Jump to content

Project 26: από το Α στο Ζ, 26 συγγραφείς εφ


Recommended Posts

Διάβασε το Genocides από Thomas Disch. Και να μου πεις τη γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    199

  • DinoHajiyorgi

    24

  • karatasiospa

    42

  • BladeRunner

    25

Προσπαθώντας να χωνέψω το To your scattered bodies go...

 

Μπορώ να καταλάβω γιατί το Hugo: Έχει μια μεγάλη ιδέα. Ενώ για να συναντήσεις διάσημους ανθρώπους από το παρελθόν σε άλλα έργα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μια time machine, εδώ ο Φάρμερ φέρνει μαζί όλους τους ανθρώπους που έχουν ζήσει στη Γη (και έχουν φτάσει να γίνουν πέντε ετών). Όλοι μαζί ξυπνάνε γύρω από ένα ποτάμι που διατρέχει σαν φίδι ένα πλανήτη κάπου κοντά στο γαλαξιακό πυρήνα. Φυσικά, όντας ένας από αυτούς, δεν σημαίνει ότι θα συναντήσεις εύκολα (μάλλον αδύνατο είναι) τον άνθρωπο που ψάχνεις, ανάμεσα σε τριάντα τόσα δισεκατομμύρια. Δεν είναι φυσικά εκεί το ζήτημα, το αν θα συναντήσεις κάποιο γνωστό σου ή γενικά γνωστό, αλλά πώς θα επιβιώσεις ανάμεσα σε αγνώστους από όλες τις εποχές, που μιλάνε όλες τις γλώσσες και έρχονται από όλες τις κουλτούρες (ειρηνικές ή πολεμοχαρείς) και όλα τα κοινωνικά συστήματα.

 

Αλλά το θέμα (το background) είναι μεγάλο και ο συγγραφέας δεν διερευνά τα πιο ενδιαφέροντα και σημαντικά ζητήματα που προκύπτουν (αυτό πχ. της συμβίωσης ανάμεσα σε διαφορετικές κουλτούρες, άλλες των οποίων θα έχτιζαν μια δημοκρατία, άλλες μια μοναρχία, άλλες ένα αναρχικό καθεστώς κλπ.) αλλά επικεντρώνεται αντίθετα σε ένα άτομο, τον sir Ρίτσαρντ Μπάρτον (όχι... τον ηθοποιό) που αναζητά τους δημιουργούς του ποταμιού και της ανάστασης των ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βιβλίο είναι το πρώτο μερος μιας τετραλογίας. Δεν την εχω διαβάσει αλλά ισως θα πρεπει να διαβάσεις και τα υπόλοιπα πριν το κρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο πρώτα της σειράς γράφηκαν κοντά κοντά, τα υπόλοιπα πολύ μετά, όπως έγινε με πολλές άλλες εφ σειρές. Σκέψου πχ. να λέμε ότι για να αποκτήσουμε πλήρη εικόνα για το Ringworld πρέπει να διαβάσουμε όλη τη σειρά. Τέλος πάντων, όπως νομίζει ο καθένας.

Στα θετικά του Your scattered... η προσπάθεια του Φάρμερ να δημιουργήσει ένα τελείως διαφορετικό κόσμο από τους οικείους μας στην εφ. Τριάντα έξι δις άνθρωποι μαζί... Συνωστισμός έτσι; Και μην ξεχνάτε, ακόμα και οι Νεάντερταλ (που βέβαια ήταν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες, όλοι και όλοι).

 

Συνεχίζω και πλησιάζω να τελειώσω το mount με το συνηθισμένο ρυθμό των 20 σελίδων τη μέρα. Η ψυχολογία του αλόγου, όπως σας έλεγα... Ενός αλόγου μάλιστα που δεν έχει να κάνει με τους γήινους, αλλά με το μικρό εξωγήινο αφέντη, τον about to become the ruler of us all!

Link to comment
Share on other sites

C (...)

D Disch Thomas, The genocides (Το ξεκίνησα 11.6.2011. Το τελείωσα XXXXX)

Ε Emshwiller Carol, The mount (Το ξεκίνησα 4.6.2011. Το τελείωσα 11.6.2011)

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go (Το ξεκίνησα 25.5.2011. Το τελείωσα 4.6.2011)

G Grimwood Ken, Replay (Το ξεκίνησα 7.5.2011. Το τελείωσα 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (To ξεκίνησα 24.4.2011. Το τελείωσα 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (To ξεκίνησα 18.4.2011. Το τελείωσα 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (To ξεκίνησα 10.4.2011. Το τελείωσα 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (To ξεκίνησα 6.4.2011. Το τελείωσα 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (Το ξεκίνησα 2.4.2011. Το τελείωσα 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (To ξεκίνησα: 25.3.2011. Το τέλειωσα 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (Το ξεκίνησα: 28.2.2011. Το τέλειωσα 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (Το ξεκίνησα: 2.2.2011. Το τέλειωσα: 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (Το ξεκίνησα: 1.1.2011. Το τέλειωσα: 29.1.2011)

 

