Jump to content

100 must-read fantasy novels


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Όπως θα έχετε ήδη συμπεράνει, στη σειρά αυτή των 100 must-read υπάρχει και ένα με βιβλία fantasy. Τα κειμενάκια δεν είναι το ίδιο καλά όπως το άλλο με τα εφ, τα έχει γράψει άλλος, αλλά έχει ενδιαφέρον, γιατί περιέχει κάποια που δε θα πήγαινε το μυαλό μου ότι είναι φάντασυ, πχ το "Ορλαντο" της Virginia Woolf και το "Αόρατες Πόλεις" του Italo Calvino. Να δούμε εδώ τι ψάρια θα πιάσει η Ευθυμία.

Σας προλαβαίνω πριν το πείτε: όχι, δεν έχει 100 must-read horror novels. Και όχι, δε θα κάτσω να αντιγράψω κι άλλο, φτάνουν αυτά.

Πάντα με αλφαβητική σειρά και όχι οπωσδήποτε τα καλύτερα, αλλά τα πιο αντιπροσωπευτικά, κατά τη γνώμη των ανθολόγων, τουλάχιστον.

Τα μπλε (μόνο τρία, δυστυχώς) είναι αυτά που έχω διαβάσει εγώ.

 

1)Watership Down-Richard Adams

2)The Malacia Tapestry-Brian W. Aldiss

3)The Broken Sword-Poul Anderson

4)Weaveworld-Clive Barker

5)The Wonderful Wizard of Oz-L.Frank Baum

6)The Last Unicorn-Peter S. Beagle

7)Homunculus--James Blaylock

8)The Book of Sand-Jorge Luis Borges

9)Dandellion Wine-Ray Bradbury

10)The Mists of Avalon-Marion Zimmer Bradley

11)The Sword of Shannara-Terry Brooks

12)The Compleat Traveller in Black-John Brunner

13)The Master and Margarita-Mikhail Bulgakov

14)Tarzan of the Apes-Edgar Rice Burroughs

15)Invisible Cities-Italo Calvino

16)The Land of Laughs-Jonathan Carroll

17)The Annotated Alice(και τα δύο, δηλαδή, Alice in Wonderland και Through the Looking Glass)-Lewis Carrol

18)The Bloody Chamber-Angela Carter

19)The Man who was Thursday-G.K.Chesterton

20)Jonathan Strange and Mr Norrel-Susanna Clarke

21)Over Sea, Under Stone-Susan Cooper

22)Little, Big-John Crowley

23)The Compleat Enchanter-Lin Sprague De Camp & Fletcher Pratt

24)The Dragon and the George-Gordon R. Dickson

25)Lord Foul's Bane-Stephen R. Donaldson

26)The King of Elfland's Daughter-Lord Dunsany

27)Pawn of Prophecy-David Eddings

28)The Worm Ouroboros-E.R.Eddison

29)Gardens of the Moon-Steven Erikson

30)A Feast Unknown-Philip Jose Pharmer

31)Magician-Raymond E.Feist

32)The Circus of Dr Lao-Charles G.Finney

33)Inkheart-Cornelia Funke

34)Neverwhere-Neil Gaiman

35)Grendel-John Gardner

36)The Weirdstone of Brisingamen-Alan Garner

37)The Serpent-JaneGaskell

38)Legend-David Gemmell

39)The Wind in the Willows-Kenneth Grahame

40)Replay-Ken Grimwood

41)She-H.Rider Haggard

42)The Pastel City-M.John Harrison

43)Across the Nightingale Floor-Lian Hearn

44)Lost Horizon-James Hilton

45)Kleinzeit-Russel Hoban

46)Muthago Wood-Robert Holdstock

47)The Hour of the Dragon-Robert E. Howard

48)The Lost Continent-C.L.Cutcliffe Hyne

49)Comet in Moominland-Tove Jansson

50)Howl's Moving Castle-Diana Wynne Jones

51)The Eye of the World-Robert Jordan

52)Mercury-Anna Kavan

53)Tigana-Guy Gavriel Kay

54)The Gunslinger-Stephen King

55)The Book of the Damned-Tanith Lee

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin

57)Swords and Deviltry-Fritz Leiber

58)The Lion, the Witch and the Wardrobe-C.S.Lewis

59)Wizard of the Pigeons-Megan Lindholm

60)A Voyage to Arcturus-David Lindsay

61)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft

62)Watchtower-Elisabeth A. Lynn

63)Lilith-George MacDonald

64)A Game of Thrones-George R.R.Martin

65)The Forgotten Beasts of Eld-Patricia McKillip

66)The Ship of Ishtar-A.Merritt

67)Perdido Street Nation-China Mieville

68)Lud-in-the-Mist -Hope Mirlees

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock

70)The City in the Autumn Stars-Michael Moorcock

71)The Great Victorian Collection-Brian Moore

72)Black Gods-C.L.Moore

73)The Wood Beyond the World-William Morris

74)The Wind-Up Bird Chronicle-Haruki Murakami

75)Silverlock-John Myers Myers

76)Merlin-Robert Nye

77)Titus Groan-Mervyn Peake

78)The Drawing of the Dark-Tim Powers

79)The Color of Magic-Terry Pratchett

80)Good Omens-Terry Pratchett & Neil Gaiman

81)Northern Lights-Philip Pullman

82)The Green Child-Herbert Read

83)Anita-Keith Roberts

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling

85)The Warrior Who Carried Life-Geoff Ryman

86)Nifft the Lean-Michael Shea

87)Lord Valentine's Castle-Robert Silverberg

88)The Emperor of Dreams-Clark Ashton Smith

89)The Iron Dragon's Daughter-Michael Swanwick

90)Beauty-Sheri S.Tepper

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien

93)The Dying Earth-Jack Vance

94)The Sword in the Stone-T.H.White

95)The War in Heaven-Charles Williams

96)The Dragonbone Chair-Tad Williams

97)Peace-Gene Wolfe

98)Orlando-Virginia Woolf

99)Islandia-Austin Tappan Wright

100)Nine Princes in Amber-Roger Zelasny

 

