Jump to content

FFL Halloween Special (Naroualis vs TheSea IsBurned vs npaps vs Mindtwisted vs TheHunter-Writer vs niceguy0973 vs Mesmer vs TheTregorian vs Stanley vs Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs aScannerDarkly vs dagoncult vs Jesus DeSaad vs Διγέλαδος)


Nihilio
 Share

Ψηφίστε τις αγαπημένες σας ιστορίες  

32 members have voted

  1. 1. ψηφίζετε ΑΥΣΤΗΡΑ τρεις ιστορίες

    • Narualis - Το σπίτι αυτό
    • The Sea is burned - Η τσάντα από νάιλον
    • npaps - Η Τζίλντα
    • Mindtwisted - Τα γλυκά του εφιάλτη
    • TheΗunter-writer - Νυχτερινό
    • niceguy0973 - Ξεγέλασμα ή κέρασμα
      0
    • Mesmer - Επισκέψεις
    • Tregorian - Το γλυκό που καίει
    • Stanley - Φάρσα ή...
    • Cassandra Gotha - Τα μπισκότα της Μάρας
    • Eugenia Rose - Η κολοκύθα
    • aScannerDarkly - Ο Γκίγκης
    • dagoncult - Γλυκά για τους νεκρούς
    • Jesus deSaad - candy
    • Διγέλαδος - Γλυκά

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Νομίζω πως το θέμα του τόπικ ΔΕΝ ήταν αν συμφωνούμε με την υιοθέτηση ξένων γιορτών στην προσωπική ή εθνική (τι 'ναι αυτό; ) κουλτούρα μας.

Το θέμα του τόπικ είναι μία πρόσκληση σε συγγραφή διηγήματος.

 

Έλεοοος!

 

Βέβαια, βέβαια, έλεος! Απορώ κι εγώ με τον εαυτό μου, πότε έμαθα να εκφράζω τις απόψεις μου; Αναιδέστατη έχω γίνει, τσκ, τσκ, τσκ... laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξανά, απλά πράγματα: Το θέμα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΚΟΜΑ (αυτό θα επιλεχθεί είτε από την προηγούμενη νικήτρια, είτε από κάποιον που θα διαλέξει το moderating team).

Θα βγει ένα θέμα, και θα γραφτούν φλασάκια. Το θέμα δεν είναι η γιορτή για την οποία μιλάμε. Μπορεί να είναι λίγο περισσότερο προς τον Τρόμο (όπως ας πούμε αν ήταν ΕΦ-oriented ο διαγωνισμός, το θέμα θα μπορούσε να είναι "διαστημόπλοιο")

 

Με βάση αυτό, ποιο είναι το ζήτημα, λοιπόν; Γιατί μπερδεύουμε παγκοσμιοποίηση κι αμερικανιές με κάτι τόσο νορμάλ για τα δεδομένα του sff;

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Εγώ έστειλα τον λινκ για να βοηθήσω... :cold:

 

 

Σε ευχαριστώ γλυκειά μου. Δεν εννοούσα τίποτε για σένα.

 

Ξανά, απλά πράγματα: Το θέμα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΚΟΜΑ (αυτό θα επιλεχθεί είτε από την προηγούμενη νικήτρια, είτε από κάποιον που θα διαλέξει το moderating team).

Θα βγει ένα θέμα, και θα γραφτούν φλασάκια. Το θέμα δεν είναι η γιορτή για την οποία μιλάμε. Μπορεί να είναι λίγο περισσότερο προς τον Τρόμο (όπως ας πούμε αν ήταν ΕΦ-oriented ο διαγωνισμός, το θέμα θα μπορούσε να είναι "διαστημόπλοιο")

 

Με βάση αυτό, ποιο είναι το ζήτημα, λοιπόν; Γιατί μπερδεύουμε παγκοσμιοποίηση κι αμερικανιές με κάτι τόσο νορμάλ για τα δεδομένα του sff;

