Jump to content

Ποια βιβλία πήρατε/θα πάρετε στις διακοπές σας;


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Ο τίτλος του τόπικ τα λέει όλα. Άργησα κάπως να το φτιάξω, αλλά δεν πειράζει. Εγώ φεύγω το Σάββατο για 2-3 βδομάδες, και πρέπει να πάρω 5-6 βιβλία για τις ζεστές και βαρετές μεσημεριανές ώρες. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Στην αρχή έλεγα να πάρω επιστημονική φαντασία, αλλά τα περισσότερα βιβλία είναι μεγάλα σε μέγεθος(ύψος, μήκος, βάρος) και έτσι δεν θα πάρω. Μάλλον θα πάρω κάποια από τα μεταχειρισμένα Bell. Αυτά με τις διεθνείς συνωμοσίες, με την ατελείωτη περιπέτεια, με το σασπένς και λοιπά. Το ένα σίγουρο είναι το Περιπέτεια στον Ειρηνικό, του Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ. Θα κάνω ένα edit μετά για να φτιάξω τη λίστα των βιβλίων.

 

Εσείς ποια βιβλία πήρατε, αν έχετε πάει ήδη διακοπές, ή ποια βιβλία θα πάρετε αν πάτε διακοπές αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα εξής και τα διάβασα: Το ζώο που ξεψυχά, Η παγωμένη πριγγίπισα, Φεύγει το φάντασμα. Και από τα τρία έμεινα πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

"Ο Άρχοντας του Ψεύδους" Graham Masterton... :) Θέλω επίσης να πάρω ένα πιο ελαφρύ βιβλίο, το "Passion" της Lauren Kate...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Ο Άρχοντας του Ψεύδους" Graham Masterton... :)

Ένα ιδανικό βιβλίο για παραλία :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έτοιμη η λίστα:

 

1. Τζούλιαν Σάβαριν - Ανθρωποκυνηγητό στην έρημο

2. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Περιπέτεια στον Ειρηνικό

3. Γουίλμπουρ Σμιθ - Δυο για την κόλαση

4. Φρέντερικ Φορσάιθ - Απόρρητος φάκελος Οδέσσα

5. Φρέντερικ Φορσάιθ - Το τέταρτο πρωτόκολλο

 

Όλα είναι εκδόσεις Bell, από τα παλιά με το κλασικό λευκό χρώμα και το κίτρινο στην πάνω αριστερή γωνία με το σήμα Bell Best Seller.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Bladerunner, σοβαρά πήρες μόνο 5 βιβλία για 3 βδομάδες διακοπές; Εσύ, που ξεπετάς ένα βιβλίο κάθε 2 μέρες; Εγώ είχα πάρει για 2 βδομάδες 3 αν όχι τούβλα, τουλάχιστον αρκετά μεγάλα, το "Θνητοί Θεοί" του Richard Morgan, τον "Αναρχικό των 2 κόσμων" της U.LeGuin και το "Wastelands", μια αρκετά παχουλή συλλογή διηγημάτων εφ και δε μου φτάσανε. Και αγόρασα επί τόπου και το Under the Dome του Stephen King, που πρόλαβα και το τελείωσα και αυτό. Θα μου πεις, βέβαια, στις διακοπές θα έχεις κι άλλα να κάνεις εκτός από το διάβασμα, αλλά και πάλι, αν σου φτάσουν τόσο λίγα βιβλία για τόσες πολλές μέρες, θα σημαίνει ότι έχουν φάει γερό χαστούκι οι αναγνωστικές σου συνήθειες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάνε οι αναγνωστικές μου συνήθειες, είμαι 4 βιβλία πιο πίσω σε σχέση με πέρυσι βέβαια, αλλά φέτος έχω διαβάσει πολύ μεγαλύτερα βιβλία... Τα 5 βιβλία μου φτάνουν, συνολικά 1784 σελίδες σε περίπου 20 μέρες! Και στο κάτω-κάτω, δεν πάω σε ξενοδοχείο, στο σπίτι γιαγιάς, παππού, θείων και ξαδέλφων πάω, και εκεί υπάρχουν βιβλία... happy.gif Μην ξεχνάμε τα αστυνομικά από το Βήμα, και ένα bell καινούργιο από Νέλσον Ντεμίλ που βγαίνει την άλλη βδομάδα! Καλά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια ακριβως απορια εχω με την wordsmith.

