Jump to content

Τρομοπρόκληση 2014: Γνωρίστε τα τέρατα


Nihilio
 Share

Recommended Posts

  1. Φαντάσματα - Ο φύλακας της Sarah Langan
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες - Νεκροσκόπος 2: Βαμπύρι του Brian Lumney.
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ψυχρό δέρμα - A. Piniol
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το μυστήριο του Σάττερς Άμλετ (The Coven) του Jay Hampton.

Στην κατηγορία "Φαντάσματα" διάβασα το "Ο Φύλακας" της Sarah Langan. Ήταν λίγο τυφλή επιλογή, το διάβασα χωρίς να ξέρω και ότι βγει και μέχρι τα μισά δεν ήμουν σίγουρος αν έπαιζε σε κάποια από τις κατηγορίες.

Νέα Αγγλία, 2005. Μικρή πόλη της οποίας το εργοστάσιο χαρτιού κλείνει. Παράλληλα η τρελή του χωριού τριγυρνάει, βλέπει το κακό στους συντοπίτες της (δεν υπάρχει νομίζω συμπαθητικός χαρακτήρας) και με το θάνατό της το κακό που στοιχειώνει την πόλη βγαίνει στην επιφάνεια.

Όχι κλασική ιστορία φαντασμάτων αλλά κλασικότατο βιβλίο τρόμου στα πρότυπα του Stephen King. Αρκετοί χαρακτήρες που σκιαγραφούνται επιτυχημένα, λίγες σελίδες (μόλις 366) και μερικές πετυχημένες τρομοσκηνές με μία θα έλεγα θυλική προσέγγιση στο είδος.

Όμως υπήρχαν σημεία που μου φάνηκε ότι το βιβλίο πλατείαζε και σε άλλα ότι έλειπαν πράγματα. Αξίζει το χρόνο σας θα έλεγα, η συγγραφέας έχει δικό της στυλ και γραφή (και ας θυμίζει King - και ποιος σύγχρονος συγγραφέας δεν τον θυμίζει) αλλά ενθουσιάστηκα σε λίγα σημεία και απογοητεύτηκα σε άλλα - κυρίως στο τρίτο μέρος του βιβλίου που το βρήκα λίγο αντικλιματικό.

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Φαντάσματα - ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ / JOE HILL

2. Λυκάνθρωποι - ΟΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ / WHITLEY STRIEBER

3. Βρικόλακες - ΝΕΚΡΟΣΚΟΠΟΣ / BRIAN LUMLEY ή ΠΑΛΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ / RICHARD LAYMON ή ΒΑΜΠΙΡΙΚ / SIMON CLARK

4. Ζόμπι - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ Ζ / MAX BROOKS

5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ / THOMAS HARRIS

6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - ΑΚΡΙΔΕΣ / GUY N. SMITH

7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ / GRAHAM MASTERTON

8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ / GRAHAM JOYCE

9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Η ΣΚΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ / H. P. LOVECRAFT

10. Μάγοι/Μάγισσες - ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΜΑΓΟΣ / WILLIAM GOLDMAN

 

