Jump to content

Τρομοπρόκληση 2014: Γνωρίστε τα τέρατα


Nihilio
 Share

Recommended Posts

1) Φαντάσματα- Χένρυ Τζαίημς: Το Στρίψιμο της Βίδας

2) Λυκάνθρωποι- Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Βρικόλακες- Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Ζόμπι- Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

5) Κατά συρροή Δολοφόνοι- Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Μεταλλαγμένα Ζώα ή Άνθρωποι- Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Δαίμονες ή Αρχαίοι Θεοί- Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Νεράιδες, Ξωτικά και άλλα Μυθολογικά Πλάσματα- Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους- Brian Lumley: The Whisperer and Other Voices

10) Μάγοι/ Μάγισσες- Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

 

Διάβασα ''Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει'' του Ράμσεϊ Κάμπελ.

 

Βάναυσες, φρικιαστικές δολοφονίες συνταράσουν το Λίβερπουλ. Ο δολοφόνος παραμένει ασύλληπτος, η αστυνομία αδυνατεί να δώσει λύση. Μοτίβο γνωστό και μη εξαιρετέο σε σπλάτερ καταστάσεις, μόνο που η εν προκειμένω ανάπτυξη είναι ασυνήθιστη. Και αυτό γιατί μεγάλο μέρος του βιβλίου μας παρουσιάζεται από την οπτική γωνία του δράστη. Ένα στοίχημα δύσκολο που βάζει ο συγγραφέας στον εαυτό του και το οποίο σε μεγάλο βαθμό το πετυχαίνει.

 

Και αυτό γίνεται μέσω των παρανοϊκών σκέψεων του δολοφόνου ο οποίος επιλέγει και ψυχολογεί τα θύματα του με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο. Ο οποίος -φυσικά- είναι αρρωστημένος. Τα πάθη από τα οποία αυτά διακατέχονται και το πρόβλημα που εκείνος είναι αναγκασμένος να ''σέρνει'', κάνουν την όλη κατάσταση πιο ρεαλιστική.

 

Τα όποια θετικά θα έλεγα όμως ότι σταματούν εδώ. Ως μεγάλο μειονέκτημα θα έβαζα τον υπερβολικό εστιασμό στο ψυχολογικό κομμάτι εις βάρος του σπλάτερ. Δεν ήθελα κάθε δύο σελίδες να υπάρχει και από μία δολοφονία, αλλά χτυπάει έντονα η έλλειψη αυτού του στοιχείου ιδίως σε σχέση με το μικρό μέγεθος του βιβλίου. Επίσης το φόντο. Δεν είμαι συνηθισμένος να διαβάζω ιστορίες που διαδραματίζονται αποκλειστικά σε Αγγλικό περιβάλλον, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να ταυτιστώ με το όλο σκηνικό.

 

Υπάρχει όμως και ένα μεγάλο πλεονέκτημα που δεν είναι άλλο από την εισαγωγή, όσο και αν είναι τραγικό αυτό που λέω. Ένα μεγάλο μέρος της ζωής του Ράμσεϊ Κάμπελ υπήρξε ο ορισμός της λέξης παράνοια. Δεν τον λες Λάβκραφτ ή Φίλιπ Ντικ, αλλά αυτά που αναφέρονται εκεί είναι πραγματικά εξωφρενικά. Αξίζει κανείς να διαβάσει το βιβλίο έστω και μόνο για αυτό. Πάνε πάνω από δέκα χρόνια που το πρωτοδιάβασα σε σημείο που να μην θυμόμουν γρυ από την υπόθεση, όχι όμως και την εισαγωγή που μου είχε μείνει στο μυαλό.

 

Καλούτσικο γενικά βιβλίο που προσφέρει ένα- δύο ευχάριστα απογεύματα. Δεν είναι άσχημο, αλλά μπορεί κανείς να ζήσει άνετα και χωρίς αυτό.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) Φαντάσματα- Χένρυ Τζαίημς: Το Στρίψιμο της Βίδας

2) Λυκάνθρωποι- Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Βρικόλακες- Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Ζόμπι- Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

5) Κατά συρροή Δολοφόνοι- Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Μεταλλαγμένα Ζώα ή Άνθρωποι- Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Δαίμονες ή Αρχαίοι Θεοί- Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Νεράιδες, Ξωτικά και άλλα Μυθολογικά Πλάσματα- Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους- Μπράιαν Λάμλεϋ: The Whisperer and Other Voices

10) Μάγοι/ Μάγισσες- Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

 

Διάβασα το ''Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται'' του Γκράχαμ Μάστερτον, ένα εκπληκτικό θρίλερ με τα όλα του.

