Jump to content

X.Φ. Λάβκραφτ (H.P. Lovecraft)


King_Volsung
 Share

Recommended Posts

 

Το είχα παλέψει παλιότερα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ο Lovecraft... Είχα διαβάσει το "Ο τύμβος" και είχα ξεκινήσει και Άπαντα τον 1ο τόμο, αλλά βαρέθηκα... :(

 

Αν ξεκίνησες από τον πρώτο τόμο, με τα Βουνά της Τρέλας (και ειδικά από Κάκτο), το ότι βαρέθηκες είναι πλέον δεδομένο!

Δεν χάνεις όμως αν ασχοληθείς και με κάποια άλλη ιστορία του. Υπάρχουν πολλές και για όλα τα γούστα.

 

(Αν τελικά τα αγοράσω, αυτά του Κάκτου θα τα χαρίσω :p)

 

2 βιβλία του Αίολου απομένουν για να συμπληρώσω την χασούρα με του Κάκτου.

Οπότε οι 4 τόμοι μου με τα άπαντα θα πάνε για ανταλλαγή ή χάρισμα.(για να αδειάσει και ένα μέρος της βιβλιοθήκης μου)

Ποσα ειναι συνολο του Αιολου?εχει ολες τις ιστοριες που εχει ο Κακτος?Και σε τι τιμες παιζουν?
Link to comment
Share on other sites

 

 

Το είχα παλέψει παλιότερα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ο Lovecraft... Είχα διαβάσει το "Ο τύμβος" και είχα ξεκινήσει και Άπαντα τον 1ο τόμο, αλλά βαρέθηκα... :(

Αν ξεκίνησες από τον πρώτο τόμο, με τα Βουνά της Τρέλας (και ειδικά από Κάκτο), το ότι βαρέθηκες είναι πλέον δεδομένο!

Δεν χάνεις όμως αν ασχοληθείς και με κάποια άλλη ιστορία του. Υπάρχουν πολλές και για όλα τα γούστα.

 

(Αν τελικά τα αγοράσω, αυτά του Κάκτου θα τα χαρίσω :p)

2 βιβλία του Αίολου απομένουν για να συμπληρώσω την χασούρα με του Κάκτου.

Οπότε οι 4 τόμοι μου με τα άπαντα θα πάνε για ανταλλαγή ή χάρισμα.(για να αδειάσει και ένα μέρος της βιβλιοθήκης μου)

Ποσα ειναι συνολο του Αιολου?εχει ολες τις ιστοριες που εχει ο Κακτος?Και σε τι τιμες παιζουν?

 

Αν είναι να τα πάρεις όλα μαζί, στείλε τους μέηλ, μπορεί να σου κάνουν καλή έκπτωση.

http://www.aiolos.com.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=211#1

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ποσα ειναι συνολο του Αιολου?εχει ολες τις ιστοριες που εχει ο Κακτος?Και σε τι τιμες παιζουν?

 

Είναι 12

1. Η ονειρική αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ

2. Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ

3. Ο ναός του τρόμου

4. Ο τρόμος του Ντάνγουιτς

5. Ο τύμβος.

6. Οι μύκητες από το Γκογκοθ

7. Τα βουνά της τρέλας.

8. Το ασημένιο κλειδί

9. Ο ίσκιος πάνω από το Ιννσμουθ

10. Όνειρα στο σπίτι της μάγισσας

11. Οι αρουραίοι μέσα στους τοίχος

12. Η σκιά πέρα απ'τον χρόνο

 

Μερικά δεν υπάρχουν στα άπαντα του κάκτου, όπως και το αντίστροφο.

Τιμές από 7.50 εως 10 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Ίσως να είναι συνδυασμός και των τριών. Το λοιπόν είναι ότι αφορμή για τον προβληματισμό μου στάθηκε αυτό που βίωσα όταν διάβασα το ''Φαρενάιτ 451'' από τις εκδόσεις Παρά Πέντε αν θυμάμαι καλά. Το βιβλίο με το πορτοκαλί εξώφυλλο, το χειρότερα μεταφρασμένο βιβλίο που συνάντησα στην ζωή μου. Όπου και υπήρχαν ορισμένα κομμάτια που απλά δεν καταλάβαινα τι διάβαζα. Δεν έβγαζαν κανένα νόημα. Αυτό είναι για μένα το κυριότερο κριτήριο για να εκλάβω ένα βιβλίο ως κακομεταφρασμένο, το να μην βγάζω δηλαδή άκρη σ' αυτά που διαβάζω. Και με τον Κάκτο δεν θυμάμαι να συνέβη αυτό. Πάνε βέβαια πολλά χρόνια που τα διάβασα και δεν είμαι σίγουρος. Και σαφώς και θα μπορέσω να κρίνω καλύτερα αν τα πιάσω τώρα, ύστερα από σχεδόν μία επιπλέον δεκαπενταετία ανάγνωσης και άρα εμπειρίας.

