Jump to content

Ερώτηση για εκδοτικούς οίκους


Kafka
 Share

Recommended Posts

Είχα κάνει κάποτε μια παρεμφερή ερώτηση, αλλά όχι ακριβώς την ίδια, και πέρασε καιρός απο τότε.

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε ποιοί εκδοτικοί οίκοι είναι γνωστό οτι δημοσιεύουν κείμενα τρόμου. Παρόλο που δεν είναι όλα τα κείμενα μου τρόμου, το σημαντικότερο μέρος τους ανήκει σε αυτή την κατηγορία, και σκέφτομαι να στέιλω μια συλλογή σε μερικούς οίκους, και ζητώ τη βοήθεια σας για υποδείξεις σε ποιούς θα ήταν σκόπιμο να το κάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη δική μου πρόταση είναι το Λογείον.

 

Μετά Πλατύπους, ArsNocturna, Μονόκερος, Χαραμάδα. Αυτά μου έρχονται κατ' ευθείαν στο μυαλό.

 

Αν και το είδος για μένα δεν είναι απαραίτητα περιοριστικό. Αν είναι καλό βιβλίο μπορεί να το εκδώσει οποιοσδήποτε θεωρητικά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η σωστη ερωτηση ειναι "ποιος εκδοτικος οικος δεχεται συλλογες διηγηματων Ελληνα".Νομιζω τα διηγηματα σπρωχνονται πιο δυσκολα απο οσο σπρωχνεται ο τρομος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, και όντως έθεσες καλύτερα το ερώτημα, Heiron.

Έχεις να δώσεις και απάντηση σε αυτό; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, και όντως έθεσες καλύτερα το ερώτημα, Heiron.

Έχεις να δώσεις και απάντηση σε αυτό; ;)

 

Είναι ένα μικρό παράδοξο το ότι πολλοί δεν δέχονται διηγήματα. Για μένα είναι κάπως ανεξήγητη αυτή η αλλεργία.

Πάντως όσοι ανέφερα παραπάνω δεν νομίζω να κολλούσαν στο θέμα διήγημα ή όχι.

Ξέχασα, φυσικά να προσθέσω και τις βορειοδυτικές στη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη δική μου πρόταση είναι το Λογείον.

 

Μετά Πλατύπους, ArsNocturna, Μονόκερος, Χαραμάδα. Αυτά μου έρχονται κατ' ευθείαν στο μυαλό.

 

Αν και το είδος για μένα δεν είναι απαραίτητα περιοριστικό. Αν είναι καλό βιβλίο μπορεί να το εκδώσει οποιοσδήποτε θεωρητικά.

Απάντηση που έλαβα από τις Εκδόσεις Χαραμάδα:

 

"Δεχόμαστε συλλογές διηγημάτων τρόμου (ήδη έχουμε κυκλοφορήσει μία) ή και μυθιστορήματα.

Προτιμούμε να μας τα στείλετε έντυπα στην παρακάτω διεύθυνση:

 

Λαμπρόπουλος Νεκτάριος

ΤΘ 19014

ΤΚ 11701

ΑΘΗΝΑ

 

Θα ήθελα να σας ενημερώσω όμως πως στις Εκδόσεις Ο Κήπος με τις λέξεις και στις Εκδόσεις Χαραμάδα, το κόστος για την έκδοση του βιβλίου αναλαμβάνει καταρχήν ο συγγραφέας και του επιστρέφονται τα χρήματα της επένδυσής του από τις πωλήσεις του βιβλίου του. Το κόστος αυτό κυμαίνεται από 1000€ για μια μικρή συλλογή 64σελίδων ως και 3000€ για ένα βιβλίο 300 σελίδων, ανάλογα με το τιράζ. Ήδη κυκλοφορούσαμε ένα μουσικό περιοδικό, ένα περιοδικό για το βιβλίο και κάποιες μεταφράσεις με δικά μας έξοδα, και δεν μπορούμε να αναλάβουμε κι άλλες εκδόσεις. Με αυτόν τον τρόπο εξασφαλίζουμε ότι ο συγγραφέας έχει κι ένα κίνητρο για να προωθήσει το βιβλίο του και δεν θα το αφήσει στην τύχη του από τη στιγμή που θα κάνουμε εμείς την έκδοση.

