Jump to content

Project 26: από το Α στο Ζ, 26 συγγραφείς εφ


Recommended Posts

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    199

  • DinoHajiyorgi

    24

  • karatasiospa

    42

  • BladeRunner

    25

Γνωρίζω ότι έχει κυκλοφορήσει στη σειρά fantasy masterworks, αλλά διαβάζοντας κάποια πράγματα (και προσπαθώντας... να μη διαβάσω πολλά για να μην spoiler-ιαστώ) βλέπω ότι είναι μάλλον εφ, αν και όπως είναι γνωστό αρκετά έργα βρίσκονται κάπου ανάμεσα ή πατούν και στα δύο genre.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το έχω ξεφυλίσει είναι fantasy.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ριπλέι, συνέχεια: Αν το βιβλίο ήταν... χρόνος, είμαι περίπου στις 20 Ιουνίου. Μάλιστα... Λίγες σελίδες πριν την 180, ενώ όλες οι σελίδες είναι όσες οι μέρες ενός δίσεκτου έτους, ήτοι 366.

 

Ο ήρωάς μας συναντά κάποιον άνθρωπο που αναπόφευκτα θα συναντούσε, δεν μπορεί... Το σκεπτόμουν και το περίμενα από τη στιγμή που μπήκα στο νόημα. Σας θυμίζω: Ζει ξανά και ξανά την ίδια περίοδο της ζωής του, από το πρώτο έτος στο πανεπιστήμιο, ως τα 42 του που τον εγκαταλείπει η καρδιά του... Αλλά μόνο αυτός;

 

Και εξακολουθώ να περιμένω τη Μέρα της Μαρμότας που έχω παραγγείλει, να τη δω ξανά και να την απολαύσω μετά από χρόνια, με ένα ποτήρι κρασί στο χέρι.

 

Πολύ ωραίο το Replay, συστήνεται σε όλους τους φίλους του time travel.

Link to comment
Share on other sites

Ριπλέι, συνέχεια: Αν το βιβλίο ήταν... χρόνος, είμαι περίπου στις 20 Ιουνίου.

 

...και τώρα τέλη Αυγούστου. Πρώτα ίχνη αγωνίας, ως τώρα η αφήγηση στηριζόταν στο ευφυές αρχικό εύρημα που από μόνο του αρκεί εξάλλου. Εξακολουθεί να είναι ένα πολύ καλό βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Η μέρα της μαρμότας (Groundhog Day, αυτή η κωμωδία του 1992 με τον Bill Murray και την Andie McDowell) υπάρχει και εδώ, αν δε μπορείτε να περιμένετε, κε νικοσάλ. Κι εγώ από εκεί την είδα. Δεν ξέρω ποιο από αυτά τα λινκ λειτουργεί, αλλά ψάξτε και κάποιο θα βρείτε. Εννοείται χωρίς υπότιτλους.

Link to comment
Share on other sites

F (...)

G Grimwood Ken, Replay (Το ξεκίνησα 7.5.2011. Το τελείωσα 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (To ξεκίνησα 24.4.2011. Το τελείωσα 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (To ξεκίνησα 18.4.2011. Το τελείωσα 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (To ξεκίνησα 10.4.2011. Το τελείωσα 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (To ξεκίνησα 6.4.2011. Το τελείωσα 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (Το ξεκίνησα 2.4.2011. Το τελείωσα 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (To ξεκίνησα: 25.3.2011. Το τέλειωσα 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (Το ξεκίνησα: 28.2.2011. Το τέλειωσα 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (Το ξεκίνησα: 2.2.2011. Το τέλειωσα: 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (Το ξεκίνησα: 1.1.2011. Το τέλειωσα: 29.1.2011)

 

Υπέροχο το Replay, σε βάζει σε σκέψεις από την αρχή ως την τελευταία - τελευταία του σελίδα...

Link to comment
Share on other sites

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go, το ξεκίνησα σήμερα αφού περίμενα 1-2 μέρες μήπως ερχόταν το Time and Again. Εντυπώσεις σύντομα. Βραβευμένο αλλά αμφιλεγόμενο έργο, όπως διαβάζω δεξιά αριστερά.

 

Από τη wiki:

The title is derived from the 7th of the "Holy Sonnets" by English poet John Donne: At the round earth's imagin'd corners, blow

Your trumpets, angels, and arise, arise

From death, you numberless infinities

Of souls, and to your scattered bodies go.

Link to comment
Share on other sites

Α, αυτό το έχω ακουστά. Πολυδιαβασμένο έργο στο εξωτερικό, πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα και έχω ακούσει καλά λόγια για τη γραφή και την όλη ιστορία, και ανήκει σε μια πενταλογία. Αλλά εδώ στο Ελλάντα αποκλείεται να το δούμε μεταφρασμένο, πόσο μάλλον και τα πέντε βιβλία! Θα το έχω υπόψιν...

