Jump to content

Φρανκ Χέρμπερτ (Frank Herbert)


Recommended Posts

Όχι ακριβώς. Έχει πάρει όμως αρκετά στοιχεία για να κάνει το συνδυασμό των "αδύναμων" εναντίων των πολιτικά/οικονομικά ανώτερων.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    7

  • heiron

    18

  • trillian

    7

  • Blacksword

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ρε παιδιά ερώτηση είδα οτι έχει στην Πολιτεία το Πείραμα Ντοσάντι στα 4€

 

Να το πάρω? Αξίζει τι λετε? Επίσης είναι στα ελληνικά εκδόσεις Τρίτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ερώτηση είδα οτι έχει στην Πολιτεία το Πείραμα Ντοσάντι στα 4€

 

Να το πάρω? Αξίζει τι λετε? Επίσης είναι στα ελληνικά εκδόσεις Τρίτων.

Όταν το είχα διαβάσει μου άρεσε πάρα πολύ.

Άλλα πρώτον το έχω διαβάσει το μακρινό 1998 και δεύτερον μου αρέσουν όλα όσα έχει γράψει ο Χέρμπερτ (τον θεωρώ έναν από τους καλύτερους συγγραφείς).

Δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου από τότε και δεν ξέρω πόσο έχει αντέξει στο χρόνο. Με την τιμή που έχει τώρα δεν χάνεις και πολλά αν δεν σου αρέσει. Μόνο 4 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τα 4 ευρώ αλλά ο χρόνος που θα χάσω αν δεν ειναι καλό γιατί προσωπικά δεν παραπάτω βιβλία. Επίσης έχει να κάνει με το οτι ειναι το δευτερο σε μία σειρά και δεν ξερω αν θα έχω πρόβλημα. Εχουν δοθεί κάποιες απαντήσεις σε προηγούμενες σελίδες αλλά είπα μήπως υπάρχει και κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βάσει με αυτά που λέει στο wiki είναι το 4ο και τελευταίο μέρος που είχε γράψει γι' αυτόν τον κόσμο. Όμως αναφέρει ότι κανένα δεν είναι συνέχεια του άλλου παρά μόνο ότι μοιράζονται τον ίδιο πρωταγωνιστή.

 

ConSentiency universe:

A Matter of Traces (short story), 1958
The Tactful Saboteur (short story), 1964
Whipping Star, 1970
The Dosadi Experiment, 1977

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα (έστω και πολύ καθυστερημένα)

 

Διαβάζοντας το νήμα για τον Herbert, είπα να γραφτώ στο φόρουμ σας για να καταθέσω κι εγώ δυό τρεις προτάσεις πάνω στο Dune, μιας και, κατά τη γνώμη μου, αποτελεί ένα απ’ τα απολαυστικότερα και βαθύτερα έργα στην ιστορία της ΕΦ.

 

1.       Σε όσους φίλους/γνωστούς το προτείνω, τους συστήνω επίσης να ξεκινήσουν διαβάζοντας απ’ το τέλος. Δηλαδή απ’ τα κείμενα για την οικολογία και τη θρησκεία του Dune που βρίσκονται στο τέλος του πρώτου βιβλίου - όπως και όλα τα χωρία που βρίσκονται στην αρχή κάθε κεφαλαίου. Οι λόγοι γι αυτό είναι πως α) αν δεν τους ενδιαφέρουν αυτά, τότε είναι μάλλον απίθανο να τους αρέσει η υπόλοιπη τριλογία και β) η οικολογία και η θρησκεία είναι στοιχεία κλειδιά για να μπεις στον κόσμο που έφτιαξε ο Herbert.

2.       Σε όσους τελικά αρέσει, τους προειδοποιώ πως τα βιβλία που έγραψε ο Frank Herbert δεν είναι όλα ισάξια μεταξύ τους από άποψη ποιότητας, αλλά και πως τα βιβλία που δημοσίευσε ο γιός του δεν είναι φιλολογία, αλλά πολυλογία. Η άποψη είναι βέβαια υποκειμενική, αλλά έχω τουλάχιστον μερικά επιχειρήματα για να την υποστηρίξω.