Ρίχτε σκορ και γνώμες. Και, αν θέλει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για κάποιο, να μου το γράψει, είτε εδώ, είτε σε πμ, να του αντιγράψω ολόκληρο το κειμενάκι για το εν λόγω βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Απολογισμός - και μια που ζητάς και γνώμη (πολύ περιληπτικά - εξαιρετικό πράγμα τα emoticons. Όπου έχει είναι σαφής η γνώμη μου. Όπου δεν έχει, θεωρώ ότι ήταν αδιάφορο)

 

 

-- Τhe Broken Sword-Poul Anderson

-- Weaveworld-Clive Barker :thmbup:

-- Mists of Avalon-Marion Zimmer Bradley :thmbup:

-- The Sword of Shannara-Terry Brooks :death:

-- Invisible Cities-Italo Calvino :thmbup:

-- The Annotated Alice(και τα δύο, δηλαδή, Alice in Wonderland και Through the Looking Glass)-Lewis Carrol :thmbup:

-- The King of Elfland's Daughter-Lord Dunsany

-- Pawn of Prophecy-David Eddings (μόνο τον πρώτο τόμο)

-- Lost Horizon-James Hilton:thmbup:

-- The Eye of the World-Robert Jordan (Μόνο τους 2 πρώτους τόμους και δεν συνεχίζω)

-- A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin :thmbup:

-- A Game of Thrones-George R.R.Martin (Μόνο τον πρώτο τόμο, αλλά θα το διαβάσω όλο κάποια στιγμή)

-- Elric of Melnibone-Michael Moorcock :coffee-reading:

-- The Color of Magic-Terry Pratchett

-- Northern Lights-Philip Pullman (Όλη τη σειρά) :thmbup:

-- Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling (Όλη τη σειρά)

-- The Hobbit-J.R.R.Tolkien

-- The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien :thmbup:

-- The Dragonbone Chair-Tad Williams (Όλη τη σειρά)

-- Nine Princes in Amber-Roger Zelasny (Όλη τη σειρά) :thmbup:

 

Σύνολο 20. (Στην sf είχα 21 και τα έχω κάνει ήδη 25) Μας ανοίγεις δουλειές, Κέλλυ. Πολλές δουλειές.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη ότι συμφωνώ με τις νουβέλες που υπάρχουν εδώ. Κάποιες δε θα τις έλεγα φάντασι με τίποτε, όπως ας πούμε τις Αόρατες Πόλεις. Κι άλλες όπως (αν είναι δυνατόν) α Βουνά της Τρέλας, είναι τρόμου. Πολύ μπερδεμένοι τελικά κι οι ξένοι σχετικά με το τι είναι φανταστικό και τι όχι. Τέλος πάντων, το κάουντ είναι 28, αλλά τα δύο τα έχω διαβάσει ως τη μέση μόνο,οπότε στην ουσία 26. Από τα υπόλοιπα έχω αγοράσει καμιά 20αριά ακόμη, αλλά το αναγνωστικό πρόγραμμα τα τοποθετεί μέσα στους επόμενους 6 με 12 μήνες. Παρατηρώ μάλιστα ότι έχω διαβάσει κάποια "κλασσικά" (με την έννοια της αρχαιολογίας...) όπως το She, το Lilith , τον Ταρζάν και το Πλοίο της Αστάρτης.

το μισό 3)The Broken Sword-Poul Anderson

14)Tarzan of the Apes-Edgar Rice Burroughs

15)Invisible Cities-Italo Calvino

26)The King of Elfland's Daughter-Lord Dunsany

31)Magician-Raymond E.Feist

36)The Weirdstone of Brisingamen-Alan Garner

38)Legend-David Gemmell

41)She-H.Rider Haggard

43)Across the Nightingale Floor-Lian Hearn

47)The Hour of the Dragon-Robert E. Howard

53)Tigana-Guy Gavriel Kay

55)The Book of the Damned-Tanith Lee

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin

57)Swords and Deviltry-Fritz Leiber

61)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft

63)Lilith-George MacDonald

το μισό 64)A Game of Thrones-George R.R.Martin

65)The Forgotten Beasts of Eld-Patricia McKillip

66)The Ship of Ishtar-A.Merritt

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock

79)The Color of Magic-Terry Pratchett

81)Northern Lights-Philip Pullman

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling

86)Nifft the Lean-Michael Shea

88)The Emperor of Dreams-Clark Ashton Smith

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien

100)Nine Princes in Amber-Roger Zelasny

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα τις γνώμες...

το μισό 3)The Broken Sword-Poul Anderson: μάλλον βαρετό, αλλά με κάποιες έξυπνες ιδέες

14)Tarzan of the Apes-Edgar Rice Burroughs: αν ξεπεράσεις τον φαμφαρόνικο τρόπο γραφής θα το απολαύσεις πάρα πολύ.