 

Ο Τζον Ο' Μπράιεν, ένας νέος άνδρας με μεγάλη δύναμη και εξουσία, πρόκειται να ταξιδέψει με την οικογένεια του στην Ουάσινγκτον για να χριστεί μέλος του Ανώτατου Δικαστηρίου. Ουδέποτε όμως θα φτάσει στον προορισμό του μιας και το ελικόπτερο τους θα πέσει. Και ενώ περιμένουν την διάσωση, ένας μυστηριώδης τύπος θα τους παράσχει περιποίηση πρώτης τάξεως. Μία περιποίηση που πραγματικά σπάει κόκαλα :lol:

 

Ο απρόθυμος αρχικά πραγματογνώμονας Μάικλ Ρίαρντον, θα επιστρέψει στη παλιά ασφαλιστική του εταιρεία για να ερευνήσει τα τι και τα πως του δυστυχήματος. Πολύ γρήγορα όμως θα εύχεται να μην το είχε κανεί, γιατί θα βρει τον εαυτό του μπλεγμένο στη δίνη ενός απίστευτου εφιάλτη. Ενός εφιάλτη που εκτείνεται πολλά χρόνια στο παρελθόν και έχει να κάνει με μία συνωμοσία που δεν χωράει ο νους του ανθρώπου.

 

Δεν θα είναι όμως αυτά τα μόνα πρόσωπα του δράματος μιας και στο παιχνίδι παίρνουν μέρος μπάτσοι χτυπημένοι από την μοίρα, αλαζόνες μεγαλογιατροί και ζάμπλουτοι επιχειρηματίες που αναγκάζονται να σκύβουν το κεφάλι παρά τα εκατομμύρια που διαθέτουν. Και όλα αυτά διανθισμένα με πολλές, σκληρές εικόνες.

 

Τι να πρωτοθυμηθώ; Το φοβερό και τρομερό πρώτο κεφάλαιο; Που μπορεί μεν να μην φτάνει την επικούρα και το μεγαλείο εκείνου από το ''Ο Άρχοντας του Ψεύδους'', αλλά έχει και αυτό την δική του πολύ μεγάλη αξία; Την γάτα στο χειρουργείο; Τα γλέντια στο δάσος και την κουζίνα; Όλα τους άπαιχτα και έχουν συντελέσει και από άλλα βιβλία που έχω διαβάσει, στο να είναι το σπλάτερ το δεύτερο αγαπημένο μου είδος μετά από την Μυθολογία Κθούλου. Αν όμως έπρεπε να ξεχωρίσω κάποιο, θα διάλεγα το Ρόκι Γουντς. Μπορεί να μην ήταν τόσο σκληρό όσο τα άνωθεν, αλλά μου άρεσε πάααααααρα πολύ η όλη ιδέα.

 

Είχα καλό ένστικτο ξεκινώντας την ανάγνωση για να επιβεβαιωθώ. Κάποιες μικρές αμφιβολίες υπήρχαν μόνο για το τέλος, αλλά καλό ήταν και δαύτο. Δεν ήταν δυναμίτης, αλλά δεν το λες και αφελές. Όπως και η όλη εξήγηση άλλωστε η οποία επίσης μου άρεσε. Το καλύτερο βιβλίο από τα τέσσερα του Μάστερτον που έχω διαβάσει που σαν μία πρώτη σκέψη μπορώ να πω ότι μου αρέσει. Υπό τις απαραίτητες προϋποθέσεις φυσικά του να μην τρέφει κανείς πολύ υψηλές προσδοκίες και να τον διαβάζει σε αραιά χρονικά διαστήματα. Και ως προς το πρώτο, εύχομαι και τα υπόλοιπα του να με διαψεύσουν όπως έκανε και το συγκεκριμένο.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) Φαντάσματα- Χένρυ Τζαίημς: Το Στρίψιμο της Βίδας

2) Λυκάνθρωποι- Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Βρικόλακες- Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Ζόμπι- Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

5) Κατά συρροή Δολοφόνοι- Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Μεταλλαγμένα Ζώα ή Άνθρωποι- Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Δαίμονες ή Αρχαίοι Θεοί- Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Νεράιδες, Ξωτικά και άλλα Μυθολογικά Πλάσματα- Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους- Μπράιαν Λάμλεϋ: The Whisperer and Other Voices

10) Μάγοι/ Μάγισσες- Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

 

Μόλις τελείωσα το ''Λίλιθ'' του Τζορτζ Μακντόναλντ. Δεν μου άρεσε όπως άλλωστε περιμένα ότι θα συμβεί, γιατί έχω πρόβλημα με τα παλιά μυθιστορήματα τρόμου. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε κανείς να το χαρακτηρίσει ως τέτοιο. Πιο πολύ θα έλεγα ότι είναι σκοτεινό παραμύθι.

