Jump to content

Φρανκ Χέρμπερτ (Frank Herbert)


Recommended Posts

Mα εννοειτε οτι οταν μιλαμε για τεχνολογια κτλ εννοουμε Τλεηλαξου και Ιξιανους.

Αλλα αυτοι ακολουθουν το Χρυσο Μονοπατι?Βασικα ναι αφου πχ οι Τλειλαξ συνεχιζουν να κανουν γκολα οπως εκανα χιλιαδες χρονια πριν.

Οι Gesserit οπως ειπε η Τριλ υπηρχαν με την ιδια μορφη περιπου για αιωνες και πιο πριν.Εννοω πως και καποια "μυστικα ταγματα" εχουν μια στασιμοτητα.Πχ η μεσαιωνικη μορφη ροδοσταυροειδων οργανωσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    7

  • heiron

    18

  • trillian

    7

  • Blacksword

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τόσο πράγμα έγραψε ο Herbert, και γω κόλλησα στο 1ο βιβλίο. Εκεί που η λαίδη Τζέσικα ετοιμάζεται να πιεί το Νερό της Ζωής.

Νομίζω ότι το παρακάνει πια με τη μεσσιανικότητα και τις προφητείες. Και μια κωμική ανάπαυλα δεν θα έπεφτε άσχημα.

Υπάρχουν όντως απίθανα quotes.

 

Και κάτι τελευταίο. Είμαι το μοναδικό άτομο που φαντάζεται τον βαρόνο Χαρκόνεν, όταν μηχανορραφεί, να χαιδεύει μια άσπρη περσική γάτα? Είναι εντελώς στερεοτυπικός Κακός.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσα γίνονται, εσύ στη Μεσσιανικότητα κολλάς; Πράγματι, υπάρχει πολύ έντονο το στοιχείο του Μεσσία, αλλά μπαίνει πολύ καλά στην ιστορία. Και εκεί που σταμάτησες έχεις χάσει πάρα μα πάρα πολλά. Ντροπή σου, πρέπει να το συνεχίσεις.

Και όσο για τον βαρόνο Χαρκόνεν, τον φαντάζομαι να τρίβει χαιρέκακα τα χέρια του κάθε τρεις και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Χα,χα...Πιξι,εννοεις το πρωτο μισο του πρωτου βιβλιου???

Βασικα τα δυο πρωτα βιβλια(Ντιουν και Μεσσιας του Ντιουν) ειναι απλα υπεροχα.Μετα πεφτει λιγο η σειρα.Καλογραμμενα βιβλια αλλα πιο κουραστικα.

Διαβασε το Μεσσιας του Ντιουν και θα σου πω εγω για μεσσιανικοτητα.Καταρχην η ιδεα του καλου που νικησε στο πρωτο βιβλιο κι εγινε αυτοκρατορας ααλλα αμεσως αρχισε φριχτους πολεμους,μου αρεσε πολυ!Και ενω δεν εχει γινει κακος δεν ειναι σιγουρος κατα ποσο αυτα που κανει ειναι καλα.Απο τους πιο ενδιαφεροντες χαρακτηρες στην ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Εεεε, παρότι απροετοίμαστος και ευρισκόμενος σε Internet cafe εν ώρα εργασίας :whistling:

να πω κάτι για την τεχνολογική στασιμότητα μιας και ανέκυψε το ζήτημα;

 

Λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, η αδιάκοπη "τεχνολογική πρόοδος" δεν είναι βασικό χαρακτηριστικό του ανθρώπινου είδους, αλλά κοινωνική και σε τελική ανάλυση πολιτική επιλογή που χαρακτηρίζει τα τελευταία διακόσια ή τριακόσια χρόνια.

Οκ, υπάρχει η μεσαιωνική τεχνολογία, αλλά ακόμη κι αν η όποια μεσαιωνική "τεχνολογική πρόοδος" μπορούσε να συγκριθεί με την καπιταλιστική άνευ όρων προώθηση της τεχνικής καινοτομίας (που κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί), και πάλι, στην ανθρώπινη ιστορία θα παρέμενε ένα κενό σχετικής τεχνολογικής "στασιμότητας" με διάρκεια περίπου 40.000 ετών.

