Jump to content

Φρανκ Χέρμπερτ (Frank Herbert)


Recommended Posts

Ποιός είναι ο τίτλος του πρώτου τόμου που είναι αυτοτελής; Θέλω να διαβάσω κάτι σε DUNE και να είναι ολίγον τι αυτοτελής τόμος (προς το παρόν δεν θέλω να αρχίσω τη σειρά DUNE, πρέπει να βρω πολύ χρόνο, να τα βρω όλα, να μου αρέσει γενικά κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    7

  • heiron

    18

  • trillian

    7

  • Blacksword

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ποιός είναι ο τίτλος του πρώτου τόμου που είναι αυτοτελής;

Dune

 

:lol:

 

Ειναι ο πρωτος τομος της σειρας(με τη σειρα που βγηκε...γιατι ο γιος του συγγραφέα με τον Αντερσον εγραψε αρκετά πρικουελς που προφανώς αφορουν προηγουμενα γεγονοτα) στον οποιο βασιστηκε η ταινια των 80ς του Λυντς.Το β βιβλιο ξεκινα 12 χρονια μετά,ψιλοδιαφορετικη πλοκή ρε παιδι μου μολονοτι στο ιδιο grand design.

Κυκλοφορει απο Ανουμπις(ειχαν βγαλει και εκδοση τσεπης,φτηνη αλλα μαλλον εξαντληθηκε).Παλιοτερα ειχε βγει κι απο Space σε δυο τομιδια Dune I και Dune II.Κι αυτά μαλλον εξαντληθηκαν.(ρε τελικα λες να πουλαει τοσο πολύ?!?)

Link

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ποιός είναι ο τίτλος του πρώτου τόμου που είναι αυτοτελής;

Dune

 

:lol:

 

Ειναι ο πρωτος τομος της σειρας(με τη σειρα που βγηκε...γιατι ο γιος του συγγραφέα με τον Αντερσον εγραψε αρκετά πρικουελς που προφανώς αφορουν προηγουμενα γεγονοτα) στον οποιο βασιστηκε η ταινια των 80ς του Λυντς.Το β βιβλιο ξεκινα 12 χρονια μετά,ψιλοδιαφορετικη πλοκή ρε παιδι μου μολονοτι στο ιδιο grand design.

Κυκλοφορει απο Ανουμπις(ειχαν βγαλει και εκδοση τσεπης,φτηνη αλλα μαλλον εξαντληθηκε).Παλιοτερα ειχε βγει κι απο Space σε δυο τομιδια Dune I και Dune II.Κι αυτά μαλλον εξαντληθηκαν.(ρε τελικα λες να πουλαει τοσο πολύ?!?)

 

Λες;

Δηλαδή αν πάρω το πρώτο, το σκέτο DUNE, προσωρινά θα είμαι καλυμμένος; Θέλω να πω ότι στο τέλος του πρώτου τόμου λέει ας πούμε "Και εκεί βλέπει ένα τέρας που..." και κόβεται εκεί και συνεχίζει στον επόμενο τόμο; Να μην μείνω με την αγωνία δηλαδή. Γιατί μπορεί να το βρω και να το πάρω αύριο, και αν είναι τα υπόλοιπα να τα πάρω σε κάτι μήνες ας πούμε. (προς το παρόν με ενδιαφέρει ο πατέρας Χέρμπερτ και μετά αν είναι, έρχεται και η σειρά του γιού...). Ελπίζω να βρω το pocket και απ' όσο θυμάμαι κάπου το είχα πετύχει... Αν είναι ακόμα εκεί, το τσίμπησα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,εγω άρχισα απο το δευτερο καθώς το πέτυχα κάπου λιγο καιρό αφού ειχα δει την ταινια(αργοτερα πηρα και το πρωτο παντως).Πάντως βλέποντας το Μεσσια του Ντιουν(το 2ο βιβλιο δηλαδη) είπα,"σωπα ρε φιλε,έχει και συνεχεια το Ντιουν;"...Θέλω να πω η ταινία,και το βιβλιο είναι σχετικά αυτοτελή.Οκ,το γενικότερο στορυ συνεχίζεται αλλά ειναι πχ σαν το Χομπιτ σε σχεση με τα υπολοιπα.Ενώ πχ το Η συντροφια του δακτυλιδιου δεν ειναι αυτοτελής,κοβεται στη μεση.Το Ντιουν εχει αρχη μεση και τελος.