 

Ο ιδιοκτήτης ενός παλιού σπιτιού αποκτά μέσω της βιβλιοθήκης του πρόσβαση σ' έναν ξένο, παράλληλο με τον δικό του κόσμο. Πρώτο ζωντανό πλάσμα που θα συναντήσει εκεί θα είναι ένα κοράκι που μιλάει, και το οποίο θα του διευρύνει τους ορίζοντες του νου. Όντας η ενσάρκωση του αρχέγονου Αδάμ, αυτή θα είναι μόνο η αρχή από τα πολλά παράξενα που θα δουν τα μάτια του.

 

Λιλιπούτειοι κάτοικοι, λαοί που καταδυναστεύονται από αιμοδιψείς βασίλισσες και άλλα τέτοια, όλα τους διανθισμένα μ' έναν παράξενο τρόπο γραφής περασμένων εποχών που με κούρασε πολύ. Κάποιες σελίδες τις πέρασα μηχανικά, χωρίς να πολυκαταλαβαίνω αυτά που διαβάζω ιδίως στα σημεία με τα διάφορα αποσπάσματα.

 

Αξιόλογο σε γενικές γραμμές και καλογραμμένο, αλλά εντελώς έξω από τα γούστα μου. Το διάβασα μέσα σε δύο μέρες γιατί πέρα από το ότι ήταν μικρό, δεν άντεχα να κρατήσει περισσότερο.

Edited by Δημήτρης
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1) Φαντάσματα- Χένρυ Τζαίημς: Το Στρίψιμο της Βίδας

2) Λυκάνθρωποι- Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Βρικόλακες- Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Ζόμπι- Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

5) Κατά συρροή Δολοφόνοι- Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Μεταλλαγμένα Ζώα ή Άνθρωποι- Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Δαίμονες ή Αρχαίοι Θεοί- Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Νεράιδες, Ξωτικά και άλλα Μυθολογικά Πλάσματα- Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους- Μπράιαν Λάμλεϋ: The Whisperer and Other Voices

10) Μάγοι/ Μάγισσες- Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

 

Διάβασα ''Το Σκοτεινό Ημερολόγιο'' το οποίο και συνιστά τον πρώτο μου Γκράχαμ Τζόις.

 

Η Μάγκι είναι μέλος μίας συνηθισμένης οικογένειας. Παντρεμένη με δύο παιδιά, ζει μία ήσυχη ευτυχισμένη ζωή. Την γαλήνη της καθημερινότητας της όμως θα έρθει να ταράξει μία παράξενη ανακάλυψη. Ένα παλιό ημερολόγιο που θα βρει στο σπίτι της, θα σταθεί η αιτία να αρχίσει σιγά- σιγά να χάνει τον εαυτό της και την επαφή με την πραγματικότητα. Η νεκρή ιδιοκτήτρια του ημερολογίου θα επανέλθει κατά κάποιο τρόπο στη ζωή, και θα την ωθήσει σε σκέψεις και ενέργειες ακατανόητες.

 

Καλογραμμένο βιβλίο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Μοναδικό δυνατό σημείο η προσπάθεια της γριάς να αυτοκτονήσει τον μικρό στο εμπορικό κέντρο, ενώ ωραίες ήταν και οι περιγραφές της βλάστησης στο δάσος. Κατά τ' άλλα μάλλον βαρετό. Όχι κακό, αλλά δεν ξεχωρίζει και από τον σωρό. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα 2 υποψηφια βιβλια (Νυχτοβατης, Ματωμενο Φεγγαρι) για την κατηγορια "Λυκανθρωποι", εχουν εξαντληθει, οπως με ειδοποιησαν πριν λιγο απο την Πολιτεια (αφου ρωτησαν και στον εκδοτικο). Οποτε εχω ξεμεινει απο επιλογες. Για δωστε καμια αλλη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 υποψηφια βιβλια (Νυχτοβατης, Ματωμενο Φεγγαρι) για την κατηγορια "Λυκανθρωποι", εχουν εξαντληθει, οπως με ειδοποιησαν πριν λιγο απο την Πολιτεια (αφου ρωτησαν και στον εκδοτικο). Οποτε εχω ξεμεινει απο επιλογες. Για δωστε καμια αλλη ιδεα.

