Jump to content

Ερώτηση για εκδοτικούς οίκους


Kafka
 Share

Recommended Posts

Θα ξαναφέρω στο τραπέζι το Λογείον. Γιάννης Πλεξίδας ο εκδότης, έδρα τα Τρίκαλα και έχουν εκδώσει αρκετό τρόμο τώρα τελευταία.

Ίσως αξίζει να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Στο plexidas-παπάκι-logeion.gr μου ήρθε αυτόματο μήνυμα ότι αυτή η διεύθυνση δεν είναι σωστή ή ότι δεν υπάρχει τέτοιος παραλήπτης. Κάνει διαφορά που δεν έγραψα τη διεύθυνση με κεφαλαία, όπως το έχει στο blog του οίκου;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

[...] Κένει διαφορά που δεν έγραψα τη διεύθυνση με κεφαλαία, όπως το έχει στο blog του οίκου;

Καμμία.

Το domain logeion.gr φαίνεται ότι έχει λήξει στις 7/1/2011 οπότε το email που αναφέρεις είναι άδικος κόπος. Ίσως καλύτερα να τους κάνεις ένα τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Το mail του εκδότη: ioannis.plexidas [at] gmail [.] com

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα και μια πολύ ευγενική απάντηση από την Εκδοτική Πλατύπους:

 

"H εκδοτική Πλατύπους εκδίδει ένα μικρό αριθμό βιβλίων ετησίως (15-20) και πλέον αποκλειστικά μεταφρασμένης λογοτεχνίας. Ωστόσο, στη χώρα μας υπάρχει πληθώρα εκδοτικών οίκων, και συστήνουμε να προχωρήσετε ακάθεκτος προς το στόχο σας. Από το βιογραφικό σας βλέπω ότι ήδη κάποια έργα σας έχουν δημοσιευθεί/εκδοθεί. Απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι, τώρα αναζητάτε έναν οίκο για έκδοση ολοκληρωμένου βιβλίου. Σας συστήνω να κάνετε πρώτα μια σχετική έρευνα αγοράς (σε βιβλιοπωλεία, internet κτλ), για να εντοπίσετε τους εκδοτικούς οίκους που είναι αυτή τη στιγμή δραστήριοι και με απήχηση στο κοινό. Επίσης πρέπει να αναζητήσετε οίκους με επιτυχία σε εκδόσεις σύγχρονων Ελλήνων συγγραφέων. Αυτό διασφαλίζει ότι και οι βιβλιοπώλες και το αναγνωστικό κοινό εμπιστεύεται και αναζητά νέους Έλληνες συγγραφείς στις κυκλοφορίες τους.

 

Το πιο πάνω είναι το στοιχείο που λείπει από εμάς, δηλ. το αναγνωστικό κοινό που διαβάζει παραδοσιακά Έλληνες συγγραφείς δεν τους αναζητά στις εκδόσεις μας, γιατί μας έχει συνδέσει με μεταφρασμένη λογοτεχνία. Έτσι τα δικά μας βιβλία Ελλήνων συγγραφέων δεν κατάφεραν να βρουν το κοινό τους και για αυτό αποφασίσαμε πως είναι σε όφελος του συγγραφέα να εκδίδει το βιβλίο του από έναν εκδοτικό οίκο με πιο κατάλληλο προφίλ. Το εξαιρετικό βιβλίο (επίσης συλλογή διηγημάτων τρόμου) του Αντώνη Κρύσιλα, Το Στόμα του Διαβόλου, ήταν το τελευταίο βιβλίο Έλληνα συγγραφέα που εκδώσαμε στις αρχές του 2009.

 

Επιστρέφοντας στο θέμα της αναζήτησης του πιο κατάλληλου εκδοτικού οίκου για εσάς, καλό θα είναι να ξεχωρίσετε -από εκείνους που πληρούν τις προδιαγραφές που είπαμε- αυτούς που έχουν εκδώσει, έστω και ένα μικρό αριθμό τίτλων, με παρόμοια θεματολογία με τη δική σας, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τρόμο. Αφού καταλήξετε στις εκδόσεις που σας ταιριάζουν θα επικοινωνήσετε μαζί τους για τον τρόπο με τον οποίο θα υποβάλετε το χειρόγραφό σας κτλ.

