Jump to content

X.Φ. Λάβκραφτ (H.P. Lovecraft)


King_Volsung
 Share

Recommended Posts

 

Δεν ειναι 1400 σελιδες κανονικα. Απλα το λινκ που εδωσες εχει διαμορφωσει ετσι τις σελιδες ωστε να διαβαζονται σε smartphone. To βιβλιο κανονικα εχει 480 σελιδες και ειναι αυτο http://www.amazon.co.uk/The-Horror-Museum-H-P-Lovecraft/dp/0345485726

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ειναι 1400 σελιδες κανονικα. Απλα το λινκ που εδωσες εχει διαμορφωσει ετσι τις σελιδες ωστε να διαβαζονται σε smartphone. To βιβλιο κανονικα εχει 480 σελιδες και ειναι αυτο http://www.amazon.co...t/dp/0345485726

 

ααα είπα κι εγώ. (Άρα οι 150 σελίδες είναι από τις 1400 σελίδες .. είναι πολύ μικρές .. κρίμα)

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Walking With Cthulhu : H.P. Lovecraft as psychogeographer

από το post:

My new book is here! Walking With Cthulhu : H.P. Lovecraft as psychogeographer, New York City 1924-26. 55,000 words, 198 pages. Illustrated.

I’m experimenting with giving it away free, for a limited time. Yes, that’s right the whole book for free, at least in PDF form. In exchange… please consider putting a web link on your blog, mentioning it to your Facebook friends, or just tapping out a quick tweet?

A good haul of new discoveries! Including two new possible sources for Cthulhu. All heavily referenced and footnoted. Dig in…

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διγέλαδε για τα πολύ ωραία links- posts που ανεβάζεις κατά καιρούς. Έχω βρει μπόλικο και καλό υλικό εξαιτίας σου. Μερικά από αυτά θα μπορούσα να τα βρω και εγώ, αλλά καμία φορά είναι πολύ κουραστικό να κάθεσαι και να ψάχνεις. Ότι καινούργιο λοιπόν πέφτει στην αντίληψη σου, να το αναφέρεις. Και ελπίζω όταν τα άστρα έρθουν για ακόμη μία φορά στη σωστή τους θέση, ο Μέγας Κθούλου να σε ανταμείψει όπως σου αξίζει :D

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Δημήτρη! Θα βάζω μην ανησυχείς. Αν το διαβάσεις το συγκεκριμένο βιβλίο (γιατί εγώ θα το καθυστερήσω) πες μας πως σου φάνηκε!

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Δημήτρη! Θα βάζω μην ανησυχείς. Αν το διαβάσεις το συγκεκριμένο βιβλίο (γιατί εγώ θα το καθυστερήσω) πες μας πως σου φάνηκε!

 

Χμμμ, αυτό θα αργήσει να γίνει. Βλέπεις, έχω θέμα με τα Αγγλικά μου. Θα το διαβάσω όμως σίγουρα κάποια στιγμή, δεν το αποθήκευσα απλά και μόνο για να το έχω. Σ' ευχαριστώ λοιπόν και πάλι όπως και να 'χει :friends:

 

Να πω επίσης ότι πρόσφατα διάβασα για δεύτερη φορά την συλλογή ''Άγνωστοι Τρόμοι'' από τις εκδόσεις Terra Nova. Όλα τα διηγήματα είναι σε καλό επίπεδο, άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο. Ξεχωρίζει όμως η νουβέλλα ''Ο Λόφος'' η οποία είναι πραγματικά εκπληκτική. Μεγάλοι Παλιοί, αρχαίες πολιτείες, Ινδιάνικοι μύθοι, μυστηριώδεις εξαφανίσεις και πάνω απ' όλα φοβερή ατμόσφαιρα, συνθέτουν μία υπέροχη ιστορία. Οι fans του Χου- Φου αξιζει να το αναζητήσουν στα παλαιοβιβλιοπωλεία έστω και μόνο γι' αυτήν.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

δυστυχως δεν μου ανοιγει καθολου την σελιδα

τουλαχιστον μητσο προλαβες και κατεβασες

alex keep up the good evil work :diablo:

Μπορεί να έτυχε εκείνη την ώρα. Τώρα μπήκα μια χαρά. Ξαναδοκίμασε!

Link to comment
Share on other sites

 

δυστυχως δεν μου ανοιγει καθολου την σελιδα

τουλαχιστον μητσο προλαβες και κατεβασες

alex keep up the good evil work :diablo:

Μπορεί να έτυχε εκείνη την ώρα. Τώρα μπήκα μια χαρά. Ξαναδοκίμασε!

 

Δοκίμασα και εγώ και την φόρτωσε κανονικά. Εδώ υπάρχουν links με πολλά κθουλοsites. Όλο και κάποιον θησαυρό θα ανακαλύψει κανείς αν μπει στον κόπο να ψάξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οκ, τωρα ανοιξε κανονικα και το κατεβασα...oh goody...

btw, σας δινω τα links απο ενα πολυ καλο ερασιτεχνικο animated movie στο youtube, βασισμενο σε μια απο τις πλεον αγαπημενες μου ιστοριες του ΧΦΛ

 

http://www.youtube.com/watch?v=KXsxodbvUAk

http://www.youtube.com/watch?v=_VRYdX0kOAc

http://www.youtube.com/watch?v=h0sjF4008pk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φτιάχνουν Adventure game(point and click) βασισμένο σε Lovecraft!

