Jump to content

Κάλεσμα Σε Ερινύες


DinoHajiyorgi
 Share

Ποια είναι η ερινύα της καρδιάς σας;  

31 members have voted

  1. 1. (ψηφίζετε ΑΥΣΤΗΡΑ τρεις συμμετοχές)


This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Mου άρεσαν και οι 5 ιστορίες που διάβασα και αυτό κάνει την ψηφοφορία ακόμα πιο δύσκολη. Εγω που νόμιζα οτι με τρείς ψήφους αντι για μία θα ήταν εύκολα τα πράγματα...έκανα λάθος.

Πιό πολυ μου έμειναν(και αυτές ψήφισα) οι ιστορίες των:

 

Cassandra Gotha

Eugenia Rose

lisbeth covenant

 

Πολλά μπράβο και καλή επιτυχία και στις 5 διαγωνιζόμενες!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sonya

    33

  • DinoHajiyorgi

    66

  • Cassandra Gotha

    27

  • Eugenia Rose

    46

α) Για μασαζάκι τα ίδια και στα δύο χέρια :p

β) Μανικιούρ κάνω, ξέρεις ψαλιδάκια, μπαφεράκι κτλ Πεντικιούρ δεν ξέρω, αλλά μπορώ να το googlaρω

γ) Στα γλυκόλογα είμαι καλή, και στα χαδάκια επίσης.

 

Γλυκά δε φτιάχνω, αλλά θα σου κάνω όλες τις σπεσιαλιτέ μου σε καφέ σάλτσες (μέλι-μουστάρδα-μπύρα-πιπεριές) σε ότι κρέας θέλεις :)

 

Λουθ, το ένα εκ των εφτά πιάτων ενός ντίσεντ γεύματος στο έκλεψα :p

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει και του χρόνου;; :guitar:

Αι υποψήφιαι ερινύαι θα πρέπει να μου ρίξουν απίστευτο μασαζάκι, μετά συνοδείας full-body ελαίων, μανικιούρ-πεντικιούρ, τραπεζώματα αγαπημένων εδεσμάτων, κανακεύματα, γλυκόλογα, κουλουπου-κουλουπου, ... για να το σκεφτώ.

 

Μάλλον πρέπει να τελειώνω με τη Χατζηγιώργης-free δίαιτα, γιατί κάποιοι Χαλκιδαίοι Τουίτηδες πήραν πολύ θάρρος, μη φοβούμενοι πειράγματα, και ξεσάλωσαν...:devil2:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να τελειώνω με τη Χατζηγιώργης-free δίαιτα, γιατί κάποιοι Χαλκιδαίοι Τουίτηδες πήραν πολύ θάρρος, μη φοβούμενοι πειράγματα, και ξεσάλωσαν...:devil2:

Αγνοείστε τη σύζυγο. Την πιάνουν οι ζήλιες όποτε το θυμηθεί. :atongue:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να τελειώνω με τη Χατζηγιώργης-free δίαιτα, γιατί κάποιοι Χαλκιδαίοι Τουίτηδες πήραν πολύ θάρρος, μη φοβούμενοι πειράγματα, και ξεσάλωσαν...:devil2:

Αγνοείστε τη σύζυγο. Την πιάνουν οι ζήλιες όποτε το θυμηθεί. :atongue:

 

+1 rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να τελειώνω με τη Χατζηγιώργης-free δίαιτα, γιατί κάποιοι Χαλκιδαίοι Τουίτηδες πήραν πολύ θάρρος, μη φοβούμενοι πειράγματα, και ξεσάλωσαν...:devil2:

Αγνοείστε τη σύζυγο. Την πιάνουν οι ζήλιες όποτε το θυμηθεί. :atongue:

 

1):atongue:

2)Mάκια :atongue2:.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεμπέρδεψα με το διήγημα για το εργαστήρι της ΑΛΕΦ, διάβασα τις ιστορίες των Ερινύων μπας και ρίξω καμια ψήφο κι εγώ.

 

ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΛΑΔΙ!!! :dazzled:

 

Όχι γιατί οι ιστορίες δεν ήταν καλές, κάθε άλλο.

