Jump to content

18ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Η μάσκα/Η μεταμφίεση


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Συγχαρητήρια και από μένα στον νικητή, που είχε όντως μια πολύ καλή ιστορία, κι ας τον έψαλα κομματάκι στο τόπικ για τη χειροτεχνία του. :rolleyes:

 

Υ.Γ. Πέτυχα δυο θέσεις στην τελική κατάταξη. (Δυο σαμπάνιες της άσχετης) :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    26

  • DinoHajiyorgi

    18

  • Adicto

    16

  • Drake Ramore

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σας έχω, πνευματική Τιέσσα... Εγώ πέτυχα τέσσερις, τρεις εκ των οποίων είναι η αρχική τριάδα. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους. Ο διαγωνισμός ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για μένα. Δεν έπιασα της πρωτιές.

Ειδικά συγχαρητήρια στον DinMacXanthi για την ανατριχιαστική πρωτιά. Συνέχισε και φατους όλους!

:first:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ συγχαρητήρια σε όσους το οργάνωσαν, έγραψαν, διάβασαν και ψήφισαν, και ακόμα περισσότερα σ'εκείνους που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις! Δεν έχω προλάβει ακόμα να σχολιάσω την κάθε ιστορία, ευελπιστώ όμως ότι θα αρχίσω από αύριο, καλώς εχόντων των πραγμάτων.

 

Μιλώντας για τη δική μου περίπτωση, εάν δεν είχα την αφορμή του διαγωνισμού δύσκολα θα ανέβαζα κάτι δικό μου... Όχι λόγω ψώνιου, όσο ύπαρξης προθεσμίας. Αν δεν υπάρχει προθεσμία, δεν μπορώ να πιεστώ αρκετά για να γράψω.

 

*+

Link to comment
Share on other sites

Κι επιτέλους κατάφερα να σχολιάσω όλες τις ιστορίες. Να δηλώσω φυσικά ότι η σειρά των σχολιασμών μου δεν είναι η σειρά που τις ψήφισα :p

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον νικητή και στους υπόλοιπους, που με τις συμμετοχές τους στήριξαν τον διαγωνισμό, προσθέτοντας έναν ακόμα ενεργό μήνα στο βιογραφικό του.

Δυστυχώς δεν πρόκαμα να ψηφίσω. Για μία ιστορία έμεινα εκτός εκλογικής διαδικασίας. Πιθανώς να τους αφήσω ένα σχολιάκι, όμως, για την τιμή των όπλων.

Πάντως μου φάνηκε ο πιο άγευστος και άοσμος διαγωνισμός έως ώρας. Ζήτημα να διέκρινα μια ιστορία που να περνούσε την μετριότητα ως σύνολο. Η αδυναμία των ιστοριών να δημιουργήσουν ένα στοιχειώδες κλίμα τρόμου, νομίζω ήταν το βασικό μείον, καθώς και, γενικά, μια πλαδαρότητα σε ότι αφορα το γενικότερο αναγνωστικό ενδιαφέρον που παρουσίαζαν.

Κατα τ'άλλα διάβασα καλογραμμένα κείμενα, προσεγμένα, μέσες-άκρες καλοραμμένα. Άδεια, όμως, σαν ξεψυχισμένα σαρκία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι επειδή έλαβα μέρος, αλλά ο διαγωνισμός αυτός εβγαλε δυο διαμάντια ιστορίες (Dinosmac + Adicto) και μερικές άνω του μετριού (Dinoshajigiorgis, Dagoncult, mman κτλ).

 

Το μόνο αρνητικό ήταν οι λίγες συμμετοχές.

Link to comment
Share on other sites

Όχι επειδή έλαβα μέρος, αλλά ο διαγωνισμός αυτός εβγαλε δυο διαμάντια ιστορίες (Dinosmac + Adicto) και μερικές άνω του μετριού (Dinoshajigiorgis, Dagoncult, mman κτλ).

