Jump to content

Τρομοπρόκληση 2014: Γνωρίστε τα τέρατα


Nihilio
 Share

Recommended Posts

  1. Φαντάσματα:Το στοίχειωμα-Richard Matheson

Λυκάνθρωποι

Βρικόλακες:Παλούκι στην καρδιά-RICHARD LAYMON/

Ζόμπι

Κατά συρροή δολοφόνοι:Κάθε νεκρό πράγμα-John Connelly-Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται

Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί

Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα:Η νεράιδα των δοντιών-Graham Joyce

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους

Μάγοι/Μάγισσες:Η εποχή των μαγισσών-Νatasha Mostert

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

  1. Φαντάσματα:Το στοίχειωμα-Richard Matheson
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες:Παλούκι στην καρδιά-RICHARD LAYMON/
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι:Κάθε νεκρό πράγμα-John Connelly-Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα:Η νεράιδα των δοντιών-Graham Joyce
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες:Η εποχή των μαγισσών-Νatasha Mostert(διαβασα τελικά Το σκοτεινό ημερολόγιο και ενθουσιάσε

Λεω να συνεχίσω με Την Νεραίδα των δοντιών.Θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι στις κατηγορίες που δεν έχω σημειώσει γιατί η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα διάβαζα αστυνομικα κ με βρυκόλακες μόνο.Ευχαριστώ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

  1. Φαντάσματα:Το στοίχειωμα-Richard Matheson
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες:Παλούκι στην καρδιά-RICHARD LAYMON/
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι:Κάθε νεκρό πράγμα-John Connelly-Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα:Η νεράιδα των δοντιών-Graham Joyce
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες:Η εποχή των μαγισσών-Νatasha Mostert(διαβασα τελικά Το σκοτεινό ημερολόγιο και ενθουσιάσε

Λεω να συνεχίσω με Την Νεραίδα των δοντιών.Θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι στις κατηγορίες που δεν έχω σημειώσει γιατί η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα διάβαζα αστυνομικα κ με βρυκόλακες μόνο.Ευχαριστώ!!!!

 

 

 

Προτάσεις για 7 και 9 αντιστοίχως: Γκράχαμ Μάστερτον και ''Ο Άρχοντας του Ψεύδους''. Συνολικά όχι τίποτα το τρομερό, αλλά καλό. Στο πρώτο κεφάλαιο όμως πραγματικά θα τα δεις όλα  ;-) Και για Μυθολογία Κθούλου αν έχεις τις εκδόσεις του Αιόλου, Χ. Φ. Λάβκραφτ και ''Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς''. Περιλαμβάνει την ομότιτλη και ''Το Κάλεσμα του Κθούλου''. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Βρε για το 7 "Το τραγούδι της θεάς Κάλι" λέμε. Το βάζει και στο 8 αν τον βολεύει κάποιον...

 

Btw, το Φράνκεστάιν πάει στο 6; Μπορεί να πάρω μέρος αλλά δεν έχω αρκετά βιβλία για όλες αυτές τις κατηγορίες. Πέρσι διάβασα μερικά που θα ταίριαζαν κι έτσι περιορίστηκε το απόθεμά μου σε τρόμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1.  Φαντάσματα

 Λυκάνθρωποι

 Βρικόλακες- Carmilla, Sheridan Le Fanu

 Ζόμπι- The hand that feeds, Michael W. Garza

 Κατά συρροή δολοφόνοι

 Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

 Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί

 Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

 Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους

 Μάγοι/Μάγισσες

2) The hand that feeds, Michael W. Garza 

Κλασικότατη ιστορία με ζόμπι όπου μία μάνα στα πρόθυρα της παραφροσύνης, τρελαίνεται κανονικά όταν ο γιος της πεθαίνει ξαφνικά και μετατρέπεται σε ζόμπι. Παροτρύνει τον άντρα της ότι πρέπει να ταΐσουν το παιδί τους κι εκείνος δέχεται και ψάχνουν θηράματα (ανθρώπους) τα οποία φέρνουν στο σπίιτι. Δεν θα είναι όμως, πάντα επιτυχείς οι απόπειρές τους και κάποιος καταφέρνει να ξεφύγει... Επίσης, κάπου στη μέση η ιστορία καταλήγει απλά σε έναν αγώνα επιβίωσης, καθώς ολόκληρη η πόλη έχει γεμίσει από ζόμπι.

