Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Today
  2. Yesterday
  3. BladeRunner

50 Βιβλία για το 2019

Ίλιγγος. Σχόλιο εδώ: Γιάννη Μαρή έχετε διαβάσει; -Απρίλιος 52. Σεμπάστιαν Φίτσεκ - "Η θέση 7Α" (Διόπτρα, 2019, σελ. 471). 8.5/10 53. Συλλογικό - "Βρόχος" (Λυκόφως, 2019, σελ. 151). 7/10 54. Τζ. Π. Ντίξον - "Η ιστορία του χειρούργου" (Οξύ, 2019, σελ. 78). 8.5/10 55. Ζαν-Μπατίστ Αντρεά - "Βασίλισσά μου" (Στερέωμα, 2019, σελ. 163). 8/10 56. Ζορζ Σιμενόν - "Το μπλε δωμάτιο" (Άγρα, 2007, σελ. 210). 8.5/10 57. Ζ. Ρ. Πέντρο - "Το δικό σου πρόσωπο θα είναι το τελευταίο" (Πόλις, 2019, σελ. 253). 8.5/10 58. Αλεσάντρο Μπαρίκο - "Μίστερ Γκουίν" (Πατάκης, 2019, σελ. 316). 8/10 59. Άαρον Άπελφελντ - "Μπάντενχαϊμ 1939" (Εστία, 2008, σελ. 162). 8/10 60. Άκης Παπαντώνης - "Καρυότυπος" (Κίχλη, 2014, σελ. 117). 7/10 61. Λουίτζι Μπαρτολίνι - "Ο κλέφτης των ποδηλάτων" (Μεταίχμιο, 2017, σελ. 189). 7/10 62. Άλεξ Μιχαηλίδης - "Η σιωπηλή ασθενής" (Διόπτρα, 2019, σελ. 412). 6.5/10 63. Τζος Μάλερμαν - "Bird Box" (Οξύ, 2019, σελ. 322). 9/10 64. Άντονι Χόροβιτς - "Η λέξη είναι φόνος" (Διόπτρα, 2019, σελ. 406). 8.5/10 65. Τζο Χιλ - "Παράξενος καιρός" (Bell, 2019, σελ. 542). 8.5/10 66. Γιάννης Μαρής - "Ίλιγγος" (Άγρα, 2013, σελ. 309). 7.5/10
  4. Ίλιγγος Πέμπτο βιβλίο του Γιάννη Μαρή που διαβάζω και είναι το τρίτο που το βαθμολογώ με τέσσερα αστεράκια, δίχως να διστάσω στιγμή. Πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον και αρκετά αγωνιώδες αστυνομικό μυθιστόρημα, με πρωταγωνιστή τον ιδιαίτερα συμπαθή και οξυδερκή αστυνόμο Μπέκα, ο οποίος κατά τη γνώμη μου δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από τον επιθεωρητή Μαιγκρέ ή άλλους παραπλήσιους αστυνομικούς. Βασικό θέμα της ιστορίας είναι μια υπόθεση αρχαιοκαπηλίας, αν και ξεκινάει με έναν νεαρό άντρα να ξυπνάει σε ένα άγνωστο σπίτι (και χωρίς να θυμάται πολλά από το προηγούμενο βράδυ), στο μπάνιο του οποίου ανακαλύπτει έναν νεκρό που δεν αναγνωρίζει. Θα αρχίσει να ψάχνει μόνος του για να βγάλει μια άκρη, μέχρι που θα βρει μπροστά του τον αστυνόμο Μπέκα. Ε, τότε θα αρχίσει μια σειρά από έρευνες, παρακολουθήσεις και ανακρίσεις, που θα οδηγήσουν σε μια σπείρα αρχαιοκάπηλων. Κατά την όλη έρευνα και το αναμενόμενο κυνηγητό, ο Μπέκας θα βρεθεί πολλές φορές σε αδιέξοδο και ίσως θα πάρει κάποιες λάθος αποφάσεις, όμως τα λαγωνικά του επιπέδου του πάντα καταφέρνουν να βρουν τον σωστό δρόμο... Ο Μαρής έγραψε τη συγκεκριμένη ιστορία σε ογδόντα εννιά συνέχειες στην εφημερίδα Απογευματινή και εκδόθηκε για πρώτη φορά σε βιβλίο το 2013, από τις εκδόσεις Άγρα. Όπως καταλαβαίνετε, η όλη δομή του βιβλίου είναι έτσι ώστε να κρατάει τον αναγνώστη σε υπερδιέγερση, κάνοντάς τον να διαβάζει το ένα κεφάλαιο μετά το άλλο, δίχως πολλές διακοπές. Πάντως απορώ πώς άντεχαν οι τότε αναγνώστες να περιμένουν το επόμενο κεφάλαιο. Όσον αφορά τη γραφή, είναι απλή και λειτουργική, με λιτές περιγραφές και ζωντανούς διαλόγους, σίγουρα βοηθάει στη γρήγορη και ξεκούραστη ανάγνωση του βιβλίου. Γενικά πρόκειται για ένα ψυχαγωγικό και ευκολοδιάβαστο αστυνομικό μυθιστόρημα, ό,τι πρέπει για να περάσει ευχάριστα η ώρα. 7.5/10
  5. Δημήτρης

