Jump to content

Άντρες ή γυναίκες


lizbeth_covenant
 Share

Recommended Posts

Άντρες ήρωες ή γυναίκες ηρωίδες;

 

Για ποιο απ’ τα δύο φύλα σας αρέσει να γράφετε; Ποιο απολαμβάνετε περισσότερο;

 

Εκείνον, που στρίβει το τσιγάρο του και κοιτάει με μυστήριο βλέμμα τον ορίζοντα;

Εκείνον, που υψώνει το σπαθί και ουρλιάζει δυνατά, χωρίς να τον ενδιαφέρει αν θα συναντήσει το θάνατο στη μάχη;

 

Ή εκείνη, που τα κοριτσίστικα μάγουλά της θα γεμίσουν με δάκρυα;

Εκείνη, που το φόρεμά της θα το παρασέρνει ο άνεμος, μαζί με τα μεταξένια της μαλλιά;

Εκείνη, που θα βουτηχτεί στα παγωμένα νερά του ποταμού ως τους γλουτούς;

 

:tease:

 

Είναι το ίδιο εύκολο να τους αναπτύσσουμε σαν χαρακτήρες ή όχι;

 

Επίσης, πέρα απ’ τις περιγραφές, ποιο απ’ τα δύο φύλα θεωρείτε (σύμφωνα με τα γούστα σας) ότι σας ταιριάζει καλύτερα για βασικός ήρωας, ποιος ταιριάζει καλύτερα για πολύ σημαντικός δεύτερος κτλ. Γενικά ποιον επιλέγεται εσείς σε κάθε θέση και γιατί;

Edited by lizbeth_covenant
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    9

  • KELAINO

    8

  • WILLIAM

    7

  • Roubiliana

    9

 

Για ποιο απ’ τα δύο φύλα σας αρέσει να γράφετε; Ποιο απολαμβάνετε περισσότερο;

 

Εκείνον, που στρίβει το τσιγάρο του και κοιτάει με μυστήριο βλέμμα τον ορίζοντα;

Εκείνον, που υψώνει το σπαθί και ουρλιάζει δυνατά, χωρίς να τον ενδιαφέρει αν θα συναντήσει το θάνατο στη μάχη;

 

Ή εκείνη, που τα κοριτσίστικα μάγουλά της θα γεμίσουν με δάκρυα;

Εκείνη, που το φόρεμά της θα το παρασέρνει ο άνεμος, μαζί με τα μεταξένια της μαλλιά;

Εκείνη, που θα βουτηχτεί στα παγωμένα νερά του ποταμού ως τους γλουτούς;

 

 

Γιατί όχι εκείνη, που στρίβει το τσιγάρο της κι ύστερα υψώνει το σπαθί της με μυστήριο βλέμμα; Γιατί όχι εκείνον, που τα σκαμμένα του μάγουλα θα γεμίσουν με δάκρυα και θα βουτηχτεί στα παγωμένα νερά ως τους γλουτούς; Εε;

 

Πολύ μ' ενδιαφέρει να δω στατιστικά τις απαντήσεις σ' αυτήν την ερώτηση.

 

Προσωπικά, δεν έχω αγαπημένο φύλο για τον βασικό μου χαρακτήρα. Οι χαρακτήρες μου πάνε πακέτο με μια ιστορία, της οποίας η ιδέα συνήθως κάνει την εμφάνισή της με τη μορφή "είναι ένας τύπος που..." ή "είναι μια τύπα που..."

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κάνεις, βέβαια...

 

Γιατί; :hmm:

 

Για ποιο απ’ τα δύο φύλα σας αρέσει να γράφετε; Ποιο απολαμβάνετε περισσότερο;

 

Εκείνον, που στρίβει το τσιγάρο του και κοιτάει με μυστήριο βλέμμα τον ορίζοντα;

Εκείνον, που υψώνει το σπαθί και ουρλιάζει δυνατά, χωρίς να τον ενδιαφέρει αν θα συναντήσει το θάνατο στη μάχη;

 

Ή εκείνη, που τα κοριτσίστικα μάγουλά της θα γεμίσουν με δάκρυα;

Εκείνη, που το φόρεμά της θα το παρασέρνει ο άνεμος, μαζί με τα μεταξένια της μαλλιά;

Εκείνη, που θα βουτηχτεί στα παγωμένα νερά του ποταμού ως τους γλουτούς;

 

 

Γιατί όχι εκείνη, που στρίβει το τσιγάρο της κι ύστερα υψώνει το σπαθί της με μυστήριο βλέμμα; Γιατί όχι εκείνον, που τα σκαμμένα του μάγουλα θα γεμίσουν με δάκρυα και θα βουτηχτεί στα παγωμένα νερά ως τους γλουτούς; Εε;

 

Πολύ μ' ενδιαφέρει να δω στατιστικά τις απαντήσεις σ' αυτήν την ερώτηση.