Πάει και η Σιωπή των αμνών, του Τόμας Χάρις. Είναι το δεύτερο βιβλίο στο οποίο συμμετέχει ο Χάνιμπαλ Λέκτερ, μετά τον τρομερό Κόκκινο Δράκο, που ναι μεν τον διάβασα πριν πέντε-έξι χρόνια αλλά ακόμα είναι χαραγμένος στο μυαλό μου. Ναι, αυτά τα βιβλία θα έλεγε κανείς ότι ανήκουν περισσότερο στην κατηγορία του αστυνομικού θρίλερ παρά του αυτού καθαυτού τρόμου, αλλά το ίδιο δεν ισχύει και για όλα τα βιβλία με κατά συρροήν δολοφόνους; Πάντως η Σιωπή των Αμνών έχει πάρει το βραβείο Bram Stoker το 1988, ήταν υποψήφιο για το βραβείο World Fantasy Award το 1989 και άλλωστε στο goodreads πάρα πολλοί το έχουν στο ράφι του τρόμου. Και ναι, πιστεύω ότι προσφέρει ανατριχίλες και σε στιγμές η ατμόσφαιρα είναι αρκετά creepy. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω πολλά για την ιστορία, ένας κατά συρροήν δολοφόνος κυκλοφορεί ελεύθερος, απαγάγοντας νεαρές γυναίκες τις οποίες αργότερα παρατά νεκρές κοντά σε ποτάμια και λίμνες, έχοντας αφαιρέσει και από ένα μεγάλο ή μικρό κομμάτι σάρκας, με το FBI παράλληλα να είναι ακόμα στα σκοτάδια όσον αφορά την ταυτότητα του παράφρονα αυτού τύπου. Η Κλαρίς Στάρλινγκ είναι μια νεαρή σπουδάστρια στην ακαδημία του FBI που διαπρέπει στις σπουδές τις και με την παρότρυνση του προϊσταμένου της Τζακ Κρόφορντ, θα συναντήσει τον Χάνιμπαλ Λέκτερ, με τις γνώσεις του οποίου θα μπορούσαν οι υπεύθυνοι του νόμου να εντοπίσουν τον Μπούφαλο Μπιλ, τον δολοφόνο και γδάρτη νεαρών γυναικών. Η Κλαρίς Στάρλινγκ φαίνεται να είναι η μοναδική που καταφέρνει να αποσπάσει πληροφορίες από τον "παιχνιδιάρη" Λέκτερ, όμως με κάποια ανταλλάγματα που αφορούν την ψυχή της... Εξαιρετικό θρίλερ που διαβάζεται απνευστί και προσφέρει μπόλικη ανατριχίλα. Έχει σασπένς, αγωνία, σκοτεινή ατμόσφαιρα, σκηνές φρίκης, αρκετές ανατροπές και εκπλήξεις, πράγματα που σίγουρα δεν σ'αφήνουν αδιάφορο. Η γραφή είναι εξαιρετική και ευκολοδιάβαστη και οι χαρακτήρες αρκετά καλά σκιαγραφημένοι στην πλειοψηφία τους και ενδιαφέροντες. Πρόκειται για ένα από τα καλύτερα βιβλία με κατά συρροήν δολοφόνους που έχουν γραφεί και είναι από αυτά που πρέπει να διαβάσει κανείς οπωσδήποτε, αν θεωρεί τον εαυτό του φίλο των θρίλερ και του τρόμου. Τώρα μένει να δω την ταινία, που φαίνεται εξίσου καταπληκτική και όσο να'ναι πλέον κλασική...

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Το φώς μέσα μου - Κέλλης Κωνσταντίνος
  2. Λυκάνθρωποι - Frostbite - David Wellington
  3. Βρικόλακες - Salem's Lot - King Stephen
  4. Ζόμπι - World War Z - Brooks Max
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Κάθε νεκρό πράγμα - Connolly John
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ο εφιάλτης του Μεσονυκτίου - Koontz Dean
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Ο άρχοντας του ψεύδους - Μάστερτον Graham
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Ο λευκός λαός - Arthur Machen
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Το μονοπάτι του Κθούλου - Ώγκαστ Ντέρλεθ
  10. Μάγοι/Μάγισσες -  Υφαντόκοσμος -Barker Clive/ Το σκοτεινό ημερολόγιο - Graham Joyc

Ο άρχοντας του ψεύδους - Graham Masterton

 

Ένα βιβλίο που ξεκίνησα πολύ δυνατά αλλά άργησα αρκετά να το τελειώσω καθώς όλο και κάτι τύχαινε. Βρήκα λίγο χρόνο και επιτέλους τελείωσε. Μπορώ να πω ότι το απόλαυσα. Ήταν το πρώτο βιβλίο του Μάστερτον που διάβασα και το βρήκα πολύ καλό. Επίσης ήταν το δεύτερο βιβλίο -μετά την Κυρά του σκοταδιού του Leiber- με φόντο το ατμοσφαιρικό Σαν Φρανσίσκο. Ωραία πόλη για εγκληματίες...! Εντάξει, έχει κάποιες περιβόητες σκηνές μόλις στο πρώτο κεφάλαιο, (που λειτουργούν καλά ειδικά αν είσαι πατέρας) αλλά εμένα προσωπικά με αηδίασε μια σκηνή στη σελίδα 222. Όσοι έχετε το βιβλίο θα το καταλάβετε, εκεί λίγο πιο πάνω από τη μέση. Ως προς την ιστορία: Μια σειρά ανατριχιαστικών φόνων με τελετουργικό τρόπο έχουν στοιχειώσει την αστυνομία του Σαν Φρανσίσκο και αναθέτουν την υπόθεση στον Λάρι Φότζια που αναλαμβάνει να εξιχνιάσει την υπόθεση. Φυσικά δεν πρόκειται για ένα απλό έγκλημα αλλά έχει να κάνει με τον ερχομό ενός έκπτωτου δαίμονα. Το βιβλίο ανεβάζει ταχύτητα από τη μέση και μετά, ενώ έπειτα από το πρώτο κεφάλαιο πέφτει λίγο ο ρυθμός του. Το βρήκα στρωτά γραμμένο παρά τις όποιες υπερβολές του. Ωραίο βιβλίο. Σίγουρα θα διαβάσω και άλλα βιβλία του ίδιου συγγραφέα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Η δασκάλα με τα μαύρα και άλλες ιστορίες τρόμου.
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

