Jump to content

100 must-read fantasy novels


wordsmith
 Share

Recommended Posts

και εγώ σαν τον Blade μόνο που θα προσθέσω και άλλα δύο, συνολικά

The Hobbit

Lord of the rings

The Lion, the Witch and the Wardrobe

Harry Potter (και τα 7 παρακαλώ!biggrin.gif αν μετράει)

Link to comment
Share on other sites

6)The Last Unicorn-Peter S. Beagle

10)The Mists of Avalon-Marion Zimmer Bradley

17)The Annotated Alice(και τα δύο, δηλαδή, Alice in Wonderland και Through the Looking Glass)-Lewis Carrol

29)Gardens of the Moon-Steven Erikson

43)Across the Nightingale Floor-Lian Hearn

50)Howl's Moving Castle-Diana Wynne Jones

51)The Eye of the World-Robert Jordan

53)Tigana-Guy Gavriel Kay

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin

63)Lilith-George MacDonald

64)A Game of Thrones-George R.R.Martin

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock

79)The Color of Magic-Terry Pratchett

80)Good Omens-Terry Pratchett & Neil Gaiman

81)Northern Lights-Philip Pullman

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien

98)Orlando-Virginia Woolf

100)Nine Princes in Amber-Roger Zelasny

 

Μόνο 20. Μερικά από αυτά είναι αριστουργήματα και άλλα, απλά καλά. Δε θα την έλεγα αντιπροσωπευτική λίστα, αλλά οκ. Βαριέμαι να πω ξεχωριστά για το καθένα...

Link to comment
Share on other sites

14... Όταν είδα τη λίστα νόμιζα ότι θα ήταν πολύ λιγότερα...

1)The Broken Sword-Poul Anderson - Πολύ μου άρεσε, αν και με κούραζε με αποτέλεσμα να το διαβάζω σε "δόσεις".

2)Weaveworld-Clive Barker - Το αγαπημένο μου του Barker. Απλά και όμορφα biggrin.gif

3)The Wonderful Wizard of Oz-L.Frank Baum - Κλασικό, τίποτα ιδιαίτερο.

4)Mists of Avalon-Marion Zimmer Bradley - Κάποτε είχα τρέλα με το Άβαλον. Αυτό το βιβλίο ήταν αποτέλεσμα τις τρέλας εκείνης...

5)Tarzan of the Apes-Edgar Rice Burroughs - Νομίζω ότι είναι πολύ παιδικό, αλλά κατά τα άλλα αρκετά καλό!

6)She-H.Rider Haggard - Παλιό και αγαπημένο!

7)Across the Nightingale Floor-Lian Hearn - Δύσκολο, αλλά αρκετά καλό.

8)The Gunslinger-Stephen King - Ο Βασιλιάς σε μια από τις καλύτερες δουλειές του (?)

9)The Book of the Damned-Tanith Lee - Περίεργο μου φάνηκε, όχι ότι δεν μου άρεσε...

10)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin - Τρέλα με Le Guin. Υπέροχο!

11)Lilith-George MacDonald - Όταν το είχα διαβάσει μου άρεσε. Αν το διάβαζα τώρα, δύσκολα θα με έπειθε...

12)Elric of Melnibone-Michael Moorcock - Ο μεγαλύτερος αντιήρωας που πέρασε από αυτόν τον κόσμο! (και όλους τους παράλληλους του).

13)The Hobbit-J.R.R.Tolkien - Αρχίζει σαν παιδικό και καταλήγει τόσο ώριμο...

14)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien - Αρχίζει τόσο ώριμο και καταλήγει... στην αποκορύφωση!