 

edit: Αν και τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς δεν παίρνουν και πολύ καλές κριτικές...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέφθασε και το Time and Again, σε ωραιότατη έκδοση, με φωτογραφίες της εποχής!

 

Το your scattered... Σελίδα 45, τα γνωστά ως τώρα: νεκροί ξυπνούν γυμνοί πλάι σε ένα ποτάμι! Ανάμεσά τους και ένας εξωγήινος νεκρός... Μυστήριο και παράξενα συμβάντα.

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 65 -και ελπίζω να αποκτήσει κάποιο αυξημένο ενδιαφέρον σύντομα. Για την ώρα, πέριξ του ποταμού, οι ζωντανοί πρώην νεκροί και πάντα γυμνοί και πλέον ασυγκράτητα ερωτικοί, ψάχνουν...

 

Το μυαλό μου είναι ήδη στα πέντε αδιάβαστα των Ε:

 

Emshwiller δύο, με επικρατέστερο αν την επιλέξω, το The Mount. Το άλλο είναι το Secret City

Evans, Mortal Remains

Eskridge: Δεν την ήξερα, διάβασα μια καλή κριτική, το αγόρασα: Solitaire

M. J. Engh, από τη σειρά Masterworks: Arslan

 

Κάποιο που έχετε διαβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν ήξερα κανένα από αυτά! Ίσως το Arslan κάπου να το έχω ακούσει/δει, αλλά τα άλλα... Κοίταξα τώρα, και γενικά τις καλύτερες κριτικές παίρνει το Solitaire, το οποίο είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Θα το έχω στα υπόψιν(ΚΑΙ αυτό!). Καλό είδα ότι είναι και το The Mount. Το Arslan δεν παίρνει και πολύ καλές κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

To Arslan ίσως να το έχεις ακούσει και από το ομώνυμο anime: The Heroic Legend of Arslan.

 

Πάντως και εγώ τα βιβλία δεν τα ήξερα.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Χεχε, ίσως πάλι να τον θυμάστε ως κακή τύχη του Ρωμανού Δ΄ Διογένη...

 

Όχι εγώ. Δεν έκανα ποτέ βυζαντινή ιστορία, μιας και στο ιταλικό σχολείο δεν κάναμε βυζαντινή ιστορία. Και επειδή ο Μεσαίωνας είναι η χειρότερη εποχή της ιστορίας κατ'εμέ, πραγματικά τον απεχθάνομαι, δεν έχω κάτσει να διαβάσω βυζαντινή ιστορία. Μου έφτανε αυτά που έμαθα για τον μεσαίωνα από τα υπόλοιπα... [και δεν νομίζω ότι θα κάτσω να διαβάσω. ]

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 65 -και ελπίζω να αποκτήσει κάποιο αυξημένο ενδιαφέρον σύντομα. Για την ώρα, πέριξ του ποταμού, οι ζωντανοί πρώην νεκροί και πάντα γυμνοί και πλέον ασυγκράτητα ερωτικοί, ψάχνουν...

 

Το μυαλό μου είναι ήδη στα πέντε αδιάβαστα των Ε:

 

Emshwiller δύο, με επικρατέστερο αν την επιλέξω, το The Mount. Το άλλο είναι το Secret City

Evans, Mortal Remains

Eskridge: Δεν την ήξερα, διάβασα μια καλή κριτική, το αγόρασα: Solitaire

M. J. Engh, από τη σειρά Masterworks: Arslan

 

Κάποιο που έχετε διαβάσει;

 

 

Εχω διαβάσει το mortal remains καλό βιβλίο αν ψάξεις σε παλιοτερα ποστ στο "τι διαβαζετε από επιστημονικη φαντασία" αναφέρθηκα σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μα νομίζω ότι από δική σου πρόταση το είχα αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

To your scattered... σελίδα 120 (σταθερά 20 σελίδες τη μέρα προλαβαίνω).

Το θέμα του βιβλίου έχει ενδιαφέρον: Όλοι οι άνθρωποι που έχουν ζήσει ποτέ στη Γη (ακόμα και οι μη homo sapiens, όπως ήταν οι Νεάντερταλ*) βρίσκονται ξαφνικά συγκεντρωμένοι γύρω από ένα ποτάμι άπειρου μήκους (μη φοβάστε όσοι θέλετε να διαβάσετε το βιβλίο, δεν δίνω κανένα spoiler πέρα από τα απολύτως γνωστά και τις πληροφορίες στις πρώτες-πρώτες σελίδες), σε ένα ξένο, παράξενο πλανήτη. Τι θα κάνατε στη θέση τους; Υποθέτω θα ψάχνατε για γνωστές φάτσες, αλλά πολύ δύσκολα θα βρίσκατε κάποιο φίλο ή συγγενή σας (σκεφτείτε... όλοι οι άνθρωποι λέμε... δηλ. δεκάδες δισεκατομμύρια... Ακόμα και 500 να συναντούσατε τη μέρα, πράγμα αδύνατο, πόση πιθανότητα είχατε να βρείτε πχ. τον πατέρα ή τη μητέρα σας;)

Η ιδέα καλή λοιπόν, αλλά ως τώρα τουλάχιστον το βιβλίο δεν κάνει το άλμα, δεν διαθέτει μια πλοκή που να τραβάει τον αναγνώστη. Μόνη την κύρια ιδέα. Αλλά έχει ακόμα δρόμο, θα δούμε.