15)Invisible Cities-Italo Calvino: Μαγεία. Σπάνια έχω διαβάσει βιβλίο πάνω από μια φορά κι αυτό το διάβασα τέσσερις

26)The King of Elfland's Daughter-Lord Dunsany: Επίσης μαγεία, μόνο που η προσπάθεια να στρετσάρει ένα μικρό κείμενο σε μυθιστόρημα, κοστίζει λίγο

31)Magician-Raymond E.Feist: Διασκεδαστικό, με αρκετά καλές ιδέες, αλλά τίποτε περισσότερο

36)The Weirdstone of Brisingamen-Alan Garner: Τρομακτικό παιδικό υποτίθεται ανάγνωσμα. Πολύ μαύρο, βρε παιδί μου

38)Legend-David Gemmell: Δώσε! Το καταυχαριστήθηκα. Κι ας λένε ορισμένοι...

41)She-H.Rider Haggard: Δείχνει την ηλικία του, αλλά όπως κι ο Ταρζάν είναι από τα πλέον ρομαντικά και συναρπαστικά αναγνώσματα

43)Across the Nightingale Floor-Lian Hearn: Πολύ γοητευτικό. Και σκληρό. Γι' αυτό και πολύ γοητευτικό

47)The Hour of the Dragon-Robert E. Howard: Τι να πεις για το θείο Μπομπ...

53)Tigana-Guy Gavriel Kay: Το μόνο του βιβλίο που μου άρεσε πραγματικά. Εντυπωσιακό στη σύλληψή του.

55)The Book of the Damned-Tanith Lee: μυστηριώδες και αλλοπρόσαλλο, αλλά τρομερά έντονο σε εικόνες και συναισθήματα. Στα όρια του τρόμου

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin: Αξεπέραστο. Και στις ιδέες του και στην εκτέλεσή τους.

57)Swords and Deviltry-Fritz Leiber: Επίσης δεν έχω ν πω τίποτε για το θείο Φριτς...

61)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft: Τρομακτικό και καταπληκτικό. Κλασσικό

63)Lilith-George MacDonald: Βαρετό, που να ψάχνω να βρω ξυράφι να κόψω τις φλέβες μου. Και ηθικοπλαστικό με την κακίστη έννοια.

το μισό 64)A Game of Thrones-George R.R.Martin: Πολύ ενδιαφέρον. Το κράτησα για πιο χιονισμένες εποχές, να είμαι ασορτί

65)The Forgotten Beasts of Eld-Patricia McKillip: Εκπληκτικό, θα ήταν, αν δεν είχε -κατ' εμέ- προβλήματα γραφής

66)The Ship of Ishtar-A.Merritt: Εμπίπτει στην κατηγορία του Ε Ρ Μπάρρουζ και του Χάγκαρ. Κλασσικό, ρομαντικό, γοητευτικό

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock: Ασχολίαστο. Ο πρώτος μεγάλος ήρωας που λάτρεψα. Δυστυχώς γι' αυτόν, μετά ήρθε ο Κόναν

79)The Color of Magic-Terry Pratchett: Έξυπνο, χαριτωμένο, αλλά όχι τόσο καλό όσο θα περίμενε κανείς

81)Northern Lights-Philip Pullman: Νομίζω ότι το είχα ψιλοβαρεθεί. Ξεχάσαμπλ.

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling: Καλό, διασκεδαστικό. Τίποτε παραπάνω

86)Nifft the Lean-Michael Shea: Απίστευτο! Τρομερό στις εικόνες και τις ιδέες του, τρομερό και στη σκληρότητά του. Ανεπανάληπτο για ηρωικό φάνταζι

88)The Emperor of Dreams-Clark Ashton Smith: Άλλος ένας θείος που δεν έχω λόγια για πάρτη του

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien: Αλλοπρόσαλλο μου είχε φανεί, γιατί δεν ήξερα για τον Άρχοντα τότε. Μέτριο θα το έλεγα, τίποτε εξαιρετικό, απλά διασκεδαστικό

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien: Λυπάμαι, αλλά μου αρέσει λιγότερο απ' όσο περίμενα. Σε σημεία τρομερά βαρετό.

100)Nine Princes in Amber-Roger Zelasny : Λάτρεψα την ιδέα της Άμπερ και τον ίδιο τον ήρωα του βιβλίου και τις σχέσεις του με τα αδέλφια του και τις σκηνές μάχης...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ wordsmith, δεν έχεις διαβάσει άρχοντα????? ή τουλάχιστον το hobbit? άντε πάει στα κομμάτια ο Χάρι Πότερ αλλά ούτε αυτά? θα σε μαλώσω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι δυνατον να παρουμε στα σοβαρα μια λιστα που ξεκιναει σχεδον με μια malacia;Σε παρακαλω πολυ,εδω ειμεθα σοβαρο φορουμ...

Anyways,ντρεπομαι αλλα δεν συμπληρωνω ουτε 20αδα.19 απο εμενα:

 

4)Weaveworld-Clive Barker

το πιο προσφατο αναγνωσμα,καλο σιγουρα,ωραιες ιδεες ο Μπαρκερ αλλα καπου κουραζει-για την ιστορια,το αφησα στη μεση το καλοκαιρι και το τελειωσα αρχες φθινοπωρου-και το καλυτερο-ουσιαστικοτερο ισως μερος με τη Μαστιγα εμφανιζεται πολυ αργα και ειναι πολυ μικρο.Επιπλεον απογοητευει λιγο η Φουγκα που υποσχεται τοσα θαυμαστα στην αρχη.

 

20)Jonathan Strange and Mr Norrel-Susanna Clarke

Πολυ καλο και ξεχωριστο.Διασκεδαστικο θα ελεγα.

