Jump to content

20ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Καλοκαιρινός, Θέμα: Διακοπές


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Καλοκαίρι, καιρός για διακοπές και ξάπλα σε εξωτικές παραλίες.

 

Σε καλοκαιρινό κλίμα λοιπόν το SFF.gr σας προ(σ)καλεί να μας γράψετε μια ιστορία Fantasy, Sci Fi ή Horror με θέμα: διακοπές. Και όχι, δεν εννοώ ούτε δρομολόγια στην ώρα τους (SF), ούτε κουζίνες εστιατορίων (horror) ούτε το ότι με την κρίση για πολλούς οι διακοπές είναι φάνταζυ. Εννοώ γνήσια σουφουφίτικα σορτ στόρις από αυτά που τόσο αγαπάμε. Θέλω να σας δω όλους να κάνετε μακροβούτια στις θάλασσες της έμπνευσης, να μας ταξιδέψετε σε εξωτικούς προορισμούς με ιστορίες απλωμένες στο φόρουμ σαν εξωτικές καλλονές σε παραλία ενώ τα σχόλια να πηγαινοέρχονται σαν μπαλακια του πινγκ πονγκ.

 

Η διαδικασία γνωστή, 1000-3500 λέξεις, από τώρα μέχρι και τα μεσάνυχτα της Κυριακής 25 Ιουλίου.

Ο νικητής θα ανταμοιφθεί με διακοπές σε ερημονήσι της επιλογής του για δύο άτομα, με συνοδό τον admin μας Merlin/Robin_hood/ότι νικ θα χρησιμοποιεί τότε.

 

Edit: Η λίστα με τις ιστορίες:

 

Zaratoth - Αναμνήσεις ενός ιππότη

Mesmer - Στην αγκαλιά των άστρων

deadend - Κάτι για τη βεράντα

Παρατηρητής - Ξημέρωμα στην Άνυα

DinoHajigiorgi - Τα Μυγόδενδρα του Σαν Αλβάρο.[/b]

Cassandra Gotha - Όταν θες απλά να φύγεις

Adicto - Το ξέφωτο

Drake Ramore - Το Υφαντό του Νου

 

 

Η διαδικασία γνωστή, στέλνετε PM με κατάταξη των ιστοριών από την καλύτερη προς τη λιγότερο καλή σε εμένα. Αν είστε συγγραφέας επιβάλλεται να ψηφίσετε, με τελευταία στην κατάταξη ιστορία την δική σας. Η ψηφοφορία λήγει στις 10 Αυγούστου.

Καλό διάβασμα και καλές διακοπές.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    18

  • Adicto

    13

  • Drake Ramore

    11

  • Zaratoth

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ίσως θα έπρεπε να περιμένετε να τελειώσει το write off που τρέχει.

Αν πλακωθούν οι περισσότεροι να γράφουν δεν θα προλάβουν να διαβάσουν και να σχολιάσουν.

 

Μετρημένοι είμαστε όσοι ασχολούμαστε στους διαγωνισμούς, είτε γράφοντας είτε διαβάζοντας/σχολιάζοντας.

 

Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα έπρεπε να περιμένετε να τελειώσει το write off που τρέχει.

Αν πλακωθούν οι περισσότεροι να γράφουν δεν θα προλάβουν να διαβάσουν και να σχολιάσουν.

 

Μετρημένοι είμαστε όσοι ασχολούμαστε στους διαγωνισμούς, είτε γράφοντας είτε διαβάζοντας/σχολιάζοντας.

 

Λέω εγώ τώρα...

Πίστεψε με, θα προλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο νικητής θα ανταμοιφθεί με διακοπές σε ερημονήσι της επιλογής του για δύο άτομα, με συνοδό τον admin μας Merlin/Robin_hood/ότι νικ θα χρησιμοποιεί τότε.

Αυτο ειναι που με φοβιζει καπως...:detective2:

Αλλα το θεμα εχει φαση δε λεω.

Link to comment
Share on other sites

ούτε το ότι με την κρίση για πολλούς οι διακοπές είναι φάνταζυ.

 

Σε αυτή την ατάκα γέλασα πολύ.

 

Τώρα στο ψητό, όταν λες με θέμα τις διακοπές, πχ τρόμου μια οικογένεια ζει ένα τρομαχτικό γεγονός την περίοδο των διακοπών της; (δεν σκέφτομαι να γράψω κάτι τέτοιο, απλά για να καταλάβω τι παίζει, κοινώς να εκτυλίσσεται η πλοκή με βάση κάποιες διακοπές)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θέμα είναι: Διακοπές.

 

Π.χ Οι διακοπές των Ξωτικών που ζουν κάτω απο την σκάλα του Γίγαντα (αν πρόκειται για φάντασυ) ή Μια εβδομάδα στον Βήτα Κένταυρο (αν είναι ΣΦ) ή Κολυμπώντας με τον Θάνατο (αν πρόκειται για τρόμο)laugh.gif

Υποθετικοί τίτλοι πάντα, σε υποθετικές ιστορίες.