Edited by antonisjk
Link to comment
Share on other sites

4)Weaveworld-Clive Barker

17)The Annotated Alice(και τα δύο, δηλαδή, Alice in Wonderland και Through the Looking Glass)-Lewis Carrol

20)Jonathan Strange and Mr Norrel-Susanna Clarke

26)The King of Elfland's Daughter-Lord Dunsany

29)Gardens of the Moon-Steven Erikson

31)Magician-Raymond E.Feist

34)Neverwhere-Neil Gaiman

38)Legend-David Gemmell

53)Tigana-Guy Gavriel Kay

54)The Gunslinger-Stephen King

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin

64)A Game of Thrones-George R.R.Martin

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien

 

 

και ενα πενιχρο 16 απο εμένα. Όσον αφορά τη λίστα την ίδια και τις επιλογές των συγκεκριμμένων 100 τα έχετε πει ήδη. Στα περισσότερα συμφωνώ με το Γ.Τ.Π. του Solonor

 

 

 

 

 

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Έλεος...

Ο Terry Brooks στην ίδια λίστα με Borges, Le Guin, Bradbury και το ειρωνικότερο όλων... Tolkien!

Τι άλλο θα δούμε...

 

(Για όσους δεν ξέρουν, το sword of shannara είναι -μπρρρρ- Δεν έχω λόγια...)

 

 

 

Αυτά έχω διαβάσει. Με γρήγορη βαθμολογία δίπλα.

 

 

4)Weaveworld-Clive Barker - 7

8)The Book of Sand-Jorge Luis Borges - 10

9)Dandellion Wine-Ray Bradbury - 9

11)The Sword of Shannara-Terry Brooks - ...

29)Gardens of the Moon-Steven Erikson - 8

30)A Feast Unknown-Philip Jose Pharmer - 8

31)Magician-Raymond E.Feist - 7

42)The Pastel City-M.John Harrison - 7

51)The Eye of the World-Robert Jordan - 5

53)Tigana-Guy Gavriel Kay - 4

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin - 9

61)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft - 9

64)A Game of Thrones-George R.R.Martin - 7

67)Perdido Street Nation-China Mieville - 8

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock - 8

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien - 9

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien - 9

94)The Sword in the Stone-T.H.White - 6

100)Nine Princes in Amber-Roger Zelasny - 8

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδη θα του προτεινεις να διαβασει το The colour of magic του αρχαριου?

 

Άνετα. Το έχω προτείνει σε άτομα πανάσχετα με το αντικείμενο και οι αντιδράσεις ήταν κατά κύριο λόγο θετικότατες και ενθουσιώδεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λες γιατι ειναι ενα πολυ καλο βιβλιο.Το γεγονος ομως ειναι οτι αν καποιος ειναι πανασχετος δεν θα πιασει ουτε inside jokes ουτε τιποτα(μιλαμε για ατομα που δεν ξερουν τιποτα απο φανταστικη λογοτεχνια,τιποτα απο rpg κτλ-πχ ενας gamer που ξερει απο rpg κι ας μην εχει διαβασει τιποτα ειναι μια χαρα σχετικος,το ιδιο και καποιος που εχει διαβασει η εστω απλα εχει δει τον Αρχοντα των δακτυλιδιων) κι ως εκ τουτου δεν ειναι βιβλιο για αρχαριους στο ειδος,απλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λες γιατι ειναι ενα πολυ καλο βιβλιο.Το γεγονος ομως ειναι οτι αν καποιος ειναι πανασχετος δεν θα πιασει ουτε inside jokes ουτε τιποτα(μιλαμε για ατομα που δεν ξερουν τιποτα απο φανταστικη λογοτεχνια,τιποτα απο rpg κτλ-πχ ενας gamer που ξερει απο rpg κι ας μην εχει διαβασει τιποτα ειναι μια χαρα σχετικος,το ιδιο και καποιος που εχει διαβασει η εστω απλα εχει δει τον Αρχοντα των δακτυλιδιων) κι ως εκ τουτου δεν ειναι βιβλιο για αρχαριους στο ειδος,απλα πραγματα.

