Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

44ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ε.φ, Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα

SCIFI

• Please log in to reply
293 replies to this topic

#1 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.732 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 02 Ιανουάριος 2017 - 10:27

*
POPULAR

Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα

Αν αύριο είχαμε την πρώτη μας επαφή με εξωγήινους;

Αν τώρα εδώ που μιλάμε, μαθαίναμε ότι από το τέλος του μήνα η αθανασία θα ήταν εφικτή σε προσιτή τιμή;

Αν βρίσκαμε μια αστροπύλη και τα διαστρικά ταξίδια γίνονταν καθημερινή υπόθεση;

Αν η γενικευμένη τεχνητή ευφυΐα κυκλοφορούσε ανάμεσά μας και φτάναμε στη μοναδικότητα;

Αν η νανοτεχνολογία πουλιόταν δίπλα από τα depon στο φαρμακείο;

Αν η τηλεμεταφορά στοίχιζε λίγο παραπάνω από ένα εισιτήριο τρένου;

Οτιδήποτε απ’ αυτά, θα άλλαζε τον κόσμο μας για πάντα. Σκεφτείτε ένα μόνο ή και περισσότερα απ’ αυτά τα γεγονότα. Και γράψτε μια ιστορία γι’ αυτή την αλλαγή. Μην περιγράψετε το γεγονός. Εκτός και είναι απόλυτη ανάγκη να πείτε δυο λόγια. Ο χώρος δεν θα φτάσει κι εξάλλου το έχουμε δει πολλές φορές. Σκεφτείτε τις συνέπειες. Σκεφτείτε αν είμαστε έτοιμοι να εντάξουμε αυτή τη νέα γνώση/συνειδητοποίηση/τεχνολογία στη ζωή μας. Σκεφτείτε ποιοι θα ωφεληθούν και ποιοι θα βλαφτούν περισσότερο. Αν θέλετε, σκεφτείτε σε επικό επίπεδο. Τι θα κάνει η κάθε εκκλησία με τους εξωγήινους. Αν θέλετε, σκεφτείτε σ’ έναν οικεγενειακό μικρόκοσμο, σε μια απλή καθημερινότητα ανθρώπων που θα άλλαζε η ζωή τους, η δουλειά τους, που θα κλωνίζονταν οι πεποιθήσεις τους.

Σκεφτείτε κάποιο άλλο γεγονός που θα άλλαζε τον κόσμο μας για πάντα, οτιδήποτε έχει περάσει από το μυαλό σας ή θα περάσει μέσα στις επόμενες ώρες/μέρες. Φανταστείτε το σαν πέτρα που πέφτει στη λίμνη. Καβαλήστε ένα από τα κύματα που θα γεννήσει και διασκεδάστε.

Και να που έφτασε η στιγμή να πληρωθεί και η τελευταία δόση που βάλαμε με το περσινό Χρέος, και ξεκινάει η διοργάνωση του 44ου Διαγωνισμού Σύντομης Ιστορίας του sff. :mf_trombone:

Μερικές υπενθυμίσεις πριν αρχίσει το πανηγύρι:

-Τα διηγήματα θα πρέπει να ανήκουν στην κατηγορία Επιστημονική Φαντασία.  (Όπως ξέρουν παλιοί και νέοι, αυτό δεν σημαίνει μονάχα διαστημόπλοια και λέιζερ – υπάρχουν αμέτρητες γωνίτσες επιστήμης και φαντασίας τις οποίες μπορείτε να εξερευνήσετε).

-Το θέμα θα δοθεί κάποια στιγμή αργά το βράδυ στις 08/01/2017. Θα έχετε χρόνο για να γράψετε και να ανεβάσετε τις ιστορίες σας από τις 09/01/2017 μέχρι και τις  30/01/2017. (Παραδοσιακά, παίζουν και κάποιες μικρές παρατάσεις, αλλά ας πάρουμε τα πράγματα ένα βήμα τη φορά).

-Οι ιστορίες πρέπει να είναι γραμμένες στα Ελληνικά, και το μέγεθος να κυμαίνεται από 500 μέχρι 3.850 λέξεις.

-Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα μέλη, αρκεί να έχουν κάνει 3 σχόλια στις Βιβλιοθήκες του φόρουμ, από τη λήξη του προηγούμενου διαγωνισμού έως και την ημέρα που θα ανεβάσουν τη συμμετοχή τους. Υπάρχει αρκετός χρόνος για να γίνει αυτό και θα αποτελέσει και μια καλή προθέρμανση για τα περαιτέρω.

Τα σχόλια γίνονται πάντα στο τόπικ της κάθε ιστορίας, και μπορείτε να μου στείλετε τα link του σχολιασμού τον ιστοριών σας με pm για να αποδείξετε ότι έχετε καλύψει τα προαπαιτούμενα. :)

Για πιθανές απορίες, και τυχόν άλλες λεπτομέρειες, ρίξτε μια ματιά και στους Κανονισμούς. Και για ό,τι άλλο, φυσικά, ρωτάτε είτε δημόσια είτε ιδιωτικά.

Εντάξει με τα τυπικά; Ωραία! Και τώρα, διασκεδάζω διασκεδάζουμε. :devil2:

Κάθε μέρα θα ανεβαίνουν και μερικές εικόνες για να εξάπτουν τη φαντασία και να προσφέρουν μια μικρή πληροφορία για το θέμα. Σκεφτείτε τι είναι αυτό που βλέπετε. Η πρώτη σας σκέψη μπορεί να είναι και η πιο σωστή.

Αλλά μην βιαστείτε να μαντέψετε. Το θέμα θα είναι πολύ εύκολο, αλλά η ακριβής συσχέτισή του με τις εικόνες μπορεί να απαιτήσει λίγο χρόνο παραπάνω.  :clock:

Πάμε για το πρώτο πακέτο λοιπόν:

Attached File  1-α.JPG   40,46KB   2 downloads     Attached File  1-γ.jpg   95,83KB   2 downloads

Τα διηγήματα του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Ύβρις - Mournblade

Νύχτα Αθαύματη - Solonor

Νίψον Μνημονήματα - Ballerond

Για Μια Γυναίκα - Billandros

Generation-E - Old Man & SiFi

Σκληρός Καριόλης - Man_from_Earth

Tragus - Γιώργος77

H Σκουληκότρυπα της Οδού Αθηνάς - Mors Planch

Μπλε Ζέρσεϊ - Elgalla

Βιοχημική Πορνογραφία - tzaspy

Edited by elgalla, 04 Φεβρουάριος 2017 - 16:53.
Ανανέωση τόπικ

• Nienor, elgalla, kitsos and 10 others like this

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#2 WILLIAM

WILLIAM

Imagination is the key/ into lands of fantasy

• Members
  • 2.648 posts
  • Όνομα:WILLIAM
  • Currently reading:Ο Κυνηγός Των Σκιών - Αλεξέι Πέχοφ

Posted 02 Ιανουάριος 2017 - 11:21

Σε αυτές τις περιπτώσεις το να βρεις το θέμα είναι ενίοτε πιο δύσκολο και από τον ίδιο τον διαγωνισμό. Η αριστερή εικόνα πάντως με εμπνέει!

• Tiessa likes this
Υπηρετώντας Ο Ένας Τον Άλλο Είμαστε Ελεύθεροι

#3 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 1.963 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:something

Posted 02 Ιανουάριος 2017 - 11:32

Το θέμα είναι η επαφή
  • Lady Nina likes this
Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#4 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 753 posts
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 02 Ιανουάριος 2017 - 12:05

Τέλεια, τέλεια! Να μπει όμορφα το 2017 :)
Κι εγώ προς την μαντεψιά του τζτζον τείνω...
  • jjohn likes this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#5 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.732 posts

Posted 02 Ιανουάριος 2017 - 13:51

Κρατείστε την πρώτη σκέψη που περνάει από το μυαλό σας, αλλά περιμένετε και τα υπόλοιπα.

Είπα εύκολο, αλλά δεν είπα τόσο εύκολο. :) :whistling:

#6 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.228 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 02 Ιανουάριος 2017 - 16:23

Ωραίες εικόνες και οι δύο. Άντε, και έχω όρεξη για εφ.