Επέλεξα το Genocides του Τόμας Ντις, το δεύτερο βιβλίο του που διαβάζω μετά το Camp Concentration. Δέκατο τρίτο στα 26 γράμματα της αγγλικής αλφαβήτας (ή τη λέμε... εϊμπισίτα;), που σημαίνει ότι βρίσκομαι στα μέσα της διαδρομής.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Genocides: Ήταν το πρώτο μυθιστόρημα του Ντις, τόσο ώριμο ήδη στα 25 του... Η Γη κατακλύζεται από ένα εξωγήινο δένδρο που φύεται εύκολα παντού (φυτρώνει ακόμα και στην άσφαλτο), μεγαλώνει στα 200 μέτρα και είτε με τις ρίζες του, είτε με τη σκιά που ρίχνει εξολοθρεύει κάθε άλλη φυτική ζωή. Έτσι πολύ σύντομα εξαφανίζονται και τα ζώα και ακολουθούν οι ανθρώπινες κοινότητες, χτυπημένες από την πείνα. Κάπου κοντά στη λίμνη Superior, που διαρκώς συρικνώνεται καθώς τα δέντρα τη ρουφούν, μια κοινότητα προσπαθεί να επιβιώσει, σκοτώνοντας κάθε πρόσφυγα των πόλεων που φτάνει κοντά της.

 

Θυμίζει τη Μέρα των Τρυφίδων, γραμμένη 14 χρόνια πριν (1951, 1965 οι Γενοκτονίες). Και εκεί παράδοξα δέντρα που φέρνουν την καταστροφή, και εκεί μια κοινότητα που προσπαθεί να επιβιώσει. Αλλά το στιλ γραφής πολύ διαφορετικό. Του Γουίνταμ κλασικό, τούτο εδώ εξαιρετικά σύγχρονο, σαν να έχει γραφεί το έργο την περασμένη δεκαετία.

Link to comment
Share on other sites

Παντως όταν πας στο S έχει μόλις κυκλοφορήσει το City του Simak. Kαι εγω το περιμένω να μου ερθει, οπότε ισως το διαβάσουμε μαζί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω εδώ και καιρό να διαβάσω το Sailing to Byzantium του Σίλβερμπεργκ --- αλλά αν είναι να διαβάσουμε το άλλο μαζί, ευχαρίστως!

 

ΥΓ. Το περιμένω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

C approaching...

 

Τέσσερις (!) γυναίκες από C περιμένουν με ένα αδιάβαστο βιβλίο η κάθε μια στα ράφια: Cherryh, Czerneda, Cadigan (διαβάσαμε πρόσφατα τη συνέντευξή της στο Χείρωνα) και Carter: Τόσο γλυκιά στη φωτογραφία, πάντα κρίμα να χάνονται άνθρωποι τόσο νέοι...

Link to comment
Share on other sites

C approaching...

 

Τέσσερις (!) γυναίκες από C περιμένουν με ένα αδιάβαστο βιβλίο η κάθε μια στα ράφια: Cherryh, Czerneda, Cadigan (διαβάσαμε πρόσφατα τη συνέντευξή της στο Χείρωνα) και Carter: Τόσο γλυκιά στη φωτογραφία, πάντα κρίμα να χάνονται άνθρωποι τόσο νέοι...

 

 

Από cherryh δες το Downbelow station η το Cyteen αλλά αυτό είναι μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

C approaching...

 

Τέσσερις (!) γυναίκες από C περιμένουν με ένα αδιάβαστο βιβλίο η κάθε μια στα ράφια: Cherryh, Czerneda, Cadigan (διαβάσαμε πρόσφατα τη συνέντευξή της στο Χείρωνα) και Carter: Τόσο γλυκιά στη φωτογραφία, πάντα κρίμα να χάνονται άνθρωποι τόσο νέοι...

 

Άλλα υποψήφια:

Clarke: Θα ήθελα να διαβάσω ξανά τα Fountains of Paradise και Empire of Earth, που είχα διαβάσει κάπου στο λύκειο. Περιττό να προσθέσω ότι δεν θυμάμαι λέξη. Νομίζω δεν έχω δικό του αδιάβαστο βιβλιοθήκη μου. [edit: λάθος, έχω το the ghost from the grand banks. Τι πράγμα είναι τούτο; Και δεν λογαριάζω αυτά που έχει γράψει με άλλους, που στην πραγματικότητα έχουν γράψει οι άλλοι, πχ. Cradle, Last Theorem, Time's Eye <- ειδικά ο πρώτος τόμος από αυτό με είχε απογοητεύσει και δεν συνέχισα].

 

Hal Clement, Mission of Gravity. Γενικώς, θέλω να διαβάσω τα καλύτερα βιβλία της μεταπολεμικής εφ και αυτό -γράφουν όλοι- είναι ένα από αυτά.Το έχω στη σειρά SF Masterworks.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Nikosal, το Last Theorem πως σου φάνηκε; (έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά...)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει, όπως δεν έχω διαβάσει και το Κραντλ. Ο Πολ μου αρέσει... Αλλά να διαβάσω ένα Πολ/Κλαρκ στα βαθιά τους γεράματα δεν με ενθουσιάζει ακριβώς. Εκτός αν κάποιος πει ότι αξίζει!