 

Χμ, το Πανσέληνος, του David Wellington μου φάνηκε ενδιαφέρον και καλογραμμένο. Είναι εκδόσεις Λιβάνη. Α, και μην σε παραπλανά το εξώφυλλο που θυμίζει paranormal romance, καμία σχέση! Έγραψα και σχόλιο γι'αυτό, εδώ. Στα ελληνικά η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν πολλές επιλογές, σε αντίθεση με τ'αγγλικά που βρίσκεις ένα κάρο καλούδια. Υπάρχει και το Οι λυκάνθρωποι, του Whitley Strieber, αλλά είναι εκδόσεις Σίμωσι και δεν βρίσκεται εύκολα. Αυτό διάβασα εγώ για το πρότζεκτ.

Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Φαντασματα του 20ου Αιωνα (Τζο Χιλ)
  2. Λυκάνθρωποι - Ματωμενο Φεγγαρι (Σ. Π. Σομτοου) ή Ο Νυχτοβατης (Τομας Τισιερ), αν δεν ειναι και τα δυο εξαντλημενα
  3. Βρικόλακες - Παλουκι Στην Καρδια (Ριτσαρντ Λεϋμον)
  4. Ζόμπι - Το Κινητο (Στ. Κινγκ)
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η Οψη του Σκοτους (Μαικλ Γκρεγκοριο)
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το Εντομο Μεσα σου (Τζον Σιρλεϋ)
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Δαιμονισμενη Ταξιαρχια (Γκραχαμ Μαστερτον)
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Λιλιθ (Τζορτζ ΜακΝτοναλντ)
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Τα Βουνα της Τρελας (Χ. Φ. Λαβκραφτ)
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το Σκοτεινο Ημερολογιο (Γκραχαμ Τζοϋς)

 

7ο βιβλιο του προτζεκτ που τελειωνω. Η αισθηση που μου αφησε ειναι ακρως θετικη. Στηριζομενος σε ψυχολογικο υποβαθρο, ο Σιρλει καταφερε να μας δωσει ενα καλο βιβλιο τρομου με αρκετες δυνατες στιγμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1) Φαντάσματα- Χένρυ Τζαίημς: Το Στρίψιμο της Βίδας

2) Λυκάνθρωποι- Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Βρικόλακες- Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Ζόμπι- Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

5) Κατά συρροή Δολοφόνοι- Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Μεταλλαγμένα Ζώα ή Άνθρωποι- Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Δαίμονες ή Αρχαίοι Θεοί- Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Νεράιδες, Ξωτικά και άλλα Μυθολογικά Πλάσματα- Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους- Μπράιαν Λάμλεϋ: The Whisperer and Other Voices

10) Μάγοι/ Μάγισσες- Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

 

Στη κατηγορία Βρικόλακες διάβασα το πιο διάσημο βιβλίο του είδους, το περίφημο ''Ντράκουλα'' του Μπραμ Στόκερ.

 

Η ιστορία είναι λίγο πολύ- γνωστή. Ο Τζόναθαν Χάρκερ είναι ένας νέος δικηγόρος που ταξιδεύει στη Ρουμανία για μία δουλειά της εταιρείας του. Πελάτης είναι ο Κόμης Δράκουλας, ένας εκκεντρικός ευγενής που ζει απομονωμένος στο κάστρο του στη κορυφή ενός λόφου. Ένα κάστρο που αποδεικνύεται τελικά άντρο διαβόλου. Το σχέδιο του Δράκουλα να μετακομίσει στο Λονδίνο για να αρχίσει να εξαπλώνεται σαν πανούκλα θα πετύχει, και από τότε θα ξεκινήσει ένας αγώνας δρόμου ανάμεσα στις δυνάμεις του καλού και του κακού.

 

Αυτά θα έλεγα ότι είναι τα δύο κύρια μέρη του βιβλίου με το πρώτο να μου αρέσει λίγο περισσότερο. Τρόμερη ατμόσφαιρα με το ταξίδι του Τζόναθαν Χάρκερ στα Καρπάθια και το ημερολόγιο του καπετάνιου του ''Δήμητρα''. Αυτό το δεύτερο ιδίως μου άρεσε πολύ. Η περιπετειώδης άφιξη του πλοίου στο λιμάνι, η φρίκη με την οποία τέθηκε αντιμέτωπο το πλήρωμα και ο τρόπος που την αντιμετώπισε, αποδίδονται όλα τους με τρόπο πραγματικά μαεστρικό. Βοήθησε φυσικά και το γεγονός ότι μου αρέσει το υγρό στοιχείο ως φόντο στις ιστορίες τρόμου, αλλά και γενικά.