Στο goodreads έχει γύρω στα 60 ratings. Γι' αυτό και ήμουν περίεργος το πώς θα μου φανεί το βιβλίο. Δεν ήταν άσχημο, αλλά σίγουρα τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν χάνει κανείς αν δεν το διαβάσει. Από την άλλη, δεν μπορώ να πω πως βαρέθηκα σε κάποιο σημείο (αν εξαιρέσουμε την αρχή δηλαδή). Από τη μέση και μετά απόλαυσα πολύ την ιστορία, παρόλο που η όλη ιδέα δεν ήταν τίποτα το πρωτότυπο. Αν βελτιώσει λίγο και το γράψιμό του, νομίζω πως μπορεί να δώσει κάτι καλό ο συγγραφέας στη λογοτεχνία τρόμου.

 

Edited by Spyrex
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε για το 7 "Το τραγούδι της θεάς Κάλι" λέμε. Το βάζει και στο 8 αν τον βολεύει κάποιον...

 

Btw, το Φράνκεστάιν πάει στο 6; Μπορεί να πάρω μέρος αλλά δεν έχω αρκετά βιβλία για όλες αυτές τις κατηγορίες. Πέρσι διάβασα μερικά που θα ταίριαζαν κι έτσι περιορίστηκε το απόθεμά μου σε τρόμο.

 

Δεν πρότεινα ''Το Τραγούδι της Θεάς Κάλι'' γιατί δεν το έχω διαβάσει και έτσι δεν ξέρω με τι έχει να κάνει. Όσο για το ''Φρανκενστάιν'' φαντάζομαι ότι μπορεί να εκληφθεί και ως τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

1) Φαντάσματα- Χένρυ Τζαίημς: Το Στρίψιμο της Βίδας

2) Λυκάνθρωποι- Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Βρικόλακες- Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Ζόμπι- Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

5) Κατά συρροή Δολοφόνοι- Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Μεταλλαγμένα Ζώα ή Άνθρωποι- Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Δαίμονες ή Αρχαίοι Θεοί- Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Νεράιδες, Ξωτικά και άλλα Μυθολογικά Πλάσματα- Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους- Brian Lumley: The Whisperer and Other Voices

10) Μάγοι/ Μάγισσες- Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

 

Διάβασα το ''Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος'' του Μαξ Μρουκς. Είχα καλό ένστικτο πριν το ξεκινήσω και επιβεβαιώθηκα.

 

Βρισκόμαστε σε μία ανθρωπότητα στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον που μαστίζεται από μία μεγάλη επιδημία. Ορδές από ζόμπι περιφέρονται παντού έχοντας ως μόνο λόγο ύπαρξης να κατασπαράξουν όλο το ανθρώπινο είδος. Όσοι δεν μολύνθηκαν, δεν έχουν άλλη επιλογή από το να κρύβονται πανικοβλημένοι σε κάθε λογής τρύπα στην προσπάθεια για επιβίωση. Αρχικά τουλάχιστον. Συνηθισμένη ανάπτυξη σε αυτό το θέμα, αλλά η εδώ πρωτοτυπία της έγκειται στον τρόπο με τον οποίο είναι δοσμένη.

 

Και συγκεκριμένα μέσω συνεντεύξεων με διάφορους επιζώντες ανά τον κόσμο. Ένας χρονικογράφος ήρθε σε επαφή με ανθρώπους που βρέθηκαν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, μέσα στη δίνη αυτής της τρέλας. Κατέγραψε τις μαρτυρίες τους και στη συνέχεια έγραψε ένα βιβλίο ως παρακαταθήκη για τις νέες γενιές. Όλο το βιβλίο είναι το σύνολο αυτών των μαρτυριών. Περίεργος μάλλον τρόπος γραφής, αλλά αυτό δεν με χάλασε καθόλου. Απεναντίας μου άρεσε πολύ και με μία πρώτη σκέψη πρέπει να είναι το πρώτο αυτού του στυλ που διαβάζω.