Οπως και να εχει θα διαβασεις και αλλα της σειρας.Κι εγώ σταματησα κάπου(ειδες,γινεται αν η μια ιστορια απεχει 10 ή 1000 χρονια απο την επομενη) αλλά σε καποια φαση θα συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

frank herbert.. dune.. arrakis.. ti na peis:) exei dei kaneis tis tainies? h mia einai apo dekaetia '80 toy lynch ki an kai low budget einai arketa kalh, enw epishs yparxoun kai 2 mini-series pou to 1o pianei to 1o to vivlio enw to 2o to messiah kai to children! ki auta einai arketa kala (apo to tpt mia xara einai:P)

 

Η ταινία του Λύντς μόνο χαμηλού μπάτζετ δεν ήταν. Για την εποχή της ξεπερνά σαν εφέ ακόμη και τα Star Wars και είχε πραγματικά υψηλό προυπολογισμό. Απλά δεν ήταν ικανοποιητικά πιστή στα βιβλία. Οι μίνι σειρές ήταν πολύ πιο πιστές αλλά πολύ χαμηλού κόστους και οι ηθοποιοί όχι ικανοποιητικά καλοί. Να δούμε η νέα ταινία που ετοιμάζουν τώρα πως θα είναι.

 

Πρόσφατα ξαναδιάβασα όλη τη σειρά, μαζί με τα prequels και sequels του υιού Χέρμπερτ και του Αντερσον και οφείλω να πώ οτι παρότι κάποια φαίνεται να ξεζουμίζουν τα αρχικά βιβλία χωρίς λόγο, επεκτείνουν το σύμπαν και βοηθούν στο να γίνει πιο οργανικό.

 

Ο ίδιος ο Χέρμπερτ όμως, πέρα απο το Dune αυτό καθεαυτό, βελτιώθηκε σαν συγγραφέας όταν άρχισε να έχει σχέδιο για το πού ήθελε να πάει τη σειρά. Τα heretics και chapterhouse dune έδιναν μία αίσθηση οτι οδηγούσαν σε κάτι μεγαλειώδες. Τελικά η συνέχειες που γράφτηκαν μετά το θάνατό του δεν ήταν αυτό που θα ήλπιζε κανείς αλλα προσέφεραν ένα ικανοποιητικό επίλογο τόσο στα βιβλία του πατέρα όσο και στα πρίκουελ του γιού

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ήμουν κωλόφαρδος και εκεί στη Σύρο που πήγα, πήρε το μάτι μου τους δύο πρώτους τόμους του DUNE σε pocket έκδοση, και έτσι τα τσίμπησα με περίπου 15 ευρώ και τα δυο. Έχω μια απορία. Επειδή δεν με βλέπω να παίρνω τα υπόλοιπα 3 στη κανονική ακριβή έκδοση(προς το παρόν), τα υπόλοιπα κυκλοφορούν σε pocket έκδοση; Και που μπορώ να τα βρω; Και, αν έχω μόνο τους δυο πρώτους τόμους, είναι απαραίτητο να πάρω και τους επόμενους; Αν και όταν αρχίσω να τα διαβάζω θα κολλήσω και θα θέλω να διαβάσω και τους υπόλοιπους τόμους του πατέρα Χέρμπερτ, μπορώ να μείνω και με τα δυο πρώτα βιβλιαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κωλόφαρδος και εκεί στη Σύρο που πήγα, πήρε το μάτι μου τους δύο πρώτους τόμους του DUNE σε pocket έκδοση, και έτσι τα τσίμπησα με περίπου 15 ευρώ και τα δυο. Έχω μια απορία. Επειδή δεν με βλέπω να παίρνω τα υπόλοιπα 3 στη κανονική ακριβή έκδοση(προς το παρόν), τα υπόλοιπα κυκλοφορούν σε pocket έκδοση; Και που μπορώ να τα βρω; Και, αν έχω μόνο τους δυο πρώτους τόμους, είναι απαραίτητο να πάρω και τους επόμενους; Αν και όταν αρχίσω να τα διαβάζω θα κολλήσω και θα θέλω να διαβάσω και τους υπόλοιπους τόμους του πατέρα Χέρμπερτ, μπορώ να μείνω και με τα δυο πρώτα βιβλιαράκια;