 

Καλή και η συνέχεια, αν και όχι τόσο όσο το ξεκίνημα. Οι συνεχείς περιγραφές και το ειδύλλιο που πάντως είναι ωραίο και δεν εξυπηρετεί απλώς τις ανάγκες του βιβλίου, αποβαίνουν εις βάρος της ατμόσφαιρας. Μόνο ελάχιστα όμως και δεν ένιωσα ούτε μία στιγμή να βαριέμαι. Μάλιστα πολλά χρόνια μετά την πρώτη ανάγνωση θυμόμουν αρκετά πράγματα, όχι όμως και τον άρρωστο στο τρελοκομείο. Ευχαριστήθηκα λοιπόν το συγκεκριμένο κομμάτι διπλά. Μία μικρή μόνο αμφιβολία είχα για το αν θα με κούραζε ο ημερολογιακός τρόπος γραφής μιας και δεν είναι του γούστου μου, μου άρεσε όμως και αυτό.

 

Για την σπουδαιότητα του βιβλίου στο πεδίο του δεν χρειάζεται να πω πολλά πράγματα. Είναι για τον τρόμο ότι και Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών για το φάντασυ, ότι και η Γαλαξιακή Αυτοκρατορία για την επιστημονική φαντασία. Δεν νοείται τρομολάγνος που να μην το έχει διαβάσει, όσο και αν δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο κλισέ. Προτείνεται και για το ιστορικό του θέματος, αλλά και γιατί αξίζει πραγματικά.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

  • Φαντάσματα - Ο φύλακας της Sarah Langan
  • Λυκάνθρωποι - Οι λυκάνθρωποι (The Wolfen) του Whitley Strieber
  • Βρικόλακες - Νεκροσκόπος 2: Βαμπύρι του Brian Lumney.
  • Ζόμπι - World War Z του Max Brooks.
  • Κατά συρροή δολοφόνοι - Αμερικάνική ψύχωση του Bret Easton Ellis
  • Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ψυχρό δέρμα του A. Piniol
  • Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Κερασφόρος του Joe Hill
  • Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Σάρκα και Αίμα - Graham Masterton
  • Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Resume with monsters του William Browning Spencer
  • Μάγοι/Μάγισσες - Το μυστήριο του Σάττερς Άμλετ (The Coven) του Jay Hampton.
Στην κατηγορία "Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα" διάβασα το Σάρκα και Αίμα του Graham Masterton, ολοκληρώνοντας την πρόκληση.

 

Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα - Φαντασματα του 20ου Αιωνα (Τζο Χιλ)
  2. Λυκάνθρωποι - Ματωμενο Φεγγαρι (Σ. Π. Σομτοου) ή Ο Νυχτοβατης (Τομας Τισιερ), αν δεν ειναι και τα δυο εξαντλημενα
  3. Βρικόλακες - Παλουκι Στην Καρδια (Ριτσαρντ Λεϋμον)
  4. Ζόμπι - Το Κινητο (Στ. Κινγκ)
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η Οψη του Σκοτους (Μαικλ Γκρεγκοριο)
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το Εντομο Μεσα σου (Τζον Σιρλεϋ)
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Δαιμονισμενη Ταξιαρχια (Γκραχαμ Μαστερτον)
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Λιλιθ (Τζορτζ ΜακΝτοναλντ)
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Τα Βουνα της Τρελας (Χ. Φ. Λαβκραφτ)
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το Σκοτεινο Ημερολογιο (Γκραχαμ Τζοϋς)

Μια απορια μονο. Γιατι ειπαμε, το Λιλιθ το συμπεριλαβαμε σε προτζεκτ τρομου;

Link to comment
Share on other sites

1. Φαντάσματα - ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ / JOE HILL

2. Λυκάνθρωποι - ΟΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ / WHITLEY STRIEBER

3. Βρικόλακες - ΝΤΡΑΚΟΥΛΑ / ΜΠΡΑΜ ΣΤΟΟΥΚΕΡ

4. Ζόμπι - Ζ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ / MAX BROOKS

5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ / THOMAS HARRIS

6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - ΔΡ. ΑΝΤΕΡ/ K. W. JETER

7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ / GRAHAM MASTERTON

8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ / GRAHAM JOYCE

9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΤΡΕΛΑΣ / H. P. LOVECRAFT

10. Μάγοι/Μάγισσες - ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΜΑΓΟΣ / WILLIAM GOLDMAN

 

Τελικά για την κατηγορία Βρικόλακες διάβασα το κλασικό Ντράκουλα του Μπραμ Στόουκερ. Σχόλιο εδώ: 

Bram Stoker
.