Τι βιβλία αγοράσατε;

Από ιδιώτη με 20 ευρώ: - Γκράχαμ Μάστερτον: Καθρέφτης (Jemma Press) Και από Πρωτοπορία με 110 ευρώ: - Τζος Μάλερμαν: Bird box (Οξύ) - Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν: Φωτιά και αίμα (Anubis) - Μπράντον Σάντερσον: Πολεμοφόρος Α', Β' (Φανταστικός Κόσμος) - Ζαχαρίας Σίτσιν: Τα Χρονικά της Γης 2- Σκάλα προς τον ουρανό (Αρχέτυπο) - Ζαχαρίας Σίτσιν: Τα Χρονικά της Γης 3- Οι πόλεμοι των θεών και των ανθρώπων (Αρχέτυπο) - Ζαχαρίας Σίτσιν: Τα Χρονικά της Γης 6- Αποκαλύπτοντας τον κώδικα του κόσμου (Αρχέτυπο) - Σωκράτης Μπουζούκας: Η αδελφότητα του Κθούλου (Πηγή) - Συλλογικό έργο: Ανθολογία επιστημονικής φαντασίας (Κάκτος) - Βασίλης Μπαμπούρης: In Extremis- Στα άκρα της ανθρώπινης φύσης (Έσοπτρον) - Πέτρος Χαρτοκόλλης: Ιδανικοί αυτόχειρες- Έλληνες λογοτέχνες που αυτοκτόνησαν (Εστία)
  6. jjohn

Ελληνικό setting

Εγώ προσωπικά προτιμώ πάντως να ζω στην Ελλάδα (και ας μην ζω βέβαια, αλλά το υπόσχομαι θα επιστρέψω!!!), όπου κάθε της γωνιά μυρίζει παράδοση (που λέει και ο αναμφίβολλα αξιότερος εμού Μητροπολίτης Μεσογαίας Νικόλαος) παρά σε ένα ψεύτικο χολιγουντιανό σέττινγκ. Ας τα εξετάσουμε αναλυτικά τα τρία είδη: 1. ΕΦ: Οκ, και εμένα μου φαίνεται λίγο παράδοξο το ΕΦ σε Ελληνικό σέττινγκ, γιατί "λεφτά υπάρχουν δεν...", αλλά αν η ιστορία είναι καλή, ε, κλάιν δε πα να 'ναι τοποθετημένη και στο Κωλοκοτρωνίτσι. Εξάλλου μου φαίνεται περισσότερο αστείο να μου απαγάγουν έναν μέσο Αμερικάνο αιμομίκτη Ρέντνεκ, απ' την Γκόλφω 2. Τρόμου: Σόρρυ κιόλας, αλλά έχουμε τόσους μύθους/παραδόσεις/θρύλους που αν δεν μπορείς να σκεφτείς εσύ ιστορία σε Ελληνικό σέττινγκ, μάλλον φταίει η έμπνευση σου και όχι κάτι άλλο (εγώ κάποτε έγραψα μέχρι και Βυζαντινό χόρρορ -άπατο πήγε (και καλά έκανε θα πω τώρα) ) 3. Φαντασία: Παρομοίως. Και γενικά επειδή μας μάθανε σε έναν τρόπο σκέψης που λέει ότι Ελληνικό setting = χαχα δεν σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε κολλημένοι σε αυτόν λες και λόγος Θεού (και αυτό είναι κάτι που ως ερευνητής θα πρέπει να το γνωρίζεις ο ίδιος, εδώ εγώ που είμαι νεούδι και έχω αρχίσει να το συναντώ μπροστά μου) --- Επίσης γιατί ξένο σέττινγκ σημαίνει απαραίτητα αμερική;
  7. Κριτική Αναγνώστη Καλή συνέχεια!
  8. Unicron

Μυϊκή Μάζα

Καλή επιτυχία!
  9. Novelistgr

Website αυτοεκδοσης

Το πλάνο είναι όμως να μπορέσει να το πουλήσει online και όχι απλά να τα δίνει δωρεάν .
  10. Solonor

Website αυτοεκδοσης

Με ένα απλό googlάρισμα https://www.openbook.gr/ https://free-ebooks.gr/
  11. Unicron

Ελληνικό setting

Τίποτα απ' όλα αυτά. Αναφέρω απλά τι πιστεύω εγώ, με βάση τα προσωπικά μου γούστα. Φυσικά και είσαι ελεύθερος να γράψεις όπως εσύ επιθυμείς. Όπως είμαι ελεύθερος και εγώ να εκφράσω τη γνώμη μου, λέγοντας πως προσωπικά δεν μου αρέσει κάτι.
  12. Unicron

Το Ρούσο Ρουμάνι

Καλή επιτυχία!
  13. Κριτική Μηχανικού 🙂 Καλή συνέχεια!
  14. Silvertooth

Game of Thrones (2011-2017,2019)