 

Εν πάσει περιπτώσει, έχω διαβάσει μόνο τα δύο πρώτα βιβλία του Dune, αλλά κατά τη γνώμη μου, ο συγκεκριμένος κόσμος είναι εξ ορισμού τεχνολογικά στάσιμος, κι αυτό γιατί η ηγεμονία στις ανθρώπινες σχέσεις της "γαλαξιακής κοινωνίας" που φαντάζεται ο Herbert δεν ανήκει στην "επιστήμη", ούτε καν στην "οικονομία", αλλά στην πολιτική.

Για παράδειγμα ο αμμοσκώληκας και οι χρήσεις του, η βασική "ανακάλυψη" των Ατρειδών στον Αρράκις, δεν είναι "νέα τεχνολογία" και στην πραγματικότητα δεν "ανακαλύπτεται". Προϋπάρχει, χρησιμοποιείται από τους ντόπιους και έχει ήδη φτάσει σε ένα επίπεδο που δεν επιδέχεται περαιτέρω εξέλιξη με τεχνικούς όρους. Η χρήση της τεχνολογίας "αμμοσκώληκας" για την κατάκτηση της αυτοκρατορίας είναι θέμα αποκλειστικά πολιτικό. Ο αμμοσκώληκας και η γνώση του καβαλικέματος και "αρμέγματός" του, χρησιμοποιούνται ως έχουν από τους Ατρείδες, αλλά με πολιτικοστρατιωτικούς στόχους. Δηλαδή ο Αράκις δεν εξελίσσεται τεχνολογικά, αλλά πολιτικά. Από το νομαδισμό στην κεντρική εξουσία.

 

Θέλω δηλαδή να πω ότι, όπως διάβασα εγώ τα βιβλία του, ο Herbert έχει από την αρχή μια άποψη για την τεχνολογία του είδους "η τεχνολογία είναι ανθρώπινο δημιούργημα, άρα υπόκειται σε ανθρώπινες επιλογές". Αυτό σημαίνει ότι η τεχνολογία δεν διαθέτει δική της υποκειμενικότητα για να "προοδεύει" από μόνη της. Ο κόσμος του Dune -στα δύο πρώτα βιβλία- επιλέγει να μένει στάσιμος τεχνολογικά, ανάγοντας ταυτόχρονα την πολιτική σε κεντρικό άξονα της ύπαρξης.

 

Ένα τελευταίο, παρότι είμαι κατά των κατηγοριοποίησεων: Γιατί έχετε καταλήξει ότι το Dune δεν είναι sf; Αν αυτή η επιλογή έχει να κάνει με την "απουσία τεχνολογίας", και με δεδομένα τα παραπάνω, νομίζω ότι θα έπρεπε να το ξανασκεφτούμε... :mf_popeanim: (Κοντός ψαλμός αλληλούια δε σημαίνει αυτό;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nα ενημερώσω ότι εκδόθηκε στα ελληνικά το Legends of Dune, Βιβλίο 1: Η Μπατλεριανή Τζιχάντ, από τις εκδόσεις Ανούμπις. Είναι αυτό που λέει ο τίτλος: Η ιστορία της Μπατλεριανής Τζιχάντ, τι είχε γίνει τόοοοοτε με τους υπολογιστές, τι ρόλο έπαιξαν τότε οι μετέπειτα Οικοι (θυμάστε την κατηγορία ότι οι Χαρκόνεν είχαν κάνει κάτι επονείδιστο στη μάχη του Κοριν; ;) ). Και άλλα πολλά. Δεν εχω διαβάσει προσωπικά αυτη τη σειρά, (η οποια νομιζω έχει 3 βιβλια), αλλά απ ό,τι ξέρω γενικά είναι καλή, λύνει απορίες, και προκαλεί καινούριες. Ολα είναι υποτίθεται βασισμένα στις σημειώσεις του μπαμπά Χερμπερτ.