 

Προσωπικά, δεν έχω αγαπημένο φύλο για τον βασικό μου χαρακτήρα. Οι χαρακτήρες μου πάνε πακέτο με μια ιστορία, της οποίας η ιδέα συνήθως κάνει την εμφάνισή της με τη μορφή "είναι ένας τύπος που..." ή "είναι μια τύπα που..."

 

Εγώ έγραψα μερικές γραμμές ως παράδειγμα, χωρίς να θέλω να πω "χαρακτήρες" αντρών και γυναικών!! Εσύ μπορεί να θες να κάνεις μια γυναίκα δυναμική ή έναν άντρα ντροπαλό! Το θέμα είναι άμα εσένα σ'αρέσει να γράφεις για κάποιον περισσότερο απο τον άλλο. Μπορεί πχ ως κοπέλα να αισθάνεσαι πιο κοντά στον κόσμο μιας γυναίκας ή και το τελείως αντίθετο!

 

Οι περιγραφές είναι απλά παραδείγματα, δε μας ενδιαφέρει ΠΩΣ θα περιγράψετε έναν άντρα ή μια γυναίκα! Αυτό εννοείται πως είναι άλλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινη μου γνωμη.

 

Οι γυναίκες μπορουν να γραψουν ανετα και για ανδρα αλλα και για γυναίκα. Απο την αλλη οι αντρες είναι καλυτερα να γραφουν για ανδρες γιατι τις γυναικες δεν τις καταλαβαίνουν ή τουλαχιστον οχι στον βαθμο που θα ήθελαν.

 

 

Φυσικα καλυτερα να γραφω για ανδρες.....

Link to comment
Share on other sites

Γράφω εξίσου άνετα για άντρες και γυναίκες. Ενίοτε οι αρσενικοί μου χαρακτήρες είναι πολύ πιο πραγματικοί και ζωντανοί απ' τους θηλυκούς. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Γράφω εξίσου άνετα για άντρες και γυναίκες. Ενίοτε οι αρσενικοί μου χαρακτήρες είναι πολύ πιο πραγματικοί και ζωντανοί απ' τους θηλυκούς. :Ρ

Το ξέρουμε, το ξέρουμε.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η ιστορία καθοδηγεί την επιλογή, αλλά είναι γεγονός ότι οι περισσότερες ιδέες μου έχουν να κάνουν με γυναίκες. Προσπαθώ σε κάθε περίπτωση να μη γράφω κάτι που να μην το ξέρω. Από την άλλη είναι πολύ προκλητικό να γράψεις κάτι που δεν είσαι.

 

Γυναίκες λοιπόν, μου "βγαίνουν" ευκολότερα, αλλά κι οι άντρες με ιντριγκάρουν πολύ.

 

ΥΓ. Τώρα που το σκέφτομαι, μέχρι μια ηλικία είχα σχεδόν αποκλειστικά άντρες ήρωες. Χμμμμ... είναι σοβαρό αυτό, γιατρέ μου;

Link to comment
Share on other sites

Γυναίκες, που στρίβουν το τσιγάρο τους και αφήνουν ένα δάκρυ να κυλήσει στα τρυφερά τους μάγουλα, ενώ υψώνουν το σπαθί τους και βουτάνε στο παγωμένο ποτάμι.

 

Ο λόγος που ξεκίνησα να γράφω ήταν για να διαβάσω πράγματα που ήθελα αλλά δεν υπήρχαν. Η έλλειψη γυναικείων χαρακτήρων της προκοπής είναι ένα μόνιμο πρόβλημα, οπότε γράφω τέτοιους. Που και που πετάω μέσα και κά'να σερνικό, έτσι για το ξεκάρφωμα. :8):

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Συγνώμη, έχω έναν θηλυκό δράκο, ένα αρσενικό ρομπότ και έναν τραβεστί βρυκόλακα, που να τα ακουμπήσω;:8):

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει να γράφω και για τα δυο φύλα, και επειδή συνήθως οι μεγάλου μεγέθους ιστορίες μου έχουν πάνω από έναν πρωταγωνιστικό χαρακτήρα, τις περισσότερες φορές οι ρόλοι μοιράζονται.