 

26)The King of Elfland's Daughter-Lord Dunsany

Απο τα πρωτα αναγνωσματα φαντασυ,δεν μου πολυαρεσε.Παραμυθι,το προτεινω παντως σε γκομενες που δεν πολυδιαβαζουνε φαντασυ αλλα ενδιαφερονται για νεραιδες κτλ.

 

28)The Worm Ouroboros-E.R.Eddison

Πολυ καλο αλλα μοιαζει με μυθολογια γραμμενη μαλιστα με αρχαικες αγγλικες εκφρασεις.

 

29)Gardens of the Moon-Steven Erikson

Εξαιρετικο αλλα δεν ειναι αυτοτελες.Πολλη μπερδεψουρα εδω που τα λεμε βεβαια.

 

31)Magician-Raymond E.Feist

Απο τα σχετικα καλα πλην ομως κλισεδιαρικα επικα φαντασυ.

 

38)Legend-David Gemmell

Ηρωικη φαντασια με γερο βετερανο ηρωα.Δεν ειναι Μουρκοκ ουτε Χαουαρντ ο Γκεμμελ αλλα καλο ειναι σε γενικες γραμμες.

 

53)Tigana-Guy Gavriel Kay

Καλο αλλα για καποιο λογο δεν με ενθουσιασε.Το προτεινω παντως.

 

54)The Gunslinger-Stephen King

Εξαιρετικο,η πρωτη μου γνωριμια προπερσι με τον κυριο Κινγκ!Θα ελεγα οτι η υπολοιπη σειρα δεν ειναι τοσο καλη οσο το ξεκινημα της μαλιστα.

 

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin

Κλασικο,αλλα οχι τοσο καλο οσο λενε.

 

57)Swords and Deviltry-Fritz Leiber

Λαιμπερ=sword and sorcery υψηλου επιπεδου.Κατα τη γνωμη μου ουτε ο Λαιμπερ ειναι Μουρκοκ-Χαουαρντ αλλα τον Γκεμμελ τον εχει για πρωινο.

 

61)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft

Τρομου δεν ειναι αυτο βρε;Τι δουλεια εχει εδω;Αντε το πολυ να το πεις ΕΦ επειδη ηρθανε απο το διαστημα η επειδη συμβαινει στον κοσμο μας και το ανακαλυπτουνε εξερευνητες...Απο τα καλυτερα του Λαβκραφτ,κι αυτο λεει πολλα.

 

64)A Game of Thrones-George R.R.Martin

Παρα πολυ καλο,αν μας εκανε τη χαρη ο Γιωργης να συνεχισει τη σειρα θα το εκτιμουσα...:angry2:

 

67)Perdido Street Nation-China Mieville

Απο τα καλυτερα φαντασυ που εχω διαβασει.Λιγο με εχασε στην αρχη βεβαια που ειναι κουραστικο ο Κινας αλλα μετα το εσωσε και με το παραπανω.

 

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock

Το καλυτερο της λιστας!:yeah:

 

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien

Το παλιοτερο της λιστας μου.Κι αν δεν κανω λαθος το μονο φαντασυ που εχει διαβασει η αδερφη μου.Ενταξει,οσο μικροτερος εισαι οταν το διαβαζεις τοσο καλυτερο σου φαινεται.Καλογραμμενο(χανει σε ελληνικη μεταφραση ομως) αλλα απλοικο και ψιλοβαρετο στην τελικη.Αντε,να γινει και ταινια,πιστευω θα ειναι πολυ καλη.

 

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien

Αυτο εχει γινει ηδη ταινια,και με εκανε να ξαναπαω σινεμα να τη δω!Κακο ξεκινημα,βαρετο και ξενερωτο αλλα μετα φτιαχνει.

 

93)The Dying Earth-Jack Vance

Απο αυτη τη λιστα ειναι το βιβλιο που θα'θελα να γραψω.:thmbup:

 

100)Nine Princes in Amber-Roger Zelasny

Τι διαολο...τα τελευταια της λιστας ειναι και τα καλυτερα;Στο τοπ10 των φαντασυ, imho.Zelazny ειναι αυτος εδω που τα λεμε...:trumpet:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το διάβασμα της λίστας, έφτασα μέχρι το νο 12, είδα ότι περιέχει και τον Τέρρυ Μπρουκς, αντίο σας.

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Στο 11 ειναι ο Μπρουκς αρα τον προσπερασες...:mf_sherlock:

Ε,δεν εχει ομως Σαλβατορε,Εντινγκς,Γκρινγουντ...θα ελεγα οτι ειναι καλυτερη λιστα απο αυτη της ΕΦ μαλιστα.Αυτη μου μοιαζει περισσοτερο σαν τοπ ενω της ΕΦ ηταν ενας αχταρμας με βαση καποιες ιδεες ΕΦ.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Η λίστα είναι σαφώς αλλοπρόσαλλη. Έχω υπόψη μου όλα τα βιβλία που περιέχει και νομίζω πως απευθύνεται όχι σε φαντασάδες αλλά σε κάποιους που θέλουν να διαβάσουν μερικά κείμενα και να καταλήξουν στην ίδια γνώμη που είχαν αρχικά, κάτι στο στυλ "Το φάνταζυ είναι κυρίως σκουπίδια, μερικά αριστουργήματα που κακώς τους έχει ποδοθεί αυτή η ταμπέλα κι έτσι δεν τα μαθαίνουμε ποτέ (αλλά πώς να ψάξεις γι' αυτά;) και μπόλικα έργα συγγραφέων που θα έγραφαν πολύ καλά αν προτιμούσαν να ασχοληθούν με άλλο είδος".

