Jump to content

Διαπραγμάτευση συμβολαίων έκδοσης


Guest melissoula
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν, κάνω μία σούμα απ'την πλευρά μου, όχι σαν απάντηση στην μελισσούλα ή στον οποιονδήποτε, αλλά για να έχουν μία ιδέα της προσωπικής μου γνώσης κι εμπειρίας επί του θέματος όσοι στέλνουν χειρόγραφα σε εκδοτικούς αυτή την στιγμή.

 

Παρόλο που σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις, είναι μόνο θέμα κωλοφαρδίας να πάρεις απάντηση από τρεις εκδοτικούς οίκους σε διάστημα λίγων ημερών, για να μην πω εξωφρενικής κωλοφαρδίας. Αυτό ας το έχουην στα υπόψιν τους όσοι αγωνίζονται να εκδόσουν, για να μην ξημεροβραδιάζονται καταρχήν στα τηλέφωνα, και για να αποφασίσουν εγκαίρως για το πλάνο δράσης τους σε περίπτωση που πάρουν κάποια απάντηση θετική. Αν δηλαδή, η θετική απάντηση τους κάνει, και κυρίως αν τους κάνει ο εκδότης σαν άνθρωπος (θα επιμείνω στο θέμα του ενστίκτου, από την πλευρά του συγγραφέα), το΄τε θα πρέπει να σκεφτούην σοβαρά ότι η επόμενη απάντηση μπορεί να καθυστερήσει, κι εντωμεταξύ να αποφασίσει για διάφορους λόγους ο εκδότης να επενδύσει αλλού τα ωραία του λεφτουδάκια, ή να χάσει την υπομονή του (ή απλά το ενδιαφέρον του), ή απλά να του δώσει ο συγγραφέας χρόνο να το παίξει πιο σκληρός μετά στις διαπραγματεύσεις. ΑΥτό που ξέρω εγώ, είναι ότι στην βράση κολλάει το σίδερο, και αν αρχίσεις τις συζητήσεις μ'έναν οίκο (που σημαίνει διαπραγμάτευση μ έναν οίκο) και μετά τις διαπραγματεύσεις του πεις κάτσε να δω τι άλλες προσφορές θα πάρω (που μπορεί να τις πάρεις μετά από κανάν μήνα στην καλύτερη, και δώσ'του πάλι διαπραγματεύσεις κτλ κτλ) πολύ πιθανό να σου γυρίσει και την προηγούμενη διαπραγμάτευση ο πρώτος.

Εκτός αν θεωρήσει ο εκδότης ότι έχει στα χέρια του το μπεστ σέλλερ της χρονιάς, οπότε θα κάνει υπομονή κτλ κτλ. Εσείς αποφασίζετε, ανάλογα και με την αντίδραση και την στάση του εκδότη.

 

Εγώ πήρα απάντηση από τον συγκεκριμένο, έναν χρόνο αφότου έστειλα το βιβλίο μου, γιατί διαβάζει ο ίδιος όλα τα βιβλία κι αυτός αποφασίζει, όχι κάποιος αναγνώστης. ΣΕ μεγαλύτερους οίκους βέβαια, υπάρχουν αναγνώστες, και υπάρχει κι ένα μέγιστο περιθώριο που δίνουν για να απαντήσουν, συνήθως έξι μηνών. Έχει τύχει πάντως, να πουν σε συγγραφέα, πως δεν έχουν λάβει το χειρόγραφό του κτλ κτλ, και ν'αναγκαστεί να το ξαναστείλει. Γίνονται πολλά και είναι λογικό. Εδώ επιταγές χάνονται, που στέλνονται συστημένες, δεν θα χαθεί ένα χειρόγραφο ανάμεσα στα εκατοντάδες που παίρνουν κάθε μήνα; Κάπου είχα διαβάσει ότι κατά μέσο όρο παίρνουν 2 χειρόγραφα την ημερα σε μεγάλους οίκους. Ξ¨ερετε τι σημαίνει αυτό; Δύο χειρόγραφα την ημέρα!

Αυτά μαζεύονται σε πάκα, τα οποία μοιράζονται κάποια στιγμή σε ελεύθερους αναγνώστες που συνεργάζονται με τον οίκο, και οι οποίοι θα χρειαστούν τον χρόνο τους να το διαβάσουν και να κάνουν την αναφορά τους.

 

Enough γι'αυτό. Δεν θα επεκταθώ άλλο.