 

Και πάλι σας ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία.

 

Καλή Χρονιά και καλή Επιτυχία!

 

Φιλικά

 

Έλενα Γεωργιάδου"

 

Άμεση, ευγενική και ειλικρινής απάντηση. Αποδεικνύει βέβαια αυτό που πιστεύω για τους περισσότερους ελληνικούς εκδοτικούς: πως είναι δηλαδή πρατήρια ξένου τύπου.

 

Μακάρι όμως να απαντούσαν τόσο άμεσα και ξεκάθαρα όλοι οι έκδοτες, όπως έκανε ο Πλατύπους, αντί να παρατάνε τα χειρόγραβα στην άκρη ενώ ξέρουν πως δεν έχουν καμία πρόθεση να τους δώσουν σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η κυρια Γεωργιαδου ηταν πολυ ευγενικη και φιλικη με εναν ανθρωπο που δεν προκειται να συνεργαστει και θα μπορουσε απλα να του στειλει μια τυπικη αρνητικη απαντηση.Εδωσε και συμβουλες κτλ.Ευτυχως υπαρχουνε ακομη και τετοιοι ανθρωποι.

Δεν ειναι οτι οι εκδοτες προτιμουν τους ξενους.Ειναι οτι οι ξενοι που μεταφραζουνε εχουνε πετυχημενα βιβλια σε ολο τον κοσμο οποτε προκειται για σιγουρη λυση.Κοινως δεν εκδιδουνε νεους συγγραφεις γιατι δεν ρισκαρουν(η δεν ειναι ικανοι να κρινουν) με νεους αγνωστους συγγραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και μία ακόμα ερώτηση, που καλύτερα να την ενώσω με αυτό το topic :)

 

Ξέρει κανείς ποιά περιοδικά της χώρας μας δημοσιεύουν ιστορίες τρόμου; Αν μάλιστα είναι στη Θεσσαλονίκη ακόμα καλύτερα για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Μιας και έχετε πιάει αυτό το θέμα- και φαίνεται να έχετε περισσότερα φώτα πάνω σε αυτό απο μένα-δεν βοηθάτε λίγο και εμένα;Απο το 2008 στέλνω μία ιστορία(μυθιστόρημα φατασίας και τρόμου 350 σελίδων) προς αξιολόγηση για έκδοση σε εκδοτικούς οίκους. Δεν είχα ποτέ μεγάλες φιλοδοξίες και δεν περίμενα ότι θα γίνει τίποτα να πώ την αλήθεια. Κάποιοι φίλοι μου που την διάβασαν είχαν πεί ότι είναι η πιο ολοκληρωμένη ιστορία μου και πως ήταν καιρός. Το έκανα λοιπόν. Το έστειλα σε μεγάλους γνωστούς οίκους. Και οι δύο ήταν ενθουσασμένοι με την ιστορία μου και επικοινώνησαν μαζί μου λέγοντας ενθαρρυντκά λόγια (περισσότερο ενθαρρυντικά και απο την δικιά μου γνώμη. Βλέπετε δεν έχω σπουδάσει πάνω στην συγγραφή) Ο δεύτερος οίκος δε ήταν πιο εκδηλωτικός ένα μέλος της επιτροπής επικοινώνησε μαζί μου ο ίδιος και μου είπε ότι όλοι είχαν ενθουσιαστεί με την ιστορία μου, τους είχε εκπλήξει. Είπε ότι αν ήταν το χέρι του θα τ άφηνε όπως είνα και θα το εξέδιδε αλλά υπήρχε κρίση και επειδή είμαι νέος θα έπρεπε να το μειώσω λιγάκι. Συγκεκριμένα το αποτελεσμά τους ήταν : έχει πολλές προοπτικές και η υπόθεση είναι καλή θα θέλαμε να το ξαναδούμε πιο συνοπτικό (χωρίς να βάλουμε όριο σελιδων εμείς). Ο άνθρωπος αυτός λοιπόν μου έδωσε τρομερές ελπίδες. Κατα την στρατιωτική μου θητεία δούλευα μανιωδώς. Τελικά με πήρε τηλέφωνο ο ίδιος μετά αφού τους το ξαναέστειλά και μου είπαν΄πως είχα κάνει τρομερή πρόοδο αλλά τελικά ήταν μεγάλο το ρίσκο και πως είναι σιγουροι ότι θα έβρισκά κάπου αλλού στέγη για την ιστορία μου. Το ίδιο που μου είχε πεί και ο προηγούμενος οίκος... Αναρωτιέμαι εγώ τώρα. Αφού απο την αρχή ήξεραν ότι είναι ρίσκο γιατί με βαλανε σε αυτό το κλιπάκι τς διόρθωσης και μου φουσκώσανε τα μυαλά;Μήπως μου χρυχώνανε το χαπι για να με διώξουν ομαλά για να μην θιγεί η διδικασία υποβολής στους οίκους τους; Η μήπως εγώ είμαι παρανοικός και απλά έτσι έχουν τα πράγματα; Και αν ειναι έτσι γιατί κανένας δε μου λέει που είναι αυτή η πιθανή στέγη για την ιστορία μου να πάω κατευθείαν εκεί βρε παιδί μου;;;;;