 

Εγω δεν ξερω αν θα παω διακοπες,αλλα παω 3-4 φορες τη βδομαδα θαλασσα.Τα bell βολευουν πολυ.Μικρα,ελαφρια, ο,τι πρεπει!Και δεν εχω προβλημα να παρουν και λιγο αμμο ή να τα πιασω με νωπα-ακομα-χερια!Κι αν δεν ειναι bell,θα ειναι απο τα βιβλια που παιρνω απο τις εφημεριδες.Συγκεκριμενη λιστα δεν εχω.Οπως κατσει.Το επομενο θα ειναι "Τα στενα του φοβου" του Μαικλ Κονελυ.

Link to comment
Share on other sites

Για οκτώ μέρες στον Ωρωπό έχω πάρει μαζί

 

1. Πακέτο με ακυκλοφόρητα διηγήματα γνωστού και μη εξαιρετέου μέλους του sff

2. Το Τραμ 18κάτι

3. Το Σχέδιο Φράκταλ του Κ. Χαρίτου

4. Το καινούργιο αυτό βιβλίο του Μαμάκα ή κάπως έτσι που έβγαλε η Jemma

5. Μια ανθολογία ΕΦ με τίτλο "Before they were Giants"

 

Καθάρισα τα μισά από το 1, διάβασα το 2, και προχωρώ ακάθεκτος με το 3.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για περίπου 1 εβδομάδα θα 'μαι Λευκάδα και αγόρασα τον Πνιγμό του Πόλανικ...ξέρω είμαι τεμπελάκος, αλλά γι' αυτό δεν είναι οι διακοπές;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάω πουθενά φέτος, οπότε έχω την αρκετά πλούσια σε υλικό βιβλιοθήκη μου να διαλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα στο χωριό με:

 

1. Ανήσυχη Παρέα, Κάρλος Φουέντες.

2.Αόρατος Άνθρωπος, Ραλφ Έλισον

3.Ο Ελέφαντας Εξαφανίζεται, Χαρούκι Μουρακάμι

4. 21 διηγήματα και το Κοράκι, Ε.Α.Πόε

5. Η Δίκη, Φραντς Κάφκα

6. Γκίλιαντ, Μέριλιν Ρόμπινσον

 

Σήμερα κλείνω τις δύο εβδομάδες εδώ πάνω και μου έχει μείνει μόνο η Δίκη:( .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι διακοπές μου φέτος θα είναι ανέξοδες (βασικό αυτό έτσι;) θα διαρκέσουν πολύ καιρό, κοντά δύο μήνες. Έχω αποφασίσει λοιπόν για να καλύψω το χαμένο έδαφος, να μην κάνω τίποτα άλλο από το να λιώσω στο διάβασμα. Έτσι μέχρι τώρα έχω διαβάσει: Jack Vance: Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης, Τα Μάτια του Ανώτερου Κόσμου, Η Οδύσσεια του Κουζέλ, Ριάλτο ο Θαυμαστός, Ωρόρα ν. 15: Ιστορίες από Εχθρικούς Πλανήτες, Percy Fawcett: Αναζητώντας Χαμένους Κόσμους, Robert Howard: Οι Θεοί της Μπαλ- Σαγκόθ και Αλλες Ιστορίες της Μυθολογίας Κθούλου Β', Jack Ketchum: Νεκρή Σαιζόν, Ωρόρα ν. 16: Ιστορίες Μυστηρίου και Τρόμου, Ιούλιος Βερν: Ο Κοσμοκράτωρας και Ροβύρος ο Κατακτητής, Roger Zelazny: Ο Κύριος του Φωτός, Fritz Leiber: Λάνκμαρ, Philip Dick: Οι Φυλές του Αλφανού Φεγγαριού. Θα αρχίσω να ενημερώνω σιγά- σιγά και τα αντίστοιχα topics. Θα διαβάσω σίγουρα τον Θόλο του Stephen King και την ''τριλογία'' των Carl Sagan- I. S. Shklovskii: Σύμπαν, Η Ζωή στο Σύμπαν, Ευφυής Ζωή στο Σύμπαν. Από 'κει και πέρα θα έχω μαζί μου και τα: Donald Tyson: Νεκρονομικόν, Λόρδος Ντάνσανυ: Οι Μυστικές Ιστορίες των Θεών, Robert Heinlein: Στρατιώτες του Γαλαξία, August Derleth: Το Μονοπάτι του Κθούλου, Συλλογικό έργο: Το Άουσβιτς με τα Μάτια των SS. Δεν ξέρω τι από αυτά τα τελευταία θα επιλέξω να διαβάσω αν βρω το χρόνο τελικά. Για καλό και για κακό πάντως θα τα έχω μαζί μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Δημήτρης thumbsup.gif

 

Χαχα σ' ευχαριστώ πολύ φίλε αλλά όλος ο κόσμος ξέρει ποιος είναι το νούμερο ένα εδώ πέρα μέσα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αν λέγοντας διακοπές εννοούμε άδεια, τότε ο Ιούλιος πήγε πολύ καλά αναγνωστικά.

