπυροβιβλίο το συγκεκριμένο, το νιώθεις διαβάζοντάς το. Με τον ίδιο τρόπο που το "Η υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ" δεν είναι βιβλίο για βρικόλακες, παρόλο που ο κακός είναι βαμπίρ.

Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες - Νεκροσκόπος 2: Βαμπύρι του Brian Lumney.
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το μυστήριο του Σάττερς Άμλετ (The Coven) του Jay Hampton.

Στην κατηγορία "Μάγοι/Μάγισσες"διάβασα Το μυστήριο του Σάττερς Άμλετ. Κριτική εδώ

Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα

  2. Λυκάνθρωποι

Βρικόλακες - Bram Stoker, Dracula (ένα μικρό σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/15444-50-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-2014/page-5#entry258459 )

Ζόμπι

Κατά συρροή δολοφόνοι

Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί

Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους

Μάγοι/Μάγισσες

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

 

  1. Φαντάσματα
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες - Bram Stoker, Dracula
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

 

Γράψε και κανένα σχόλιο για τον Δράκουλα

Link to comment
Share on other sites

 

 

  1. Φαντάσματα
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες - Bram Stoker, Dracula
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

 

Γράψε και κανένα σχόλιο για τον Δράκουλα

 

 

Εξαιρετικά ενδιαφέρον βιβλίο. Επειδή η ιστορία ήταν πασίγνωστη εστίαζα περισσότερο σε στοιχεία όπως η γραφή, η δομή του κειμένου και η ιδιαίτερη οπτική του. Αξίζει ο Δράκουλας να διαβαστεί μόνο για αυτά και τις πολύ μικρές εκπλήξεις της ίδιας της ιστορίας που δεν έχεις προσέξει. π.χ. στο σημείο όπου στέλνει το πρώτο γράμμα ο Van Helsing καταχάρηκα που διάβαζα:

"Letter, Abraham Van Helsing, Md, DPh, D. Lit, Etc, Etc, to Dr. Seward"

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

  1. Φαντάσματα
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες - Bram Stoker, Dracula
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

 

Γράψε και κανένα σχόλιο για τον Δράκουλα

 

 

Εξαιρετικά ενδιαφέρον βιβλίο. Επειδή η ιστορία ήταν πασίγνωστη εστίαζα περισσότερο σε στοιχεία όπως η γραφή, η δομή του κειμένου και η ιδιαίτερη οπτική του. Αξίζει ο Δράκουλας να διαβαστεί μόνο για αυτά και τις πολύ μικρές εκπλήξεις της ίδιας της ιστορίας που δεν έχεις προσέξει. π.χ. στο σημείο όπου στέλνει το πρώτο γράμμα ο Van Helsing καταχάρηκα που διάβαζα:

"Letter, Abraham Van Helsing, Md, DPh, D. Lit, Etc, Etc, to Dr. Seward"

 

Εγώ προσωπικά το θεωρώ το πρώτο τεχνοθρίλερ και ένα από τα πρώτα βιβλία του 20ου αιώνα. Λάτρεψα την ιδέα ότι ο πολιτισμός, η γνώση και η τεχνογνωσία έρχονται σε αντιπαράθεση (και νικούν) τον ωμό μεσαιωνικό βαρβαρισμό που εισβάλλει στο δυτικό κόσμο. Καθώς και την πλήρη έλλειψη των μετενσαρκωμένων αγαπημένων από τις ταινίες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

  1. Φαντάσματα
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες - Bram Stoker, Dracula
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

 

Γράψε και κανένα σχόλιο για τον Δράκουλα

 

 

Εξαιρετικά ενδιαφέρον βιβλίο. Επειδή η ιστορία ήταν πασίγνωστη εστίαζα περισσότερο σε στοιχεία όπως η γραφή, η δομή του κειμένου και η ιδιαίτερη οπτική του. Αξίζει ο Δράκουλας να διαβαστεί μόνο για αυτά και τις πολύ μικρές εκπλήξεις της ίδιας της ιστορίας που δεν έχεις προσέξει. π.χ. στο σημείο όπου στέλνει το πρώτο γράμμα ο Van Helsing καταχάρηκα που διάβαζα:

"Letter, Abraham Van Helsing, Md, DPh, D. Lit, Etc, Etc, to Dr. Seward"

 

Εγώ προσωπικά το θεωρώ το πρώτο τεχνοθρίλερ και ένα από τα πρώτα βιβλία του 20ου αιώνα. Λάτρεψα την ιδέα ότι ο πολιτισμός, η γνώση και η τεχνογνωσία έρχονται σε αντιπαράθεση (και νικούν) τον ωμό μεσαιωνικό βαρβαρισμό που εισβάλλει στο δυτικό κόσμο. Καθώς και την πλήρη έλλειψη των μετενσαρκωμένων αγαπημένων από τις ταινίες...

 

 

Την σκέψη ότι η τεχνολογία και η γνώση έρχονται σε αντιπαράθεση με τον μεσαιωνικό βαρβαρισμό την έχω και εγώ, αλλά σαν τεχνοθρίλερ ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.

 

Edit: Δεν έχεις και τόσο άδικο όσο το σκέφτομαι και είναι παράξενο που δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε τον Βερν ούτε τον Γουέλς να το κάνουν αυτό. (Όχι τόσο έντονα τουλάχιστον.)

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

  • Φαντάσματα
  • Λυκάνθρωποι
  • Βρικόλακες
  • Ζόμπι
  • Κατά συρροή δολοφόνοι: Succulent Prey - Wrath James White.
  • Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  • Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  • Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  • Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  • Μάγοι/Μάγισσες

Πάει το πρώτο.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ να παίξω, αλλά έχω πάθει σύγχυση από τις ποσότητες και τις επιλογές. Μια πρώτη λίστα:
 
 
 
1. Φαντάσματα ???
2. Λυκάνθρωποι Ματωμένο Φεγγάρι - P.S. Somtow
3. Βρικόλακες Το υφαντό του Βαμπίρ - Suzy Charnas
4. Ζόμπι Ζόμπι στην Ισλανδία
5. Κατά συρροή δολοφόνοι ???
6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι Δρ Αντερ - Κ. Jetter
7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί Μανιτού - Γκράχαμ Μάστερτον
8. Νεραίδες, ξωτικά / Μυθολογικά πλάσματα Η νεράιδα των δοντιών - Γκράχαμ Μάστερτον
9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους Υπόγεια Κίνηση - Νικ Μάματας
10. Μάγοι/Μάγισσες ???

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

1. Φαντάσματα - ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ / JOE HILL

2. Λυκάνθρωποι - ΟΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ / WHITLEY STRIEBER

3. Βρικόλακες - ΝΕΚΡΟΣΚΟΠΟΣ / BRIAN LUMLEY ή ΠΑΛΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ / RICHARD LAYMON ή ΒΑΜΠΙΡΙΚ / SIMON CLARK

4. Ζόμπι - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ Ζ / MAX BROOKS

5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ / THOMAS HARRIS

6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - ΑΚΡΙΔΕΣ / GUY N. SMITH

7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ / GRAHAM MASTERTON

8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ / GRAHAM JOYCE

9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Η ΣΚΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ / H. P. LOVECRAFT

10. Μάγοι/Μάγισσες - ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΜΑΓΟΣ / WILLIAM GOLDMAN

 