Γράφω ό,τι έχω διαβάσει ήδη, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχω ολοκληρωμένη λίστα.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα

Λυκάνθρωποι - Hemlock Grove - Brian McGreevy

Βρικόλακες

Ζόμπι

Κατά συρροή δολοφόνοι

Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί

Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους

Μάγοι/Μάγισσες

 

Ούτε κι εγώ έχω συγκεκριμένη λίστα στο μυαλό μου, I make it up as I go along, αν και έχω ιδέες για όλες σχεδόν τις κατηγορίες. Όσον αφορά το Hemlock Grove, καταπιάνεται με τη σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα σε ένα νεαρό λυκάνθρωπο, τον Peter, κι ένα νεαρό βρικόλακα (που δεν ξέρει ότι είναι βρικόλακας, όμως), τον Roman, οι οποίοι αποφασίζουν να ενώσουν τις δυνάμεις τους για να διερευνήσουν μια σειρά βίαιων δολοφονιών στη μικρή, βιομηχανική πόλη του Hemlock Grove. Πρόκειται για ένα πολύ καλό βιβλίο που προσφέρει μια ενδιαφέρουσα και φρέσκια ματιά στον κλασικό μύθο του λυκανθρώπου, αποδεικνύοντας πως τα τέρατα είναι ακόμη εδώ, αρκεί να τα γράψεις σωστά. Από εκεί και πέρα, όμως, είναι κάπως άνισο, με τα δύο πρώτα μέρη να υπερέχουν μακράν του τρίτου. Το τελευταίο σκέλος της ιστορίας είναι γραμμένο βιαστικά και θα λειτουργούσε καλύτερα αν ήταν απλωμένο σπονδυλωτά μέσω flashbacks ή εσωτερικών σκέψεων των ηρώων σε όλη την έκταση του βιβλίου. Έτσι, δίνει την εντύπωση πως ο McGreevy κάπου κουράστηκε και είπε "άντε να τελειώνουμε". Η σχέση μεταξύ των δύο βασικών πρωταγωνιστών είναι πολύ ιδιαίτερη και πειστικά δοσμένη, το μυστήριο υπάρχει παντού, οι χαρακτήρες είναι καλοστημένοι και οι διάλογοι ρεαλιστικοί. Η γραφή του McGreevy είναι μοντέρνα και γρήγορη και παραδίδει ορισμένες λαμπρές στιγμές σπαραχτικού λυρισμού. Γενικά, θα έλεγα πως πρόκειται για ένα βιβλίο που διαβάζεται πολύ ευχάριστα και αφήνει ελπίδες για ακόμη καλύτερα πράγματα από πλευράς του πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. Φαντάσματα: ???
2. Λυκάνθρωποι: Ματωμένο Φεγγάρι - P.S. Somtow
3. Βρικόλακες: Το υφαντό του Βαμπίρ - Suzy Charnas
4. Ζόμπι: Ζόμπι στην Ισλανδία
5. Κατά συρροή δολοφόνοι: Το Αγόρι που Κλώτσαγε Γουρούνια - Tom Baker
6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι: Δρ Αντερ - Κ. Jetter
7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί: Μανιτού - Γκράχαμ Μάστερτον
8. Νεραίδες, ξωτικά / Μυθολογικά πλάσματα: Η νεράιδα των δοντιών - Γκράχαμ Μάστερτον
9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους: Υπόγεια Κίνηση - Νικ Μαμάτας
10. Μάγοι/Μάγισσες: ???

 

Του έβαλα τέσσερα αστέρια στο goodreads και πιθανόν να κέρδιζε πέντε αστέρια, αν είχα κάποια επαφή με τους μπίτνικ. Ωστόσο η ροή του λόγου είναι εξαιρετική κι η σχέση με τους Μεγάλους Παλαιούς αδιαμφισβήτητη.

