Jump to content

Καλά αστυνομικά/κατασκοπικά βιβλία


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Λίγο ασαφές το αίτημά σου, γίνε πιο συγκεκριμένος

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    3

  • D'Ailleurs

    10

  • BladeRunner

    24

  • Tattoman

    7

να θα ήθελα κάποια καλά αστυνομικά μυθηστορήματα για ανάγνωση, μόλις τελείωσα την τριλλογία millenium και τωρα θα ήθελα να συνεχίσω με κάτι επίσησης του ίδιου στηλ, ω

οπότε θα ήθελα μια πρόταση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τότε κακώς το έχεις βάλει στην κατηγορία της συγγραφής το τόπικ....

 

πάντως νομίζω υπάρχει ήδη ένα τόπικ με αυτό το θέμα κάπου.

Link to comment
Share on other sites

είμαι καινούριος και δεν ξέρω που μου παν τα τέσρα, τώρα το μαθαίνω το site, για αυτό άμα έχεις καμιά συμβουλή θα με ευχαρίστιζε να μου την έδηνες

 

λοιπόν, ξέρετε κανένα καλό αστυνομικό?

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα μπορουσες να μου πεισ πως ανεβάζω ιστορίες στο forum?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να σε ενδιέφερε και ο επιθεωρητής Βαλάντερ από Χενιγκ Μανγκελ, έχει γράψει πολλά μυθυστορήματα όπως "Η Πέμπτη Γυναίκα", "Firewall", "Ένα βήμα πίσω" κ.α.

 

 

΄΄Αμα δεν το έχεις διαβάσει μην χάσεις χρόνο όρμα κατεφθήαν λέγεται" Το κορίτσι με το τατουάζ" έιναι τριλλογία οπότε ακολουθούν άλλα δύο "Το κορίτσι που έπαιζε με την φωτιά" και "το κορίτσι στην φωλιά της σφήγκας"

Edited by manstredin
Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση που δε μας δουλεύεις και όντως υπάρχει εδώ μέσα κάποιος πιο άσχετος από μένα, που δεν ξέρει ούτε να επισυνάπτει αρχεία σε email, στα εξηγώ τόσο-νιανιά-που-δε-γίνεται-άλλο:

Καταρχάς πας στη "Βιβλιοθήκη", στο αντίστοιχο υποφόρουμ που ανήκει η ιστορία σου. Π.χ., αν είναι επιστ. φαντασίας, πας στις "Ιστορίες Επιστ. Φαντασίας", αν είναι τρόμου στις τρόμου, αν δεν είναι τίποτα από αυτά, στις "Διάφορες Ιστορίες". Πατάς το "Start a new topic". Μετά έχεις δύο επιλογές:

1)Ο εύκολος τρόπος: κάνεις κλικ στο ποστ εκεί που λέει "attach files" και διαλέγεις όποιο αρχείο θέλεις από το pc σου για άνοιγμα=ανέβασμα. Βέβαια έτσι θα ανέβει κλειστό και θα μπορούν να το κατεβάσουν/διαβάσουν μόνο τα μέλη του φόρουμ και όχι οι guests.

2)Ο δύσκολος τρόπος: πας στο αρχείο του διηγήματός σου, πατάς από το"επεξεργασία" το "επιλογή όλων", κάνεις δεξί κλικ και διαλέγεις "αντιγραφή". Ύστερα έρχεσαι εδώ, στο τετραγωνάκι του ποστ, ξαναπατάς δεξί κλικ και διαλέγεις "επικόλληση". Έτσι θα ανέβει ανοιχτό και θα μπορούν να το διαβάσουν όλοι.

 

Και τώρα περιμένουμε τους Moderators να μετακινήσουν στο σωστό φόρουμ αυτή τη συζήτηση, γιατί εδώ που την ανέβασες είναι άσχετη. Και βάλε και ημ/νία γενεθλίων στα setting σου, να ξέρω σε τι ηλικίας άτομο μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ wordsmith, θα ακολουθ'ησω τις συμβουλές σου. όμως ξαναλέω πως είμαι καινούριος και μόλις σήμερα μπήκα, πράγμα που σημένει πως δεν ξέρω που πάω και που πατώ, γιαυτό μην περεξηγείς. Πάντως ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε διαφήμιση που είδα πριν λίγα λεπτά, η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία θα δίνει κάθε Κυριακή και ένα βιβλίο της αστυνομικής λογοτεχνίας, με αρχή το ΤοπΚαπί του Έρικ Άμπλερ, ένα βιβλίο που το ψάχνω δυο χρόνια και δεν το βρίσκω. Δεν το πιστεύω... Ελπίζω και τα υπόλοιπα να είναι βιβλία που ψάχνω και δεν βρίσκω... Για φαντάσου...

 

edit: Τα βιβλία της σειράς, είναι αυτά.

 

1. Έρικ Άμπλερ - ΤοπΚαπί

2. Ντασιέλ Χάμετ - Το γεράκι της Μάλτας

3. Ρέημοντ Τσάντλερ - Το ψηλό παράθυρο

4. Γουίλιαμ Ράιλι Μπερνέτ - Ο μικρός Καίσαρ

5. Τζέημς Κέην - Ο ταχυδρόμος χτυπά πάντα δυο φορές

 

Δεν ξέρω αν έχει και άλλα ή αν είναι μέχρι τον Σεπτέμβρη αυτή η σειρά, αλλά απο αυτά τα πέντε, έχω μόνο το ένα-του Ντασιέλ Χάμετ. Τα άλλα τα έψαχνα, και δεν τα έβρισκα-εκτός του ενός του Ρέημοντ Τσάντλερ. Να ξαναπώ ότι δεν το πιστεύω;

 

Να και η φωτό με τα βιβλία και τα εξώφυλλα-ωραία εξώφυλλαbiblia_in.jpg

 

 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..