 

Το κείμενο χαρακτηρίζεται από λιτό γράψιμο, όμορφα δοσμένο κυνισμό και πολλές μικρές λεπτομέρειες που το χρωματίζουν και το κάνουν πιο ρεαλιστικό και αληθοφανές. Έλλειψη π.χ. πυρομαχικών όχι σε κάποια στρατιωτική άσκηση, αλλά σε πραγματικές συνθήκες μάχης. Φυσιολογικοί άνθρωποι που το βάρος του πολέμου τους τσακίζει και τους τρελαίνει, εξισώνοντας τους έτσι με τα ζόμπι. Πεινασμένοι άστεγοι που η έλλειψη των στοιχειωδών τους μετατρέπει σε κινητές βόμβες (Ή μάλλον νάρκες, ταιριάζει περισσότερο με την περιστάση :atongue2:). Και γενικά κάθε λογής αντιδράσεις ατόμων που έχουν χάσει την μπάλα με αποτέλεσμα να ξεπερνούν τα όρια τους. Τέλος, ωραίες ιστορίες. Μου άρεσαν σχεδόν όλες, αλλά θα ξεχωρίσω της Βόρειας Κορέας, του Ιάπωνα χάκερ και της Ελληνίδας σμηνάρχου. Αυτή η τελευταία ιδίως ήταν καταπληκτική.

 

Στα μείον θα βάλω το στήσιμο του βιβλίου το οποίο και μπορεί να ξενίσει. Ότι υπήρξε πλεονέκτημα για μένα, μπορεί κάλλιστα να αποδειχθεί μειονέκτημα για κάποιον άλλον. Ορισμένες πολιτικές προεκτάσεις που ανεξαρτήτως από το αν θα βρουν τον αναγνώστη σύμφωνο ή όχι, μου φάνηκαν αχρείαστες. Και ένα τέλος μάλλον βιαστικό. Θα ήθελα να ήταν μία ιδέα μεγαλύτερο.

 

Έμεινα σχεδόν απόλυτα ευχαριστημένος και το προτείνω. Όχι μόνο γιατί αξίζει, αλλά και επειδή αν δεν κάνω λάθος δεν πρέπει να είναι και πολλά τα βιβλία με ζόμπι. Μεταφρασμένα στα Ελληνικά τουλάχιστον σίγουρα όχι. Από βδομάδα θα δω και την ταινία που ελπίζω να είναι το ίδιο καλή.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H ταινία απλά έχει παρόμοιο μοτίβο με τις ιστορίες. Θα μπορούσε να έχει διαφορετικό τίτλο και κανείς δεν θα έλεγε ότι βασίστηκε σε αυτό το βιβλίο. Το βιβλίο σαφώς ανώτερο, κι ας έχει καποια μείον.

Link to comment
Share on other sites

H ταινία απλά έχει παρόμοιο μοτίβο με τις ιστορίες. Θα μπορούσε να έχει διαφορετικό τίτλο και κανείς δεν θα έλεγε ότι βασίστηκε σε αυτό το βιβλίο. Το βιβλίο σαφώς ανώτερο, κι ας έχει καποια μείον.

 

Εντάξει, δεν πειράζει. Σχεδόν πάντα βλέπω ταινία που βασίζεται σε βιβλίο που έχω διαβάσει, και πάντα με αυτή την σειρά. Αν και έχει και αυτό το αρνητικό του από την άποψη ότι αν διαφέρει πολύ από το κείμενο, μπορεί να ξενερώσω. Κάτι που συνέβη με τους ''Illuminati: Οι Πεφωτισμένοι'' του Νταν Μπράουν που μου φάνηκε σχεδόν γελοία, κάτι που δεν θα συνέβαινε αν δεν είχα διαβάσει το βιβλίο. Αλλά ok, καταλαβαίνω ότι αυτό είναι ένα τίμημα που πρέπει να πληρώσω γιατί δεν μπορεί κανείς να τα έχει όλα δικά του.

 

Στην ίδια κατηγορία που ρώτησε η joanna29, υπάρχουν και δύο ακόμη: ''Το Γελαστό Πτώμα'' της Λάουρελ Χάμιλτον και Στέφεν Κινγκ και ''Το Κινητό''. Δεν έχω διαβάσει το πρώτο για να ξέρω αν αξίζει, ενώ το δεύτερο μάλλον είναι μάπα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Στην ίδια κατηγορία που ρώτησε η joanna29, υπάρχουν και δύο ακόμη: ''Το Γελαστό Πτώμα'' της Λάουρελ Χάμιλτον και Στέφεν Κινγκ και ''Το Κινητό''. Δεν έχω διαβάσει το πρώτο για να ξέρω αν αξίζει, ενώ το δεύτερο μάλλον είναι μάπα.

