Jump to content

Διαπραγμάτευση συμβολαίων έκδοσης


Guest melissoula
 Share

Recommended Posts

Αλήθεια, επιστρέπεται να πω ποιος μεγάλος εκδοτικός την 'έφερε' στον φίλο μου; Δεν έχω πρόβλημα, προσωπικά...

 

Να σου κάνω και μία ερώτηση, βρε μελισσούλα, και συγγνώμη δηλαδή. Δεν είσαι υποχρεωμένη να απαντήσεις.

 

Πώς μπορείς με τόση χαρά που πρόκειται να γίνει πραγματικότητα το όνειρό σου, να σκέφτεσαι πώς θα γίνεις εκατομμυριούχος απ'αυτό;

Είναι ειλικρινής ερώτηση, από μία συγγραφέα που αγαπάει τη συγγραφή προς μία άλλη...

Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    16

  • greenmist

    11

  • Blondbrained

    11

  • dolph

    10

Αλήθεια, επιστρέπεται να πω ποιος μεγάλος εκδοτικός την 'έφερε' στον φίλο μου; Δεν έχω πρόβλημα, προσωπικά...

Δε νομίζω ότι το forum έχει πρόβλημα αν κάνεις κάτι τέτοιο. Τουναντίον, μπορεί κάποιοι να βρουν χρήσιμη μια τέτοια πληροφορία.

 

Δεν είμαι δικηγόρος, ωστόσο στη θέση σου δε θα το έκανα. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα ο εκδοτικός οίκος να σε κατηγορήσει για συκοφαντική δυσφήμιση.

 

Ξέρω ότι το ψειρίζω αλλά το καθήκον μου το έκανα. Ενήλικη είσαι, κάνε ό,τι επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, όσον αφορά στην όλη υπόθεση της melissoulas, -και ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι έχεις δημιουργήσει ένα σχετικό θέμα στο φόρουμ melissoula- νομίζω ότι έχει προέλθει από την μή ειλικρινή προσέγγιση τής κοινότητάς μας. Χωρίς να μας δώσει τις ειλικρινείς προθέσεις της, ήρθε και πρόσβαλλε όλους τους νεώτερους λογοτέχνες (ενώ ανήκει και η ίδια σε αυτούς, όπως εν τέλει ομολόγησε!), ήρθε και προσπάθησε να μάθει τους όρους των συμβολαίων όσων έχουν υπογράψει με εκδοτικούς οίκους, για να καταλήξει πού; Να καταλήξει ότι ξέρει καλύτερα απ' όλους μας σε όλα και ότι ίσως και να μην υπήρχε λόγος να μας διαφωτίσει στην ουσία! Μάλιστα, μάς έδωσε να καταλάβουμε ότι δεν την ενδιαφέρουν τα είδη της λογοτεχνίας που ενδιαφέρουν όλους τους υπόλοιπους και μας έχουν φέρει κοντά σε αυτόν τον δικτυακό τόπο και στην ουσία εμμέσως-πλην σαφώς, η παρουσία της εδώ αφορούσε μόνο την προσπάθειά της να ψαρέψει τί αξίζει και τί όχι, τί μπορεί να μάθει από εμάς και τί όχι.

 

Χμμ, το καλό είναι ότι αυτή η προσέγγιση έχει συγκεκριμένο τέλος: τώρα που δεν «χρειάζεται» άλλο το φόρουμ των «φαντασάδων», θα μας στερήσει την σημαντική παρουσία της.

Εκτός... τί να κάνω ο άνθρωπος, φαντασάς είμαι και εγώ (!) αν όλα αυτά είναι παραμύθια και συνεχίσουμε να υποβαλλόμαστε στην συγκεκριμένη τεχνική έμμεσης ανάκρισης.

Προσωπικά ελπίζω το πρώτο.

 

By the way, που λέμε και εμείς στο Ελλάντα: αν έχεις γράψει mainstream και μάλιστα σε θέλουν οι συγκεκριμένοι τρεις οίκοι... τί στο καλό ήθελα να πώ; @%$^# το άλτσχάιμέρ μου!!!

 

ΥΓ. Τα ανωτέρω είναι γραμμένα βάσει της όλης αίσθησης που έχω λάβει από τα δύο topics που έχεις ξεκινήσει. Σαφώς και θα έχει και τρύπες το σκεπτικό μου, απλά παραθέτω το feeling που έχω αποκομίσει.

Τωρα αν γράψω "στα έλεγα στο άλλο τόπικ" θα γίνω άδικα κακός;

 

Αλήθεια, επιστρέπεται να πω ποιος μεγάλος εκδοτικός την 'έφερε' στον φίλο μου; Δεν έχω πρόβλημα, προσωπικά...

Πες απλά για τα ποια είναι τα βιβλία του κάποια στιγμή, ένα σωρό φανταζοειδή γράφονται στο Ελλάντα και περνάνε απαρατήρητα επειδή κανένας δεν τα προβάλλει. Τα υπόλοιπα θα τα συνδυάσουμε όσοι έχουμε διαβάσει τα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Α, να πω και για την δική μου εμπειρία, με την ευκαιρία. Έχω υπογράψει με τις εκδόσεις Χαραμάδα, και είμαι σουπερ ντούπερ ικανοποιημένη από τους όρους (και τους χρόνους, και τα ποσοστά), αλλά ΚΥΡΙΩΣ ειμαι απόλυτα ικανοποιημενη από τον άνθρωπο-εκδότη :)

Και μια και πιάσαμε τις καλές κουβέντες, το αυτό και με το παραπάνω ισχύει για μένα και τον "Τρίτωνα".

Link to comment
Share on other sites

Nihilio δεν θα έχεις άδικο, ούτε κακός θα γίνεις.

Απλά δεν ήθελα να διαμορφώσω την κρίση μου τόσο νωρίς, αλλά στο δεύτερο topic ένιωθα πιά ότι έπρεπε να εκφράσω αυτά που ένιωθα.

 

Συγχαρητήρια στην Blondbrained που επισημαίνει κάτι που είναι το σημαντικότερο στις και επαγγελματικές σχέσεις: η συνεργασία· το αίσθημα ότι με αυτόν που έχεις απέναντί σου μιλάς την ίδια γλώσσα.

Τί να το κάνω το 2-3% παραπάνω όταν θα μαλώνω με τον εκδότη, ή θα βάζουμε δικηγόρους να λύσουν τα προβλήματα;

Αν ο εκδότης πιστεύει στον συγγραφέα και ο συγγραφέας στον εκδότη, τότε νομίζω ότι και οι δύο θα κερδίσουν.

Φυσικά θα ρωτήσει κάποιος: «και πώς θα ξέρω ότι ο απέναντι είναι σωστός, ή ότι δεν θα αποδειχτεί σκάρτος;» και δεν θα υπάρξει εύκολη απάντηση.

Πώς ξέρεις ότι ο νέος εραστής είναι αυτό που ψάχνεις; Πώς ξέρεις ότι ο νέος φίλος δεν θα σε προδώσει; Δεν το ξέρεις.

