Jump to content

22ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Σεξ


mman
 Share

Recommended Posts

Αποτελεί τον κινητήριο μοχλό της φύσ

Χωρίς καμία εισαγωγή, το θέμα του 3ου (22ου) Διαγωνισμού Επιστημονικής Φαντασίας είναι:

ΣΕΞ

Ακολουθούν γαργαλιστικές διευκρινίσεις (σε spoiler tags για να μη σεντονιάσει το αρχικό ποστ):

 

Χαρακτηρισμός: Αν η ιστορία σας περιέχει ζωντανές για τον αναγνώστη σκηνές σεξ, μην παραλείψετε να το αναφέρετε πριν τον τίτλο, κατά προτίμηση με κάποια πρόχειρη διαβάθμιση (λίγο, κάμποσο, πολύ, συνεχώς!) ώστε να ξέρουν από τη μία τα αμέριμνα μέλη και οι lurkers τι τους περιμένει, και από την άλλη ο λαός πού να τρέξει πρώτα. (Πράξτε το αυτό και για τη Βία, αν έχετε.)

 

Συνάφεια: Προφανώς και μπορείτε να μην δείξετε απολύτως τίποτα. Η ιστορία σας μπορεί να μην έχει καθόλου σεξ μπροστά στα μάτια του αναγνώστη και να είστε απολύτως εντός θέματος. Επίσης, εννοείται και το αντίθετο, ότι μια σκηνή σεξ δεν βάζει αυτόματα την ιστορία εντός θέματος, αν αυτό δεν προκύπτει απ’ το υπόλοιπο διήγημα. Το σεξ πρέπει να είναι ο κεντρικός άξονας της ιστορίας, άσχετα με το αν θα το δείξετε ή όχι.

 

Διάκριση: Υπενθυμίζεται ότι προφανώς άλλο ο έρωτας και άλλο το σεξ. Εννοείται ότι το διήγημα μπορεί (προαιρετικά) να περιλαμβάνει και έρωτα, αλλά το κυρίως θέμα του θα πρέπει να είναι το σεξ.

 

Γούστα: Περί ορέξεως! Φύλα, φυλές, είδη, έθιμα, πρακτικές, ταμπού, τίποτα απ’ όλ’ αυτά! Φαντασία έχετε.

 

Συναίνεση: Γράφουμε λογοτεχνία, οπότε προφανώς κανένας politically correct περιορισμός δεν χωράει. Συναινετικά ή όχι, εσείς αποφασίζετε.

 

Συμμετέχοντες: Από μηδέν (πρόκληση!) ως άπειρο (να το δω αυτό…). Ενδιάμεσα υπάρχουν ο ένα («Μην περιφρονείς τη μαλακία. Είναι σεξ με κάποιον που αγαπώ» - Woody Allen) και πολλοί άλλοι ενδιαφέροντες αριθμοί.

 

Περιγραφικότητα: (Θυμίζω ότι είναι προαιρετική.) Από το «της πρόσφερε τον κρίνο» («έναν κρίνο να!» όπως μας είχε… εξηγήσει ο πατέρας μου σε μια εθνική εορτή) μέχρι εκεί που ίσως δοκιμαστούν τα όρια ανοχής του φόρουμ. Απλώς θυμηθείτε ότι επειδή, ως γνωστόν, το φόρουμ είναι λογοτεχνικό (εντάξει, άντε να σας πείσω τώρα…) παρά το θέμα, δεν μπορείτε να κλέψετε εντυπώσεις με υπερβολική περιγραφικότητα και μόνο. Σοβαρά δηλαδή.

 

Ε.Φ.: Μην ξεχαστείτε με το θέμα! Η ιστορία πρέπει να είναι επίσης και Επιστημονικής Φαντασίας!

 

Μέγεθος: Επειδή στην περίπτωσή μας το μέγεθος αλήθεια παίζει σημαντικό ρόλο, ποθούμε οπωσδήποτε μεγαλύτερα από 10 αλλά όχι και από… 35 εκ. (εκατοντάδες λέξειςdevil2.gif).

 

Γλώσσα: Αυτή κι αν παίζει ρόλο! Είμαστε κομμάτι ρατσιστές στα γούστα μας και καταδεχόμαστε να μας διασκεδάζουν μόνο ελληνικές και αγγλικές γλώσσες.tongue.gif

 

 

Ημερομηνίες:

Έναρξη οργ Υποβολή διηγημάτων:

από Κυριακή 21 Νοεμβρίου, 11:59 μ.μ.