 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1) Φαντάσματα- Χένρυ Τζαίημς: Το Στρίψιμο της Βίδας

2) Λυκάνθρωποι- Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Βρικόλακες- Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Ζόμπι- Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

5) Κατά συρροή Δολοφόνοι- Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Μεταλλαγμένα Ζώα ή Άνθρωποι- Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Δαίμονες ή Αρχαίοι Θεοί- Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Νεράιδες, Ξωτικά και άλλα Μυθολογικά Πλάσματα- Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους- Μπράιαν Λάμλεϋ: The Whisperer and Other Voices

10) Μάγοι/ Μάγισσες- Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

 

Στο θέμα Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους διάβασα την Κθουλική συλλογή ''The Whisperer and Other Voices'' του Μπράιαν Λάμλεϋ. Που τελικά μόνο τέτοια δεν ήταν:

 

- ''Snarker's Son'': Ακολουθεί το μοτίβο ενός μικρού παιδιού που έχει χάσει τον πατέρα του και ζητάει την βοήθεια των αρχών για να τον βρει. Ένας αστυνομικός θα αναλάβει να το βοηθήσει για να δει τα τείχη της πραγματικότητας να καταρρέουν. Ωραίο διήγημα το τέλος του οποίου μου θύμισε Σουμπ Νιγκουράθ.

 

- ''Aunt Hester'': Ένας νέος διατηρεί επικοινωνία με την θεία του παρά την ρητή απαγόρευση των γονιών του. Αυτή θα του βγάλει τα άπλυτα της στη φόρα και μαζί το πραγματικό της πρόσωπο με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Αδιάφορο.

 

- ''The Whisperer'': Εδώ έχουμε να κάνουμε μ' έναν ταλαίπωρο που θα βρει τον μάστορα του σ' ένα νάνο βγαλμένο λες και από ταινία τρόμου. Που βρωμοκοπάει κιόλας :p Μου άρεσε πολύ η όλη ιδέα, αν και θα ήθελα ένα hint για το τι θα μπορούσε να είναι αυτό που ψιθύριζε ο βασανιστής του.

 

- ''No Sharks in the Med'': Δύο Βρετανοί θα διαλέξουν για τις καλοκαιρινές τους διακοπές ένα ειδυλλιακό νησί της Ελλάδας. Σε μία εποχή όπου τα κινητά δεν υπήρχαν ακόμη, αυτό σήμαινε ότι θα μπορούσε κάποιος να εξαφανιστεί σ' ένα μέρος στου διαόλου τη μάνα, και κανείς δεν θα μπορούσε να τον βρει και να του τα πρήζει. Κάτι όμως που συγχρόνως θα μπορούσε να αποδειχθεί και θανάσιμη παγίδα θανάτου. Όπως στη προκειμένη. Θα γινόταν ένα πολύ καλό επεισόδιο στις Ιστορίες από την Κρύπτη.

 

- ''Vanessa's Voice'': Μία γυναίκα μεγάλης φήμης θα παντρευτεί έναν άνδρα ταλαντούχο μεν, κατώτερο της δε. Και η ζήλια υπήρξε πάντα κακός σύμβουλος σε τέτοιες καταστάσεις. Ηλίθια ιστορία εκδίκησης, εκτός από την σκηνή της επίθεσης στον μάνατζερ στο σαλόνι που ήταν καλή.

 

- ''The Statement of Henry Worthy'': Ένας νέος επιστήμονας περιπλανιέται σ' ένα βάλτο προς έρευση ενός σπάνιου φυτού που είχε ανακαλυφθεί παλαιότερα εκεί, όπου και θα έχει ένα ατύχημα που θα τον στείλει συστημένο σε μία απόμερη σπηλιά. Εκεί θα κάνει το λάθος να ''γευτεί'' τις εμπειρίες που του προσφέρονται και θα το μετανιώσει πικρά. Απόκοσμες εικόνες σε συνδυασμό με ωραίες περιγραφές, συνιστούν ένα πολύ ωραίο σύνολο.

 

- ''The Disapproval of Jeremy Cleave'': Ισχύει ότι και με το προπροηγούμενο διήγημα.

 

- ''The Luststone'': Εδώ παίζει το θέμα της μετενσάρκωσης (;) Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά. Μία αρχαία φυλή έχει ως σύμβολο πίστης έναν μεγάλο ογκόλιθο. Αμέτρητα χρόνια αργότερα, στη σημερινή εποχή, θα έρθει στο φως ύστερα από μία ανασκαφή. Και θα χρησιμεύσει σε μία χούφτα ανθρώπων για να αντιμετωπίσουν μία συμμορία μοτοσυκλετιστών. Συνολικά δεν λέει πολλά πράγματα, μου άρεσε όμως το κομμάτι που αναφερόταν στους κακούς οιωνούς της φυλής.

