Jump to content

Photo
* * * * * 4 votes

H. P. Lovecraft

• Please log in to reply
297 replies to this topic

#41 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 08 Ιούλιος 2005 - 01:43

Τίποτα, όμως, απ' όλ' αυτά δε σταμάτησε δύο πνευματικά σημαδευμένους ανθρώπους ν' αφήσουν ιστορία... Howard Phillips Lovecraft & Edgar Alan Poe.
Posted Image

#42 TsukasaGr

TsukasaGr
  • Members
  • 49 posts
  • Όνομα:Doumyouji Tsukasa

Posted 14 Ιούλιος 2005 - 09:28

Χεχε, το έχω διαβάσει. Συμπαθητικό είναι, αλλά μου φάνηκε κάπως tongue in cheek. Περίμενα κάτι καλύτερο στο τέλος.

<{POST_SNAPBACK}>

Έλα ρε φίλε. Νομίζω πως το αδικείς τώρα. Είναι από τα πιο μαγευτικά βιβλία που έχω διαβάσει - άσε που το ότι μου αρέσει εξουδετερώνει και εκείνη την απαίσια φήμη ότι μισώ τις γάτες! -. Δηλαδή πόσο καλύτερο; Λάβκραφτ είναι, αφού τον ξέρεις. Αν περίμενες σπλάτερ με απογοητεύεις. Όχι ότι δεν είχε... ;)

Η αναζήτηση του Ίρανον ήταν επίσης πολύ όμορφη ιστορία. Και το "Στους τοίχους της Έρυξ" το είχα παίξει σε ένα ανυποψίαστο παλικάρι, και χέστηκε πάνω του το καημένο. (σε rpg ενοώ). Not too shabby.

Σαν site θα είχα να προτείνω επίσης το http://www.hplovecraft.com/. Είναι μάλλον το πιο περιεκτικό που έχω δει, και έχει σχεδόν όλες τις δουλειές του, αν και δεν περιέχει την αλληλογραφία του :(.

Πραγματικά προτείνω σε όσο κόσμο γνωρίζει καλά αγγλικά να διαβάσει αυτό τον συγγραφέα στο πρωτότυπο, μιας και η μεταχείρησή του από τους Ελληνικούς εκδοτικούς οίκους μόνο ευγενική δεν ήταν. Κρίμα.

Φωτεινή εξαίρεση στο παραπάνω σχόλιο είναι, φυσικά, όλες οι μεταφράσεις του κυρίου Μπαλάνου, αλλά και οι εκδόσεις της Terra Nova, αν μπορέσει κάποιος να τις προμηθευτεί (νομίζω ότι έχουν γίνει λίγο ανύπαρκτες τελευταια, αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος).

Όσο για το αν είναι εκπληκτικός συγγραφέας ή ένας απλά πολύ παρεξηγημένος αλλά μετριότατος pulp writer, αυτό είναι μια αρκετά μεγάλη συζήτηση, και πιστεύω ότι υπάρχουν στοιχεία και για τις δυο πλευρές. Ίσως φταίει ότι ο κόσμος τον έχει μάθει πια, και όσοι τον διαβάζουν περιμένουν τον Θρίαμβο της λογοτεχνίας. Εγώ θυμάμαι ότι είχα γοητευτεί από τον συγγραφέα γιατί όταν τον διάβαζα τον ήξερα εγώ και πέντε ακόμα νοματέοι στην Ελλάδα (οκ υπερβάλω, αλλά πιστεύω καταλαβαίνετε τι ενοώ). Ήταν κάτι το μυστικό από τον κόσμο, και σχεδόν μαγικό στις αποκαλύψεις του.

Τώρα που ξέρει τον Χθούλου (σόρυ για την Ελληνική γραφή του ονόματος, αλλά την θεωρώ την πιο σωστή) και η κουτσή Μαρία, δεν νομίζω ότι η μαγεία είναι η ίδια.

Εξάλου, για να τελειώσω αυτό το ανατριχιαστικά, απόκοσμα μεγάλο (πλέον) post, δεν πιστεύω ότι ο Λάβκραφτ είναι ότι καλύτερο σαν επιλογή για να αρχίσει να διαβάζει κανείς Λάβκραφτ. Δοκιμάστε τους φίλους του: Χάουαρντ, Ντέρλεθ και όλη τη συμορία.