 

Το Φαρεναιτ υπάρχει σε "Αναθεωρημένη Έκδοση 2010" απο τις ίδιες εκδόσεις. Θυμάσαι αν το διάβασες πριν βγει αυτή η έκδοση;

 

 

Ναι, το διάβασα το 2009. Αλλά το αγόρασα από την Άγρα για να το ξαναδιαβάσω με την ησυχία μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Howard died this morning, nothing to do, thanks.

 

-Τηλεγραφημα της θειας του ΧΦΛ, Annie Phillips στον Robert Barlow, φιλο του συγγραφεα.

 

Σαν σημερα, στις 15 Μαρτιου του 1937 πεθανε ο πατερας του κοσμικου και οχι μονο Τρομου.

 

R.I.P. H.P.L.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και δεν έχω διαβάσει καθόλου έχω καποια Βιβλια του σε pdf αν κάποιος ενδιαφέρεται

01. Η ΚΑΤΑΡΑ
02. Ο ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ
03. Ο ΤΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΝΤΑΝΓΟΥΙΤΣ και άλλες ιστορίες
04. ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ
05. ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΚΘΟΥΛΟΥ
06. ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ ΠΙΚΜΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Για να έχουμε άποψη περι κακής ή καλής μετάφρασης κάποιου βιβλίου θα πρεπει να έχουμε διαβάσει και το πρωτότυπο. Αν το έχετε διαβάσει Ο.Κ. Έχω ακούσει ότι οι εκδόσεις Κακτος (όσον αφορά το Λαβκραφτ για να μη παρεξηγούμαστε) δεν είναι καλές μεταφράσεις. Η πρώτη μου επαφή με Λαβκραφτ ήταν απο εκδόσεις Κακτος. "Τα βουνά της τρέλας" με κούρασαν απίστευτα. Δεν ξέρω όμως αν φταίει ο Κακτος ή ο Λαβκραφτ (δεν έχω διαβάσει στα αγγλικά). Οι επόμενες όμως ιστορίες  του τόμου είναι εντάξει.

Πήρα απο εκδόσεις Αιολος "Ο ναός του τρόμου", για να δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

και κατι πολυ ενδιαφερον, αν επισκεπτειτε την κατωθι σελιδα στο youtube, θα μπορεσετε να παρακολουθησετε μια βραβευμενη ανεξαρτητη ταινια με θεμα το διηγημα του Lovecraft "the Colour out of Space" - απο ο,τι γραφει αυτο θα ειναι δυνατον μεχρι και τις 5 Μαιου γι αυτο βιαστειτε...
https://www.youtube.com/watch?v=0RhwyPrUWx8

[media]https://www.youtube.com/watch?v=0RhwyPrUWx8[/media]

υπαρχει και ενα crowdfunding campaign που κανει ο σκηνοθετης για να γυρισει μια dark fantasy ταινια με τιτλο "Dreamlands" βασισμενη προφανως στους κοσμους που δημιουργησε ο ΧΦΛ στο "The Dream Quest of Unknown Kadath"....χμμμμ πολυ-πολυ ενδιαφερον...ιδου το link

https://www.indiegogo.com/projects/the-dreamlands#home

και τρια τρειλερακια προς τερψη μας

https://www.youtube.com/watch?v=5dUTGMIPuP0

https://www.youtube.com/watch?v=cRpgWgV7NBo

https://www.youtube.com/watch?v=jHjo8kNl6s4

Edited by Ugh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαλε την ψυχη να τελειωσω την "Αναζητηση του αγνωστου Κανταθ" μια που το αναφερει ο φιλος απο πανω.Δεν ξερω αλλα η μεχρι τωρα επαφη μου με τον Λαβκραφτ δεν ειναι και η καλυτερη.Μονο το "Η περιπτωση του Τσαλς Ντεξτερ Γουωρντ" διαβασα μονορουφι.Δεν λεω μου αρεσει η ατμοσφαιρα που δημιουργει αλλα οτι με κουραζει,με κουραζει.Εχω διαβασει εκατονταδες βιβλια αλλα αυτο το πραγμα καθε 10 σελιδες να αφηνω το βιβλιο και να διαβαζω κατι αλλο δεν το χω ξαναπαθει!!

