Jump to content

Άντρες ή γυναίκες


lizbeth_covenant
 Share

Recommended Posts

Ψιλοοφτόπικ:

 

Βασικά είναι ελάχιστοι οι συγγραφείς, αμφοτέρων φύλων, που έχουν ανακαλύψει το Επτασφράγιστο Μυστικό και, σε συνδυασμό με το ταλέντο τους, μας δίνουν αληθινούς χαρακτήρες και όχι χαρτοκοπτική.

 

Είναι ένα πολύ καλά φυλαγμένο μυστικό (πρέπει να είναι, τόσοι λίγοι που φαίνεται να το έχουν πάρει πρέφα!).

 

Θα σας το αποκαλύψω.

 

 

 

 

Έτοιμοι;

 

 

KΑΙ οι γυναίκες ΚΑΙ οι άντρες ανήκουμε στο ίδιο είδος, το χόμο σάπιενς!

 

 

 

Χαχαχαχα!

 

Δε μπορώ να σου μετρήσω πόσες φορές σε έχω θυμηθεί, ούτε και να σου περιγράψω σε πόσες διαφορετικές περιπτώσεις μου ταίριαξε σαν σκέψη ή σαν κουβέντα αυτό που μου είχες πει εκείνο το βράδυ (ξημερώματα μάλλον) στη Βύνη. Και δε στο στέλνω πμ το μοιράζομαι εδώ γιατί είναι και σχετικό με το τόπικ και υπέροχο:

 

"Μας μεγαλώνουνε σαν δύο εντελώς ξεχωριστά είδη και μετά μας πετάνε μαζί να τα βρούμε."

(Μπάμπης)

 

Λόγω αυτού νομίζω πως κι εγώ βρίσκομαι εδώ:

Πλάκα μου κάνεις, βέβαια...

 

Μόνο απλώς από την ανάποδη πλευρά.

 

Μου είναι αφόρητα δύσκολα να γράψω αντρα χαρακτήρα (παρόλο που τους μελετάω τόσα χρόνια) και θαυμάζω τις γυναίκες (τους αντρες αντίστοιχα) που το κάνουν καλά. Που με πείθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    9

  • KELAINO

    8

  • WILLIAM

    7

  • Roubiliana

    9

Συγνώμη που είναι πάρα πολύ οφ τόπικ, αλλά αν δεν το έλεγα θα έσκαγα.

Ο σημερινός άνθρωπος είναι υποείδος του homo sapiens, ο homo sapiens sapiens. Το άλλο υποείδος ήταν ο homo sapiens idaltu(η ανακάλυψη των οστών και οι μελέτες είναι πολύ πρόσφατες γι'αυτό ίσως να μην το έχετε ακούσει).

Link to comment
Share on other sites

Εκ μέρους των απανταχού Σέλντον αναφωνώ: σωστός!

(το διόρθωσα!)

 

 

Εντίτ: Νομίζω ότι ο Μμαν με το "πλάκα με κάνεις" υπαινύσσεται την προτίμησή του σε γυναικείους χαρακτήρες. Στους οποίους και διαπρέπει, να πω; Το λέω.

 

Κιάρα... :kissing:

 

 

 

 

 

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ότι διαπρέπει είναι αλήθεια, είναι μέσα σε αυτούς που

θαυμάζω τις γυναίκες (τους αντρες αντίστοιχα) που το κάνουν καλά. Που με πείθουν.

Επειδή όμως ακριβώς και στους αντρικούς χαρακτήρες (ε, τώρα για το Μανωλιό μιλάμε) δεν έχει διαφορά, είναι εξίσου υπέροχοι, θεώρησα πως εννοούσε ότι οι γυναίκες τον παιδεύουν πολύ περισσότερο. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με εμένα και τους αντρικούς. Δε με ιντριγκάρουν, με παιδεύουν, πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Idaltu? Οχι homo sapiens neadertal? δεν ξερω και αν το εχω γραψει σωστα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Idaltu? Οχι homo sapiens neadertal? δεν ξερω και αν το εχω γραψει σωστα...

 

 

 

Οι neanderthalensis ήταν πριν από εμάς και εξαφανίστηκαν γύρω στα 50.000 - 30.000 χρόνια πριν από σήμερα....