Τώρα πια καννένα πρόβλημα. Αν όμως υποχρεώνατε τον νικητή ντε και καλά να να πιαστεί απο το Χαλοουίν, για το θέμα, αρκετοί δεν το βρίσκαμε σωστό. Ε ότι ξέφυγε λίγο το τόπικ δεν πάθαμε και τίποτε.;-)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τα πράγματα, τότε προφανώς απλά δεν έγινε ξεκάθαρο αυτό από το αρχικό τόπικ. Εγώ πάντως δεν έχω σκεφτεί κάποιο θέμα και σίγουρα δεν μπορώ να το βρω μέσα σε δυο μέρες, οπότε ας το κάνει κάποιος άλλος :)

Link to comment
Share on other sites

Στο Μίσιγκαν φρηζάρανε τα λέκια.

laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif

Κι η Μασαχουσέτη είναι καλή.

 

 

+1 στο Ντίνο και την Άννα. Εντάξει, μπορεί να είναι λίγο αμερικανιά το χάλοουιιιιιν bleh.gif , αλλά ας γίνει τώρα έτσι, πλάκα θα έχει. Και το επόμενο φφλ το κάνουμε με θέμα την επαρχία :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Ωραίααααααα.

Τώρα λοιπόν που πήραμε και δώσαμε τα +1 μας, που μετά απο εποικοδομητικό διάλογο διευκρινήσαμε το θέμα, θα έρθει με το καλό ο Μιχάλης να καθαρίσει το τοπίο (όχι το τόπικ, το τοπίο είπα) και να περιμένουμε το διοργανωτή και το θέμα.

Α και μετά τη διευκρίνηση του Ντίνου δεν θα αλλάξει και ο τίτλος του νήματος;

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Να μερικά στοιχεία για το Halloween στα Ελληνικά από τη wikipedia:

 

To Χάλοουϊν (Halloween) είναι γιορτή του δυτικού κόσμου που γιορτάζεται την νύχτα της 31ης Οκτωβρίου, κατά την οποία τα μικρά παιδιά μεταμφιέζονται, κατά κανόνα σε κάτι "τρομαχτικό" και επισκέπτονται σπίτια μαζεύοντας γλυκά, ενέργεια γνωστή ως "trick or treat". Η γιορτή αυτή μπορεί να ταυτιστεί με τις Απόκριες, όμως διαφοροποιείται κατά πολύ από αυτές καθώς το Halloween έχει περισσότερο μυστικιστική χροιά.

 

Η ρίζα της λέξης αυτής προέρχεται από το All-hallow-even και δηλώνει την παραμονή (eve) της γιορτής των Αγίων Πάντων (All Hallows Day - All Saints Day). Το Halloween συνδέεται με την υπερφυσική δραστηριότητα. Πολλές πολιτιστικές παραδόσεις θεωρούν την ημέρα αυτή ως μία από τις ελάχιστες μέρες που μπορεί να επιτευχθεί επαφή με τον κόσμο των πνευμάτων καθώς και ότι είναι η μέρα που η μαγεία, και γενικότερα οποιαδήποτε δραστηριότητα που έχει να κάνει με το υπερφυσικό, είναι στο ζενίθ. Σήμα κατατεθέν επίσης της γιορτής αυτής είναι τα φαναράκια φτιαγμένα από πραγματικές κολοκύθες πάνω στις οποίες υπάρχουν χαραγμένα ανθρώπινα χαρακτηριστικά, άλλοτε πιο χιουμοριστικά και άλλοτε πιο τρομαχτικά.