 

Το μόνο αρνητικό ήταν οι λίγες συμμετοχές.

 

δεν έχω δει του παλιότερους διαγωνισμούς για να κρίνω. Αλλά ο χρόνος που δώθηκε περίπου 15 μέρες είναι υπερβολικά λίγος και αποτρεπτικός ίσως για πολλούς...

Edited by djagil
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δει του παλιότερους διαγωνισμούς για να κρίνω. Αλλά ο χρόνος που δώθηκε περίπου 15 μέρες είναι υπερβολικά λίγος και αποτρεπτικός ίσως για πολλούς...

Δώθηκαν (αν υπολογίζω σωστά) 18 μέρες. Και είναι αρκετός χρόνος για μια ιστορία μέχρι και 3500 λέξεις κατά τη γνώμη μου. Στην πράξη, και περισσότερο χρόνο να δώσεις (πχ 3 εβδομάδες) το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρεις. Σε μεγάλο βαθμό οι λίγες συμμετοχές ταιριάζουν με τη μείωση των συμμετοχών και στους άλλους δύο διαγωνισμούς και με το ότι ο τρόμος φαίνεται να τρομάζει πολλούς συγγραφείς και να τους αποτρέπει να γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βγαίνει nanowrimo ρε παιδιά, 50,000 λέξεις σε 30 μέρες, δεν θα βγούνε 3,000 λέξεις σε 15;

 

Τέσπα, ένα απλό σχεδιάγραμμα για να γράψει κανείς μια ιστορία 1000-3500 λέξεων σε 15 μέρες.

Χωρίζεις σε τρία μέρη (των 5 ημερών)

 

Μέρος 1ο: 5 μέρες για να σκεφτείς το θέμα σου και να ξεκινήσεις τις σημειώσεις σου, χαρακτήρες, σκηνές κλπ. Ανάθεμα κι αν χρειάζεσαι να δαπανήσεις πάνω απο 1 ώρα τη μέρα αποκλειστικά γι'αυτό το κομμάτι.

Μέρος 2ο: 5 μέρες για να γράψεις 2500 λέξεις ας πούμε. 500 λέξεις τη μέρα είναι 1 ώρα τη μέρα. Αν δώσεις 2 ώρες γι'αυτές τις 500 λέξεις, έχεις 500 καλές λέξεις (ή και παραπάνω, 700 ας πούμε για να χτυπήσεις τις 3500.)

Μέρος 3ο: 5 μέρες για να διορθώσεις, ξαναγράψεις, ξαναδιορθώσεις, γυαλίσεις το κείμενο.

 

Αυτός είναι ένας πολύ μινιμαλίστικος τρόπος για να ξοδέψεις αυτό το δεκαπενταήμερο. Και το παραπάνω είναι γραφή πλατύποδα (αλλά ενός ιδιαίτερα τακτικού, πιθανότατα Σουηδού ή Γερμανού, μάλλον όχι Έλληνα πλατύποδα) Νομίζω ότι είναι υπέρ-αρκετός χρόνος, αρκεί να έχεις όρεξη την δεδομένη χρονική στιγμή να γράψεις. Από την άλλη πλευρά του φάσματος, έχεις το σύστημα greek syrtaki σε 5 μέρη.

 

Μέρος 1ο: (12 μέρες) ...

Μέρος 2ο: (2 μέρες) Γράφεις τον πρόλογο, 100 λέξεις

Μέρος 3ο: (πρωί τελευταίας μέρας) ... άλλες 100 λέξεις

Μέρος 4ο: (μεσημέρι προς απόγευμα τελευταίας ημέρας) Ζητάς παράταση.

Μέρος 5ο: (απόγευμα προς βράδυ τελευταίας ημέρας, είτε πήρες είτε όχι την παράταση) Γράφεις 2000 λέξεις, παραδίδεις γραπτό.

