Jump to content

Άντρες ή γυναίκες


lizbeth_covenant
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, John Ernst said:

Στο βιβλίο που γράφω έχω τρεις βασικούς γυναικείους χαρακτήρες. Οι δύο είναι λίγο συνηθισμένες και η τρίτη (η αγαπημένη μου) αντράκι. Μια γυναίκα είναι ένα πολύπλοκο πλάσμα και θέλει πολύ περισσότερη μελέτη από έναν ομοφυλόφιλο (ο οποίος είναι ουσιαστικά στην ψυχολογία άνδρας), οπότε θεωρώ ότι όποτε καταπιάνομαι με γυναικείο χαρακτήρα δυσκολεύομαι. 

Ως λάτρης του ευρωπαϊκού κινηματογράφου θεωρώ ότι αδικούμε τους δημιουργούς όταν λέμε ότι στην τέχνη η γυναίκα παρουσιάζεται υποδεέστερη. θα συμφωνήσω ότι αυτό γίνεται κατά κόρον στο Χόλυγουντ, το πρότυπο της γυναίκας που προβάλλεται δε μοιάζει με τις γυναίκες που ζω στην καθημερινότητά μου, αλλά δεν είναι όλος ο κόσμος Χόλυγουντ. στον αντίποδα θα αναφερθώ στον Αλμοδοβάρ, ένα φανταστικό δημιουργό που δίνει μια εικόνα της γυναίκας ιδιαίτερη, που προσπαθεί να αναλύσει τη γυναικεία φύση.  

τέλος, θα συμφωνήσω ότι το πρόβλημα ξεκινά κυρίως από τις ίδιες τις γυναίκες. Οι περισσότερες που έχω γνωρίσει στη ζωή μου δυσκολεύονται να συμβιβαστούν με τη φύση τους (κάτι που δεν έχω συναντήσει σχεδόν ποτέ σε άνδρα) και έχουν μόνο αρνητικά σχόλια να κάνουν για τις άλλες γυναίκες. Γαλουχημένες στα πατριαρχικά πρότυπα, αναπαράγουν εύκολα σεξιστικές απόψεις. 

edit θα είχε ενδιαφέρον, για εμένα, να κάναμε μια άσκηση όπου να αποτυπώσουμε τη γυναικεία λαγνεία (κάτι που θεωρώ κοινωνικό ταμπού)

Ενδιαφέρον. Ναι, συμφωνώ σχετικά με Αλμοδοβάρ και με Χόλυγουντ. Και με όσα άλλα λες. Για ανέλυσε λίγο την τελευταία παράγραφο. Τι άσκηση δηλαδή σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    9

  • KELAINO

    8

  • WILLIAM

    7

  • Roubiliana

    9

Ένας καλός (εύκολος; για 'μένα, ναι) τρόπος να γράψουμε χαρακτήρες με βάθος και απαλλαγμένους από ταμπού είναι να παρατηρούμε τα κατοικίδιά μας. Γενικά, το να παρατηρούμε τα ζώα μας κάνει πολύ καλό, μας ξυπνάει και μας βγάζει από τα ανθρώπινα μπλοκαρίσματά μας και τα κόμπλεξ μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@John Ernst ναι, για να το δούμε αυτό με την άσκηση. Θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο αισθάνομαι. @Roubiliana δες σχετικά και την τελευταία μας ΣΑ, στο νήμα των συγγραφικών ασκήσεων. Πρόκειται για εναλλακτικό τέλος σε ένα παραμύθι της Δέλτα τίγκα στις ιδεοληψίες της εποχής της.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Roubiliana said:

Ενδιαφέρον. Ναι, συμφωνώ σχετικά με Αλμοδοβάρ και με Χόλυγουντ. Και με όσα άλλα λες. Για ανέλυσε λίγο την τελευταία παράγραφο. Τι άσκηση δηλαδή σκέφτεσαι;

Θέμα: γυναικεία λαγνεία! Να δούμε τι μπορούν να γράψουν οι γυναίκες και οι άνδρες του φόρουμ. Γενικά, προτιμώ από το να κουβεντιάζουμε πράγματα θεωρητικά, να προχωράμε σε κάτι ποιο πρακτικό. Θα μου πεις, από όλο το γυναικείο ζήτημα, γιατί διάλεξα κάτι πολύ περίεργο, το θέμα της χειραφέτησης της γυναίκας βοά. Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω ότι κανένας μας δεν είναι εξοικειωμένος με τη γυναικεία φύση κι ότι τα πάντα έχουν στενή σχέση με αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο μεταξύ ακούω ιδέες και θα σας σκαρώσω την άσκηση αν θέλετε. 