Ότι εμπνέει τον καθένα.wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση. Λέω να προσπαθήσω να γράψω και εγώ τίποτα για τη φάση της όλης υπόθεσης. Το όριο λέξεων να υποθέσω είναι απαράβατος κανόνας, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θέμα είναι: Διακοπές.

 

Π.χ Μια εβδομάδα στον Βήτα Κένταυρο

 

Εη,που στο καλο εμαθες εσυ για την ομωνυμη ιστορια που γραφω;Θα βαλω τη σακα μου στη μεση του θρανιου και θα εχω την παλαμη μου πανω απο το γραπτο μου αλλη φορα...<_<

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση. Λέω να προσπαθήσω να γράψω και εγώ τίποτα για τη φάση της όλης υπόθεσης. Το όριο λέξεων να υποθέσω είναι απαράβατος κανόνας, ε;

 

 

Ναι

 

 

 

Ναι, το θέμα είναι: Διακοπές.

 

Π.χ Μια εβδομάδα στον Βήτα Κένταυρο

 

Εη,που στο καλο εμαθες εσυ για την ομωνυμη ιστορια που γραφω;Θα βαλω τη σακα μου στη μεση του θρανιου και θα εχω την παλαμη μου πανω απο το γραπτο μου αλλη φορα...<_<

 

 

 

Ξέχασες τα χειρόγραφα στον Άλφα Κένταυρο!laugh.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και ναί, μετά από μήνες αποχής (αλλά όχι λόγο αγραφίας(κατωχυρώνω το copyright της λέξεις)) δηλώνω υπεύθυνα ότι έρχομαι να καταλάβω την τελευταία θέση, για τρίτη φορά, σε διαγωνισμό του sff.

 

 

 

 

Η Βαλίτσα

 

luggage.jpg

 

Ποιός είπε οτι ο τρόμος δεν πάει διακοπες;

 

P.S

Καλώς σας ξαναβρήκα παιδιά....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμ…τρόμου είπατε ε; και το έπαθλο είναι ο merlin-Robin_Hood? Tempting….:devil2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλαναπάθεις, καλώς μας ήρθες ξανά! :)

 

Ο νικητής θα ανταμοιφθεί με διακοπές σε ερημονήσι της επιλογής του για δύο άτομα, με συνοδό τον admin μας Merlin/Robin_hood/ότι νικ θα χρησιμοποιεί τότε.

Το έπαθλο/βραβείο/αδιευκρίνιστη απειλή είναι υποχρεωτικό;

 

Θα γράψω! Δεν έχω ιδέα τι, αλλά μπορεί να εμπνευστώ μετά από τις φανταστικές μου διακοπές στην Αθήνα (μπεχ).

Link to comment
Share on other sites

δηλώνω υπεύθυνα ότι έρχομαι να καταλάβω την τελευταία θέση, για τρίτη φορά, σε διαγωνισμό του sff.

Κατσε,κατσε...ειναι που δεν συμμετειχα εγω.Αν παρω μερος ειναι δικια μου η θεση,βολεψου με την προτελευταια.

Link to comment
Share on other sites

Καλαναπάθεις, καλώς μας ήρθες ξανά! :)

 

Ο νικητής θα ανταμοιφθεί με διακοπές σε ερημονήσι της επιλογής του για δύο άτομα, με συνοδό τον admin μας Merlin/Robin_hood/ότι νικ θα χρησιμοποιεί τότε.

Το έπαθλο/βραβείο/αδιευκρίνιστη απειλή είναι υποχρεωτικό;

 

Θα γράψω! Δεν έχω ιδέα τι, αλλά μπορεί να εμπνευστώ μετά από τις φανταστικές μου διακοπές στην Αθήνα (μπεχ).

Φυσικά. Αν γράφεις τόσο καλά ώστε να νικήσεις πρέπει να σε βγάλουμε κάπως εκότς συναγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε αν αυτή τη φορά θα καταφέρω να συμμετάσχω στο αγαπημένο μου άθλημα.... Δεν υπόσχομαι τίποτα πάντως. (Καλά, ο heiron δεν παίζει να γράψει... όλο υποσχέσεις είναι).

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε αν αυτή τη φορά θα καταφέρω να συμμετάσχω στο αγαπημένο μου άθλημα....

 

 

Η επιστροφή του συγγραφέα Σκάνερου Νταρκλή! Μάλλον θα συμμετάσχω κι εγώ. Αφού δεν μας βλέπω να πηγαίνουμε διακοπές, ας τις φανταστούμε τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

(Καλά, ο heiron δεν παίζει να γράψει... όλο υποσχέσεις είναι).