 

Ακόμη κι αυτό το τραβηγμένο σενάριο, μπορεί να δουλέψει. Hells, ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ! Οπότε προφανώς, δουλεύουν και όλα τα ανάμεσα του φάσματος.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Δώθηκαν (αν υπολογίζω σωστά) 18 μέρες. Και είναι αρκετός χρόνος για μια ιστορία μέχρι και 3500 λέξεις κατά τη γνώμη μου. Στην πράξη, και περισσότερο χρόνο να δώσεις (πχ 3 εβδομάδες) το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρεις. Σε μεγάλο βαθμό οι λίγες συμμετοχές ταιριάζουν με τη μείωση των συμμετοχών και στους άλλους δύο διαγωνισμούς και με το ότι ο τρόμος φαίνεται να τρομάζει πολλούς συγγραφείς και να τους αποτρέπει να γράφουν.

 

Ισχύει φυσικά ότι ο τρόμος δεν είναι για όλους. (Είμαι η πρώτη που συμφωνεί)

Από την άλλη, νομίζω ότι το πρόβλημα των μειωμένων συμμετοχών δεν ήταν τόσο ο χρόνος που δόθηκε για να γραφτεί η ιστορία, όσο η ανάπαυλα που υπήρξε μεταξύ αυτού του διαγωνισμού και του προηγούμενου. Ο τελευταίος διαγωνισμός ξεκίνησε πριν κατακάτσει η σκόνη του προηγούμενου (κυριολεκτικά και μεταφορικά :))

Πιστεύω ότι, παρόλο που οι διαγωνισμοί είναι πρόκληση και παιχνίδι, υπάρχουν και άτομα που εμπλέκονται και λίγο παραπάνω συναισθηματικά και δεν είναι πάντοτε έτοιμα να περάσουν από τον έναν διαγωνισμό στον άλλον χωρίς μια ανάσα. Δεδομένου ότι αν γράψεις πρέπει οπωσδήποτε να ψηφίσεις και είναι αναμενόμενο και ευγενικό να σχολιάσεις επίσης, βρίσκεσαι σε αρκετή ένταση για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Δεν ξέρω αν υπήρχε λόγος που έγιναν τόσο απανωτά οι τελευταίοι διαγωνισμοί, αλλά εγώ θα ευχόμουν να υπάρξει τώρα λίγος χρόνος ανάμεσα στους επόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη πλευρά του φάσματος, έχεις το σύστημα greek syrtaki σε 5 μέρη.

 

Μέρος 1ο: (12 μέρες) ...

Μέρος 2ο: (2 μέρες) Γράφεις τον πρόλογο, 100 λέξεις

Μέρος 3ο: (πρωί τελευταίας μέρας) ... άλλες 100 λέξεις

Μέρος 4ο: (μεσημέρι προς απόγευμα τελευταίας ημέρας) Ζητάς παράταση.

Μέρος 5ο: (απόγευμα προς βράδυ τελευταίας ημέρας, είτε πήρες είτε όχι την παράταση) Γράφεις 2000 λέξεις, παραδίδεις γραπτό.

 

Ακόμη κι αυτό το τραβηγμένο σενάριο, μπορεί να δουλέψει. Hells, ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ! Οπότε προφανώς, δουλεύουν και όλα τα ανάμεσα του φάσματος.

Όχι μόνο δουλεύει, αλλά μπορείς να πλασαριστείς και σε καλή θέση αν το κατέχεις το σπορ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ένας πολύ μινιμαλίστικος τρόπος για να ξοδέψεις αυτό το δεκαπενταήμερο. Και το παραπάνω είναι γραφή πλατύποδα (αλλά ενός ιδιαίτερα τακτικού, πιθανότατα Σουηδού ή Γερμανού, μάλλον όχι Έλληνα πλατύποδα) Νομίζω ότι είναι υπέρ-αρκετός χρόνος, αρκεί να έχεις όρεξη την δεδομένη χρονική στιγμή να γράψεις.