 

Edited by Διγέλαδος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνουν Adventure game(point and click) βασισμένο σε Lovecraft!

 

http://www.kickstart...tart-the-horror

 

Ο δημιουργός του παιχνιδιού αυτού είχε φτιάξει το καταπληκτικό scratches. Επειδή τελευταία ασχολούμαι με τα games τρόμου, μπορώ να πω ότι τα περισσότερα από αυτά στέλνουν αδιάβαστη τη σύγχρονη λογοτεχνία τρόμου. Εχουν μια τέτοια ατμόσφαιρα και μια τέτοια σκοτεινιά που κανένα γλυκανάλατο σύγχρονο συγγραμμα τρόμου δεν μπορεί να προσφέρει. Οποιος παίξει το scratches που προανέφερα, όπως επίσης και τα penumbra και amnesia, θα με θυμηθεί....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

επισης οποιος εχει παιξει το scratches, πιθανοτατα θα θυμαται οτι ενας πινακας στο σπιτι απεικονιζε τον Μεγαλο (τι Μεγαλο...Τεραστιο) Παλαιο ;-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και για του λογου το αληθες...

περιπου στο 10:00, ακολουθουμενο απο το σαρδονιο γελιο του τυπου :awink:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και για του λογου το αληθες...

περιπου στο 10:00, ακολουθουμενο απο το σαρδονιο γελιο του τυπου :awink:

 

Πήγα και τα είδα όλα τα videos. Να πω την αλήθεια περίμενα κάτι περισσότερο. Ευτυχώς που είχε στη μέση αυτή τη φιγούρα που περνάει για λίγο από μπροστά, εκεί να πω την αλήθεια έφαγα την τρομάρα μου.

 

 

Λοιπόν επόμενο θέμα: Παρωδίες πάνω στον Lovecraft. Έχει διαβάσει κανείς;

 

Δεν το ήξερα καν ότι υπήρχαν, αλλά βρήκα αυτό:

 

Shoggoth's Old Peculiar by Neil Gaiman

 

λένε ότι είναι καλό. Το έχει διαβάσει κανείς;

 

Επίσης βρήκα:

 

The Atrocity Archives (Laundry Files #1) by Charles Stross

αν και δεν είναι ακριβώς παρωδία, αλλά: style espionage and H.P. Lovecraftian horror.

 

Επίσης λένε ότι και ο ίδιος ο Lovecraft έγραψε μια παρωδία για το έργο του και τον μύθο του Κθούλου!

Herbert West: Reanimator

 

Άλλα ξέρετε;

Edited by Διγέλαδος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To Reanimator δεν είναι παρωδία του έργου του. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι μια πιο αστεία εκδοχή του Φρανκενστάιν. Γενικά πρόκειται για μια ιστορία μαύρου χιούμορ. Αν του επέτρεπε ο εκδότης να μην κάνει recοup κάθε φορά που ξεκινούσε ένα νέο κεφάλαιο θα επρόκειτο για διαμάντι.

 

Γενικά δεν μου αρέσει να διαβάζω παρωδίες ή κομωδίες πάνω στη μυθολογία Κθουλου.

Edited by alien666
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και για του λογου το αληθες...

περιπου στο 10:00, ακολουθουμενο απο το σαρδονιο γελιο του τυπου :awink:

 

Πήγα και τα είδα όλα τα videos. Να πω την αλήθεια περίμενα κάτι περισσότερο. Ευτυχώς που είχε στη μέση αυτή τη φιγούρα που περνάει για λίγο από μπροστά, εκεί να πω την αλήθεια έφαγα την τρομάρα μου.

 

 

Λοιπόν επόμενο θέμα: Παρωδίες πάνω στον Lovecraft. Έχει διαβάσει κανείς;

 

Δεν το ήξερα καν ότι υπήρχαν, αλλά βρήκα αυτό:

 

Shoggoth's Old Peculiar by Neil Gaiman

 

λένε ότι είναι καλό. Το έχει διαβάσει κανείς;

 

Επίσης βρήκα:

 

The Atrocity Archives (Laundry Files #1) by Charles Stross

αν και δεν είναι ακριβώς παρωδία, αλλά: style espionage and H.P. Lovecraftian horror.

 

Επίσης λένε ότι και ο ίδιος ο Lovecraft έγραψε μια παρωδία για το έργο του και τον μύθο του Κθούλου!

Herbert West: Reanimator

 

Άλλα ξέρετε;

 

Οπως εγραψε και ο alien, το Reanimator ειναι παρομοιο με το Φρανκενσταιν, καμια σχεση με Κθουλου.