Προς στιγμή έχω πάψει να σκέφτομαι που να το στείλω γιατί απλά δεν ξέρω που να το στείλω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι ,όχι. Αν δεν ενδιαφέρονταν, δεν θα ασχολούνταν. Και οι διορθώσεις δεν είναι ποτέ χαμένος χρόνος, είναι σίγουρο πως σου έκαναν καλό. Αν θες τη γνώμη μου, επέμεινε, συνέχισε να το στέλνεις.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι ,όχι. Αν δεν ενδιαφέρονταν, δεν θα ασχολούνταν. Και οι διορθώσεις δεν είναι ποτέ χαμένος χρόνος, είναι σίγουρο πως σου έκαναν καλό. Αν θες τη γνώμη μου, επέμεινε, συνέχισε να το στέλνεις.

Θα συμφωνήσω κι εγώ σε αυτό.

Οι μεγάλοι οίκοι έχουν μια χαοτική γραφειοκρατεία που πολλές φορές οδηγεί σε παράδοξα. Έχω ακούσει ιστορίες για αγρίους από συγγενικό μου πρόσωπο που δουλεύει στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι ,όχι. Αν δεν ενδιαφέρονταν, δεν θα ασχολούνταν. Και οι διορθώσεις δεν είναι ποτέ χαμένος χρόνος, είναι σίγουρο πως σου έκαναν καλό. Αν θες τη γνώμη μου, επέμεινε, συνέχισε να το στέλνεις.

 

Σίγουρα μου έκαναν καλό γιατι έγινε ακόμα πιο μαζεμένη η ιστορία αλλά ...δεν ξέρω!Απο την αρχή δε ξέρανε ότι ήταν ρίσκο να ασχοληθούν μαζί μου; Γιατί μετά ξαφνικά να κάνουν πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Μετά σκέφτηκα πως ίσως να μη ασχολούνται με έλληνες που γράφουν επιστημονική φαντασία κ τρόμο γιατί θέλουν να προωθούν κάτι πιο 'ποιοτικό' για την ελλάδα. Για αυτό και προπαθώ να βρώ μια άκρη αν υπάρχει κάποιος οίκος που να εκδίδει τέτοιου είδους ιστορίες

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, μιας και μιλάμε για ε.φ. και τρόμο, απ' την αρχή της συζήτησης αναφέρθηκαν οι περισσότεροι.

 

Μονόκερος, Ars Nocturna, Αρχέτυπο, Λογείον, Πλατύπους, Χαραμάδα, Τρίτων, Ίαμβος, Εμπειρία και φυσικά όλοι οι μεγάλοι, οι οποίοι ασχολούνται με πολλά και διάφορα είδη.

 

Εμένα αυτοί μου έρχονται στο μυαλό, αλλά υποθέτω ότι θα υπάρχουν και αμέτρητοι ακόμα μικροί που ίσως ενδιαφέρονταν.