Θα διαφωνήσω, αφού παίζει με τόσο γνωστά κλισέ που και ο λίγο σχετικός θα σκάσει κάπου το χειλάκι του.

Ο εντελώς άσχετος μπορεί να πιάσει κάποιο από τα επόμενα του Πράτσετ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ξεκαθαρισα τι θα πει ασχετος.Εδω στο σπιτι πχ,σε πανω και κατω οροφο με 5 ατομα συνολικα ειμαι ο μονος που εχει δει κανονικα τις ταινιες του Αρχοντα.Οι υπολοιποι δεν εχουνε δει καν εστω 1 ολοκληρη,οπως ουτε και Χαρι Ποτερ,ποσο μαλλον να διαβασουνε τα βιβλια.Ε,σε αυτους δεν θα εδινα το The colour of magic.

Δεν ειναι λιστα για αρχαριους αλλα για καποιους που εχουνε μπει στο λουκι και τους προτεινει τι αξιζει απο το ειδος.

Παντως ειναι αξιοπεριεργο το ιδιο ατομο να προτεινει καποια παλια ψαγμενα βιβλια,καποια που δεν ειναι καν ξεκαθαρα φαντασυ και Το σπαθι των Σανναρα μαζι.Ε,δεν κολλαει!Ειναι σα να κανεις μια λιστα με 100 must ροκ τραγουδια και να εχεις μεσα μερικα κλασικα ροκ,μερικα καλα ποπ που ροκιζουν και καποια ροκακια της κακιας ωρας απο το ερασιτεχνικο συγκροτημα που ειχε ο συντακτης της λιστας με τους γειτονες οταν πηγαινε γυμνασιο.:tease:

Προσπαθει να πιασει και το νεοεφηβο ψιλοασχετο και το γκικουλα 20αρη και τον ψαγμενο κουλτουριαρη 40αρη ....

Link to comment
Share on other sites

Προς μεγάλη μου έκπληξη έχω διαβάσει περισσότερα απ'όσα περίμενα όταν πρωτοείδα τη λίστα.

 

6)The Last Unicorn-Peter S. Beagle (Το είχα πρωτοδιαβάσει σε μικρή ηλικία και δεν κατάλαβα πολλά, πέρισι που το ξαναδιάβασα όμως κατάλαβα το μεγαλείο του)

19)The Man who was Thursday-G.K.Chesterton (πριν από πολλά χρόνια το διάβασα και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες... Αλλά φάνταζυ; :dazzled:)

43)Across the Nightingale Floor-Lian Hearn (Έχω διαβάσει τα δυο πρώτα {και έβαλα και απόσπασμα του δεύτερου στο Ρακόρ της Tiessa και του Ντίνου}. Πολύ καλό, καθώς είναι φάνταζυ σε μια μεσαιωνική ιαπωνική κοινωνία)

58)The Lion, the Witch and the Wardrobe-C.S.Lewis (classic που το διάβασα στο λύκειο αφού είδα πρώτα την ταινία)

61)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft (το μισό διάβασα πριν 2 χρόνια και το άφησα καθώς άρχισα να βλέπω εφιάλτες. Χάρη στο sff θα το ξαναέπιανα πάντως, γιατί άρχισε να μου αρέσει ο τρόμος)

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock (πολύ ωραίο βιβλίο αλλά δυστυχώς έχω μείνει σε αυτό. Πρέπει να διαβάσω και τα υπόλοιπα για να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα)

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling (όταν το διάβασα στο δημοτικό μου άρεσε. Μέχρι το 4 ήταν ωραία βιβλία. Από το 5 και μετά το χάλασε τελείως. Πλέον δεν κόβω να τα ξανακουμπήσω)

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien (classic που το διάβασα γυμνάσιο, αφού ολοκλήρωσα τον Άρχοντα)

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien (classic που το διάβασα γυμνάσιο αφού είδα τις πρώτες δυο ταινίες)

94)The Sword in the Stone-T.H.White (Έχω όλα τα βιβλία της σειράς σε ένα γιγάντιο τόμο 1000 περίπου σελίδων με τίτλο "Once and Future King" και μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά)

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε. Αν και συμφωνώ πως η λίστα είναι μάλλον υποκειμενική, τουλάχιστον συμπεριλαμβάνει πολλά υποείδη φαντασίας από το παρελθόν μέχρι σήμερα.