Για την διαπραγμάτευση όμως, θυμίζω πως ό,τι κι αν καταγραφεί στο χαρτί, ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει στην συνέχεια. Προβλήματα ανάμεσα σε εκδότες και συγγραφείς βγαίνουν πολλά. Οι περισσότεροι δεν τρέχουν στα δικαστήρια, για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά τα πράγματα δεν είναι πάντα ρόδινα. Σίγουρα υπάρχουν οι μεγάλοι εκδότες που είναι "κύριοι" και τυπικοί στις πληρωμές τους και πολύ εντάξει με τα συμβόλαιά τους. Αλλά, ψάξτε το από πολλές πλευρές (το ίντερνετ βοηθάει πολύ) και κυρίως ΠΡΙΝ στείλετε το χειρόγραφό σας στον οποιονδήποτε οίκο, να είστε σίγουροι πως θα θέλατε να εκδοθείτε στον συγκεκριμένο οίκο, πριν σας πουν κανένα οκ και μετά το παίξετε δύσκολοι, γιατί αυτά μαθαίνονται ανάμεσα στους εκδότες, ό,τι κι αν νομίζετε!

 

Τέλος, καλό είναι να φερόμαστε στο έργο μας σαν κάτι παραπάνω από ένα εισιτίριο για τον γρήγορο πλουτισμό, αν μας ενδιαφέρει να βγάζουμε την οποιαδήποτε 'αλήθεια' μέσα απ'αυτό (μια και θίχτηκε κάποτε το θέμα). Είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θέλει με τις δημιουργίες του, αλλά η αλήθεια είνα πάντα κάπου στην μέση. Εκτιμάς το έργο σου και περιμένεις ή και απαιτείς να το εκτιμήσουν και οι άλλοι, αλλά ως ενός σημείου. Αν το βλέπεις σαν ευρώ μεταμορφωμένα, έτσι θα το δουν και όλοι οι άλλοι...

 

Καλή επιτυχία σε όσους προσπαθούν...

Συνεχίστε να γράφετε, ό, τι απαντήσεις κι αν πάρετε (ή δεν πάρετε).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    16

  • greenmist

    11

  • Blondbrained

    11

  • dolph

    10

Guest melissoula
ναι, αυτός είναι. Μιλάω για το τελευταίο του βιβλίο, που έγινε ανάρπαστο. Δεν το πήγε στον ίδιο εκδότη βέβαια, δεν ήταν χαζός. Σε άλλους το πήγε, και πήρε απάντηση από δεύτερο μεγάλο εκδότη, αφού συμφώνησε με τον πρώτο, τον οποίο γούσταρε πολύ σαν άνθρωπο μετά την γνωριμία τους ο φίλος μου και γι'αυτό προχώρησε αμέσως μαζί του.

Εγώ αυτό δεν θα το λάβω υπόψη μου. Έγραψε δηλαδή μπεστ σέλλερ και του έφαγε τα λεφτά του μπεστ σέλλερ μεγάλος εκδοτικός;!!

Πρέπει να διαβαστεί πρώτα, έστω οι πρώτες σελίδες, αλλά για να φτάσει να διαβαστεί (ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ) περνάει από κάποια μακροχρόνια διαδικασία.

Η προσωπική μου εμπειρία είναι εντελώς αντίθετη με αυτό που γράφεις.

 

 

Τα γράφει όλα αναλυτικά στο συμβόλαιό μου. ΈΞοδα για τυπογραφείο, διανομή, φόρους, εξώφυλλο, κτλ κτλ. Μεσάζοντες δεν έχει πολλούς γιατί είναι μικρός οίκος.

Το 50%-50% ακούγεται πολύ καλό ψυχολογικά. Λές όσα θα βγαλω εγώ θα βγάλει και ο εκδότης που ρισκάρει για μένα. Σαν δυο καλοί φίλοι. Ομως όταν σου δίνει royalties επι της ονομαστικής αξίας ο εκδότης, αυτή είναι μια και δεδομένη. Σε κάθε περίπτωση ακόμη και για τον υπολογισμό του καθαρού κέρδους θα πρέπει να αναφερθούν τα αντίτυπα. Αν λοιπόν μπορεί ο εκδότης να σε "ρίξει" μια φορά στον υπολογισμό επί της ονομαστικής αξίας, σου πεί δηλαδή λάθος αντίτυπα ότι πουλήθηκαν, μπορεί να σε ρίξει δέκα φορές με το πόσο ακριβώς κόστισαν αυτά τα αντίτυπα.

 

 

 

Κι επανέρχομαι στο θέμα της βοήθειας. Αν θες βοήθεια για να διαβαστεί πιο γρήγορα στον Λιβάνη, ευχαρίστως να της μιλήσω.

Οταν θα το δώσω δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί βοήθεια για να διαβαστεί όπως δεν χρειάστηκε και στους υπόλοιπους. Ευχαριστώ πάντως, θα σου πώ όταν είναι (κι ας δείχνεις εχθρική τώρα, μιας και σε ενδιαφέρει η ειλικρίνεια :) ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό δεν θα το λάβω υπόψη μου. Έγραψε δηλαδή μπεστ σέλλερ και του έφαγε τα λεφτά του μπεστ σέλλερ μεγάλος εκδοτικός;!!

