Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

  1. Past hour
  2. SymphonyX13

    A Quiet Place: Day One (2024)

  3. Είδαμε χθες μαζί με την σύζηγο, το "The Fall Guy" και την ευχαριστηθήκαμε την ταινία! Δράση, χιούμορ, ρομάντζο, μια χαρά clean, mindless, fun movie!!!
  4. Today
  5. Δημήτρης

    50 Βιβλία για το 2024

    1) Ωρόρα: Ιστορίες αίματος και πάθους (σελ 240) 2) Συλλογικό έργο: Δράκοι στο φθινοπωρινό δειλινό (σελ 552) 3) Συλλογικό έργο: Δράκοι στη χειμωνιάτικη νύχτα (σελ 512) 4) Συλλογικό έργο: Δράκοι στην ανοιξιάτικη αυγή (σελ 464) 5) Συλλογικό έργο: Ο καιρός των διδύμων (σελ 504) 6) Συλλογικό έργο: Ο πόλεμος των διδύμων (σελ 464) 7) Συλλογικό έργο: Η δοκιμασία των διδύμων (σελ 368) 8 Ωρόρα: Ιστορίες από παράδοξες διαστάσεις (σελ 240) 9) Scott Smith: Τα ερείπια (σελ 509) 10) Ira Levin: Οι μυστηριώδεις γυναίκες του Στέπφορντ (σελ 128) 11) Gillian Flynn: Το κορίτσι που εξαφανίστηκε (σελ 643) 12) David J. Lieberman: Mindreader- Διαβάζοντας το μυαλό των άλλων (σελ 302) 13) Norman Ohler: Υπερδιέγερση- Τα ναρκωτικά στο τρίτο Ράιχ (σελ 413) 14) Ωρόρα: Ιστορίες μελλοντικού ερωτισμού (σελ 238) 15) Dean Koontz: Χωρίς επιζήσαντες (σελ 411) 16) Pat Cadigan: Όμορφο αγόρι πέρνα απ' την άλλη μεριά... (σελ 189) 17) Bruce Sterling: Σπάιντερ Ρόουζ (σελ 188) 18) Lois McMaster Bujold: Πένρικ και Δυσδαιμόνα (σελ 403) 19) H. G. Wells: Ο πόλεμος των κόσμων (σελ 279) 20) A. E. van Vogt: Ο ανυπεράσπιστος κολοσσός (σελ 237) 21) Ωρόρα: Ιστορίες με άλογα (σελ 240) 22) Robert Heinlein: Το δυσάρεστο επάγγελμα του μίστερ Χογκ (σελ 173) 23) Συλλογικό έργο: Δράκοι στα βασίλεια των νάνων (σελ 528) 24) Συλλογικό έργο: Δράκοι ενός μεγαλόπρεπου ουρανού (σελ 528) 25) Συλλογικό έργο: Δράκοι του μάγου της κλεψύδρας (σελ 368) 26) Συλλογικό έργο: Δράκοι στη φλόγα του καλοκαιριού (σελ 784) 27) Συλλογικό έργο: Η επόμενη γενιά (σελ 504)
  6. BladeRunner