 

Από τα υπόλοιπα, μονάχα ''Τα Παιδιά του Ντιουν'' έχει βγει σε pocket έκδοση. Ο ''Θεϊκός Αυτοκράτορας'' και ''Οι Αιρετικοί'' όχι. Άρα λοιπόν αυτά τα δύο τελευταία δεν θα μπορέσεις να τα βρεις πουθενά biggrin.gif Επειδή δεν έχω διαβάσει - ακόμα - την σειρά μπορώ να μιλήσω μονάχα υποθετικά. Λοιπόν νομίζω ότι το ''Dune'', ο πρώτος τόμος της σειράς είναι αυτοτελής. Άρα μπορείς αν θέλεις να σταματήσεις εκεί. Αλλά επειδή η σειρά πρέπει να τα σπάει, και επειδή απ' όσο έχω προσέξει διαβάζεις με ρυθμό πολυβόλου, ετοιμάσου να ξηλωθείς. Το ίδιο και εγώ όποτε αποφασίσω να τα πάρω, είναι ακριβά τα αναθεματισμένα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω πως τα πολύτομα έργα, όπως το Dune, συνιστώνται σε άτομα που διαβάζουν όπως ο Γιώργος και ΟΧΙ σε άτομα που διαβάζουν όπως εγώ:lol:.

Ξεκίνησα τον προτελευταίο τόμο: Οι Κυνηγοί του Ντιουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ποια είναι η σειρά των βιβλίων, αναδημοσιεύοντας τον πολύ καλό κατάλογο του Araquel.

 

01. The Butlerian Jihad (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Legends of Dune #1) [Η Μπατλεριανή Τζιχάντ]

02. The Machine Crusade (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Legends of Dune #2) [Η Σταυροφορία των Μηχανών]

03. The Battle of Corrin (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Legends of Dune #3) [Η Μάχη του Κορρίν]

04. House Atreides (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Prelude to Dune #1) [Οίκος των Ατρειδών]

05. House Harkonnen (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Prelude to Dune #2) [Οίκος των Χαρκόννεν]

06. House Corrino (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Prelude to Dune #3) [Οίκος των Κορρίνο]

07. Dune (Frank Herbert) [Ντιούν]

08. Paul of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Heroes of Dune #1) [Πωλ Μουάντ'Ντιμπ Ατρείδης]

09. Dune Messiah (Frank Herbert) [Ο Μεσσίας του Ντιούν]

10. The Winds of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Heroes of Dune #2) [υπό έκδοση]

11. Children of Dune (Frank Herbert) [Τα Παιδιά του Ντιούν]

12. The Throne of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Heroes of Dune #3) [δεν έχει εκδοθεί ακόμα, πόσο μάλλον μεταφραστεί]

13. God Emperor of Dune (Frank Herbert) [Ο Θεϊκός Αυτοκράτορας του Ντιούν]

14. Leto of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Heroes of Dune #4) [δεν έχει εκδοθεί, μάλλον ούτε γραφτεί ακόμα, πόσο μάλλον μεταφραστεί]