Για τους Idaldu δεν ξέρω και πολλά γιατί είναι πολύ πρόσφατη η ανακάλυψη τους για να την διδαχτούμε(μόνο αναφορά κάναμε- χώρια που πάω για ιστορικός και όχι για αρχαιολόγος, άρα δεν θα τους δω ξανά σε μάθημα), πάντως λογικά ήταν κάπου ανάμεσα σε εμάς και τους neanderthalensis, αν και η εξέλιξη όπως είναι λογικό δεν ήταν γραμμική. Δεν εξαφανίστηκαν μια μέρα ξαφνικά οι χ για να ευδοκιμήσουν ψ...

 

Καλά ε, εκείνες οι ατέλειωτες ώρες που διάβαζα για την εξεταστική τελικά απέδωσαν yahoo.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι νεαντερταλ και εμεις συνυνυπηρχαμε για καποια χρονικη περιοδο... οι idaltu ποτε υπηρξαν?

 

Αναμεσα? Τι να πω δεν τους εχω ακουστα καθολου αλλα μου ξυπνησες την περιεργεια θα το ψαξω στο google.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ότι διαπρέπει είναι αλήθεια, είναι μέσα σε αυτούς που

θαυμάζω τις γυναίκες (τους αντρες αντίστοιχα) που το κάνουν καλά. Που με πείθουν.

Επειδή όμως ακριβώς και στους αντρικούς χαρακτήρες (ε, τώρα για το Μανωλιό μιλάμε) δεν έχει διαφορά, είναι εξίσου υπέροχοι, θεώρησα πως εννοούσε ότι οι γυναίκες τον παιδεύουν πολύ περισσότερο. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με εμένα και τους αντρικούς. Δε με ιντριγκάρουν, με παιδεύουν, πολύ.

 

Αλήθεια, σε παιδεύουν; Νομίζω ότι η Ευθυμία είχε συνοψίσει (πολύ επιτυχημένα) την ψυχολογία των αντρών σε δύο λέξεις: Φαγιά! Βυζιά! :p

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχολογια των ανδρων σε δυο λεξεις!!!!! Φαγια! Βυζια!

 

χαΧΑχΑχαΧΑχαΧΑχαΧΑχαΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααα!!!!

 

Ελιωσα!! Να σαι καλα!!!!

 

:lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει πισω σε αυτα τα χρονια που ελειπα απο εδω αλλα θα αναπληρωσω ολα τα κενα ειμαι αποφασισμενη! Ευχαριστω Κιαρα!

 

Καλα ειναι καταπληκτικο εχω να πω!!!:yahoo:

 

Φαγια! Βυζια!

 

 

 

 

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

... έναν τραβεστί βρυκόλακα...

 

Μήπως έβγαινε κατά τύχη το Σάββατο από μετρό στο Συγγρού-Φιξ και έπεσε πάνω στο Νιχίλιο; :tease:

 

Και για να είμαστε εντός θέματος. Εγώ ψηφίζω παιδιά, αγόρια και κορίτσια. Εγώ πάλι πάνω από όλα έχω ευχέρια με τα παιδιά. Μου είναι πολύ πιο έυκολο να τα χείριστώ από τους ενήλικους είτε άντρες είτε γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να προσθεσω ως προς το τοπικ (γιατι απο το πολυ spam θα μου ερθει καμμια πεστροφα στο κεφαλι δεν θα την γλιτωσω πια) πως νομιζω πως γραφοντας χαρακτηρες του αλλου φυλου απελευθερωνεσαι και μπορεις να εκφρασεις πλευρες που η δεν τολμας στο δικο σου φυλο η δεν εχεις σκεφτει πως τις εχεις μεχρι τοτε. Ασε που κατι ατακες του τυπου "Φαγια! Βυζια!" Ειναι απιστευτα χαριτωμενο να ξερεις πως τις σκεφτηκε γυναικα απο ο,τι ανδρας.

Link to comment
Share on other sites

Ασε που κατι ατακες του τυπου "Φαγια! Βυζια!" Ειναι απιστευτα χαριτωμενο να ξερεις πως τις σκεφτηκε γυναικα απο ο,τι ανδρας.

Και πολύ λογικό, μπορώ να προσθέσω εγώ.

 

Και προτιμώ να γράφω αρσενικούς χαρακτήρες, μου είναι πιο οικείοι.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, Ελιάννα; :p

 

 

(Ok ok, σταματάω το σπαμ, γιατί τις βλέπω τις πέστροφες, φρέσκες απ' τη λίμνη)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, Ελιάννα; :p

 

 

(Ok ok, σταματάω το σπαμ, γιατί τις βλέπω τις πέστροφες, φρέσκες απ' τη λίμνη)

O.T.