 

Προσεχώς θα ξεκινήσουμε και τις Εκδόσεις Πίξελ Books στις οποίες θα υπάρχει άλλη λογική και άλλη κοστολόγηση αν σας ενδιαφέρει. Θα τυπώνονται λίγα αντίτυπα που θα δίνονται στον συγγραφέα (10) και επιπλέον 20 που θα είναι διαθέσιμα προς πώληση, ενώ κάθε βιβλίο αυτών των εκδόσεων θα διατίθεται δωρεάν σε ψηφιακή μορφή Online από το site των εκδόσεων. Σε αυτή την περίπτωση το κόστος θα είναι της τάξεως των 400-600€ και κάθε ανατύπωση αντιτύπων on demand θα καλύπτεται από τα έσοδα των 20 πρώτων πωληθέντων."

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη πληροφορία αυτή, Dino :)

 

Θα ήθελα να διευκρινήσω οτι ενδιαφέρομαι μόνο για εκδόσεις που αναλαμβάνουν οι ίδιοι το κόστος της έκδοσης. Έχω ήδη μια ιδιωτική έκδοση, και δε βλέπω κάποιον λόγο να προβώ σε δεύτερη ;)

Link to comment
Share on other sites

Λεω εγω τώρα....

Αν είναι να τρέξω για την προώθηση του βιβλίου μου δίνοντας 1000 ευρω για 64 σελίδες (δηλαδή για 3-4 διηγήματα) ή 3000 ευρώ για ένα βιβλίο, δεν ανοίγω ένα σάιτ με 100 ευρω τον χρόνο και να διαθέσω το βιβλίο μου δωρεάν με ένα κουτάκι για donations (όποιος έχει ευχαρίστηση); Δεν πιστευω οτι θα βγάλω λεφτά...αλλά σίγουρα δεν θα χάσω 1000 ευρώ, πολύτιμο χρόνο, και η αναγνώριση απο το κοινό (αν είμαι πραγματικά καλός) θα έρθει πολύ γρηγορότερα.

 

Η δευτερη πρόταση με τα 10+20 αντίτυπα και την δωρεάν διάθεση του βιβλίου σε ψηφιακή μορφή την στιγμη που σου ζητάνε κάπου 500 ευρω για τα παραπάνω είναι απλά αστεία!

 

Κάποιοι ποντάρουν στην ματαιοδοξία μας μου φαίνεται...

 

Εγω ξέρω οτι αν είσαι πραγματικά καλός θα βρεις εκδοτικό οίκο που θα σου εκδώσει αυτός το βιβλίο. Μάλιστα μπορείς να πετύχεις καλή συμφωνία ακόμη και αν δεν είσαι πραγματικά καλός, αλλα αν είσαι αργά ή γρηγορα θα κάτσει σίγουρα.

 

Ετσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη πληροφορία αυτή, Dino :)

 

Θα ήθελα να διευκρινήσω οτι ενδιαφέρομαι μόνο για εκδόσεις που αναλαμβάνουν οι ίδιοι το κόστος της έκδοσης. Έχω ήδη μια ιδιωτική έκδοση, και δε βλέπω κάποιον λόγο να προβώ σε δεύτερη ;)

Φίλε Ιωάννη, δεν χρειάζεται να διευκρινίσεις τίποτα σε μας. Εγώ δεν είχα ιδέα για τις εκδόσεις Χαραμάδα μέχρι που τις ανέφερε ο Αραχνίδα ανωτέρω. Από εκείνη τη στιγμή, σε ένα απόγευμα, έστειλα τέσσερις ερωτήσεις σε τέσσερις εκδοτικούς. Έλαβα αμέσως απάντηση από Χαραμάδα και σας την πόσταρα. Λέω να κάνεις και εσύ το ίδιο. Διευκρίνισε τι θέλεις στους εκδότες.