 

 

 

1)Watership Down-Richard Adams (Kλασσικό έργο που για κάποιους είναι από τα αριστουργήματα της "παιδικής" λογοτεχνίας, ενώ για άλλους είναι μια αλληγορία όπως ίσως Η Φάρμα των Ζώων και ο Ράινεκε Φουκς. Εξαιρετικό).

 

4)Weaveworld-Clive Barker  (Από τα λίγα του Μπάρκερ που έχω διαβάσει όταν βγήκε στα Ελληνικά ως Υφαντόκοσμος. Not exactly my style αλλά σίγουρα καλό)

 

5)The Wonderful Wizard of Oz-L.Frank Baum (Έχω διαβάσει τόσο το πρώτο, όσο και τις 13 συνέχειες από το Μπάουμ, όπως και αρκετά από υπόλοιπα του 50τομου "canon". Η ποιότητα διαφέρει από βιβλίο σε βιβλίο, η μαγεία όμως όχι. Είναι αιώνια).

 

6)The Last Unicorn-Peter S. Beagle (Θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα έστω και μόνο για την ομορφιά της διήγησης και για τα twists στα κλισέ των βιβλίων φαντασίας. Και η ταινία κινουμένων σχεδίων των 80'ς λέει επίσης).

 

7)Homunculus--James Blaylock (Δεν ξέρω γιατί η λίστα δεν αναφέρει και τα άλλα δύο βιβλία της, ας πούμε, τριλογίας, ούτε και γιατί ένα steampunk μυθιστόρημα με πολλά στοιχεία ε.φ. θεωρείται φάντασυ. Το απόλαυσα όπως και τα άλλα δύο βιβλία).

 

 

10)The Mists of Avalon-Marion Zimmer Bradley (Εξαιρετικό το πρώτο βιβλίο. Οι συνέχειες κάπως κατώτερες).

11)The Sword of Shannara-Terry Brooks (ΟΚ. Δεν ξετρελάθηκα κιόλας αλλά με κράτησε. Όχι τόσο πάντως ώστε να πάρω και τις συνέχειες).

 

 

 

13)The Master and Margarita-Mikhail Bulgakov (Πολιτική σάτιρα και αλληγορία, όχι φάντασυ. Το συγκεκριμένο είναι το "μπάμπα γκανούς", όπως λέει μια φίλη μου, της λίστας. Δηλαδή το πιο άσχετο).

14)Tarzan of the Apes-Edgar Rice Burroughs (Ε, οκ. Κλασσικό)

 

 

 

15)Invisible Cities-Italo Calvino (Καταπληκτικό βιβλίο, πολύ συμβολικό, και θα μπορούσε να μπει σε πολλών ειδών λίστες και ουχί μόνο φάντασυ).

 

 

17)The Annotated Alice(και τα δύο, δηλαδή, Alice in Wonderland και Through the Looking Glass)-Lewis Carrol  (Κλασσικά αμφότερα. Αν και ποτέ δεν ήταν από τα αγαπημένα μου όταν ήμουν μικρός. Δεν ξέρω γιατί.)

20)Jonathan Strange and Mr Norrel-Susanna Clarke (Από τα πιο υπέροχα βιβλία γενικά που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια. Εξ ίσου καλή και η συλλογή διηγημάτων της συγγραφέως The Ladies of Grace Adieu, στον ίδιο κόσμο με το Strange and Norrel).

 

 

 

23)The Compleat Enchanter-Lin Sprague De Camp & Fletcher Pratt  (Θυμάμαι αμυδρά τις ιστορίες αυτές αλλά μου είχαν αρέσει).