 

Απο οταν αρχισα τον πρωτο τομο του Λσβκραφτ απο Κακτο εχω τελειωσει 6 αλλα βιβλια αλλα αυτο ακομα!!Τωρα διαβαζω το "ασημενιο κλειδι" 3 σελιδες διαβασα επαναστατησε το μυαλο μου και επιασα τον Barker!!Που θα παει θα το τελειωσω!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου τα έπιασες ανάποδα. Ο συγχωρεμένος είχε την πλέον αδύναμη στιγμή του στα μεγάλα του έργα κι όταν λέω μεγάλα εννοώ πάνω από 10-15 σελίδες... Προσωπικά βαρέθηκα την Καντάθ μέχρι αηδίας, αλλά τα Βουνά νομίζω με είχαν -κάπως-διασκεδάσει (βέβαια  είμαι γεωλόγος, οπότε, καταλαβαίνεις, με διασκεδάζει οτιδήποτε μπορεί να έχει έστω μηδαμινή γεωλογική -εξερευνητική προέκταση). Ο Γουόρντ είναι ομολογουμένως από τις καλύτερές του στιγμές, αλλά θα σου πρότεινα να αφήσεις τη "σειρά" και να πιάσεις κάποιο μικρό τυχαίο διήγημα, πχ, Τα όνειρα του σπιτιού της μάγισσας (που είναι πιθανότατα το αγαπημένο μου) ή τους αρουραίους στους τοίχους ή το μοντέλο του Πίκμαν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα το Ο τύμβος από Αίολο.

Συμπαθητικές ιστορίες τρόμου μέσα, διαβάζεται ευχάριστα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Βέβαια ωραίο το ομώνυμο διήγημα, και το άλλο με το απύθμενο πηγάδι ξέρω γω  και ο στίχος That is not dead which can eternal lie, And with strange aeons even death may die στη συλλογή το κάνει must...αλλά αν δεν έχει και λίγο Κθούλου ξέρω γω να πάρεις τη λακραφτική δόση σου είναι σα νηστίσιμο τσιμπούσι χωρίς θαλασσινά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στα βουνά της τρέλας

 

Δεύτερη επαφή με το έργο του μεγάλου Χ. Φ. Λάβκραφτ, μετά την περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ που διάβασα τον Ιανουάριο και με κατενθουσίασε. Τώρα δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα το ίδιο, το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι πέρασα πολύ "καλά". Πριν το διαβάσω ήξερα ότι είναι από τα πιο απαιτητικά έργα του Λάβκραφτ, ότι θέλει υπομονή και πάει λέγοντας, αλλά αυτό έτυχε να πάρω μαζί μου στις διακοπές και, άλλωστε, πάντα ήθελα να διαβάσω μια ιστορία τρόμου στα παγωμένα εδάφη της Ανταρκτικής. Και το συγκεκριμένο βιβλιαράκι με αποζημίωσε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Δεν χρειάζεται να πω και πολλά για την πλοκή, κάπου στα 1930 μια ομάδα επιστημόνων διαφόρων ειδικοτήτων καταφθάνει στην Ανταρκτική για εξερεύνηση. Ξέρετε την περιέργεια του ανθρώπου, θέλει να πάει όσο γίνεται πιο μακριά, να πατήσει απάτητα μέχρι τότε εδάφη, να βρει καινούργια ορυκτά, ν'ανακαλύψει κάτι. Ε, λοιπόν, κάπου σ'αυτά τα παγωμένα εδάφη, ξεχασμένα και από τον ίδιο τον Θεό, θα συναντήσουν τον Τρόμο. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβετε τι σόι τρόμος είναι αυτός. Το αφηγηματικό στιλ του Λάβκραφτ δεν αλλάζει, είναι το ίδιο περιγραφικό, με πομπώδεις λέξεις και εκφράσεις, δίχως διαλόγους, που ίσως κάποιους κουράσει ίσως πάλι όχι. Παραδέχομαι ότι σε μερικά σημεία με κούρασε ολίγον τι και το άφησα στην άκρη για να κάνω κάτι άλλο, αλλά μόνο σε μερικά σημεία και μόνο για λίγα λεπτά. Γιατί κατά τ'άλλα διαβάστηκε μονορούφι, μιας και η ιστορία μου κίνησε για τα καλά το ενδιαφέρον. Η ατμόσφαιρα είναι φυσικά ζοφερή, σκοτεινή, παγωμένη και ανατριχιαστική από μόνη της, βάλε και αυτά που ανακάλυψαν οι εξερευνητές μας και έδεσε το γλυκό. Οι περιγραφές οπωσδήποτε παραστατικές και λεπτομερείς και αυτό γενικά είναι πολύ καλό γιατί κατάφερε ο συγγραφέας να δημιουργήσει κάποιες φανταστικές και συνάμα έντονα τρομακτικές εικόνες που θα θυμάμαι για καιρό. Αυτά είχα να πω, το πρόσημο για τον κύριο Λάβκραφτ παραμένει, εννοείται, θετικό και εξακολουθώ να δηλώνω οπαδός του. Ποιο βιβλίο του προτείνετε για επόμενη ανάγνωση;