PS: Και όσοι γουστάρουν και πολά εφέ και λαμπάκια στις ταινίες τους, θα πρότεινα τα βιβλία στη σειρά Τάιτους Κρόου του Μπράϊαν Λάμλεϊ. Cool stuff. Δεν λέω περισσότερα, μην κάνω και spoil τις καλές φάσεις. Πάντως είναι εντυπωσιακά.

PS 2: Για όσους αναρωτιούνται τώρα γιατί δεν γράφω κάποια ονόματα στα αγγλικά δεν έιναι από ψώνιο, ούτε γιατί βαριέμαι να αλλάζω γλώσσα. Είναι ότι βαριέμαι να αλλάζω ΔΥΟ γλώσσες κάθε φορά που θέλω να γράψω κάτι στα αγγλικά, μιας και έχω και Ιαπωνικά μέσα... ;) Sorry. ごめんなさい、みんな。
Το τραγούδι "Rebirth" από το Alien 9 αφιερωμένο στον Jordan-dono. Take care man.

#43 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts
  • Όνομα:Αλεξάνδρα

Posted 15 Ιούλιος 2005 - 10:11

Εχω διαβασει πολύ λίγα απο Λαβκραφτ, στην ουσια μόνο την Περίπτωση του Τσαρλς Ντεξτερ Γουορντ και την ονειρικη Αναζητηση της Αγνωστης Κανταθ (και καποιες μικρες ιστοριες). Αυτο που εχω να πω ειναι οτι κατατρομαξα!!!Εγω, που εχω φαει τα θριλερ και τα σπλατερ και τα βιβλια τρομου με το κουταλι, ειχα κατατρομαξει!!!(τα διαβασα αργα στην αναγνωστικη μου καριερα, μολις περσι). Βασικα νομιζω οτι οφειλεται στ οτι αφηνει πολλα στη φαντασια του αναγνωστη, κ ως γνωστον, αμα σε αφησουν, φανταζεσαι τα χειροτερα...Και με την Αναζητηση της Κανταθ, ειλικρινα μαγευτηκα....Η ιδεα οτι πας σε "αληθινα" μερη μεσα απ τα ονειρα σου, ειναι απιστευτα θελκτικη...(Αφηστε που καποιοι πλεον, το πιστευουν οντως :hmm: )
Μετα απ αυτα, οταν ερθει το επομενο δελτιο της κοινωνικης προνοιας ( :p ), ο Λαβκραφτ ειναι στη must read λιστα μου για περαιτερω διερευνηση.
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

...Ετσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες

#44 Carcass

Carcass
  • Members
  • 5 posts
  • Όνομα:Κωνσταντης

Posted 18 Ιούλιος 2005 - 11:54

Τι να πει κανείς για τον πατέρα της λογοτεχνίας Τρομου...

Άριστος στα περισσότερα δοκίμιά του, θα σας πρότεινα να διαβάσετε τα πάντα και να αποφύγετε την ποίησή του.

Αν σας αρέσει και σας πείθει, ασχοληθήτε και με τους υπόλοιπους ( άπειρους ) συγγραφείς του Cthulhu Mythos.
Assumptions:

1. Mathematics is the language of nature
2. Everything around is can be represented and understood by numbers
3. If you graph the numbers of any system, patterns emerge

Evidence:

1. The cycling of disease epidemics
2. The wax and wan of caribou populations
3. Sunspot cycles
4. The rise and fall of the Nile River

#45 jokey

jokey

Μεσολογγίτης

• Members
  • 95 posts
  • Όνομα:Αντώνης

Posted 24 Ιούλιος 2005 - 23:11

Έχω διαβάσει μόνο την Αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ από Αίολος που είχε μέσα και τις Κάτες της Ουλθάρ και 4-5 άλλα και από λογοτεχνεία τρόμου έχω διαβάσει μόνο αυτό.

Με ξένισε λίγο η Καντάθ γιατί δεν είχα ξαναδιάβάσει τίποτα με τέτοιο τρόπο γραφής. Πολύ δημοσιογραφικός χωρίς ούτε ένα διάλογο, σκέτη αφήγηση, όπως τα 'πατε. Έκανα καμιά 10αριά διαλήματα μέχρι να τη τελειώσω. Πάντως η ιστορία και η όλη αναζήτηση ήταν όμορφη .

Οι Κάτες απ' την άλλη που ήταν μικρή ιστοριούλα μου άρεσε πάρα πολύ.