μέχρι Σάββατο 4 Δεκεμβρίου, 11:59 μ.μ.

 

Λήξη παρ Ψηφοφορία:

από Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου, 11:59 μ.μ.

μέχρι Σάββατο 18 Δεκεμβρίου,11:59 μ.μ.

 

Κανονισμοί - Οδηγίες

 

(Παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά! Είναι σε spoiler tags για να μη γίνει το αρχικό ποστ σεντόνι.)

 

 

1. Ανεβάζετε την ιστορία σας στη Βιβλιοθήκη / Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίας. Κάτω από τον τίτλο πρέπει να υπάρχει η ένδειξη «για τον 3ο (22ο) Διαγωνισμό Ε.Φ.».

2. Αμέσως μετά κάνετε ένα ποστ σε αυτό το τόπικ, δίνοντας τον τίτλο της ιστορίας και το link για το αντίστοιχο τόπικ.

3. Τα τόπικ των ιστοριών θα κλειδώνονται (μόλις αυτό είναι εφικτό) από κάποιον moderator και θα παραμένουν κλειδωμένα μέχρι τη λήξη της υποβολής συμμετοχών. Δεν γράφουμε σχόλια στις ιστορίες πριν από τότε (ακόμα και αν βρεθούν για λίγο ξεκλείδωτες).

4. Οι συμμετέχοντες πρέπει να σχολιάσουν όλα τα διηγήματα. Προσπαθήστε να το κάνετε πριν το τέλος της ψηφοφορίας. Μονολεκτικά σχόλια δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμα στους συγγραφείς. Καλύτερο είναι να αφιερώσουμε μερικές γραμμές για να εξηγήσουμε τι μας άρεσε και τι όχι σε κάθε ιστορία.

5. Αν οι ιστορίες είναι πολλές, καλό είναι να αρχίσετε να διαβάζετε πριν την έναρξη του σχολιασμού και της ψηφοφορίας. Γράψτε και αποθηκεύστε τα σχόλιά σας ώστε να τα ποστάρετε όταν επιτρέπεται ο σχολιασμός.

 

 

6. Δεν αποτελεί κανονισμό του διαγωνισμού, αλλά η πράξη έχει δείξει ότι για λόγους πρακτικούς, δεοντολογίας και fair play είναι πολύ καλύτερα όταν οι συγγραφείς απαντούν στα σχόλια επί των δικών τους διηγημάτων συγκεντρωτικά, μετά το τέλος της ψηφοφορίας, και όχι όσο τρέχει ο διαγωνισμός. Παρακαλούμε λοιπόν, όπως και στους προηγούμενους διαγωνισμούς, κρατηθείτε μέχρι το τέλος και απολαύστε τη διάρκεια.wink.gif

 

7. Ψηφοφορία: Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη που έχουν διαβάσει όλες τις ιστορίες του διαγωνισμού.

8. Για να συμμετέχει κανονικά το διήγημά σας πρέπει να ψηφίσετε. Διηγήματα που οι συγγραφείς τους δεν ψήφισαν εντός προθεσμίας, βγαίνουν αυτόματα εκτός διαγωνισμού. Επίσης προσπαθήστε να σχολιάσετε πριν το τέλος της ψηφοφορίας.

9. Συγγραφείς και αναγνώστες ψηφίζουν κατατάσσοντας τις ιστορίες από αυτήν που τους άρεσε περισσότερο προς αυτήν που τους άρεσε λιγότερο. Οι συγγραφείς βάζουν υποχρεωτικά τη δική τους ιστορία τελευταία.

 

 

10. Θερμή παράκληση για να κάνετε την καταμέτρηση ευκολότερη, στο format της ψήφου σας να αναφέρετε και τον συγγραφέα και τον τίτλο του διηγήματος, ως εξής:

 

αα. Όνομα Συγγραφέα – Τίτλος Έργου

Π.χ.:

1. Sonya – Τι σου κάνω μάνα μουwhistling.gif

2. mman – Μάνα μου τουρκογύφτισσαwhistling.gif

κλπ.

 

 

11. Η ψήφος σας πρέπει να σταλεί εντός προθεσμίας ταυτόχρονα με pm σ’ εμένα με κοινοποίηση σε moderator που θα ανακοινωθεί έγκαιρα. Τα μηνύματα μπαίνουν έτσι σε κοινό pm και είναι εύκολο να κάνουμε την καταμέτρηση. Οτιδήποτε άλλο θα μας μπέρδευε.