Link to comment
Share on other sites

[...] Αναρωτιέμαι εγώ τώρα. Αφού απο την αρχή ήξεραν ότι είναι ρίσκο γιατί με βαλανε σε αυτό το κλιπάκι τς διόρθωσης και μου φουσκώσανε τα μυαλά;

[...] Η μήπως εγώ είμαι παρανοικός και απλά έτσι έχουν τα πράγματα;

 

 

Ας ξεκινήσω ανάποδα: Δεν είσαι καθόλου παρανοϊκός, γιατί έχω μια παρόμοια εμπειρία, η οποία μάλιστα ήταν πολύ πιο άμεση: Περιληπτικά, για να μην μακρυγορώ: Τηλεφώνημα, μου αρέσει πολύ, ελάτε να τα πούμε. Ραντεβού, φιλικότατος ο τύπος, σε τρία λεπτά μιλάμε στον ενικό, καφεδάκι, σχόλια εκτεταμένα πάνω σε λεπτομέρειες (άρα είμαι απολύτως σίγουρη ότι το έχει διαβάσει), μου προτείνει μια-δυο μικρές διορθώσεις, συμφωνώ, κανονίζω ότι θα επανέλθω σε δυο εβδομάδες το αργότερο, φτάνω στην πόρτα και μου λέει: "Ναι, αλλά τώρα συνειδητοποίησα ότι είναι πολύ μεγάλο. Δεν μπορώ να το ρισκάρω".

Να ήξερες πόσες φορές αναρωτήθηκα από τότε ποιος από τους δυο ήταν παρανοϊκός και γιατί έγινε όλη η συζήτηση!

Τουλάχιστον στη δική σου περίπτωση μεσολάβησε ένα μεγαλύτερο διάστημα και μπορεί πράγματι να άλλαξαν κάποιες παράμετροι -μεταξύ άλλων παίζουν σίγουρα και αυτά που σου λέει ο Nihilio για τους τρόπους που δουλεύουν οι εκδοτικοί οίκοι (και φυσικά, η καραμέλα των ημερών, η οικονομική κρίση).

 

Ως προς την ερώτηση, οι εκδοτικοί οίκοι που σου προτείνει ο Arachnida είναι ίσως πιο κατάλληλοι για το χώρο του φανταστικού (ως προς την έκδοση). Να έχεις ωστόσο κάπου στο βάθος του μυαλού σου ότι όσο πιο μικροί είναι τόσο πιο δύσκολη θα είναι η προώθηση του βιβλίου σου -ανεξαρτήτως ποιότητας και είδους.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Anysias για την προσπάθειά σου να βρεις εκδότη :) (και σε όλους μας)

 

Όσον αφορά τους μεγάλους οίκους, εκτός απο τον Αίολο, τον Κέδρο, τον Καστανιώτη, τον Πατάκη και το Μεταίχμιο, έχετε καμιά άλλη πρόταση;

 

Έχω αρκετά βιβλία φαντασίας απο τη Δωδώνη, αλλά όλα είναι ξένων λογοτεχνών. Επίσης τα ελληνικά γράμματα έβγαλαν διάφορες σειρές μυστηρίου, αλλά πάλι υπάρχει το ίδιο ερώτημα: αν δημοσιεύουν έλληνες του είδους.

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Anysias για την προσπάθειά σου να βρεις εκδότη :) (και σε όλους μας)

 

Όσον αφορά τους μεγάλους οίκους, εκτός απο τον Αίολο, τον Κέδρο, τον Καστανιώτη, τον Πατάκη και το Μεταίχμιο, έχετε καμιά άλλη πρόταση;

 

Έχω αρκετά βιβλία φαντασίας απο τη Δωδώνη, αλλά όλα είναι ξένων λογοτεχνών. Επίσης τα ελληνικά γράμματα έβγαλαν διάφορες σειρές μυστηρίου, αλλά πάλι υπάρχει το ίδιο ερώτημα: αν δημοσιεύουν έλληνες του είδους.

 

Απ' όσο γνωρίζω η Δωδώνη είναι vanity press, δεν νομίζω ότι αναλαμβάνει κάτι άλλο πέρα από το να τυπώσει το βιβλίο επ' αμοιβή.

Τα Ελληνικά Γράμματα, λίγο δύσκολο, unless you hit a time warp : )

 

Ο Καστανιώτης θα μου φαινόταν παράξενο αν έβγαζε μυθιστόρημα τρόμου. Λιβάνης, Ψυχογιός, δεν νομίζω.