 

- ''The Return of the Deep Ones'': Η καλύτερη ιστορία του τόμου χρησιμοποιεί την πετυχημένη συνταγή που συναντάει κανείς συχνά- πυκνά στις Κθουλικές ιστορίες. Ένας μοναχικός άνθρωπος θα δει να λαμβάνουν χώρα στη ζωή του αρκετές περίεργες συμπτώσεις. Θα αρχίσει να ξετυλίγει το νήμα της αποκρυπτογράφησης τους, για να την δει να λαμβάνει ένα τέλος. Όχι εντελώς, αλλά έτσι όπως την ήξερε μέχρι τότε. Θυμίζει έντονα σε ύφος και πλοκή το επικό ''Η Σκιά πάνω από το Ίννσμουθ''. Και χωρίς -φυσικά- να είναι ισάξιο του, έχει την δική του μεγάλη αξία. Πολύ καλό και ατμοσφαιρικό, αν και θα ήθελα να είχε λίγο μικρότερη εισαγωγή και περισσότερα πάρε- δώσε με τους Αβυσσαίους.

 

Νόμιζα ότι όλη η συλλογή αποτελείται από Κθουλικά διηγήματα, κάτι όμως που δεν ισχύει. Αυτό ήταν κάτι που με χάλασε, ελάχιστα όμως. Γιατί εκτός από ένα- δύο αδιάφορα, τα υπόλοιπα ήταν καλά σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό εκτός από το τελευταίο που ξεχωρίζει. Και συγχρόνως ήταν και μία καλή ευκαιρία να εξασκήσω τα Αγγλικά μου.

 

Με αυτό το βιβλίο ολοκλήρωσα το project. Από το καλύτερο προς το λιγότερο καλό τα βάζω:

 

Δαίμονες ή Αρχαίοι Θεοί- Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

Ζόμπι- Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

Βρικόλακες- Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοι τους- Μπράιαν Λάμλεϋ: The Whisperer and Other Voices

Λυκάνθρωποι- Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

Μεταλλαγμένα Ζώα ή Άνθρωποι- Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

Κατά συρροή Δολοφόνοι- Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

Μάγοι/ Μάγισσες- Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

Φαντάσματα- Χένρυ Τζαίημς: Το Στρίψιμο της Βίδας

Νεράιδες, Ξωτικά και άλλα Μυθολογικά Πλάσματα- Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

 

Πέρασα με όλα καλά, άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο, εκτός από τα δύο τελευταία που δεν μου άρεσαν καθόλου.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1. Φαντάσματα - ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ / JOE HILL

2. Λυκάνθρωποι - ΟΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ / WHITLEY STRIEBER

3. Βρικόλακες - ΝΤΡΑΚΟΥΛΑ / BRAM STOKER

4. Ζόμπι - Ζ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ / MAX BROOKS

5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ / THOMAS HARRIS

6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - ΔΡ. ΑΝΤΕΡ/ K. W. JETER

7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ / GRAHAM MASTERTON

8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ / GRAHAM JOYCE

9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΤΡΕΛΑΣ / H. P. LOVECRAFT

10. Μάγοι/Μάγισσες - ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΜΑΓΟΣ / WILLIAM GOLDMAN

 

Σχόλιο για το Σατανικός μάγος του Γουίλιαμ Γκόλντμαν, εδώ: 

Εκδοσεις σιμωσι βιβλια
 
Link to comment
Share on other sites

1. Φαντάσματα - ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ / JOE HILL
2. Λυκάνθρωποι - ΟΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ / WHITLEY STRIEBER
3. Βρικόλακες - ΝΤΡΑΚΟΥΛΑ / BRAM STOKER
4. Ζόμπι - Ζ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ / MAX BROOKS
5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ / THOMAS HARRIS
6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - ΔΡ. ΑΝΤΕΡ/ K. W. JETER
7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ / GRAHAM MASTERTON
8. Νεράιδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ / GRAHAM JOYCE
9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΤΡΕΛΑΣ / H. P. LOVECRAFT
10. Μάγοι/Μάγισσες - ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΜΑΓΟΣ / WILLIAM GOLDMAN
 
Επιτέλους τελείωσα κι εγώ το πρότζεκτ, με την Νεράιδα των δοντιών του Γκράχαμ Τζόις. Σχόλιο για το βιβλίο στο τόπικ του συγγραφέα:  Graham Joyce

 

Το πήγα με το πάσο μου το πρότζεκτ και έτσι το ευχαριστήθηκα περισσότερο. Και τα δέκα βιβλία μου άρεσαν από πολύ έως πάρα πολύ και χαίρομαι που τα διάβασα. Τρία όμως ξεχώρισαν λίγο παραπάνω από τα υπόλοιπα (Η Σιωπή των Αμνών, Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος, Η Νεράιδα των Δοντιών) και πήραν πέντε αστεράκια στο Goodreads. Άντε, και του χρόνου με καινούργιο και εξίσου ενδιαφέρον πρότζεκτ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα

Λυκάνθρωποι, Ματωμένο Φεγγάρι, S.P. Somtow

Βρικόλακες Παλούκι στην καρδιά, Richard Laymon

Ζόμπι Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ, Max Brooks

Κατά συρροή δολοφόνοι Γενεσις 1:26, Lucas Marmaduke

Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι

Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Τραύμα, Graham Masterton

Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα

Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Πεθαίνοντας στην Τερατούπολη, Jeffrey Thomas

Μάγοι/Μάγισσες

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το διαβάζω με ρυθμούς χελώνας και έχω αρχίσει ήδη να κλωτσάω. Πώς σου φάνηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το διαβάζω με ρυθμούς χελώνας και έχω αρχίσει ήδη να κλωτσάω. Πώς σου φάνηκε.

Θα κλωτσάς μέχρι το τέλος. Ούτε κατάλαβα γιατί το διάβασα. Μια επαναλαμβανόμενη αηδία.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είχα λατρέψει το "Σκοτεινοί Άγγελοι" δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να διαβάσω το "Ματωμένο Φεγγάρι". Τέτοιο χάλι, Χρύσα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα χειρότερα βιβλία που έχω διαβάσει κι αυτό λέει πολλά. Απαίσιο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα λατρέψει πάντως το Ματωμένο Φεγγάρι. Το ίδιο και ένα παλικάρι που ήμασταν μαζί στρατό και του το είχα δανείσει μόλις το τελείωσα. (Στα συν το ότι πλέον ξέρετε από πού έχει εμπνευστεί την εισαγωγή του Ελληνικό μυθιστόρημα τρόμου)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδιά, τα γούστα διαφέρουν. :)

Ίσως Μιχάλη αν είχα πάει κι εγώ στρατό να είχα άλλη άποψη. Μπορεί να μετράει και το φαγητό που έτρωγες εσύ και ο συμπολεμιστής σου εκείνη την περίοδο. :p

Νίκο, αν και δεν θυμάμαι καθόλου τους Σκοτεινούς αγγέλους θυμάμαι να μου αρέσουν πριν πολλά χρόνια που τους διάβασα. Δεν έγινε και ίδιο με αυτό. Ίσως είναι και η ηλικία, φαίνεται ότι όλο αυτό το κατούρημα των λύκων δεν το άντεξα.

 

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό για τις άλλες κατηγορίες που μου έμειναν;

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδιά, τα γούστα διαφέρουν. :)

Ίσως Μιχάλη αν είχα πάει κι εγώ στρατό να είχα άλλη άποψη. Μπορεί να μετράει και το φαγητό που έτρωγες εσύ και ο συμπολεμιστής σου εκείνη την περίοδο. :p

Νίκο, αν και δεν θυμάμαι καθόλου τους Σκοτεινούς αγγέλους θυμάμαι να μου αρέσουν πριν πολλά χρόνια που τους διάβασα. Δεν έγινε και ίδιο με αυτό. Ίσως είναι και η ηλικία, φαίνεται ότι όλο αυτό το κατούρημα των λύκων δεν το άντεξα.

 

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό για τις άλλες κατηγορίες που μου έμειναν;

Για το Μαγοι/Μάγισες είναι καλό Το μςρό της Ρόζμαρι που το διάβασα προσφατα και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Για Νεράιδες κτλ μπορείς να διαβάσεις τη Νεράιδα των Δοντιών.

 

Είναι κάπως γνωστά αυτά που προτείνω, οπότε μπορεί να τα έχεις διαβάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Αλλά πάλι, τώρα που το σκέφτομαι, έχει η Θεσσαλονίκη φαντάσματα; :p

  1. Φαντάσματα, Νεκρή Γραμμή, Κωνσταντίνος Κέλλης
  2. Λυκάνθρωποι, Ματωμένο Φεγγάρι, S.P. Somtow
  3. Βρικόλακες Παλούκι στην καρδιά, Richard Laymon
  4. Ζόμπι Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ, Max Brooks
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι Γενεσις 1:26, Lucas Marmaduke
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Τραύμα, Graham Masterton
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Πεθαίνοντας στην Τερατούπολη, Jeffrey Thomas
  10. Μάγοι/Μάγισσες
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλά πάλι, τώρα που το σκέφτομαι, έχει η Θεσσαλονίκη φαντάσματα; :p

  • Φαντάσματα, Νεκρή Γραμμή, Κωνσταντίνος Κέλλης

Τετοια εποχη πανε για τουρισμο στο Ενδιμβουργο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..