Οπότε, όπως σε όλα στην ζωή σου, προσέχεις και εμπιστεύεσαι και το ένστικτό σου κάπου-κάπου.

Βάλε και έναν δικηγόρο να βοηθήσει, και ακριβώς επειδή είναι γιορτές, μην εξαναγκαστείς σε υπογραφή συμβολαίου πρίν να είσαι έτοιμη και με στήριξη δικηγόρου.

 

Όλα τα άλλα καταλήγουν σε αυτό που είπα εξ' αρχής: οι διαπραγματεύσεις στηρίζονται στο ειδικό βάρος της κάθε πλευράς.

Αν είναι το πρώτο βιβλίο κάποιου, δεν πιστεύω ότι μπορεί να το «παίξει» Dan Brown.

Εκτός αν είναι τόσο τέλειο το βιβλίο. Αλλά θα ρωτήσω: ποιός εμφανίζεται με ένα τέλειο πρώτο βιβλίο χωρίς να έχει πάρει χαμπάρι κανείς την δυναμική του;

Είναι δυνατόν ο dolph, στα τριανταεπτά του και με λίγα διηγήματα δημοσιευμένα, που έχουν αποσπάσει γερή (και εννοείται καλόπιστη) κριτική, να εμφανιστεί με το τέλειο μυθιστόρημα;

Είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το πρώτο βιβλίο κάποιου, δεν πιστεύω ότι μπορεί να το «παίξει» Dan Brown.

Εκτός αν είναι τόσο τέλειο το βιβλίο. Αλλά θα ρωτήσω: ποιός εμφανίζεται με ένα τέλειο πρώτο βιβλίο χωρίς να έχει πάρει χαμπάρι κανείς την δυναμική του;

Είναι δυνατόν ο dolph, στα τριανταεπτά του και με λίγα διηγήματα δημοσιευμένα, που έχουν αποσπάσει γερή (και εννοείται καλόπιστη) κριτική, να εμφανιστεί με το τέλειο μυθιστόρημα;

Είναι;

Ναι, είναι, και έχουμε κάμποσα παραδείγματα (πχ τον Κλάιβ Μπάρκερ με τα βιβλία του Αίματος). Αν ο συγγραφέας είναι καλός μπορεί να έχει ένα πολύ δυνατό πρώτο βιβλίο. Διάβαζα κάπου ότι συνήθως στην Ελλάδα αυτό γίνεται με πολλούς συγγραφείς, έχουν ένα πολύ δυνατό πρώτο βιβλίο που το δούλευαν χρόνια αλλά, όταν έρθει η ώρα να εκδώσουν το δεύτερό τους, το αποτέλεσμα είναι ένα αναμάσημα του πρώτου.

 

Το θέμα είναι ότι αν συγγραφέας και εκδότης γνωρίζουν ότι το βιβλίο θα πουλήσει, και πρώτο να είναι το βιβλίο του συγγραφέα, τα ποσοστά θα είναι καλύτερα από αυτά του μέσου πρωτοεμφανίζομενου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι δικηγόρος, ωστόσο στη θέση σου δε θα το έκανα. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα ο εκδοτικός οίκος να σε κατηγορήσει για συκοφαντική δυσφήμιση.

 

Εδώ δεν έχει βγάλει άκρη ο συγγραφέας φίλος μου, θα βγάλω εγώ; Άσε, κι έχω πολλά χρέη τώρα!!! :p

 

Πες απλά για τα ποια είναι τα βιβλία του κάποια στιγμή, ένα σωρό φανταζοειδή γράφονται στο Ελλάντα και περνάνε απαρατήρητα επειδή κανένας δεν τα προβάλλει. Τα υπόλοιπα θα τα συνδυάσουμε όσοι έχουμε διαβάσει τα ποστ.

 

Περισσότερο δεν θέλω να πω το όνομα του ανθρώπου αυτού, γιατί δεν βγήκε να μιλήσει δημόσια γι'αυτό, σ'εμένα και κάτι φίλους τα είπε! Να πω μόνο, πως το πρώτο του βιβλίο ήταν επιστημονικής φαντασίας, εκδόθηκε το 95 και έδωσε άλλη διάσταση στο όνομα Πανδώρα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο, και συγγνώμη ξανά για την αδιακρισία μου, αλλά είναι από καθαρή περιέργεια!

 

Και οι τρεις μαζί σου απάντησαν; (οι μεγάλοι εκδότες, εννοώ).

Πώς το κατάφερες αυτό και μόνο, όχι που σου απάντησαν με ενθουσιασμό, αλλά που σου απάντησαν ταυτόχρονα! ΓΙατί, μη μου πεις ότι πήρες την μία απάντηση, και τους είχες στην αναμονή μέχρι να πάρεις και τις υπόλοιπες! Θα σου βγάλω το καπέλο, και θα σε προσκυνήσω για την υπομονή σου, μιλάμε, αν έκανες τέτοιο πράγμα!!!

Aυτό αξίζει να συζητηθεί, γιατί ίσως είναι καλή τακτική, να τους κρατάς σε αγωνία, να δείχνεις ότι 'χέστηκες' για την απάντησή τους... Όπως όταν κρατάς σε αγωνία έναν άντρα, και του ανάβεις περισσότερο την επιθυμία. Δεν ξέρω, αλλά μια και συζητάμε για τρόπους να ανεβάσουμε το κασέ μας, θα'λεγα να το βάλουμε στα υπόψιν!

 

blackfish.gif kitty.gif

 

(βρήκα τα emoticons) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula
Το θέμα είναι ότι αν συγγραφέας και εκδότης γνωρίζουν ότι το βιβλίο θα πουλήσει, και πρώτο να είναι το βιβλίο του συγγραφέα, τα ποσοστά θα είναι καλύτερα από αυτά του μέσου πρωτοεμφανίζομενου.

 

.... όμως, όσο πιο πρώτο είναι τόσο μεγαλύτερες θα είναι και οι δεσμεύσεις. Αυτό όλοι τείνουν να το παραβλέπουν και να μιλούν μόνο για τα ποσοστά.

 

 

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο, και συγγνώμη ξανά για την αδιακρισία μου, αλλά είναι από καθαρή περιέργεια!

 

Και οι τρεις μαζί σου απάντησαν; (οι μεγάλοι εκδότες, εννοώ).

Πώς το κατάφερες αυτό και μόνο, όχι που σου απάντησαν με ενθουσιασμό, αλλά που σου απάντησαν ταυτόχρονα! ΓΙατί, μη μου πεις ότι πήρες την μία απάντηση, και τους είχες στην αναμονή μέχρι να πάρεις και τις υπόλοιπες! Θα σου βγάλω το καπέλο, και θα σε προσκυνήσω για την υπομονή σου, μιλάμε, αν έκανες τέτοιο πράγμα!!!

Aυτό αξίζει να συζητηθεί, γιατί ίσως είναι καλή τακτική, να τους κρατάς σε αγωνία, να δείχνεις ότι 'χέστηκες' για την απάντησή τους...