12. Η ψηφοφορία είναι μυστική. Μην αναρτήσετε τα αποτελέσματα της κατάταξής σας.

13. Προβλέπεται συμβολικό δώρο σε είδος, ως έπαθλο για τον νικητή ή τη νικήτρια.

14. Μπορείτε να ρωτήσετε ό,τι θέλετε για το διαγωνισμό (επί του θέματος, των κανόνων ή των τεχνικών λεπτομερειών) σ’ αυτό το τόπικ, με pm ή σε κατ’ ιδίαν συνάντηση μετά από αποστολή πρόσφατης φωτογραφίας.biggrin.gif

 

 

Και τώρα, στρωθείτε στη διασκέδαση μην αρπάξω το whip.gif!

 

 

Ξέρω ότι τέτοιες μέρες θα της είναι πολύ δύσκολο να γράψει, αλλά το θέμα του διαγωνισμού αφιερώνεται ως διαδικτυακό γαμήλιο δωράκι στη Sonya και τον Jester clover.gifπου αυτές τις μέρες βγαίνουν εκτός κυκλοφορίας. Είμαι σίγουρος ότι θα βρουν τρόπους καλύτερους κι απ’ το γράψιμο για να το τιμήσουν.laugh.gif

 

 

EDIT: Ο κατάλογος των ιστοριών (κατά σειρά ανάρτησης):

 

Martin Ocelotl - HERMA (The Martians)

Eugenia Rose - ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΝ

DinoHajiyorgi - Οι Πόρνες του Καστελάν

Solonor - Συναίνεση

Mesmer - Ακαταμάχητη

khar - Έρωτα, Αγάπη, Σεξ

aScannerDarkly - Η Γιούμικο των Κόσμων

Big Fat Pig - Σημείο Εισόδου

Stanley - Το Ψάρι της Τελευταίας Ώρας

Lady Nina - Το Κορίτσι της Τριπλανητίας

wordsmith - Μάτια από Σκοτάδι

TheTregorian - Μετά το Χαμόγελο

lizbeth_covenant - Παράταιρη Συμπεριφορά

Eroviana - Οδηγός του Σεξ για Πρωτάρηδες

Soul_walker - Υγρό Άσπρο Χρώμα

Tiessa - Ο Χορός των Μετανυδριτών

Sonya - Urban Legend

Cassandra Gotha - Ανάκαμψη

Naroualis - Το Σχέδιο "Πραξαγόρα"

KELAINO - Αιθέρια Ύπαρξη

dagoncult - Sexy Species

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 663
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    42

  • DinoHajiyorgi

    53

  • mman

    90

  • Eugenia Rose

    69

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χουρέι! Αν και άργησε για τρεις μέρες, τελικά έφτασε η στιγμή. Προέχουν πολλά τρεξίματα με δουλειά και τον ελάχιστο συγγραφικό μου χρόνο τον αφιερώνω σε αυτό που γράφω εδώ και καιρό, θα δω τι μπορώ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τικ, τοκ, τικ, τοκ... Κάποιου τρελού επιστήμονα το ρολόι πάει πίσω, μου φαίνεται.

 

Το θέμα μπορούμε να το σχολιάσουμε;

Αν ναι:

1)πολύ εύκολο, και να το σκεφτείς, και να το γράψουμε (το έψαχνες πολύ καιρό;:tongue:).

2)προσφέρεται για εφ, μη μου πείτε!

3)να δω ο Χατζηγιώργης, μετά τον Ξασμαράκ και το θέμα της ανατομίας του που τέθηκε, τι θα γράψει...

4)μπορώ να γράψω πάνω από ένα διηγήματα; Κρίμα!

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Και από μόνο του το θέμα για μια ομάδα από geeks αποτελεί επιστημονική φαντασία.

Σκέφτομαι να γράψω

άρλεκιν

, αλλά μάλλον θα βγω εκτός διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, το ξέρω ότι πέφτω χαμηλά αλλά δεν κρατιέμαι...

 

Εικονογραφημένες ιστορίες επιτρέπονται;

Λογοτεχνικής φύσης βεβαίως! Έχουμε κι ένα επίπεδο! (Έστω και χαμηλό!)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γαργαλιστικό ενδιαφέρον το θέμα. Να δω πώς θα μπορέσω να το εντάξω μέσα στα δικά μου ΕΦ γούστα.