3.       Σε όσους φίλους έχουν κάποιο υπόβαθρο σχετικό με την αρχαία Τραγωδία, επισημαίνω πως η αρχική τουλάχιστον τριλογία μπορεί να διαβαστεί και με αυτό τον τρόπο. Δηλαδή ως μια σύγχρονης κοπής Τραγωδία ανάλογης π.χ. με τους «Πέρσες», αλλά με πολύ ευρύτερη θεματολογία και οπτικές γωνίες. Τουλάχιστον κατ’ εμέ είναι προφανές πως ο Μουα Ντίμπ, οι 2 Λίτο και η Τζέσικα είναι φιγούρες κατευθείαν βγαλμένες απ’ την αρχαία ελληνική Τραγωδία.

 

Τέλος, νομίζω πως το χιλιοειπωμένο εγκώμιο του Arthur Clarke για το Dune παραμένει πέρα για πέρα δόκιμο: «Μοναδικό. Δεν γνωρίζω κάτι που να μπορεί να συγκριθεί μαζί του εκτός απ’ τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών».

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά οι "συγκρίσεις" διάσημων βιβλίων/σειρών με άλλα βιβλία, ίδιου είδους ή άλλου τύπου, δεν μου άρεσει καθόλου και γενικά το αποφεύγω εντελώς στις κριτικές μου. Όμως το Dune και ο κόσμος του αν το σύγκρινα με κάποιο θα έλεγα ότι μου θυμίζει πιο πολύ το ύφος του GoT και αυτό λόγο των οίκων, των δολοπλοκιών τους και γενικώς το όλο χτίσιμο του κόσμου.

 

Πάντως συμφωνώ σίγουρα ότι έχουν διαφορά στην ποιότητα αλλά είναι όλους πολύ απολαυστικά. Βέβαια όταν αλλάζει ύφος στο τέταρτο βιβλίο ίσως ξενίσει μερικούς αλλά για μένα είναι το δεύτερο καλύτερο βιβλίο που έχει γράψει στον κόσμο αυτό γιατί βλέπεις ένα Frank Herbert με ένα μεγαλύτερο στόχο, με μεγαλύτερη... "μαγεία".

Κρίμα μόνο που δεν πρόλαβε να τελειώσει το τελευταίο βιβλίο και πήραμε στη θέση του μια πατάτα απο το γιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρηκα σε μικρο βιβλιαρακι παλιο χθες,στο παλαιοπολειο απεναντι απο το σπιτι μου το Λεων της θαλασσας του συγραφεα,ξερει κανεις τι λεει αυτο το βιβλιο?

 

Βασικα ηταν πολυ ακριβο 0.60 λεπτα χαχαχαχα οποτε οτι και ναναι σιγουρα δεν θα κλαιω τα λεφτα μου.

Link to comment
Share on other sites

Dragon in the sea ο πρωτότυπος τίτλος; Αν ναι, ψυχροπολεμικό μυθιστόρημα σε ένα υποβρύχιο. Το είχα διαβάσει πολύ-πολύ παλιά, και επειδή είχα θετική ανάμνηση το έπιασα ξανά πριν 2-3 χρόνια. Μου είχε φανεί, αυτή τη δεύτερη φορά, τελείως βαρετό και το παράτησα. Αν σου αρέσουν οι ιστορίες με υποβρύχια μπορεί να σου αρέσει.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν κινδυνεύεις να χάσεις χρήματα, αλλά μάλλον χρόνο...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν είναι αυτό, μπορεί να έχει ως ορίτζιναλ τίτλο το Under pressure

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια θα το πιασω με την πρωτη ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η Legendary Pictures μόλις απόκτησε τα δικαιώματα του Dune με στόχο την κινηματογραφική και τηλεοπτική μεταφορά του βιβλίου στο άμεσο μέλλον. Ακόμα δεν έχουν ανακοινώσει ποιος θα το σκηνοθετήσει ή ποιοι θα παίξουν οπότε, για την ώρα, μένουμε με την υπόσχεση μιας καλής μεταφοράς.

