Jump to content

Καλά αστυνομικά/κατασκοπικά βιβλία


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Έχει διαβάσει κανείς τα εξής;

 

1)Γκ. Κ. Τσέστερτον-Ο άνθρωπος που τον έλεγαν Πέμπτη

 

Λίγο παλιομοδίτικο και το τέλος είναι πολύ παράξενο, αλλά η πλοκή με τις ανατροπές της είναι εντυπωσιακή όσο δεν παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    3

  • D'Ailleurs

    10

  • BladeRunner

    24

  • Tattoman

    7

Λίγο παλιομοδίτικο και το τέλος είναι πολύ παράξενο, αλλά η πλοκή με τις ανατροπές της είναι εντυπωσιακή όσο δεν παίρνει.

 

 

Άρα να το αγοράσω...

 

Edit:Το αγόρασα!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το "Η νεκροφόρα με τις ρίγες" του Ρος Μακντόναλντ γιατί είναι hard boiled αστυνομικό νουάρ,και αυτή την εποχή έχω κολλήσει με αυτό το είδος,εκτός απο κάποιες εξαιρέσεις στιλ Τσαρλς Μπουκόφσκι,έτσι για διάλλειμμα απο το πολύ αίμα tease.gif .Έχει τύχει να το διαβάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει να διαβάσει κανείς κάποιο βιβλίο του Ανδρέα Αποστολίδη;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως έχει τύχει κανείς να διαβάσει τα εξής;

 

1)Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ-Το ποδήλατο του Λεονάρντο

 

2)Ντασιέλ Χάμετ-Οι νεκρές κινέζες

 

3)Άρθουρ Κόναν Ντόιλ-Brigadier Gerard:Ο ήρωας της συμφοράς

 

4)Οσβάλντο Σοριάνο-Θλιμμένος, τελευταίος και μόνος

 

5)Πατρίσια Χάισμιθ-Ο Αμερικάνος φίλος(ο τίτλος των εκδόσεων Επίκεντρο-"Το παιχνίδι του Ρίπλευ" ο τίτλος των εκδόσεων Άγρα)

 

6)Ρέημοντ Τσάντλερ-Σπανιόλικο αίμα

 

7)Ραμόν Δίας Ετερόβικ-Τα επτά παιδιά του Σιμενόν

 

8)Ντερ Ερλ Μπίγκερς-Charlie Chan:Φόνος στη Χαβάη

Link to comment
Share on other sites

2)Ντασιέλ Χάμετ-Οι νεκρές κινέζες

 

Εννοείς ένα κίτρινο από τις εκδόσεις Επίκεντρο; Θα πρότεινα το "Νεκρές Γυναίκες" από εκδόσεις Ερατώ. Και τα δυο έχουν την ίδια κεντρική ιστορία με τον Continental Op ("Dead Yellow Women"), από την οποία παίρνουν τον τίτλο τους, αλλά το δεύτερο αν θυμάμαι καλά έχει πέντε διηγήματα κι όχι τρία στα περιεχόμενά του (και στις δυο περιπτώσεις, δεν είναι όλα με τον Οπ).

Link to comment
Share on other sites

D'Ailleurs θα το έπαιρνα το high sierra,που έχει εκδοθεί και στα ελληνικά απο την Μέδουσα,αλλά η έκδοση είναι του 1985 απ'όσο βλέπω,και δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα(και σιγά μην κάνω εξερεύνηση στα παλαιοβιβλιοπωλείαlaugh.gif ).Δεν πειράζει,θα πάρω το "Το τέλος της διαδρομής" απ'τον ίδιο συγγραφέα.(και αν βρω και το high sierra,κανένα πρόβλημα)

Απο Ντάσιελ Χάμμετ,θα πάρω μάλλον το "Το γεράκι της Μάλτας" και ίσως το "Ο κόκκινος θερισμός".Το Πρωτοπορεία,που συνήθως πηγαίνω,έχει ποικιλία στα αστυνομικά μυθιστορήματα και κάπου πήρε το μάτι μια σειρά με βιβλία του.Δε μπορεί,θα το έχει.

Απο Ρέιμοντ Τσάντλερ,θα πάρω κατ'αρχήν το "Αντίο,γλυκειά μου" και βλέπουμε.

