Jump to content

Κάλεσμα Σε Ερινύες


DinoHajiyorgi
 Share

Ποια είναι η ερινύα της καρδιάς σας;  

31 members have voted

  1. 1. (ψηφίζετε ΑΥΣΤΗΡΑ τρεις συμμετοχές)


This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Πρόλαβα και σας διάβασα όλες... Η ψήφος μου σε Eugenia, lizabeth και Sonya... καλή επιτυχία!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sonya

    33

  • DinoHajiyorgi

    66

  • Cassandra Gotha

    27

  • Eugenia Rose

    46

ω μετά απ' αυτό Monsieur Χατζηγιώργη, είναι κρίμα να τις αγνοήσετε!!:guitar:

Link to comment
Share on other sites

Θα ρίξω άλλη μια ανάγνωση στα έργα και θα διαλέξω τις αγαπημένες μου. (Αναστεναγμός).

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ στα της αριθμητικής

 

16 ψήφισαν.

 

Αναμενόμενο σύνολο ψήφων: 16x3=48

 

Το σύνολο ψήφων είναι 44. :whistling:

 

Μήπως κάπου να τονίζαμε ότι πρέπει να είναι 3 οι ψήφοι; Γιατί η απόκληση όλο και μεγαλώνει. :bleh:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ στα της αριθμητικής

 

16 ψήφισαν.

 

Αναμενόμενο σύνολο ψήφων: 16x3=48

 

Το σύνολο ψήφων είναι 44. :whistling:

 

Μήπως κάπου να τονίζαμε ότι πρέπει να είναι 3 οι ψήφοι; Γιατί η απόκληση όλο και μεγαλώνει. :bleh:

Εγώ δεν μπορώ να δω ποιοι ψηφίζουν και πόσες ψήφους ρίχνουν. Αν μπορούν να το δουν οι moderators, παρακαλώ να ακυρώσουν τις λάθος ψήφους.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φταίει κι ο τίτλος του poll που μπορεί να παραπλανήσει:

 

"Ποια είναι η ερινύα της καρδιάς σας"

 

κι ο αναγνώστης που δεν παρακολουθεί και τρομερά το διαγωνισμό απαντάει: αυτή! :lol:

Link to comment
Share on other sites

O ένας που έχει ψηφίσει μοναχά μία βρέθηκε και ειδοποιήθηκε να αλλάξει ψήφο, τώρα αρκεί να βρούμε και τον δεύτερο που ψήφισε ανάμεσα στην απάντηση του Robin χθες το απόγευμα και σήμερα...

Ας αποφασίσει ο Ντίνος τι θα γίνει με το ποστ, αν δηλαδή θα κάνουμε τελικό έλεγχο και θα ακυρώσουμε ψήφους ή αν αλλάξει η διαδικασία ψηφοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να κάνει άλλη μια καλή και να βάλει στο αρχικό ποστ την υπενθύμιση ότι είναι τρεις οι ιστορίες που πρέπει να ψηφίζονται...

Link to comment
Share on other sites

Η ψηφοφορία πρέπει να μείνει ως έχει. Η νέα υπενθύμιση στο poll (ευχαριστώ γι αυτό) εύχομαι να αποτρέψει νέα λάθη. Στο τέλος της ψηφοφορίας θα διαγραφούν οι άκυρες ψήφοι.

 

Τώρα πως να ψηφίσω εγώ τα αγαπημένα μου κορίτσια; (Όχι, γκουχ, κάποιες δεν είναι πιο αγαπημένες από άλλες). Δεν έδωσα βάση στα σχόλια των άλλων αναγνωστών. Μου άρεσαν όλα τα διηγήματα. Ο "μετρητής Ερινύας" χτύπησε στην καρδιά μου ίδιες μονάδες του κόκκινου. Όλες τίμησαν την εισαγωγή στον ίδιο βαθμό. Η κάθε ιστορία είχε τα δυνατά και τα αδύνατα της σημεία σε παρόμοια συχνότητα. Οπότε; Τι να έκανα; Αφέθηκα στο βασικό συναίσθημα, όπως όταν διαβάζω ποίηση που δεν καταλαβαίνω, και πήρα την θερμοκρασία μου μετά από κάθε ανάγνωση, χωρίς επιστημονική ανάλυση του γιατί. Ή μπορεί και να λέω μπούρδες. Πολύ πιθανό να διάλεξα, αναγκαστικά, τα δύο που θα απέρριπτα για τελείως χαζούς, νια-νιά λόγους. Και δεν θα στους πω. Νια-νια-νιά! Που μου βγάλατε την ψυχή - άντε να τελειώνουμε!

 

Η επιλογή μου: Nienor :wub: - Sonya - Eugenia Rose. Τελείως αντικειμενικά. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα απ'την αρχή αυτό το τόπικ, έτσι για να περάσει η ώρα!!