Απλώς γιατί οι ιστορίες είχαν τόσα κοινά στοιχεία, που από κάποιο σημείο και μετά ένιωθα ότι διορθώνω κείμενα λογοτεχνικής άσκησης. Για να μην παρεξηγηθώ, με την προηγούμενη δήλωση εννοώ ότι τα κείμενά σας ακολουθούσαν παρόμοια εξέλιξη, σαν να σας είχε δοθεί κάποια ραχοκοκκαλιά την οποία έπρεπε να αναπτύξετε.

 

Για να μη φανώ άδικος, οφείλω να πω ότι όλες οι ιστορίες είχαν ενδιαφέροντα σημεία, ίσως και εξέλιξη, αλλά διαβάζοντάς τα μέσα σε δύο ημέρες, υπήρξαν στιγμές που μπέρδευα τη μία ιστορία με την άλλη και δε θυμόμουν σε ποια είχα διαβάσει και τι.

 

Είχα κολλήσει τόσο πολύ μετά από την ανάγνωση, που για να ξελαμπικάρω άρχισα να σκέφτομαι διαφορετικές εξελίξεις και διαφορετική εκμετάλλευση της εισαγωγής. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσατε να ξαναδοκιμάσετε να γράψετε ιστορίες με την ίδια εισαγωγή, αλλά να οδηγηθείτε προς άλλες κατευθύνσεις.

 

Όπως καταλαβαίνετε, με το ζόρι καταφέρνω να ρίξω τις ψήφους μου, αφού πλέον η επιλογές μου δεν εξαρτώνται τόσο από την πλοκή, όσο από την αρτιότητα της γραφής και από προσωπική προτίμηση ύφους (η οποία τελικά πήγε στο βρόντο).

 

And the Oscar goes to

 

Μία ψήφος πάει στην Cassandra Gotha και τη "Σερέτ της Στέπας".

 

Μου άρεσε η αλλαγή της πρωταγωνίστριας σε λύκαινα.

 

Από τις πέντε ιστορίες είναι αυτή που μου άρεσε περισσότερο. Νομίζω ότι ήταν η πιο καλογραμμένη και η εξέλιξη της ηρωίδας

σε ένα καταραμένο πλάσμα

με κέρδισε.

 

Δεύτερη ψήφος στην Κιάρα και την "Αμιρά"

Η αλήθεια είναι ότι στη συγκεκριμένη ιστορία αν διάβαζα λίγες σελίδες ακόμα θα άλλαζα φύλο.

Ποιο ερωτιάρικη γλώσσα και ύφος με περιγραφές και εκφράσεις μελιστάλαχτες δεν έχω ξαναδιαβάσει και ελπίζω να μην αναγκαστώ να ξαναδιαβάσω. Δεν είναι της αρεσκείας μου, αλλά την ψηφίζω γιατί πολύ απλά ήταν από τις πιο άρτια γραμμένες, με συνέπεια στην εξέλιξη και με ύφος γραφής που ταίριαζε στην πλοκή.

Η συγκεκριμένη ιστορία μου θύμιζε σε κάθε πρόταση ότι είχα μπλέξει με Ερινύες. :wacko:

Μία λεπτομέρεια που μου έμεινε και μου άρεσε ήταν

 

οι μπότες που φόρεσε στο τέλος η Αμιρά. Εξαιτίας αυτής της εικόνας ελπίζω η Αμιρά να μην καταφέρει να αναθρέψει τον 3ο πρίγκιπα σωστά και να το μετανιώνει για όλη της τη ζωή! :devil2:

 

 

Τρίτη και καταϊδρωμένη ψήφος στη Sonya και στο "Άρωμα Λοτού"

Κυρίως για

τη σκηνή βιασμού!

Έχοντας διαβάσει όλες τις ιστορίες και διαπιστώνοντας ότι οι ηρωίδες πέρασαν λίγο-πολύ κάποια βάσανα, χάρηκα αφάνταστα όταν επιτέλους κάποια η οποία βρέθηκε μέσα σε μπαϊλντισμένους αγριάνθρωπους, έτοιμους να φάνε ζωντανούς τους απέναντι, υπέφερε και σωματικά!

Πείτε με όπως θέλετε (ακούω κάτι σε "φαλλοκρατικό γουρούνι"), αλλά από ένα σημείο και μετά δεν άντεχα άλλο θυσίες και έρωτες! Ήθελα λίγο βαρβατήλα, λίγο προβατήλα, λίγο Conan και βάρβαρους! :dwarf:

Σχεδόν χάρηκα όταν η Σελ'Ορίντ (όνομα σαν εταιρία καλλυντικών - sorry Sonya) "γούρλωσε τα μάτια της απ' τον τρόμο"

 

 

Όσο για τις άλλες δύο ιστορίες...