 

Έλλην τακτικός πλατύποδας εδώ. Ακριβώς έτσι έγραψα τα διηγήματα των δύο τελευταίων διαγωνισμών. Και είναι υπερβολικά γρήγορα για μένα. Το τυπικό μου χρονοδιάγραμμα πάει κάπως έτσι:

 

2 βδομάδες νοητική κατάστρωση (βασικά δοκιμές και αποκλεισμός σεναρίων, εύρεση τέλους κλπ.).

1 βδομάδα σημειώσεις - σκελετός.

1 βδομάδα συγγραφή.

1 βδομάδα διορθώσεις.

 

Εννοείται ότι για να καταφέρω να συμμετάσχω στους διαγωνισμούς έβαλα τα πόδια στην πλάτη...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει φυσικά ότι ο τρόμος δεν είναι για όλους. (Είμαι η πρώτη που συμφωνεί)

Από την άλλη, νομίζω ότι το πρόβλημα των μειωμένων συμμετοχών δεν ήταν τόσο ο χρόνος που δόθηκε για να γραφτεί η ιστορία, όσο η ανάπαυλα που υπήρξε μεταξύ αυτού του διαγωνισμού και του προηγούμενου. Ο τελευταίος διαγωνισμός ξεκίνησε πριν κατακάτσει η σκόνη του προηγούμενου (κυριολεκτικά και μεταφορικά :))

Πιστεύω ότι, παρόλο που οι διαγωνισμοί είναι πρόκληση και παιχνίδι, υπάρχουν και άτομα που εμπλέκονται και λίγο παραπάνω συναισθηματικά και δεν είναι πάντοτε έτοιμα να περάσουν από τον έναν διαγωνισμό στον άλλον χωρίς μια ανάσα. Δεδομένου ότι αν γράψεις πρέπει οπωσδήποτε να ψηφίσεις και είναι αναμενόμενο και ευγενικό να σχολιάσεις επίσης, βρίσκεσαι σε αρκετή ένταση για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Δεν ξέρω αν υπήρχε λόγος που έγιναν τόσο απανωτά οι τελευταίοι διαγωνισμοί, αλλά εγώ θα ευχόμουν να υπάρξει τώρα λίγος χρόνος ανάμεσα στους επόμενους.

 

+1. Είχα ιδέα, είχα ιστορία, κουράγιο να γράψω δεν είχα... Κυρίως γνωρίζοντας πως πρέπει μετά να διαβάσω όλες τις ιστορίες, να σχολιάσω να ψηφίσω (άσχετα που τελικά οι ιστορίες ήταν λίγες και διάβασα και ψήφισα με μεγάλη χαρά), δεν την πάλευα με τίποτα.

 

Μια βδομάδα διάλειμμα ανάμεσα στους διαγωνισμούς, κύριος! Να παίρνουμε και μια ανάσα! :)

Link to comment
Share on other sites

Μέρος 1ο: 5 μέρες για να σκεφτείς το θέμα σου και να ξεκινήσεις τις σημειώσεις σου, χαρακτήρες, σκηνές κλπ. Ανάθεμα κι αν χρειάζεσαι να δαπανήσεις πάνω απο 1 ώρα τη μέρα αποκλειστικά γι'αυτό το κομμάτι

[...]

 

Αγαπητέ μου Κωνσταντίνε, κάνεις ένα λάθος αρχάριου στην ψυχολογία. Μιλάς για τον εαυτό σου στο δεύτερο ενικό πρόσωπο...

 

Το δικό μου χρονοδιάγραμμα πάει κάπως έτσι:

1 εβδομάδα για να βρω 15 ήσυχα λεπτά μοναξιάς και να σκεφτώ ένα θέμα.

1 εβδομάδα για να βρω 30 ήσυχα λεπτά μοναξιάς για να θυμηθώ τι είχα σκεφτεί ως θέμα.