    50 Βιβλία για το 2024

    Δολοφόνος στη βροχή. Σχόλιο εδώ: Ρέιμοντ Τσάντλερ (Raymond Chandler) -Μάιος 66. Ντάσιελ Χάμετ - Νεκρές γυναίκες (σελ. 301). 8/10 67. Καμιλέρι/Λουκαρέλι/Ντε Κατάλντο - Δικαστές (σελ. 203). 8/10 68. Σλάβομιρ Μρόζεκ - Ο ελέφαντας (σελ. 190). 8/10 69. Ρέιμοντ Τσάντλερ - Δολοφόνος στη βροχή (σελ. 314). 8.5/10
  7. Δολοφόνος στη βροχή Πριν δυο εβδομάδες διάβασα την υπέροχη συλλογή τεσσάρων ιστοριών με τον τίτλο "Ερασιτέχνης δολοφόνος", αλλά δεν μου έφτανε κι έτσι αποφάσισα μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να διαβάσω άλλη μια συλλογή αυτού του τόσο καλού και αγαπημένου μου συγγραφέα. Λοιπόν, τούτη η πολύ ωραία, σκληρόδετη έκδοση περιέχει τρεις ιστορίες: "Δολοφόνος στη βροχή", "Ο άνθρωπος που αγαπούσε τα σκυλιά" και "Η αυλαία". Και είναι και οι τρεις πάρα πολύ καλές, απολαυστικές, εξαίσια γραμμένες, άκρως ατμοσφαιρικές και αντιπροσωπευτικές τόσο του συγγραφέα όσο και γενικότερα του είδους των σκληροτράχηλων νουάρ. Πρόκειται για πολύ καλό υλικό που θα ικανοποιήσει όλους τους λάτρεις των ιστοριών με ιδιωτικούς ντετέκτιβ, σκληρούς τύπους, μοιραίες γυναίκες και κάθε είδους εγκλήματα, με την ατμόσφαιρα να είναι πιο-νουάρ-πεθαίνεις και τον κυνισμό διάχυτο παντού. Σύμφωνα με τα κιτάπια μου, αυτές τις δυο συλλογές τις αγόρασα σε προσφορά από την Πολιτεία, τον Νοέμβριο του 2010, όταν ήμουν πρωτοετής φοιτητής. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσα χρόνια δεν τις είχα διαβάσει, από τη στιγμή μάλιστα που ο Τσάντλερ είναι από τους αγαπημένους μου. Τι να πεις, άβυσσος η ψυχή των βιβλιοφάγων... 8.5/10
  8. Πλούτος - Αριστοφάνη Ο Αριστοφάνης θέλοντας να σατηρίσει τους Αθηναίους, οι οποίοι πλουτίζαν ζώντας με αδικίες και συκοφαντείες, δημιουργεί το χαρακτήρα ενός γέροντα γεωργού με το όνομα Χρεμύλος, πού ήταν δίκαιος και έντιμος, αλλά φτωχός. Αυτός λοιπόν μαζί με κάποιον δούλο του πηγαίνει στο μαντείο του Απόλλωνα και τον ρωτά για το δικό του παιδί, αν αυτό πρέπει να ζήσει με έντιμο ή ανέντιμο βιο. Ο θεός δεν του έδωσε κάποιο σαφή χρησμό, αλλά του είπε να ακολουθήσει τον πρώτο άνθρωπο που θα συναντήσει μπροστά του. Αυτός ήταν ένας τυφλός γέροντας, ο θεός Πλούτος. Πληροφορούνται από αυτόν ποιος είναι, και παίρνουν την απόφαση να τον οδηγήσουν στο ναό του Ασκληπιού και να του θεραπεύσουν την τύφλα των ματιών του... Το έργο αυτό το Αριστοφάνη ανήκει στα τελευταία του. Έχει πάψει πλέον να κάνει πολιτική κριτική και έχει παραχωρήσει τη θέση του στην κοινωνική κριτική, δηλαδή στο σατιρισμό απλών ανθρώπινων περιπτώσεων.
  9. 35. Εγκώμιων ωρίμων γυναικών - Stephen Vizinczey (σελ 301, Αλεξάνδρεια 2003, 7/10) 36. Ο συντηρητής των κεραμικών - Philip K. Dick (σελ 156, Λυχνάρι 1988, 8/10) 37. Ρήσος - Ευριπίδης (σελ 170, Ζήτρος 2007) 38. Καλλίμορφη - Μιχάλης Μανωλιός (σελ 350, Κέδρος 2020, 7/10) 39. Πλούτος - Αριστοφάνης (σελ 205, Ζήτρος 2007)
  10. Yesterday
  11. GeoVa

    Τι διαβάζετε;