 

Το έθιμο της κολοκύθας έχει ρίζες από παλιούς Ιρλανδικούς μύθους σύμφωνα με τους οποίους ένας τεμπέλης αλλά πανέξυπνος αγρότης (Τζακ) που κατάφερε να ξεγελάσει και να παγιδεύσει τον Διάβολο με έναν σταυρό. Ο Τζακ αρνήθηκε να απελευθερώσει τον Διάβολο μέχρι να καταλήξουν σε κάποια συμφωνία. Ο Τζακ δέχτηκε να τον απελευθερώσει με την προϋπόθεση ότι όταν πεθάνει, ο Διάβολος να μην τον αφήσει να μπει στην Κόλαση. Πεθαίνοντας λοιπόν ο Τζακ ,η συμφωνία τηρήθηκε και έτσι δεν μπορούσε να πάει στην κόλαση. Από τότε, ο Τζακ φτιάχνει αυτά τα φανάρια από κολοκύθα, βάζει ένα κερί μέσα τους και περιπλανάται σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης για να βρει ένα μέρος να αναπαυθεί.

 

Oπότε, ξεκολλάτε με τα "αμερικάνικη γιορτή" γιατί δεν είναι Αμερικάνικη, είναι πανάρχαια Ευρωπαϊκή, ειδικά Ιρλανδική, σχετική με την Gaelic γιορτή Samhain, καθαρά παγανιστική αρχικά και μετέπειτα Χριστιανική, που μετέφεραν οι Ιρλανδοί άποικοι στις ΗΠΑ. Μάλιστα αν και δεν γιορτάζεται ούτε με τον ίδιο τρόπο, ούτε την ίδια ημερομηνία, αναγνωρίζεται σαν γιορτή των Αγίων Πάντων και από την Ορθόδοξη Εκκλησία, αν και είναι κινητή εορτή, και η ημερομηνία πέφτει την πρώτη Κυριακή μετά την Πεντηκοστή.

 

Είτε τη δει κανείς σαν τη γιορτή των νεκρών, είτε σαν την αρχή της εξουσίας των σκοτεινών faeries, είτε σαν τη σηματοδότηση της έναρξης της "σκοτεινής" περιόδου του χρόνου, είτε σαν τη μία από τις δύο περιόδους όπου το πέπλο μεταξύ του δικού μας κόσμου και του αλλόκοσμου είναι πολύ λεπτό, είτε σαν παιδάκια που μεταμφιέζονται σε φαντάσματα και πηγαίνουν για trick or treat, είτε, εν τέλει, σαν νεοπαγανιστική γιορτή με πολύ σημαντική μυστικιστική σημασία, το γεγονός παραμένει πως δεν είναι, κακώς εννοούμενη, "αμερικανιά".

 

 

 

 

Edit: Αφαίρεση κάποιων άσχετων και όχι εποικοδομητικών φράσεων.

 

 

 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Πσστ, παιδιά, είναι απλά μια ωραία ευκαιρία για ένα διαγωνισμούλη, που τον συνδυάζουμε και με τη μέρα. Αν δε σας τραβάει, μπορείτε πολύ απλά να μη συμμετάσχετε. Ας μην το κάνουμε και πολιτικοκοινωνικό θέμα. Καμιά φορά μπορούμε απλώς να προσπαθήσουμε να περάσουμε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα παίξω σίγουρα :) Έχω παρατάξει τις μάγισσες με τους ταμπουράδες-μπόμπες και περιμένουνε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι σε καμία περίπτωση ο συγγραφέας - αστραπή, αλλά ίσως κάνω για πρώτη φορά μια προσπάθεια. Το πολύ πολύ να μη γράψω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, είναι απλά ένας FFL... τι λέτε? Θαλασσίτσα, όπως και από πάντα (ουώου) δεν είναι καθόλου ανάγκη να δώσεις θέμα σε αυτόν, μπορείς να στήσεις τον επόμενο και να είναι όπως ακριβώς θα σου άρεσε :) Npaps, νομίζω πως κάθε ευκαιρία για να μάθεις για κάτι που δεν ήξερες και πολλά είναι ανεκτίμητη και -σίγουρα- προαιρετική. Ντίνο, δε νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα, ούτε καν κατάλοιπα :p Απλά προσωπικά γούστα.