Link to comment
Share on other sites

@Drake Δεν είμαι τόσο βέβαιος πως η αγορά του βιβλίου λειτουργεί τόσο καλά όσο νομίζεις :)

Βέβαια ο καθένας έχει τη γνώμη του, όμως μια φορά είχα στείλει μια συλλογή σε τρεις μόνο οίκους, και απο τους δύο έλαβα αρνητική απάντηση. Ήταν σίγουρα μεγάλοι οίκοι, και ενδεχομένως δεν υπήρχε ενδιαφέρον για συλλογές διηγημάτων απο τον ένα, και για τρόμο ειδικά απο τον άλλο, όμως και πάλι με απογοήτευσε αυτό.

Αλλά σίγουρα η αρχή στο χώρο είναι η πιο δύσκολη, έπειτα όλα πρέπει να γίνονται πολύ εύκολα. Γι αυτό και αποφάσισα αυτή τη φορά, αναμένοντας και την απάντηση απο τον τρίτο μεγάλο οίκο, να στείλω και σε μερικούς πιο μικρούς, μαζί και με κάποιους άλλους μεγάλους.

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

"[...]Με αυτόν τον τρόπο εξασφαλίζουμε ότι ο συγγραφέας έχει κι ένα κίνητρο για να προωθήσει το βιβλίο του και δεν θα το αφήσει στην τύχη του από τη στιγμή που θα κάνουμε εμείς την έκδοση[...]".

Μεγάλη αλήθεια, που δεν πρέπει να περάσει στο ντούκου.

 

Κάποιοι ποντάρουν στην ματαιοδοξία μας μου φαίνεται...

Κι άλλη μια, ακόμα μεγαλύτερη αλήθεια...

 

Όποιος, λοιπόν, έχει τα χρήματα, μπορεί να παίζει ο ίδιος με τη ματαιοδοξία του. Όποιος δεν τα έχει, μπορεί να ψάξει και να βρει τα κατάλληλα ψηφιακά προγράμματα επεξεργασίας και σελιδοποίησης και να φτιάξει τα βιβλία του. Όσο για την προβολή: δεν υπάρχει κανένας που να μπορεί να σας εγγυηθεί μεγαλύτερη προβολή από όση μπορείτε να εξασφαλίσετε οι ίδιοι μέσα από το blog σας και το κοινωνικό σας δίκτυο.

Σκεφθείτε το.

 

Η συζήτηση για το ταλέντο δεν έχει καμιά δουλειά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Διηγήματα τρόμου έχει βγάλει το 80% των εκδοτικών που ασχολούνται με λογοτεχνία. Μικροί, μεσαίοι και μεγάλοι. Ενδεικτικά αναφέρω πως το 2010 οι εκδόσεις Post Script έβγαλαν τα διηγήματα τρόμου του Τουμανίδη (Παγιδευμένοι) και ο Κέδρος του Φαρούπου (Σκοτεινές Ιστορίες). Και φυσικά ξέρουμε πως τρεις τέσσερις εκδοτικοί ασχολούνται (ή έτσι ισχυρίζονται) με τη λογοτεχνία τρόμου.

Το ζήτημα όμως είναι αυτό που έθεσε σωστά ο Χείρων. Ποιος θα θέλει να εκδόσει τα διηγήματα τρόμου ενός Έλληνα ο οποίος:

α) είναι στα πρώτα του βήματα άρα είναι άγνωστος

β) δεν είναι φίλος/κολλητός του εκδότη

γ) έχει δικό του ευρύ κύκλο λόγω επαγγέλματος (διότι άλλο εσύ κι εγώ κι άλλο ένας καθηγητής, δικηγόρος, γιατρός κ.τ.λ)

 