 

Δεν ξέρω αν ένα αντικειμενικό μάτι μπορεί να θεωρήσει καλύτερα ανεπτυγμένους του αντρικούς ή τους γυναικείους χαρακτήρες μου, αλλά εγώ τους αγαπώ εξίσου (οπότε τους παιδεύω και εξίσου :p με σπαθιά, με δάκρυα, με παγωμένα νερά και με ζόρικες αποφάσεις ).

Edited by aScannerDarkly
Ορθογραφική αστυνομία
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει η πρωτοπρόσωπη αφήγηση (όχι ότι δε γράφω και σε τρίτο πολλές φορές) και μου αρέσει να δοκιμάζω από τις οπτικές γωνίες και των δύο φύλων. Οι άντρες πάντως έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον γιατί είναι μεγαλύτερη πρόκληση :p

Edited by TheSea IsBurned
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν οι γυναικείοι χαρακτήρες. Δεν είναι ότι γράφω περισσότερο για γυναίκες, έχω πολλούς άντρες ήρωες.

 

Θα έλεγα ότι εμένα οι γυναίκες με γοητεύουν περισσότερο. Αισθάνομαι ότι μπορούν να πάρουν άπειρους ρόλους και να συνεχίσουν να είναι γοητευτικές σε όποιο ρόλο και αν τους δώσεις! Μου κάνουν για όποια θέση κι αν φανταστώ! Πολεμίστρια, ζητιάνα, καθαρίστρια, πόρνη, ότι μπορεί να φανταστεί κανείς!

 

Απ'την άλλη για τους άντρες δεν νιώθω να με γοητεύουν το ίδιο σαν χαρακτήρες. Θεωρώ ότι η γοητεία τους έχει κάποια όρια... Ίσως είναι απλά και στο δικό μου μυαλό αυτο!

 

Όσο για τις περιγραφές προτιμώ τις γυναίκες και πάλι. Ίσως μου έμεινε απ'τη ζωγραφική, αλλά έχουν πιο ωραίο σώμα, γενικά πιο ωραία χαρακτηριστικά κι έτσι έχω περισσότερο υλικό για περιγραφές!

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει ελάχιστα για το άλλο φύλο. Η γυναίκα στα έργα μου είναι ένα αντίβαρο προς την πραγματικότητα του άντρα πρωταγωνιστή, ίσως δευτεραγωνίστρια, αλλά με πολύ σημαντικό ρόλο, σχεδόν καθοριστικό. Το να γράψω κάτι με κεντρικό ήρωα μια γυναίκα είναι πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα, αλλά και δύσκολο.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Τα σχολια της Κελανω με καλυψαν απολυτα!

Συμφωνω απολυτως! :good:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπικά κανένα πρόβλημα να γράψω και γυναικείους χαρακτήρες και αντρικούς, χωρίς καμμία εξάρτηση από σεξιστικά πρότυπα που ισχύουν και για τα δύο φύλα. Ουσιαστικά δεν βλέπω καμμία διαφορά στις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσω καθώς "χτίζω" έναν χαρακτήρα. Το φύλο του/της παίζει ρόλο μόνο όταν η/ο Χ χαρακτήρας έχει επίγνωση αυτών καθαυτών των "gender normative" χαρακτηριστικών ή αντιλήψεων, οπότε θα είναι μέρος του συγκεκριμένου χαρακτήρα. Δηλαδή αν ένας αντρικός χαρακτήρας μου έχει "σεξιστική" νοοτροπία αυτό σημαίνει πως η νοοτροπία είναι κομμάτι του χαρακτήρα που έχω πλάσει, όχι επειδή είναι άντρας ούτως ή άλλως. Το ίδιο και για γυναικείους χαρακτήρες. Αν είναι ιδιαίτερα επιρρεπής π.χ. σε κυκλοθυμικές αντιδράσεις αυτό σημαίνει πως ο συγκεκριμένος γυναικείος χαρακτήρας είναι επιρρεπής σ'αυτό και όχι επειδή είναι ούτως ή άλλως γυναίκα. Είναι καθαρά θέμα του πώς χτίζει κάποιον έναν χαρακτήρα, αποφεύγοντας βέβαια τα διάφορα στερεότυπα.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοοφτόπικ:

 

Βασικά είναι ελάχιστοι οι συγγραφείς, αμφοτέρων φύλων, που έχουν ανακαλύψει το Επτασφράγιστο Μυστικό και, σε συνδυασμό με το ταλέντο τους, μας δίνουν αληθινούς χαρακτήρες και όχι χαρτοκοπτική.