Μέχρι στιγμής:

1. Earth Abides, George Stewart

2. Το Αίνιγμα της Μακροζωίας, Δ. Κυριακίδης - Χ. Μπαμπάτσικος

3. Τρόμος, Άρθουρ Μάχεν

4. Πάνω από το Ανθρώπινο, Θ. Στάρτζεον

5. TRAM 1852,Edward Lee

6. Η Προϊστορία του σεξ, Timothy Taylor

7. Το Τέρας, Μ. Σγιεβάλ & Π. Βαλέε

8. The Midwich Cuckoos, John Wyndham

9. A Case of Conscience, James Blish

Και μια που ο μήνας έχει δυο μέρες ακόμη είναι πιθανό να προλάβω να διαβάσω και Το Ηλεκτρικό Πρόβατο του Philip Dick που έχω πρώτο τώρα στη λίστα.

 

Αν εννοoύμε τις κανονικές διακοπές, τότε μάλλον η εβδομάδα στην Πάρο ακολούθησε τον γενικό αναγνωστικό μέσο όρο του μήνα. Διάβασα διόμισι βιβλία (Το Τέρας, το Midwich Cuckoos και το μισό A Case of Conscience).

 

Για τον Αύγουστο έχω προγραμματίσει τα παρακάτω:

1. Rogue Moon, Algis Budrys

2. Nova, Samuel Delany

3. Σφαγείο #5, Κουρτ Βόνεγκατ

4. The Sheep Look up, John Brunner

5. The Forever War, Joe Haldeman

6. The Shadow of the Torturer, Gene Wolf

Link to comment
Share on other sites

3. Τρόμος, Άρθουρ Μάχεν

6. The Shadow of the Torturer, Gene Wolf

Ρίξε σχόλιο Tiessa για το πρώτο όποτε μπορέσεις, και για το δεύτερο όταν το διαβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι διακοπές μου φέτος θα είναι ανέξοδες (βασικό αυτό έτσι;) θα διαρκέσουν πολύ καιρό, κοντά δύο μήνες. Έχω αποφασίσει λοιπόν για να καλύψω το χαμένο έδαφος, να μην κάνω τίποτα άλλο από το να λιώσω στο διάβασμα. Έτσι μέχρι τώρα έχω διαβάσει: Jack Vance: Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης, Τα Μάτια του Ανώτερου Κόσμου, Η Οδύσσεια του Κουζέλ, Ριάλτο ο Θαυμαστός, Ωρόρα ν. 15: Ιστορίες από Εχθρικούς Πλανήτες, Percy Fawcett: Αναζητώντας Χαμένους Κόσμους, Robert Howard: Οι Θεοί της Μπαλ- Σαγκόθ και Αλλες Ιστορίες της Μυθολογίας Κθούλου Β', Jack Ketchum: Νεκρή Σαιζόν, Ωρόρα ν. 16: Ιστορίες Μυστηρίου και Τρόμου, Ιούλιος Βερν: Ο Κοσμοκράτωρας και Ροβύρος ο Κατακτητής, Roger Zelazny: Ο Κύριος του Φωτός, Fritz Leiber: Λάνκμαρ, Philip Dick: Οι Φυλές του Αλφανού Φεγγαριού. Θα αρχίσω να ενημερώνω σιγά- σιγά και τα αντίστοιχα topics. Θα διαβάσω σίγουρα τον Θόλο του Stephen King και την ''τριλογία'' των Carl Sagan- I. S. Shklovskii: Σύμπαν, Η Ζωή στο Σύμπαν, Ευφυής Ζωή στο Σύμπαν. Από 'κει και πέρα θα έχω μαζί μου και τα: Donald Tyson: Νεκρονομικόν, Λόρδος Ντάνσανυ: Οι Μυστικές Ιστορίες των Θεών, Robert Heinlein: Στρατιώτες του Γαλαξία, August Derleth: Το Μονοπάτι του Κθούλου, Συλλογικό έργο: Το Άουσβιτς με τα Μάτια των SS. Δεν ξέρω τι από αυτά τα τελευταία θα επιλέξω να διαβάσω αν βρω το χρόνο τελικά. Για καλό και για κακό πάντως θα τα έχω μαζί μου.

 

 

 

Πώς σου φάνηκε το Λανκμαρ του Fritz Leiber; Σκεφτόμουν παλιότερα να το αγοράσω, όπως και το η Κυρα του Σκοταδιού, το οποίο δεν το βρήκα πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

3. Τρόμος, Άρθουρ Μάχεν

6. The Shadow of the Torturer, Gene Wolf

Ρίξε σχόλιο Tiessa για το πρώτο όποτε μπορέσεις, και για το δεύτερο όταν το διαβάσεις.