 

 

26)The King of Elfland's Daughter-Lord Dunsany (Σκέτη μαγεία, ρομαντισμός, κάθε παράγραφος και ένας ζωγραφικός πίνακας).

 

 

31)Magician-Raymond E.Feist (Καλό χωρίς να με ξετρελάνει)

39)The Wind in the Willows-Kenneth Grahame  (Παράξενο βιβλίο με κάμποσες περιπλεκόμενες ιστορίες που συχνά είναι deceptively simple. Σίγουρα κλασσικό, αν και υπάρχουν και αναγνώστες που το μισούν για τα εμφανή παγανιστικά του στοιχεία σε κάποιο σημείο).

 

 

 

41)She-H.Rider Haggard (Κλασσικό έργο της αρχής της μοντέρνας φανταστική λογοτεχνίας. Μου άρεσουν γενικά αυτές οι παλιές περιπέτειες σε εξωτικούς κόσμους που βρίσκονται χαμένοι στον δικό μας κόσμο).

44)Lost Horizon-James Hilton (ϊδιο με το παραπάνω. Δεν ξέρω αν ο Hilton ήταν Θεοσοφιστής και το όνομα της Shangri-La σχετίζεται με τη μυθική πόλη Shambhalla στην έρημο Γκόμπι που αναφέρει η Μπλαβάτσκυ και άλλοι).

 

 

 

46)Muthago Wood-Robert Holdstock (Εξαιρετικό και το συνιστώ. Δεν είναι όμως για όλους).

49)Comet in Moominland-Tove Jansson (Τα λατρεύω όλα τα βιβλία με τα Moomins).

 

 

 

50)Howl's Moving Castle-Diana Wynne Jones (Kαι αυτό και η "συνέχειά" του Castle in the Air είναι θαυμάσια, αλλά η Jones είναι θαυμάσια συγγραφέας ούτως ή άλλως και αξίζουν όλα τα βιβλία της. Δεν έχω διαβάσει ακόμα το τρίτο της σειράς House of Many Ways).

53)Tigana-Guy Gavriel Kay (Προσωπικά μου άρεσε).

 

 

 

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin (Ε, οκ. Τι να πει κανείς? Κλασσικό πια και απαραίτητο ανάγνωσμα για τους φίλους του φανταστικού).

58)The Lion, the Witch and the Wardrobe-C.S.Lewis (Αρκετά καλό και σίγουρα κλασσικό, αν και δεν μπορώ να πω πως είμαι φαν της σειράς βιβλίων. Νομίζω πως το πρώτο είναι και το καλύτερο).

 

 

 

60)A Voyage to Arcturus-David Lindsay (Άλλο ένα βιβλίο που θα μπορούσε να μπει σε λίστα επιστημονικής (αλλά ουχί τεχνοκρατικής) φαντασίας. Τέλος πάντων. Προσωπικά μου άρεσε πολύ τόσο για τα φιλοσοφικά θέματα που αγγίζει όσο και για τις εξωτικές "εικόνες" της διήγησης).

65)The Forgotten Beasts of Eld-Patricia McKillip  (Από τα πρώτα βιβλία της McKillip και ίσως όχι τόσο καλό όσο τα επόμενά της όταν ωρίμασε σαν συγγραφέας. Πάντως ήταν απολαυστικό).

 

 

 

66)The Ship of Ishtar-A.Merritt (Άλλο ένα κλασσικό έργο της αρχής της μοντέρνας φανταστικής λογοτεχνίας. Πιο μαγευτικό από το She).

67)Perdido Street Nation-China Mieville (Aν και παραδέχομαι τις μεγάλες συγγραφικές ικανότητες του Mieville, το συγκεκριμένο βιβλίο δεν με κέρδισε. Θέμα γούστου καθαρά).