Δική μου συμβουλή Α: στείλε τα στον Κέδρο, στο Μεταίχμιο και στον Πατάκη (εδώ όμως σημείωσε το παιδικό τμήμα-ναι όσο κουλό κι αν ακούγεται). Αν δεν τα καταφέρεις με κάποιον από αυτούς, χτύπα μικρότερες πόρτες. Μη δοκιμάσεις τους μικρούς εκδοτικούς για αρχή διότι ή θα χάσεις το χρόνο σου (το πιθανότερο είναι να μη σου απαντήσουν ποτέ) ή θα σου ζητήσουν χρήματα σε φάση συνέκδοση (κάτι το οποίο έχεις ήδη κάνει με το πρώτο σου βιβλίο). Από τους μικρους πάντως προτείνω Μονόκερο και Βορειοδυτικές Εκδόσεις.

Δική μου συμβουλή Β: κράτα τα διηγήματα στην άκρη και γράψε μυθιστόρημα. Θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις εκδότη. Τα διηγήματα γενικά δεν έχουν προτίμηση στην Ελλάδα.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός σε μικρούς και μεγάλους οίκους είναι λίγο αυθαίρετος, όπως και το δίλημμα διήγημα-μυθιστόρημα. Μια καλή εικόνα του πράγματος θα μας έδιναν κάποια στατιστικά στοιχεία, όπως:

1. Πόσοι από εδώ έχουν υποβάλει μυθιστόρημα σε εκδοτικούς οίκους και πόσοι έχουν λάβει αρνητική ή καμιά απάντηση;

2. Πόσοι από εδώ έχουν υποβάλει συλλογή διηγημάτων σε εκδοτικούς οίκους και πόσοι έχουν λάβει αρνητική ή καμιά απάντηση;

 

Πιστεύω ότι η μελέτη των ποσοστών θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον (με την προϋπόθεση, βεβαίως, ότι οι απαντήσεις είναι ειλικρινείς).

Link to comment
Share on other sites

Ο Πατάκης ήταν ο ένας που τα απέρριψε, αν και τα έστειλα στο τμήμα για τα βιβλία των ενηλίκων :) (ο άλλος ήταν ο Καστανιώτης)

 

Θα δοκιμάσω στον Κέδρο και το Μεταίχμιο. Ευχαριστώ για την υπόδειξη.

 

Τον Μονόκερο δεν τον ήξερα, μπορεί κανείς να μου δώσει καμιά πληροφορία γι αυτόν; Όπως για παράδειγμα αν έχει καλή φήμη, διότι έχουν ακουστεί κατά καιρούς άσκημα πράγματα για "μικρούς" εκδοτικούς οίκους εδώ :)

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

Λεω εγω τώρα....

Αν είναι να τρέξω για την προώθηση του βιβλίου μου δίνοντας 1000 ευρω για 64 σελίδες (δηλαδή για 3-4 διηγήματα) ή 3000 ευρώ για ένα βιβλίο, δεν ανοίγω ένα σάιτ με 100 ευρω τον χρόνο και να διαθέσω το βιβλίο μου δωρεάν με ένα κουτάκι για donations (όποιος έχει ευχαρίστηση); Δεν πιστευω οτι θα βγάλω λεφτά...αλλά σίγουρα δεν θα χάσω 1000 ευρώ, πολύτιμο χρόνο, και η αναγνώριση απο το κοινό (αν είμαι πραγματικά καλός) θα έρθει πολύ γρηγορότερα.

 

Η δευτερη πρόταση με τα 10+20 αντίτυπα και την δωρεάν διάθεση του βιβλίου σε ψηφιακή μορφή την στιγμη που σου ζητάνε κάπου 500 ευρω για τα παραπάνω είναι απλά αστεία!

 

Κάποιοι ποντάρουν στην ματαιοδοξία μας μου φαίνεται...

 

Εγω ξέρω οτι αν είσαι πραγματικά καλός θα βρεις εκδοτικό οίκο που θα σου εκδώσει αυτός το βιβλίο. Μάλιστα μπορείς να πετύχεις καλή συμφωνία ακόμη και αν δεν είσαι πραγματικά καλός, αλλα αν είσαι αργά ή γρηγορα θα κάτσει σίγουρα.