15. Heretics of Dune (Frank Herbert) [Οι Αιρετικοί του Ντιούν]

16. Chapterhouse Dune (Frank Herbert) [Η Αδελφότητα του Ντιούν]

17. Hunters of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson) [Οι Κυνηγοί του Ντιούν]

18. Sandworms of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson) [Η Αναγέννηση του Σάι-Χουλούντ]

 

 

 

 

Το δίδυμο Brian Herbert και Kevin Anderson ετοιμάζουν και νέα προοιμιακή τριλογία με τίτλο Schools of Dune με θέμα τη δημιουργία των Μεγάλων Σχολών. Λίγα λόγια για αυτές από το Dune Wiki:

 

"A Great School was one of five of the highest learning and advanced training centers of the Corrino Empire. Each of the Great Schools had their own area of focus and expertise.

 

The five Great Schools were the Bene Gesserit Sisterhood, the order of mentats, the Swordmasters of Ginaz, the Suk Doctor Inner School, and the Spacing Guild. Each of the schools had their own agenda in dealing with humanity, and each had their own specialty in helping human-kind.

 

After the transfer of power to House Atreides, each school continued to flourish or decline in their own respective areas. Mentats, for example, were banned under Leto Atreides II, but the study of medicine under Suk doctors were allowed to grow."

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό edit στην παραπάνω λίστα, το Paul of Dune έχει μεταφραστεί πλέον, κυκλοφορεί ως "Πωλ Μουάντ'Ντιμπ Ατρείδης". Το Winds of Dune ειναι υπό έκδοση. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ήθελα να ξεκινήσω το Πείραμα Ντοσάντι, αλλά έμαθα ότι είναι (περίπου) σίκουελ του Whipping Star. Το έχει διαβάσει κάποιος, να μου πει αν στέκει από μόνο του; Καταλαβαίνω ότι είναι μέρος ενός συγκεκριμένου κόσμου, αλλά αποτελεί μέρος μιας άλλης ιστορίας ή είναι ανεξάρτητο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά το διάβασα το Πείραμα Ντοσάντι και δεν προτείνω σε κανέναν να το διαβάσει, αν δεν έχει διαβάσει το πρώτο βιβλίο του συγκεκριμένου κόσμου. Γενικά, κατάλαβα τι παίζει, αλλά ένιωθα ότι έχανα πάρα πολλά από την υπόθεση, μη γνωρίζοντας όλο το υπόβαθρο του κόσμου. Πολλά μού φαίνονταν απλά σαν να τα έβγαζε εκείνη τη στιγμή από το μυαλό του ο συγγραφέας για να διευκολύνει την εξέλιξη. Για κάποια μπορεί να ίσχυε, για άλλα μπορεί να έφταιγαν οι ελλιπείς μου γνώσεις. Οι ιδέες του, πάντως, είναι αρκετά ωραίες και πιστεύω πως θα το απολάμβανα περισσότερο αν είχα διαβάσει το πρώτο βιβλίο. Σαν υπόθεση με ενόχλησε λίγο που του βασικού ήρωα τού έρχονταν όλα βολικά και ουσιαστικά δεν κόλλησε κάπου. Επίσης, σαν να μην ήταν απόλυτα ξεκάθαρος ο σκοπός του πειράματος, αλλά απ' ό,τι κατάλαβα, μάλλον παίζει και συνέχεια του κόσμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Έχει ανακοινωθεί από το καλοκαίρι αλλά εγώ τώρα το πρόσεξα ότι τον καινούργιο χρόνο θα βγει το Navigators of Dune που θα είναι (λογικά) το τελευταίο βιβλίο της σειράς Schools of Dune.