Τη βλέπω ακόμα τη σειρά. Χωρίς τον ίδιο ενθουσιασμό που είχα στην αρχή, όχι τόσο επειδή πλέον παρεκλίνει από τα βιβλία, όσο γιατί το αυτοσχέδιο σενάριο από 5η σεζόν και έπειτα δεν είναι αρκετά καλογραμμένο και οι χαρακτήρες έχουν δουλευτεί επιφανειακά. Ωστόσο έχει πολλά καλά στοιχεία ως σειρά σε όλες τις σεζόν.
  15. Roubiliana

Η κυρά της λήθης

Δε θα επαναλάβω τους παραπάνω, να προσθέσω μόνο ότι εγώ μπόρεσα να μπω στη θέση της ηρωίδας. Με έπεισες.
  16. DinoHajiyorgi

Ελληνικό setting

Εντάξει. Όπως θέλεις. Ρωτώ πάλι: Τι σε κόφτει πως γράφω εγώ. Έχεις αναλάβει ιερή αποστολή να σώσεις το φανταστικό στην Ελλάδα; Θες να γράφουμε όλοι σε αμερικάνικο setting για... Έλληνες αναγνώστες; Σου χαλάμε την πιάτσα; Τι δεν καταλαβαίνω;
  17. Novelistgr

Website αυτοεκδοσης

Καλησπέρα σας ,ετοιμάζω ένα project ένα website που θα αφήνει τους νεους και μη συγγραφείς να ανεβάζουν και να εκδίδουν το σύγγραμα τους σε ebookχωρίς να χρειάζεται να πάνε σε κάποιον εκδοτικό οίκο .Είτε να το αναθέτουν δωρεάν είτε να βάζουν κάποια τιμή που ορίζουν και να περνούν κατευθείαν τα λεφτά από την πώληση πλην μικρού ποσοστού από την πώληση για τα έξοδα λειτουργίας της ιστοσελίδας .Πως φαίνεται σαν ιδέα στο συγγραφικό κοινό;
  18. Unicron

Ελληνικό setting

Νομίζω πως το μέσο που χρησιμοποιείς, είτε είναι χαρτί είτε φιλμ, δεν έχει τόση σημασία. Σημασία έχει η ιστορία που διηγείσαι και αν αυτή μπορεί να σταθεί εξίσου καλά σε οποιοδήποτε σκηνικό.
  19. DinoHajiyorgi

Ελληνικό setting

Και γιατί είναι αυτό σημαντικό έτσι ώστε να μου αποτρέπει να γράφω σε ελληνικό setting; Γιατί; Όποιου δεν του αρέσει να μην το διαβάσει. Γράψε όπως νομίζεις, θα γράψω όπως νομίζω και ο καθένας θα πάρει τον δρόμο του. Και γιατί ξανά μανά συγχέεις την συγγραφή με τον κινηματογράφο; Μιλάμε για δύο διαφορετικές βιομηχανίες. Δεν θα αναλωθώ εδώ στα γιατί του σινεμά. Εδωπέρα ασχολούμαστε στη συγγραφή (πεζού λόγου, όχι σεναρίου). Αν νομίζεις ότι γράφοντας με τον δικό σου τρόπο, στον κόσμο της συγγραφής, θα κερδίσεις περισσότερους αναγνώστες, τότε βουρ, όρμα και αέρα στα πανιά σου. Μην καίγεσαι για μένα, επιλογή μου να το παλεύω με τον δικό μου τρόπο.
  20. AlienBill

Ελληνικό setting

Unicron αυτό συμβαίνει γιατί στη χώρα μας προτιμούμε τη φθηνή λύση σε ότι αφορά τις ταινίες και τις σειρές. Δεν υπάρχουν κινηματογραφικά στούντιο όπως υπήρχαν στις δεκαετίες του 60 και του 70, αλλά ο εκάστοτε κινηματογραφιστής, με δικά του πενιχρά μέσα, καλείται να κάνει ταινία. (Αντε να πάρει κάποια ψίχουλα από σπόνσορες και από το Κέντρο κινηματογράφου). Ακόμη κι έτσι όμως, έχουμε κάποια δείγματα όπως "το κακό", "η μέδουσα", "το καταφύγιο 2: Το μονοπάτι του πάγου" (αυτό προβλήθηκε πρώτη φορά πέρισι), Αδάμαστος κλπ. Ουδεμία σχέση έχουν όλα αυτά με τη λογοτεχνία. Στη λογοτεχνία ο καθένας, ελεύθερα, μπορεί να δημιουργήσει. Δεν περιορίζεται από κάποιο μπάτζετ στα όσα αφηγείται. Στα λόγια μου ερχόμαστε: Το γεγονός ότι οι ΗΠΑ έχουν τη δυνατότητα να κάνουν αβέρτα σειρές και ταινίες, δεν σημαίνει ότι είναι λάθος το φανταστικό να τοποθετείται στην Ελλάδα.
  1. Load more activity

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..