 

 

 

Legendary and the Frank Herbert estate have reached an agreement granting the production entity the film and television motion picture rights to the beloved novel Dune, one of the most revered science fiction novels of all time. The agreement calls for the development and production of possible film and television projects for a global audience. The projects would be produced by Thomas Tull, Mary Parent and Cale Boyter, with Brian Herbert, Byron Merritt and Kim Herbert serving as executive producers.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...

Ερώτηση για βοήθεια.

 

Ψάχνω να αγοράσω το 4ο Βιβλίο Ο ΘΕΙΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΤΟΥ ΝΤΙΟΥΝ στα ελληνικά (δυστυχώς γιατί μου έχουν κάνει κατα καιρούς τα προηγούμενα στα ελληνικά και θέλω να είναι η σειρά στην ίδια γλώσσα).

Είναι εξαντλημένο απο τον εκδότη και δεν ξέρω πόσο συχνά κάτι, αν κάνει, η Anubis επανεκδόσεις.

Σε διάφορα μαγαζιά σε ιντερνετ που το έψαξα είνα παντού εξαντλημένο. Έχετε καμία ιδέα που μπορώ να το βρω; Εν ανάγκη ας είναι και μεταχειρισμένο δεν με πειράζει άσε που συνήθως είναι και σε καλές καταστάσεις.

Με την ευκαιρία να πάρω και το 6ο βιβλίο γιατί το 5ο το βρήκα κάπου άσχετα και το τσίμπησα για να υπάρχει μην το ψάχνω και αυτό.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ερώτηση για βοήθεια.

 

Ψάχνω να αγοράσω το 4ο Βιβλίο Ο ΘΕΙΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΤΟΥ ΝΤΙΟΥΝ στα ελληνικά (δυστυχώς γιατί μου έχουν κάνει κατα καιρούς τα προηγούμενα στα ελληνικά και θέλω να είναι η σειρά στην ίδια γλώσσα).

Είναι εξαντλημένο απο τον εκδότη και δεν ξέρω πόσο συχνά κάτι, αν κάνει, η Anubis επανεκδόσεις.

Σε διάφορα μαγαζιά σε ιντερνετ που το έψαξα είνα παντού εξαντλημένο. Έχετε καμία ιδέα που μπορώ να το βρω; Εν ανάγκη ας είναι και μεταχειρισμένο δεν με πειράζει άσε που συνήθως είναι και σε καλές καταστάσεις.

Με την ευκαιρία να πάρω και το 6ο βιβλίο γιατί το 5ο το βρήκα κάπου άσχετα και το τσίμπησα για να υπάρχει μην το ψάχνω και αυτό.

 

Ευχαριστώ!

Πριν κάνα δυο μήνες (κατά προσέγγιση, δεν θυμάμαι ακριβώς πότε) είχε πάρει το μάτι μου 2-3 αντίτυπα στην Πρωτοπορία, στην Αθήνα, αλλά στη σελίδα τους φαίνεται εξαντλημένο. Ίσως αξίζει τον κόπο να περάσεις και να ρίξεις μια ματιά, αν είναι κοντά σου το βιβλιοπωλείο.

Επίσης πριν λίγες μέρες είδα στο facebook των εκδόσεων, σε ένα comment να γράφει αυτό "σύμφωνα με τον προγραμματισμό μας, όλα τα βιβλία της σειράς του Frank Herbert θα επανεκδοθούν με νέα εξώφυλλα εντός των επόμενων τριών μηνών. Stay tuned για περισσότερα νέα προσεχώς!!". Τώρα κατά πάσα πιθανότητα τα νέα εξώφυλλα δεν θα ταιριάζουν με τα παλιά, αλλά τουλάχιστον θα τα έχεις όλα στην ίδια γλώσσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλύ για την απάντηση.