 

Έβαλα το θέμα και φυσικά δεν μπορώ να σας αφήσω ξέμπαρκους πάνω στο ζουμί. Θα πω τη δική μου εμπειρία και στάση και θα θέσω υπόψη επίσης,πρίν καβαλήσετε το καλάμι, ότι δεν έχω υπογράψει ακόμη.

 

Εγώ δεν μπλόφαρα. Εξήγησα ότι έχω κι άλλες προτάσεις και τις μελετάω. Όσο και άν σου φαίνεται καταπληκτικό, αυτό είναι απλά το τίμιο για έναν συγγραφέα να κάνει πιστεύω. Τι εννοώ; Πές ότι είσαι ο αυριανός εκδότης σου. Σου έρχεται η Μπλοντ με ένα κείμενο που σ'αρέσει πολύ και το θέλεις. Κτίζεις μια πολύ καλή αρχιχκή επικοινωνία μαζί της και η χημεία είναι πολύ καλή. Όμως σαν σωστός επαγγελματίας κάνεις μια μετριοπαθή πρόταση και περιμένεις. Αν η Μπλόντ έχει μια ελάχιστα καλύτερη πρόταση από κάποιον ανταγωνιστή σου δεν θα ήθελες να το ξέρεις; Τι θα προτιμούσες να πάει εκεί να υπογράψει χωρίς να σου πεί τίποτα και ύστερα να τραβάτε κι οι δυο τα μαλιά σας;

 

Θα μου πείς γιατι να τραβάς τα μαλια σου αν οι όροι είναι ίδιοι ή σχεδον ίδιοι; Τόσα χρόνια περίμενες να εκδοθείς, οποιος σου κάτσει πρώτος, σιγά μήν το ψηρίσεις κιόλας. Ομως για μένα δεν είναι έτσι. Η αίσθηση που είχα από εναν συγκεκριμένο εκδότη ήταν πολύ καλή. Και μάλλον εξ αιτίας αυτής της αίσθησης θα υπογράψω κιόλας, με μάλλον πιο δεσμευτικούς όρους.

 

Πιστεύω λοιπόν πώς πρέπει να δίνεις σημασία σε ότι σου λένε. Σου λένε π.χ. αν έχεις κάποιες αντιπροτάσεις θα ήθελαν να τις ξέρουν; Κάντες, πές τα. Οπως τα θέλεις, χωρίς φόβο και πάθος. Αν μπορούν να στα δώσουν θα στα δώσουν. Κάποια στιγμή η διαπραγμάτευσή σας θα το δείς ή θα το νοιώσεις, θα φτάσει στα όρια της. Ο εκδότης δεν θα κάνει άλλο πίσω. Εκεί νομίζω είναι που θα πρέπει να τον συγκρίνεις με τις άλλες προτάσεις σου.

 

 

Φυσικά η υπομονή παίζει ρόλο. Είναι Χριστουγεννα, η οικογένειά μου κάνει διακοπές και ήταν ενθουσιασμένοι όταν άρχισαν να ανεβαίνουν οι προσφορές. Σκέψου μια ο ικογένεια που περιμένει κάποια χρόνια τον/την συγγραφέα να εκδόσει; Ειδικά μια πολύ φτωχή οικογένεια. Πρόσθετα, λοιπόν στον δικό μου εκνευρισμό που δεν ξέρω τί να διαλέξω μιας και πηγαίνω στα κουτουρού αφού δεν ξέρω τίποτα, έχω και τον εκνευρισμό όλης της οικογενείας μου που περιμένουν κάπου η επαγγελματική μου προσπάθεια να αρχίσει να αποδίδει καρπούς.

 

Προσωπικά λοιπόν πιστεύω ότι το καλύτερο "παζάρι" ας το πούμε έτσι, είναι ο/η συγγραφέας να είναι αυθεντικοί, ειλικρινείς, follow your heart. Αν νοιώθουν ότι ένα βιβλίο τους είναι καλό, δεν είναι σωστό να το πάνε ταυτόχρονα σε πολλούς εκδοτικούς αντί για έναν έναν; Αν είναι όντως καλό, λογικό δεν είναι να το θέλουν όλοι μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι ρώτησα. Δεν είπα ότι κακώς έκανες και το έστειλες το βιβλίο σε πολλούς μαζί. Αυτό έκανα κι εγώ 12 χρόνια, βρε συ. ΣΥΜΦΩΝΩ. Εννοείται, φαντάζομαι, πως το έστειλες σε οίκους που θα ήθελες να εκδοθείς. Δεν το έστειλες ας πούμε σε κάποιον οίκο που αν σου απαντούσε θα τον αρνιόσουν. Πχ, εγώ θ'αρνιόμουν τους μοντέρνους καιρούς, για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά δεν θα τους πήγαινα και το βιβλίο μου κιόλας! Εκτός αν ήθελα να κανω έρευνα αγοράς! Συμφωνούμε μέχρι εδώ, φαντάζομαι...

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι που πήρες απάντηση την ίδια περίοδο από τρεις! Αυτό, ομολογώ, δεν το έχω ξανακούσει... Ήσουν μάλλον υπερβολικά κωλόφαρδη...παίξε κανά λόττο, μέρες που'ναι, γιατί by the way, περισσότερες πιθανότητες έχεις να γλυτώσεις την οικογένειά σου απ΄τη ...'φτώχεια'!

 

Ο κάθε εκδοτικός έχει μία περίοδο μέσα στην οποία σου απαντάει. Το ότι το στέλνεις, βέβαια, εσύ στις 10 του μηνός ΣΕπτέμβρη, δεν σημαίνει ότι θα σου απαντήσουν μέχρι τις 10 του μηνός Δεκέμβρη. Μπορεί και να σου απαντήσουν στις 10 του μηνός του άλλου ή και κανενός! Κι όταν λες πως έχετε και οικονομικό πρόβλημα, χαρά στο κουράγιο σου που περίμενες να απαντήσουν κι οι άλλοι.

 

Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω (εκτός απ'αυτό που σε ρώτησα στο προηγούμενο μήνυμα, πώς μπορείς να το βλέπεις τόσο υλικά το θέμα, από την στιγμή που μιλάμε για κάτι που αγαπάς; Πού είναι η "αλήθεια" σου εν ολίγοις, για την οποία κάναμε τόσο θέμα αλλούwink.gif. Πώς άντεξες και περίμενες εσύ, ήθελα να'ξερα.

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα να το αποκαλύψεις, μέσα σε τι διάστημα σου απάντησαν αυτοί οι τρεις; Κάτι υπονοείς, πως οι προτάσεις ήρθαν ή μάλλον έρχονταν μέσα στα χριστούγεννα; Συνεννοημένοι ήταν οι άνθρωποι;

 

επίσης,πρίν καβαλήσετε το καλάμι,
Εμείς γιατί να καβαλήσουμε καλάμι, από το δικό σου βιβλίο; Έχουμε τα δικά μας βιβλία και συμβόλαια, για να καβαλήσουμε καλάμια smile.gif Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, επίσης, πως το συμβόλαιό σου το συζητάς, αν το κρίνεις απαραίτητο. Αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να περιμένεις να σου απαντήσουν όλοι όσοι έστειλες, ή ότι όλοι οι εκδότες θα κάθονται να περιμένουν να πάρεις εσύ τις απαντήσεις σου μέσα σε διάστημα έξι μηνών (το λιγότερο), κι όταν επιστρέψεις μετά από έξι μήνες, πχ, θα σε δεχτούν με την ίδια θέρμη.