Επίσης να πω ότι παρ' όλο που δεν είχα ξαναδιαβάσει τρόμου βιβλιά, δε τρόμαξα στιγμή. Δε Ξέρω, ίσως δεν μπήκα τόσο πολύ μέσα στα κείμενα, ίσως αυτά τα κείμενα δεν ήταν από τα πιο τρομακτικά του Lovecraft, πάντως σίγουρα θα τα πάρω και τα υπόλοιπα του να τα διαβάσω και θα αρχίσω και Poe. Ίδωμεν.
Προσπάθησε να την αρπάξεις, όποιος κι αν είσαι, και οι κλέφτες μου θα πάρουν τα βουνά και τους λόφους, σαν τους χθόνιους εκδικητές των αρχαίων καιρών. Εσύ θα σβήσεις, αλλά οι λόφοι της Ελλάδας θα μείνουν, χωρίς ν' αλλάξουν, με τη μυρουδιά του καμένου κατσικίσιου κρέατος, με ανακατωμένο το κρασί και το αίμα, με μια γεύση από γλυκά αμύγδαλα, έναν δροσερό αέρα τη νύχτα και ουρανούς γαλάζιους όσο και τα μάτια των θεών την ημέρα, Άγγιξέ τα, αν τολμάς.

#46 King_Volsung

King_Volsung

Βασιλέας Βολσούνγκιος ο Ταξιδευτής

• Members
  • 424 posts
  • Όνομα:Αλέξανδρος
  • Currently reading:Η έκφραση της ανθρώπινης μουσικότητας - Blacking

Posted 24 Ιούλιος 2005 - 23:22

Εμμ... απ'όσο ξέρω, η Αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ δεν είναι τρόμου... δεν ξέρω, θα στα πουν καλύτερα οι πιο "έμπειροι". Εγώ δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αν και σκοπεύω να το κάνω σύντομα.

#47 jokey

jokey

Μεσολογγίτης

• Members
  • 95 posts
  • Όνομα:Αντώνης

Posted 24 Ιούλιος 2005 - 23:27

Να 'σαι καλά, και μένα με παραξένεψε, γι' αυτό το λέω, δεν μου πολυφάνηκε για τρόμου.
Προσπάθησε να την αρπάξεις, όποιος κι αν είσαι, και οι κλέφτες μου θα πάρουν τα βουνά και τους λόφους, σαν τους χθόνιους εκδικητές των αρχαίων καιρών. Εσύ θα σβήσεις, αλλά οι λόφοι της Ελλάδας θα μείνουν, χωρίς ν' αλλάξουν, με τη μυρουδιά του καμένου κατσικίσιου κρέατος, με ανακατωμένο το κρασί και το αίμα, με μια γεύση από γλυκά αμύγδαλα, έναν δροσερό αέρα τη νύχτα και ουρανούς γαλάζιους όσο και τα μάτια των θεών την ημέρα, Άγγιξέ τα, αν τολμάς.

#48 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.640 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 29 Ιούλιος 2005 - 16:26

Ε,δεν ειναι και τοσο τρομακτικη-αρα δεν θα την κατετασσες ως "τρομου".Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι απο τις κορυφαιες ιστοριες που εχω διαβασει.Ξενυχτησα διαβαζοντας την!Θα μου πεις...αυτη η ιστορια νυχτα πρεπει να διαβαζετε.Οσο για την Τερρα Νοβα οντως δεν πολυκυκλοφορει αν και εχει εκδοσει μερικα διαμαντακια.Οπως κατι φοβερες ιστοριες του Ντανσανυ("Οι μυστικες ιστοριες των θεων").
Ξεφυγα λιγο απο το θεμα,σορρυ.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#49 King_Volsung

King_Volsung

Βασιλέας Βολσούνγκιος ο Ταξιδευτής

• Members
  • 424 posts
  • Όνομα:Αλέξανδρος
  • Currently reading:Η έκφραση της ανθρώπινης μουσικότητας - Blacking

Posted 29 Ιούλιος 2005 - 20:08

OMG!!!!!!!