Αν είσαι γενναίος, μπορείς να κοιτάξεις και στη βάση δεδομένων του ΕΚΕΒΙ για εκδότες, καθώς και στη βιβλιονέτ.

 

update: Απ' ό,τι βλέπω στη βιβλιονέτ υπάρχουν καταχωρημένα 257 βιβλία στην κατηγορία τρόμου.

Για ρίξε μια ματιά να δεις ποιοι τα έχουν εκδώσει. (Βέβαια μερικοί εκδότες μπορεί να μην τα έχουν υποβάλει στη βιβλιονέτ ή να τα έχουν σε άλλη κατηγορία, αλλά είναι μία αρχή.)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα, το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά δεν ήξερα οτι είναι οργανωμένα- έστω τα περισσότερα- σε κατηγορίες :)

Θα ρίξω μια ματιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Anysias για την προσπάθειά σου να βρεις εκδότη :) (και σε όλους μας)

 

Όσον αφορά τους μεγάλους οίκους, εκτός απο τον Αίολο, τον Κέδρο, τον Καστανιώτη, τον Πατάκη και το Μεταίχμιο, έχετε καμιά άλλη πρόταση;

 

Έχω αρκετά βιβλία φαντασίας απο τη Δωδώνη, αλλά όλα είναι ξένων λογοτεχνών. Επίσης τα ελληνικά γράμματα έβγαλαν διάφορες σειρές μυστηρίου, αλλά πάλι υπάρχει το ίδιο ερώτημα: αν δημοσιεύουν έλληνες του είδους.

 

Απ' όσο γνωρίζω η Δωδώνη είναι vanity press, δεν νομίζω ότι αναλαμβάνει κάτι άλλο πέρα από το να τυπώσει το βιβλίο επ' αμοιβή.

Τα Ελληνικά Γράμματα, λίγο δύσκολο, unless you hit a time warp : )

 

Ο Καστανιώτης θα μου φαινόταν παράξενο αν έβγαζε μυθιστόρημα τρόμου. Λιβάνης, Ψυχογιός, δεν νομίζω.

Αν είσαι γενναίος, μπορείς να κοιτάξεις και στη βάση δεδομένων του ΕΚΕΒΙ για εκδότες, καθώς και στη βιβλιονέτ.

 

update: Απ' ό,τι βλέπω στη βιβλιονέτ υπάρχουν καταχωρημένα 257 βιβλία στην κατηγορία τρόμου.

Για ρίξε μια ματιά να δεις ποιοι τα έχουν εκδώσει. (Βέβαια μερικοί εκδότες μπορεί να μην τα έχουν υποβάλει στη βιβλιονέτ ή να τα έχουν σε άλλη κατηγορία, αλλά είναι μία αρχή.)

 

Γεια σου arachnida. Γιατί έχεις σβήσει τις εκδόσεις Πλατύπους;Άνάμεσα σε Αίολος, μεταίχμιο και πατάκη ποιο θα πρότεινες εσύ; Φαίνεσαι αρκετά ψαγμένος και με αυτό που θα ρωτήσω ίσως να φρικάρετε όλοι αλλά τί ακριβώς είναι το ΕΚΕΒι; Ιωαννη εύχομαι καλή επιτυχία και σε εσένα φίλε μου.

Edited by anysias
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου arachnida. Γιατί έχεις σβήσει τις εκδόσεις Πλατύπους;Άνάμεσα σε Αίολος, μεταίχμιο και πατάκη ποιο θα πρότεινες εσύ; Φαίνεσαι αρκετά ψαγμένος και με αυτό που θα ρωτήσω ίσως να φρικάρετε όλοι αλλά τί ακριβώς είναι το ΕΚΕΒι; Ιωαννη εύχομαι καλή επιτυχία και σε εσένα φίλε μου.

 

Γεια σου anysias. Πολύ σημαντικό όταν ξεκινάς να απευθυνθείς σε εκδοτικούς: να είσαι προσεκτικός σε τι ζητάνε και τι όχι.