 

Έτσι κι αλλιώς, θα είμαι σε άδεια μέχρι την άλλη Δευτέρα κι ελπίζω να μου έρθει καμιά καλή επί τη πράξη ιδέα μέχρι τότε, για να ξεκινήσω το γράψιμο.

 

Είμαι σίγουρος ότι αναμένεται όργιο συμμετοχών...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους...

post-1004-128977368688_thumb.jpg

 

Μπράβο Μιχάλη!

 

Πάταξη της σεμνοτυφίας του φόρουμ! Καιρός ήταν.

post-1004-128977382613_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλληλούια! Για δεύτερο συνεχόμενο διαγωνισμό, νικήτρια θα είναι μια ιστορία που περιέχει σεξ! Δεν ξέρω,αλλά το θέμα αυτό μου φαίνεται σαν φυσικό επιστέγασμα σε μια σειρά αναφορών στο σεξ αυτόν τον καιρό!

 

Και αν όπως είχα πει το γράψιμο είναι όντως σεξ, το γράψιμο για το σεξ είναι σεξ για το σεξ, όπως λέμε τέχνη για την τέχνη; Τουλάχιστον, ελπίζω να... γράψουμε καλά και θυμηθείτε, παιδιά, αυτό που μετράει σε μια ιστορία είναι το καλό...τέλος!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

[...] πολύ εύκολο, και να το σκεφτείς, και να το γράψουμε (το έψαχνες πολύ καιρό;tongue.gif).

Ναι, όχι τόσο όσο φαίνεται και όχι -το είχα έτοιμο από μήνες.

 

Σκέφτομαι να γράψω άρλεκιν, αλλά μάλλον θα βγω εκτός διαγωνισμού.

Όχι, αν είναι Ε.Φ.-άρλεκιν. Έχω διαβάσει τέτοια.

 

Εικονογραφημένες ιστορίες επιτρέπονται;

ΟΚ, πιάνω το χιούμορ, αλλά από τη θέση του διοργανωτή είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω για όσα νέα μέλη το διαβάζουν αυτό: (Δυστυχώς) όχι.

Από την παραπάνω άρνηση εξαιρούνται φυσικά οι φωτογραφίες ή οι εικόνες προώθησης των ιστοριών, που συνηθίζονται στους τελευταίους διαγωνισμούς, αρκεί φυσικά να κινούνται στα γνωστά όρια ευπρέπειας (βλ. τόπικ Ορμονών, Ορμονών από την ανάποδη, Star Trek Ορμονών κλπ.)

 

Πάταξη της σεμνοτυφίας του φόρουμ! Καιρός ήταν.

Προσωπικά, το φόρουμ δεν μου φαίνεται καθόλου σεμνότυφο. Αντιθέτως μάλιστα, το βρίσκω λογοτεχνικότατο, γι' αυτό και ένιωσα άνετα να βάλω τέτοιο θέμα. Αν εννοείς τις ιστορίες που ανεβαίνουν, αυτό είναι θέμα γούστου.

Περιμένω να γράψεις κάτι που θα κάνει τον Ξασμαράκ να φαίνεται Μητέρα Τερέζα μπροστά του.book.gif

Link to comment
Share on other sites

Είσαι... είσαι... μη σου πω τώρα τι είσαι!!!!

 

Θα γράψω, βρε τέρας! Σκίφι τσόντα θες; Σκίφι τσόντα θα έχεις! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω, βρε τέρας! Σκίφι τσόντα θες; Σκίφι τσόντα θα έχεις! :Ρ

Εεεμμμ, μάλλον εννοείς θα ξαναγράψεις σκίφι τσόντα.biggrin.gif

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

1) Πού να το ήξερα χτες το πρωί, άταν άρχισες να μας βασανίζεις, ότι δεν θα απείχε και πολύ αυτό που έγραψα στο Status:

Πολύ Λογοτεχνικός ο διαγωνισμός της ε.φ! Άρχισε να μας ζεσταίνει με τα προκαταρκτικά

:lol:

 

2) Να πάρει! Έχω γράψει πολύ ωραία πράγματα για σεξ σε φάντασυ. Άντε τώρα να τα ξεχάσω αυτά και να γράψω κάτι ανάλογο και να βγει και καλά σε ε.φ! :(

 

3) Με τέτοιο θέμα είναι σίγουρο ότι θα έχεις την κατάρα μου πιο πολλές συμμετοχές και από το ρεκόρ του φάντασυ και να σε δω τι θα πρωτοδιαβάζεις! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