Link to comment
Share on other sites

"Ολα είναι υποτίθεται βασισμένα στις σημειώσεις του μπαμπά Χερμπερτ"

Ακριβως..."υποτιθεται"!

Γιατι εμενα μου μυριζει προσπαθεια να παει καλυτερα αυτη η σειρα απο τα αλλα πρηκουελ του υιου.Σου λεει,ας πω οτι ειναι ουσιαστικα του πατερα μου μπας και κονομησω περισσοτερα φραγκα.

 

Και βεβαια εδω και καιρο εχουν κυκλοφορησει πλεον ολα τα βιβλια της οριτζιναλ σειρας του πατερα Χερμπερτ στα ελληνικα απο τις εκδοσεις Anubis.Υποθετω οτι τα επομενα χρονια θα τα βγαλουν και σε ποκετ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια οτι ο μπαμπας ειχε αφησει ενα καρο σημειωσεις σχετικα με το παρελθον και το μελλον του Ντιουν. Δεν το αμφισβητώ αυτό, αυτό που αμφισβητείται είναι το λογοτεχνικό μέρος.

Εντωμεταξυ, χτες εμαθα τι συμβαίνει στο βιβλιο μετά το Chapterhouse....το οποίο μόλις εκδόθηκε έξω. Χε...χεχεχε....Δε μπορειτε να φανταστείτε ;) Περιμένω πώς και πώς να το τσιμπήσω :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όσοι ξεκινήσετε τους θρύλους του dune (the butlerian jihad, the machine crusade, the battle of corrin) υπάρχουν 3 μικρές ιστορίες που προηούνται κάθε βιβλίου, οι οποίες είναι (με τη σειρά) hunting harkonnens, whipping mek, και τέλος, the faces of a martyr. δεν χάνετε κάνετε συγκεκριμένο αν δεν το κάνετε, αλλά άμα ανήκετε στους σκληροπυρηνικούς της όλης φάσης, είναι ένα συν στο όλο στόρι

τις ιστορίες αυτές μπορείτε να τις βρείτε στο βιβλίο the road to dune που βγήκε πέρισυ. περιέχει (νομίζω) συνεντεύξεις, κεφάλαια που κόπηκαν από τα πρώτα βιβλία του πατέρα, κλπ)

εναλλακτικά, μπορείτε να τα κατεβάσετε από τις εξής σελίδες:

http://www.dunivers.com/telechargements/WhippingMek.pdf

http://www.dune.gr/Downloads/novels/HuntingHarkonnens.pdf

http://www.tor.com/Dune/faces_of_a_martyr.html

κανονικά, ήταν στo dunenovels.com, αλλά επείδή μπήκαν στο βιβλίο, μάλλον τις έβγαλαν (λεφτά είναι αυτά....) την τρίτη δεν την βρήκα σε pdf, άμα τη βρει κανένας, ας πει από πού.

και, όσο και πιο εφετζίδικα και αν φαίνονται (που και φαίνονται και είναι) τα βιβλία του γιου με τον άντερσον, είναι εντυπωσιακά. είναι και το θέμα με την προδοσία (δεν θυμάμαι τη λέξη που χρησιμοποιήσε η trillian -ήταν εντπωσιακή πάντως :) -των Χαρκόννεν. μόνο σημείο που ξενέρωσα είναι ότι όλα ξεκινάν από εδώ (όλα). ποια η πιθανότητα (δεδομένου ότι στη σειρά αυτή δεν υπάρχει κινητήρας άπειρης απιθανότητας;;;) :)

 

τέλος, στην παρακάτω σελίδα υπάρχει ένα draft του πρώτου κεφαλαίου απο το hunters of dune, τη συνέχεια του chapterhouse dune (το dune7 του πατέρα 8α είναι 2 βιβλία από τον γιο και τον άντερσον)

http://www.dunenovels.com/dune7blog/page43.html

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Από τις λίγες φορές που Θεός μίλησε σε αυτιά θνητού. Και από αυτή τη συνεργασία δημιουργήθηκαν έξι αριστουργήματα, ένα έπος, Dune Chronicles. Μου φαίνεται ήθελε να γράψει και έβδομο αλλά πέθανε, δε ξέρω που το διάβασα, ίσως εδώ στο forum.