 

Είναι το πιο τρομαχτικό, βασανιστικό, σαδιστικό τόπικ (ειδικά για τον διοργανωτή)!! Αλλά είχε απίστευτη πλάκα! Ένα χάος! :lol:

 

Πρώτα ο ενθουσιασμός, μετά οι λέξεις που ξεφεύγουνε λίγο παραπάνω ενώ άλλες ξεμένουνε πίσω, μετά τραγικές ακυρώσεις συμμετοχών, μετά αργοπορία και παρατάσεις... Σκυλιά, γατιά, δράκοι!! :rofl:

 

Θα γίνει και του χρόνου;; :guitar:

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει και του χρόνου;; :guitar:

Αι υποψήφιαι ερινύαι θα πρέπει να μου ρίξουν απίστευτο μασαζάκι, μετά συνοδείας full-body ελαίων, μανικιούρ-πεντικιούρ, τραπεζώματα αγαπημένων εδεσμάτων, κανακεύματα, γλυκόλογα, κουλουπου-κουλουπου, ... για να το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαλέγω το τραπέζωμα, γιατί:

 

α) έχω τενοντίτιδα και δεν μπορώ να κάνω μασάζ για πολλή ώρα,

β) είμαι άρχηστη σε μανικιούρ και πεντικιούρ

γ) είμαι ακόμα πιο άχρηστη στα κανακέματα και τα γλυκόλογα. Δε μου βγαίνει, είμαι κάφρος. :Ρ

 

Αλλά μαγειρεύω! Και κάνω και γλυκά. Οπότε υπόσχομαι το λουκούλειο γεύμα.

 

ΟΥΦ. Πρόλαβα. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Διάβασα, η καλύτερα απόλαυσα και τις πέντε ιστορίες.

Πριν ψηφίσω να ρωτήσω κάτι τον Ντίνο, γιατί με μπερδεύει.

Θα ψηφίσουμε για τα τρία καλύτερα διηγήματα η πρέπει να μπεί και ο παράγοντας Ερινύα-τιμωρός. Γιατί αν πρέπει να κρίνουμε σε ποιό διήγημα η ηρωίδα είναι και Ερινύα, βλέπω ότι λόγω της "οργής" που μπαίνει στο υποχρεωτικό κείμενο, έχουμε υποχρεωτικά προσωπικό κίνητρο για εκδίκηση, άρα δεν είναι θεικοι τιμωροί όπως απαιτεί ο ρόλος της Ερινύας. Υποθέτω λοιπόν ότι το κάλεσμα για Ερινύες είναι κάτι που αναφέρεται στις συγγραφείς και όχι στο περιεχόμενο. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφίσουμε για τα τρία καλύτερα διηγήματα η πρέπει να μπεί και ο παράγοντας Ερινύα-τιμωρός.

"Ερινύα" δεν είναι καμία από τις ηρωίδες των διηγημάτων. Όχι αναγκαστηκά, όχι ηθελημένα. Και είναι στην τελική άσχετο.

 

"Ερινύα" είναι η συγγραφέας.

 

Ο όρος "Ερινύα", εδώ στο φόρουμ, αναφέρεται στην συγγραφέα εκείνη που πετυχημένα μας στερεί το "happy-end", μας δίνει αντ'αυτού ένα σπαρακτικό "κακό-end", ή "άδικο-end", που σε κάνει στο φινάλε να πεις "όχι ρε, γατί;", που σου κάνει κόμπο τα σωθικά, ή έστω σου φράζει με έναν κόμπο τον λαιμό, ή ακόμα καλύτερα, σε καταφέρνει να κλάψεις.

 

Είναι παράγοντας στην ψήφο, ναι, να σκεφτείς σε ποιο βαθμό ποιο διήγημα κατάφερε κάτι από τα άνωθεν.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Θα ψηφίσουμε για τα τρία καλύτερα διηγήματα η πρέπει να μπεί και ο παράγοντας Ερινύα-τιμωρός.

"Ερινύα" δεν είναι καμία από τις ηρωίδες των διηγημάτων. Όχι αναγκαστηκά, όχι ηθελημένα. Και είναι στην τελική άσχετο.

 

"Ερινύα" είναι η συγγραφέας.

 

Ο όρος "Ερινύα", εδώ στο φόρουμ, αναφέρεται στην συγγραφέα εκείνη που πετυχημένα μας στερεί το "happy-end", μας δίνει αντ'αυτού ένα σπαρακτικό "κακό-end", ή "άδικο-end", που σε κάνει στο φινάλε να πεις "όχι ρε, γατί;", που σου κάνει κόμπο τα σωθικά, ή έστω σου φράζει με έναν κόμπο τον λαιμό, ή ακόμα καλύτερα, σε καταφέρνει να κλάψεις.

 

Είναι παράγοντας στην ψήφο, ναι, να σκεφτείς σε ποιο βαθμό ποιο διήγημα κατάφερε κάτι από τα άνωθεν.

Κατανοητό.

(Ελπίζω να μην ήταν πολύ χαζή ερώτηση:stupid: )

Ευχαριστώ Ντίνο, πάω να ψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..