Με το ζόρι δεν λάβατε κάποια ψήφο. Ειλικρινά, αν μπορούσα να ψηφίσω και τις πέντε θα το έκανα.

 

Η Eugenia Rose και το "Μαύρο Ρόδο" της με μπέρδεψε με τις αναδρομές τις και με κάποιες αλλαγές σκηνικών. Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε και το γεγονός ότι δε βρήκα αρχείο .doc να κατεβάσω (βρίστε με αν υπήρχε και δεν το είδα), αφού έτσι η ανάγνωση ήταν λίγο πιο δύσκολη και το κείμενο όχι και τόσο καλά μορφοποιημένο. Κάποιες αλλαγές σκηνών δε μου φάνηκαν και τόσο καλά συδεδεμένες. Πώς λέμε για κάποιες ταινίες ότι δεν έχουν καλό μοντάζ; Ε, κάτι τέτοιο. Αν η ανάγνωση ήταν πιο εύκολη θα δυσκολευόμουν ακόμα περισσότερο στις ψήφους μου.

 

Η Λίνα Μήλιου και "Οι Κυράδες της Ερήμου" ήταν μια όμορφη ιστορία, αλλά:

- Αν και είχε μερικές πολύ όμορφες εκφράσεις, μερικές μού άφησαν την έντύπωση ότι δεν ήταν σωστά τοποθετημένες, ή ότι γενικά δεν έπρεπε να υπάρχουν. Να με συγχωράτε, αλλά αυτή τη στιγμή δε θα αναλύσω περισσότερο αυτην την εντύπωσή μου, γιατί θα πρέπει να ξαναδιαβάσω το διήγημα για να θυμηθώ πρόταση προς πρόταση τι με ξένισε.

-Η ιστορία τελικά δεν ήταν απολύτως συνεπής. Αυτό θα το εξηγήσω :bleh:.

Στο τέλος μού έμεινε το εξής αναπάντητο ερώτημα:

Γιατί η Ελισάντρε πρόδωσε τις Κυραδες, αφού τελικά διάλεξε έναν από τους δύο; :hmm:

 

 

- Πολύ μού άρεσε η έκφραση "Το ατσάλι στα χέρια τους τραγουδούσε βίαια".

- Όπως πολύ μού άρεσε και

η αποκάλυψη ότι ο πατέρας της ήταν ο αδερφός του αγαπημένου της. Η αιμομιξία, η οποία, όμως, δε φαίνεται να ενοχλεί στον κόσμο που μας παρουσιάζει η Λίνα, μού φάνηκε πολύ ενδιαφέρον στοιχείο, επάνω στο οποίο θα μπορούσε να παιχτεί πολύ παιχνίδι (ίσως όχι εδώ, αν και γιατί όχι;).

 

 

Αυτά κυρίες και κύριοι και ελπίζω σε ακόμα μία τέτοια αναμέτρηση, με

περισσότερο αίμα και λιγότερα δάκρυα.

 

Ίσως και σε μία αναμέτρηση ανάμεσα σε Χθόνιους (Να με πάρει, ψάχνοντας στο διαδίκτυο δεν κατάφερα να βρω έστω και ένα αρσενικό αντίστοιχο των Ερινύων. Οι Χθόνιοι που αναφέρω πιο πάνω προέρχονται από τη Χθων. Γυναίκα κι αυτή!)

Link to comment
Share on other sites

Η ψηφοφορία τερματίζει 31 Οκτωβρίου, μεσάνυχτα Δευτέρας προς Τρίτη, και σπάνε τα δεσμά μου.

 

Έχουν ψηφίσει 22, και συνεχίζει η ασυμφωνία αριθμού ψηφοφόρων και αριθμού ψήφων. Αν η ομάδα του moderating μπορεί να "δει" τις άκυρες ψήφους, παρακαλώ να τις ακυρώσει. Αν μπορεί επίσης να "δει" ποιοί έκαναν το λάθος, ας μου δώσει έγκαιρα τα ονόματα τους για να τους ειδοποιήσω με pm. Αν όχι, ε τότε δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γίνει. Κακώς το κάναμε αυτό με poll, η ψηφοφορία έπρεπε να γίνει με pm.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν το όλο ντέρμπι αν είχε λάβει μέρος και η Naroualis, αλλά σαφώς έμοιαζε να κονταροχτυπιέται η παλιά με την νέα φουρνιά Ερινύων.