Link to comment
Share on other sites

1. Φαντάσματα - ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ / JOE HILL

2. Λυκάνθρωποι - ΟΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ / WHITLEY STRIEBER

3. Βρικόλακες - ΝΕΚΡΟΣΚΟΠΟΣ / BRIAN LUMLEY ή ΠΑΛΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ / RICHARD LAYMON ή ΒΑΜΠΙΡΙΚ / SIMON CLARK

4. Ζόμπι - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ Ζ / MAX BROOKS

5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ / THOMAS HARRIS

6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - ΑΚΡΙΔΕΣ / GUY N. SMITH

7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ / GRAHAM MASTERTON

8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ / GRAHAM JOYCE

9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Η ΣΚΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ / H. P. LOVECRAFT

10. Μάγοι/Μάγισσες - ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΜΑΓΟΣ / WILLIAM GOLDMAN

 

Σχόλιο για το βιβλίο του Joe Hill, εδώ: 

Joe Hill (King)
 
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Η δασκάλα με τα μαύρα και άλλες ιστορίες τρόμου.
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες - Ζωντανός Θρύλος, Ρίτσαρντ Μάθεσον.
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

Στα βαμπίρια βάζω το Ζωντανός Θρύλος, του Μάθεσον. Πραγματικά ξεχωριστό βιβλίο. Περισσότερα σχόλια στο τόπικ του συγγραφέα:  http://community.sff.gr/topic/4609-richard-matheson/page-2?do=findComment&comment=259523

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1.  Φαντάσματα

 Λυκάνθρωποι

 Βρικόλακες- Carmilla, Sheridan Le Fanu

 Ζόμπι

 Κατά συρροή δολοφόνοι

 Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

 Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί

 Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

 Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους

 Μάγοι/Μάγισσες

Κλασικό βιβλίο, ευκολοδιάβαστο, με πολύ καλή γραφή. Δύσκολα θα απογοητεύσει κάποιον. Ο τρόμος δεν λείπει και υπάρχουν πολύ ωραίες σκηνές που δύσκολα ξεχνάει κανείς. Το τελείωσα το απόγευμα και ομολογώ πως ακόμα είμαι μαγεμένος από τις τελευταίες είκοσι περίπου σελίδες.

 

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

1) Φαντάσματα- Χένρυ Τζαίημς: Το Στρίψιμο της Βίδας

2) Λυκάνθρωποι- Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Βρικόλακες- Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Ζόμπι- Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

5) Κατά συρροή Δολοφόνοι- Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Μεταλλαγμένα Ζώα ή Άνθρωποι- Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Δαίμονες ή Αρχαίοι Θεοί- Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Νεράιδες, Ξωτικά και άλλα Μυθολογικά Πλάσματα- Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους- Brian Lumley: The Whisperer and Other Voices

10) Μάγοι/ Μάγισσες- Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

 

 

Ξεκίνησα το project με τον λυκάνθωπο, το δεύτερο αγαπημένο μου τέρας μετά από τους Μεγάλους Παλαιούς. Είχα διαβάσει παλαιότερα το συγκεκριμένο βιβλίο και θυμόμουν ότι δεν μου είχε αρέσει. Τώρα μου έκανε καλύτερη εντύπωση και αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι δεν ήμουν και πολύ έτοιμος όταν το είχα πρωτοπιάσει. Αλλά και πάλι κάτι του λείπει.

 

Στα θετικά πρώτα απ' όλα, μου άρεσε ο τρόπος γραφής του Τέσιερ. Το στυλ του μου φάνηκε λιγάκι ασυνήθιστο με αρκετές μικρές προτάσεις, αλλά αυτό λειτούργησε καλά για μένα. Υπάρχουν καλές περιγραφές, ενώ ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι σκέψεις του κεντρικού χαρακτήρα όπως επίσης και οι αντιδράσεις του προτού αποκτήσει επίγνωση της κατάστασης του. Ωραίο και το φόντο που διάλεξε ο συγγραφέας για να τοποθετήσει την ιστορία. Τα πάρκα και οι λίμνες παρέχουν πρόσφορο έδαφος για να λάβουν χώρα οι σκηνές δράσης.