 

Να δω πότε θα σταματήσει να καταστρέφει την σειρά του πατέρα του, γιατί καλύτερη, σίγουρα δεν την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ξεκινήσω το Πείραμα Ντοσάντι, αλλά έμαθα ότι είναι (περίπου) σίκουελ του Whipping Star. Το έχει διαβάσει κάποιος, να μου πει αν στέκει από μόνο του; Καταλαβαίνω ότι είναι μέρος ενός συγκεκριμένου κόσμου, αλλά αποτελεί μέρος μιας άλλης ιστορίας ή είναι ανεξάρτητο;

Το Whipping Star κυκλοφορεί στα ελληνικά; Έχω το Πείραμα Ντοσάντι, αλλά θα προτιμούσα να τα διαβάσω με τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

 

Ήθελα να ξεκινήσω το Πείραμα Ντοσάντι, αλλά έμαθα ότι είναι (περίπου) σίκουελ του Whipping Star. Το έχει διαβάσει κάποιος, να μου πει αν στέκει από μόνο του; Καταλαβαίνω ότι είναι μέρος ενός συγκεκριμένου κόσμου, αλλά αποτελεί μέρος μιας άλλης ιστορίας ή είναι ανεξάρτητο;

Το Whipping Star κυκλοφορεί στα ελληνικά; Έχω το Πείραμα Ντοσάντι, αλλά θα προτιμούσα να τα διαβάσω με τη σειρά.

 

 

Με μια σύντομη έρευνα που έκανα, δεν βρήκα κάτι. Μάλλον δεν υπάρχει μεταφρασμένο. Άξιο απορίας το γιατί μεταφράστηκε μόνο το δεύτερο μέρος.

Edited by Mesmer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μια σύντομη έρευνα που έκανα, δεν βρήκα κάτι. Μάλλον δεν υπάρχει μεταφρασμένο. Άξιο απορίας το γιατί μεταφράστηκε μόνο το δεύτερο μέρος.

 

Ότι συλλογές με βιβλία του Herbert έχω δει πάντα έχουν το δεύτερο μόνο μαζί με διάφορα άλλα έργα του.

Πάντως στις κριτικές που βλέπω πολλοί λένε ότι είναι αυτοτελές και δεν παίζει ρόλο αν τα διαβάσεις ανάποδα, τώρα δεν γνωρίζω προσωπικά αν είναι όντως έτσι.

Edited by Blacksword
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρήγγειλα το πρώτο βιβλίο του Dune(εννοώντας το αρχικό του Frank Herbert). Γενικά από επιστημονική φαντασία έχω διαβάσει ελάχιστα έως καθόλου. Εξαίρεση ο Bradburry που έχω διαβάσει 2 βιβλία του. Σε περίπτωση που μου αρέσει, θα πρέπει να ακολουθήσω αυτή την σειρά "αναγκαστικά"; Δηλαδή πρώτα τις 2 τριλογίες και ύστερα, μετά από ένα βιβλίο του Frank Herbert, θα πρέπει να πιάνω ένα του Μπράιαν κλπ;

01. The Butlerian Jihad (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Legends of Dune #1) [Η Μπατλεριανή Τζιχάντ]
02. The Machine Crusade (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Legends of Dune #2) [Η Σταυροφορία των Μηχανών]
03. The Battle of Corrin (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Legends of Dune #3) [Η Μάχη του Κορρίν]

04. House Atreides (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Prelude to Dune #1) [Οίκος των Ατρειδών]
05. House Harkonnen (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Prelude to Dune #2) [Οίκος των Χαρκόννεν]
06. House Corrino (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Prelude to Dune #3) [Οίκος των Κορρίνο]