 

Aρνούμαι να πιστέψω ότι πάλι δεν κατάλαβες τι λέω!!! Το ξαναλέω, όμως.

 

Τον έριξε ο μεγάλος εκδοτικός οίκος για ένα βιβλίο, έτρεχε στα δικαστήρια, μπλα μπλα μπλα. ΜΕτά έγραψε άλλο βιβλίο ο άνθρωπος. Το έστειλε σε άλλους εκδοτικούς οίκους. Πήρε απάντηση από έναν, για την ακρίβεια ήρθε και τον βρήκε ο ίδιος ο εκδότης, έκλεισε μαζί του γιατί τον συμπάθησε τον εκδότη, και μετά από κάποιο διάστημα απάντησε άλλος από αυτούς που το ειχε στείλει... Κατανοητό τώρα, ναι;

 

Η προσωπική μου εμπειρία είναι εντελώς αντίθετη με αυτό που γράφεις.

Ε, πες μας ποια είναι η προσωπική σου εμπειρία. Το έστειλες το βιβλίο πχ σε 5 εκδοτικούς ταυτόχρονα και μετά από 2, 3, 1 μήνα σου έστειλαν απάντηση; Πές μας να ξέρουμε...

 

Το 50%-50% ακούγεται πολύ καλό ψυχολογικά. Λές όσα θα βγαλω εγώ θα βγάλει και ο εκδότης που ρισκάρει για μένα. Σαν δυο καλοί φίλοι. Ομως όταν σου δίνει royalties επι της ονομαστικής αξίας ο εκδότης, αυτή είναι μια και δεδομένη. Σε κάθε περίπτωση ακόμη και για τον υπολογισμό του καθαρού κέρδους θα πρέπει να αναφερθούν τα αντίτυπα. Αν λοιπόν μπορεί ο εκδότης να σε "ρίξει" μια φορά στον υπολογισμό επί της ονομαστικής αξίας, σου πεί δηλαδή λάθος αντίτυπα ότι πουλήθηκαν, μπορεί να σε ρίξει δέκα φορές με το πόσο ακριβώς κόστισαν αυτά τα αντίτυπα.

 

Τα royalties είναι και στων δύο το όνομα, και αναφέρονται και τα αντίτυπα. Μέχρι το πόσα δωρεάν αντίτυπα θα πάρω γράφει μέσα... Το έλεγξα καλά το συμβόλαιο, είναι πάρα πολύ καλό. Πάντα μπορεί να προκύψει πρόβλημα, βέβαια, αλλά το ορκίζομαι και 1% να μου έδινε επί των καθαρών κερδών, πάλι θα έκλεινα μαζί του. Τους λογαριασμούς μου τους πληρώνω δουλεύοντας σαν αράπης απ'το πρωί μέχρι το βράδυ. Δεν περιμένω να ζήσω απ'τα βιβλία μου. Ό,τι βγάλω από κει, αν βγάλω τίποτα, θα πάει σε άλλα πράγματα, πχ σε κανά ταξίδι με τα παιδιά μου, σε πρα΄γματα, δηλαδή , πυ δεν μπορώ να κάνω αυτή την στιγμή. Θα είναι κάτι έξτρα... ΈΤσι το βλέπω εγώ οικονομικά το θέμα... Δικαίωμά μου, ασφαλώς, και δικαίωμα ολονών να κάνουν ό,τι καταλαβαίνουν.

 

 

Οταν θα το δώσω δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί βοήθεια για να διαβαστεί όπως δεν χρειάστηκε και στους υπόλοιπους. Ευχαριστώ πάντως, θα σου πώ όταν είναι (κι ας δείχνεις εχθρική τώρα, μιας και σε ενδιαφέρει η ειλικρίνεια smile.gif ).

 

 

Εκτός απ΄την ειλικρίνεια, έλεγξε και το θέμα του "λέω-ξελέω". Εσύ μου ζήτησες βοήθεια, και απόρησα κι η ίδια.

Να ξέρεις πάντως, πως το ίδιο "εχθρική" γίνομαι και με κολλητούς μου όταν φέρονται σαν μην πω τι... Γι'αυτό είναι κολλητοί μου, όμως, γιατί δεν τους κοροιδεύω, ούτε υποκρίνομαι. Είμαι ανοιχτό βιβλίο!

Αφού δεν την θες, τελικά, την βοήθειά μου, όμως...κανένα πρόβλημα. Δεν θα ξεμείνεις κι από προσφορές, κιόλας smile.gif

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ κλειδώνει. Το τελευταίο ποστ του χρήστη melissoula σβήνεται, επίσης. Εφ' όσον δεν μπορείτε να μείνετε on-topic και να αποφύγετε flames και ειρωνίες, δεν υπάρχει λόγος να παραμείνει ανοιχτό.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..