 

 

 

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock (Γενικά μ'αρέσει ο Μούρκοκ και η Gloriana του είναι από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία φάντασυ -- είναι δεν από τα έργα του που αγαπά και ο ίδιος. Έχω διαβάσει την πρώτη νουβέλα αλλά δεν ξετρελάθηκα. Η εκδοχή σε κόμικς μου άρεσε περισσότερο).

73)The Wood Beyond the World-William Morris (Κλασσικό και εξαιρετικό, από τα πιο πρώτα δείγματα της μοντέρνας λογοτεχνίας του φανταστικού. Μαγευτικό, αν και ο Ντάνσανυ μου αρέσει περισσότερο).

 

 

 

74)The Wind-Up Bird Chronicle-Haruki Murakami (Παράξενο βιβλίο που θα μπορούσε να θεωρηθεί σουρεαλιστικό, όπως και τα περισσότερα του Murakami σαν το A Wild Sheep Chase που έχει εκδοθεί και στα Ελληνικά. Το συγκεκριμένο μου το δάνεισε κάποιος φίλος στα Αγγλικά οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει Ελληνική έκδοση).

79)The Color of Magic-Terry Pratchett (Το πρώτο του Discworld. Κλασσικό πια!)

 

 

 

80)Good Omens-Terry Pratchett & Neil Gaiman (Καλό κυρίως για το χιούμορ του Pratchett. Γενικά με το Gaiman δεν τα πάω και πολύ καλά).

81)Northern Lights-Philip Pullman (Θαυμάσια σειρά. Ο πρώτος και δεύτερος τόμος είναι οι καλύτεροι. Ο τρίτος είναι sub-par κάπου σε σύγκριση με τους πρώτους δυο).

 

 

 

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling (Ε, οκ. Τα έχω διαβάσει όλα και είναι δύσκολο να μιλήσεις μόνο για το πρώτο. Προσωπικά είμαι φαν χωρίς να παθαίνω και καμμια υστερία με το φαινόμενο Πότερ).

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien (Αξιολάτρευτο και κλασσικό).

 

 

 

 

 

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien (Παρομοίως αν και εδώ δεν ταιριάζει το "αξιολάτρευτο". Μιλάμε για κλασσική λογοτεχνία του φανταστικού που η επιρροή της θα διαρκέσει ακόμα για πολλές δεκαετίες αν όχι αιώνες).

93)The Dying Earth-Jack Vance (Πολύ πολύ καλές ιστορίες με μια "εσάνς" επιστημονικής φαντασίας που δίνει μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα σε ιστορίες κατά τα άλλα καθαρά φάντασυ).

 

 

 

 

 

94)The Sword in the Stone-T.H.White (Μερικοί ξέρουν μόνο την ταινία της Ντίσνευ που βασίζεται στο πρώτο βιβλίο. Δεν είναι τόσο "παιδικά" όσο νομίζει κανείς. Υπάρχει μια ιδιόρυθμη μελαγχολία και απαισιοδοξία, με κάποια πιο dark στοιχεία, που φυσικά δεν βλέπει κανείς στην ταινία).

100)Nine Princes in Amber-Roger Zelasny (Οκ, μην πέσετε να με φάτε αλλά πήρα τα άπαντα με καμμια δεκαριά βιβλία και αν και με κράτησε η διήγηση, ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να ξετρελαθεί με τα Amber. Καλά ήταν όλα, δε λέω, αλλά έχω διαβάσει και καλύτερο φάντασυ).

 

 

 

 

 

 

 

Στα αδιάβαστα ακόμα:

 

33)Inkheart-Cornelia Funke (Είναι δώρο μιας φίλης. Δεν το έχω διαβάσει μεν ακόμα, αλλά αισθάνομαι πως θα μου αρέσει).

 

22)Little, Big-John Crowley (Αυτό θέλω να το διαβάσω εδώ και χρόνια. Έχω ακούσε τα καλύτερα!)