 

Αλλά κουβέντα να γίνεται...

 

 

13)The Master and Margarita-Mikhail Bulgakov

Καλό αλλά δυσκολεύομαι να το πω φάνταζυ. Σε μερικούς θα πέσει βαρύ.

 

19)The Man who was Thursday-G.K.Chesterton

Ομοίως.

 

29)Gardens of the Moon-Steven Erikson

Για αρχή δεκαλογίας, είναι μάλλον απότομο και με διάφορους λόξυγκες, αλλά γεμάτο καλές ιδέες.

 

38)Legend-David Gemmell

Δε μου άρεσε καθόλου.

 

47)The Hour of the Dragon-Robert E. Howard

Λίγο σαν συρραφή διηγημάτων, αλλά άκρως ψυχαγωγικό και χορταστικό.

 

53)Tigana-Guy Gavriel Kay

Δε μου άρεσε καθόλου.

 

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin

Απλά καλό (το τρίτο της σειράς μου άρεσε πολύ περισσότερο, στο τέταρτο την εγκατέλειψα)

 

57)Swords and Deviltry-Fritz Leiber

Πολύ καλό, αλλά δε θα το σύστηνα σε κάποιον που τώρα ξεκινά να ασχολείται με το είδος

 

61)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft

Φάνταζυ;:dazzled: Και αργόοοοοοοοοο

 

64)A Game of Thrones-George R.R.Martin

Πάρα πολύ καλό. Δυστυχώς, ακόμη δεν έχω πιάσει το δεύτερο

 

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, για αρχάριους και νεότερους

 

79)The Color of Magic-Terry Pratchett

Άκρως ψυχαγωγικό, αλλά τίποτε άλλο. Το ίδιο και το επόμενο

 

86)Nifft the Lean-Michael Shea

Μου άρεσε πολύ, αλλά δεν είναι για όλους

 

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien

Παιδική φόρμα, αλλά όχι τόσο παιδικές ιδέες

 

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien

Λιγότερο παιδιική φόρμα, πιο παιδικές ιδέες

 

93)The Dying Earth-Jack Vance

Η αρχή ενός δρόμου που το φάνταζυ δυστυχώς δεν ακολούθησε;

 

100)Nine Princes in Amber-Roger ZelaZny

Μου άρεσαν το τρίτο και το τέταρτο της πρώτης πενταλογίας. Αυτό και τα άλλα δύο, όχι τόσο.

 

 

Ένα πενιχρό 17.

 

Έχω επίσης ξεκινήσει τη Lilith και δε μπορούσα με τίποτε να προχωρησω. Από C.A. SMith έχω διαβάσει τα 2/3 τρίτα των διηγημάτων του, αλλά δεν έτυχε να πέσει ακόμη στα χέρια μου η συγκεκριμένη ανθολογία που εκδόθηκε αρκετά μετά το θάνατό του.

Edited by Electroscribe
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

4) Weaveworld-Clive Barker, το μαγικό.

13)The Master and Margarita-Mikhail Bulgakov, ξεκίνησα να το διαβάζω, χωρίς ποτέ να καταφέρω να φτάσω στο τέλος: στα σίγουρα δεν έφταιγε αυτό, κι ελπίζω κάποια στιγμή να το ξαναπιάσω

17)The Annotated Alice(και τα δύο, δηλαδή, Alice in Wonderland και Through the Looking Glass)-Lewis Carrol, άλλο ένα που δεν κατάφερα να τελειώσω, όπως και το προηγούμενο.

29)Gardens of the Moon-Steven Erikson, πολύ πυκνό βιβλίο. Από εκείνα που δεν νοιάζονται να δώσουν εξηγήσεις για τον κόσμο τους, απλώς τον παρουσιάζουν, κι όποιος αντέξει.

51)The Eye of the World-Robert Jordan, διάβασα ολόκληρη τη σειρά (όση εκδόθηκε εν πάση περιπτώσει): αξιοπρεπής. Το συγκεκριμένο ίσως είναι το πιο ενδιαφέρον.

 

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin, και αυτή τη σειρά ολόκληρη. Φαντάζομαι ξεχωρίζουν το συγκεκριμένο επειδή είναι το πρώτο. Από τα αγαπημένα μου.

 

64)A Game of Thrones-George R.R.Martin, άλλη μια σειρά ολόκληρη (είναι να μην τις ξεκινήσω). Σαφώς πιο δουλεμένο έργο και με πιο πλούσιες ιδέες από τη σειρά του Τζόρνταν, κατά τη γνώμη μου.

65)The Forgotten Beasts of Eld-Patricia McKillip, αυτό μου άρεσε πολύ. Βασισμένο στη μεταπτυχιακή εργασία της, αν θυμάμαι καλά. Παρά τα όσα μπορεί να μοιάζουν ανακολουθίες στην πλοκή του, μου φάνηκε μια πολύ ωραία και έξυπνη επεξεργασία πάνω στην ιδέα της αναζήτησης ενός μαγικού αντικειμένου.

81) Northern Lights-Philip Pullman, ολόκληρη την τριλογία. Ε, μου άρεσε, ευφάνταστο ήταν και καλογραμμένο, αλλά δεν με τρέλανε κιόλας.

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling, δεν μπόρεσα να το προχωρήσω πέρα από την 10η και κάτι σελίδα. Βαρέθηκα απίστευτα.