 

Αν διαβάσεις όλο το topic απ' την αρχή θα καταλάβεις γιατί έσβησα τις Πλατύπους (τις οποίες btw τις θεωρώ έναν από τους αξιολογότερους ελληνικούς εκδοτικούς οίκους σε όλα τα επίπεδα).

 

Ο Αίολος δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα εξέδιδε πρωτοεμφανιζόμενο Έλληνα συγγραφέα.

Από τους τρεις που ρωτάς υπάρχει και μια διαφορά στις τάξεις των μεγεθών. Ο Αίολος δεν θεωρείται "μεγάλος" εκδοτικός οίκος σαν τον Πατάκη και το Μεταίχμιο.

Αν πιστεύεις στο έργο σου, δοκίμασε και στους δύο τελευταίους.

 

Το εκεβί είναι το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου, ο κρατικός φορέας που ασχολείται με το βιβλίο. Επίσης είναι ένας φορέας που κάνει πολύ καλή δουλειά σε όλα τα επίπεδα.

 

Υγ: Χαχαχα, αρκετά ψαγμένος : )

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου arachnida. Γιατί έχεις σβήσει τις εκδόσεις Πλατύπους;Άνάμεσα σε Αίολος, μεταίχμιο και πατάκη ποιο θα πρότεινες εσύ; Φαίνεσαι αρκετά ψαγμένος και με αυτό που θα ρωτήσω ίσως να φρικάρετε όλοι αλλά τί ακριβώς είναι το ΕΚΕΒι; Ιωαννη εύχομαι καλή επιτυχία και σε εσένα φίλε μου.

 

Γεια σου anysias. Πολύ σημαντικό όταν ξεκινάς να απευθυνθείς σε εκδοτικούς: να είσαι προσεκτικός σε τι ζητάνε και τι όχι.

 

Αν διαβάσεις όλο το topic απ' την αρχή θα καταλάβεις γιατί έσβησα τις Πλατύπους (τις οποίες btw τις θεωρώ έναν από τους αξιολογότερους ελληνικούς εκδοτικούς οίκους σε όλα τα επίπεδα).

 

Ο Αίολος δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα εξέδιδε πρωτοεμφανιζόμενο Έλληνα συγγραφέα.

Από τους τρεις που ρωτάς υπάρχει και μια διαφορά στις τάξεις των μεγεθών. Ο Αίολος δεν θεωρείται "μεγάλος" εκδοτικός οίκος σαν τον Πατάκη και το Μεταίχμιο.

Αν πιστεύεις στο έργο σου, δοκίμασε και στους δύο τελευταίους.

 

Το εκεβί είναι το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου, ο κρατικός φορέας που ασχολείται με το βιβλίο. Επίσης είναι ένας φορέας που κάνει πολύ καλή δουλειά σε όλα τα επίπεδα.

 

Υγ: Χαχαχα, αρκετά ψαγμένος : )

 

Ααααααα οκ!Arachnida ευχαριστώ για τη βοήθεια νομίζω ότι θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. Το ίδιο συμβουλεύουν και άλλοι εδω μέσα και θα το ακούσω.

Υ.Σ: όσο για το ψαγμένος... απο εμένα όλοι είστε πολύ περισσότερο απο εμένα. Νιώθω σαν το βλαχάκι που κατέβηκε απο το χωριό στην πόλη!

Link to comment
Share on other sites

Ε κι εμείς πριν δυο χρόνια έτσι ήμασταν. Τα μάθαμε στην πορεία χτυπώντας πόρτες, μάταια τις πιο πολλές φορές. Μα αν δεν τρέχαμε, δεν θα μαθαίναμε. Τουλάχιστον τώρα μπορούμε να συμβουλέψουμε κάποιον που μόλις ξεκινά το κυνήγι.

Συμφωνώ με τον Αραχνίδα για τον Αίολο, αν και το 2009 είχε εκδώσει πρωτομεμφανιζόμενη Ελληνίδα. Συγκεκριμένα την Εριέλα Χρύσου με το Δρακογέννητος, (πολύ ωραίο φάνταζι) που από όσο ξέρω πάει και για συνέχεια. Από την άλλη τους πήγε ο Πανώριος μια ανθολογία εφ και του είπανε "του χρόνου και βλέπουμε".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μία ακόμα ίσως χρήσιμη πληροφορία είναι οτι οι εκδόσεις Ars Nocturna φαίνεται οτι έχουν κλείσει όσον αφορά τη δημιουργία νέων βιβλίων για φέτος, καθώς μου είπαν οτι θα κυκλοφορήσουν τρία δικά τους.