    Ξεκίνησα το Σαλώμη, του Oscar Wilde.
  12. vaggelis

    50 Βιβλία για το 2024

    01. Η συντροφιά του δαχτυλιδιού - Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν (490) 10/10 02. Οι δύο πύργοι - Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν (414) 10/10 03. Η επιστροφή του βασιλιά - Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν (399) 10/10 04. Το Σιλμαρίλλιον - Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν (487) 10/10 05. Το δυσάρεστο επάγγελμα του μίστερ Χoγκ - Ρόμπερτ Χαϊνλάιν (173) 7/10 06. Ο σταυρός και η ημισέληνος - Αρίγκο Πετάκο (277) 8/10 07. Από τον Μοντεζούμα στους πολέμους των Σεμινόλ - Τσαρλς Ντε Γουλφ Μπρόουνελ (214) 9/10 08. Από την Ποκαχόντας μέχρι τον τελευταίο των Μοϊκανών - Τσαρλς Ντε Γουλφ Μπρόουνελ (190) 9/10 09. Από τα Έξι Έθνη μέχρι τους πολέμους του Μαύρου Γερακιού - Τσαρλς Ντε Γουλφ Μπρόουνελ (160) 9/10 10. Από τους αγώνες των Τσέροκι μέχρι τον ξεσηκωμό των Σιού - Τσαρλς Ντε Γουλφ Μπρόουνελ (224) 9/10 11. Από τη συντριβή των Ίνκας στους Αραουκάνους της Χιλής - Τσαρλς Ντε Γουλφ Μπρόουνελ (227) 9/10 12. Γεώργιος Καραϊσκάκης, Η άγνωστη βιογραφία - Κωνσταντίνος Παπαρηγόπουλος (232) 8/10 13. Γιατί το Βυζάντιο; - Μισέλ Καπλάν (389) 9/10 14. Η φρουρά του διαβόλου - Τζωρτζ Ρόμπερτ Έλφορτ (427) 9/10 15. Σε θανάσιμη σύγκρουση - Γκότλομπ Χέρμπερτ Μπίτερμαν (467) 9,5/10 16. Νεκρικοί διάλογοι - Λουκιανός (363) 10/10 17. Σάτιρα θανάτου και Κάτω Κόσμου - Λουκιανός (479) 10/10 Το βιβλίο περιλαμβάνει τα εξής έργα: "Περί πένθους", "Κατάπλους ή Τύραννος", "Χάρων ή Επισκοπούντες", "Μένιππος ή Νεκυομαντεία" και "Νεκρικοί Διάλογοι". Από το τίτλο μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι επιλέχθηκαν κείμενα που σατιρίζουν τον θάνατο και τον Κάτω Κόσμο. Όλα τους είναι πολύ καλά.
  13. Last week
  14. CarmageChaos

    Τι διαβάζετε;

    Τελείωσα Roadside picninc και night of the long knives ( του Leiber) όταν προλάβω θα γράψω άποψη στα αντίστοιχα threads και επίσης διάβασα και το ιστορίες του καλού θεουλη του Ρίλκε το οποίο το βαρέθηκα πολύ. Τώρα έχω ξεκινήσει Πεσσόα, Τον εικονογραφημένο άνθρωπο του Μπραντμερί, και το Τελός της αθωότητας του King.
  15. CarmageChaos

    Jack Vance's Dying Earth....