 

 

Εμένα δεν μου φάνηκε μάπα το Κινητό, δεν είναι βέβαια από τα καλύτερα του Κινγκ και έχει τα προβλήματά του, αλλά διαβάζεται μια χαρά. Μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

1. Φαντάσματα - ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ / JOE HILL
2. Λυκάνθρωποι - ΟΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ / WHITLEY STRIEBER
3. Βρικόλακες - ΝΕΚΡΟΣΚΟΠΟΣ / BRIAN LUMLEY ή ΠΑΛΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ / RICHARD LAYMON ή ΒΑΜΠΙΡΙΚ / SIMON CLARK
4. Ζόμπι - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ Ζ / MAX BROOKS
5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ / THOMAS HARRIS
6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - ΔΡ. ΑΝΤΕΡ/ K. W. JETER
7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ / GRAHAM MASTERTON
8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ / GRAHAM JOYCE
9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Η ΣΚΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ / H. P. LOVECRAFT
10. Μάγοι/Μάγισσες - ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΜΑΓΟΣ / WILLIAM GOLDMAN
 
Αντικατέστησα στο No. 6 τις Ακρίδες του Guy N. Smith με το Δρ. Άντερ του K. W. Jeter, το οποίο τελείωσα πριν λίγη ώρα. Σχόλιο για το Δρ. Άντερ έγραψα εδώ:  K. W. Jeter 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενέπνεαν και τόσο πολύ οι Ακρίδες :p

Link to comment
Share on other sites

  • Φαντάσματα - Ο φύλακας της Sarah Langan
  • Λυκάνθρωποι - Οι λυκάνθρωποι (The Wolfen) του Whitley Strieber
  • Βρικόλακες - Νεκροσκόπος 2: Βαμπύρι του Brian Lumney.
  • Ζόμπι
  • Κατά συρροή δολοφόνοι
  • Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ψυχρό δέρμα του A. Piniol
  • Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Κερασφόρος του Joe Hill
  • Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  • Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Resume with monsters του William Browning Spencer
  • Μάγοι/Μάγισσες - Το μυστήριο του Σάττερς Άμλετ (The Coven) του Jay Hampton.

Στην κατηγορία "Δαίμονεςί" διάβασα τον Κερασφόρο του Joe Hill. Κριτική εδώ

Link to comment
Share on other sites

1) Φαντάσματα- Χένρυ Τζαίημς: Το Στρίψιμο της Βίδας

2) Λυκάνθρωποι- Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Βρικόλακες- Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Ζόμπι- Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

5) Κατά συρροή Δολοφόνοι- Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Μεταλλαγμένα Ζώα ή Άνθρωποι- Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Δαίμονες ή Αρχαίοι Θεοί- Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Νεράιδες, Ξωτικά και άλλα Μυθολογικά Πλάσματα- Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους- Brian Lumley: The Whisperer and Other Voices

10) Μάγοι/ Μάγισσες- Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

 

Στη κατηγορία Φαντάσματα διάβασα ''Το Στρίψιμο της Βίδας'' του Χένρυ Τζαίημς.

 

Μία παρέα έχει το συνήθειο να περνάει τα βράδια της λέγοντας ιστορίες τρόμου. Ένα μέλος της έχει στη κατοχή του ένα χειρόγραφο που του άφησε μία γυναίκα πριν πεθάνει. Το χειρόγραφο είναι η προσωπική της ιστορία και η υπόθεση του βιβλίου είναι η εξιστόρηση της μαρτυρίας της.

 

Μία νέα κοπέλα πάει να πιάσει δουλειά σ' ένα σπίτι ως γκουβερνάντα για τα δύο μικρά παιδιά που ζουν εκεί. Ενώ με την βοήθεια της αρχιυπηρέτριας το διάστημα της προσαρμογής της κυλάει χωρίς απρόοπτα, η συνέχεια δεν θα είναι ανάλογη. Εμφανίζονται άνθρωποι που είναι ζωντανοί ενώ δεν θα έπρεπε να είναι, τα παιδιά αρχίζουν να έχουν αλλόκοτη και μυστικοπαθή συμπεριφορά και γενικά τα περίεργα θα αρχίσουν να δίνουν και πέρνουν.