 

Και ρε παιδιά, σκεφτείτε απλά πως υπάρχουμε κι εμείς οι άλλοι που πετάμε τη σκούφια μας να γράψουμε για σκελετούς που χορεύουν, μάγισσες, φαντάσματα, κολοκύθες και μαγικές νύχτες. Αφήστε το άμα δεν ψήνεστε, άσχετα με το ότι πάντα θέλω να παίζουμε όλοι μαζί (όπως και να γελάμε όλοι μαζί) αλλά μην τσακωνόσαστε ρεεεεεε.... με στεναχωρείτε. Δε με λυπόσαστε καθόλου :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, είναι απλά ένας FFL... τι λέτε? Θαλασσίτσα, όπως και από πάντα (ουώου) δεν είναι καθόλου ανάγκη να δώσεις θέμα σε αυτόν, μπορείς να στήσεις τον επόμενο και να είναι όπως ακριβώς θα σου άρεσε :) Npaps, νομίζω πως κάθε ευκαιρία για να μάθεις για κάτι που δεν ήξερες και πολλά είναι ανεκτίμητη και -σίγουρα- προαιρετική. Ντίνο, δε νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα, ούτε καν κατάλοιπα :p Απλά προσωπικά γούστα.

 

Και ρε παιδιά, σκεφτείτε απλά πως υπάρχουμε κι εμείς οι άλλοι που πετάμε τη σκούφια μας να γράψουμε για σκελετούς που χορεύουν, μάγισσες, φαντάσματα, κολοκύθες και μαγικές νύχτες. Αφήστε το άμα δεν ψήνεστε, άσχετα με το ότι πάντα θέλω να παίζουμε όλοι μαζί (όπως και να γελάμε όλοι μαζί) αλλά μην τσακωνόσαστε ρεεεεεε.... με στεναχωρείτε. Δε με λυπόσαστε καθόλου :p

 

Και γω ευχάριστα και με ενθουσιασμό το είδα, για να πάρω μέρος σε ένα διαγωνισμό μετά από χρόνια, και να γράψω για " σκελετούς που χορεύουν, μάγισσες, φαντάσματα, κολοκύθες και μαγικές νύχτες" που, όπως γνωρίζεις Κιάρα, μου αρέσουν πολύ. Το θέμα είναι πως φοβάμαι πως θα μου βγει πολύ πιο ζωντανό "halloween" από όσο θέλω η συμμετοχή... :(

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η νύχτα με τις (αμερικάνικες - ελληνικές - αιγυπτιακέις, κλπ) μάσκες!!!!!!!!

 

:devil2: :devil2: :devil2: :devil2:

 

 

Κι άλλο FFL!!!! Τέλεια! Άλλο ένα βατόμουρο περιμένει την συλλογή μου!!!!!! :yahoo:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κλειδώνω για λίγη ώρα το τόπικ, για να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα.

 

Edit:

Έχουν διαγραφεί αρκετά ποστ από το τόπικ, επειδή ξέφυγαν πολύ από το θέμα κι άρχισαν οι διαπληκτισμοί που προσπαθούμε να αποφύγουμε. Πολλά από τα ποστ διαγράφησαν επειδή έδιναν συνέχεια σε προηγούμενα :spam:

 

Ο FFL είναι Ειδικός, γίνεται με αφορμή το Halloween, όχι για να γιορτάσουμε κάτι ξενόφερτο, αλλά για να διασκεδάσουμε γράφοντας.

 

Σάντι, μην ανησυχείς, θα έχεις τον δικό σου FFL, δεν σε ξεχάσαμε. Όπως είπα παραπάνω, αυτός είναι ένας Ειδικός που προγραμματίστηκε πρόσφατα. Όταν θα έρθει η σειρά σου, θα ενημερωθείς νωρίτερα για να έχεις το χρόνο να τον προετοιμάσεις όπως εσύ θέλεις.