Τα λινκ με τους σχολιασμούς δε μπορούμε να τα βάζουμε και σ' αυτό εδώ το τόπικ; Νομίζω στους προηγούμενους διαγωνισμούς γινόταν αυτό.

Για να γράψω, αυτή τη φορά, θα πρέπει να βρω τρόπο να συνδέσω το θέμα με κάποια από τις ιδέες που έχω ήδη σκεφτεί και τις κρατάω στα υπόψην για γράψιμο. Αλλά έννοια σας και αυτές οι ιδέες είναι καμιά σαρανταπενταριά :p

• kitsos, Tiessa and Ballerond like this
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#7 kitsos

kitsos

Living on a razor's edge... balancing on a ledge!

• Members
  • 1.214 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 02 Ιανουάριος 2017 - 17:50

Χμ, δούναι και λαβείν!  :)

• Ballerond likes this

#8 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.732 posts

Posted 02 Ιανουάριος 2017 - 18:11

[...]

Τα λινκ με τους σχολιασμούς δε μπορούμε να τα βάζουμε και σ' αυτό εδώ το τόπικ; Νομίζω στους προηγούμενους διαγωνισμούς γινόταν αυτό.

Ναι, δε βλέπω γιατί όχι. Απλώς θυμάμαι σε κάποια φάση ότι είχα στείλει σχολιασμό σε πμ. Και τα δυο μας κάνουν.

• Ballerond and wordsmith like this

#9 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 2.087 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Magicians - Lev Grossman

Posted 02 Ιανουάριος 2017 - 19:51

Αψογα, θελω πολυ να γραψω, μιας και στον περσινο δεν προλαβα!
  • Tiessa, Ballerond and jjohn like this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#10 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.732 posts

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 08:58

Καλημέρα. :mf_sonne:

Για δείτε λίγο για τη συνέχεια:

Attached File  2-α.jpg   47,67KB   2 downloads

Attached File  2-β.png   462,49KB   2 downloads

Δεν έχει μόνο μια παράμετρο το παιχνίδι...

• Cassandra Gotha and Lady Nina like this

#11 Man_from_Earth

Man_from_Earth

* i m a g i n e *

• Members
  • 322 posts
  • Όνομα:Σπύρος

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 10:19

χμμμ αγαπημένα θεματάκια αγγίζουν οι φώτο σου μέχρι στιγμής, Βάσω...:)

• Tiessa likes this
Εφόσον ο πλανήτης μου γυρίζει, θα γυρίζω.

#12 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 1.963 posts
  • Currently reading:something

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 10:58

Το θέμα είναι η μετάδοση
1. Μετάδοση πληροφορίας με δορυφόρους
2.Μετάδοση τεχνολογίας από τον ανώτερο τεχνολογικό λαό
3/4. Μετάδοση dna/ασθενειών.

Elementary my dear Watson....

Edited by jjohn, 03 Ιανουάριος 2017 - 10:59.

• Ballerond and Man_from_Earth like this
Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#13 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.226 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 11:06

Γιάννη, Γιάννη...  :detective2:

Μα, κανείς σας δεν πρόσεξε τα χρώματα; :graduated: 

.

#14 WILLIAM

WILLIAM

• Members
  • 2.648 posts

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 11:40

Ροζ μπλε;

#15 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.732 posts

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 12:25

Εεε... βασικά ούτε κι εγώ τα πρόσεξα τα χρώματα! :dazzled:

ΟΚ. Βρίσκεστε πολύ μακριά (ή πολύ κοντά!) αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε!

Συνεχίστε να σκέφτεστε ενδιαφέροντα πράγματα. Θα το έχετε κέρδος. :beerchug:

• Ballerond and Cassandra Gotha like this

#16 WILLIAM

WILLIAM

• Members
  • 2.648 posts

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 12:40

Εγώ πάντως σκέφθηκα μια ιστορία για την κάθε εικόνα!

• Tiessa likes this

#17 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.905 posts
  • Όνομα:Άγγελος

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 13:25

Λοιπόν, στο πρώτο σετ έχουμε επαφή με εξωγήινους. Στο δεύτερο σετ έχουμε: DNA, γονίδια, ζωή (;). Οπότε, ίσως να είναι κάτι που να έχει σχέση με ζωή σε άλλους πλανήτες, ή με άλλες μορφές ζωής γενικότερα, ή βιοτεχνολογία. Περιμένω και τα υπόλοιπα σετ για περισσότερους συσχετισμούς.