Επίσης,σκέφτομαι να πάρω το "Ο Μαιγκρέ στην Νέα Υόρκη" του Ζωρζ Σιμενόν.

Το αποφάσισα.Μερικά απο τα παραπάνω,συν το "Τισομίνγκο μπλουζ" του Έλμορ Λίοναρντ και το "Ο άνθρωπος που έκλεψε την Τζοκόντα" του Μάρτιν Πέητζ.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.Περιμένω και άλλες:tease: .

 

Λεπόν πρόσεχε τι θα σε πω. Το "High sierra" βρισκεται στο "Μικρό Μοναστηράκι" δίπλα στην Πρωτοπορία, μαζί με άλλα βιβλία της σειράς. Η τιμή τους είναι ιδιαίτερα χαμηλή και σε προτείνω να τα τσιμπήσεις όλα (θα σε βγούν γύρω στα 10 - 15 €). Επίσης με Ρεημοντ Τσάντλερ να ξεκινήσεις με το πρώτο το "Ο μεγάλος ύπνος". Τα βιβλία δεν εχουν συνέχεια (εκτός απο το "The long goodbye" και το "Playback" και "Poodle springs") αλλα καλύτερα είναι να τα πάρεις απο την αρχη. Αμα ψάξεις θα βρείς και δύο μικρούς τόμους με ιστορίες Μάρλοου απο άλλους συγκραφείς.

 

 

Οι εκδόσεις Μεταίχμιο,έκδοσαν σε έναν τόμο,τέσσερα μυθιστορήματα του Ντάσιελ Χάμμετ.

(Ο κόκκινος θερισμός,Η κατάρα των Ντέην,Το γεράκι της Μάλτας και Ο αδύνατος άντρας).Όλα μαζί,μόνο με 17,10 ευρώ.834 σελίδες.Αλλά δεν το πήρα.Έδωσα προτεραιότητα σε κάποια άλλα βιβλία.Αλλά πλησιάζουν τα γενέθλιά μου,οπότε θα το ζητήσω για δώρο biggrin.gif .Είναι καλά και τα τέσσερα μυθιστορήματα;Τα έχετε διαβάσει;

 

Εδώ να τονίσω οτι η μετάφραση στο "The Dain curse" στο Μεταιχμιο είναι ολίγον

για το πέος

. Ο βλάξ, που επιμελήθηκε μεταφράζει τον Αρθουρ Μαχεν ώς Αρθουρ Μακεν και αναφέρει την Ποισονβιλ (η πόλη στο "Red harvest") χωρίς να κάνει αναφορά για να εξηγήσει τα ονόματα. Επίσης με λίγο ψάξιμο θα βρείς απο εκδόσεις ΛΙΒΑΝΗ το "Γυαλινο κλειδί", το πεμπτο και πιο αγαπημένο βιβλίο του Χάμμετ, το οποίο κανένας δίοπος, δεν αξιόθηκε να το ξανακυκλοφορίσει στα Ελληνικά. Επίσης απο τον ΛΙΒΑΝΗ βρίσκεις και το "Κοντινενταλ ΟΠ" με ιστορίες του ομόνυμου ήρωα, αλλα και το "Σαμ Σπεηντ" με ιστορίες του Σαμ Σπέηντ (ήρωες απο τα "The Dain Curse", "The Red Harvest" και "The Maltese Falcon"), τα οποία στα προτείνω να τα ψάξεις.

 

 

Οι εκδόσεις Μεταίχμιο,έκδοσαν σε έναν τόμο,τέσσερα μυθιστορήματα του Ντάσιελ Χάμμετ.

(Ο κόκκινος θερισμός,Η κατάρα των Ντέην,Το γεράκι της Μάλτας και Ο αδύνατος άντρας).Όλα μαζί,μόνο με 17,10 ευρώ.834 σελίδες.Αλλά δεν το πήρα.Έδωσα προτεραιότητα σε κάποια άλλα βιβλία.Αλλά πλησιάζουν τα γενέθλιά μου,οπότε θα το ζητήσω για δώρο biggrin.gif .Είναι καλά και τα τέσσερα μυθιστορήματα;Τα έχετε διαβάσει;

 

Τα δυο πρώτα είναι καταπληκτικά και μάλλον θα σου κοστίσουν περισσοτερο αν τα πάρεις σε οποιαδήποτε άλλη έκδοση στα ελληνικά σαν ξεχωριστά βιβλία.

