Jump to content

Inception (2010)


Stanley
 Share

Recommended Posts

Κυριε διαχειριστά, στο πάνελ της διαχείρισης υπάρχει η δυνατότητα να οριστεί ο αριθμός των παραθέσεων απ' όσο γνωρίζω.

Μια παράθεση ή εστω και δύο, είναι αρκετές. Θα εξαλείψει "το φαινόμενο της μπαμπούσκας".

 

Υ.Γ Είναι όντως ενοχλητικές 5-6 παραθέσεις στην σειρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    13

  • Διγέλαδος

    22

  • DinMacXanthi

    15

  • Stanley

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

ε ναι, αλλά με όλο τον πανικό, δεν μ' άφησε ο σκηνοθέτης να το απολαύσω. Ενώ επειδή το μάτριξ είχε λιγότερες σκηνές τέτοιες όπως και είπες είχα περισσότερο χρόνο να το αφομοιώσω και να το απολαύσω. Ρε μπας, και γέρασα;

 

καλά μη βαράτε, σβήνω τώρα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το είδα τo Inception στην Αγγλία! Καλά, η ταινία δεν παίζεται! Ο Nolan είναι φοβερός σκηνοθέτης και οι ηθοποιοί τα σπάνε! Έχει φοβερή δράση και έξυπνο σενάριο.Όταν έρθει εδώ την ξαναβλέπω άνετα;)

Link to comment
Share on other sites

w115_incep.jpg

 

 

Non-Euclidian Architecture and Oniric Manipulations: it had to be covered...

 

 

Link to comment
Share on other sites

w115_incep.jpg

 

 

Non-Euclidian Architecture and Oniric Manipulations: it had to be covered...

Ώρες ώρες το unspeakable vault ξεπερνάει τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα 'ταν laugh.gif

 

Όχι απλά παραλληλίζει τη σχέση των ονείρων του Inception με τους ονειρόκοσμους του Λάβκραφτ.

Ο οποίος Νόλαν έχει δηλώσει θαυμαστής του HPL και των themes του. Μετά από την ταινία, κάτι φαίνεται όντως. (θα κοιτάξω να βρω την συνέντευξη στο Empire)

Link to comment
Share on other sites

Ο οποίος Νόλαν έχει δηλώσει θαυμαστής του HPL και των themes του

 

Αντε μωρε,σιγα μην θαυμαζει τη δευτεραντζα τον ασημαντο Λαβκραφτακη...:D

Πολυ καλη φαινεται,μου αρεσαν κι ολες οι ταινιες που τις μοιαζουν και οι ταινιες του Νολαν μου αρεσουν...και οι ταινιες ΕΦ δεν με χαλανε βασικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα 'ταν laugh.gif

 

Όχι απλά παραλληλίζει τη σχέση των ονείρων του Inception με τους ονειρόκοσμους του Λάβκραφτ.

Ο οποίος Νόλαν έχει δηλώσει θαυμαστής του HPL και των themes του. Μετά από την ταινία, κάτι φαίνεται όντως. (θα κοιτάξω να βρω την συνέντευξη στο Empire)

To αστείο είναι ότι τώρα πιάνω τον παραλληλισμό, ούτε που είχα σκεφτεί "Αυτό είναι Λάβκραφτ" όταν έβλεπα την ταινία (κάτι που πχ μου είχε συμβεί στο "Στόμα της Τρέλας" ή στο "Λαβύρινθο του Πάνα".