 

Παρακαλώ, τα σχόλια ας μείνουν πάνω στο θέμα του τόπικ, που είναι η συμμετοχή μας στον αυριανό διαγωνισμό κι ας ξεχάσουμε όσα επιπλέον ειπώθηκαν.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν πρόσβαλλες το "Halloween μας". Εγώ πάντως προτού "μου βγάλει" οτιδήποτε καινούργιο που ακούω "κάτι", μαθαίνω κάτι γι'αυτό πρώτα είτε είναι του παπού μου είτε γιορτάζεται από νεαρούς σήμερα. Τελικά, εκτός από πιο σωστές απόψεις, μπορεί να μας εμπνεύσει κιόλας. ;-)

 

Τώρα για το θέμα που λες, δεν σε αδικώ, αν και νομίζω πως αυτός ο FFL είναι σπέσιαλ. Δηλαδή δεν είδα αρίθμηση "8ος FFL" κλπ. Αλλά ελπίζω να το ξεκαθαρίσει αυτό ο Nihilio γιατί πράγματι το θέμα δίδεται παραδοσιακά από τον/την συγγραφέα της νικήτριας ιστορίας του προηγούμενου διαγωνισμού.

 

 

 

Ε, καλά, δεν το ακούω για πρώτη φορά, απλά ξέρω επιφανειακά πράγματα κι όχι απο πού προέρχεται κτλ. Ακόμα κι έτσι όμως, αν αυτό που μου βγάζει είναι άσχημο, ό,τι κι αν μάθω δε γίνεται να με εμπνεύσει. Κι αυτό που είναι συνυφασμένο στο μυαλό μου από πάντα με τη λέξη Halloween είναι η λέξη αμερικάνικο. Και δε μου αρέσει να "γιορτάζω" για κάτι εντελώς ξενό.

 

Δεν ξέρω, ο Ντίνος πιο πριν κάτι άλλο είπε όμως. Και όπως και να 'χει, αν υποτίθεται πως εγώ θα έβαζα το θέμα, δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω. Πρώτον, διότι δεν καταλαβαίνω τη φύση του θέματος αυτού (αν δηλαδή πρέπει να σχετίζεται με το Halloween) κι ακόμα κι αν ξεκαθαριστεί (και δε σχετίζεται με το Halloween) δε θα προλάβαινα να το σκεφτώ σε τόσο λίγο χρόνο (και μ' ένα write off για το οποίο πρέπει να γράψω). Αν πάλι αυτός δε μετράει ως κανονικός FFL, θα ήθελα πολύ να βάλω το θέμα για τον κανονικό όταν έρθει η ώρα (αν και εφόσον μάθω ότι θα συμβεί πριν ανοίξει το τόπικ ώστε να έχω χρόνο να βρω κάτι καλό ή να τελειοποιήσω αυτό που θα έχω σκεφτεί).

Για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα:

