Jump to content

Χάρτες


distaros
 Share

Recommended Posts

Μίσος; όχι δα!! :o

 

Μου αρέσει να διαφωνώ με το Βάρδο γιατί έχει ολοκληρωμένη επιχειρηματολογία! Πέραν τούτου, η βασική μας διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι εγώ βλέπω τη χαρτογραφία ως επιστήμη και "κολλάω" στα εθιμοτυπικά, τα στερεότυπα και τις λεπτομέρειές της και ο Βάρδος απλά χρησιμοποιεί σχέδια που τον βοηθούν να προσανατολίζει τις ιστορίες του. Εκείνος τα αποκαλεί "χάρτες" εγώ όχι. Εκεί είναι που διαφωνούμε!

 

Το σχέδιό σου CYB3RPHR33K έχει Βορρά. :thmbup:

 

Ο σύγχρονος χάρτης (πέραν του Βορρά) χρειάζεται προβολή, σύστημα αναφοράς, κάναβο (για να μπορούν να γίνουν μετρήσεις μεγεθών), διακριτούς συμβολισμούς (κυρίως χρώμα), υπόμνημα (το θυμήθηκα αυτή τη φορά) και τίτλο.

 

Η σύνθεσή σου είναι πλούσια αλλά όχι ολοκληρωμένη με κάποιες σχεδιαστικές υπερβολές που όμως της δίνουν ατμόσφαιρα. Ωραίο σχέδιο με μεσαιωνικές καταβολές. C'est ca!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εμένα το χέρι μου δεν πιάνει για να ζωγραφίσω ή να σχεδιάσω. Έχω κάνει ένα τελείως απλοϊκό σχέδιο για τον χάρτη που θέλω για την Εράοθα αλλά ως εκεί μπορώ και ξέρω. Υπάρχει κανένας άνθρωπος για να βοηθήσει???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί! Αυτό το Post τουλάχιστον είναι γεμμάτο ταλέντα με ή χωρίς επιστημονικό υπόβαθρο! Διάλεξε και πάρε drowvarius!

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρομαι εγώ Drowvarius!Απλά στείλε μου τον πρόχειρο χάρτη και μερικά κεφάλαια να διαβάσω και θα σου κάνω κάτι...μετά τις εξετάσεις όμως δηλαδή σε ένα μήνα.Βασικά να σου κάνω μαθήματα μέσω νετ λίγο δύσκολο αλλά αν θες, μπορώ να σου στέλνω προσχέδια του χάρτη ώστε να καταλάβεις τη μεθοδό μου.

 

Cyber ωραίος ο χάρτης σου.Ακριβώς το στυλ που μου αρέσει(πλαισιωμένο από μυθικά τέρατα, βέβαια εγώ είμαι πολύ ψείρας και σχεδιάζω και δεκάδες άλλα διακοσμητικά πράγματα).Κάτι άλλο που είχα σκεφτεί είναι να βάλω το συμβολισμό του βορρά με ξωτικό σύμβολο γιατί φαίνεται πιο ωραίο.Αν θες γύρνα στην πίσω σελίδα στα ποστ μου και πες μου πως σου φαίνεται.

Α και καλώς ήρθες στο forum!

Edited by Asgaroth
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ζωγραφίσω ότι θέλεις αρκεί να έχω χρόνο και να είναι μετά τη Δευτέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γουστάρω που έχουμε και χαρτογράφο στην παρέα! Στοιχηματίζω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε όντως πολλά, Νιέννα, ακόμα κι εμείς οι ερασιτέχνες (προς αποφυγή παρεξήγησης, για 'μένα, το βδελυρό πλασμίδιο, μιλάω)...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να κάνει οτιδήποτε και μάλιστα να το κάνει καλά αν ασχοληθεί σε βάθος και αφιερώσει ένα κομμάτι του εαυτού του σε αυτό.

 

Ο χάρτης δε θέλει μόνο φαντασία και καλό χέρι. Κυρίως θέλει πειθαρχία, κριτική σκέψη και πλήρη αυτοκυριαρχία ώστε να μη γεμίσει με περιττά πράγματα αλλά να είναι πλήρης!

 

Αυτό δε σημαίνει πως δε μπορεί να είναι όμορφος ή δε μπορεί να δημιουργήσει "ατμόσφαιρα".

 

Βάση για όλα τα παραπάνω η γνώση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..