Jump to content

Inception (2010)


Stanley
 Share

Recommended Posts

εγώ πάντως θα το ρισκάρω και θα την πάρω την κοπέλα μου. Από ό,τι βλέπω από τις κρητικές σας αξίζει και με το παραπάνω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    13

  • Διγέλαδος

    22

  • DinMacXanthi

    15

  • Stanley

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βρες ενα κοροιδο φιλο και πες οτι ειναι αστυνομικο-δραμα.cool.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να δηλώσω ότι είναι περιπέτεια αλλά και το αστυνομικό-δράμα καλό ακούγεται! :rolleyes:

(Βέβαια με τον Leonardo πρωταγωνιστή μπορώ να το δηλώσω και αισθηματικό... :devil2:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρησα από την ταινία. ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΗΤΑ. Η ΤΑΙΝΙΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ!!!!!!! τέλειο τέλος. Θα χάσετε αν δεν την δείτε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νόλαν=εγγύηση. Δεν μπορώ να πω πολλά, είναι μια ταινία που πρέπει να ωριμάσει μέσα σου για να εκφέρεις γνώμη...Μόνο...HOLY MOTHERFUCKER!!!!(*&^%^*&^%$dazzled.gifdazzled.gifdazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

καλός κι ο σκηνοθέτης αλλά φοβερά έπαιξε ο ένας και μοναδικός Λεονάρντο Ντι Κάμπριο. Πολύ καλή ερμηνεία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι, χθες βγήκα από το Inception απογοητευμένος. Πιστέψτε με, η έκπληξη ήταν μεγάλη για μένα, καθώς πήγα να την δω αισιόδοξα δεκτικός, τα μυαλά ανοιχτά, ανυπόμονος να γράψω εδώ μια ενθουσιώδη κριτική. Και δεν ήξερα γιατί δεν ενθουσιάστηκα. Κι όταν άρχισα να σχηματίζω μια ιδέα, δεν ήταν εύκολα εξηγήσιμη. Πως θα το δικαιολογούσα δηλαδή; Η ταινία έχει καταπληκτικά εφέ, δράση, έξυπνη σου-φου ιδέα, ποιο ήταν το πρόβλημα μου; Μήπως παραγέρασα; Από την άλλη, γιατί μέχρι σήμερα δεν χορταίνω να βλέπω και να ξαναβλέπω το Matrix; (Με το οποίο πολλάκις συγκρίνατε την παρούσα ταινία.)

 

Δεν είναι κακή ταινία, το ξαναλέω, είναι μάλιστα ώριμη και σοβαρή επιστημονική φαντασία, και χαίρομαι που έχει ενθουσιάσει κυρίως και πολλά νέα παιδιά που την είδαν. Ο Νόλαν είναι ένας σκηνοθέτης που αξίζει την φήμη του.

 

Να σας εξηγήσω όσο μπορώ τι μου συμβαίνει. Συγκριτικά, το Batman Begins με είχε ενθουσιάσει, ενώ το Dark Knight με είχε απογοητεύσει. Κι εδώ δύσκολο να σας εξηγήσω. Το Batman Begins ήταν candy από κάθε άποψη. Το έχω δει και το βλέπω συνέχεια, το έχω στη συλλογή μου από dvd. Το Dark Knight το είδα μια φορά, όταν βγήκε στις αίθουσες. Είχε βέβαια την απίστευτη ερμηνεία του Λέτζερ, και άρεσε τόσο πολύ στον κόσμο που ντρεπόμουν να πω ότι δεν το ευχαριστήθηκα. Το είχα βρει βαρύ, και ότι αναλωνόταν σε… data με επιχειρήσεις κλπ. Πιο πολύ έμοιαζε με ταινία Τζέιμς Μποντ παρά Μπάτμαν.

 

Κι όταν ξεκίνησε το Inception και στο ένα τέταρτο αντιλήφθηκα ότι η πλοκή είχε να κάνει με industrial espionage (βιομηχανική κατασκοπία) είπα στον εαυτό μου “That’s it?” Δεν αρνούμαι ότι διαπραγματεύεται αριστοτεχνικά και ευφάνταστα το όλο concept των ονείρων, της χειραγώγησης τους και του «τι είναι πραγματικότητα», είχα όμως ανοίξει ένα πολύ εντυπωσιακό πακέτο για να δω βασικά το Ocean’s 11 σε σου-φου εκδοχή, το Leonardo’s 5, το οποίο δεν με ενδιέφερε και τόσο. Εκείνη η καταπληκτική σκηνή με τα τριπλά – τετραπλά παράλληλα επίπεδα, που ξεκινάει με τη βουτιά του φορτηγού στο ποτάμι, συγκρίνεται μόνο με σκηνή ληστείας (heist) καζίνου (σε όλα τα Ocean’s, The Italian Job, Rififi κλπ). Μόνο που αυτά δεν ανήκουν στο είδος ταινιών που ακριβώς με ενθουσιάζουν. Λυπάμαι, κυρίως που μια ταινία δεν με κερδίζει μόνο με τα εφέ της. Που είναι το «παλεύουμε για την επιβίωση του είδους μας» του Matrix;