 

Το θέμα με τους διαγωνισμους ειναι ότι οχι μονο πρεπει να ξεπερασω την υπερτατη βαρεμαρα και αδρανεια που με διακατεχει για να γραψω αλλά και ότι πρεπει να κριτικαρω επειτα τις υπόλοιπες ιστορίες.Ισως να μηνΔεν ειμαι καλός σε αυτό κι ετσι κανω κάποιους να αισθανονται περιεργα και να διαμορφώνουν επιπλέον αρνητικη αποψη για το πρόσωπό μου.Πρόσφατα πχ σε μια ασχετη συζητηση με μέλος κι ενώ ζητησα να μου δειξει τι είπα και μου επιτιθονταν δοθηκε σε απαντηση λινκ για σχολιο μου σε ιστορία Βιβλιοθηκης αλλου άσχετου μέλους μήνες ολοκληρους πριν(!) για να δειχτει ότι να ο heiron ειναι κακος(για να μην χρησιμοποιησω αλλο επιθετο) ξερω γω.

Κατι τετοια χαλανε το χαβαλε για μενα και μου κοβουν οσο να'ναι την ορεξη να παιξω μαζι σας,μην το βλεπετε σαν σνομπαρισμα ή κοροιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον! Μολις γυρισα απο ενα πενταημερο στο φοιτητικο καμπινκ στο ποσειδει οποτε εχω και φρεσκο υλικο :chinese: I will give a try

Link to comment
Share on other sites

(Καλά, ο heiron δεν παίζει να γράψει... όλο υποσχέσεις είναι).

 

Το θέμα με τους διαγωνισμους ειναι ότι οχι μονο πρεπει να ξεπερασω την υπερτατη βαρεμαρα και αδρανεια που με διακατεχει για να γραψω αλλά και ότι πρεπει να κριτικαρω επειτα τις υπόλοιπες ιστορίες.Ισως να μηνΔεν ειμαι καλός σε αυτό κι ετσι κανω κάποιους να αισθανονται περιεργα και να διαμορφώνουν επιπλέον αρνητικη αποψη για το πρόσωπό μου.Πρόσφατα πχ σε μια ασχετη συζητηση με μέλος κι ενώ ζητησα να μου δειξει τι είπα και μου επιτιθονταν δοθηκε σε απαντηση λινκ για σχολιο μου σε ιστορία Βιβλιοθηκης αλλου άσχετου μέλους μήνες ολοκληρους πριν(!) για να δειχτει ότι να ο heiron ειναι κακος(για να μην χρησιμοποιησω αλλο επιθετο) ξερω γω.

Κατι τετοια χαλανε το χαβαλε για μενα και μου κοβουν οσο να'ναι την ορεξη να παιξω μαζι σας,μην το βλεπετε σαν σνομπαρισμα ή κοροιδια.

 

Λογικό. Απ' την άλλη, υπάρχουν άτομα εδώ μέσα πάντα έτοιμα για πλάκα. Τα άσχημα άσ' τα να σε προσπεράσουν πάνω απ' το κεφάλι.

 

Δε λέω ότι θα γράψω γιατί πάντα βγαίνω ψεύτρα. Ας τελειώσουν όσα έχω στην άκρη και βλέπουμε μετά...

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία, εγώ μια παρατήρηση μόνο έκανα, δεν αντιπαθώ κανέναν. Κρίμα πάντως, όλη αυτή η βαρεμάρα, δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει ταχύτητα!thmbup.gif

Λίγες μέρες απο την ανακοίνωση του διαγωνισμού!biggrin.gif

 

Μόνο που δεν σου εξήγησε κάποιος τους κανόνες.

Βάζεις την ιστορία σου στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη (π.χ φαντασίας, τρόμος, ΣΦ) και μετά βάζεις λινκ της σελίδας στο νήμα του διαγωνισμού (εδώ).

Η ιστορία κλειδώνεται μέχρι την λήξη υποβολής ιστοριών και έπειτα ανοίγονται όλες μαζί για σχολιασμό και ψηφοφορία.

 

Κάποιος μοντ ας πράξει τα δέοντα.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, δεν το ήξερα... :oops:

 

Από την επόμενη φορά θα φροντίσω να μην κάνω το ίδιο λάθος... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

bump στην καμπούρα του deadline (1-13-25)

Πως πάει το πράγμα;

Προσωπικά, με βλέπω εφορευτική σ'αυτόν τον διαγωνισμό, το δηλώνω από τώρα. mf_sherlock.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να κάνω μερικές μικροδιορθώσεις και ανεβαίνει εντός μερικών ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Να το κείμενό μου για τον διαγωνισμό. Ελπίζω να μην έκανα κάποιο λάθος αυτή τη φορά.

 

Εδώ.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..