 

Μόνο τα τέσσερα πρώτα έχω διαβάσει, περιμένω και γω να μεταφραστούν. Αν αργήσουν πολύ όμως θα τα πάρω απ' έξω. Για πείτε μου, γνώμες, σχόλια, ότι θέλετε...

 

Edit: Ελπίζω να μην υπάρχει άλλο ίδιο topic, με ένα search που έκανα δε βρήκα τίποτα.

 

 

Μιας και το θέμα είναι το God Emperor, θα ήθελα να σας κάνω μια (υστερόβουλη) ερώτηση: Πώς σας φάνηκε σαν μετάφραση; (μιλάμε για το βιβλίο της Anubis)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γειά σας παιδιά...Θέλω να ξεκινήσω το θρυλικό Dune αλλά επειδή βλέπω τόσα πολλά βιβλία που έχουνε σχέση με την ιστορία θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος που τα έχει διαβάσει με ποιά σειρά να τα διαβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις τα βιβλία του Frank Herbert με την παρακάτω σειρά:

 

1. Dune

2. Dune Messiah

3. Children of Dune

4. God Emperor of Dune

5. Heretics of Dune

6. Chapterhouse: Dune

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το Dune καθώς και τα υπόλοιπα 5 που έχει γράψει ο ίδιος ο Frank Herbert, αλλά δε μου άρεσαν. Βέβαια, πρέπει το κάθετι να το τοποθετείς στην εποχή του και να το κρίνεις ανάλογα με τις τότε συνθήκες. Οπότε υποθέτω ότι για την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησε θα ήταν κάτι σαν "αποκάλυψη".

Προσωπικά μου φάνηκε αφόρητα βαρετό. Το μόνο που έκανε ό Herbert ήταν να μεταφέρει το σκηνικό μιας καθόλα γήινης ερήμου σε έναν άλλο πλανήτη, να προσθέσει μερικές καθόλα γήινες αραβικές φυλές, συν λίγα αραβικά για καρύκευμα και ολίγον από Ισλαμισμό και voila! Εγένετο Επιστημονική Φαντασία!

Σεβασμός στους πρωτοπόρους, αλλά ως εκεί. Χωρίς παρεξήγηση. :beer:

Link to comment
Share on other sites

Δον Κιχώτη,νομίζω ότι τα παραλές.

Αν από έξι βιβλία το μόνο που κράτησες είναι μια έρημο με μερικούς αραβες φανατικούς ισλαμιστές θα σε συμβούλευα να κάτσεις να τα ξαναδιαβάσεις.Ακόμη και αν παραβλέψουμε την καλή γραφή του Χέρμπερτ καθώς και τους καλοφιταγμένους χαρακτήρες του και σταθούμε μόνο στα θέματα για τα οποία υποθέτω γκρινιάζεις κυρίως...είσαι άδικος.Τα παιχνίδια εξουσίας μεταξύ των διαφόρων δυνάμεων,τη σχέση θρησκείας-πολιτικής,την πρόβλεψη του μέλλοντος,την οικολογική ανησυχία,τη χρησιμότητα της τεχνολογίας,την αθανασία,την ανάσταση και άλλα πολλά δυνατά θέματα που θίγονται(σημειωτέον πήρα θέματα μόνο από τα 4 πρώτα βιβλία) προφανώς τα ξέχασες.

Link to comment
Share on other sites

Heiron, δε θα διαφωνήσω μαζί σου, όντως ο Herbert θίγει πολλά θέματα στη σειρά βιβλίων του "Dune". Το θέμα είναι τι περιμένει ο καθένας από ένα βιβλίο Επιστημονικής Φαντασίας. Προσωπικά, θέλω να υπάρχει μια "ισορροπία". Ούτε να είναι Doom-clone (ένας super-duper γήινος στρατιώτης που σκοτώνει τους κακούς εξωγήινους), αλλά ούτε και "Η Παρακμή της Δύσης" του Oswald Spengler.