    The Eyes of the Overworld - Τα μάτια του ανώτερου κόσμου. Γενικότερα από τι έχω καταλάβει ο Βανς θεωρείται πολύ σημαντικός για τον κόσμο του φανταστικού και οι επιρροές φαίνονται όχι μόνο στη λογοτεχνία αλλά και σε άλλα μέσα όπως dnd, video games κλπ. Γραφεί πρώτη φορά για τον κόσμο της ετοιμοθάνατης γης το 1950, και επιστρέφει το 1965 με το δεύτερο βιβλίο και καινούργιο πρωταγωνιστή τον αντιήρωα Κουζέλ. Μιας και πρόκειται για αυτοτελής ιστορίες το πρώτο βιβλίο και από τι έχω καταλάβει το σύνολο της φανταστικής κοινότητας θεωρεί το δεύτερο ως και το καλύτερο, ξεκίνησα από αυτό, το ταξίδι μου σε αυτόν τον κόσμο που αργοπεθαίνει και ίσως αύριο κιόλας ο ήλιος να δύσει. Ο πρωταγωνιστής Κουζέλ πρόκειται για ένα αντιήρωα ο οποίος δε φαίνεται να έχει κάποιο σκοπό, σε αντίθεση με τον Έλρικ για παράδειγμα που τον κινεί το αίσθημα της δικαιοσύνης. Ο Κουζέλ δεν να έχει ιδανικά, ή να επιδιώξει κάτι, τον ενδιαφέρει μόνο το τώρα, πως θα επιβιώσει και αν του φερθείς άσχημα πως να πάρει το αίμα του πίσω. Είναι ο τύπος που δε σηκώνει τα it's just a prank bro, και θα σκοτώσει χωρίς ιδιαίτερες τύψεις. Προσωπικά σοκαρίστηκα αρκετά σε ορισμένα σημεία με το πόσο σκληρά φέρθηκε και σε καμία περίπτωση δε θα έλεγα πως ο χαρακτήρας είναι συμπαθής. Η πονηριά του και ο τρόπος που βρίσκει να βγει σώος από μπελάδες τον κάνει ενδιαφέρον αλλά σε καμία περίπτωση συμπαθή. Στο μεγάλο ταξίδι που θα κάνει Ο Κουζελ ο Βανς ξεδιπλώνει τη φαντασία και παρουσιάζει έναν πολύ ωραίο κόσμο, με χαρακτήρες κάπως ενδιαφέρων αλλά αυτό που τους κάνει να ξεχωρίζουν δε είναι τόσο ο χαρακτήρας τους αλλά η θέση τους στον κόσμο που πλάθει ο Βανς. Ένας ταξιδιώτης ο Κουζελ θα περάσει από πολλά μέρη, θα γνωρίσει πολλές κοινότητες η κάθε μία διαφορετική από την άλλη, όλες όμως διακατέχονται από μια αύρα τραγικότητας, που πλαισιώνει όλο τον κόσμο του δύοντα ήλιου. Ακόμα και το ευφάνταστα τέρατα του δε φαίνεται να ξεφεύγουν από αυτό το στυλ. Δε πρόκειται για απλώς άβουλα αιμοβόρα πλάσματα, σαφώς είναι αιμοβόρα αλλά και αυτά κομμάτι του κόσμου, με τη δική τους ιστορία. Παρόλα αυτά, ακόμα και έτσι έχουν πολύ δευτερεύοντα χαρακτήρα στην ιστορία, με ελάχιστες εμφανίσεις, επιτρέποντας την τραγικότητα και πανουργία των ανθρώπων να είναι πάντα πρώτο πλάνο. Το βιβλίο αποτελείται από 7 ιστορίες και τις βρήκα όλες τρομερά ευφάνταστες κάθε μία ξεχωριστή από την προηγούμενη, με τον Κουζέλ να πρέπει να προσαρμοστεί καταλλήλως κάθε φόρα. Με τράβηξε πάρα πολύ ο κόσμος του, περισσότερο από τον πρωταγωνιστή και το τελείωσα σε δύο μέρες. Η 5η ιστορία, '' Οι προσκυνητές'' αυτή με τη λιγότερη δράση, ήταν αυτή που ευχαριστήθηκα και περισσότερο, καθώς το βασικό της θέμα ήταν το ταξίδι και μου αρέσουν ιστορίες με ταξίδια. Το τέλος μου φάνηκε τέλειο. Και έχω αρκετά υψηλές προσδοκίες για το επόμενο βιβλίο. Γενικότερα πολύ εύκολα θα το πρότεινα το βιβλίο άλλωστε δεν είναι και πολύ μεγάλο 250 σελίδες, με μόνη επιφύλαξη τον Κουζέλ, που νομίζω είναι προς chaotic evil μεριά. Αλώστε σε μία από τις ιστορίες βιάζει μια κοπέλα και όπως και να το κάνεις μετά από αυτό, το να τον δεις θετικά είναι πολύ δύσκολο.
  16. Άρα έχεις ακόμα καιρό για να δεις τη μετάβαση από το ένα βιβλίο στο άλλο. Προσωπικά όταν τελείωσα το Δάκρυ του Ουρανού και πήγα στο Θυρεό του Λέοντος, είχα προχωρήσει τέσσερεις μέρες και το πρώτο κεφάλαιο έπαιξε το ρόλο σύνδεσης. Εδώ είμαστε για όποια ερώτηση θέλεις, μόνο μην χρησιμοποιείς τον πληθυντικό, είμαι αρκετά γέρος και χωρίς αυτόν!
  17. Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Ναι έχω κάνει σχεδιάγραμμα και είμαι στο στάδιο να ξεκινήσω το πρώτο κεφάλαιο του πρώτου βιβλίου.
  18. Μπορείς να συνεχίζεις από το σημείο που τελειώνει το ένα βιβλίο κυριολεκτικά ή να ξεκινάς μερικές μέρες μετά. Αυτό θα το δεις όταν φτάσεις εκεί. Δεν χρειάζεται να σε απασχολεί από τώρα. Έχεις γράψει σχεδιάγραμμα; Σε ποιοα στάδιο βρίσκεσαιι;
  19. Καλησπέρα σας Έγινα πρόσφατα μέλος στο forum και ευχαριστώ για την υποδοχή. Μήπως μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές, για να γράψει κάποιος τριλογια στο είδος του φανταστικού; Για παράδειγμα, πώς απ το τέλος του ενος βιβλίου πάω στην αρχή του άλλου που θα είναι η συνέχεια? Ευχαριστώ
  20. Διαβάζω το ένας ξένος στην πόλη. Δεν το έχω ολοκληρώσει για να γράψω κριτική, κάθε άλλο. Μόλις το ξεκίνησα. Αλλά ήθελα να σχολιάσω την φοβερή σκέψη του Ρίτσερ, έκοψε το κάπνισμα για να μην χρειάζεται να κουβαλάει ένα πακέτο τσιγάρα και σπίρτα. Μιλάμε πρακτικός μέχρι τρέλας!
  21. until