 

Δεν μου άρεσε όπως άλλωστε περίμενα και ότι θα συμβεί. Και αυτό γιατί έχω θέμα με τις παλιές ιστορίες τρόμου. Αν και καλή, χαρακτηρίζεται ωστόσο από ιδιαίτερο γράψιμο που δείχνει την ηλικία του. Επίσης θα έλεγα ότι ήταν λίγο μπερδεμένη. Δεν ξέρω αν υπήρχε κάτι που δεν κατάλαβα ή αν ο συγγραφέας άφησε επίτηδες πράγματα στη κρίση του αναγνώστη. Αν ισχύει το δεύτερο, τότε δεν μου πολυαρέσουν βιβλία αυτού του στυλ. Τουλάχιστον ήταν πολύ μικρό και δεν με κούρασε.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω σκοπό, είδα ότι έχω διαβάσει τις περισσότερες από τις κατηγορίες αυτές.

1. Φαντάσματα- Φαντάσματα του 20ου αιώνα Joe Hill
2. Λυκάνθρωποι- Ο Νυχτοβάτης Thomas Tessier
3. Βρικόλακες- Βαμπιρίκ- Simon Clark
4. Ζόμπι - έχω να διαβάσω το "πιτσαρία η κόλαση"
5. Κατά συρροή δολοφόνοι- Γένεσις 1:26- Lucas Marmaduke
6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι- έχω να διαβάσω το "Ψυχρό δέρμα"
7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί- Το ημερολόγιο ενός δαίμονα- Clive Barker(που να μην το διάβαζα ποτέ...)
8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα- The Sandman- Οι κυνηγοί των ονείρων- Neil Gaiman(πιάνει αυτό;)
9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους- έχω να διαβάσω το "Μαύρος λίθος" του Howard
10. Μάγοι/Μάγισσες- Η φωνή της σκιάς μας- Jonathan Carroll(κι αυτό δεν ξέρω αν το πιάνετε...)
Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Φαντασματα του 20ου Αιωνα (Τζο Χιλ)
  2. Λυκάνθρωποι - Ματωμενο Φεγγαρι (Σ. Π. Σομτοου) ή Ο Νυχτοβατης (Τομας Τισιερ), αν δεν ειναι και τα δυο εξανλτημενα
  3. Βρικόλακες - Ασε το Κακο να Μπει (Τζον Λιντκβιστ) ή Παλουκι Στην Καρδια (Ριτσαρντ Λεϋμον)
  4. Ζόμπι - Παγκοσμιος Πολεμος Ζ (Μαξ Μπρουκς) ή Το Κινητο (Στ. Κινγκ)
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η Οψη του Σκοτους (Μαικλ Γκρεγκοριο) ή Το Πυρ το Εξωτερον (Ντ. Πρεστον/Λ. Τσαιλντ)
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το Εντομο Μεσα σου (Τζον Σιρλεϋ)
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Δαιμονισμενη Ταξιαρχια (Γκραχαμ Μαστερτον)
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Λιλιθ (Τζορτζ ΜακΝτοναλντ)
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Τα Βουνα της Τρελας (Χ. Φ. Λαβκραφτ)
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το Σκοτεινο Ημερολογιο (Γκραχαμ Τζοϋς)

 

Επανερχομαι στην τρομοπροκληση, την οποια ειχα παραμελησει λιγο, ξεκινωντας Το Σκοτεινο ημερολογιο.

 

Εκανα και μια αλλαγη στο Νο 6, βαζοντας το Εντομο Μεσα σου.

Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα

Λυκάνθρωποι

Βρικόλακες

Ζόμπι

Κατά συρροή δολοφόνοι

Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Τραύμα, Graham Masterton

Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Πεθαίνοντας στην Τερατούπολη, Jeffrey Thomas

Μάγοι/Μάγισσες

Link to comment
Share on other sites

1. Φαντάσματα: ???
2. Λυκάνθρωποι: Ματωμένο Φεγγάρι - P.S. Somtow
3. Βρικόλακες: Το υφαντό του Βαμπίρ - Suzy Charnas
4. Ζόμπι: Ζόμπι στην Ισλανδία
5. Κατά συρροή δολοφόνοι: Το Αγόρι που Κλώτσαγε Γουρούνια - Tom Baker
6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι: Δρ Αντερ - Κ. Jetter
7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί: Σκοτεινός Άγγελος - Σαράντης Κρητικός
8. Νεραίδες, ξωτικά / Μυθολογικά πλάσματα: Η νεράιδα των δοντιών - Γκράχαμ Μάστερτον
9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους: Υπόγεια Κίνηση - Νικ Μαμάτας
10. Μάγοι/Μάγισσες: ???
 