 

Το τρίτο θεωρείται το καλύτερό του, αλλά εγώ το είχα διαβάσει σε μικρή ηλικία, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη (ούτε είχα την ικανότητα να το εκτιμήσω, ούτε το πολυθυμάμαι).

 

Το τέταρτο γενικά θεωρείται το πιο αδύναμό του.

 

Γενικά, θεωρώ τη συγκεκριμένη έκδοση πολύ καλή περίπτωση και θα την είχα τσιμπήσει άμεσα αν δεν είχα ήδη τα τρία από τα τέσσερα.

 

 

το τέταρτο είναι το πιο προσωπικό βιβλίο του Χάμμετ, το οποίο απεικονίζει περισσότερα στοιχεία για την ζώη του και ίσως το καλύτερο για μένα. Είναι μακράν το πιο διασκεδάστικο και αυτό φαινεται γενικότερα. Κακώς θεωρείται μετριο. Για μένα είναι τόπ.

Επίσης προτείνω ως συνοδεία την ταινία "Hammet" του Βίμ Βεντερς

 

και για όσους τολμάνε τα βιβλία του Τζιμ Τόμσον με το τιτάνιο "Κάτοικοι 1280" που βρίσκεται στην Πρωτοπορία, να ξεχωρίζει.

 

θα επανέλθω αργότερα για περισσότερα. :tease::tease::tease::tease:

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, ναι αυτό απο τις εκδόσεις Επίκεντρο εννοώ. Το είδα κάπως φτηνό, αλλά μπορώ να το βρω και φτηνότερο σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο, θαρρώ.

 

 

Παναγιώτη θα πάω κατευθείαν στο "Μικρό Μοναστηράκι" και θα τα τσιμπήσω. Αυτό το "high sierra" μου έχει βγάλει τη πίστη, δεν το βρίσκω πουθενά. Άντε να το βρω, να βρω και άλλα παρόμοια αστυνομικά...

 

Απο Τσάντλερ έχω διαβάσει μόνο το "Αντίο, γλυκιά μου" και το "Πλέιμπακ" και ήταν και τα δυο υπέροχα, ειδικά το πρώτο. Στη βιβλιοθήκη μου έχω και το "Ο μεγάλος αποχαιρετισμός" και σκοπεύω να πάρω και άλλα. Τα έχω διαβάσει με τυχαία σειρά, ελπίζω να μην χάνω τίποτα. Πάντως και ο Οσβάλντο Σοριάνο έχει γράψει το "Θλιμμένος, τελευταίος και μόνος" με ήρωα τον Φίλιπ Μάρλοου.

 

Όσον αφορά τις εκδόσεις Λιβάνη με τα αστυνομικά αυτά, δεν ξέρω αν μπορώ να τα βρω ή που να τα βρω. Είναι εκδόσεις του 1990 περίπου, και δεν τις έχω πετύχει κάπου. Ίσως στο μικρό μοναστηράκι δίπλα στη πρωτοπορία να υπάρχει, αλλιώς θα ψάξω και στο κανονικό μοναστηράκι "μήπως και...". Πάντως θέλω όλο και περισσότερα απο Ντάσιελ Χάμετ, ειδικά το "Γυάλινο κλειδί".

 

Όσον αφορά τον Τζιμ Τόμσον, το "Κάτοικοι 1280" το έχω πετύχει στη Πρωτοπορεία(μάλιστα έχει 3-4 αντίτυπα). Είναι τόσο καλό; Στο amazon.com έχει πολύ καλή βαθμολογία.(σε ποιά εποχή διαδραματίζεται;Γιατί εμένα μου φαίνεται κάπου στην άγρια δύση-έτσι νομίζω τουλάχιστον). Αυτός δεν έχει γράψει και το "Το ξεπάστρεμα" που κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Οξύ; Βέβαια, ούτε αυτό το βρίσκω, αν και είναι καλό απ'όσο φαίνεται.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

το βιβλίο του Οσβάλτο Σοριάνο δεν με άρεσε. Γενικά είναι εκτός κλίματος και μάλλον ήθελε να γράψει κάτι άσχετο και όχι αστυνομικο. Γενικά δεν εγκρίνω τα βιβλία με ήρωες άλλων, όπως και με ιστορικά πρόσωπα.