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien, το διάβασα σε ανύποπτη στιγμή, και τότε μου είχε ξαναθυμήσει πόσο απολαυστικό είναι το διάβασμα μαγικών παραμυθιών. Δεν πέρασε όμως στα αγαπημένα μου.

98)Orlando-Virginia Woolf, πραγματικά αυτό δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει σε μια λίστα φαντασίας. Πιστεύω ότι παρερμηνεύεται εντελώς το πολιτικό νόημα του ευρήματος που συνθέτει την πλοκή του. Εξαιρετικό βιβλίο, έτσι κι αλλιώς.

Σύνολο εννέα. Παραλίγο το δέκα στα εκατό μιας λίστας που μου θυμίζει το λίγο κρασί, λίγη θάλασσα και το φάνταζί μου :)

Υπόμνημα για το μέτρημα: μέτρησα μόνον όσα διάβασα ολόκληρα. Οι σειρές=1.

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling, δεν μπόρεσα να το προχωρήσω πέρα από την 10η και κάτι σελίδα. Βαρέθηκα απίστευτα.

Αν μετρανε τα βιβλια που τα αφησαμε χωρις να τα τελειωσουμε το εχω διαβασει κι εγω.Μερικες σελιδες του πρωτου κεφαλαιου δηλαδη σαν τον Μαρβιν!Μου φανηκε τοσο κακη η γραφη της Ροουλινγκ που δεν συνεχισα.Εξαλλου το βιβλιο ηταν φιλου που με φιλοξενουσε και αποφασισα να μην το δανειστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το είπαν κι άλλοι, πραγματικά η λίστα είναι αυτό που συνοψίζουν τα αρχικά... Γ.Τ.Π!

Χαρακτηριστικά γνωρίζω κάμποσα, έχω ολοκληρώσει καμιά 15-αριά έχω παρατήσει 3-4 και δεν σκοπεύω να πιάσω στα χέρια μου καμιά 15-αριά ακόμα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το διάβασμα της λίστας, έφτασα μέχρι το νο 12, είδα ότι περιέχει και τον Τέρρυ Μπρουκς, αντίο σας.

 

Πάντα σε εκτιμούσα, λοιπόν, αλλά μετά απ' αυτή τη δήλωση, ανέβηκες κι άλλο ένα σκαλί στην εκτίμησή μου!

Link to comment
Share on other sites

15,5 και άλλα 7 στα αδιάβαστα της βιβλιοθήκης:

 

 

1)Weaveworld-Clive Barker (Μπάρκερ μεσαίας περιόδου, πολύ καλό αλλά καταντάει η πλοκή να κάνει κύκλους. Επίσης θα έπρεπε να είναι στον τρόμο)

2)Gardens of the Moon-Steven Erikson (θεωρώ το τρίτο το καλύτερο της δεκαλογίας - από τα 4 που έχω διαβάσει δηλαδή ως τώρα- , αλλά είναι ένα σχεδόν πρωτοποριακό έργο για το κυνικό γράψιμο, τους larger than life χαρακτήρες, την επική έκταση και το ότι δε σου εξηγεί απολύτως τίποτα ο συγγραφέας. Πάντως διαβάζεται και σχεδόν ως αυτοτελές)

3)Magician-Raymond E.Feist (Κλασσικό ντιεντίζον fantasy μυθιστόρημα, πρώτο τριλογίας αλλά διαβάζεται και αυτοτελές. Όχι κάτι το συνταρακτικό αλλά καλό)

4)The Hour of the Dragon-Robert E. Howard (Το μοναδικό μυθιστόρημα του μεγάλου αυτού Τεξανού. Από μόνο του δεν αξίζει και τόσο, αλλά η ομώνυμη ανθολογία έχει μέσα κάτι Red Nails και κάτι Beyond the Black River που την κάνει must read)

4,5)The Eye of the World-Robert Jordan (το μισό που λέγαμε - Λίγος Άρχοντας, λίγο Dune και πολύς Φώσκολος

5.5)Tigana-Guy Gavriel Kay (από τα λίγα αυτοτελή και εντυπωσιακό έργο φαντασίας)

6.5)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin (Πρώτο τετραλογίας προτείνεται ολόκληρη στις κυρίες, τα τρία πρώτα στους κυρίους)

7.5)Swords and Deviltry-Fritz Leiber (Δε θυμάμαι ποιο ακριβώς είναι, αλλά και τα 7 swords είναι απαραίτητα αναγνώσματα - άκυρο, είδα ότι είναι το πρώτο όπως γίνεται για κάθε ν-λογία, προσωπικά εδώ θα έβαζα το Swords against death λόγω House of Thieves και Bazaar of the Bizare)

8.5)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft (Ότι πιο βαρετό έχω διαβάσει από Lovecraft - δηλαδή απλά καλό. Και έπρεπε κι αυτό να είναι στον τρόμο)

9.5)A Game of Thrones-George R.R.Martin (ΕΠΟΣ)

10.5)Elric of Melnibone-Michael Moorcock (Άλλη κλασική έχω-χάσει-το-μέτρημα-λογία. Πανέξυπνο twist στα αρχέτυπα του Sword and Sorcery, τρελές ιδέες, μετριότατη γραφή)

