Jump to content

Mythastrian Character Photomanips


Oberon
 Share

Recommended Posts

Τώρα αν σου πω ότι εκείνο που με έστειλε είναι η λεπτομέρια στο δεξί μανίκι του Τζον; Θα μου πεις πέθανα να φτιάξω όλο το υπόλοιπο, στο μανίκι κόλλησες εσύ; Ε, ναι στο μανίκι. Η λεπτομέρεια είναι που με γοητεύει. Α, και το πορτοφολάκι της Μίριαμ. Σχεδόν δε φαίνεται κι όμως μου τράβηξε αμέσως την προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Η λεπτομέρεια στο μανίκι έγινε μάλλον τυχαία (αν και ήθελα πολύ κάποιο λίγο περίεργο texture στο κοστούμι του ΤΥζον και τελικά έγινε ακριβώς αυτό που ήθελα)) όταν έβαλα το κάτω μέρος της εικόνας που είναι από ένα φουτουριστικό κτίριο στη Valencia.

Όσο για το πορτοφολάκι, είναι κάπως αστείο αλλά αυτό ίσως είναι το μοναδικό σημείο σε ολόκληρη την εικόνα, και ειδικά στα δύο μοντέλα, στο οποίο δεν έκανα την παραμικρή παρέμβαση. :tongue:

 

Edit: Mετέφερα εδώ την εικόνα της Μίριαμ και το Τζον, όπως και τα υπόλοιπα σχετικά ποστς, μια που κατά λάθος τα είχα βάλει στο άλλο τόπικ που είναι μόνο για ζωγραφιές μου και όχι για photomanipulations.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες λεπτομέρειες που έχουν ενδιαφέρον και πρέπει να τις προσέξεις, πιστεύω:

  • το χρώμα του εξωγήινου μοιάζει λίγο ξένο πάνω του - δοκίμασε να τον βάλεις λίγο ξέχωρα ή να βάλεις κάποιο colour overlay από πάνω του.
  • Πείραξε λίγο τις άκρες ώστε να μην έχεις «σκαλοπάτια» από τα εικονοστοιχεία.
  • Κάποιες λεπτομέρειες (όπως οι γραμμές στο φόνο πάνω) παραείναι... crisp. Βάλε τις πιο έντονα στην εικόνα.
  • Τελευταίο που μπορώ να παρατηρήσω προς το παρόν: ίσως να θες να βγάλεις το MSC Cruises από το σκάφος.

Πολύ καλή δουλειά, πάντως, κι έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά στην μπλούζα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο "εξωγήινος" δεν είναι εξωγήινος. Σχετίζεται με την ιστορία πάντως. Θα δω για το χρώμα.

"Γραμμές" εννοείς τις σπείρες πάνω πάνω?

 

Το MSC Cruises δεν το είχα παρατηρήσει καν, δεν το είχα δει δηλαδή. Έχεις τηλεσκοπική όραση! :D Μου έδωσε πάντως μια ιδέα για την ιστορία οπότε δε θα το βγάλω, αλλά thanks και για το σχόλιο και για την παρατήρηση μέσω της οποίας μου ήρθε η ιδέα που χρειαζόμουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Μια που χρειαζόταν κάτι επίσημο για ολόκληρη στέψη, είπε να βάλει κάτι κλασσικό και συντηρητικό. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δε θα μπορούσα να πω κάτι ειδικό ή κάτι τεχνικό για το photomanip αυτό, μιας και είμαι ψιλοάσχετος με το θέμα. Αυτό που μπορώ να πω όμως είναι ότι βλέπω μια πραγματικά εντυπωσιακή δουλειά. Πέρα από τους δύο χαρακτήρες μπροστά, μου άρεσαν ιδιαίτερα τα background. Το πάνω ειδικά με την Ακρόπολη και τις κίτρινες ελλείψεις είναι καταπληκτικό, όπως επίσης το κάτω μπλέκεται πάρα πολύ όμορφα με τους δύο χαρακτήρες. Kudos, Dain!

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω θα δείτε τις εικόνες που χρησιμοποίησα για το photomanip με το Τζον και τη Μίριαμ.

 

Η Μίριαμ είναι όπως συνήθως η ηθοποιός Charlize Theron. Η εικόνα ήταν πολύ βολική από πολλές απόψεις, κυρίως επειδή όταν σκεφτόμουν το photomanip η τουαλέτα που είχα φανταστεί για τη Μίριαμ έμοιαζε πολύ με αυτή που φορά η ηθοποιός (αφαιρώντας βέβαια πολλά κομμάτια της και ζωγραφίζοντας σκιές και άλλες λεπτομέρειες).

Τα μαλλιά της δεν είναι παρά κομμάτια από διάφορες εικόνες με περούκες συνδυασμένα μαζί με ζωγραφική.

 

O Τζον είναι ένα μοντέλο στην Αυστραλία αλλά δεν μπόρεσα να βρω το όνομά του. Το κόσμημα που φορά είναι περίπου αυτό που φορά και η καθηγήτρια ΜακΓκόναγκαλ στις ταινίες του Χάρυ Πόττερ.

Το "browtop" δηλαδή το πράγμα που έχει ο Τζον στο μέτωπο δεν είναι παρά ένας υπολογιστής της εποχής συνδεδεμένος με εμφυτεύματα στον εγκέφαλο του Τζον. Αντίστοιχα "browtops" έχουν και οι δύο τύποι στο background. Το τι "βλέπει" ο καθένας μέσω αυτών δεν είναι ορατό βέβαια σε έναν εξωτερικό παρατηρητή.

H εικόνα είναι συνδυασμός και επεξεργασία 2-3 μικρών εικόνων ενός φουτουριστικού κινητού τηλεφώνου και ενός κοσμήματος.

 

Η Ακρόπολη είναι η Ακρόπολη τη νύχτα και χρησιμοποιήσα κάποια κομμάτια της εικόνας για την υπόλοιπη φουτουριστική Αθήνα όπως και τα Photoshop plug-ins "Sinedots" για τα ελλειψοειδή σχήματα και "Glitterato" για τα άστρα κλπ.

 

Το κάτω μέρος της εικόνας δεν είναι παρά το αριστερό κομμάτι από την Ciutat de les Arts i les Ci?ncies του αρχιτέκτονα Σαντιάγο Καλατράβα στη Βαλένθια της Ισπανίας.

 

Να οι τρεις αρχικές εικόνες πάνω στις οποίες βασίστηκε το photomanipulation στο ποστ #25 πιο πάνω:

 

 

post-59-1190656733_thumb.jpgpost-59-1190656777_thumb.jpg

post-59-1190656835_thumb.jpg

 

Εdit: Όχι πως ρώτησε κανείς, αλλά αν τυχόν αναρωτηθεί κάποιος γιατί δεν φορά και η Μίριαμ ένα "browtop" η μόνη απάντηση που έχω - πέρα από λόγους αισθητικής - είναι: Πιστεύετε πως μια "πράκτορας" της Μυθαστρίας, ενός υπεργαλαξιακού οργανισμού από εκατομμύρια πολτισμούς, μια γυναίκα ηλικίας 2500 ετών την εποχή που δείχνει η εικόνα, η οποία ζει και αντιλαμβάνεται το σύμπαν σαν ένα ατελείωτο ολόγραμμα πέρα από κάθε έννοια γραμμικού χρόνου ή χώρου συδεδεμένη με ένα αόρατο αλλά απολύτως υπαρκτό "ομφάλιο λώρο" με τη Μυθαστρία έχει την παραμικρή ανάγκη για υπολογιστές και εμφυτεύματα ακόμα και του 30ου αιώνα? ;) :D

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..