Jump to content

20ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Καλοκαιρινός, Θέμα: Διακοπές


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Και εγώ το πάω καλά...πρόχειρο βέβαια...λουκανικάκια με μπύρα και ομελέτα...laugh.gif

Αν χρειαστώ καμια ωρίτσα ακόμη παίζει ή 12 νταν λήγει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    18

  • Adicto

    13

  • Drake Ramore

    11

  • Zaratoth

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Έτοιμος και γω!

 

Κάποιος μοντεράτορας ας λινκάρει εδώ από τις ιστορίες Τρόμου, γιατί εγώ δεν το κατέχω το σπορdazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Drake, παίζει, γιατί μάλλον μεσάνυχτα δε θα είμαι online να το κλείσω. Πάγαινε το μέχρι αύριο το πρωί

Link to comment
Share on other sites

Για κανα μισαωρο παραπάνω λέω, γιατί μόλις τελείωσα. Να διορθώσω κάποια ψιλά έμειναν...

 

Thanks!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα με τις ιστορίες:

 

Zaratoth - Αναμνήσεις ενός ιππότη

Mesmer - Στην αγκαλιά των άστρων

deadend - Κάτι για τη βεράντα

Παρατηρητής - Ξημέρωμα στην Άνυα

DinoHajigiorgi - Τα Μυγόδενδρα του Σαν Αλβάρο.[/b]

Cassandra Gotha - Όταν θες απλά να φύγεις

Adicto - Το ξέφωτο

Drake Ramore - Το Υφαντό του Νου

 

 

Η διαδικασία γνωστή, στέλνετε PM με κατάταξη των ιστοριών από την καλύτερη προς τη λιγότερο καλή σε εμένα. Αν είστε συγγραφέας επιβάλλεται να ψηφίσετε, με τελευταία στην κατάταξη ιστορία την δική σας. Η ψηφοφορία λήγει στις 10 Αυγούστου.

Καλό διάβασμα και καλές διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που φαινόταν πως θα ήμασταν 3 και ο κούκος έχουμε πολλές συμμετοχές. Nice, nice.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν δεν πάρει κανείς την ψηφοφορία στα σοβαρά, διακοπές γαρ, μπορεί να διασκεδάσει αυτό το Fantastic Mix του διαγωνισμού. Αλλιώς πως μπορείς να συγκρίνεις την πιο γλυκιά φάνταζυ στιγμή που διάβασες με τον πιο πετυχημένο τρόμο που συνάντησες παραδίπλα;

 

Μάλλον δεν πρέπει να το επιδιόκουμε το τουρλού.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν δεν πάρει κανείς την ψηφοφορία στα σοβαρά, διακοπές γαρ, μπορεί να διασκεδάσει αυτό το Fantastic Mix του διαγωνισμού. Αλλιώς πως μπορείς να συγκρίνεις την πιο γλυκιά φάνταζυ στιγμή που διάβασες με τον πιο πετυχημένο τρόμο που συνάντησες παραδίπλα;

 

Μάλλον δεν πρέπει να το επιδιόκουμε το τουρλού.

 

Το έχω γράψει και παλαιότερα και συμφωνώ με το παραπάνω.

Είναι πολύ δύσκολο να κριθούν διαφορετικού είδους κείμενα και ακόμη δυσκολότερο να βαθμολογηθούν σε μια κοινή λίστα.

Θα υπάρξουν και αδικίες λόγο προσωπικών προτιμήσεων (σε κάθε είδος) και είναι κρίμα γιατί πολύ απλά δεν απευθύνονται στο ίδιο κοινό και μπορεί να μπερδευτούν και οι συγγραφείς απο τα σχόλια.

 

Παρόλα αυτά είναι μια ωραία καλοκαιρινή βουτιά σε διαφορετικά κείμενα με θέμα τις διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πάντως την έχω καταβρεί διαβάζοντας όλα αυτά τα κείμενα. Αν και πιστεύω πως από τη στιγμή που ο διαγωνισμός έχει καθαρά συμβολικό χαρακτήρα (κυρίως ωθεί στη συγγραφή κειμένων) δεν υπάρχει και τόσο πρόβλημα για το ποιος θα κερδίσει ή όχι, γιατί στο τέλος όλοι βγαίνουμε κερδισμένοι, οι συγγραφείς γιατί έφτιαξαν κάτι καινούργιο και οι αναγνώστες που διάβασαν τόσες πολλές ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλομάθαμε μάλλον που τις ξεχωρίζουμε τελευταία για αυτό :p

 