Πήρα το βιβλίο "Η ονειρική αναζήτηση για την Άγνωστη Καντάθ". Μέσα έχει και μερικά άλλα διηγήματα πέρα από το ομώνυμο και είναι ΓΑΜΑΤΑ!
Είναι όλα ονειρικά (γράφτηκαν την εποχή που ο Lovecraft ήταν πολύ επηρεασμένος από τον Dunsany), ακριβώς όπως μου αρέσουν! Το αγαπημένο μου από κει μέσα είναι το "Άσπρο Καράβι". Ακόμη δεν διάβασα την αναζήτηση της άγνωστης καντάθ, αλλά θα το κάνω σύντομα. :D

#50 Μελδόκιος

Μελδόκιος
  • Members
  • 381 posts
  • Όνομα:Φώτης

Posted 29 Ιούλιος 2005 - 20:11

Η Αναζήτηση πάντως έχει κάποιες ΠΟΛΥ τρομάκτικ σκηνές. Μπορεί να μην εντάσσεται στο κλασσικό μοτίβο της lovecraftικής ιστορίας τρόμου, αλλά δε παύει να είναι τριχοσικότικ. Εμένα με τρόμαξαν τα εντελώς απόκοσμα σκηνικά.
Όλα τα παραπάνω συνέβησαν σ’ ένα μικρό κόκκινο δωματιάκι, υπό την υπνωτιστική ομιλία του πάπα.

#51 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 11 Νοέμβριος 2005 - 01:48

Ας αναβιώσουμε το θέμα με τον Άρχοντα του Τρόμου.

Και ένα αρθράκι. Για περάστε, κόσμε.

#52 Atrelegis

Atrelegis

Never about the whys, always about the why nots

• Members
  • 1.108 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 11 Νοέμβριος 2005 - 10:45

Ο Λάβκραφτ έχει ένα εξαιρετικό στυλ γραφής, αλλά παραμένει κολλημένος σε ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο που κουράζει μετά από λίγο. Δε λέω, χτίζει ΓΑΜΑΤΗ ατμόσφαιρα και μερικές ιστορίες αληθινά αξίζουν, αλλά οι περισσότερες μένουν κολλημ΄νες στο ίδιο στυλ.

The triumph of anything is a matter of organization. If there are such
things as angels, I hope that they are organized along the lines of the
Mafia.

#53 Sabrathan

Sabrathan
  • Members
  • 352 posts
  • Όνομα:nai

Posted 11 Νοέμβριος 2005 - 14:39

Εγώ πάλι είμαι αντίστροφος στην άποψη μου του Atrelegis. :p O τρόπος του με κουράζει από ενα σημείο και μετά (όχι σε όλα τα έργα του) ενώ το όλο concept είναι που με κέρδισε. Πρωτότυπο, πραγματικά σχιζοφρενές, και απελπιστικό. Σε σημείο που κανένας άλλος συγγραφέας δεν νομίζω να το είχε καταφέρει μέχρι τότε.
“Our mind’s a virgin forest of murdered friends.
And if I talk to you in fables and parables
It’s because it’s more gentle for you that way; and horror
Really can’t be talked about because it’s alive,
Because it’s mute and keeps on growing
Memory-wounding pain drips by day; drips in sleep."

-George Seferis, Last Stop.

#54 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 11 Νοέμβριος 2005 - 14:46

Εδώ είναι και το ενδιαφέρον: δεν είναι η ιστορία που επαναλαμβάνεται, όσο η ατμόσφαιρα!

EDIT: Πολύ ποζερίλα η εισαγωγή του άρθρου, κατ' εμέ...

Edited by RaspK FOG, 11 Νοέμβριος 2005 - 14:49.

Posted Image

#55 Sabrathan

Sabrathan
  • Members
  • 352 posts
  • Όνομα:nai

Posted 11 Νοέμβριος 2005 - 15:04

Οι περιγραφές του τύπου "βλάσφημα πλάσματα με ανύπαρκτο σχήμα" επαναλαμβάνονται. :p
“Our mind’s a virgin forest of murdered friends.
And if I talk to you in fables and parables
It’s because it’s more gentle for you that way; and horror
Really can’t be talked about because it’s alive,
Because it’s mute and keeps on growing
Memory-wounding pain drips by day; drips in sleep."

-George Seferis, Last Stop.

#56 Atrelegis

Atrelegis

Never about the whys, always about the why nots

• Members
  • 1.108 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 11 Νοέμβριος 2005 - 15:07

Aυτό γενικά συνοψίζει ΟΛΑ όσα χρειάζεται να ξέρεις για το Mythos. Τα υπόλοιπα τα μαθαίνεις όταν την έχεις πια κάτσει.

The triumph of anything is a matter of organization. If there are such
things as angels, I hope that they are organized along the lines of the
Mafia.