1) Πού να το ήξερα χτες το πρωί, άταν άρχισες να μας βασανίζεις, ότι δεν θα απείχε και πολύ αυτό που έγραψα στο Status:

Πολύ Λογοτεχνικός ο διαγωνισμός της ε.φ! Άρχισε να μας ζεσταίνει με τα προκαταρκτικά

laugh.gif

 

2) Να πάρει! Έχω γράψει πολύ ωραία πράγματα για σεξ σε φάντασυ. Άντε τώρα να τα ξεχάσω αυτά και να γράψω κάτι ανάλογο και να βγει και καλά σε ε.φ! sad.gif

1) Ναι, το είχα δει! Στο κεφάλι μου ήσουν;lmaosmiley.gif

2) Άρα σου είναι εύκολο: άν το έχεις κάνει (το γράψιμο) εκεί μπορείς να το κάνεις (το γράψιμο) και εδώ...rolleyes.gif

 

Περιμένω επίσης μερικούς από τους συνήθεις ύποπτους και σκοτεινούς τερατογράφους να βάλουν όση Ε.Φ. χρειάζεται στον τρόμο τους και να μας σύρουν στα ανήλιαγα μπουντρούμια τους. Νομίζω θα έχει τρομερό (λογοτεχνικό) ενδιαφέρον.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

 

Άρα σου είναι εύκολο: άν το έχεις κάνει (το γράψιμο) εκεί μπορείς να το κάνεις (το γράψιμο) και εδώ...rolleyes.gif

 

 

Δεν είναι, αλλά τέλος πάντων...

Έχουμε τρεις εβδομάδες καιρό, οπότε ας μη σε βρίζω από την πρώτη μέρα. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... δεν είμαι σίγουρη πώς θα λειτουργούσε σαν Θέμα το σεξ σε μια ιστορία. Θα το δω στην πράξη βέβαια. Άρχισαν να σχηματίζονται κάποιες ιδέες αλλά... επιστημονική φαντασία, ε; Είσαι σίγουρος; Μήπως να κάναμε τη διαφορά και να το κάναμε "παντός είδους"; Όχι; Εντάξει λοιπόν :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Σεξ και scifi... ένα δάκρυ κύλησε στο μάγουλο του James T. Kirk... Νομίζω πως ο συγκεκριμένος διαγωνισμός εμπεριέχει και την πρόκληση σε διαγωνισμό "Φοιτητές vs Παντρεμένοι"

Κατα τ'άλλα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ρε Μ.

Κρίμα που πέφτει σε SF αντί σε γενικό τέτοιο θέμα.

Καλές επιδόσεις σε όλους τους γραφόντες! (ω ρε pulp που έχουμε να διαβάσουμε...)

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που πέφτει σε SF αντί σε γενικό τέτοιο θέμα.

 

+1 σε αυτο.

Μου άρεσε πάρα πολύ το θέμα αλλά εφ δεν εχω ξαναγράψει και το βλέπω κομματάκι δύσκολο... Και πραγματικά λυπάμαι που δεν θα διαβάσω ιστορίες φαντασίας και τρόμου με το ίδιο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γμτ, γράφω κι ένα άρθρο για τις περιπτύξεις τη σχέση horror και erotica αυτές τις μέρες και θα είχα μπόλικο ζουμί υλικό... παλιοσουφού τα καλύτερα παιδιά θέματα πιάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ε, μωρε, βάλε περίπτυξεις με φόντο κάνα ολόγραμμα ή ιπτάμενα οχήματα και είσαι μέσα.

 

Πέρα από πλάκα, πολύ μου άρεσε το θέμα. Σγκρουμφ.. Δεν ξέρω αν θα προλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με το φάντασυ που πετάς ένα μυτερό αυτί, δυο άμπρα και κανα δυο ακόμα κατάμπρα και καθάρισες, πετυχημένη ιστορία ΕΦ είναι εκείνη που αν βγάλεις την ΕΦ δεν έχεις ιστορία. Οπότε τα ολογράμματα και τα οχήματα δεν την κάνουν τη δουλειά...

Έχουμε πάντως αρκετά μέλη μερακλήδες της ΕΦ για να... ανάψουμε και τσιγάρο στο τέλος φαντάζομαι. Δεν ανησυχώ.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαστείτε για ένα σεξ με πολλή διάρκεια,γιατί...τα επίθετα που θα το χαρακτηρίσουν θα είναι ΠΟΛΛΑ!!laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..