 

Ο Τζίμ Τόμσον είναι γενικά απιστευτος συγγραφέας. Προτείνω όλα τα βιβλία του και απο τις εκδόσεις ΟΞΥ εχουν κυκλοφορίσει το "Ξεκαθάρισμα" και το "Οι κλεφτες". Επίσης έχει κυκλοφορίσει το "Ο φονιάς μέσα μου" και το "Οταν πέσει το σκοτάδι" σε διάφορες εκδόσεις, αλλα το καλύτερο είναι το "Κάτοικοι 1280" το οποίο είναι ένα μνημειο μισανθρωπιάς και κυνισμού. Το πρότείνω ανεπιφυλακτα, σε όσους θέλουν να διαβάσουν κάτι παραπάνω απο ένα αστυνομικο βιβλίο!

 

το βιβλίο του Οσβάλτο Σοριάνο δεν με άρεσε. Γενικά είναι εκτός κλίματος και μάλλον ήθελε να γράψει κάτι άσχετο και όχι αστυνομικο. Γενικά δεν εγκρίνω τα βιβλία με ήρωες άλλων, όπως και με ιστορικά πρόσωπα.

 

Ο Τζίμ Τόμσον είναι γενικά απιστευτος συγγραφέας. Προτείνω όλα τα βιβλία του και απο τις εκδόσεις ΟΞΥ εχουν κυκλοφορίσει το "Ξεκαθάρισμα" και το "Οι κλεφτες". Επίσης έχει κυκλοφορίσει το "Ο φονιάς μέσα μου" και το "Οταν πέσει το σκοτάδι" σε διάφορες εκδόσεις, αλλα το καλύτερο είναι το "Κάτοικοι 1280" το οποίο είναι ένα μνημειο μισανθρωπιάς και κυνισμού. Το πρότείνω ανεπιφυλακτα, σε όσους θέλουν να διαβάσουν κάτι παραπάνω απο ένα αστυνομικο βιβλίο!

 

Επίσης προτείνω το "Τελευταίο φιλί" απο τον Τζέημς Κράμλευ, εκδόσεις Πόλις, το οποίο βρίσκεται ευκολα. Πολύ καλό αστυνομικό της σχολής Τσάντλερ/Χάμμετ.

 

BKS.0029097.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά απο τις εκδόσεις ΟΞΥ που μπορώ να τα βρω; Επίσης, μήπως μπορείς να μου πεις αν έχει ποικιλία σε αστυνομικά(και επιστημονική φαντασία όμως)το "Μικρό Μοναστηράκι" στη Γραβιάς, δίπλα στη Πρωτοπορία;

 

edit:Πολύ ενδιαφέρον το βιβλίο που μου πρότεινες απο τις εκδόσεις Πόλις. Αν και είναι έκδοση του 1995, και με τις εκδόσεις Πόλις έχω φάει πόρτα για 2-3 βιβλία, γιατί έχουν εξαντληθεί και καλά, ενώ έχουν εκδοθεί κάπου στο 2003 και 2004(συγκεκριμένα δυο βιβλία του Γκράχαμ Γκρην,"Ο άνθρωπος μας στην Αβάνα" και το "Ο ήσυχος Αμερικάνος").

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

είναι παλιά εκδοση αλλα βρίσκεται έυκολα και σε προσιτή τιμή. Νομίζω οτι έχει και ενα στην Τζέμμα στον Περαια αλλα δεν παιρνω όρκο. Το "Μικρό μοναστηράκι" θυμάμαι οτι είχε ολη την σειρά της Μεδουσας, αλλα εχω να παω καιρό. Πάντως όλο και κατι θα βρείς. Αλλιώτικα στο κανονικό Μοναστηράκι για ψαχούλεμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο Τσάντλερ έχω διαβάσει μόνο το "Αντίο, γλυκιά μου" και το "Πλέιμπακ" και ήταν και τα δυο υπέροχα, ειδικά το πρώτο. Στη βιβλιοθήκη μου έχω και το "Ο μεγάλος αποχαιρετισμός" και σκοπεύω να πάρω και άλλα. Τα έχω διαβάσει με τυχαία σειρά, ελπίζω να μην χάνω τίποτα. Πάντως και ο Οσβάλντο Σοριάνο έχει γράψει το "Θλιμμένος, τελευταίος και μόνος" με ήρωα τον Φίλιπ Μάρλοου.