 

Ετσι νομίζω.

 

Drake, υπάρχει πάντα και το ζήτημα της διανομής. Για να διαθέσεις ένα e-book σου το κάνεις και τζάμπα από ένα blog, δεν χρειάζονται καν τα 100 €. Αλλά είναι εντελώς διαφορετικό να κυκλοφορείς από έναν εκδοτικό και να μπορεί κάποιος να σε βρει στον Ιανό. Υπάρχουν βέβαια και παραδείγματα ηλεκτρονικής αυτοέκδοσης όπως το Johnnie Society που κατάφερε να ακουστεί πολύ. Πιστεύω όμως ότι είναι εξαίρεση στον κανόνα.

 

Για το 500 € που αναφέρθηκε, υπάρχουν και άλλα θέματα που πρέπει να συνυπολογιστούν σε μία έκδοση. Διορθώσεις - επιμέλεια - εξώφυλλο - σελιδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω παραπάνω να λέει κάτι για την διανομή που αναλαμβάνει ο κάθε εκδοτικός οίκος στα παραδείγματα που αναφέρθηκαν.

Ίσως δεν ημουν αρκετά σαφής. Δεν βάλλω κατά των μεγάλων εκδοτικών οίκων (ή και των μικρότερων) που τους στέλνεις ένα βιβλίο, το αξιολογούν, το εκδίδουν και το υποστηρίζουν με διανομή, επιμέλεια, σελιδοποίηση κλπ.

Στο ποστ ο Ντίνος τα λέει ξεκάθαρα. Αυτοέκδοση, με τρέξιμο απο την μεριά του συγγραφέα (χωρίς να αναφέρουν τι παρέχουν αυτοί ), με έξοδα απο την μεριά του συγγραφέα, δωρεάν διανομη απο αυτούς (κάτι που μπορεί να το κάνει και ο συγγραφέας μόνος του), και 20 βιβλία προς πώληση απο αυτούς (που θα έχουν εκτυπωθεί με χρηματα του συγγραφέα).Δηλαδή θα τα χώσουν σε κάποια προσφορά που θα κάνουν προς τα μεγάλα βιβλιοπωλεία ως αναγκαστική αγορά στο σύνολο ενός μεγαλύτερου πακέτου βιβλίων.

 

Θα το δεχόμουν, έστω και οριακά, αν μιλούσαμε για έναν Πατάκη ή έναν Ψυχογιό, ή κάποιον απο τους μεγάλους. Εκεί θα είχε ουσία αυτό που αναφέρεις για την διανομή. Κάτω απο μια μεγάλη εταιρική ομπρέλα είναι αλλιώς. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν μιλάμε για κάτι τέτοιο.

 

Το Johnnie Society κατάφερε να ακουστεί πολύ, πολύ απλά γιατί είχε όλα τα μέσα στην διάθεση του για να ακουστεί. Σαφώς και είναι η εξαίρεση. Δεν το έχω διαβάσει (πέρα απο τις πρώτες σελίδες) για να ξέρω αν είναι καλό βιβλίο ή όχι, αλλά ξέρω πολλά καλά διηγήματα απο πολύ καλούς συγγραφείς ( εδω μέσα ) που θα μπορούσαν και αυτά να γίνουν φωτεινές εξαιρέσεις, αν η διαδικτυακή τους διαδρομή περνούσε απο τους δρόμους που πέρασε το Johnnie Society.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η άποψη.