11.5)The City in the Autumn Stars-Michael Moorcock (Να και κάποιο που είναι δεύτερο δι/πεντά-λογίας! Περίεργο fantasy με έναν Ευγενή που ξεφεύγει της Γαλλικής Επανάστασης και προσπαθεί να κρεβατώσει μια τύπισσα που ψάχνει το Άγιο Δισκοπότηρο - όπως έχουμε διαβάσει στο The War Hound and the World's Pain του ίδιου συγγραφέα - στο Miremburg και στην πόλη που καθρεφτίζεται από κάτω του. Συνεχίζει κατά κάποιον τρόπο στην τριλογία του The Dream Thief's Daughter, με τους ήρωες να επιστρέφουν στο Μιρεμβούργο με το The White Wolf's Son - επίσης το να ψάχνεις πώς συνδέονται τα μυθιστορήματα του Μούρκοκ είναι απλά ψυχαναγκασμός)

12.5)The Color of Magic-Terry Pratchett (Μέτρια παρωδία γνωστών φάνταζυ έργων - Swords, Conan, Dragonriders, Cthulhu Mythos κτλ). Πρώτο 30φεύγαλογιας που έχει βγάλει 30φεύγα καλύτερα βιβλία. Στη θέση του θα έβαζα το Lords and Ladies ή το Small Gods)

13.5)The Hobbit-J.R.R.Tolkien (εξαιρετικό παραμύθι για όλες τις ηλικίες)

14.5)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien (Πρωτοποριακό για την εποχή του, αλλά από τα φάνταζυ που, αν δε διαβάσεις νωρίς μετά δε σε εντυποσιάζουν)

15.5)Nine Princes in Amber-Roger Zelasny (Η αρχή μιας απίστευτης πενταλογίας και μιαςδεκαλογίας που είμα στα μισά της. Απαραίτητο ανάγνωσμα)

 

 

Επίσης:

1)Jonathan Strange and Mr Norrel-Susanna Clarke (στα αδιάβαστα)

2)Lord Foul's Bane-Stephen R. Donaldson (στα αδιάβαστα)

3)The King of Elfland's Daughter-Lord Dunsany (στα αδιάβαστα)

4)The Worm Ouroboros-E.R.Eddison (στα αδιάβαστα)

5)The Forgotten Beasts of Eld-Patricia McKillip (αδιάβαστα)

6)Perdido Street Nation-China Mieville (αδιάβαστα)

7)Titus Groan-Mervyn Peake (αδιάβαστα)

 

Παρεπιμπτόντως, όποιος ρωτήσει γιατί τόσα λίγα:

Ένα μεγάλο ποσοστό δεν είναι ακριβώς fantasy ενώ από κάμποσα άλλα έχω διαβάσει τόνους άλλων βιβλίων του ίδιου συγγραφέα - πχ 20 από Pratchett και καμιά 50-ρια βιβλία του Moorcock.

 

ΥΓ: Αν μετράει ο πρώτος Χάρυ Πόττερ που στην 15-η σελίδα είπα: "θα δω τις ταινίες" αλλά μετά οι ταινίες τέλειωσαν οπότε διάβασα το 4ο (και το χάρηκα πολύ) το 5ο (που το χάρηκα λιγότερο) και το 6ο (που δεν το χάρηκα καθόλου) και μετά το τελευταίο κεφάλαιο του 7ου ανάμεσα στα διάφορα ψεύτικα leaked που είχαν βγει στην κυκλοφορία του, είπα fanfic και το παράτησα περιμένοντας τις ταινίες.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Στο fantasy υπάρχει το πρόβλημα των ν-λογιών για αυτού του είδους τις λίστες, γιατί τι επιλέγεις; Το πρώτο βιβλίο μιας σειράς; Το καλύτερο της σειράς που δεν είναι απαραίτητο να είναι το πρώτο; Ή αναφέρεις ολόκληρη τη σειρά; Σε αυτή τη λίστα επιλέγουν τα πρώτα αλλά μάλλον αναφέρονται σε ολόκληρες τις σειρές...

Link to comment
Share on other sites

Στο fantasy υπάρχει το πρόβλημα των ν-λογιών για αυτού του είδους τις λίστες, γιατί τι επιλέγεις; Το πρώτο βιβλίο μιας σειράς; Το καλύτερο της σειράς που δεν είναι απαραίτητο να είναι το πρώτο; Ή αναφέρεις ολόκληρη τη σειρά; Σε αυτή τη λίστα επιλέγουν τα πρώτα αλλά μάλλον αναφέρονται σε ολόκληρες τις σειρές...

Με εξαίρεση τον Κόναν, που διαλέγουν το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως οταν μιλαμε για καθαρα σειρα βιβλιων νομιζω το σωστο ειναι να αντιμετωπιζονται ως μια ενοτητα.Αν ειναι ενα αυτοτελες βιβλιο με σικουελ,πρεπει να αντιμετωπιζονται μεμονωμενα.Πχ το Legend ειναι μεν το πρωτο μιας σειρας αλλα ειναι αυτοτελες και ανεξαρτητο.To A game of thrones δεν ειναι ομως,ειναι απλα ενα κομματι.Ειναι σα να κρινεις το Οι δυο πυργοι κι οχι τον Αρχοντα των δακτυλιδιων.Αφου ουσιαστικα προκειται για ενα βιβλιο σε 3 τομους.

Στην συγκεκριμενη λιστα ειναι λιγο κουλο να χαρακτηριζει must read ενα ενδιαμεσο βιβλιο μιας σειρας παντως,δειγμα ποσο αλλ'αντ'αλλων λιστα ειναι.Εμενα μου φαινεται ως "τα 100 αγαπημενα βιβλια φαντασυ του συντακτη".Τουλαχιστον στην ΕΦ λιστα εβλεπα ενα μοτιβο με θεματα-ιδεες ΕΦ.Σιγουρα δεν ηταν τα 100 καλυτερα βιβλια αλλα ειχε ενα διαφορετικο σκεπτικο.