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ιρμάντα said:

Εγώ στο μεταξύ ακούω ιδέες και θα σας σκαρώσω την άσκηση αν θέλετε. 

Είδατε τι έλεγα; Ο πρώτος βρήκε τρόπο να ξεφύγει. 

ΥΓ πλάκα κάνω. εγώ πάντως είμαι μέσα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cassandra Gotha said:

Ένας καλός (εύκολος; για 'μένα, ναι) τρόπος να γράψουμε χαρακτήρες με βάθος και απαλλαγμένους από ταμπού είναι να παρατηρούμε τα κατοικίδιά μας. Γενικά, το να παρατηρούμε τα ζώα μας κάνει πολύ καλό, μας ξυπνάει και μας βγάζει από τα ανθρώπινα μπλοκαρίσματά μας και τα κόμπλεξ μας.

Δυσκολεύομαι να σε καταλάβω. Μάλλον φταίει που έχω κατοικίδιο μια χελώνα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καν κατοικίδιο. 

Ναι, τη διάβασα την άσκηση με την Π. Δέλτα. Δεν είναι μόνο τα στερεότυπα το πρόβλημα μου σε αυτό το διήγημα. Η εκδοχή της Δέλτα είναι μέσα στη μιζέρια. Η νοικοκυρούλα που δεν παντρεύεται. Το παλικάρι που χάνεται. Υποφέρουν και άντρες σε αυτή την εκδοχή. Ενώ αν η νοικοκυρούλα έπαιρνε τον παίδαρο και του έδειχνε πως τρίβουν το πιπέρι σε αυτό το βασίλειο κι εκείνος της έδειχνε πως το κάνουν στο δικό του, υπήρχε μια πολιτισμική ανταλλαγή, βρε παιδί μου, τότε και τα δύο φύλα θα ήταν χαρούμενα και ικανοποιημένα. Μάλλον ξεφεύγω από το θέμα, απλά επειδή αναφέρθηκε η άσκηση, είπα να κάνω ένα λογοτεχνικό σχόλιο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Roubiliana said:

Εγώ δεν έχω καν κατοικίδιο. 

 

Μπορείς να παρατηρήσεις άλλα ζώα, όχι μόνο αυτά που δεν έχεις.

10 hours ago, John Ernst said:

Δυσκολεύομαι να σε καταλάβω. Μάλλον φταίει που έχω κατοικίδιο μια χελώνα 

Ναι. Το ξέρω ότι δυσκολεύεσαι.

Δεν είπα μια μαλακία έτσι, για να πω κάτι. Αν δεν είμαστε διατεθειμένοι να σκεφτούμε ούτε για πέντε δευτερόλεπτα κάτι που είπε κάποιος σε μια συζήτηση, τότε τι μιλάμε για καλογραμμένους χαρακτήρες;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ήταν και μια εποχή που δεν την λες και ευτυχισμένη γενικά, Μακεδονικός αγώνας, δύο Βλακανικοί, ένας παγκόσμιος πόλεκος και μετά η Μικρασιατική καταστροφή, όλα αυτά βάρυναν πολύ την ψυχή όχι μόνο της Δέλτα αλλά και πολλών άλλων της εποχής.

Δεν μπορώ να πω ότι το φύλλο των χαρακτήρων με απασχόλησε πολύ στο γράψιμο, όλοι είναι άνθωποι και προσπαθώ να σκεφθώ πως θα ένιωθαν και τι θα έκαναν σε κάθε περίπτωση και κατάσταση που τους βάζω. Έχοντας κυρίως δράσης σ;ν αντικείμενο ίσως δεν χρειάστηκε να μπω και σε δύσκολα θέματα.

Όσο για τη λαγνεία, μπορώ να πω ότι και η ανδρική θα με παίδευε το ίδιο με τη γυναίκεία.