 

Πάντως η φάση με την πόλη που διπλώνει είναι απλά μεγαλειώδης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που διαβάζω για την ταινία δεν έχουν προηγούμενο....Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι αύριο!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω κλήσει εισιτήρεια για αύριο, με την κοπέλα μου. Ελπίζω να μην κοιμηθεί πάνω από τα ποκ-κορνbiggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

έχω κλήσει εισιτήρεια για αύριο, με την κοπέλα μου. Ελπίζω να μην κοιμηθεί πάνω από τα ποκ-κορνbiggrin.gif

 

Μια ένδειξη ίσως να είναι το πώς αντέδρασε στο Matrix. Εκεί κοιμήθηκε;:lol:

Εγώ θα το δω μάλλον την επόμενη βδομάδα, να μη γίνεται και χαμός από τον κόσμο, γιατί, απ' ό,τι βλέπω εδώ, ουρές θα γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Το έργο είναι πάρα μα πάρα πολύ καλό. Κι όσο περνάει ο καιρός κι ωριμάζει μέσα μου, και το κάνω τούμπες, το αναποδογυρίζω και το επεξεργάζομαι στο κεφάλι μου, μου αρέσει όλο και περισσότερο.

Είναι στην μεγάλη τριάδα των καλύτερων έργων που είδα φέτος.

Link to comment
Share on other sites

έχω κλήσει εισιτήρεια για αύριο, με την κοπέλα μου. Ελπίζω να μην κοιμηθεί πάνω από τα ποκ-κορνbiggrin.gif

 

Μια ένδειξη ίσως να είναι το πώς αντέδρασε στο Matrix. Εκεί κοιμήθηκε;laugh.gif

Εγώ θα το δω μάλλον την επόμενη βδομάδα, να μη γίνεται και χαμός από τον κόσμο, γιατί, απ' ό,τι βλέπω εδώ, ουρές θα γίνονται...

 

 

κοίτα, εγώ την βλέπω για πιο ποιοτική ταινία από το μάτριχ. Λίγο οι ηθοποιοί λίγο το σενάριο. Θα δούμε μωρέ.

Link to comment
Share on other sites

έχω κλήσει εισιτήρεια για αύριο, με την κοπέλα μου. Ελπίζω να μην κοιμηθεί πάνω από τα ποκ-κορνbiggrin.gif

 

Μια ένδειξη ίσως να είναι το πώς αντέδρασε στο Matrix. Εκεί κοιμήθηκε;laugh.gif

Εγώ θα το δω μάλλον την επόμενη βδομάδα, να μη γίνεται και χαμός από τον κόσμο, γιατί, απ' ό,τι βλέπω εδώ, ουρές θα γίνονται...

 

 

κοίτα, εγώ την βλέπω για πιο ποιοτική ταινία από το μάτριχ. Λίγο οι ηθοποιοί λίγο το σενάριο. Θα δούμε μωρέ.

 

Θα μας τρελανς τελεις;;;;;

Το μάτριξ έχεις την παραμικρή ιδέα πόσο προσεγμένη και ταινία ήταν; Σαφώς το 2ο μέρος δεν ήταν τόσο ποιοτικό όσο το 3ο και το φυσικά το 1ο αλλά δεν νομίζω ότι αυτό χαλάει το σύνολο τόσο πολύ που να σε κάνει να αναφέρεσαι στη γενικότητα!

 

Περιμένω πως θα είναι πολύ καλό, αλλά όχι και να τα ισοπεδώνουμε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκινάει το πρόγραμμα του ο μοναδικός χειμερινός κινηματογράφος της Χαλκίδας, το Μάγια της ODEON, με το Inception φυσικά.

 

Χαλκίδα αυτή, με Χαλκιδαίους, δεν περιμένω να γίνεται σκοτωμός, Τρίτη μέρα.

 

Θα ρισκάρω να πάω να δω το έργο πρώτη μέρα, πρώτη προβολή, και λέω "ρισκάρω" γιατί συνήθως στην πρώτη προβολή είναι που ο μηχανικός προβολής ξεκινάει να μαθαίνει την κόπια του, κάνοντας κάποια λαθάκια φωτισμού, σωστού κάδρου, εστίασης φακού κλπ, συν όποια κουσούρια μπορεί να έχει η ίδια η κόπια, σκαλώματα και τέτοια. Μετά, στις υπόλοιπες μέρες έχει στρώσει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Θα μας τρελανς τελεις;;;;;

Το μάτριξ έχεις την παραμικρή ιδέα πόσο προσεγμένη και ταινία ήταν; Σαφώς το 2ο μέρος δεν ήταν τόσο ποιοτικό όσο το 3ο και το φυσικά το 1ο αλλά δεν νομίζω ότι αυτό χαλάει το σύνολο τόσο πολύ που να σε κάνει να αναφέρεσαι στη γενικότητα!