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμενη λιστα ειναι λιγο κουλο να χαρακτηριζει must read ενα ενδιαμεσο βιβλιο μιας σειρας παντως,δειγμα ποσο αλλ'αντ'αλλων λιστα ειναι.Εμενα μου φαινεται ως "τα 100 αγαπημενα 50 literary βιβλια φαντασίας που άρεσαν του συντακτη και 50 που διαβάζουν αυτοί οι γκίκουλες για να μην κλαίνε".

fixed

Link to comment
Share on other sites

Ε,ενταξει...μπορει να εχει διαβασει απλα 50 βιβλια φαντασυ που βρισκει της προκοπης και για να συμπληρωσει τη λιστα και να κανει το βιβλιο πιο μεγαλο ωστε να βγαλει περισσοτερο κερδος εριξε μεσα και μερικα ασχετα αγαπημενα του βιβλια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γκίκουλες; Νόμιζα ότι οι geeks και nerds και τρελοί επιστήμονες ήμασταν εμείς, οι σουφουφίτες. Και, τέλος πάντων, μια λίστα είναι, μη βαράτε. Δε λέει καν "τα 100 καλύτερα". Ίσως είναι "τα 100 must read fantasy novels κάποιου που είναι απέξω και συνήθως δε διαβάζει φάντασυ".

 

Αντώνη, να τολμήσω να σε ρωτήσω τι είναι το Γ.Τ.Π.; (Στείλε μου πμ για να μη σε κόψει η λογοκρισία)

 

Τι εστί Terry Brooks; Είπαμε μη βαράτε, αγαπητέ Μπάμπη. Για πείτε, να μαθαίνω κι εγώ η άσχετη ποιες κακοτοπιές να αποφεύγω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γκίκουλες; Νόμιζα ότι οι geeks και nerds και τρελοί επιστήμονες ήμασταν εμείς, οι σουφουφίτες. Και, τέλος πάντων, μια λίστα είναι, μη βαράτε. Δε λέει καν "τα 100 καλύτερα". Ίσως είναι "τα 100 must read fantasy novels κάποιου που είναι απέξω και συνήθως δε διαβάζει φάντασυ".

Ε ναι.

Δηλαδή θα σου βάλει το πρώτο από τους 50 best selling τίτλους fantasy για να χαρούν οι φανταζάδες.

Πχ, τί να βάλω από Κόναν; Α, ναι, το Hour of the dragon που είναι και νουβέλλα.

Αυτόν τον Leiber από τον Grey Mouser δεν τον ξέρουμε; Ποιό ήταν το πρώτο βιβλίο της σειράς;

Α, ναι. Moorcock; Ε ναι, βάλαμε το City of the Autumn stars, ας ρίξουμε τώρα μέσα και τον πρώτο Έλρικ, γιατί ποιος έχει διαβάσει για τους Von Beck και μάλιστα το sequel (ενώ φαίνεται να ταιριάζει σε αυτό που θεωρούν καλό φάνταζυ, προσωπικά στη θέση τους θα είχα βάλει Stormbringer και Gloriana)

Martin και Erikson δεν πουλάνε σήμερα πολύ; Πιάσε μία κι από αυτούς.

Άλλοι γνωστοί; Α, ναι, ο eddings και ο Brooks. Έχουν κάνει τόσα bestsellers, πέτα κι αυτούς μέσα!

Xώσε και Feist και Gemmel. Και Kay.

Έτοιμοι είμαστε!

 

Ε, και κάπου στην πορεία ξεχάσανε διάφορους, πχ δε βάλανε Borghes. Ούτε VanDerMeer. Ούτε Jaqueline Carrey. Ούτε, έστω, Weiss και Hickman αν ήθελαν να πιάσουν και τα "λαϊκά" (μάλλον γιατί είναι gaming fiction) ή κανένα urban fantasy. Γενικά, η λογική της λίστας αυτής είναι αρκετά περίεργη, περισσότερο πετάνε μέσα best sellers και λίγα που τους άρεσαν για να δώσουν αέρα ποιότητας παρά έργα που έχουν κάποια συνοχή.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρέθηκε ένα βιβλίο, στις τρεις λίστες με τα 100 must read, που να έχω διαβάσει! Το Υφαντόκοσμος του Μπάρκερ. Πολύ καλό αν και το Ιμάτζικα μου άρεσε περισσότερο.

Παρόλ' αυτά, όσα από αυτά τα 300 βιβλία έχουν γίνει ταινίες τελευταία, τις έχω δει όλες! laugh.gif

 

Κέλλυ, στην κατηγορία των ΕΦ ρωτάς για το Ο Τελευταίος Άνθρωπος της Σέλεϊ. Αν κι έχει περάσει αρκετός καιρός από την ερώτηση, επειδή το έχω διαβάσει, μπορώ να σου πω λεπτομέρειες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι "τα 100 must read fantasy novels κάποιου που είναι απέξω και συνήθως δε διαβάζει φάντασυ".

Και δηλαδη θα του προτεινεις να διαβασει το The colour of magic του αρχαριου?

Η μηπως το Gardens of the moon να τα δει ολα;:dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Με έσωσαν ο Harry Potter και το Lord of the rings, αλλιώς θα είχα ένα ωραιότατο ΜΗΔΕΝ!

Εντάξει, δεν είμαι του fantasy εγώ, τι να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ασ'τα αυτα bladerunner,τρεχα αγορασε μερικα φαντασυ και διαβασε τα αμεσα.:book:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..