Ερώτηση προς την Άννα, έχεις ένα παράδειγμα για το πως βοηθάει η συγκεκριμένη παρατήρηση; (αν είναι από τη Βίλκα που την έχω διαβάσει ακόμα καλύτερα!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω γράψει χαρακτήρες κάθε φύλου και σεξουαλικου προσανατολισμού και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Νομίζω, γενικά, ότι όσο μεταχειρίζεσαι τους χαρακτήρες σαν κανονικούς ανθρώπους, θα τα πας μια χαρά. 

Όσον αφορά το ζήτημα της γυναικείας λαγνείας, πάμε σε άλλη συζήτηση πλέον, όμως η λαγνεία, οι ερωτικές σκηνές και το erotica γενικότερα έχουν ιδιαίτερότητες που δεν άπτονται τόσο του τι χαρακτήρα γράφει ο συγγραφέας όσο του πόσο ανοιχτός είναι ο ίδιος. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Cassandra Gotha said:

Δεν είπα μια μαλακία έτσι, για να πω κάτι. Αν δεν είμαστε διατεθειμένοι να σκεφτούμε ούτε για πέντε δευτερόλεπτα κάτι που είπε κάποιος σε μια συζήτηση, τότε τι μιλάμε για καλογραμμένους χαρακτήρες;

Μετά από ώρες έπιασα αυτό που είπες. Με παρεξήγησες. Πέρα από μια διάθεση αστεϊσμού, δε φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ μαζί σου. Μεγάλωσα σε περιβόλι και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που διδάχθηκα πράγματα από την παρατήρηση ζώων(κάθε συνομοταξίας). Κάθε μικρό πλασματάκι είναι ένα βιβλίο από μόνο του. Βέβαια δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως αυτό με βοηθά στην επαφή με τους ανθρώπους.

Προσωπικά όταν δυσκολεύομαι να βρεθώ στη θέση του ήρωά μου, με κάποιο χαρακτηριστικό που δεν κατανοώ, και να καταλάβω πως σκέφτεται, διαβάζω αντίστοιχα μπλοκ και ψυχολογική υποστήριξη. Πιστεύω ότι για όλα η λύση είναι το διάβασμα  

Edited by John Ernst
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτικές σκηνές είναι για εμένα δύσκολες στην ισορροπία, ως που το πας, ποιο σημείο είναι εκείνο που ταιριάζει με όλη την ιστορία;

Link to comment
Share on other sites

αχ, σε καταλαβαίνω. Κι εμένα με δυσκολεύει πολύ αυτός ο τομέας. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν θέλετε υλικό για μελέτη, πριν από 9 χρόνια περίπου έγινε ένας διαγωνισμός Επιστημονικής Φαντασίας με θέμα το σεξ. Να διαβάσετε οπωσδήποτε τα τρία πρώτα διηγήματα. Την τελική κατάταξη θα την βρείτε στη σελίδα 23 του διαγωνισμού. Από εκεί και πέρα μπορείτε να συνεχίσετε το διάβασμα, το επίπεδο του διαγωνισμού ήταν αρκετά υψηλό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα 2. Το Συναινετικό κ τους Μετανιδρυτες. Το 2ο είχε δημοσιευτεί στα Φανταστικά Χρονικά. Οκ να ρωτήσω τώρα πως από τη σκιαγράφηση χαρακτήρων περάσαμε στο σεξ; 