 

Είναι ένα πολύ καλά φυλαγμένο μυστικό (πρέπει να είναι, τόσοι λίγοι που φαίνεται να το έχουν πάρει πρέφα!).

 

Θα σας το αποκαλύψω.

 

 

 

 

Έτοιμοι;

 

 

KΑΙ οι γυναίκες ΚΑΙ οι άντρες ανήκουμε στο ίδιο είδος, το χόμο σάπιενς σάπιενς!

 

 

Edited by KELAINO
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοοφτόπικ:

 

Βασικά είναι ελάχιστοι οι συγγραφείς, αμφοτέρων φύλων, που έχουν ανακαλύψει το Επτασφράγιστο Μυστικό και, σε συνδυασμό με το ταλέντο τους, μας δίνουν αληθινούς χαρακτήρες και όχι χαρτοκοπτική.

 

Είναι ένα πολύ καλά φυλαγμένο μυστικό (πρέπει να είναι, τόσοι λίγοι που φαίνεται να το έχουν πάρει πρέφα!).

 

Θα σας το αποκαλύψω.

 

 

 

 

Έτοιμοι;

 

 

KΑΙ οι γυναίκες ΚΑΙ οι άντρες ανήκουμε στο ίδιο είδος, το χόμο σάπιενς!

 

 

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα και αυτό ακριβώς, αν και με άλλα λόγια, είπα και γω στο ποστ μου πιο πάνω. :good:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε? Μα το θεμα δεν ηταν ποτε το ειδος αλλα τα δυο φυλα του ιδιου ειδους...:dazzled:

 

Αν και μερικες φορες εχω τις αντιρρησεις μου πως ανηκουμε ολοι στους homo sapiens... εχω βασιμες υποψιες πως μπορει και να μην ειναι ετσι!!:tease:

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, πιάσε κόκκινο.

 

:rofl: Mπα εντάξει (και σόρρυ για το οφφτόπικ). Επειδή μια φορά γίναμε ολίγον μαλλια κουβάρια για τη Μαίρη Πόππινς αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε σε άλλα 1000000 θέματα, Κελαινώ! Απλά εσύ είπες πιο πάνω κάτι ωραίο, σωστό (και με χιούμορ), με λίγα λόγια και εγώ, ως συνήθως, με πολλά.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα ειμαι εγω off topic αλλα δεν μπορω να κρατηθω , πρεπει να μαθω τι εγινε με την Μαιρη Ποπινς!!!!!

Πειτε μου,........ παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα ειμαι εγω off topic αλλα δεν μπορω να κρατηθω , πρεπει να μαθω τι εγινε με την Μαιρη Ποπινς!!!!!

Πειτε μου,........ παρακαλω!

 

Tίποτα. Μια παρεξήγηση ουσιαστικά που πάει τελείωσε. [/me ends offtopic]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπώ τους αντρικούς χαρακτήρες (είναι υπέροχα πλάσματα οι άντρες, πώς να το κάνουμε). Επίσης, μου αρέσει όταν γράφω να βγαίνω όσο πιο πολύ μπορώ από τον εαυτό μου. Δεν θέλω να κάνω εξομολόγηση αλλά ένα ταξίδι κάθε φορά, με κάθε ιστορία. Έτσι γράφω συχνότερα για άντρες. Άμα γράψω για γυναίκα είναι δύσκολο να αντισταθώ στα βιώματά μου.

Link to comment
Share on other sites

Τσ κριμα... ηθελα πολυ να μαθω πως καταφερατε να παρεξηγηθειτε για την Μαιρη Ποπινς...μιλαω εγω τωρα αλλα τελοσπαντων κατσε να αυτοχτυπηθω με μια πεστροφα...:fish:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..