Ναι πρωτοπορία είδα ότι είναι εξαντλημένο αλλά θα περάσω και μία από το κατάστημα για να το σιγουρέψω το πολύ πολύ.

Αυτό με την ανακοίνωση δεν το ήξερα αλλά καλό είναι. Εξάλλου νομίζω οτι θα γίνει και σειρά κτλ και σιγά σιγά θα πάρει τα πάνω του το Dune.

Link to comment
Share on other sites

λόγω της ταινιας που λογικά πάει τέλος χρόνου, η anubis έχω την εντυπωση θα τα βγάλει όλα μέχρι τον χειμώνα. οπότε κάνε λίγη υπομονή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

2005024236_.thumb.png.7cf91d30af9623712739c1831c1c8fb6.png

Edited by Ghost
Προστέθηκε νέο εξώφυλλο.
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Frank Herbert

για οποιον ενδιαφερεται να μιλήσει για τη λευκή πανώλη του Χερμπερτ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Φρανκ Χέρμπερτ (Frank Herbert)
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! 

Έχω αρχίσει να διαβάζω το πρώτο βιβλίο της σειράς Dune, αλλά συνεχώς διαβάζω στο ίντερνετ (ειδικά για τα επόμενα βιβλία της σειράς), πως η μετάφραση δεν είναι καλή. Θεωρείτε ότι πρέπει να το διαβάσω στα αγγλικά καλύτερα; Θα εκτιμούσα την άποψη σας. 

 

Ευχαριστώ πολύ! 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Φρανκ Χέρμπερτ (Frank Herbert)
On 2/5/2023 at 1:52 PM, sosofofiko said:

Καλησπέρα σε όλους! 

Έχω αρχίσει να διαβάζω το πρώτο βιβλίο της σειράς Dune, αλλά συνεχώς διαβάζω στο ίντερνετ (ειδικά για τα επόμενα βιβλία της σειράς), πως η μετάφραση δεν είναι καλή. Θεωρείτε ότι πρέπει να το διαβάσω στα αγγλικά καλύτερα; Θα εκτιμούσα την άποψη σας. 

 

Ευχαριστώ πολύ! 

 

  

Δυστυχώς, δεν έχω διαβάσει κάποιο από τα βιβλία της σειράς, αλλά, μετά από μερικές αναζητήσεις στο διαδίκτυο, είδα ότι οι απόψεις διίστανται σχετικά με την Ελληνική μετάφραση των βιβλίων.

Θα πρότεινα το εξής:
Αν ξεκίνησες να διαβάζεις το πρώτο βιβλίο στα Ελληνικά, να το ολοκληρώσεις και αν σε ικανοποίησε η μετάφραση, να συνεχίσεις και με το δεύτερο βιβλίο στα Ελληνικά και ούτω καθεξής.
Αν δεν σε ικανοποίησε η μετάφραση, τότε, μπορείς να συνεχίσεις το διάβασμα των βιβλίων στην Αγγλική γλώσσα.


*Βέβαια, κάποιος που έχει διαβάσει την σειρά βιβλίων στα Ελληνικά, θα μπορούσε ίσως να προτείνει κάτι καλύτερο.


------------------------------------------------------------------
 

Άντλησα τις παρακάτω πληροφορίες από την ιστοσελίδα dunenovels.com


Τα μυθιστορήματα είναι με Bold.