Μόνο να διευκρινήσω ότι μιλώντας για τη διανομή αναφερόμουν στην πρώτη πρόταση και όχι στη δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι αν κάτι είναι πραγματικά καλό, θα "αναγκάσει" ένα εκδοτικό οίκο να το εκδώσει με δικά του έξοδα. Αλλά ας πούμε ότι βρισκόμαστε στο εξής δίλημμα: θεωρούμε ότι αυτό που έχουμε γράψει είναι πραγματικά εξαιρετικό κι ότι οι καλύτεροι εκδοτικοί οίκοι δεν το εκδίδουν ακριβώς επειδή είναι τόσο εξαιρετικό που δε θα πουλήσει αρκετά, επειδή η αγορά είναι μικρή, πουλιούνται συγκεκριμένα genres, ο εκδοτικός οίκος είναι επιχείρηση κλπ κλπ. Δίνουμε τα 3000 ευρώ ή όχι; Πρόκειται για μια θυσία υπέρ ενός βιβλίου που πρέπει οπωσδήποτε να δει το φως της δημοσιότητας ή για την τυφλή κλωτσιά που μας δίνει η ματαιοδοξία μας;

Εγώ προσωπικά, αν είχα στα χέρια μου ένα καλό κείμενο που θα είχαν απορρίψει οι εκδότες και 3000 ευρώ διαθέσιμα (σημειωτέον, δεν έχω τίποτε από τα δύο, άρα μιλάω καθαρά υποθετικά), ίσως να έκανα το εξής: θα διέθετα τα 3000 ευρώ σε έναν καλό μεταφραστή κι έπειτα θα έστελνα το μεταφρασμένο κείμενο είτε απευθείας είτε μέσω ατζέντη στις τρεις μεγάλες αγορές της Αγγλίας, της Αμερικής και της Αυστραλίας (άντε και του Καναδά). Αν όλοι αυτοί το απέρριπταν θα είχα μάθει κάτι σημαντικό για το κριτήριό μου με αλμυρό χρηματικό κόστος. Αν πάλι όχι...

Link to comment
Share on other sites

Να μια αποδεκτη λύση, η οποία εχει και αντίκρυσμα αν το εργο είναι πραγματικά καλό!thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα στην Αγγλία (και αλλού) υπάρχουν έτσι κι αλλιώς πολύ περισσότερες επιλογές, ακόμα και αν κανείς δεν έχει αντζέντη (διότι εκεί λειτουργούν πλέον με μεσάζοντες) διότι μπορεί πολύ καλά να δώσει τα έργα του στα πολυάριθμα και βιώσιμα περιοδικά του χώρου.

Εδώ δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο αληθινά καλό περιοδικό σε αυτό το χώρο. Έχω υπ όψη μου τις συμπαντικές διαδρομές, αλλά ακόμα και αν το διαβάζουν αρκετοί άνθρωποι (?) και πάλι είναι απελπιστικά μόνο.

 

Γενικά φαίνεται οτι η αρχή είναι δύσκολη στο χώρο. Σίγουρα αν κανείς δημοσιευθεί με έξοδα ενός καλού οίκου στη συνέχεια το έργο του προβάλλεται αρκετά, κάτι που φυσικά δεν ισχύει ουσιαστικά καθόλου στην περίπτωση της συνέκδοσης.

 

Όσον αφορά τη ματαιοδοξία, δεν αντιλέγω οτι υπάρχει, αλλά θα ήταν ακόμα χειρότερο αν και ο ίδιος ο συγγραφέας δεν πίστευε στον εαυτό του :)

Link to comment
Share on other sites

Με την αυτοέκδοση, εξασφαλίζει ο οίκος ότι θα το προωθήσεις εσύ, όμως δεν εξασφαλίζεσαι εσύ πως θα το προωθήσει ο οίκος. Κι απ' ότι θυμάμαι, εδώ πέρα γράφουμε, δεν κάνουμε διανομή.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως παράξενο το σχόλιο σου. ;)

Έτσι κι αλλιώς το θέμα του thread δεν είναι καθόλου οι ιδιωτικές εκδόσεις.