 

 

The Big Sleep” Raymond Chandler

 

 

 

must

Link to comment
Share on other sites

Απο Τσάντλερ έχω διαβάσει μόνο το "Αντίο, γλυκιά μου" και το "Πλέιμπακ" και ήταν και τα δυο υπέροχα, ειδικά το πρώτο. Στη βιβλιοθήκη μου έχω και το "Ο μεγάλος αποχαιρετισμός" και σκοπεύω να πάρω και άλλα. Τα έχω διαβάσει με τυχαία σειρά, ελπίζω να μην χάνω τίποτα. Πάντως και ο Οσβάλντο Σοριάνο έχει γράψει το "Θλιμμένος, τελευταίος και μόνος" με ήρωα τον Φίλιπ Μάρλοου.

 

 

The Big Sleep” Raymond Chandler

 

 

 

must

 

Το διάβασα το κομματάκι. Κλασικός Ρέημοντ Τσάντλερ. Πρέπει να το βρω αυτό το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη σειρά της Μέδουσας,είναι τα εξής:

 

1. Γουίλιαμ Μπερνέτ-High Sierra

2. Ντέηβιντ Γκούντις-Σκοτεινό πέρασμα

3. Ντέηβιντ Γκούντις-Το φεγγάρι στον υπόνομο

4. Φρέντερικ Μπράουν-Οι κυνηγοί

5. Ρέημοντ Τσάντλερ-Ο μεγάλος ύπνος

6. Τζιμ Τόμπσον-Ο φονιάς μέσα μου

 

Αν τα βρω, τα παίρνω και τα έξι. Ελπίζω, όμως, να βρω και τα εξής απο τις εκδόσεις Επίκεντρο:

 

1. Τζιμ Τόμπσον-The getaway

2. Γουίλιαμ Μπερνέτ-Μικρός Καίσαρ

3. Ντασιέλ Χάμετ-Το γυάλινο κλειδί

4. Έρικ Άμπλερ-Τοπ Καπί

 

Είναι όλα τους πολύ καλά αστυνομικά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη σειρά της Μέδουσας,είναι τα εξής:

 

1. Γουίλιαμ Μπερνέτ-High Sierra

2. Ντέηβιντ Γκούντις-Σκοτεινό πέρασμα

3. Ντέηβιντ Γκούντις-Το φεγγάρι στον υπόνομο

4. Φρέντερικ Μπράουν-Οι κυνηγοί

5. Ρέημοντ Τσάντλερ-Ο μεγάλος ύπνος

6. Τζιμ Τόμπσον-Ο φονιάς μέσα μου

 

Αν τα βρω, τα παίρνω και τα έξι. Ελπίζω, όμως, να βρω και τα εξής απο τις εκδόσεις Επίκεντρο:

 

1. Τζιμ Τόμπσον-The getaway

2. Γουίλιαμ Μπερνέτ-Μικρός Καίσαρ

3. Ντασιέλ Χάμετ-Το γυάλινο κλειδί

4. Έρικ Άμπλερ-Τοπ Καπί

 

Είναι όλα τους πολύ καλά αστυνομικά βιβλία.

 

εκτός απο το "Τοπ καπί" τα έχω διαβάσει όλα. Το "Φεγγάρι στον υπόνομο" δεν είναι αστυνομικό αλλα αισθηματικό βιβλίο το οποίο όμως είναι πολύ καλό. Παρα πολύ καλό θα έλεγα και να ξέρεις οτι αυτό στο υπογράφει ένας ούνος Α' τάξεως. Τα υπόλοιπα προτείνονται με έμφαση στο "High sierra", τα έπη του Τζίμ Τόμσον (και ειδικά το "O φονιάς μέσα μου") και φυσικά τα έπη του Χάμμετ και του Μπερνέτ. Γενικά Μπερνέτ μετράει πολύ, έχουν κυκλοφορίσει δύο βιβλία του απο τις εκδόσεις Αγρα ("Το τέλος της διαδρομής" και το "Αντίο Σικάγο") καθώς και το θρυλικό "Η ζούγκλα της Ασφάλτου" αλλα δεν θυμάμαι απο ποιές εκδόσεις.