 

Αλλά, υπάρχει και κάτι άλλο, που ίσως σας δώσει μια πλήρη εικόνα της δικής μου αντιμετώπισης. Στο έργο, το πιο ενδιαφέρον σημείο για μένα, περνιέται στα γρήγορα και σε flashback. Κι αυτό έχει να κάνει με την ιστορία του Κομπ και της γυναίκας του. Αν η ταινία είχε να κάνει μόνο με τη σχέση τους σε αυτό το σκηνικό, και όλο το δράμα που ακολούθησε, πολύ πιθανό να είχα λατρέψει την ταινία. Κι αν είχε επικεντρωθεί σε αυτούς, αυτό εκεί το φινάλε, ως έχει, θα με είχε συγκινήσει και επηρεάσει ακόμα πιο δυνατά. Δεν με έπιασε όμως ολοκληρωτικά, γιατί αναλώθηκε στο άλλο κόλπο.

 

Τέλος πάντων. Σπάνια μια ταινία δεν με κερδίζει με την πρώτη για να το κατορθώσει αργότερα. Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ χθες και μπορώ να πω ότι δεν απογοητεύτηκα. Απλά: "cool down" λίγο :) Δεν είναι η σημαντικότερη ΕΦ ταινία των τελευταίων χρόνων (επμένω ότι το 'District 9" παραμένει σε αυτή τη θέση), όμως είναι Νόλαν: καλογραμμένο σενάριο χωρίς χώρο για εμφανείς τρύπες (αν και η μικρή παρα-μάθαινε γρήγορα, ούτε kid genius να ήταν [ο νοών νοήτω]).

 

Μεγάλο μπέρδεμα στο φινάλε όπου καλοί και κακοί φορούν διαφορετικές αποχρώσεις του λευκού (μετά μου είπαν ότι έπρεπε να κοιτάω τα κράνη, αυτά παθαίνεις αμά δε βλέπεις πολλές action movies μάλλον :) ). In any case, στιβαρή και σοβαρή ΕΦ που απευθύνεται στις μάζες αποτελεσματικά (μεγάλες ουρές στο σινεμά). Άρα καλό για εμάς :first:

Link to comment
Share on other sites

Είδα το inception χθες το βράδυ.

Για μένα είναι η καλύτερη ταινία επιστημονικής φαντασίας των τελευταίων χρόνων.

Σίγουρα απευθύνεται σε όλο το κοινό.

Να τη δείτε οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το inception χθες το βράδυ.

Για μένα είναι η καλύτερη ταινία επιστημονικής φαντασίας των τελευταίων χρόνων.

Σίγουρα απευθύνεται σε όλο το κοινό.

Να τη δείτε οπωσδήποτε.

 

 

όντως κορυφή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν με κάποιο τρόπο φτάσεις στον κινηματογράφο αγνοώντας τον πολύ ντόρο, θα βγεις από την αίθουσα με ανοιχτό το στόμα. Απλά, όταν καλλιεργούνται τεράστιες προσδοκίες και δημιουργείται ολόκληρη μυθολογία πριν το έργο ωριμάσει, το μυαλό του θεατή προκαταλαμβάνεται. Καθείς έχει στο μυαλό του το "καταπληκτικό", "φανταστικό", "ριζοσπαστικό", πολύ συγκεχυμένο στο μυαλό του. Όταν έρθει η ώρα της κρίσης, αντιδραστικά και μόνο, ο εγκέφαλος δε θα δεχτεί πως τελικά είδε κάτι καταπληκτικό.

 

Εγώ προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου πως πάω να δω ένα καλό έργο. Τελικά ανταμείφθηκα. Τέτοια έργα είναι σπάνια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα νωρίς 18.00 με σκοπό να βρω στις 19.00 και βρήκα στις 18.30 σούπερ θέση 8η σειρά ακριβώς κέντρο! Προσωπικά προτιμώ την συγκεκριμένη σειρά. Στο πάρκ όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Κι όταν ξεκίνησε το Inception και στο ένα τέταρτο αντιλήφθηκα ότι η πλοκή είχε να κάνει με industrial espionage (βιομηχανική κατασκοπία) είπα στον εαυτό μου “That’s it?”

 

αει γεια σου! ακριβώς αυτό ήθελα να πω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρα καλη ηταν η προταση μου να παρουσιαστει ως αστυνομικο δραμα.:mf_sherlock:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι και βιομηχανική κατασκοπία!!Αυτό σας έμεινε από τον κυκεώνα που ξέσπασε στα μάτια μας μπροστά; Θα γράψω μια κριτική και για το μπλογκ μου, την ζυμώνω την ταινία μέσα μου και όλο μεγαλώνει...Τέτοιες εικόνες είχα καιρό να δω σε σινεμά.