 

8.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας ότι το συγκεκριμένο είναι μόλις το δεύτερο σου βιβλίο του Λάβκραφτ, αναρωτιέμαι αν θα σου άρεζε πιο πολύ αν το είχες αφήσει για αργότερα. Για αρκετά αργότερα, ίσως και τελευταίο. Γιατί το βαρύ του ύφος το καθιστά ακατάλληλο για αρχάριους. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι έστω και έτσι θα σου άρεζε περισσότερο γιατί γούστα είναι αυτά και διαφέρουν τρελά από άνθρωπο σε άνθρωπο. Πιστεύω όμως ότι σαφώς και θα είχες καλύτερες πιθανότητες. Επίσης ήταν ανάγκη να το διαβάσεις μέσα στο κατακαλόκαιρο; Δεν συνάδει καθόλου με το όλο κλίμα :p

 

Για συνέχεια προτείνω την συλλογή ''Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς'' από εκδόσεις Αίολος. Περιέχει την ομότιτλη ιστορία και ''Το Κάλεσμα του Κθούλου'', δύο από τις καλύτερες του Κθουλικού πάνθεου.

 

Και να ξέρεις ότι σε ζηλεύω και εσένα, και όλους όσους ξεκινούν τώρα να διαβάζουν Λάβκραφτ. Μακάρι κάθε φορά που διάβαζα αυτόν τον Τιτάνα, να ήταν η πρώτη φορά.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και να ξέρεις ότι σε ζηλεύω και εσένα, και όλους όσους ξεκινούν τώρα να διαβάζουν Λάβκραφτ. Μακάρι κάθε φορά που διάβαζα αυτόν τον Τιτάνα, να ήταν η πρώτη φορά.

Κι εγώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω, έχοντας διαβάσει όλες (νομίζω) τις ιστορίες του στα αγγλικά, πως ο τυπάς είναι ξεκάθαρα πολύ καλός τεχνίτης του γραπτού λόγου. Χειρίζεται τη γλώσσα όμορφα και έχει λεξιλόγιο που αποδεικνύει πως ακόμα και τα αγγλικά έχουν το απαραίτητο βάθος ώστε να μπορούν να εκφράσουν τα πάντα (σε αντίθεση με διάφορες δημοφιλής απόψεις τύπου 'είναι απλή γλώσσα'). Η μόνη κριτική που μπορώ να του κάνω προσωπικά, είναι πως είναι κάπως πομπώδης και αφελής, μερικές φορές. Γενικότερα νομίζω πως προσπαθεί να αντιγράψει τον Πόε (ο οποίος νταξ, μιλάμε για άλλο επίπεδο, κακά τα ψέματα).

 

Αγαπημένη ιστορία: αυτή με τον τυπά στο υπόγειο κάστρο ('Οutsider'; Ή το μπερδεύω;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένη ιστορία: αυτή με τον τυπά στο υπόγειο κάστρο ('Οutsider'; Ή το μπερδεύω;)

 

Αν εννοείς

 

 

εκείνον που ανακάλυψε ότι είναι γκουλ ή τέρας, δεν είμαι σίγουρος, βλέποντας τον εαυτό του στον καθρέφτη,

 

αυτή είναι.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα βουνά της τρέλας

 