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα και μια πολύ ευγενική απάντηση από την Εκδοτική Πλατύπους:

 

"H εκδοτική Πλατύπους εκδίδει ένα μικρό αριθμό βιβλίων ετησίως (15-20) και πλέον αποκλειστικά μεταφρασμένης λογοτεχνίας. Ωστόσο, στη χώρα μας υπάρχει πληθώρα εκδοτικών οίκων, και συστήνουμε να προχωρήσετε ακάθεκτος προς το στόχο σας. Από το βιογραφικό σας βλέπω ότι ήδη κάποια έργα σας έχουν δημοσιευθεί/εκδοθεί. Απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι, τώρα αναζητάτε έναν οίκο για έκδοση ολοκληρωμένου βιβλίου. Σας συστήνω να κάνετε πρώτα μια σχετική έρευνα αγοράς (σε βιβλιοπωλεία, internet κτλ), για να εντοπίσετε τους εκδοτικούς οίκους που είναι αυτή τη στιγμή δραστήριοι και με απήχηση στο κοινό. Επίσης πρέπει να αναζητήσετε οίκους με επιτυχία σε εκδόσεις σύγχρονων Ελλήνων συγγραφέων. Αυτό διασφαλίζει ότι και οι βιβλιοπώλες και το αναγνωστικό κοινό εμπιστεύεται και αναζητά νέους Έλληνες συγγραφείς στις κυκλοφορίες τους.

 

Το πιο πάνω είναι το στοιχείο που λείπει από εμάς, δηλ. το αναγνωστικό κοινό που διαβάζει παραδοσιακά Έλληνες συγγραφείς δεν τους αναζητά στις εκδόσεις μας, γιατί μας έχει συνδέσει με μεταφρασμένη λογοτεχνία. Έτσι τα δικά μας βιβλία Ελλήνων συγγραφέων δεν κατάφεραν να βρουν το κοινό τους και για αυτό αποφασίσαμε πως είναι σε όφελος του συγγραφέα να εκδίδει το βιβλίο του από έναν εκδοτικό οίκο με πιο κατάλληλο προφίλ. Το εξαιρετικό βιβλίο (επίσης συλλογή διηγημάτων τρόμου) του Αντώνη Κρύσιλα, Το Στόμα του Διαβόλου, ήταν το τελευταίο βιβλίο Έλληνα συγγραφέα που εκδώσαμε στις αρχές του 2009.

 

Επιστρέφοντας στο θέμα της αναζήτησης του πιο κατάλληλου εκδοτικού οίκου για εσάς, καλό θα είναι να ξεχωρίσετε -από εκείνους που πληρούν τις προδιαγραφές που είπαμε- αυτούς που έχουν εκδώσει, έστω και ένα μικρό αριθμό τίτλων, με παρόμοια θεματολογία με τη δική σας, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τρόμο. Αφού καταλήξετε στις εκδόσεις που σας ταιριάζουν θα επικοινωνήσετε μαζί τους για τον τρόπο με τον οποίο θα υποβάλετε το χειρόγραφό σας κτλ.

 

Και πάλι σας ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία.

 

Καλή Χρονιά και καλή Επιτυχία!

 

Φιλικά

 

Έλενα Γεωργιάδου"

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια ακριβώς έλαβα, φαίνεται οτι την έχουν τυποποιήσει πλέον :)

 

Αλλά είναι όντως χρήσιμη η πληροφορία οτι οι εκδόσεις Πλατύπους δεν εκδίδουν έλληνες συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως, δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι μετά το Στόμα του Διαβόλου ο Πλατύπους δεν επιχείρησε άλλον ελληνικό τρόμο.

Πάντως αυτό που λέει στο mail η εκδότρια είναι πολύ σημαντικό. Να πας δλδ σε έναν εκδοτικό που εξειδικεύεται. Αυτόματα σημαίνει ότι έχει και ένα δικό του μικρό ή μεγάλο κοινό.

 

Θα ξαναφέρω στο τραπέζι το Λογείον. Γιάννης Πλεξίδας ο εκδότης, έδρα τα Τρίκαλα και έχουν εκδώσει αρκετό τρόμο τώρα τελευταία.

Ίσως αξίζει να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..