  • Φυσικά και θα βάλεις θέμα στο 8ο FFL Σάντυ (που θα γίνει κάποια στιγμή και θα έχεις ειδοποιηθεί εγκαίρως - ή θα μας ειδοποιήσεις αν σκεφτείς κάποια βολική ημερομηνία). Δε σε ειδοποίησα γιατί ο συγκεκριμένος ήταν ειδική περίπτωση και δεν ήθελα να σε περιορίσω σε κάποια ιδέα που κατεβάσαμε με το Ντίνο McXanthi στη Βύνη το προηγούμενο Σάββατο.
  • Έχοντας ζήσει τον εορτασμό του Halloween (στη Βρετανία) είναι οι spooky απόκριες. Όχι Horror γιορτή, όχι τουλάχιστον περισσότερο horror από τα παραμύθια των αδερφών Γκριμ.
    Είναι ένα από τα 4 Σάββατα των Μαγισσών, παγανιστική γιορτή θερισμού, γιορτή της παραμονής της Ρωμαιοκαθολικής ημέρας των Αγίων Πάντων(το αντίστοιχο της δικής μας Πεντικοστής), σε αντίθεση με το Ορθόδοξο και το Ρωμαιοκαθολικό Καρναβάλι που είναι το ξεφάντωμα πριν τη Σαρακοστή (και το οποίο επίσης γιορτάζεται στο δυτικό κόσμο, με εξαίρεση ίσως τις προτεσταντικές ΗΠΑ)
  • Έλεος με την καραμέλα περί "Αμερικανιάς". Αυτά είναι φαντάσματα της Μεταπολίτευσης και καλό είναι να τα ξορκίσουμε. Δεν κάνουμε FFL για την ημέρα των Ευχαριστιών, κάνουμε για μία γιορτή που έχει πολλές προεκτάσεις στα "χωράφια" μας. ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.
  • Ναι, θα υπάρχει θέμα που θα ανακοινωθεί στις 10 αύριο το βράδυ. Το Halloween είναι περισσότερο υφολογικό θέμα, παρά θέμα του FFL αυτού. Αν και το θέμα που έχω σκεφτεί είναι ταιριαστό με την ημέρα.
    Στα υφολογικά τώρα, περιμένουμε ιστορίες για μάγισσες, σκελετούς, μάσκες, weird stuff, τέρατα και πάει λέγοντας. Αν τώρα κάποιος θέλει να βάλει μασκαράδες και πάρτυ σε διαστημόπλοιο ή μεταποκαλυπτικό Halloween, ε, ας το κάνει, μέσα θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προκύψει κάτι την τελευταία στιγμή, count me in! Το ξέρετε ότι πετάω τη σκούφια μου για ffl! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα κάποιος θέλει να βάλει μασκαράδες και πάρτυ σε διαστημόπλοιο ή μεταποκαλυπτικό Halloween, ε, ας το κάνει, μέσα θα είναι.

 

post-2544-0-23387400-1319924868_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ιδέα. Αν καταφέρω να είμαι online απόψε, θα πάρω μέρος και γω. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω πως ειναι εξαιρετικη ιδεα και ευκαιρια για να γραψουμε! Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι?

Θα μπω και αν εχω εμπνευση θα γραψω κιολας...το γενικο θεμα ειναι νομιζω πολυ καλο για ιστορια τρομου!

Για να δουμε, τι θα δουμε...:catmad: :witch: :witch4: μαυρες γατες, μαγισσες, κολοκυθες, σκιαχτρα.... και καραμελες! Τονοι καραμελες!

Ο εφιαλτης του οδοντιατρου!:p

Link to comment
Share on other sites

Ο εφιάλτης του οδοντίατρου; Μάλλον η χαρά του θέλεις να πεις (φαντάσου πόσους πελάτες θα έχει) ! Laas7, καλή μου, δεν σκέφτεσαι επιχειρηματικά. :devil2:

 

Αν δεν έχω νυστάξει (ναι, υπάρχει και αυτή η πιθανότητα, δέκα η ώρα να νυστάζω), θα σας παίξω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σας μισώ!!!! Τώρα μόλις γύρισα μετά από ώρες στην εθνική κι είμαι απλά ψώφιος! :(

 

Θα δω το θέμα, ααααααν μου έρθει κάτι κι έχω κουράγια θα το παλέψω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απο χτες μπαίνω που και που στο φόρουμ και αυτό εδώ δεν το είδα! Είναι σίγουρο ότι δεν χρειάζομαι γυαλιά, γιατρέ μου; :doh:

 

Θα προσπαθήσω να γράψω, αν και είμαι "μόλις γύρισα απο ταξίδι" και ακόμα ακούω τις τρελές που κάθονταν δίπλα μου στο τρένο, οπότε δεν υπόσχομαι πολλά!! Γκκκρρ και ήθελα τόσο να συμμετάσχω σε κάτι τέτοιο... Τόσα χρόνια δεν έχω συμμετάσχει ποτέ!! :badmood:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL Halloween Special (Naroualis vs TheSea IsBurned vs npaps vs Mindtwisted vs TheHunter-Writer vs niceguy0973 vs Mesmer vs TheTregorian vs Stanley vs Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs aScannerDarkly vs dagoncult vs Jesus DeSaad vs Διγέλαδος)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..