 

Περιμένω πως θα είναι πολύ καλό, αλλά όχι και να τα ισοπεδώνουμε όλα!

 

2ο; huh.gif 3ο; unsure.gif

 

Το Matrix ήταν ένα, έτσι δεν είναι; (προσέξτε τι θα απαντήσετε.)

 

Υπάρχουν πολλοί πάντως που τα συγκρίνουν, βρέθηκα σε μια συζήτηση με ένα μάτσο μεταπτυχιακούς film studies (2 από τους 3 συγκάτοικους μου είναι στο εν λόγω πρόγραμμα και πήγα μαζί τους). Απόφαση δεν βγήκε, πράγμα που κατ'εμέ τιμάει και τις 2 ταινίες. Μην ξεχνάμε πάντως πως οι ταινίες απέχουν 10 χρόνια μεταξύ τους, και αν και αγγίζουν το ίδιο theme (είναι πραγματική η... πραγματικότητα; ) δεν μοιάζουν και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανς τελεις;;;;;

Το μάτριξ έχεις την παραμικρή ιδέα πόσο προσεγμένη και ταινία ήταν; Σαφώς το 2ο μέρος δεν ήταν τόσο ποιοτικό όσο το 3ο και το φυσικά το 1ο αλλά δεν νομίζω ότι αυτό χαλάει το σύνολο τόσο πολύ που να σε κάνει να αναφέρεσαι στη γενικότητα!

 

Περιμένω πως θα είναι πολύ καλό, αλλά όχι και να τα ισοπεδώνουμε όλα!

 

2ο; huh.gif 3ο; unsure.gif

 

Το Matrix ήταν ένα, έτσι δεν είναι; (προσέξτε τι θα απαντήσετε.)

 

Υπάρχουν πολλοί πάντως που τα συγκρίνουν, βρέθηκα σε μια συζήτηση με ένα μάτσο μεταπτυχιακούς film studies (2 από τους 3 συγκάτοικους μου είναι στο εν λόγω πρόγραμμα και πήγα μαζί τους). Απόφαση δεν βγήκε, πράγμα που κατ'εμέ τιμάει και τις 2 ταινίες. Μην ξεχνάμε πάντως πως οι ταινίες απέχουν 10 χρόνια μεταξύ τους, και αν και αγγίζουν το ίδιο theme (είναι πραγματική η... πραγματικότητα; ) δεν μοιάζουν και τόσο.

 

Thats my boy... μα φυσικά ήταν μία, και για να ακριβολογήσω, έπρεπε να μην την κόψουν σε 3 κομμάτια γιατί με αυτόν τον τρόπο το 2ο που είχε και τις περισσότερες σκηνές μάχης, χάθηκε. Όποιον και να ρωτήσεις, σχεδόν δεν θυμάται τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μ'έπιασες μάλλον Αφτ (δεν θα σ'αρέσει το υπόλοιπο, brace yourself)

Το Ματριξ (το original) αξίζει να μνημονεύεται με κάθε scifi hotshot ταινία που βγαίνει για πάντα, από δω και μπρός.

 

Τα άλλα 2 βδελυρά afterbirths, που τα γύρισαν μετά την επιτυχία του original μόνο και μόνο για να βγάλουν λεφτά (βγάλανε, και μάλιστα με ουρά βροντόσαυρου) απαξιώ να τα έχω στη μνήμη μου. Αν δεν υπήρχε το 1ο, θα ήταν 2 καλούτσικες ταινίες action. Σε σύγκριση με το 1ο, το μόνο που αξίζουν είναι τα soundtracks τους. (άπειρες ώρες συγγραφής με τα instrumental του. Mona Lisa overdrive και δε συμμαζεύεται...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μ'έπιασες μάλλον Αφτ (δεν θα σ'αρέσει το υπόλοιπο, brace yourself)

Το Ματριξ (το original) αξίζει να μνημονεύεται με κάθε scifi hotshot ταινία που βγαίνει για πάντα, από δω και μπρός.