1/2 εβδομάδα για να συνειδητοποιήσω ότι έχει λήξει ο διαγωνισμός και έχω μείνει με μια ακόμα ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Κωνσταντίνε, κάνεις ένα λάθος αρχάριου στην ψυχολογία. Μιλάς για τον εαυτό σου στο δεύτερο ενικό πρόσωπο...

 

Το δικό μου χρονοδιάγραμμα πάει κάπως έτσι:

1 εβδομάδα για να βρω 15 ήσυχα λεπτά μοναξιάς και να σκεφτώ ένα θέμα.

1 εβδομάδα για να βρω 30 ήσυχα λεπτά μοναξιάς για να θυμηθώ τι είχα σκεφτεί ως θέμα.

1/2 εβδομάδα για να συνειδητοποιήσω ότι έχει λήξει ο διαγωνισμός και έχω μείνει με μια ακόμα ιδέα...

 

:worshippy:... Απλά και λιτά!!

 

Συγχαρητήρια κι από μένα σε νικητή, διαγωνιζόμενους και διοργανωτές. Συμφωνώ κι εγώ ότι αφενός η μη ανάπαυλα κόστισε στο διαγωνισμό κι όχι ο χρόνος κι αφετέρου ότι τον φοβόμαστε ή δε μας πάει ο τρόμος πολλούς!!

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Κωνσταντίνε, κάνεις ένα λάθος αρχάριου στην ψυχολογία. Μιλάς για τον εαυτό σου στο δεύτερο ενικό πρόσωπο...

 

Το δικό μου χρονοδιάγραμμα πάει κάπως έτσι:

1 εβδομάδα για να βρω 15 ήσυχα λεπτά μοναξιάς και να σκεφτώ ένα θέμα.

1 εβδομάδα για να βρω 30 ήσυχα λεπτά μοναξιάς για να θυμηθώ τι είχα σκεφτεί ως θέμα.

1/2 εβδομάδα για να συνειδητοποιήσω ότι έχει λήξει ο διαγωνισμός και έχω μείνει με μια ακόμα ιδέα...

 

 

 

IV, δεν μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα για τη θέση μου στην βαθμίδα της ψυχολογίας, αλλά με το παραπάνω σύστημα δεν μιλάω για τον εαυτό μου. Ούτε κατά προσέγγιση. Τόνισα ότι μιλάω για το στυλ "ενός ιδιαίτερα τακτικού, πιθανότατα Σουηδού ή Γερμανού, μάλλον όχι Έλληνα πλατύποδα" tease.gif

Προσωπικά το πόσες ώρες της ημέρας μου τρώει η δημιουργική γραφή... (δηλαδή διάβασμα/γράψιμο/διορθώσεις/μεταφράσεις/research/feedback)... άστο, δεν θες να ακούσεις. Just saying.

Link to comment
Share on other sites

γιατί βάζεις ονόματα χρηστών και όι των διηγημάτων αυτά διαγωνίζονταν... για μένα που τωρα σας γνώρισα μου είναι δύσκολο να θυμάμαι πιος έγραψε τι και να πηγαίνω πέρα δώθε για να δω... :cold: α και τι είναι η στήλη που λες πιο συχνή????? :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Πιο συχνή βαθμολογία, δηλαδή σε ποια θέση κατατάχθηκε τις περισσότερες φορές

Link to comment
Share on other sites

Πιο συχνή βαθμολογία, δηλαδή σε ποια θέση κατατάχθηκε τις περισσότερες φορές

 

δηλαδή ο vkarg με 0 πρώτες θέσεις είχε πιο συχνή την 1η θέση :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ο vkarg με 0 πρώτες θέσεις είχε πιο συχνή την 1η θέση dazzled.gif

 

Βασικά εννοεί την πιο συχνή βαθμολογία, δηλαδή πόσους βαθμούς πήρε η ιστορία, αλλά για τη θέση πρέπει να το δεις ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

H πρώτη θέση παίρνει 9 βαθμούς. Η δεύτερη 8. Η τελευταία 1.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..