 

Εκτός αν το βιβλίο σου είναι ξεκάθαρο μπεστ σέλλερ! Μην ξεχάσεις να μας πεις πότε θα εκδοθείς, να σε διαβάσουμε smile.gif

 

Επιμένω, πως το βλέπεις υπερβολικά επαγγελματικά για τα γούστα μου (χωρίς να θεωρώ απαραίτητα πως κάνεις κακώς) και αυτό αυτόματα με κάνει να σε βλέπω μόνο ως 'στυγνή' επαγγελματία, κι όχι ως δημιουργό (επειδή είναι υπερβολική η στάση σου). Δεν έχουμε να κάνουμε με προσφορές από εταιρίες για να γίνεις μεγαλοστέλεχος κάπου. Έχουμε να κάνουμε με το όνειρό σου, έτσι δεν είναι;

Είμαι ειλικρινής μαζί σου. Μου κάθεται στραβά η αντιμετώπισή σου, παρόλο που εύχομαι να πετύχεις την καλύτερη προσφορά, και να έχεις και τρελές πωλήσεις.

Ελπίζω, όμως, πως δεν θ'ακολουθήσουν το παράδειγμά σου και την στάση σου άλλοι πρωτοεμφανιζόμενοι συγγραφείς. Δεν σε κρίνω σαν άνθρωπο, το ξεκαθαρίζω, κρίνω τη στάση που προτείνεις εδώ για κάτι που ονομάζεις επάγγελμα μέσα στο μήνυμά σου, πριν καν υπογράψεις!

Και είμαι εξαιρετικά περίεργη τώρα, να διαβάσω αυτό το βιβλίο...κάποτε;

Θέλω να βαλω εικόνα με τις λέξεις του βιβλίου σου, σ'αυτή την προσωπικότητα που βγάζεις εδώ. Θα'χει ενδιαφέρον, το λιγότερο... smile.gif

Θα μας ενημερώσεις, εεεεε;!!!!

 

Και κάτι τελευταίο. Μ'αυτό το βιβλίο περίμενες χρόνια να εκδοθείς; Γιατί κάτι τέτοιο υπονοείται, και αυτό το κάνει πιο ενδιαφέρον!

Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula
Επιμένω, πως το βλέπεις υπερβολικά επαγγελματικά για τα γούστα μου (χωρίς να θεωρώ απαραίτητα πως κάνεις κακώς) και αυτό αυτόματα με κάνει να σε βλέπω μόνο ως 'στυγνή' επαγγελματία....

 

You made my day now. Τhank you :D

 

Δεν έχουμε να κάνουμε με προσφορές από εταιρίες για να γίνεις μεγαλοστέλεχος κάπου. Έχουμε να κάνουμε με το όνειρό σου, έτσι δεν είναι;

 

Ακριβώς.

 

Είμαι ειλικρινής μαζί σου. Μου κάθεται στραβά η αντιμετώπισή σου, παρόλο που εύχομαι να πετύχεις την καλύτερη προσφορά, και να έχεις και τρελές πωλήσεις.

Ελπίζω, όμως, πως δεν θ'ακολουθήσουν το παράδειγμά σου και την στάση σου άλλοι πρωτοεμφανιζόμενοι συγγραφείς.

Δεν χρειάζεται να ελπίζεις. Μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν θα το κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, σας την έπεσε ο Τέταρτος.

 

Καταλαβαίνω την υγιή περιέργεια του forum για τη/τον melissoula αλλά είμαστε εντελώς off-topic. Αν θέλει η/ο melissoula να κάνει ένα δικό της/του topic, σχετικά με το βιβλίο της/του είναι ευπρόσδεκτη/τος. Διαφορετικά περιοριστείτε στο θέμα του topic και όποιος θέλει (blondbrained στη δική σου περιέργεια αναφέρομαι) στείλτε της/του melissoula κανένα PM.

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

Ναι, ναι, σας την έπεσε ο Τέταρτος.

 

Καταλαβαίνω την υγιή περιέργεια του forum για τη/τον melissoula αλλά είμαστε εντελώς off-topic. Αν θέλει η/ο melissoula να κάνει ένα δικό της/του topic, σχετικά με το βιβλίο της/του είναι ευπρόσδεκτη/τος. Διαφορετικά περιοριστείτε στο θέμα του topic και όποιος θέλει (blondbrained στη δική σου περιέργεια αναφέρομαι) στείλτε της/του melissoula κανένα PM.

 

Εγω σας το είχα πεί παραπάνω, περιοριστείτε στο θέμα αντί να μου κάνετε ανάκριση μόνο για τα δικα μου. Να τώρα που τα πήρε ο αντμίν. Βlondbrained με το δίκιο του. Στο τέλος τέλος της γραφής κι εγώ θέλω σ'αυτο το τοπικ να μάθω για τις εμπειρίες άλλων, το ζητάω από την αρχή. Πολυ εγωιστικό να ζητάνε μόνο οι άλλοι τις δικές μου.Επαναλαμβάνω επίσης, σε ΡΜ δεν συζητώ με κανέναν αυτό το θέμα.

Edited by melissoula
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην αρχίζεις πάλι τα δαχτυλάκια, "να κακό παιδί και τα σχετικά, θα σε μαλώσει ο αντμίν!"

 

Τέταρτε, με όλο τον σεβασμό, αλλά είμαι εντός θέματος.

 

Μιλάμε για διαπραγματεύσεις συμβολαίων, οι οποίες έρχονται μετά την πρόταση για έκδοση, και η οποία στην περίπτωσή μας έτυχε σε περίεργες συγκυρίες που αξίζουν τουλάχιστον να συζητηθούν.

 

Υπάρχουν παιδιά που περιμένουν πάνω από ένα τηλέφωνο ή καρφωμένοι στον υπολογιστή τους για μία απάντηση. Το να τους λέμε ότι μέσα σε διάστημα λίγων ημερών μας έψαχναν όλοι οι μεγάλοι εκδότες, είναι λίγο προκλητικό για την προσπάθεια αυτών των παιδιών, σε περίπτωση που υπερβάλλει λίγο κάποιος εδώ μέσα. Αν δεν υπερβάλλει, τότε ίσως θα ήθελε να μοιραστεί αν έκανε κάτι διαφορετικό και το κατάφερε; Κάτι που θα μπορούσαν να κάνουν κι άλλοι άνθρωποι;

Και δεν λέω να γράψεις μπεστ σέλλερ, γιατί κι ο φίλος μου μπεστ σέλλερ έγραψε, κι όταν του απάντησε ο πρώτος εκδότης, ήρθε ο ίδιος ο εκδότης να του κλείσει την συμφωνία, για να τον προλάβει, αλλά ο επόμενος μεγάλος του απάντησε με διαφορά κάτι μηνών! Δεν μυρίζεται κανείς τα μπεστ σέλλερ από την εκτυπωση του χειρογράφου για να το βάλουν σε προτεραιότητητα ανάγνωσης.