 

Σου ξαναπροτείνω να ψάξεις για το "Κάτοικοι 1280". Ειναι πολύ ιδιαίτερο βιβλίο, θα έλεγα μοναδικό στο είδος του. Προσωπικά δεν έχω ξαναδιαβάσει κάτι τόσο σάπιο.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη σειρά της Μέδουσας,είναι τα εξής:

 

1. Γουίλιαμ Μπερνέτ-High Sierra

2. Ντέηβιντ Γκούντις-Σκοτεινό πέρασμα

3. Ντέηβιντ Γκούντις-Το φεγγάρι στον υπόνομο

4. Φρέντερικ Μπράουν-Οι κυνηγοί

5. Ρέημοντ Τσάντλερ-Ο μεγάλος ύπνος

6. Τζιμ Τόμπσον-Ο φονιάς μέσα μου

 

Αν τα βρω, τα παίρνω και τα έξι. Ελπίζω, όμως, να βρω και τα εξής απο τις εκδόσεις Επίκεντρο:

 

1. Τζιμ Τόμπσον-The getaway

2. Γουίλιαμ Μπερνέτ-Μικρός Καίσαρ

3. Ντασιέλ Χάμετ-Το γυάλινο κλειδί

4. Έρικ Άμπλερ-Τοπ Καπί

 

Είναι όλα τους πολύ καλά αστυνομικά βιβλία.

 

εκτός απο το "Τοπ καπί" τα έχω διαβάσει όλα. Το "Φεγγάρι στον υπόνομο" δεν είναι αστυνομικό αλλα αισθηματικό βιβλίο το οποίο όμως είναι πολύ καλό. Παρα πολύ καλό θα έλεγα και να ξέρεις οτι αυτό στο υπογράφει ένας ούνος Α' τάξεως. Τα υπόλοιπα προτείνονται με έμφαση στο "High sierra", τα έπη του Τζίμ Τόμσον (και ειδικά το "O φονιάς μέσα μου") και φυσικά τα έπη του Χάμμετ και του Μπερνέτ. Γενικά Μπερνέτ μετράει πολύ, έχουν κυκλοφορίσει δύο βιβλία του απο τις εκδόσεις Αγρα ("Το τέλος της διαδρομής" και το "Αντίο Σικάγο") καθώς και το θρυλικό "Η ζούγκλα της Ασφάλτου" αλλα δεν θυμάμαι απο ποιές εκδόσεις.

 

Σου ξαναπροτείνω να ψάξεις για το "Κάτοικοι 1280". Ειναι πολύ ιδιαίτερο βιβλίο, θα έλεγα μοναδικό στο είδος του. Προσωπικά δεν έχω ξαναδιαβάσει κάτι τόσο σάπιο.

 

 

Μωρέ το θέμα είναι τα βρω. Αν τα βρω, τα πήρα δίχως δεύτερη σκέψη. Και, ναι, το "Κάτοικοι 1280" εννοείται πως θα το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα για το τελευταίο, ξέρω οτι σε έχω προϊδεάσει με τα καλύτερα, αλλα αυτό μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ. Προτείνω να το δανηστείς απο κάποιον (εγώ το είχα βρεί στην δανειστική βιβλιοθήκη) πρίν το αγοράσεις. Βέβαια η τιμή του είναι χαμηλή γιατι είναι και παλιά κυκλοφορία αλλα τουλάχιστον κάνε ένα κόπο και διάβασε κριτικές για το βιβλίο, ωστε να εχεις μια εικόνα για το τί είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κριτικές απο το amazon.com και μου φαίνεται μια χαρά το βιβλίο. Να διαβάσω κάτι σάπιο δεν με αποξενώνει ή κάτι τέτοιο, υποθέτω ότι η γραφή του είναι καλή, επίσως υποθέτω ότι υπάρχει έντονο το στοιχείο του σουρεαλισμού και του σαρκασμού, οπότε γιατί όχι; Και η τιμή του είναι χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κριτικές απο το amazon.com και μου φαίνεται μια χαρά το βιβλίο. Να διαβάσω κάτι σάπιο δεν με αποξενώνει ή κάτι τέτοιο, υποθέτω ότι η γραφή του είναι καλή, επίσως υποθέτω ότι υπάρχει έντονο το στοιχείο του σουρεαλισμού και του σαρκασμού, οπότε γιατί όχι; Και η τιμή του είναι χαμηλή.