Link to comment
Share on other sites

Οι εικόνες είπαμε ήταν καταπληκτικές. Αλλά μένετε εκεί; Στις εικόνες; Παιδιά υπήρχε ολόκληρο υλικό ανεκμετάλλευτο. Φανταστείτε να έχετε τη δύναμη να διεισδύετε στα όνειρα άλλων και να μπορείτε να βάζετε μέσα σε αυτά δικά σας δημιουργήματα. Και θα μένατε απλώς στο να δουλεύατε για κάποιον; Τόσα θέματα μπορούν να προκύψουν. Θα μπορούσε κάποιος evil αρκετά να εκμεταλλευτεί τον κόσμο των ονείρων των σημαντικότερων ανθρώπων και να ανέβει στην εξουσία. Επίσης ο big brother θα υπήρχε στο πιο ιδιωτικό μας μέρος, στα όνειρά μας. Και κάποιοι θα μπορούσαν να έχουν πληροφορίες για αυτά... (Παράδειγμα η anime ταινία Paprica) και άλλα πολλά.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω, Άλεξ, μην ξεχνάς πως έκαναν ότι έκαναν για το χρήμα. Επαρκέστατος λόγος για κάτι τέτοιο. Και όταν το κάνει αυτό τύπος που αγόρασε την αεροπορική εταιρία (κορυφαία ατάκα της ταινίας!) για να κάνουν τη μπίζνα, πρέπει να είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

Link to comment
Share on other sites

Σινεμά=Εικόνα

 

Κάθε ταινία διηγειται μια ιστορία. Πολλά μπορούσαν να γίνουν και η ταινία αυτή έδωσε μια από τις τόσες πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ διαφωνώ. Αλλά όταν θα έχεις όλους κάτω από την εξουσία σου δεν θα σε ενδιαφέρουν πια τα λεφτά. (Και κάποια πράγματα δεν αγοράζονται με λεφτά) devil2.gif

 

Σινεμά=Εικόνα

 

Κάθε ταινία διηγειται μια ιστορία. Πολλά μπορούσαν να γίνουν και η ταινία αυτή έδωσε μια από τις τόσες πιθανότητες.

 

 

Αυτό είναι ακριβώς το παράπονό μου, Καταλαβαίνοντας τι μπορούσε να κάνει με τις εικόνες και βλέποντας πως τις κατανάλωσε για να εξιστορήσει μια τέτοια απλή ιστορία, ε απογοητεύτηκα.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

 

Ποιός είπε πως δούλευε για εταιρείες; Όλα στο μυαλό του ήταν. Μια ιστορία για να γυρίσει στα ανύπαρκτα παιδιά του, καρπούς μια γυναίκας που ουδέποτε έκανε σύζυγό του. Ποιός ξέρει τι ήταν ο πρωταγωνιστής στην κανονική του ζωή, την οποία πιθανώς ποτέ δε θα δει, παγιδευμένος στη λήθη.

 

 

edit:Thanks, Νόβα, για σπόιλερς. Με πρόλαβες.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

eek.gifwtf1.gifshock.gif offtopic.gifofftopic.gifofftopic.gifofftopic.gifofftopic.gif

Μπορούμε να μη μιλάμε για το τέλος άλλων ταινιών που δεν έχουνε δει όλοι, σε τοπικς άσχετων ταινιών; Καρασποιλεριάζεις φετινή ταινία Άλεξ. hitler.gif (έχω αλλεργία στα σπόιλερς και ΔΕΝ την έχω δει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίω εγώ ο Sileon με προκάλεσε που άρχισε να λέει για τα τέλη.. To έσβησα

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίω εγώ ο Sileon με προκάλεσε που άρχισε να λέει για τα τέλη..

 

... κυκλοφορίας; tease.gif

 

Μάλλον την επόμενη βδομάδα θα πάω να την δω τη ταινία. Θα την έβλεπα στο pc, αλλά έχει άλλη χάρη να τη βλέπεις στον κινηματογράφο, ειδικά τη συγκεκριμένη ταινία.

Το Shutter Island ήταν καλή ταινία(την είδα και τζάμπα, οπότε ακόμη καλύτερη biggrin.gif. Και το βιβλίο επίσης. offtopic.gif).

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δηλαδή που δεν ανοίγω spoiler caps. Κι αν είναι για άλλη ταινία, καλό είναι να λέμε γιατί περικλείουμε αυτό που υπάρχει μέσα στα caps (ειδικά στα υποφόρουμ ταινιών)

 

πχ, Προσοχή ακολουθεί σπόιλερ για το τάδε.

Link to comment
Share on other sites

Don't worry δεν στο χάλασα Din ;) ξέρω εγώ.. αλλά μη λέτε όλοι για την άλλη ταινία γιατί θα υποψιάζονται και οι άλλοι χαχαχα

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Inception (2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..