 

Μιλάω με κόσμο των εκδόσεων τουλάχιστον 12 χρόνια, δούλευε κι ο άντρας μου σε γνωστό οίκο, έχω φίλους που δουλεύουν σε εκδοτικούς, έχω φίλους συγγραφείς που έχουν εκδοθεί (εκτός από εσάς που γνώρισα πρόσφατα, δηλαδή).

Αν υπάρχει κάποιο 'κόλπο' να παίρνουμε κι εμείς μαζεμένες τις απαντήσεις, κι ας είναι και αρνητικές, θα ήθελα να το ξέρω... Εκτός αν μας παραμυθιάζει κανείς.

 

Τι θες να μάθεις, Μελισσούλα για τα συμβόλαια των άλλων; Να σου πω εγώ, έχω συμβόλαιο με 50% επί των καθαρών κερδών (ΚΑΘΑΡΩΝ, το ξεκαθαρίζω), 10 χρόνια εκμετάλλευση του βιβλίου μου, και προτεραιότητα για τα επόμενα 2 βιβλία, αλλά μόνο με την σύμφωνη γνώμη την δική μου.

 

Θα μοιραστείς τώρα το τρομερό που σου ζήτησα; Και που είναι ίσως ΤΟ ΜΟΝΟ που μπορεί να βοηθήσει και κανάν χριστιανό εδώ μέσα; Γιατί, το τι συμφωνίες κάνει ο καθένας αφορά τις προτεραιότητές του και τις ανάγκες του. Πχ, εσύ χαίρεσαι να σε θεωρούν στυγνή επαγγελματία κι όχι συγγραφέα. ΣΟυ βγάζω το καπέλο, εφόσον καταφέρνεις να το κάνεις. Δεν με αφορά περαιτέρω, κιαι το ξεκαθαρίζω και στον Τέταρτο.

 

Ρωτάω πιο συγκεκριμένα τώρα: Τους πήρες τηλέφωνο, πχ να σου απαντήσουν, ή απλά ΈΤΥΧΕ' να σου απαντήσουν όλοι μαζί;

Μήπως απλά υπερβάλλεις λιγουλάκι, και υπήρξε διαφορά μερικών μηνών; Δεν είναι ντροπή, ξέρεις να το παραδεχτείς.

 

Αυτό δεν είναι απλή περιέργεια, Τέταρτε, ούτε μ'ενδιαφέρει για το βιβλίο της μελισσούλας, το ξαναλέω. Δεν με αφορά καν τι συμφωνία της πρότειναν, ούτε ρώτησα κάτι τέτοιο. Ας σεβαστούμε λίγο και αυτούς που ανέφερα στην αρχή του μηνύματός μου. Δεν έθιξα πουθενά την μελισσούλα. Σε έθιξα, κοπέλα μου με τις ερωτήσεις μου;

 

Εκτός αν δεν θέλεις να βοηθήσεις κανέναν άλλον, εδώ μέσα. Οπότε, πες το μας, να μην ασχολούμαστε με τα χριστουγεννιάτικα ξωτικά άλλο!

 

Ρώτησα ήδη φίλη μου στον Λιβάνη (σε ήξερε σαν όνομα Γιάννη, αλλά δεν ξέρω αν την ξέρεις) για την περίεργη συγκυρία και με κοίταζε σαν χαμένο! Μου είπε, επίσης, χωρίς να της πω κουβέντα, πως με τέτοια κωλοφαρδία (που σου απάντησαν όλοι μαζί, κι όχι για το θετικό των απαντήσεων, το ξεκαθαρίζω), καλό είναι να παίξεις κανά τζόκερ! Συνφωνήσαμε, λοιπόν...

 

ΥΓΔεν παίρνει και pm, Τέταρτε, το είδες και το είχε ξαναγράψει. Αν δεν το είχε γράψει, θα της το είχα στείλει πριβέ όλο αυτό...

Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula
Ρώτησα ήδη φίλη μου στον Λιβάνη (σε ήξερε σαν όνομα Γιάννη, αλλά δεν ξέρω αν την ξέρεις) για την περίεργη συγκυρία και με κοίταζε σαν χαμένο! Μου είπε, επίσης, χωρίς να της πω κουβέντα, πως με τέτοια κωλοφαρδία (που σου απάντησαν όλοι μαζί, κι όχι για το θετικό των απαντήσεων, το ξεκαθαρίζω), καλό είναι να παίξεις κανά τζόκερ! Συνφωνήσαμε, λοιπόν...

 

Στου Λιβανη δεν γίνεται να το δώσεις μαζί με άλλους, όπως σίγουρα ξέρεις, ζητουν κατ'άποκλειστικότητα αξιολόγηση για έξι μήνες. Περισσεύουν λοιπόν Καστανιώτης, Κέδρος, Πατάκης, Ψυχογιός, Μοντέρνοι Καιροί, Ωκεανίδα, Μίνωας και τέσσερις πέντε ακόμη. Θα πάς και θα τους λές "αυτή η άτιμη η κωλόφαρδη η μελισσούλα μήπως έχει στείλει σε σάς το βιβλίο της;". Άντε πλάκα κάνω, όμως αληθεια δεν νομίζω ότι με συμφέρει και πολύ να γυρίζεις στους εκδοτικούς και συζητάς όσα λέμε εδώ γιατι μπορεί να μήν το κάνεις με το σωστό στύλ.

 

Στου Λιβάνη θα το πάω μετά τις τελικές προτάσεις των άλλων όποιες και άν είναι αυτές. Τότε, διακριτικά, και όχι όπως το έκανες τώρα, ίσως μπορέσεις να με βοηθήσεις με τη φίλη σου. Αν το θέλεις βέβαια. Σε ένα μήνα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Τη φίλη μου την βλέπω κάθε Δευτέρα, θέλω δε θέλω, εκεί που πάω...που δεν σε αφορά πού είναι βέβαια. Δεν είμαι τύπος που θα ψάξω να μάθω επιτούτου τίποτα, μην άγχεσαι. Έχω σοβαρότερα ν'ασχοληθώ στη ζωή μου, και σίγουρα σοβαρότερα να συζητάω με τις φιλενάδες μου.

 

Για την βοήθεια, δεν νομίζω ότι την χρειάζεσαι! Πόσες προσφορές θες να πάρεις πια για να εκδόσεις αυτό το έρμο το βιβλίο;!!!!

 

(υπεκφεύγεις έξυπνα πάντως να απαντήσεις...συνηθισμένο)

 

...τώρα όντως αγχώθηκα! Μη μου πεις ότι χάλασα την φοβερή συμφωνία και θα χάσεις κανά 1%! Κάτσε, θα την παρω τηλέφωνο να τηρήσει σιγή ιχθύος! ΑΠΟΡΡΗΤΟ, θα της πω!!!!