 

σουρεαλισμού και του σαρκασμού;;;;

 

είναι γραμμένο σαν να είναι μαυρη κωμοδία.

Link to comment
Share on other sites

να υπενθυμήσω οτι απο τις εκδόσεις Μεδουσα κυκλοφορεί επίσης το "Φθινοπωρινή ζέστη" του Γκόρντον ΝτεΜάρκο, με τον ντετέκτιβ Ρίλι Κόβακς, το οποιό απαιτείται να διαβάσετε καθώς πρόκειται για εξέχων έπος στο στύλ του Χάμμετ/Τσάντλερ με ιδιαίτερα γλαφυρη γλώσσα. Επίσης βρίσκουμε δύο βιβλία του Κόρνελ Γούλριτς. Το ένα που πρέπει να λεγεται "Ο μαύρος άγγελος" δεν το έχω διαβάσει (όποιος το βρεί ενδιαφέρομαι να το αγοράσω) αλλα το αλλο το "Φάντομ Λέιντυ" είναι άπιαστο. Επίσης απο Γούλριτς προτείνω και το "Κορμί της Τζέην Μπράουν" απο εκδόσεις Ερατώ, και οτιδήποτε αλλο εχει γράψει, αν και δεν ξερω αν εχει βγεί στα ελληνικά. Τέλος υπάρχει και μια συλλογή διηγημάτων 800 σελίδων με τίτλο "Εγκλημα στο τρένο" απο διάφορους συγγραφείς με θέμα εγκλήματα στα τρένα η οποία είναι ακρως απολαυστική. Εκδόσεις Bell αλλα πανάρχαιο. Αμα αξιωθώ και έρθω σε κανα Meeting μπορεί να στο φέρω να το διαβάσεις αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

να υπενθυμήσω οτι απο τις εκδόσεις Μεδουσα κυκλοφορεί επίσης το "Φθινοπωρινή ζέστη" του Γκόρντον ΝτεΜάρκο, με τον ντετέκτιβ Ρίλι Κόβακς, το οποιό απαιτείται να διαβάσετε καθώς πρόκειται για εξέχων έπος στο στύλ του Χάμμετ/Τσάντλερ με ιδιαίτερα γλαφυρη γλώσσα. Επίσης βρίσκουμε δύο βιβλία του Κόρνελ Γούλριτς. Το ένα που πρέπει να λεγεται "Ο μαύρος άγγελος" δεν το έχω διαβάσει (όποιος το βρεί ενδιαφέρομαι να το αγοράσω) αλλα το αλλο το "Φάντομ Λέιντυ" είναι άπιαστο. Επίσης απο Γούλριτς προτείνω και το "Κορμί της Τζέην Μπράουν" απο εκδόσεις Ερατώ, και οτιδήποτε αλλο εχει γράψει, αν και δεν ξερω αν εχει βγεί στα ελληνικά. Τέλος υπάρχει και μια συλλογή διηγημάτων 800 σελίδων με τίτλο "Εγκλημα στο τρένο" απο διάφορους συγγραφείς με θέμα εγκλήματα στα τρένα η οποία είναι ακρως απολαυστική. Εκδόσεις Bell αλλα πανάρχαιο. Αμα αξιωθώ και έρθω σε κανα Meeting μπορεί να στο φέρω να το διαβάσεις αν θέλεις.