Έχοντας σκεφτεί πολύ για κείμενο και χωρίς να καταφέρω να γράψω κάτι κι έχοντας διαβάσει και τις ιστορίες που ανέβηκαν έχω να πω πως το θέμα ήταν πολύ πολύ δύσκολο. Είχε προταθεί και παλιότερα στον επετειακό και για πολύ λίγο δεν είχε βγει (αν θυμάμαι καλά). Δύο το πολύ ιστορίες θεωρώ πως ήταν εντελώς μέσα στο θέμα κι οι υπόλοιπες το ακουμπούσαν πολύ περιφερειακά. Δεν είμαι σίγουρη για το αν πρέπει να παίξει ρόλο στο πως θα ψηφίσω οπότε μάλλον δε θα ρίξω φακελάκι ακόμα. Θα τις αφήσω να μεστώσουν λίγο και θα ταξιδεύω μαζί τους όπου μου αρέσει: από ανάμεσα στους γαλαξίες, κοιτάζοντας τα καθάρια αστέρια, σε τροχιά γύρω από τη γη, σε μια βόλτα στο τρελό παζάρι, μέχρι τις όχθες κάποια λίμνης που θα ελπίζω να είναι εκείνη που λίγο πιο πέρα της ζουν νεράιδες κι όχι το φάντασμα από ένα νεκρό κοριτσάκι. Σίγουρα δε θα πλησιάσω στο ξέφωτο του Μεξικού, ούτε και την παραλία όπου μπορώ να πάω μόνο με τα πόδια. Τη φοβάμαι κι αυτή :p

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις όμορφες ώρες :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες αν και ακόμα δεν έχω σχολιάσει καμμία. Μπορεί να μην είχαμε πολλές συμμετοχές, αλλά το επίπεδο είναι υψηλότατο! Μου αρέσει αυτό το μπέρδεμα των ειδών και ας δημιουργεί δυσχέρειες στην τελική μου επιλογή. Ένα μπράβο και ένα ευχαριστώ σε όλους σας. Και ένα μεγαλύτερο ευχαριστώ στους αναγνώστες μας!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλες τις συμμετοχές(:mf_popeanim: ευλογία γενιών κι ας μην είδατε την βιβλιογραφία). Εντυπωσιακό ότι έχουμε δυο ιστορίες καθαρόαιμου τρόμου:cold: δύο μισοτρομαχτικές φαντασίας:death: και μια δυστροπία ΕΦ:bye2: . Μόνο η Cassandra Gotha μας έδωσε το πνεύμα και το κλίμα των πραγματικών διακοπών.:icon_yea:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έληξε η προθεσμία; Έχω μια ιστορία 5000 λέξεων που παλεύω να "τσεκουρέψω"...

 

Τώρα που το πρόσεξα. Αν η τσεκουρεμένη version είναι γαμάτη, η φουλ 5000 λέξεων πως θα ήταν; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα καλύτερη! Καμμιά φορά οι ιστορίες χρειάζονται... "δίαιτα" για να φανεί καλύτερα η σιλουέτα τους laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και ήταν η πρώτη μου συμμετοχή σε διαγωνισμό, το καταευχαριστήθηκα. Πολλές ωραίες και καλογραμμένες ιστορίες, που η καθεμιά ταξιδεύει τον αναγνώστη με ξεχωριστό τρόπο αλλά και προκαλεί διαφορετικά συναισθήματα.

 

 

Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, το ανακάτεμα των ειδών κάνει λιγάκι δύσκολη την ψηφοφορία. Ελπίζω πως δεν θα αδικήσω κάποιες ιστορίες με την ψήφο μου, αν και, σχεδόν αναγκαστικά, οι προσωπικές προτιμήσεις για το είδος θα με επηρεάσουν.

 

 

Συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν, επειδή πάν’ απ’ όλα μετράει η συμμετοχή, και ευχαριστούμε αυτούς που διάβασαν τις ιστορίες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως η ψηφοφορία είναι δύσκολη υπόθεση αυτή τη φοράmf_sherlock.gif...

Να δω και εγώ εν μέσω νέας δουλειάς και ετοιμασιών για το σπίτι πότε θα σχολιάσω όλες τις ιστορίες...

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα κι εγώ με τον σχολιασμό και την ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω... καλοκαιριού, δεν προλαβαίνω να σχολιάσω και να ψηφίσω στον καλοκαιρινό διαγωνισμό. :rolleyes:

Κρίμα γιατί πρόλαβα να δω μια-δυο πολύ καλές ιστορίες.

Καλή επιτυχία σε όλους.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..