Ανυπομονώ για το θέμα και ελπίζω να καταφέρω να γράψω. Έκανα ένα ζέσταμα με το Πλοτς κι αυτό το διάστημα προσπαθώ να τελειώσω το διήγημα που είχα ξεκινήσει για τον προηγούμενο διαγωνισμό (το οποίο ξεκίνησα από την αρχή επειδή μου το έφαγε το φορμάτ   :fool: ).

Επίσης, έτσι για να μπαίνω από νωρίς στο πνεύμα του διαγωνισμού, μου έχει μείνει ένα σχόλιο για να συμπληρώσω τα τρία που απαιτούνται. Αν έχετε να μου προτείνετε καμιά ιστορία (μέχρι 5.000 λέξεις), ακόμη και δική σας να είναι (δεν πειράζει να βλογάμε τα γένια μας από καμιά φορά), στείλτε την.

• Tiessa, Ballerond and tzaspy like this
"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#18 tzaspy

tzaspy
  • Members
  • 62 posts
  • Όνομα:Σπύρος
  • Currently reading:The Martian, ANDY WEIR

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 15:09

Χμμμμμ......Δεδομένο 1ο: Μια θηριώδης κατασκευή που παραπέμπει στην "Επαφή με εξωγήινη μορφή ευφυίας.

Δεδομένο 2ο: Η επαφή έχει πραγματοποιηθεί και βλέπουμε μια ανταλλαγή του άφρονος ανθρώπινου είδους με τους εξωγήινους, που παρεπιπτόντως και σύμφωνα με τους νόμους της βαρύτητας που ισχύουν στη Γη, θα έπρεπε να έχουν συντριβεί υπό το βάρος τους μιας και η διατομή των ποδιών που τους στηρίζουν είναι απελπιστικά μικρή. Προφανώς ο καλλιτέχνης δεν το γνώριζε. Στην ανταλλαγή βλέπουμε ο αγρότης να δίνει μια χρήσιμη αγελάδα, χρήσιμη για την επιβίωση, και να παίρνει μάλλον άχρηστο χρυσό. Δεν μου μοιάζουν για καθαρισμένα καλαμπόκια πάνω στο φορτηγό.

Δεδομένο 3ο και 4ο: Συγκεντρωμένα Τακτικά Διάκενα Σύντομων Παλίνδρομων Επαναλήψεων. ΑΚΑ: CRISPR.   AKA: Γενετική μηχανική.

Χμμμμμ......Ενδιαφέρον, πολύ ενδιαφέρον......

• Ballerond likes this

#19 WILLIAM

WILLIAM

• Members
  • 2.648 posts

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 16:04

Γιατί τι έχουν τα πόδια τους, μπορεί να έχουν πυκνότητα οστικής μάζας δέκα φορές τη δική μας και να περπατούν μια χαρά, θυμήσου περπατούσαν και δεινόσαυροι κάποτε στον πλανήτη και αν πάρουμε για μέτρο τον άνθρωπο δεν είναι τόσο μεγάλοι οι εξωγήινοι!

Δεν ξέρω αλλά μπορεί να είναι και καλαμπόκια. Πάντως αν θες να τα βάλουμε όλα μαζί τι λες για τον Προμηθέα;

#20 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.226 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 18:00

Ροζ μπλε;

Εγώ τα βλέπω πορτοκαλί - μπλε.

Εεε... βασικά ούτε κι εγώ τα πρόσεξα τα χρώματα! :dazzled:

ΟΚ. Βρίσκεστε πολύ μακριά (ή πολύ κοντά!) αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε!

Συνεχίστε να σκέφτεστε ενδιαφέροντα πράγματα. Θα το έχετε κέρδος. :beerchug:

Ουάου! Βέβαια, το μόνο που μου θύμισαν είναι τα μαλλιά της πρωταγωνίστριας στο Αιώνια Λιακάδα Ενός Καθαρού Μυαλού...

.

Also tagged with one or more of these keywords: SCIFI

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users