 

Μήπως με παρακολουθείς; Μόλις σήμερα πήγα στο μικρό μοναστηράκι και εκτός των πολλών άλλων, πήρα και το "φθινοπωρινή ζέστη" και το "Φάντομ λέιντι". Και το τελευταίο που λες με το "Έγκλημα στο τρένο" το βρήκα εκεί αλλά δεν το πήρα ο μαλ...! Την επόμενη φορά(αν είναι ακόμα εκεί). Πάντως πήρα και Μπερνέτ,και Τόμσον(μόνο το "Κάτοικοι 1280" βρήκα),και διάφορα άλλα που τα έψαχνα πολύ καιρό. Και στάμπαρα κάποια άλλα για την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

να υπενθυμήσω οτι απο τις εκδόσεις Μεδουσα κυκλοφορεί επίσης το "Φθινοπωρινή ζέστη" του Γκόρντον ΝτεΜάρκο, με τον ντετέκτιβ Ρίλι Κόβακς, το οποιό απαιτείται να διαβάσετε καθώς πρόκειται για εξέχων έπος στο στύλ του Χάμμετ/Τσάντλερ με ιδιαίτερα γλαφυρη γλώσσα. Επίσης βρίσκουμε δύο βιβλία του Κόρνελ Γούλριτς. Το ένα που πρέπει να λεγεται "Ο μαύρος άγγελος" δεν το έχω διαβάσει (όποιος το βρεί ενδιαφέρομαι να το αγοράσω) αλλα το αλλο το "Φάντομ Λέιντυ" είναι άπιαστο. Επίσης απο Γούλριτς προτείνω και το "Κορμί της Τζέην Μπράουν" απο εκδόσεις Ερατώ, και οτιδήποτε αλλο εχει γράψει, αν και δεν ξερω αν εχει βγεί στα ελληνικά. Τέλος υπάρχει και μια συλλογή διηγημάτων 800 σελίδων με τίτλο "Εγκλημα στο τρένο" απο διάφορους συγγραφείς με θέμα εγκλήματα στα τρένα η οποία είναι ακρως απολαυστική. Εκδόσεις Bell αλλα πανάρχαιο. Αμα αξιωθώ και έρθω σε κανα Meeting μπορεί να στο φέρω να το διαβάσεις αν θέλεις.

 

Μήπως με παρακολουθείς; Μόλις σήμερα πήγα στο μικρό μοναστηράκι και εκτός των πολλών άλλων, πήρα και το "φθινοπωρινή ζέστη" και το "Φάντομ λέιντι". Και το τελευταίο που λες με το "Έγκλημα στο τρένο" το βρήκα εκεί αλλά δεν το πήρα ο μαλ...! Την επόμενη φορά(αν είναι ακόμα εκεί). Πάντως πήρα και Μπερνέτ,και Τόμσον(μόνο το "Κάτοικοι 1280" βρήκα),και διάφορα άλλα που τα έψαχνα πολύ καιρό. Και στάμπαρα κάποια άλλα για την επόμενη φορά.

 

δεν σε είπα οτι έχει πράγμα. Το βιβλίο του Γκόρντον ΝτεΜαρκο είναι απολαυστικότατο, δυστηχώς εγραψε μόνο αλλα δύο τα οποία δεν γνωρίζω αν υπάρχουν στα Ελληνικά. Παρεπιπτόντως και ο Γούλριτς είναι απιστευτος για μένα. Εχω διαβάσει και το "Fright" στα αγγλικά το οποίο είναι παρα πολύ καλο. Αν την παλευεις με την γλώσσα τσέκαρε αυτές τις εκδόσεις: Hard Case Crime Το "Εγκλημα στο τρένο" να το παρεις οποσδήποτε. γιατι είναι απιστευτη συλλογή. Εχει μερικές μετριες ιστοριες αλλα αποτελεί εγκυκλοπέδεια του παλπ αστυνομικού βιβλίου + οτι είναι άκρως χορταστικό. Αναμένουμε εντυπώσεις απο το διάβασμα.

Edited by D'Ailleurs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, το "Έγκλημα στο τραίνο" το αγόρασα με μόλις 5 ευρώ. Σε αρκετά καλή κατάσταση θα έλεγα. Θα το ξεκοκκαλίσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά, δώστε μερικές συμβουλές για αστυνομικά μυθιστορήματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..