 

 

 

Αυτά.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

100)Nine Princes in Amber-Roger Zelasny (Οκ, μην πέσετε να με φάτε αλλά πήρα τα άπαντα με καμμια δεκαριά βιβλία και αν και με κράτησε η διήγηση, ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να ξετρελαθεί με τα Amber. Καλά ήταν όλα, δε λέω, αλλά έχω διαβάσει και καλύτερο φάντασυ).

Προσωπικά ξετρελάθηκα για την απίστευτα συμπιεσμένη γραφή του Ζελάζνυ και το πώς καταφέρνει με τόσες λίγες λέξεις να πει τόσα πολλά πράγματα.

 

Επίσης προσπαθώ να θυμηθώ τώρα ποια βιβλία των moomins είχα διαβάσει μικρός κι αν αυτό με τον κομήτη είναι στη λίστα...

Link to comment
Share on other sites

1)Επιτέλους κάποιος που έχει διαβάσει το Lost Horizon! Εμένα μου άρεσε πολύ, αν και στην αρχή είναι αργοκίνητο.

2)Βεβαίως και έχει βγει στα ελληνικά το βιβλίο του Μουρακάμι, με τον τίτλο "Κουρδιστό πουλί", εκδ Ωκεανίδα, μου φαίνεται.

3)Το Inkheart το είδα σε ταινία προσφάτως και δε με ενθουσίασε. Μάλλον παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

6) The Last Unicorn- Peter S. Beagle: Πανέμορφη ιστορία με ωραίο καλό γράψιμο που σε κρατάει. Πλην όμως εξαιρετικά soft για τα γούστα μου. Περίμενα φυσικά να είναι τέτοια, αλλά όχι και τόσο.

 

14) Tarzan of the Apes- Edgar Rice Burroughs: Κλασσικό ανάγνωσμα το οποίο προτείνεται ανεπιφύλακτα σ' όποιον θέλει να περάσει ένα ευχάριστο απόγευμα. Μικρό και ευκολοδιάβαστο. Ο Ταρζάν αρχετυπική φιγούρα.

 

26) The King of Elfland's Daughter- Lord Dunsany: Το σχόλιο του Oberon μ' εκφράζει απόλυτα.

 

43) Across the Nightingale Floor- Lian Hearn: Πρώτο στη τριλογία ''Οι μύθοι των Οτόρι'' της οποίας έχω διαβάσει και το δεύτερο μέρος. Αναφέρεται σε πόλεμο μεταξύ φατριών στην Ιαπωνία, ειδωμένο από την σκοπιά ενός μικρού αγοριού. Μου άρεσε πολύ.

 

47) The Hour of the Dragon- Robert E. Howard: Ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ μου. Η μαγεία της πένας του Howard σ' όλο της το μεγαλείο. Conan rules worshippy.gif

 

53) Tigana- Guy Gavriel Kay: Ακόμη ένα φοβερό βιβλίο με θέμα ένα υποδουλωμένο λαό που παλεύει για την ελευθερία του. Υπόβαθρο δηλαδή που προσφέρεται τρελά για αριστούργημα, και το Tigana είναι ένα τέτοιο.

 

54) The Gunslinger- Stephen King: Πρώτο στη σειρά του ''Μαύρου Πύργου'' που αν ήταν μικρότερη σε βιβλία και σελίδες, θα ήταν καλύτερη απ' όσο είναι τώρα. Διαφορετικό από τα στάνταρ του βασιλιά, ο Τελευταίος Πιστολέρο είναι ένα έξοχο κράμα τρόμου, επικού και ουέστερν.

 

61) At the Mountains of Madness- H.P.Lovecraft: Δεν θα σταθώ στο ότι το βιβλίο δεν έχει θέση σ' αυτή τη λίστα, γιατί το είπατε ήδη. Θα σταθώ όμως στο γεγονός ότι είναι αριστουργηματικό. Μυθολογία Κθούλου με φόντο τους πάγους της Ανταρκτικής. Όχι για αρχάριους στον Λάβκραφτ.