 

*Neanderthals are classified either as a subspecies (or race) of modern humans (Homo sapiens neanderthalensis) or as a separate human species (Homo neanderthalensis).

Link to comment
Share on other sites

D (...)

Ε Emshwiller Carol, The mount (Το ξεκίνησα 4.6.2011. Το τελείωσα XXXX)

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go (Το ξεκίνησα 25.5.2011. Το τελείωσα 4.6.2011)

G Grimwood Ken, Replay (Το ξεκίνησα 7.5.2011. Το τελείωσα 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (To ξεκίνησα 24.4.2011. Το τελείωσα 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (To ξεκίνησα 18.4.2011. Το τελείωσα 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (To ξεκίνησα 10.4.2011. Το τελείωσα 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (To ξεκίνησα 6.4.2011. Το τελείωσα 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (Το ξεκίνησα 2.4.2011. Το τελείωσα 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (To ξεκίνησα: 25.3.2011. Το τέλειωσα 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (Το ξεκίνησα: 28.2.2011. Το τέλειωσα 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (Το ξεκίνησα: 2.2.2011. Το τέλειωσα: 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (Το ξεκίνησα: 1.1.2011. Το τέλειωσα: 29.1.2011)

 

Επιλογή: The mount. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην ιδέα της περίληψης, που μου φαίνεται εξαιρετική, και στο εξώφυλλο που την αναδεικνύει ακόμα περισσότερο. Εξωγήινοι έχουν καταλάβει τη Γη εδώ και ολόκληρες γενεές, έχουν διαλύσει την κοινωνική οργάνωση των ανθρώπων και τους έχουν μετατρέψει σε υποζύγια!

post-394-0-43170300-1307174405_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πάντως η ιδέα είναι παρόμοια με το Of Men and Monsters που είχε κυκλοφορησει δεκαετιες πιο πριν

Link to comment
Share on other sites

Τους έχουν εκεί μετατρέψει σε υποζύγια; Αυτή είναι (υποθέτω) η ιδιαιτερότητα εδώ, να μπεις στη θέση του αγαπημένου αλόγου, εσένα και του παιδιού σου. Και (ίσως) αυτό το άλογο να αγαπάει επίσης το αφεντικό. Υπάρχουν αντίθετα πολλά έργα στη λογοτεχνία της εφ, όπου οι κατακτητές αντιμετωπίζουν τους ανθρώπους ως μικρόβια, ως κατσαρίδες κλπ.

 

Πάντως και το βιβλίο του Τεν, που ήταν εξαφανισμένο χρόνια, κυκλοφορεί σε λίγους μήνες ξανά και το έχω ήδη προ-παραγγείλει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο συγγραφέα να πρωτο-επιλέξει κανείς από D; Πολλά τα αδιάβαστα βιβλία... Πού να πάω στο C και το Β δηλαδή...

 

Αδιάβαστος Ντιλέινι, Ντικ (υπάρχει και κανείς που να τον έχει διαβάσει όλο;), Ντις, Ντόιλ (ο χαμένος κόσμος), Doctorow, Ντόναλτσον... Με βλέπω για Genocides πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Από το list της wikipedia:

 

Roald Dahl (1916-1990)Brian Daley (1947-1996)John Dalmas (born 1926)Tony Daniel (born 1963)Jack Dann (born 1945)Maurice Georges Dantec (born 1959)Dennis Danvers (born 1947)Clark Darlton (1920-2005) (pseudonym of Walter Ernsting)Avram Davidson (1923-1993)Chan Davis (born 1926) (pseudonym of Dr. Chandler Davis)L. Sprague de Camp (1907-2000)Antonio de Macedo (born 1931)Marianne de Pierres (born 1961)Stephen Dedman (born 1959)Lester del Rey (1915-1993)Samuel R. Delany (born 1942)Bradley Denton (born 1958)August Derleth (1909-1971)A.J. Deutsch (1918-1969)Graham DiamondPhilip K. Dick (1928-1982)Gordon R. Dickson (1923-2001)William C. Dietz (born 1945)Thomas M. Disch (1940-2008)Cory Doctorow (born 1971)Stephen Donaldson (born 1947)Candas Dorsey (born 1952)Arthur Conan Doyle (1859-1930)Gardner Dozois (born 1947)David Drake (born 1945)Tananarive Due (born 1966)Jacek Dukaj (born 1974)Jean-Claude Dunyach (born 1957)

 

 

Kαλή τύχη!!!!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..