Η παρακάτω λίστα είναι γραμμένη με χρονολογική σειρά και όχι με την σειρά που εκδόθηκαν τα βιβλία:
 

01. "Hunting Harkonnens" (Included in Tales of Dune) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

02. The Butlerian Jihad / Η Μπατλεριανή Τζιχάντ - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2006)

03. "Whipping Mek" (Included in Tales of Dune) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

04. The Machine Crusade / Η σταυροφορία κατά των μηχανών - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2007)

05. "The Faces of a Martyr" (Included in Tales of Dune) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

06. The Battle of Corrin / Η μάχη του Κορρίν - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2007)

07. Sisterhood of Dune / Οι Μάγισσες του Ντιουν - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2021)

08. Mentats of Dune / Οι Μέντατ του Ντιουν - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2022)

09. "Red Plague" (takes place immediately before Navigators of Dune Included in Tales of Dune) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

10. Navigators of Dune / Οι Πλοηγοί του Ντιουν - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2023)

11. "Imperial Court" (included in Sands of Dune)

12. "Edge of a Crysknife" (included in Sands of Dune)

13. House Atreides / Οίκος των Ατρειδών - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2002), (Anubis, 2020)

14. House Harkonnen / Οίκος των Χαρκόννεν - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2002), (Anubis, 2021)

15. "Blood and Water" (standalone excerpt from House Harkonnen) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

16. House Corrino / Οίκος των Κορρίνο - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2003), (Anubis, 2021)

17. “Fremen Justice” (Also published as “Nighttime Shadows of Open Sand,” standalone excerpt from House Corrino) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

18. “Wedding Silk” (Included in Tales of Dune) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

19. The Duke of Caladan / Ο Δούκας του Κάλανταν - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2021)

20. The Lady of Caladan / Η Αρχόντισσα του Κάλανταν - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2021)

21. The Heir of Caladan - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

22. Dune / Dune - Frank Herbert (Anubis, 2020), (Anubis, 2003)

23. “A Whisper of Caladan Seas” (takes place during events of Dune; Included in Tales of Dune) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

24. "Blood of the Sardaukar" (takes place during events of Dune; Included in Sands of Dune) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

25. "The Waters of Kanly" (takes place during events of Dune; Included in Sands of Dune) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

26. Paul of Dune / Πωλ Μουάντ’Ντιμπ Ατρείδης - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2010)

27. Dune Messiah / Ο Μεσσίας του Ντιουν - Frank Herbert (Anubis, 2020), (Anubis, 2003)

28. The Winds of Dune / Οι Άνεμοι του Ντιουν - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2010) 

29. Children of Dune / Τα Παιδιά του Ντιουν - Frank Herbert (Anubis, 2020), (Anubis, 2006), (Anubis, 2004)

30. God-Emperor of Dune / Ο Θεϊκός Αυτοκράτορας του Ντιουν - Frank Herbert  (Anubis,2020), (Anubis, 2004)

31. Heretics of Dune / Οι Αιρετικοί του Ντιουν - Frank Herbert (Anubis, 2020), (Anubis, 2006)

32. Chapterhouse: Dune / Η Αδελφότητα του Ντιουν - Frank Herbert (Anubis, 2020), (Anubis, 2006)

33. “Sea Child” (takes place during events of Chapterhouse; Dune; Included in Tales of Dune) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

34. Hunters of Dune / Οι Κυνηγοί του Ντιουν - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2008)

35. “Treasure in the Sand” (takes place immediately before Sandworms of Dune; Included in Tales of Dune) - Brian Herbert, Kevin J. Anderson

36. Sandworms of Dune / Η Αναγέννηση του Σάι-Χουλούντ - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (Anubis, 2009)



Also of interest:

  • The Road to Dune
  • Tales of Dune
  • Sands of Dune
  • Dreamer of Dune

 

Short Story Publication History

“Whisper of Caladan Seas” (1999)
“Blood and Water” (2000)
“Fremen Justice” (also published as “Nighttime Shadows of Open Sand”) (2001)
“Hunting Harkonnens” (2002)
“Whipping Mek” (2003)
“The Faces of a Martyr” (2004)
“Sea Child” (2006)
“Treasure in the Sand” (2009)
“Wedding Silk” (2011)
“Red Plague” (2016)
“The Waters of Kanly” (2017)
“Blood of the Sardukar” (2019)
“Imperial Court” (2022)
“Edge of a Crysknife” (2022)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..