 

5 μέρες ακόμα...

 

post-1004-0-92092900-1319634343_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ψηφίσει 22, και συνεχίζει η ασυμφωνία αριθμού ψηφοφόρων και αριθμού ψήφων. Αν η ομάδα του moderating μπορεί να "δει" τις άκυρες ψήφους, παρακαλώ να τις ακυρώσει. Αν μπορεί επίσης να "δει" ποιοί έκαναν το λάθος, ας μου δώσει έγκαιρα τα ονόματα τους για να τους ειδοποιήσω με pm. Αν όχι, ε τότε δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γίνει. Κακώς το κάναμε αυτό με poll, η ψηφοφορία έπρεπε να γίνει με pm.

Διορθώθηκε η ψήφος. Ο ένοχος θα παραδοθεί στα νύχια των νικητριών Ερινυών για παραδειγματική τιμωρία. :p

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε η ψήφος. Ο ένοχος θα παραδοθεί στα νύχια των νικητριών Ερινυών για παραδειγματική τιμωρία. :p

Ευχαριστώ πολύ. Ανακουφίστηκα. Smooth sailing now. :boat:

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ μετά από πολλάαα διαλείματα με διάβασμα για το σχολείο:)

 

Μου άρεσαν πολύ όλες οι ιστορίες και δυσκολεύτηκα πολύ να καταλήξω να ψηφίσω μόνο τρεις, αλλά τελικά μετά από αρκετή σκέψη τα κατάφερα!:p Αν και ολίγον γαϊδούρα, συγκινήθηκα κιόλας διαβάζοντάς τες:cray:, πράγμα που έκανε ακόμα πιο δύσκολη την απόφαση!

And the oscar goes to: Eugenia Rose, Sonya and Cassandra Gotha! Συγχαρητήρια!:clap_1:

 

Επίσης, συγχαρητήρια και για όλο το παιχνίδι!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους αξιώθηκα να τις διαβάσω! Ήταν όλες καλογραμμένες και προσεγμένες αλλά για μένα ξεχώρισαν εύκολα οι τρεις καλύτερες...

 

1)Nienor: Η αγαπημένη μου με το χέρι στην καρδιά!

2)Sonya: Ατμοσφαιρικό και εξαιρετικό περιγραφικά

3)Eugenia Rose: Έξυπνο και άμεσο.

 

wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Έχω ψηφίσει πριν αρκετές μέρες τα τρία κορίτσια.

Δίσταζα να εκφράσω ένα σχόλιο, αλλά θα το κάνω γιατί ίσως βοηθήσει.

Επειδή υπάρχει κοινή εισαγωγή (και όταν αυτή έχει πάνω της βαριά τα σημάδια ενός δυνατού δημιουργού, όπως εδώ), τα διηγήματα αναπόφευκτα τραβούν ένα συγκεκριμένο μονοπάτι. Έτσι αποκτούν κάποιο προβάδισμα οι ιστορίες που διαβάζει κανείς πρώτες. Και αυτό που ίσως βαραίνει στην τελική απόφαση (ψήφου) να είναι το κατά πόσο ξεφεύγει κάποιος απο την πεπατημένη, αδικώντας ένα άλλο πιο άρτιο αλλά που σου θυμίζει το προηγούμενο.

Α ναι, να ξαναπώ (στο σωστό τόπικ αυτή τη φορά)

Εμένα η αγαπημένη μου Ερινύα είναι η ΚΙΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη η δικιά μου ψήφος. Μία Ερινύα θα την ψηφίσω χωρίς δεύτερη σκέψη. Τη δεύτερη την είχα στα υπόψη καιρό, αλλά βλέποντας τις ιστορίες που διάβασα μετά από τη δική της θα την τιμήσω. Μία άλλη την έχω βγάλει ήδη εκτός τριάδας. Αλλά για την τρίτη ψήφο είμαι ανάμεσα στις δύο άλλες. Θέλει σκέψη το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα μεσάνυχτα τελειώνουν όλα. Σχεδόν δεν το πιστεύω. Πολλά που θα ήταν αδύνατο να πιστέψω. Το ότι θα πήγαινε τόσο καλά. Το ότι θα γεννιούνταν 5 όμορφες ιστορίες. Το ότι θα τραβούσε αξιοσέβαστη προσοχή. Μέχρι στιγμής έχουν ψηφίσει 26 αναγνώστες. Αυτό σίγουρα δεν το περίμενα.