Δεύτερη επαφή με το έργο του μεγάλου Χ. Φ. Λάβκραφτ, μετά την περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ που διάβασα τον Ιανουάριο και με κατενθουσίασε. Τώρα δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα το ίδιο, το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι πέρασα πολύ "καλά". Πριν το διαβάσω ήξερα ότι είναι από τα πιο απαιτητικά έργα του Λάβκραφτ, ότι θέλει υπομονή και πάει λέγοντας, αλλά αυτό έτυχε να πάρω μαζί μου στις διακοπές και, άλλωστε, πάντα ήθελα να διαβάσω μια ιστορία τρόμου στα παγωμένα εδάφη της Ανταρκτικής. Και το συγκεκριμένο βιβλιαράκι με αποζημίωσε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Δεν χρειάζεται να πω και πολλά για την πλοκή, κάπου στα 1930 μια ομάδα επιστημόνων διαφόρων ειδικοτήτων καταφθάνει στην Ανταρκτική για εξερεύνηση. Ξέρετε την περιέργεια του ανθρώπου, θέλει να πάει όσο γίνεται πιο μακριά, να πατήσει απάτητα μέχρι τότε εδάφη, να βρει καινούργια ορυκτά, ν'ανακαλύψει κάτι. Ε, λοιπόν, κάπου σ'αυτά τα παγωμένα εδάφη, ξεχασμένα και από τον ίδιο τον Θεό, θα συναντήσουν τον Τρόμο. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβετε τι σόι τρόμος είναι αυτός. Το αφηγηματικό στιλ του Λάβκραφτ δεν αλλάζει, είναι το ίδιο περιγραφικό, με πομπώδεις λέξεις και εκφράσεις, δίχως διαλόγους, που ίσως κάποιους κουράσει ίσως πάλι όχι. Παραδέχομαι ότι σε μερικά σημεία με κούρασε ολίγον τι και το άφησα στην άκρη για να κάνω κάτι άλλο, αλλά μόνο σε μερικά σημεία και μόνο για λίγα λεπτά. Γιατί κατά τ'άλλα διαβάστηκε μονορούφι, μιας και η ιστορία μου κίνησε για τα καλά το ενδιαφέρον. Η ατμόσφαιρα είναι φυσικά ζοφερή, σκοτεινή, παγωμένη και ανατριχιαστική από μόνη της, βάλε και αυτά που ανακάλυψαν οι εξερευνητές μας και έδεσε το γλυκό. Οι περιγραφές οπωσδήποτε παραστατικές και λεπτομερείς και αυτό γενικά είναι πολύ καλό γιατί κατάφερε ο συγγραφέας να δημιουργήσει κάποιες φανταστικές και συνάμα έντονα τρομακτικές εικόνες που θα θυμάμαι για καιρό. Αυτά είχα να πω, το πρόσημο για τον κύριο Λάβκραφτ παραμένει, εννοείται, θετικό και εξακολουθώ να δηλώνω οπαδός του. Ποιο βιβλίο του προτείνετε για επόμενη ανάγνωση;

 

8.5/10

Οπως προτεινε και ο φιλος Δημητρης σιγουρα τον Τρομο Του Ντανγουιτς απο Αιολος (ειναι το δευτερο βιβλιο που διαβασα απο Lovecraft) και εγω θα ελεγα το Ο Ισκιος Πανω Απο Το Ινσμουθ παλι απο Αιολος. Αντιπροσωπευτικο δειγμα του δεους που σου προκαλει ο HPL μεσα απο καποια γραπτα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερωτηση σχετικα με το περιεχομενο: εχω βρει απο τις εκδοσεις Κακτος τρεις τομους με τα 'απαντα' του Lovecraft, περιεχουν οντως ολα τα short stories του και αν ναι αξιζει να μπω στον κόπο να τα αγορασω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση σχετικα με το περιεχομενο: εχω βρει απο τις εκδοσεις Κακτος τρεις τομους με τα 'απαντα' του Lovecraft, περιεχουν οντως ολα τα short stories του και αν ναι αξιζει να μπω στον κόπο να τα αγορασω 

 