Ο Herbert νομίζω εκεί την πάτησε. Χρησιμοποίησε ένα γήινο φόντο, το τοποθέτησε στο διάστημα και πάνω σε αυτό έχτισε μια "φιλοσοφία" περιστρεφόμενων δερβίσηδων. Καλά όλα αυτά που γράφεις και καλώς να αναπτύσσονται στην Επιστημονική Φαντασία, αλλά με μέτρο. Στο κάτω κάτω η λέξη κλειδί στον όρο Επιστημονική Φαντασία είναι η "Φαντασία" και στο συγκεκριμένο έργο διέκρινα την απόλυτη έλλειψη της.

Αυτό φυσικά είναι η καθαρά υποκειμενική μου άποψη.

Όπως και να έχει, long live Shai-Hulud!

Link to comment
Share on other sites

@Heiron συμφωνώ απόλυτα.

 

Τα βιβλία του Χέρμπερτ πέρα από καλογραμμένα και με καταπληκτικούς χαρακτήρες (δεν μπορώ να ξεχάσω την αγωνία του Πώλ όταν έβλεπε ένα μέλλον που η Τζιχάντ θα κατέστρεφε όλο το σύμπαν) θίγουν τόσα πολλά άλλα θέματα που είναι τόσο μπροστά από την εποχή του. Πάρτε για παράδειγμα τα θέματα της οικολογίας για ένα βιβλίο που εκδόθηκε το 1965, μια εποχή που οι οικολογικές ανησυχίες δεν είχαν ακόμη ξυπνήσει. Αρκεί να θυμηθούμε πως η Greenpeace δημιουργήθηκε μόλις 5 χρόνια αργότερα το 1971.

 

Άλλα θέματα που ακούμπησαν τα βιβλία του ήταν σχετικά με τα δυο φύλλα (θυμάστε οι Μπένε Τζέζεριτ ήταν όλες γυναίκες και είχαν απίστευτες δυνάμεις αλλά υπήρχε ένα σημείο που καμμιά γυναίκα δεν μπορούσε να κοιτάξει και για αυτό υπήρχαν οι πιλότοι -που ήταν όλοι τους άντρες- και ο Κουίζατς Χάντερατς -που ήταν ο αρσενικός Τζέζεριτ- και για αυτό οι Τζέζεριτ θέλαν να τον ελέγξουν) καθώς και πολλοί είπανε πως η αυτοκρατορία που μιλούσε ο Χέρμπερτ έμοιαζε με τη Ρωμαϊκή λίγο πριν την πτώση.

 

@Don_Quixote αν από όλα αυτά εσύ κράτησες μόνο την έρημο, το καρύκευμα και τους βεδουίνους, τότε μάλλον θα πρέπει να ξαναδιαβάσεις τα βιβλία.

Χωρίς παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά από φιλολογικό ενδιαφέρον... Αν δε σου άρεσαν 5-6 βιβλία... Γιατί τα διάβασες;;;

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά από φιλολογικό ενδιαφέρον... Αν δε σου άρεσαν 5-6 βιβλία... Γιατί τα διάβασες;;;

Εμμ, δεν είμαι σίγουρος ότι απευθύνεσαι σ' εμένα, αλλά απαντάω έτσι κι αλλιώς. Έχω διαβάσει μόνο ένα το πρώτο. Και γενικά... μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι υπάρχουν κάποια βιβλία τα οποία κάθε βιβλιοσκώληκας που σέβεται τον εαυτό του οφείλει να έχει διαβάσει. Ένα από αυτά είναι και το "Dune". Όταν πήγα να το αγοράσω, είδα ότι ο F. Herbert είχε γράψει και άλλα πέντε ως συνέχεια. Κάπου εκεί ανέλαβε ο ψυχαναγκασμός και θεώρησα ότι για να μπορώ να πω ότι διάβασα το "Dune" χρειάζομαι the full monty, οπότε πήρα και τα έξι.