 

Κι από αύριο το φόρουμ θα έχει 3 νέες, επίσημες Ερινύες! Και κάποια, ίσως, από την παλιά σειρά, θα κρατήσει το στέμα της.

 

Επίσης, ασχέτου ψηφοφορίας, κι όποιον τον αφορούν τα γούστα του DinoHajiyorgi, αι Cassandra Gotha, Eugenia Rose και lisbeth_covenant μπαίνουν στη λίστα με τις μεγάλες πένες του φόρουμ του εν λόγω διοργανωτή. (Η Sonya και η Nienor είναι ήδη εκεί.) Και FYI έχει άλλο ένα νέο όνομα η λίστα, που δυστυχώς και αδίκως δεν έχει σχέση με το παρόν τόπικ.

 

Όσες παίχτριες λοιπόν βλέπουν την νίκη κοντά ("γκουχ-γκουχ") ας προλάβουν να αλλάξουν τα Disneyικά τους άβαταρ πριν πάρουν τον τίτλο της Ερινύας.

 

Σε 13 περίπου ώρες απαλλάσσομαι! :loughbounce:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τι να πω, ότι χρειάστηκε να βαθμολογήσω με άριστα το 100 για να βγάλω άκρη; Ήταν μεγάλη η προσπάθεια και ίσως κάποια στιγμή καταφέρω να ολοκληρώσω κι εγώ τη δική μου ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να αλλάξω το (γκουχ γκουχ) Ντισνευκό μου άβαταρ. Αλλά πρώτα πρέπει να συμβούν τα παρακάτω.

 

α) Να βρω Ερινυακή εικόνα που να μου αρέσει.

β) Να με βοηθήσει κάποιος να την μικρύνω για να την δέχεται το σφφ.

γ) Να θυμηθώ πως αλλάζουν άβαταρ.:tease:

 

Υ.Γ. Μα δεν είναι πολύ γλυκούλι το άβαταρ μου και μου μοιάζει κιόλας! :lol:

Υ.Γ.2 Ψήφισα και εγώ. :good:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να αλλάξω το (γκουχ γκουχ) Ντισνευκό μου άβαταρ.

 

 

Καλέ, δεν είναι ντισνεϊκό αυτό το άβαταρ! Είναι manga!! Δείτε τα χαρακτηριστικά μεγάλα μάτια!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να αλλάξω το (γκουχ γκουχ) Ντισνευκό μου άβαταρ.

 

 

Καλέ, δεν είναι ντισνεϊκό αυτό το άβαταρ! Είναι manga!! Δείτε τα χαρακτηριστικά μεγάλα μάτια!! :lol:

 

Το ξέρω αλλά να χαλάσουμε τώρα χατίρι στον διοργανωτή μας; (emoticon με την γλώσσα έξω) Dinsneyko το θέλει; Dinsneyko λοιπόν! :lol:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι, να μην το αλλάξεις! Είναι όντως τρισχαριτωμένο κι όντως σου μοιάζει :)

Ντίνο, σκέψου: έχεις αυτή την εξαιρετικά γλυκούλα κοπελίτσα που τελικά αποδεικνύεται ερινύα. Δεν είναι ακόμα πιο πιασάρικο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι, να μην το αλλάξεις! Είναι όντως τρισχαριτωμένο κι όντως σου μοιάζει :)

Ντίνο, σκέψου: έχεις αυτή την εξαιρετικά γλυκούλα κοπελίτσα που τελικά αποδεικνύεται ερινύα. Δεν είναι ακόμα πιο πιασάρικο? ;)

Δεν είπα ότι είναι υποχρεωτικό, καθόλου μάλιστα. Έκανα μια υπενθύμιση γιατί κάπου είχε ενοχλήσει την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια μέρα θα το αλλάξω. Απλά ψάχνω το κατάλληλο άβαταρ. Θενκσ γιου Ντινο μας :lol::good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..