 

(ρε, χριστουγεννιάτικα...μου έδωσες ιδέα για βιβλίο πάντως, σ'ευχαριστώ :) )

 

Άντε πλάκα κάνω, όμως αληθεια δεν νομίζω ότι με συμφέρει και πολύ να γυρίζεις στους εκδοτικούς και συζητάς όσα λέμε εδώ γιατι μπορεί να μήν το κάνεις με το σωστό στύλ.

 

Βασικά, πρέπει να μάθεις ότι εδώ μέσα μπαίνουν και εκδότες... Γι'αυτό πρόσεχε ποιους αποκαλείς κυρίους και ποιους απλά με το επώνυμο... :) (βοηθάω, όταν θέλω)

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

Πίσω στο θέμα (και πρόσεξε αυτή τη φορά Μπλόντ, γιατί καραδοκεί ο Τέταρτος)

 

 

Και δεν λέω να γράψεις μπεστ σέλλερ, γιατί κι ο φίλος μου μπεστ σέλλερ έγραψε, κι όταν του απάντησε ο πρώτος εκδότης, ήρθε ο ίδιος ο εκδότης να του κλείσει την συμφωνία, για να τον προλάβει,
Eίναι αυτός που μας είπες μετά ότι τον έτρεχε στα δικαστήρια;

 

Δεν μυρίζεται κανείς τα μπεστ σέλλερ από την εκτυπωση του χειρογράφου για να το βάλουν σε προτεραιότητητα ανάγνωσης.
Που αλλού δηλαδή θα τα μυριστεί; Λέγοντας αυτό είναι σαν να λές στους υπόλοιπους αναγνώστες του τοπικ ότι το χειρόγραφο δεν παίζει κανένα ρόλο, όταν προσωπικά πιστεύω ότι παίζει τον κυριότερο ρόλο. Είναι μια λανθασμένη εντύπωση που μπορεί να τους οδηγήσει σε λανθασμένες ενέργειες.

 

 

Μιλάω με κόσμο των εκδόσεων τουλάχιστον 12 χρόνια, δούλευε κι ο άντρας μου σε γνωστό οίκο, έχω φίλους που δουλεύουν σε εκδοτικούς, έχω φίλους συγγραφείς που έχουν εκδοθεί (εκτός από εσάς που γνώρισα πρόσφατα, δηλαδή). Αν υπάρχει κάποιο 'κόλπο' να παίρνουμε κι εμείς μαζεμένες τις απαντήσεις, κι ας είναι και αρνητικές, θα ήθελα να το ξέρω...

Γράφεις κάτι καλό από την πρώτη σελίδα; Που συνεχίζει να είναι καλό και στη δεύτερη και στη τρίτη κλπ; Αυτό όμως δεν είναι "κόλπο".

 

Εκτός αν μας παραμυθιάζει κανείς.
Εσύ μαλλον παραμυθιάζεις τους υπόλοιπους αναγνώστες του τοπικ δίνοντας την εντύπωση ότι υπάρχει έστω και η αμιδρότερη πιθανότητα να πετύχουν το ενδιαφέρον των εκδοτών με κάποιο "κόλπο" ή αν είναι πολύ "κωλόφαρδοι" οπότε καλύτερα να παίζουν τζόκερ αντί να γράφουν. Από την 12ετή εμπειρία σου στο χώρο αυτό έχεις να πείς στους συμφορουμίστες και σε μένα ότι ισχύει; Να πάνε στην Τήνο να κάνουν κανα τάμα αν θέλουν να εκδώσουν;

 

Τι θες να μάθεις, Μελισσούλα για τα συμβόλαια των άλλων; Να σου πω εγώ, έχω συμβόλαιο με 50% επί των καθαρών κερδών (ΚΑΘΑΡΩΝ, το ξεκαθαρίζω), 10 χρόνια εκμετάλλευση του βιβλίου μου, και προτεραιότητα για τα επόμενα 2 βιβλία, αλλά μόνο με την σύμφωνη γνώμη την δική μου.
Ερώτηση επι του θέματος τώρα. Είναι μια καλή και δίκαιη συμφωνία όμως πώς μπορείς εσύ να ξέρεις ποιό είναι το ακριβές κόστος κάθε αντιτύπου σου ώστε να βγάλεις το καθαρό κέρδος; Μεσολαβούν εκτυπωτικά, εκπτώσεις πρός μεσάζοντες και τρίτους και ίσως οι φόροι. Edited by melissoula
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ( και αναφέρομαι σε όλλους) καλο ειναι να γινει ενα μικρο tone down, στο κάτω κάτω ο καθε ανθρωπος εχει τα βιτσια - προταιραιώτητες του, και κατ εμε το να εισε λιγο στυγνος στη διακίνηση του προιοντως σου δεν ειναι κακο.

 

επίσεις ο καθε ανθρωπος κυνιγαει το ονειρο του με το δικο του ξεχωριστο τρόπο και ιδίωμα, απο και και πέρα εχω να παρατηρίσω οτι γενικα υπαρχει ενα καποιο "υφος" στο τοπικ και δε δικαιόλογήται ουτε η μελισουλα για αυτο, μιας και ειναι ενα μέλος που δεν εχει συμετάσχει στα δρωμενα μας παρα μονο στα τόπικ που την αφορουν, αλλα ουτε και κανείς άλλος μιας και είμαστε μέλη που επιδη ακριβώς συμμετέχουμε στο φόρουμ μας ναοιάζει η εικόνα που θα δεί καποιος που θα πέσει πανω σε αυτο το τόπικ.

 

Ειμαστε μεγάλα παιδια και ξερουμε θελω να πιστευω τη διαφορά μεταξυ γραπτου και προφορικου λόγου ( αλωστε λιγο πολυ γραφουμε κι ολας) οποτε καλο ειναι πριν πατησουμε το ριμαδοsubmit να διαβάζουμε τα ποστ μας μια φορα και να σκευτομαστε πως θα το παιρναμε αν απευθυνοντουσαν σε εμάς.

 

Περαν του προλόγου οπως ειχα πει ενα χρονικο της εκδοσης ( με διαδοχη γεγονότων και χρονους ) θα ειναι σιγουρα χρήσιμο αλλα οχι μονο απο τη μελισουλα απο όλους οσους εχουν εκδοσει κατι για να παιζει το ρόλο του μπούσουλα για τους εκδοθεντες wannabees και να ξέρουν τι να περιμενουν, ποτε, και αν θα παρατησουν τη πρωινη τους δουλιά ( κατι που δε το προτείνω σε κανένα :p )

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula
Περαν του προλόγου οπως ειχα πει ενα χρονικο της εκδοσης ( με διαδοχη γεγονότων και χρονους ) θα ειναι σιγουρα χρήσιμο αλλα οχι μονο απο τη μελισουλα απο όλους οσους εχουν εκδοσει κατι για να παιζει το ρόλο του μπούσουλα για τους εκδοθεντες wannabees και να ξέρουν τι να περιμενουν, ποτε, και αν θα παρατησουν τη πρωινη τους δουλιά ( κατι που δε το προτείνω σε κανένα :p )

 

Αυτό είναι το νόημα. Το έχω πεί πολλές φορές έως τώρα. Ευτυχώς το είπε και ένας παλιός ώστε να επικεντρώσουμε επιτέλους στο θέμα. Γιατί όπως είπε και η ΜΠλόντ (όμως ταυτόχρονα δεν φαίνεται να την νοιάζει και πολύ) υπάρχουν και αρκετοί εκδότες ίσως που διαβάζουν το παρόν τόπικ. Βέβαια εσύ Μπλοντ, μπορεί να έχεις αποφασίσει ότι δεν θα σε εκτιμήσουν ποτέ για το έργο σου, οπότε δεν σε νοιάζει ότι και άν γράφεις για κωλοφαρδίες και κόλπα. Τους άλλους όμως μπορεί να τους ενδιαφέρει τι αξίζει και τί μετράει πραγματικά στην αξιολόγηση ενός εκδότη.