 

Οι σκηνές δράσης όμως οι οποίες για το μέγεθος του βιβλίου ήταν πολύ λίγες. Και γίνεται ένα βιβλίο ούτε διακοσίων σελίδων να είναι φλύαρο; Ναι, αν η κατά τ' άλλα ωραία εισαγωγή καταλαμβάνει αδικαιολογήτως μεγάλο μέρος του. Καλό και ωραίο το tell, αλλά το show είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Κρίμα γιατί όποτε υπήρχε, ήταν όμορφα δοσμένο. Σαν να τρως ένα πράμα, μόλις δύο κουταλιές από το αγαπημένο σου φαγητό. Επίσης κάποια στιγμή το παράκανε με τις βιταμίνες και τα μέλια.

 

Διαφωνώ λοιπόν με το μάλλον υπερβολικό σχόλιο στο ωπισθόφυλλο  που το χαρακτηρίζει ως το καλύτερο μυθιστόρημα με θέμα τον λυκάνθρωπο που έχει γραφτεί ποτέ στην Αγγλική γλώσσα. Έχω την εντύπωση ότι ούτως ή άλλως είναι περιορισμένη η βιβλιογραφία για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά θεωρώ πως όλο και κάτι καλύτερο θα υπάρχει. Ίσως πάλι να κάνω και λάθος. Εν τέλει θα έλεγα ότι μπορεί να προσφέρει ένα- δύο καλά απογεύματα, αλλά ξεχνιέται μετά από λίγο καιρό.

Edited by Δημήτρης
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα

Λυκάνθρωποι - Hemlock Grove - Brian McGreevy

Βρικόλακες

Ζόμπι

Κατά συρροή δολοφόνοι - Psycho - Robert Bloch

Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Falling Angel - William Hjortsberg

Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους

Μάγοι/Μάγισσες

Reviews και για τα δύο εδώ

 

Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα

Λυκάνθρωποι - Hemlock Grove - Brian McGreevy

Βρικόλακες

Ζόμπι - The Reapers Are The Angels - Alden Bell

Κατά συρροή δολοφόνοι - Psycho - Robert Bloch

Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Falling Angel - William Hjortsberg

Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους

Μάγοι/Μάγισσες

 

Με κόκκινο η νέα προσθήκη στη λίστα. Review εδώ

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα ξανα το διάβασμα μετά από 4 μήνες και δεν είμαι σίγουρος αν θα ανταπεξελθω στην πρόκληση.Πάντως οι επιλογές σας μου δώσανε υλικό να διαβάσω.

Το πρόσωπο του Φόβου του Κing που έχω ξεκινήσει σε ποια κατηγορία άραγε μπαίνει;;

Link to comment
Share on other sites

 

  • Φαντάσματα
  • Λυκάνθρωποι
  • Βρικόλακες
  • Ζόμπι: Zombie Apocalypse - edited by Stephen Jones
  • Κατά συρροή δολοφόνοι: Succulent Prey - Wrath James White.
  • Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  • Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  • Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  • Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  • Μάγοι/Μάγισσες

Zombie Apocalypse: ομολογουμένως ο τίτλος με είχε ψιλοτρομάξει. Ωστόσο, αποδείχτηκε απολαυστικότατο. Ο Jones έχει καλέσει υπό τα όπλα κάμποσο κόσμο  -Kim Newman, Michael Marshal, Sarah Pinborough, Tanith Lee, Christopher Fowler, Tim Lebbon κ.ά.- έδωσε, προφανώς, σαφείς οδηγίες για το τι παίζει, και καθένας κάθισε και έφτιαξε από ένα "ντοκουμέντο" (απόσπασμα από εφηβικό ημερολόγιο, μπλογκ, υποτίθεται υποκλαπείσα τηλεφωνική συνδιάλεξη, αναφορά στρατιωτικού, αλληλογραφία ιατρικού προσωπικού, αποσπάσματα από δελτία ειδήσεων ή ραδιοφωνικές εκπομπές, γράμματα που γράφονται για να μη σταλούν ποτέ). Όλα μαζί τα "ντοκουμέντα" πλάθουν την όλη ιστορία της εμφάνισης και εξάπλωσης των νεκροζώντανων, αρχικά από το Λονδίνο και στη συνέχεια σε όλο τον κόσμο. Πραγματικά πολύ καλό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα ξανα το διάβασμα μετά από 4 μήνες και δεν είμαι σίγουρος αν θα ανταπεξελθω στην πρόκληση.Πάντως οι επιλογές σας μου δώσανε υλικό να διαβάσω.