Σχόλια σε δικό του τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα παίξω κι εγώ αν και δεν μπορώ να συμπληρώσω όλες τις κατηγορίες. Διαβάζω παράλληλα 2 πάντως για να μπω με το δεξί.

  1. Φαντάσματα 
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες  - Ντράκουλα (του Μπραμ Στόκερ)
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το έντομο μέσα σου (του Τζον Σίρλεη)
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Φαντασματα του 20ου Αιωνα (Τζο Χιλ)
  2. Λυκάνθρωποι - Ματωμενο Φεγγαρι (Σ. Π. Σομτοου) ή Ο Νυχτοβατης (Τομας Τισιερ), αν δεν ειναι και τα δυο εξανλτημενα
  3. Βρικόλακες - Ασε το Κακο να Μπει (Τζον Λιντκβιστ) ή Παλουκι Στην Καρδια (Ριτσαρντ Λεϋμον)
  4. Ζόμπι - Παγκοσμιος Πολεμος Ζ (Μαξ Μπρουκς) ή Το Κινητο (Στ. Κινγκ)
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η Οψη του Σκοτους (Μαικλ Γκρεγκοριο) ή Το Πυρ το Εξωτερον (Ντ. Πρεστον/Λ. Τσαιλντ)
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το Εντομο Μεσα σου (Τζον Σιρλεϋ)
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Δαιμονισμενη Ταξιαρχια (Γκραχαμ Μαστερτον)
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Λιλιθ (Τζορτζ ΜακΝτοναλντ)
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Τα Βουνα της Τρελας (Χ. Φ. Λαβκραφτ)
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το Σκοτεινο Ημερολογιο (Γκραχαμ Τζοϋς)

Παει κι αυτο. Σε γενικες γραμμες με αφησε ικανοποιημενο. Αρκετα ενδιαφερουσα η ιστορια, ειδικα οσο πλησιαζουμε στο τελος. Η αληθεια ειναι οτι δεν το βρηκα και τοσο τρομακτικο πια και εκει ειναι που χανει καποιους ποντους, για μενα. Παντως, νομιζω οτι ο τροπος γραφης του Τζοϋς μου ταιριαζει, πραγμα που βοηθησε πολυ στην αναγνωση και δεν με κουρασε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν, θα παίξω κι εγώ αν και δεν μπορώ να συμπληρώσω όλες τις κατηγορίες. Διαβάζω παράλληλα 2 πάντως για να μπω με το δεξί.

  1. Φαντάσματα 
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες  - Ντράκουλα (του Μπραμ Στόκερ)
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το έντομο μέσα σου (του Τζον Σίρλεη)
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

 

Οκ, το Ντράκουλα ήταν γνωστό. Το καλό ήταν ότι παρά το γεγονός ότι είναι βιβλίου του 19ου αιώνα, διαβάζεται άνετα σαν ύφος. Το κακό είναι ότι κάπου κουράζει αυτό το στυλ με τα ημερολόγια ολωνών. Η μετάφραση επίσης ήταν ψιλοάθλια κι έκοψε λίγο από την απόλαυση.

 

Το έντομο μέσα σου...ευχάριστη έκπληξη! Είχα καλό προαίσθημα για αυτό λόγω των καλών σχολίων αλλά ήμουν και λίγο καχύποπτος γιατί δεν πρόκειται και για ιδιαίτερα γνωστό βιβλίο διεθνώς. Πάντως όπως και να το αντιμετωπίσει κανείς έχει ενδιαφέρον και ένα πολύ δυνατό του στοιχείο (πέρα από τις καλές γκοριές εδώ κι εκεί) είναι ότι κρατάει το ρυθμό χωρίς να κάνει κοιλιά. Θύμισε Κινγκ χωρίς κεφάλαια με εξτρά μπλα μπλα κι αυτό είναι σίγουρα κολακευτικό.