 

Κωμικo κθουλουδιηγημα ειναι και τo Love's Eldritch Ichor του Esther M. Friesner που υπαρχει στο CTHULHU 2000.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην ανθολογία The new Lovecraft circle υπάρχουν τα The Slitherer from the slime και Lights! Camera! Shub Niggurath! των Lin Carter (με ψευδώνυμο) και R. Lupoff αντιστοίχως. Το πρώτο είναι ένα μικρό διήγημα που σατιρίζει την γεμάτη επίθετα γραφή του HPL ενώ το δεύτερο μια κωμική ιστορία επιστημονικής φαντασίας με αναφορές στο The Dunwich horror. Και εγώ πάντως δεν πολυγουστάρω τις παρωδίες αν και πρέπει να σημειώσουμε πως αρκετά λαβκραφτικά διηγήματα που έχουν γραφτεί με σοβαρές προθέσεις καταντάνε αστεία.

Edited by tsathoggua
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα αυτες τις 2 κθουλουσυλλογες που τουλαχιστον συμφωνα με τις κριτικες ειναι απ'τις καλυτερες:

 

1) Book of Cthulhu 2

 

2) New Cthulhu: Recent Weird

 

Περιεχουν 2 πολυ καλα διηγηματα του Neil Gaiman εκτος των αλλων, ενα εκ των οποιων (A Study in Emerald) ειναι με τον...Sherlock Holmes.

Μαλιστα υπαρχει ολοκληρη συλλογη διηγηματων του Mythos με κεντρικο ηρωα τον Sherlock: Shadows Over Baker Street: New Tales of Terror

Στα προσεχως..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το study in emerald είναι απο τα καλύτερα διηγήματα του Gaiman, πρώτο-πρώτο στη συλλογή του "Fragile Things". Ακόμα καλύτερο αν έχει διαβάσει κανείς το A study in scarlet, την ιστορία του Sherlock Holmes.

Το "Shoggoth's old peculiar" υπάρχει στη συλλογή του "Smoke & Mirrors"

Edited by DinMacXanthi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη παρωδία ήταν το μυθιστόρημα Lovecraft's Book του Richard A. Lupoff.

Δεν είναι μύθος, αντίθετα το Ναζιστικό κόμμα στέλνει πράκτορες στις ΗΠΑ για να βάλουν τον Λαβκραφτ να γράψει την αμερικάνικη έκδοση του Mein Kaumpf. Ανάμεσα σε όλα τα άλλα, υπάρχει και μία σκηνή που ο R.E. Howard τραμπουκίζει Τεξανό ΚΚΚ-ίτη για πληροφορίες πάνω στους Ναζί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μαλιστα υπαρχει ολοκληρη συλλογη διηγηματων του Mythos με κεντρικο ηρωα τον Sherlock: Shadows Over Baker Street: New Tales of Terror

Στα προσεχως..

 

χμμ...αυτο ειναι ιδιαιτερως ενδιαφερον...και φτηνο

για οποιον του αρεσει ο Σερλοκ Χολμς και ο Λαβκραφτ, επιβαλλεται να παιξει το adventure game

Sherlock Holmes: The Awakened

ιδου και μια χαρακτηριστικη εικονα του παιχνιδιου

252336-sherlock-holmes-the-awakened-windows-screenshot-cthulhu-indirectly.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα υπαρχει ολοκληρη συλλογη διηγηματων του Mythos με κεντρικο ηρωα τον Sherlock: Shadows Over Baker Street: New Tales of Terror

Στα προσεχως..

 

χμμ...αυτο ειναι ιδιαιτερως ενδιαφερον...και φτηνο

για οποιον του αρεσει ο Σερλοκ Χολμς και ο Λαβκραφτ, επιβαλλεται να παιξει το adventure game

Sherlock Holmes: The Awakened

ιδου και μια χαρακτηριστικη εικονα του παιχνιδιου

252336-sherlock-holmes-the-awakened-windows-screenshot-cthulhu-indirectly.jpg

 

Σωστος, το ειχα ξεχασει το παιχνιδι αυτο.

Σε αυτη την τοποθεσια που την επισκεπτεσαι κανα δυο φορες τερματιζει κιολας, αν θυμαμαι καλα..

 

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκίτσα του Lovecraft:

 

http://imgur.com/a/v1Qdx

 

Δεν είναι τόσο καλά όσο το γράψιμό του, αλλά δεν παύει να είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι είναι φτιαγμένα από τα χέρια του.

Edited by Διγέλαδος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μικρο-οργανισμοί που μόλις ανακαλύφθηκαν βαφτίστηκαν με ονόματα παρμένα από τη μυθολογία του Κθούλου λόγω της πλοκαμοειδή τους μορφή: Cthulhu macrofasciculumque και Cthylla microfasciculumque αντίστοιχα.

 

πηγή: Tiny octopus-like microorganisms named after science fiction monsters: UBC research

 

Αν και η Κθύλλα είναι φτιαγμένη από τον Brian Lumley, θυμίζει λίγο τη δική μας "Σκύλλα" ε;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to X.Φ. Λάβκραφτ (H.P. Lovecraft)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..