Edited by melissoula
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να βοηθήσω...

 

Καταρχήν, μην μου λες για το ποιος καραδοκεί. Είμαι κόρη αστυνομικού, κι έμαθα από μικρή να σέβομαι την εξουσία χωρίς να την φοβάμαι, ειδικά όταν νιώθω ότι έχω δίκιο.

 

Πάμε σ'αυτά που ρωτάς για να βγάλουμε άκρη όλοι μας.

 

Eίναι αυτός που μας είπες μετά ότι τον έτρεχε στα δικαστήρια;

 

ναι, αυτός είναι. Μιλάω για το τελευταίο του βιβλίο, που έγινε ανάρπαστο. Δεν το πήγε στον ίδιο εκδότη βέβαια, δεν ήταν χαζός. Σε άλλους το πήγε, και πήρε απάντηση από δεύτερο μεγάλο εκδότη, αφού συμφώνησε με τον πρώτο, τον οποίο γούσταρε πολύ σαν άνθρωπο μετά την γνωριμία τους ο φίλος μου και γι'αυτό προχώρησε αμέσως μαζί του.

 

Που αλλού δηλαδή θα τα μυριστεί; Λέγοντας αυτό είναι σαν να λές στους υπόλοιπους αναγνώστες του τοπικ ότι το χειρόγραφο δεν παίζει κανένα ρόλο, όταν προσωπικά πιστεύω ότι παίζει τον κυριότερο ρόλο. Είναι μια λανθασμένη εντύπωση που μπορεί να τους οδηγήσει σε λανθασμένες ενέργειες.

 

Φαίνεται πως δεν κατάλαβες καθόλου τι λέω. Λέω πως δεν θα μυριστεί κανείς ένα μπεστ σέλλερ από το χειρόγραφο που θα φτάσει στο γραφείο τους. Πρέπει να διαβαστεί πρώτα, έστω οι πρώτες σελίδες, αλλά για να φτάσει να διαβαστεί (ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ) περνάει από κάποια μακροχρόνια διαδικασία. Γι'αυτό μου φάνηκε περίεργο που έκατσαν όλοι και το διάβασαν την ίδια περίοδο και απάντησαν και μαζί. Θα πρέπει να συμπέσουν πολλά μαζί για να γίνει αυτό... Είναι εύλογη η απορία μου, μην ζοχαδιάζεσαι!

 

Γράφεις κάτι καλό από την πρώτη σελίδα; Που συνεχίζει να είναι καλό και στη δεύτερη και στη τρίτη κλπ; Αυτό όμως δεν είναι "κόλπο".

 

ΣΥ΄μφωνώ κι επαυξάνω. ΌΤΑΝ διαβαστεί, βέβαια.

 

Εσύ μαλλον παραμυθιάζεις τους υπόλοιπους αναγνώστες του τοπικ δίνοντας την εντύπωση ότι υπάρχει έστω και η αμιδρότερη πιθανότητα να πετύχουν το ενδιαφέρον των εκδοτών με κάποιο "κόλπο" ή αν είναι πολύ "κωλόφαρδοι" οπότε καλύτερα να παίζουν τζόκερ αντί να γράφουν. Από την 12ετή εμπειρία σου στο χώρο αυτό έχεις να πείς στους συμφορουμίστες και σε μένα ότι ισχύει; Να πάνε στην Τήνο να κάνουν κανα τάμα αν θέλουν να εκδώσουν;

 

Τώρα που ελπίζω πως κατάλαβες τι είπα, δεν χρειάζεται ν'απαντήσω σ'αυτό.

 

Ερώτηση επι του θέματος τώρα. Είναι μια καλή και δίκαιη συμφωνία όμως πώς μπορείς εσύ να ξέρεις ποιό είναι το ακριβές κόστος κάθε αντιτύπου σου ώστε να βγάλεις το καθαρό κέρδος; Μεσολαβούν εκτυπωτικά, εκπτώσεις πρός μεσάζοντες και τρίτους και ίσως οι φόροι.

 

Τα γράφει όλα αναλυτικά στο συμβόλαιό μου. ΈΞοδα για τυπογραφείο, διανομή, φόρους, εξώφυλλο, κτλ κτλ. Μεσάζοντες δεν έχει πολλούς γιατί είναι μικρός οίκος.

 

Κι επανέρχομαι στο θέμα της βοήθειας. Αν θες βοήθεια για να διαβαστεί πιο γρήγορα στον Λιβάνη, ευχαρίστως να της μιλήσω. Όταν το στείλεις, πες μου τίτλο βιβλίου, για να το προωθήσει (αν μπορεί) στα πάνω-πάνω της λίστας τους. Αν και νομίζω πως περισσότερες πιθανότητες έχεις αν πας η ίδια και πεις πως έχεις ήδη προσφορές για το βιβλίο, και θες και την δική τους γιατί σ'αρέσουν σ αν εκδοτικος οίκος κτλ κτλ. Αυτό θα σου δώσει μεγάλο ατού.

 

Κατά τ'άλλα, δεν την ενόχλησα την κοπέλα για το δικό μου βιβλίο, όχι μόνο γιατί δεν μ'αρέσει να το κάνω, αλλά και γιατί δεν το πήγα καν στον Λιβάνη για δικούς μου λόγους. Για άλλους όμως μπορώ να το κάνω.

Αρκεί να βλέπω πως υπάρχει ειλικρίνεια. Έχω κόλλημα μ'αυτό, το παραδέχομαι...

 

μπορεί να έχεις αποφασίσει ότι δεν θα σε εκτιμήσουν ποτέ για το έργο σου, οπότε δεν σε νοιάζει ότι και άν γράφεις για κωλοφαρδίες και κόλπα. Τους άλλους όμως μπορεί να τους ενδιαφέρει τι αξίζει και τί μετράει πραγματικά στην αξιολόγηση ενός εκδότη.

 

Να, τέτοια ας πούμε δεν τα καταλαβαίνω. Δεν με νοιαζουν οι εκδότες που θα μ'εκτιμήσουν επειδή θα κοιτάω μόνο το τι φράγκα θα βγάλω απ΄'το έργο μου. Ελπίζω πως όσοι εκδότες μας διαβάζουην θα έχουν καταλάβει πόσο αγαπάω αυτό που κάνω. Αν δεν τους αρέσει μία, δεν μου αρέσουν δέκα φορές.