Για να τα έχεις όλα πρέπει να πάρεις και τους τέσσερις τόμους που έχει βγάλει ο Κάκτος. Μάλλον όμως δεν αξίζει τον κόπο γιατί οι μεταφράσεις δεν είναι και οι καλύτερες δυνατές. Προτείνω Αίολο που και φθηνά θα τα βρεις στα διάφορα παζάρια, και έχουν και πολύ καλή μετάφραση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η φήμη για τις μεταφράσεις του Κάκτου και γιατί του Αίολου είναι καλύτερα; Προσωπικά είμαι κάτοχος των απάντων (4 τόμοι) και ότι έχω διαβάσει με ικανοποίησε. Αν πάντως κάποιος έχει διαβάσει το πρωτότυπο κείμενο και μετά του Κάκτου και του Αιόλου, βγάζοντας ασφαλή συμπεράσματα, θα το δεχόμουν αδιαμαρτύρητα. Ξαναλέω όμως, ότι ο Κάκτος έκανε για μένα σπουδαία δουλειά και ναί, τα περιέχει όλα.
Τα βιβλία γίνανε τόσο αγαπημένα ώστε τα έδωσα για βιβλιοδεσία, βάζοντας τον 4ο τόμο μαζί με τον πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα την συλλογή ''Το Ασημένιο Κλειδί''. Αναλυτικά οι ιστορίες:

 

- ''Το Ασημένιο Κλειδί'': Ο μεγάλος ονειρευτής Ράντολφ Κάρτερ μεγαλώνοντας θα χάσει το νόημα της ζωής του παρασυρόμενος από την πεζότητα της καθημερινότητας. Δεν θα το βάλει όμως κάτω, και θα προσπαθήσει να επιστρέψει στις θύμησες της παιδικής του ηλικίας. Μαγευτικό.

 

- ''Το Παράξενο Ψηλό Σπίτι στη Καταχνιά'': Ένα σπίτι στέκεται απρόσιτο αμέτρητα χρόνια σ' ένα γκρεμό πάνω από την θάλασσα. Κανείς δεν τολμά να το πλησιάσει, ώσπου ένας ένας παράτολμος άνθρωπος θα αποτολμήσει το διάβημα. Ιστορία όπου λαμβάνει χώρα μία από τις πολύ σπάνιες εμφανίσεις του Νόντενς, οντότητας που ανήκει στις τάξεις των Πρεσβύτερων Θεών.

 

- ''Πέρα από τις Πύλες του Ασημένιου Κλειδιού'': Συνέχεια του Ασημένιου Κλειδιού με τον Ράντολφ Κάρτερ να πετυχαίνει τον σκοπό του και να παρακολουθούμε τις περιπέτειες του από εκεί και πέρα. Θυμόμουν αμυδρά τι γίνεται από παλαιότερα που την είχα διαβάσει, αλλά και πάλι ένα μικρό ταρακούνημα το ένιωσα. Mind blowing σε κάθε περίπτωση.

 

- ''Το Πλάσμα στο Κατώφλι'': Ένας φουκαράς θα κάνει το σφάλμα να παντρευτεί λάθος γυναίκα και θα το πληρώσει πολύ ακριβά. Η διήγηση ξετυλίγεται μέσα από τα μάτια του φίλου του που θα τον δει σιγά- σιγά να γλιστράει στην άβυσσο. Παλιό και αγαπημένο.

 

- ''Στους Τοίχους της Έρυξ'': Η ανθρωπότητα έχει εμπλακεί μελλοντικά σε πόλεμο με μία εξωγήινη φυλή με σκοπό να βάλει χέρι στον ορυκτό πλούτο του πλανήτη της. Ένας ανιχνευτής θα πέσει στην παγίδα που θα του στήσουν οι σαυροειδείς του κάτοικοι, και τα βάσανα του θα αρχίσουν. Πολύ εξύπνη σκέψη και ωραία εκτέλεση, συνιστά μία κατάσταση που πραγματικά μπορεί να σε οδηγήσει στη τρέλα.

 

- ''Ο Σατανικός Κληρικός'': Ένας άνθρωπος θα βρεθεί σε μία παράξενη σοφίτα και θα παραβεί τις εντολές που του δόθηκαν. Για να το πληρώσει πολύ ακριβά. Φλασάκι που με άφησε αδιάφορο.

 

Οι δύο προτελευταίες ιστορίες είναι αξιόλογες, αν και μπορεί κανείς να ζήσει και χωρίς αυτές. Οι τρεις πρώτες όμως είναι πολύ καλές και μαζί με τις must read της ''Η Ονειρική Αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ'', ανήκουν στα ονειρικά διηγήματα του Λάβκραφτ. Και μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά έχω την εντύπωση πως αρκετοί τα θεωρούν υποδεέστερα σε σχέση με τα Κθουλικά του και ανάξια προσοχής. (Και τις επιστολές του επίσης). Είναι κρίμα όμως, γιατί έτσι χάνει κανείς ένα πολύ σπουδαίο όσο και σαγηνευτικό κομμάτι του έργου του. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to X.Φ. Λάβκραφτ (H.P. Lovecraft)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..