#57 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 12 Νοέμβριος 2005 - 05:10

Ναι, ήθελα να πω πως φταίει και η περιγραφή (αφού τα πράγματα «είναι αδύνατο να περιγραφούν, μιας και ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί παρά να προσπαθήσει απεγνωσμένα ν' αποδώσει τ' ό,τι είναι σε κάτι απτό» ή κάτι τέτοιο)...
Posted Image

#58 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 12 Νοέμβριος 2005 - 22:20

Ρε παιδία, εντάξει δηλαδή, γιατί πρέπει να επιστρέφω σ αυτό το θρέντ για να πώ τα ίδια πραγματα? Ο Lovecraft είναι απλά ο δημιουργός αυτού που λέμε ''λογοτεχνία τρόμου''. Ναι, εντάξει, ο Ποέ ήταν πιο πρίν, έγραφε τρόμου, και ίσως πιο πρίν να υπήρχαν κάποια έργα γοτθικού τρόμου, αλλά όταν μιλάμε για λογοτεχνία τρόμου, στην σύγχρονη μορφή, όλα προέρχονται απ αυτόν και τον κύκλο του(εντάξει μην τα λέμε συνέχεια, τους ξέρετε). ΄
Οτιδήποτε πείτε, δεν έχει νόημα. Δεν μπορείτε να κάνετε αντικειμενική κρτική στα έργα του, γιατί απλά είναι θέμα στύλ. Ναί μπορει να μην σας αρέσουν οι πολλές περιγραφές, η το όλο concept με τους μεγάλους Παλαιούς, αλλά είναι απλά θέμα γούστου.
Επίσης, έχει γράψει πολλά έργα που δεν έχουν να κάνουν με το Μύθος, η αν έχουν, είναι μακρινου συγγενείς(δες το Τρόμος στο Ρέντ Χούκ πχ).

†††Est. 2004†††

#59 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts
  • Όνομα:Αλεξάνδρα

Posted 13 Νοέμβριος 2005 - 01:01

Τελείωσα τις προάλλες τα βουνά της τρέλας και έμεινα άναυδη!Απίστευτη σύλληψη και στρωτό γράψιμο (αν και βαρύ φυσικά) και κυρίως....τέρμα τα πλάσματα χωρίς μορφή και με τις ακατανόητες συνήθειες! :o
Ήταν αρκετά διαφορετικό απο τα υπόλοιπα που έχω διαβάσει, και υποθέτω θα γράφτηκε στις πιο ήρεμες περιόδους της ζωής του...Ο τρόμος στο Ρεντ Χουκ δε με ξετρέλανε...Το χρώμα απο το διάστημα ήταν αρκετά καλό. Γενικά έχει το εξής "μειονέκτημα", ότι χτίζει επι πόσες σελίδες την ατμόσφαιρα και το σασπένς, κι όταν έρχεται η ώρα, όλα μένουν ανεξήγητα...αλλά έτσι είναι ο τρόπος του, να σε αφήνει να φαντάζεσαι και να τρομάζεις απ τους υπαινιγμούς...Προσωπικά μ άρέσει, τόση φαντασία είναι δύσκολο να μην την εκτιμήσεις-και σε πολλά σημεία όντως τρομάξα. Το πιο τρομακτικο που έχω διαβάσει πάντως, είναι το κλασσικό η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ.
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

...Ετσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες

#60 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.640 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 13 Νοέμβριος 2005 - 01:09

Εμενα κατι με χαλασε στο "At the mountains of madness".Ισως απλα να μην ηταν καλη η μεταφραση γιατι το στορυ ηταν καλο.Και ηταν περισσοτερο ΕΦ παρα τρομου(θριλερ ΕΦ θα ελεγα).Βαζει και μια ταξη-δινει μια εξηγηση στο ολο θεμα.
"χτίζει επι πόσες σελίδες την ατμόσφαιρα και το σασπένς, κι όταν έρχεται η ώρα, όλα μένουν ανεξήγητα."
Οπως εχω πει αυτο δεν ειναι κακο.Αντιθετα οταν δινεται η εξηγηση συνηθως ο κοσμος ξενερωνει.
"η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ" ηταν στα χερια μου οταν εφτασα στο ταμειο αλλα τελικα το αφησα γιατι δεν μου εφταναν τα λεφτα!Την επομενη φορα...Ειναι στα "πολυ προσεχως"!
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users