 

Τα άλλα 2 βδελυρά afterbirths, που τα γύρισαν μετά την επιτυχία του original μόνο και μόνο για να βγάλουν λεφτά (βγάλανε, και μάλιστα με ουρά βροντόσαυρου) απαξιώ να τα έχω στη μνήμη μου. Αν δεν υπήρχε το 1ο, θα ήταν 2 καλούτσικες ταινίες action. Σε σύγκριση με το 1ο, το μόνο που αξίζουν είναι τα soundtracks τους. (άπειρες ώρες συγγραφής με τα instrumental του. Mona Lisa overdrive και δε συμμαζεύεται...)

 

 

Α ναι, και αυτό είναι μια άποψη αλλά νομίζω πως ήθελαν εξ'αρχής να κάνουν πάνω από μια ταινίες έτσι δεν είναι; Παρόλα αυτά η πρώτη θα μπορούσε να σταθεί και από μόνη της...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί πάντως που τα συγκρίνουν, βρέθηκα σε μια συζήτηση με ένα μάτσο μεταπτυχιακούς film studies (2 από τους 3 συγκάτοικους μου είναι στο εν λόγω πρόγραμμα και πήγα μαζί τους). Απόφαση δεν βγήκε, πράγμα που κατ'εμέ τιμάει και τις 2 ταινίες. Μην ξεχνάμε πάντως πως οι ταινίες απέχουν 10 χρόνια μεταξύ τους, και αν και αγγίζουν το ίδιο theme (είναι πραγματική η... πραγματικότητα; ) δεν μοιάζουν και τόσο.

Εγώ την σύγκριση την έκανα κυρίως για το οπτικό κομμάτι και το πώς εντάσει το reality re-writing πάνω στο action μέρος της. Για αυτό πχ δεν ανέφερα Dark City ή Existenz, δεν είναι το ίδιο αν και πλησιάζουν πιο πολύ θεματικά.

 

Δεν μ'έπιασες μάλλον Αφτ (δεν θα σ'αρέσει το υπόλοιπο, brace yourself)

Το Ματριξ (το original) αξίζει να μνημονεύεται με κάθε scifi hotshot ταινία που βγαίνει για πάντα, από δω και μπρός.

 

Τα άλλα 2 βδελυρά afterbirths, που τα γύρισαν μετά την επιτυχία του original μόνο και μόνο για να βγάλουν λεφτά (βγάλανε, και μάλιστα με ουρά βροντόσαυρου) απαξιώ να τα έχω στη μνήμη μου. Αν δεν υπήρχε το 1ο, θα ήταν 2 καλούτσικες ταινίες action. Σε σύγκριση με το 1ο, το μόνο που αξίζουν είναι τα soundtracks τους. (άπειρες ώρες συγγραφής με τα instrumental του. Mona Lisa overdrive και δε συμμαζεύεται...)

+1000

Link to comment
Share on other sites

το 2ο που είχε και τις περισσότερες σκηνές μάχης, χάθηκε. Όποιον και να ρωτήσεις, σχεδόν δεν θυμάται τι γίνεται.

http://www.youtube.com/watch?v=Qm7yR1bsKq8&feature=search

:mf_swordfight:

Τι Λαβκραφτ και ιστοριες,καθαρα Ντικ ειναι η ταινια!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται ότι όλες οι σκηνές μάχης είναι πάνω-κάτω ίδιες. Πόση ποικιλία να υπάρχει πια; Και, ναι, τα έχω δει και τα 3 Matrix. Το πρώτο μού άρεσε περισσότερο, τα άλλα με μπέρδεψαν. Ειδικά το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... απορία... μπορεί να το δει κάποιος που δεν του αρέσει η επιστημονική φαντασία, φαντασία και όλα τα συναφή ή να το πάρω απόφαση και να πάω να δω μόνη μου την ταινία; :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Inception (2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..