Το πρόσωπο του Φόβου του Κing που έχω ξεκινήσει σε ποια κατηγορία άραγε μπαίνει;;

 

Θα μπορούσες να πεις ότι είναι κατά συρροή δολοφόνοι.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να ξεκινήσω κι εγώ:

  1. Φαντάσματα
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Πεθαίνοντας στην Τερατούπολη, Jeffrey Thomas
  10. Μάγοι/Μάγισσες
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - The Haunting of Hill House - Shirley Jackson

  2. Λυκάνθρωποι - Hemlock Grove - Brian McGreevy

Βρικόλακες

Ζόμπι - The Reapers Are The Angels - Alden Bell

Κατά συρροή δολοφόνοι - Psycho - Robert Bloch

Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Falling Angel - William Hjortsberg

Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους

Μάγοι/Μάγισσες

 

Με κόκκινο η νέα προσθήκη στη λίστα. Review εδώ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - The Haunting of Hill House - Shirley Jackson

  2. Λυκάνθρωποι - Hemlock Grove - Brian McGreevy

Βρικόλακες - I Am Legend - Richard Matheson

Ζόμπι - The Reapers Are The Angels - Alden Bell

Κατά συρροή δολοφόνοι - Psycho - Robert Bloch

Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Falling Angel - William Hjortsberg

Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους

Μάγοι/Μάγισσες

 

Με κόκκινο η νέα προσθήκη στη λίστα. Review εδώ

 

Έχετε να προτείνετε κάτι στην κατηγορία 9; Κατά προτίμηση να μην είναι Lovecraft και η γραφή να μοιάζει όσο λιγότερο με Lovecraft γίνεται; Έχω αυτό και έχω διαβάσει κάποιες από τις ιστορίες, αλλά μου πέφτει κομμάτι μεγάλο δεδομένου δεν με ψήνει ιδιαίτερα το Cthulhu Mythos. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε διαβάζεις αυτό που διάβασα εγώ; Την Υπόγεια Κίνηση του Μαμάτας; Μεγάλοι Παλαιοί και μπήτνικ καθάρματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε διαβάζεις αυτό που διάβασα εγώ; Την Υπόγεια Κίνηση του Μαμάτας; Μεγάλοι Παλαιοί και μπήτνικ καθάρματα.

 

Μμμ, και οικονομικό για kindle. Ευχαριστώ, θα το τιμήσω! 

Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Φαντασματα του 20ου Αιωνα (Τζο Χιλ)

  2. Λυκάνθρωποι - Ματωμενο Φεγγαρι (Σ. Π. Σομτοου) ή Ο Νυχτοβατης (Τομας Τισιερ), αν δεν ειναι και τα δυο εξανλτημενα

Βρικόλακες - Ασε το Κακο να Μπει (Τζον Λιντκβιστ) ή Παλουκι Στην Καρδια (Ριτσαρντ Λεϋμον)

Ζόμπι - Παγκοσμιος Πολεμος Ζ (Μαξ Μπρουκς) ή Το Κινητο (Στ. Κινγκ)

Κατά συρροή δολοφόνοι - Η Οψη του Σκοτους (Μαικλ Γκρεγκοριο) ή Το Πυρ το Εξωτερον (Ντ. Πρεστον/Λ. Τσαιλντ)

Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το Νησι του Δρος Μορω (Χερμπερτ Τζορτζ Ουελς) ή Δρ. Αντερ (Γ. Κ. Τζετερ)

Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Δαιμονισμενη Ταξιαρχια (Γκραχαμ Μαστερτον)

Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Λιλιθ (Τζορτζ ΜακΝτοναλντ)

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Τα Βουνα της Τρελας (Χ. Φ. Λαβκραφτ)

Μάγοι/Μάγισσες - Το Σκοτεινο Ημερολογιο (Γκραχαμ Τζοϋς)

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - To Πρόσωπο του Φόβου - Stephen King
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

To πρόσωπο του Φόβου

 

Όλα ξεκινούν όταν ο συγγραφέας Θαντ Μπομόν "σκοτώνει" τον Τζορτζ Σταρκ, το συγγραφικό ψευδώνυμο του, που χρησιμοποιούσε για να γράφει σκοτεινά μυθιστορήματα.Ο Σταρκ παίρνει σάρκα και οστά μετά απ' αυτό και ζητάει εκδίκηση, ξεκινώντας απ' το περιβάλλον του Μπόμον, που γνώριζε την υπαρξή του αφήνοντας τον Θαντ και την οικογένεια του τελευταίους.