 

Edit: παρατήρησα και την απουσία των εκδόσεων Οξύ. Απ ό,τι θυμάμαι είχε γίνει μια ιστορία με αυτές, σύμφωνα έστω με κάποιο thread εδώ. Έχουν βγάλει απο τότε βιβλία ελλήνων λογοτεχνών;

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ίσως να είναι καιρός για ένα bump :)

 

 

 

 

Δοκίμασα σε κάποιους οίκους, έστειλα mail, αλλά οι περισσότεροι δε μου απάντησαν καν στο mail...

 

Τώρα επιχειρώ να στείλω το έργο σε έναν πέμπτο οίκο, για να δω τί θα αποκριθεί και αυτός.

 

 

 

 

Παράλληλα ψάχνω για άλλους οίκους, έχει κανείς κατά νου κανέναν καινούργιο, ή κάποιον πέρα απο αυτούς που ήδη αναφέρθηκαν; :)

 

Μπορείτε να απαντήσετε και για άλλους, εμένα προσωπικά με ενδιαφέρουν οίκοι που είναι γνωστό οτι δέχονται συλλογές διηγημάτων. Το είδος που γράφω δεν είναι ολότελα τρόμος, μάλλον είναι κάτι ανάμεσα σε φαντασία και τρόμο, με μερικά απο τα κείμενα να ανήκουν στη γενική λογοτεχνία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ από επαφές μου με εκδοτικούς οίκους ότι είναι πολύ διστακτικοί στο να εκδώσουν συλλογές διηγημάτων οι οποίες θεωρούν ότι ενδιαφέρουν το αναγνωστικό κοινό λιγότερο ακόμα και από την ποίηση!

 

Από την άλλη, δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου ή οι συναναστροφές που κάνω τελευταία, παρατηρώ ένα ενδιαφέρον του κόσμου προς το διήγημα, σαν να έχει γίνει πιο In!

 

Σε γενικές γραμμές: 1. Οι εκδοτικοί οίκοι είναι κερδοσκοπικές εταιρίες και το πρώτο πράγμα που σκέφτονται είναι πώς να βγάλουν χρήματα. 2. Δεν ρισκάρουν εύκολα με ένα νέο συγγραφέα γι’ αυτό είτε θα του ζητήσουν να πληρώσει αυτός για την έκδοσή του είτε αν χρηματοδοτήσουν την έκδοση θα τον πατήσουν στο λαιμό μέχρι να ξεχρεώσουν και να βγάλουν το κέρδος που επιθυμούν (και πιστέψτε με υπάρχον πολλοί τρόποι να το κάνουν αυτό). 3. Ναι, ποντάρουν ΠΟΛΥ στην ματαιοδοξία των συγγραφέων προκριμένου να βγάλουν κέρδος.

 

Εγώ έχω εκδώσει σε κυπριακό εκδοτικό οίκο με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που αυτό έχει. Για μερικά πράγματα είμαι ευχαριστημένος και για άλλα όχι…

 

Τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Προσεκτικές κινήσεις και ο επιμένων (Ελλη)ΝΙΚΑ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και οι Εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές στον χωρό της αυτοέκδοσης. Για όποιον ενδιαφέρεται για πληροφορίες ας ακολουθήσει το παρακάτω link:

 

http://universe-path...og-page_16.html

 

 

Συνοψίζω λοιπόν τις επιλογές που έχει κάποιος για αυτόέκδοση:

 

1. Οσελότος - http://www.ocelotos.gr/index1.htm

 

2. Lulu - http://www.lulu.com/ και

 

3. Συμπαντικές Διαδρομές - http://universe-pathways.blogspot.com/p/blog-page_16.html

 

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο ας το προσθέσει. Επίσης, επειδή γνωρίζω ότι κάποιο από το sff τόλμησαν να αυτόεκδώσουν, ας μας πουν – αν θέλουν τις εμπειρίες τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..