 

69)Elric of Melnibone- Michael Moorcock: Βιβλίο- σταθμός στη φανταστική λογοτεχνία, ανοίγει το έπος του κολασμένου ασπρομάλλη. Καλύτερα να είσαι εχθρός του Έλρικ, παρά φίλος του. Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Όσοι το πιάσετε προσέχτε τις ψυχές σας tongue.gif

 

91)The Hobbit- J.R.R.Tolkien: Πάνω- κάτω ότι και με το ν. 6, μονάχα που αυτό ήταν καλύτερο. Μία υπέροχη ανάλαφρη ιστορία που διαβάζεται νεράκι.

 

92)The Lord of the Rings- J.R.R.Tolkien: Το διάβασα το περασμένο καλοκαίρι, όχι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ακόμη όμως και έτσι, μου άρεσε πολύ. Θα το ξαναδιαβάσω σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον. Και όποια και αν είναι η γνώμη κάποιου για αυτό το έργο, θεωρώ ότι κανείς δεν μπορέι να αμφισβητήσει την επιρροή του.

 

Σύνολο 11. Άφησα απ' έξω τα βιβλία του Κλαρκ Άστον Σμιθ και του Φριτς Λάιμπερ. Γιατί αν και έχω διαβάσει αρκετές ιστορίες και από τους δύο, αυτά τα συγκεκριμένα δεν τα έχω διαβάσει αυτούσια. Έστω όμως και έτσι, για φαντασάς ο απολογισμός μου είναι τραγικός. Μου φαίνεται πως θα πρέπει να παρατήσω τις ιστορίες και ν' αρχίσω να διαβάζω κάνα βιβλίο σιγά- σιγά. whistling.gif

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites


  1.  
  2. 4)Weaveworld-Clive Barker
  3. 5)The Wonderful Wizard of Oz-L.Frank Baum
  4. 11)The Sword of Shannara-Terry Brooks
  5. 15)Invisible Cities-Italo Calvino
  6. 27)Pawn of Prophecy-David Eddings
  7. 39)The Wind in the Willows-Kenneth Grahame
  8. 56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin
  9. 61)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft
  10. 62)Watchtower-Elisabeth A. Lynn
  11. 67)Perdido Street Nation-China Mieville
  12. 69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock
  13. 70)The City in the Autumn Stars-Michael Moorcock
  14. 79)The Color of Magic-Terry Pratchett
  15. 80)Good Omens-Terry Pratchett & Neil Gaiman
  16. 81)Northern Lights-Philip Pullman
  17. 84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling
  18. 91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien
  19. 92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien
     

 

18 στο σκορ και αρκετά από τα υπόλοιπα τα έχω αδιάβαστα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω δέκα (10):

13)The Master and Margarita-Mikhail Bulgakov

29)Gardens of the Moon-Steven Erikson

56)A Wizard of Earthsea-Ursula K. Le Guin

61)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock

81)Northern Lights-Philip Pullman

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien

97)Peace-Gene Wolfe (χει! Αυτό πρόσφατα το διάβασα!)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωχχχ τι λίστα είναι αυτή??

Ντρέπομαι...:blush:

Μόνο τα παρακάτω έχω διαβάσει

 

10)The Mists of Avalon-Marion Zimmer Bradley

31)Magician-Raymond E.Feist (όλη τη σειρά)

61)At the Mountains of Madness-H.P.Lovecraft

69)Elric of Melnibone-Michael Moorcock (όλη τη σειρά)

84)Harry Potter and the Philosopher's Stone-J.K.Rowling (όλη τη σειρά)

91)The Hobbit-J.R.R.Tolkien

92)The Lord of the Rings-J.R.R.Tolkien

 

Είναι πολλά όμως στην 2 Read λίστα μου!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..