Χριστάρα, δε σε παίρνει.
Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαστε εντός θέματος. Εγώ ψηφίζω παιδιά, αγόρια και κορίτσια. Εγώ πάλι πάνω από όλα έχω ευχέρια με τα παιδιά. Μου είναι πολύ πιο έυκολο να τα χείριστώ από τους ενήλικους είτε άντρες είτε γυναίκες.

Ναι διάολε! Νομίζω κι εγώ. Λες να έχουμε κάποια θεματάκια? :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για μένα μιλώντας πάντα, πιστεύω πως είναι ο τρόπος που βλέπω τα πράγματα. Έχω αρκετά παιδικές αντιδράσεις και συνήθειες που δεν έχω κόψει (όπως τα κινούμενα σχέδια :tease:) ίσως να φταίει αυτό. Ίσως πάλι απλά να τα βρίσκω πιο ενδιαφέροντα από τους ενήλικους και γι αυτό να ασχολούμαι περισσότερο μαζί τους. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για μένα μιλώντας πάντα, πιστεύω πως είναι ο τρόπος που βλέπω τα πράγματα. Έχω αρκετά παιδικές αντιδράσεις και συνήθειες που δεν έχω κόψει (όπως τα κινούμενα σχέδια :tease:) ίσως να φταίει αυτό. Ίσως πάλι απλά να τα βρίσκω πιο ενδιαφέροντα από τους ενήλικους και γι αυτό να ασχολούμαι περισσότερο μαζί τους. :lol:

 

Μπα κι εγω βλέπω κινούμενα σχέδια ακόμη... αλλά δεν έχω γράψει για παιδιά ποτέ! :p

Η αλήθεια είνα πως είναι μεγάλο ταλέντο να γράφει κάποιος πειστικά ένα παιδικό χαρακτήρα. Τις περισσότερες φορές απογοητεύομαι. Ειδικά απο ελληνικές σειρές που τα δείχνουν εντελώς λάθος! Ακόμα και τα λόγια που λένε, δε σε πείθουν καθόλου πως τα λέει ένα παιδί πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κυρίως άνδρες μιας και πόσο συχνό γεγονός είναι μια γυναίκα πολεμίστρια; Όχι ότι δεν έχω και τέτοιες αλλά πιο σπάνια. Αυτό όσον αφορά τα φαντασίας. Στα άλλα είναι πιο ισοσταθμισμενα τα πράγματα, δεν έχω πρόβλημα να γράφω και για κοπέλες και συνήθως δεν με κατηγορούν ότι δεν τις κάνω ρεαλιστικές αλλά ότι είμαι υπερβολικά ρομαντικός.

Με τα παιδιά, αν και πολύ σπάνιο να έχω τέτοιον χαρακτήρα, τα καταφέρνω άψογα μιας και έχω τρεις ανηψιές και με εκπαίδευσαν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ως τώρα οι πρωταγωνιστές μου είναι άντρες, αλλά είχα σκοπό στο τρίτο βιβλίο μου να έγραφα κάτι με γυναίκα πρωταγωνίστρια, απλά φοβάμαι μη της βγάλω αντρικά χαρακτηριστικά και χάσω την  μπάλα. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε, πώς να το πω, όλοι άνθρωποι είμαστε. Άντρες-γυναίκες. Τι πάει να πει "αντρικά" χαρακτηριστικά; Θα έλεγα*, μην φοβάστε τόσο πολύ να γράψετε για το άλλο φύλλο. Δεν είναι όλες οι γυναίκες μπουμπούδες ούτε όλοι οι άντρες μπυρόβιοι.

 

*  αν με ρωτούσε κάποιος τη γνώμη μου.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχεις άδικο, απλά δυστυχώς (και το εννοώ!) είμαστε επηρεασμένοι ακόμα από το ανθρώπινο κατεστημένο ή αν θες από τα προσωπικά μας βιώματα.Πρέπει να ανοίξουμε τους ορίζοντες μας και να δούμε τι υπάρχει και παρά έξω και όπως καταλαβαίνεις αυτά δε τα λέω για εσένα που είναι προφανές ότι τα έχεις αντιληφθεί, αλλά τα λέω για να τα ακούσω εγώ! :hi:   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..