 

Η αξιολόγηση επίσης του εκδότη, είπα ξεκάθαρα πώς πρέπει να γίνεται. Δεν μετράς τον εκδότη μόνο από τις προσφορές, τον μετράς και από την προσωπικότητά του, και από την συμπεριφορά του ως άνθρωπος. Ήδη το είπα αυτό, και ήδη σου πρότεινα να ακολουθ΄.ησεις το ένστικτό σου σ'αυτό το θέμα.

Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όλους για ηρεμία. Παρακαλώ ιδιαιτέρως την/τον melissoula να σταματήσει τις ειρωνίες, προσωπικά flames και κάθε είδους "προειδοποιήσεις" προς άλλους συνομιλητές.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όπως είπε και η ΜΠλόντ (όμως ταυτόχρονα δεν φαίνεται να την νοιάζει και πολύ) υπάρχουν και αρκετοί εκδότες ίσως που διαβάζουν το παρόν τόπικ. Βέβαια εσύ Μπλοντ, μπορεί να έχεις αποφασίσει ότι δεν θα σε εκτιμήσουν ποτέ για το έργο σου, οπότε δεν σε νοιάζει ότι και άν γράφεις για κωλοφαρδίες και κόλπα.

 

For argument's sake και καθαρα απο κοινωνιολογική περιέργια αυτο δε το θεωρίς λιγο αιριστικο ρε μελισουλα ( απαντησε μου σε pm αν θες, να μην επιβαρυνουμε το τοπικ. )

 

η προσωπική μου άποψη ειναι οτι και κόλπα παιζουν ( marketing δηλαδη ακομα και οσο αφορα το στησιμο του χειρόγραφου ) και σιγουρα παιζει και κολοφαρδία γιατι όντως ο κάθε οικος εχει ενα κάρο χειρόγραφα και ειναι ψιλοτυχαίο το ποιος θα σε διαβάσει, σε τι mood θα ειναι , και αν θα εισε αυτο που θελει να εκδόσει ο οικος σε αυτη τη φάση, οποτε και βρίσκω ευλογη την απορία της blond, απο την άλλη θεωρω οτι αν σπαμαρεις σε 30 οικους ενα χειρογραφο την ιδια στιγμή ειναι αρκετα πιθανο απο τους οικους που περνανε ενεργιτικα και οχι on a need to use basis να εχεις απαντησεις σε σχετικα κοντινο διαστημα, βεβαια παλι οντας στην απ εξω και εξετάζοντας το θέμα απο καθαρά μαθηματική άποψη, περιμένεις απαντησεις και απο άλλους οικους? εχεις λάβει αρμητικές?

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου, πολύ μικρή εμπειρία με εκδοτικούς όσον αφορά το λογοτεχνικό μου έργο πάντα, κι όχι μεταφράσεις και μελέτες, έχει ως εξής. Όταν ήμουν πολύ μικρή, γύρω στα δεκατρία νομίζω, είχα τελειώσει το πρώτο μου βιβλίο και σαν καλό μικρό ψώνιο είχα πάρει τηλέφωνο τον Ψυχογιό για να δω αν μπορώ να τους στείλω το χειρόγραφο. Οι άνθρωποι εκεί μπορεί να μην με κορόιδεψαν, αλλά τα "άκουσα" από τη μάνα μου, οπότε, εκείνο το πρώτο εγχείρημα πήγε, όπως ήταν φυσικό άπατο...

Τώρα, πριν δύο περίπου χρόνια που είχα τελειώσει ένα άλλο μυθιστόρημα, το έστειλα στον διαγωνισμό του Οξύ, από όπου και απορρίφθηκε. Στις αρχές του καλοκαιριού που μας πέρασε, έστειλα ένα ακόμα μιθυστόρημα σε έναν εκδοτικό που είχα ακούσει ότι ίσως να ενδιαφερόταν για έλληνες συγγραφείς, στις εκδόσεις Μονώκερος. Δεν είχα νέα τους, και στο τέλος του καλοκαιριού, το έστειλα και στις εκδόσεις Ars Nocturna. Μετά από δυόμιση αν δεν απατώμαι, μήνες, δηλαδή στα μέσα Οκτωβρίου, μου απάντησαν και ήταν θετικοί. Δεν έχω υπογράψει ακόμα συμβόλαιο για να μιλήσω με ακρίβεια για ποσοστά. Ωστόσο, επειδή δεν είναι στις προτεραιότητές μου να πετύχω ένα υψηλό ποσοστό, διάλεξα να το στείλω στον συγκεκριμένο οίκο επειδή θεώρησα και θεωρώ πως το σγκεκριμένο βιβλίο ταιριάζει πολύ στην αισθητική και στο ύφος του εκδοτικού κι έτσι θα τύχει καλύτερης μοίρας. Έχω υπόψην μου από συζητήσεις με τους εκδότες πως το ποσοστό μου δεν θα είναι ψηλό, αλλά ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό όσο να βγει ένα βιβλίο που θα με ικανοποιεί από τις υπόλοιπες απόψεις. Επίσης και για μένα έπαιξε μεγάλο ρόλο η αντιμετώπιση που είχα από τον εκδοτικό.

Για να κλείσω την δική μου εμπειρία, ένα περίπου μήνα μετά, με πήρανε τηλέφωνο και από τον άλλο εκδοτικό, που το είχα στείλει πρώτα, με ρώτησαν αν ενδιαφέρομαι ακόμα να μου το εκδόσουν, τους απάντησα πως είχα ήδη στραφεί αλλού, εκείνοι μου είπαν ότι τους άρεσε πολύ, μου ζήτησαν να τους σκεφτώ σε μια επόμενη προσπαθειά μου, τους ευχαρίστησα, με ευχαρίστησαν και αυτό ήταν όλο.

Όσο για τα συμβόλαια αυτά καθαυτά, πιστεύω, από όσο έχω δει και από τις μελέτες στις οποίες έχω συμμετάσχει, και από φίλους μου που έχουν εκδοθεί, η παγίδα δεν κρύβεται τόσο στο ίδιο το ποσοστό, αλλά σε ψιλά γράμματα, όπως ότι το ποσοστό αυτό θα αρχίσει να το λαμβάνει ο συγγραφεας μετά τα πρώτα Χ αντίτυπα που θα πωληθούν ή σε δεσμευτικούς όρους για τα επόμενα βιβλία του, ανεξάρτητα από το σε ποιο είδος θα ανήκουν ή ακόμα το ποσοστό σε συνδυασμό με το πόσα αντίτυπα θα βγούνε. Αν δεν προσδιοριστεί ο αριθμός αντιτύπων της πρώτης έκδοσης κι ο συγγραφέας έχει υπογράψει για ένα αόριστο 10%, υπάρχουν πολλοί τρόποι που θα μπορούσε να βγει χαμένος, αν ο εκδότης το βλέπει πονηρά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..