Δεύτερο βιβλίο στην σειρά Μανιτού, με τον Μισκαμάκους να επιστρέφει ξανά, πιο δυνατός, με σκοπό να πάρει εκδίκηση από τους Λευκούς για αυτά που έκαναν χρόνια πριν στους ομοίους του και να κλείσει έναν λογαριασμό με τους Χάρι Έρσκιν και Βράχο Που Τραγουδάει, μετά τα τρομερά γεγονότα του πρώτου βιβλίου. Αυτή την φορά, όμως, δεν θα επιστρέψει μόνος στη Γη και ούτε θα αναγεννηθεί με τον ίδιο τρόπο. Ο Μισκαμάκους θα χρησιμοποιήσει ένα μικρό αγοράκι για να κάνει αυτά που σκοπεύει να κάνει, με τον πατέρα του παιδιού να τρελαίνεται με αυτά που βλέπει και χωρίς κανένας να τον παίρνει στα σοβαρά, να επικοινωνεί τελικά με τον Χάρι Έρσκιν και τον Ινδιάνο μάγο Βράχο Που Τραγουδάει για βοήθεια. Πιο κινηματογραφικό από το πρώτο βιβλίο, μου φάνηκε λίγο κατώτερο, μιας και πάνω απ'όλα έλειπε η κλειστοφοβική αίσθηση των σκοτεινών διαδρόμων του νοσοκομείου, στο οποίο εκτυλίχθηκε το μεγαλύτερο μέρος της πρώτης ιστορίας. Επίσης δεν δόθηκαν κάποιες εξηγήσεις σε ένα-δυο κομμάτια της πλοκής και το τέλος μου φάνηκε λίγο βιαστικό (κλασικό για Μάστερτον θα μου πείτε). Όπως και να'χει όμως πρόκειται για μια καλή παλπ ιστορία τρόμου που διαβάζεται ευχάριστα και γρήγορα, με κάποιες καλές και δυνατές σκηνές υπερφυσικού τρόμου και με ωραία ατμόσφαιρα. Η γραφή καλή, ευκολοδιάβαστη, έκανε μια χαρά την δουλειά της. Διάβασα την έκδοση της γνωστής μαύρης σειράς, η μετάφραση μου φάνηκε καλή αλλά ήθελε περισσότερη επιμέλεια. Λίαν συντόμως θα διαβάσω και άλλο βιβλίο του Μάστερτον, γιατί άρχισε να μου αρέσει η παλπ αίσθηση των ιστοριών του.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Το φώς μέσα μου - Κέλλης Κωνσταντίνος
  2. Λυκάνθρωποι - Frostbite - David Wellington
  3. Βρικόλακες - Salem's Lot - King Stephen
  4. Ζόμπι - World War Z - Brooks Max
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Κάθε νεκρό πράγμα - Connolly John
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ο εφιάλτης του Μεσονυκτίου - Koontz Dean
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Ο άρχοντας του ψεύδους - Μάστερτον Graham
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Ο λευκός λαός - Arthur Machen
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Το μονοπάτι του Κθούλου - Ώγκαστ Ντέρλεθ
  10. Μάγοι/Μάγισσες -  Υφαντόκοσμος -Barker Clive/ Το σκοτεινό ημερολόγιο - Graham Joyce

 

Το φώς μέσα μου - Κωνσταντίνος Κέλλης

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα διαβάσει τόσα καλά λόγια και ανυπομονούσα να πιάσω το βιβλίο στα χέρια μου. Νομίζω ότι άξιζε κάθε λεπτό αναμονής. Το βιβλίο του Κ.Κέλλη είναι ένα απίστευτο βιβλίο γεμάτο εκπλήξεις, τρόμο και άγνωστο, και με ιστορίες, που σε συνδιασμό με την φρέσκια γραφή και την ζωντανή περιγραφή, δημιουργούν ένα απίστευτο αποτέλεσμα: Να μη θες να αφήσεις το βιβλίο από τα χέρια σου! Καθόλου υπερβολή αλλά η κάθε μια από τις ιστορίες είναι τόσο προσεχτικά γραμμένες που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν ο συγγραφέας είναι κάποιος που έχει γράψει πάρα πολλά βιβλία στη ζωή του! Μια συγγραφική δουλειά που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αντίστοιχες του εξωτερικού. Δεν θα σχολιάσω τις ιστορίες ξεχωριστά. Δεν θέλω να χαθώ και να γράφω κατεβατά. Πάντως το Ταλίθα Κούμι θα μπορούσε να το είχε γράψει ο Clive Barker! Το επίπεδο σε όλες τις ιστορίες είναι πολύ υψηλό και οι λέξεις προσεχτικά δοσμένες. Όμως, εδώ έχουμε τον μοναδικό Κ.Κέλλη και εύχομαι ολόψυχα να έχει συνέχεια το έργο του ώστε να διαβάσουμε κάποια στιγμή και ένα μυθιστόρημα του...εγώ το περιμένω..ακούς Κωνσταντίνε; Καλή συνέχεια και πάντα με έμπνευση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..