  22. Andrir

    Συγγραφικοί Στόχοι 2024

    Ναι, ουσιαστικά ξεναγεί τον αναγνώστη στην επιστήμη της αστρονομίας. Μέσα από αυτό το φανταστικό ταξίδι γύρω από τον Γαλαξία μας ο αναγνώστης αποκτάει γνώσεις σύγχρονης αστρονομίας και αστροφυσικής.
  23. Roubiliana

    Συγγραφικοί Στόχοι 2024

    2. Έκδοση στην Ελλάδα, έτοιμο για προπαραγγελία. 3. Έκδοση στο εξωτερικό, επιτυχής. 5. 4 διηγήματα. Για να δούμε τί θα καταφέρουμε μέχρι τέλη Ιούνη που θα ολοκληρωθεί το εξάμηνο.
  24. Δημήτρης

    50 Βιβλία για το 2024

    1) Ωρόρα: Ιστορίες αίματος και πάθους (σελ 240) 2) Συλλογικό έργο: Δράκοι στο φθινοπωρινό δειλινό (σελ 552) 3) Συλλογικό έργο: Δράκοι στη χειμωνιάτικη νύχτα (σελ 512) 4) Συλλογικό έργο: Δράκοι στην ανοιξιάτικη αυγή (σελ 464) 5) Συλλογικό έργο: Ο καιρός των διδύμων (σελ 504) 6) Συλλογικό έργο: Ο πόλεμος των διδύμων (σελ 464) 7) Συλλογικό έργο: Η δοκιμασία των διδύμων (σελ 368) 8 Ωρόρα: Ιστορίες από παράδοξες διαστάσεις (σελ 240) 9) Scott Smith: Τα ερείπια (σελ 509) 10) Ira Levin: Οι μυστηριώδεις γυναίκες του Στέπφορντ (σελ 128) 11) Gillian Flynn: Το κορίτσι που εξαφανίστηκε (σελ 643) 12) David J. Lieberman: Mindreader- Διαβάζοντας το μυαλό των άλλων (σελ 302) 13) Norman Ohler: Υπερδιέγερση- Τα ναρκωτικά στο τρίτο Ράιχ (σελ 413) 14) Ωρόρα: Ιστορίες μελλοντικού ερωτισμού (σελ 238) 15) Dean Koontz: Χωρίς επιζήσαντες (σελ 411) 16) Pat Cadigan: Όμορφο αγόρι πέρνα απ' την άλλη μεριά... (σελ 189) 17) Bruce Sterling: Σπάιντερ Ρόουζ (σελ 188) 18) Lois McMaster Bujold: Πένρικ και Δυσδαιμόνα (σελ 403) 19) H. G. Wells: Ο πόλεμος των κόσμων (σελ 279) 20) A. E. van Vogt: Ο ανυπεράσπιστος κολοσσός (σελ 237) 21) Ωρόρα: Ιστορίες με άλογα (σελ 240) 22) Robert Heinlein: Το δυσάρεστο επάγγελμα του μίστερ Χογκ (σελ 173) 23) Συλλογικό έργο: Δράκοι στα βασίλεια των νάνων (σελ 528) 24) Συλλογικό έργο: Δράκοι ενός μεγαλόπρεπου ουρανού (σελ 528) 25) Συλλογικό έργο: Δράκοι του μάγου της κλεψύδρας (σελ 368) 26) Συλλογικό έργο: Δράκοι στη φλόγα του καλοκαιριού (σελ 784)
  25. Φάντασμα

    Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε;

    Dune: Part Two Εξαιρετικά ειδικά εφέ, εντυπωσιακές σκηνές δράσης και καλή ιστορία επ. φαντασίας. Την απόλαυσα, αν και δεν έχω διαβάσει κάποιο από τα βιβλία της σειράς Dune. Godzilla Minus One Πολύ καλή Γιαπωνέζικη δραματική ταινία επ. φαντασίας. Εντυπωσιακές σκηνές με αρκετά καλά ειδικά εφέ. Η δραματική ιστορία της ταινίας μου άρεσε περισσότερο από τις αμερικάνικες ταινίες με τον Γκοτζίλα.
  26. WILLIAM

    Συγγραφικοί Στόχοι 2024

    Είναι μυθιστόρημα το οποίο περιέχει και ανάλογες γνώσεις δηλαδή;
  27. BladeRunner

    50 Βιβλία για το 2024

    Ο ελέφαντας. Σύμφωνα με τα κιτάπια μου, τούτο το βιβλίο το αγόρασα με ένα μόλις ευρώ, τον Νοέμβριο του 2010. Και τόσα χρόνια μετά, αποφάσισα επιτέλους να το διαβάσω, γιατί αυτές τις μέρες έχω διάθεση για διηγήματα και μικρές ιστορίες. Λοιπόν, πρόκειται για μια φοβερά διασκεδαστική συλλογή μικρών και πολλών διηγημάτων, με τα οποία ο Μρόζεκ σατιρίζει τη ζωή στην Πολωνία υπό καθεστώς ολοκληρωτισμού και αυταρχισμού. Σουρεαλιστικά διηγήματα, γεμάτα παράλογες και παράξενες καταστάσεις, με υπέροχο, διαβρωτικό χιούμορ, που φέρνει αβίαστα γέλιο αλλά συνάμα σε βάζει σε διάφορες σκέψεις για την παράνοια και την τρέλα των ολοκληρωτικών καθεστώτων. Πολύ ωραίο υλικό, ό,τι πρέπει για μια ευχάριστη και γρήγορη ανάγνωση, που δίνει και λίγη τροφή για σκέψη. -Μάιος 66. Ντάσιελ Χάμετ - Νεκρές γυναίκες (σελ. 301). 8/10 67. Καμιλέρι/Λουκαρέλι/Ντε Κατάλντο - Δικαστές (σελ. 203). 8/10 68. Σλάβομιρ Μρόζεκ - Ο ελέφαντας (σελ. 190). 8/10
  28. Andrir

    Συγγραφικοί Στόχοι 2024

    Καλημέρα, είμαι καινούργιος εδώ αλλά και στον χώρο των συγγραφέων. Φέτος κυκλοφόρησε το πρώτο βιβλίο μου <το ταξίδι του ήλιου>, εκδόσεις Οσελότος. Είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος και φυσικά το θέμα είναι περί αστρονομίας. Δεν ανήκει στα επιστημονικά βιβλία, περιγράφει ένα φανταστικό ταξίδι στον Γαλαξία μας. Έχω ετοιμάσει άλλα 2 βιβλία, και ελπίζω να μπορέσω να προχωρήσω στην έκδοση ενός από αυτά.
  29. Roubiliana

    Οι εκδόσεις μας

    Η πρώτη μου πώληση στο εξωτερικό. Μπαίνετε, ακούτε δωρεάν και, ελπίζω, πατάτε κι ένα like.
  1. Load more activity
×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..