 

Εδώ βλέπουμε τον Πολ τη χρονιά ακριβώς που τέλειωσε το μυθιστόρημα (2008)!

 

post-394-0-97161600-1308068240_thumb.png

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε amazon και goodreads παίρνει κάπου 3 στα 5, τώρα που το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ, μα πολύ καλό βιβλίο Οι Γενοκτονίες... Μου άρεσε περισσότερο από το Camp Con... Και το έγραψε το 1965, σε ηλικία 25 ετών; Το λιγότερο, να τον πεις διάνοια... Ποιος γράφει έτσι 25 ετών;

Link to comment
Share on other sites

Παντως το Λικνο ειναι ενα καλουτσικο καλοκαιρινο αναγνωσμα ΕΦ.Σε καμια περιπτωση δεν ειναι βιβλιο του Κλαρκ,περα απο τη βασικη ιδεα.Η γραφη,και η πλοκη και οι χαρακτηρες ειναι του Λι.Επισης εχει και μερικες σκηνες σεξ.Ετεροφυλοφιλικου σεξ μεταξυ ενηλικων.:p

Γενοκτονιες δεν εχω διαβασει.ΚΑι γενικοτερα Ντις.

Ε,τον γερο Πολ τον βοηθουσε ο νεανιας ο Κλαρκ βρε στο βιβλιο!

Link to comment
Share on other sites

 

η βαρύτητα είναι πολύ μα πολύ μεγαλύτερη της γης

To Mission of Gravity του Clement είναι το βιβλίο που θεωρείται ιδρυτικό του hard science fiction. Πολύ καλό αν σε εμδιαφέρει να διαβάσεις ένα ταξίδι σε ένα διαφορετικό πλανήτη όπου (βλ.spoiler)

Aλλά αν θέλεις περιπλοκη και δραματική πλοκή δεν κάνει.

 

ΥΓ: τώρα γιατί το spoiler μπήκε στην αρχή δεν ξέρω!!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

C Carter Angela, Heroes and Villains (Το ξεκίνησα 16.6.2011. Το τελείωσα XXXX)

D Disch Thomas, The genocides (Το ξεκίνησα 11.6.2011. Το τελείωσα 15.6.2011)

Ε Emshwiller Carol, The mount (Το ξεκίνησα 4.6.2011. Το τελείωσα 11.6.2011)

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go (Το ξεκίνησα 25.5.2011. Το τελείωσα 4.6.2011)

G Grimwood Ken, Replay (Το ξεκίνησα 7.5.2011. Το τελείωσα 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (To ξεκίνησα 24.4.2011. Το τελείωσα 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (To ξεκίνησα 18.4.2011. Το τελείωσα 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (To ξεκίνησα 10.4.2011. Το τελείωσα 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (To ξεκίνησα 6.4.2011. Το τελείωσα 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (Το ξεκίνησα 2.4.2011. Το τελείωσα 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (To ξεκίνησα: 25.3.2011. Το τέλειωσα 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (Το ξεκίνησα: 28.2.2011. Το τέλειωσα 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (Το ξεκίνησα: 2.2.2011. Το τέλειωσα: 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (Το ξεκίνησα: 1.1.2011. Το τέλειωσα: 29.1.2011)

 

Επέλεξα το Heroes and Villains της Άντζελα Κάρτερ, ακόμα... τώρα που μπορώ να το διαβάσω. Αμάν, τι γραμματάκια είναι αυτά; Μιλάω για τις εκδόσεις Modern Classics της Penguin. Σε λίγα χρόνια θα χρειάζομαι μεγεθυντικό φακό!

 

post-394-0-14589900-1308233092_thumb.jpeg

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Post Apocalyptic το Heroes and Vilains. Μετά τον πυρηνικό πόλεμο υπάρχουν οι Βάρβαροι, που γυρίζουν σε ομάδες, αρρωσταίνοντας εκτεθειμένοι στη φύση (και από ό,τι φαίνεται, στα υπολείμματα της ραδιενέργειας) και οι Καθηγητές, που ζουν σε μικρά στρατόπεδα υπό τη φύλαξη στρατιωτών, για να κρατούν ζωντανή τη γνώση. Κάτι τέτοιο, αν και είμαι στη 40η σελίδα ακόμα. Πάντως, όμορφη γραφή της Κάρτερ και ενδιαφέροντες αυτοί που θα αποτελέσουν τους δύο κύριους ήρωες.

Link to comment
Share on other sites

Το City ηρθε σήμερα αλλά δεν νομιζω να το αρχισω πριν τα μεσα της επόμενης εβδομάδας. Εσύ πότε λες να το αρχίσεις Νικο;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο City μιλατε; Του Σαιμακ;Το εχω κι εγω.Αδιαβαστο!

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ωπ ωπ, είστε για City X 3;

 

Δώστε μου λίγες μέρες τότε...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ λέω από βδομάδα για να τελειωσω το Paradox.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..