Edited by Roubiliana
Link to comment
Share on other sites

Ειναι από τα βασικά ζητήματα που σκιαγραφούν το κοινωνικό γίγνεσθαι. Ο τρόπος που αντιμετωπίζεται το σώμα και ειδικότερα το γυναικείο σώμα. Αν το καλοσκεφτείς δεν αναγνωριζονται καν οι ιδιαίτερες ανάγκες του (βλ. Σερβιέτα = είδος πολυτελείας και όχι πρώτης ανάγκης δλδ ήμαρτον!) . Ενώ ένα σώμα που φέρει την δυνατότητα της μητρότητας και κατ'επεκταση την συνέχιση της ζωής, αντί να προφυλάσσεται και να θεωρείται ιερό αντιθέτως εξευτελίζεται και σεξουαλικοποιείται μόνιμα. Αυτό μας λέει και το πως αντιμετωπίζει η κοινωνία την μητρότητα. Αστερίσκος εδώ. Φυσικά το ίδιο συμβαίνει και για το ανδρικό σώμα όμως οι υπάρχουσες τάσεις το κατατάσσουν στην πιο προνομιούχα θέση. Ο άνδρας με έντονη σεξουαλικότητα είναι φυσιολογικός ενώ η γυναίκα είναι πουτάνα. Αντιθέτως αν μια γυναίκα ειναι πιο μαζεμένη ειναι φυσιολογικό ενώ για έναν άντρα δεν είναι αρκετά άντρας. Γενικά συμφωνώ ότι όλα αυτά θέλουν διάβασμα και είναι μια αποδόμηση που κάνει καλό όχι μόνο στην συγγραφή αλλά και στις ίδιες τις ζωές μας γιατί αλλάζει ο τρόπος που βλέπουμε τις σχέσεις και άρα αλλάζει τις ίδιες τις σχέσεις. Οπότε στο ερώτημα γυναίκες ή άντρες εγώ ξανά απαντάω άνθρωποι. Κλείνω λέγοντας πως πιστεύω ότι αυτές οι υπάρχουσες κοινωνικές δομές προκύπτουν από πολύ βαθιά υπαρξιακά ζητήματα. Μόλις αυτά αναγνωρίστουν ως τέτοια οι διαφορές προβολές επάνω στο γυναικείο ή το ανδρικό σώμα καταρρέουν. Θα χαρώ να συμμετέχω σε κάποια άσκηση όμως μετά το πέρας του Ιουνίου. Χαίρομαι πολύ που γίνεται αυτή η κουβέντα κια ζητώ συγνώμη για το σεντονάκι, ελπίζω να έχει αρκετο ενδιαφέρον για να το δικαιολογεί. 🙂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου θύμισες τα πολύ νιάτα μου σε σχέση με αυτό που είπες για τις συμπεριφορές! (Ο άνδρας πρέπει να είναι κυνηγός αλλά  η γυναίκα σεμνή και μαζεμένη.) Μου λέει ένας συνάδερφος: Δεν θα ήθελα να γίνει ο γιος μου σαν εσένα. -Γιατί; λέω. -Ο γιος μου θα είναι άντρας! Δε θα αφήνει θηλυκό. 

Για άσκηση βέβαια δεν ξέρω αν θα μπορούσα να γράψω εγώ κάτι πάνω σε τέτοια θέματα (δεν μου αρέσανε και στις εκθέσεις).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δε μπορώ να γράψω τίποτα πριν τα τέλη Ιουνίου. Ας κάνουμε μια άσκηση μέχρι Αύγουστο. Starbuck,  εσυ μη ξεχνιέσαι, έχεις κι ένα στοίχημα να αποπληρώσεις πριν  αρχίσεις  τις ασκήσεις 😛 Αχ μην τον ακούς τον συνάδελφο σου, William. Η εμπειρία έχει δείξει ότι αυτοί κάνουν το λιγότερο σεξ κ το κρύβουν με μεγαλοστομίες. 😛

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WILLIAM said:

 

Για άσκηση βέβαια δεν ξέρω αν θα μπορούσα να γράψω εγώ κάτι πάνω σε τέτοια θέματα (δεν μου αρέσανε και στις εκθέσεις).   

Οκ θα ρωτήσω. Σε ποιο σχολείο είχες πάει κ γραφατε έκθεση για τη λαγνεία; Στο δικό μου για την καταστροφή της φύσης κ τον καταναλωτισμο γράφαμε... Είναι άδικο.

Edited by Roubiliana
Link to comment
Share on other sites

Α όχι για τη λαγνεία αλλά για τα στερεότυπα ή τις σχέσεις των φύλλων και κάτι άλλα συνοδευόμενα συνήθως και απο κάποιο "φιλοσοφημένο" απόσπασμα δοκιμιογράφου.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2019 at 9:38 AM, John Ernst said:

 

edit θα είχε ενδιαφέρον, για εμένα, να κάναμε μια άσκηση όπου να αποτυπώσουμε τη γυναικεία λαγνεία (κάτι που θεωρώ κοινωνικό ταμπού)

Αυτή είναι η άσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..