Από εκεί και πέρα το αν μου άρεσαν ή όχι, ήταν λεπτομέρεια, γιατί καλώς ή κακώς το "Dune" είναι από τα κλασικά του είδους. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν ήταν μία επώδυνη εμπειρία. Τουλάχιστον, ο ψυχαναγκασμός δεν επεκτάθηκε και στους τους απογόνους του Herbert. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο μαζοχιστικό αυτό; :whistling:

Εγώ έχω εντελώς διαφορετική άποψη σε αυτό το θέμα... πιστεύω ότι κάθε βιβλιοσκώληκας που σέβεται τον εαυτό του δεν οφείλει τίποτε σε κανέναν. Το μόνο που οφείλει είναι να διαβάζει τα βιβλία που τον ευχαριστούν, εκτός αν διαβάζει για εξετάσεις ή για την δουλειά. Αρκετά πράγματα μας καταπιέζουν σε αυτή τη ζωή... δεν χρειάζεται να καταπιέζουμε τον εαυτό μας και στα χόμπι μας... :rolleyes:

Το θέμα βέβαια χωράει πολύ συζήτηση αλλά θα βγούμε off topic...

Κατά τα άλλα εγώ δεν έχω διαβάσει ακόμη το Dune... Έχω τον πρώτο τόμο στην βιβλιοθήκη μου εδώ και αρκετά χρόνια αλλά μάλλον δεν έχει έρθει ακόμη η ώρα του... Ελπίζω όταν με "καλέσει" να τον ευχαριστηθώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο μαζοχιστικό αυτό; :whistling:

Εγώ έχω εντελώς διαφορετική άποψη σε αυτό το θέμα... πιστεύω ότι κάθε βιβλιοσκώληκας που σέβεται τον εαυτό του δεν οφείλει τίποτε σε κανέναν. Το μόνο που οφείλει είναι να διαβάζει τα βιβλία που τον ευχαριστούν, εκτός αν διαβάζει για εξετάσεις ή για την δουλειά. Αρκετά πράγματα μας καταπιέζουν σε αυτή τη ζωή... δεν χρειάζεται να καταπιέζουμε τον εαυτό μας και στα χόμπι μας... :rolleyes:

Το θέμα βέβαια χωράει πολύ συζήτηση αλλά θα βγούμε off topic...

Κατά τα άλλα εγώ δεν έχω διαβάσει ακόμη το Dune... Έχω τον πρώτο τόμο στην βιβλιοθήκη μου εδώ και αρκετά χρόνια αλλά μάλλον δεν έχει έρθει ακόμη η ώρα του... Ελπίζω όταν με "καλέσει" να τον ευχαριστηθώ! :D

 

Άσε, μη τα συζητάς! Τύφλα να 'χει ο Leopold Ritter von Sacher-Masoch! :D

Και που να πάρει σειρά και "Το Κεφάλαιο"! Εκεί τι κάνεις; Διαβάζω τους τρεις τόμους του Marx μόνο ή πρέπει να διαβάσω και τους τρεις που συμπλήρωσε ο Kautsky ως "H Θεωρία της Υπεραξίας";;;; Μπρρρρρρ..... Και εδώ το κλείνω γιατί είμαι waaaaaay off topic!

Link to comment
Share on other sites

Δον Κιχώτη σε καταλαβαίνω... η σχέση μου με το Ντιουν είναι πανομοιότυπη με τη δική σου. Μόνο που εγώ δεν άντεξα να διαβάσω το πέμπτο και το έκτο βιβλίο.

 

Πάντως μπορώ να πω ότι --σε κάποιον βαθμό- απόλαυσα κάπως τον «Μεσσία του Ντιουν»

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε,άλλο το να λες "το διάβασα γιατί είναι κλασικό αλλά εμένα δεν μου άρεσε"..(κάτι που λέω για αρκετά βιβλία) κι άλλο να το απαξιώνεις.Επίσης από τη στιγμή που δεν σου αρέσει δεν διαβάζεις και τα υπόλοιπα 5 βιβλία εφόσον το 1ο θεωρείται μακράν το καλύτερο και επιπλέον είναι αυτοτελές.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Φρανκ Χέρμπερτ (Frank Herbert)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..