 

Αρχικά είναι λίγο δύσκολο να πιστέψεις ότι ένα ανύπαρκτο πρόσωπο παίρνει σάρκα και οστά και αρχίζει να ξεκλιρίζει κόσμο και η εξήγηση που δίνεται δεν είναι και η καλύτερη αλλά σε γενικές γραμμές είναι ένα αρκετά καλό βιβλίο.Τα σημεία που είχε πολύ σασπένς ήταν σχετικά ελάχιστα, αλλά σε αφήνει με πολλά ερωτήματα κι αυτό σε κρατάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - To Πρόσωπο του Φόβου - Stephen King
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα   H νεράιδα των δοντιών - Graham Joyce
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες

 

Η νεράιδα των δοντιων

 

Nομίζω ότι ισχύει για όλους η ιστορία της νεράιδας των δοντιών.Όλοι την έχουν ακούσει είτε ως παιδιά, είτε και αργότερα.Γι' αυτό θεωρώ την ιδέα του βιβλίου καταπληκτική, παίρνει ένα παραμυθάκι που λέμε στα παιδιά και το μετατρέπει σε ιστορία τρόμου.

Λοιπόν, ο Σαμ ως παιδί βάζει το δόντι του κάτω απο το μαξιλάρι του περιμένοντας να έρθει η νεράιδα να το πάρει, για να πάρει την αμοιβή του.Ο Σαμ όμως είναι διαφορετικός από τα άλλα παιδιά, γιατί μπορεί να δει την νεράιδα και αυτό ειναι κακό.Η νεράιδα συντροφεύει το Σαμ για την υπόλοιπη ζωή του, πολλές φορές επεμβάινοντας σ'αυτή με άσχημο τρόπο και καθώς ο Σαμ μεγαλώνει η νεράιδα δε σταματά να τον οδηγεί σε καινούργιους εφιάλτες.

 

Το βιβλίο ξεκινάει πάρα πολύ δυνατά, σχεδόν αμέσως σε τραβάει, αλλά μετά κάνει μια μικρή κοιλια και συνεχίζει σ'αυτό το επίπεδο μέχρι το τέλος.Σχετικά, ήταν ένα ευχάριστο ανάγνωσμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

  1. Φαντάσματα - Ο φύλακας της Sarah Langan
  2. Λυκάνθρωποι - Οι λυκάνθρωποι (The Wolfen) του Whitley Strieber
  3. Βρικόλακες - Νεκροσκόπος 2: Βαμπύρι του Brian Lumney.
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ψυχρό δέρμα - A. Piniol
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το μυστήριο του Σάττερς Άμλετ (The Coven) του Jay Hampton.

Στην κατηγορία "Λυκάνθρωποι" διάβασα το "Οι Λυκάνθρωποι" του Whitley Strieber

 

Περισσότερα στο τόπικ των εκδόσεων Σιμώσι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

  • Φαντάσματα - Ο φύλακας της Sarah Langan
  • Λυκάνθρωποι - Οι λυκάνθρωποι (The Wolfen) του Whitley Strieber
  • Βρικόλακες - Νεκροσκόπος 2: Βαμπύρι του Brian Lumney.
  • Ζόμπι
  • Κατά συρροή δολοφόνοι
  • Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ψυχρό δέρμα - A. Piniol
  • Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  • Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  • Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Resume with monsters του William Browning Spencer
  • Μάγοι/Μάγισσες - Το μυστήριο του Σάττερς Άμλετ (The Coven) του Jay Hampton.
Στην κατηγορία "Μεγάλοι Παλαιοί" διάβασα το "Resume with monsters" του William Browning Spencer

Κακομοίρης συγγραφέας Λαβκραφτικού τρόμου πηγαίνει από τη μία δουλειά του ποδαριού στην άλλη ενώ τον κυνηγάνε οι Μεγάλοι Παλαιοί.

Έξυπνη σάτιρα τρόμου, που όμως δε μου φάνηκε ούτε αστεία ούτε τρομαχτική. Όμως έχει μία γοητευτική ιδέα και παίζει έξυπνα με το ενδεχόμενο όλα αυτά να είναι μία παράνοια του πρωταγωνιστή. Δε θα το πρότεινα σε όλους, αλλά δεν είναι εντελώς για πέταμα.

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..