 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποιό θα είναι το επόμενό μου γιατί θέλω να τελιώσω πρώτα κάποια non horror που διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

 

  1. Φαντάσματα - Η δασκάλα με τα μαύρα και άλλες ιστορίες τρόμου.
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες - Ζωντανός Θρύλος, Ρίτσαρντ Μάθεσον.
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Λίλιθ, Τζορτζ Μακντόναλντ
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

Αυτό το βιβλίο με απογοήτευσε, και ήθελα να το διαβάσω χρόνια. (Τουλάχιστον το διάβασα, μου έφυγε η περιέργεια). Φλύαρο και ασυνάρτητο, δεν μπόρεσα καν να το ακολουθήσω και πολύ σοβαρά. Είχε κάποιες καλές στιγμές η γραφή του όμως, και ιδίως μία εικόνα θα μου μείνει αξέχαστη.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν, θα παίξω κι εγώ αν και δεν μπορώ να συμπληρώσω όλες τις κατηγορίες. Διαβάζω παράλληλα 2 πάντως για να μπω με το δεξί.

  1. Φαντάσματα  ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ / JOE HILL
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες  - Ντράκουλα (του Μπραμ Στόκερ)
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το έντομο μέσα σου (του Τζον Σίρλεη)
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

 

 Ξεκίνησα σήμερα στο λεωφορείο το βιβλίο του Joe King junior / Prince / Hill.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Φαντασματα του 20ου Αιωνα (Τζο Χιλ)
  2. Λυκάνθρωποι - Ματωμενο Φεγγαρι (Σ. Π. Σομτοου) ή Ο Νυχτοβατης (Τομας Τισιερ), αν δεν ειναι και τα δυο εξανλτημενα
  3. Βρικόλακες - Παλουκι Στην Καρδια (Ριτσαρντ Λεϋμον)
  4. Ζόμπι - Παγκοσμιος Πολεμος Ζ (Μαξ Μπρουκς) ή Το Κινητο (Στ. Κινγκ)
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η Οψη του Σκοτους (Μαικλ Γκρεγκοριο) ή Το Πυρ το Εξωτερον (Ντ. Πρεστον/Λ. Τσαιλντ)
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το Εντομο Μεσα σου (Τζον Σιρλεϋ)
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Δαιμονισμενη Ταξιαρχια (Γκραχαμ Μαστερτον)
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Λιλιθ (Τζορτζ ΜακΝτοναλντ)
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Τα Βουνα της Τρελας (Χ. Φ. Λαβκραφτ)
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το Σκοτεινο Ημερολογιο (Γκραχαμ Τζοϋς)

Τεταρτο βιβλιο του προτζεκτ που τελειωνω. Ειχα και την επιλογη του "Ασε το κακο να μπει", αλλα προτιμησα το "Παλουκι στην Καρδια". Και μαλλον δεν επραξα καλα. Οχι γιατι το 2ο ηταν κακογραμμενο ή η ιστορια δεν παρουσιαζε ενδιαφερον, αλλα γιατι κι εδω δεν εχουμε αρκετο τρομο που να δικαιολογει την καταταξη του στο ειδος. Εκτος κι αν εγω εχω γινει εντελως αναισθητος και δεν νοιωθω. Η δε αναφορα στους βρικολακες κινηθηκε σε φιλολογικα επιπεδα. Παντως, το γραψιμο σε κραταει και δεν βαριεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Φαντάσματα - Ο φύλακας της Sarah Langan
  • Λυκάνθρωποι - Οι λυκάνθρωποι (The Wolfen) του Whitley Strieber
  • Βρικόλακες - Νεκροσκόπος 2: Βαμπύρι του Brian Lumney.
  • Ζόμπι - World War Z του Max Brooks.
  • Κατά συρροή δολοφόνοι
  • Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ψυχρό δέρμα του A. Piniol
  • Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Κερασφόρος του Joe Hill
  • Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  • Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Resume with monsters του William Browning Spencer
  • Μάγοι/Μάγισσες - Το μυστήριο του Σάττερς Άμλετ (The Coven) του Jay Hampton.
Στην κατηγορία "Ζόμπιί" διάβασα το World War Z του Max Brooks. Κριτική εδώ
Link to comment
Share on other sites

    Φαντάσματα

    Λυκάνθρωποι

    Βρικόλακες - Bram Stoker, Dracula

    Ζόμπι - Max Brooks, World War Z (σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/13171-world-war-z-max-brooks-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-post-apocalyptic-culture/page-2 )

    Κατά συρροή δολοφόνοι

    Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

    Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί

    Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

    Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους

    Μάγοι/Μάγισσες

 

κάτι μου λέει ότι έχω μείνει λίγο πίσω... :sweatdrop:

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..