 

Ο Τρόμος μού άρεσε σαν δομή και πλοκή (με τις συμβάσεις βέβαια της αφήγησης όπως τις συνήθιζαν πριν από 100 χρόνια). Ομολογω ότι το τέλος με έπιασε απροετοίμαστη. Δεν το περίμενα καθόλου. Αυτή καθαυτή η ιδέα είναι βέβαια κάπως παλιομοδίτικη πια, αλλά ο τρόπος που έπλεξε την υπόθεση ο Μάχεν γύρω της ήταν πολύ καλός. Έφευγε πάντως πάρα πολύ γρήγορα το κείμενο. Ούτε τρεις ώρες δε μου πήρα να το διαβάσω.

 

Για το άλλο νομίζω υπάρχει κάποιο σχετικό τόπικ και θα γράψω εκεί όταν το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου φάνηκε το Λανκμαρ του Fritz Leiber; Σκεφτόμουν παλιότερα να το αγοράσω, όπως και το η Κυρα του Σκοταδιού, το οποίο δεν το βρήκα πουθενά...

To Lankhmar είναι κλασική αξία, δεδομένου μάλιστα ότι το συγκεκριμένο βιβλίο έχει μέσα δύο από τις καλύτερες S&S ιστορίες που γράφτηκαν ποτέ, το Bazaar of the Bizzarre και το House of Rogues.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι και γω που το είχα διαβάσει πριν δύο χρόνια το είχα ευχαριστηθεί

 

edit:το κείμενο στο οποίο αναφέρομαι είναι το Λανκμαρ

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Πώς σου φάνηκε το Λανκμαρ του Fritz Leiber; Σκεφτόμουν παλιότερα να το αγοράσω, όπως και το η Κυρα του Σκοταδιού, το οποίο δεν το βρήκα πουθενά...

 

Για Λάνκμαρ δες Anwrime23 εδώ.

 

 

Ο Τρόμος μού άρεσε σαν δομή και πλοκή (με τις συμβάσεις βέβαια της αφήγησης όπως τις συνήθιζαν πριν από 100 χρόνια). Ομολογω ότι το τέλος με έπιασε απροετοίμαστη. Δεν το περίμενα καθόλου. Αυτή καθαυτή η ιδέα είναι βέβαια κάπως παλιομοδίτικη πια, αλλά ο τρόπος που έπλεξε την υπόθεση ο Μάχεν γύρω της ήταν πολύ καλός. Έφευγε πάντως πάρα πολύ γρήγορα το κείμενο. Ούτε τρεις ώρες δε μου πήρα να το διαβάσω.

 

Για το άλλο νομίζω υπάρχει κάποιο σχετικό τόπικ και θα γράψω εκεί όταν το διαβάσω.

 

ok, Tiessa σ' ευχαριστώ. Τον Τρόμο τον είχα διαβάσει πολύ παλιά, παίζει ίσως να 'ναι και παραπάνω από δέκα χρόνια πριν. Τον έχω -φυσικά- διαγράψει εντελώς απ' το μυαλό μου, αλλά το βίωμα θυμάμαι πως ήταν θετικό. Και ναι, όποτε διαβάσεις τον Wolfe, ρίξε σχόλιο στο αντίστοιχο topic. Θα ήθελα να τον είχα πιάσει και εγώ, αλλά δυστυχώς η μετάφραση των βιβλίων του δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

"Ο Άρχοντας του Ψεύδους" Graham Masterton... :)

Ένα ιδανικό βιβλίο για παραλία :p

 

Και όχι μόνο...! Όποτε το διαβάζω στο μετρό-λεωφορείο κοιτάζω δεξιά αριστερά μέσα στην παράνοια. :p Α και το Angelology (Danielle Trussoni)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάρω σίγουρα το a Dance with Dragons και προσπαθώ να αποφασίσω και για άλλο ένα, γιατί χρόνος για διάβασμα δε θα υπάρχει πολύς.

Link to comment
Share on other sites

To dance with dragons το άφησα σπίτι γιατί το μέγεθός του δε το κάνει ιδανικό για μεταφορές. Δεν είμαι ακριβώς σε διακοπές αλλά μαζί μου έχω πάρει το Μετρό 2033 το οποίο τελείωσα και μου φάνηκε εξαιρετικό, το death of bunny monroe το οποίο διαβάζω τώρα και το πλατεία λένιν πρώην συντάγματος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..