07. Dune (Frank Herbert) [Ντιούν]
08. Paul of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Heroes of Dune #1) [Πωλ Μουάντ'Ντιμπ Ατρείδης]
09. Dune Messiah (Frank Herbert) [Ο Μεσσίας του Ντιούν]
10. The Winds of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Heroes of Dune #2) [υπό έκδοση]
11. Children of Dune (Frank Herbert) [Τα Παιδιά του Ντιούν]
12. The Throne of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Heroes of Dune #3) [δεν έχει εκδοθεί ακόμα, πόσο μάλλον μεταφραστεί]
13. God Emperor of Dune (Frank Herbert) [Ο Θεϊκός Αυτοκράτορας του Ντιούν]
14. Leto of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson - Heroes of Dune #4) [δεν έχει εκδοθεί, μάλλον ούτε γραφτεί ακόμα, πόσο μάλλον μεταφραστεί]
15. Heretics of Dune (Frank Herbert) [Οι Αιρετικοί του Ντιούν]
16. Chapterhouse Dune (Frank Herbert) [Η Αδελφότητα του Ντιούν]

17. Hunters of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson) [Οι Κυνηγοί του Ντιούν]
18. Sandworms of Dune (Brian Herbert & Kevin J. Anderson) [Η Αναγέννηση του Σάι-Χουλούντ]

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το πρώτο βιβλίο του Dune(εννοώντας το αρχικό του Frank Herbert). Γενικά από επιστημονική φαντασία έχω διαβάσει ελάχιστα έως καθόλου. Εξαίρεση ο Bradburry που έχω διαβάσει 2 βιβλία του. Σε περίπτωση που μου αρέσει, θα πρέπει να ακολουθήσω αυτή την σειρά "αναγκαστικά"; Δηλαδή πρώτα τις 2 τριλογίες και ύστερα, μετά από ένα βιβλίο του Frank Herbert, θα πρέπει να πιάνω ένα του Μπράιαν κλπ;

 

Όχι δεν είναι αναγκαστικό και μιας και το έχω κάνει, δεν στο προτείνω. Διάβασε του πατέρα και μετά βλέπεις.

 

Πάντως από του γιού που έχω διαβάσει μόνο τα Legends μου άρεσαν που λένε το πως έγιναν όλα. Τα δύο από τα Heroes που έχουν βγει τα βρήκα αδιάφορα, ενώ τα 7 και 8 είναι πραγματικά απαράδεκτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Mictantecutli

Αν έχεις διαβάσει λίγη ως καθόλου εφ, σου προτείνω να διαβάσεις μόνο αυτό που έχεις παραγγείλει. Έπειτα, άλλους συγγραφείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεσσιάς του Ντιουν, για μένα είναι απαραίτητο συμπλήρωμα. Το Ντιουν είναι κλασική ιστορία, φοβερή, στο top10 των αγαπημένων μου βιβλίων μπορώ να πω, αλλά αλλά είναι σχετικά κλισέ. Το 2ο βιβλίο είναι το μετά το "και ζήσανε αυτοί καλά", μια ρεαλιστική "αντικειμενική" ματιά στα γεγονότα, με ίντριγκες, δολοπλοκίες, συνωμοσίες, και τα πάντα όλα σε λίγες σχετικά σελίδες. Προσωπικά θα έλεγα να διαβάσει οπωσδήποτε αυτά τα δύο πρώτα, μετά ας δοκιμάσει τα Παιδιά κι από εκεί και πέρα(αφού μάλλον κλείνει ένας κύκλος εκεί) μπορεί -αν το επιθυμεί- να συνεχίσει την ορίτζιναλ εξαλογία, να πιάσει τα prequel, να διαβάσει τα ενδιάμεσα... ό,τι τραβά η καρδιά του.

 

Βέβαια δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός κριτής με δεδομένο ότι το Μεσσίας είναι για μένα το βιβλίο που ξεκίνησε την όλη μανία μου με τη λογοτεχνία του είδους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελείωσα το Dune. Χμμμμ, είναι καλό, εννοείται θα συνεχίσω την σειρά. Φαίνεται η ηλικία του σε πολλά σημεία όμως. Ήταν λίγο Ισλαμολάτρης ο Herbert ή είναι ιδέα μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Φρανκ Χέρμπερτ (Frank Herbert)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..