Jump to content

Προτάσεις για ανάγνωση


leste
 Share

Recommended Posts

Τελευταία διάβασα τα δύο πρώτα βιβλία της σειράς Έλρικ.

Μου άφησαν καλές εντυπώσεις και σίγουρα θα διαβάσω και το επόμενο, όμως θα ήθελα να διαβάσω και κάτι πιο "μοντέρνο" στο χώρο της fantasy λογοτεχνίας.

 

Προτάσεις κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Management
Θέλεις κάτι σε μετάφραση ή στο πρωτότυπο (αγγλικά, δηλαδή :) );

Εγώ έχω διαβάσει το πρώτο βιβλίο στα Αγγλικά (φυσικά) και πιστεύω ότι αξίζει. Από άλλους έχω ακούσει ότι αργότερα το κουράζει ο Μουρκοκ ... πάντως κάνε μια προσπάθεια να συνεχίσεις και βλέποντας και πράττοντας.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις κάτι σε μετάφραση ή στο πρωτότυπο (αγγλικά, δηλαδή  );

 

Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Συνήθως προτιμώ το προτότυπο, όμως θα διαβάσω και μεταφρασμένο αν είναι πιο εύκολο να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα τα εξής:

 

Steven Erikson Malazan Book of the Fallen. Σειρά που υποτίθεται θα φτάσει τα 10 βιβλία. Τώρα, περιμένουμε το 5ο. Το 1ο έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά, και λέγεται Κήποι του Φεγγαριού (Gardens of the Moon στα αγγλικά). Πολύ καλή σειρά, την προτέίνω. Μπορεί στην αρχή να φανεί ρηχή ή απλοϊκή, αλλά σιγά-σιγά βλέπεις ότι παρουσιάζεται ένας ολόκληρος κόσμος. Πολλή μαγεία στο όλο σκηνικό, αλλά ο Έρικσον το κάνει καλά. Ομορφιά στην υπερβολή, χωρίς ξενερωτικά πράγματα.

 

George RR Martin A Song of Ice and Fire. Υποτίθεται θα το πάει ως τα 6-7 βιβλία. Προς το παρόν, έχει κάνει 3 χρόνια (!!!) να βγάλει το 4ο που όλοι το περιμένουν σα μανιακοί. Το 1ο βιβλίο λέγεται A Game of Thrones. Λίγη μαγεία στο σκηνικό και μη-εξηγούμενη. Πολύ καλό ανάγνωσμα. Εξαιρετικοί χαρακτήρες.

 

Kushiel's Dart της Jaquelin Carey. Δες την κριτική μου στο Βασίλειο του Φανταστικού. Πολύ καλογραμμένο, σε 1ο πρόσωπο. Πρόσφατα διάβασα και τη συνέχειά του, Kushiel's Chosen. Αν προλάβω θα κάνω κριτική και για αυτήν.

 

Farseer Trilogy της Robin Hobb. (Υπάρχει και στα ελληνικά ως "Έπος των Φαρσίερ".) Σε 1ο πρόσωπο. Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου, δε θα το πρότεινα. Αλλά, γενικά, σε πολύ κόσμο αρέσει, οπότε το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Μάλλον θα διαλέξω τον Martin για αρχή και βλέπουμε :).

 

Ξέρεις που μπορώ να το βρω στα Αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στον Ελευθερουδάκη.

 

Btw, έχει κανένας άλλος εδώ πέρα διαβάσει Μάρτιν; Πώς σας φάνηκε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ήδη αρχίσει (το πήρα στα Αγγλικά από τον Ελευθερουδάκη). Μεγάλο το άτιμο :o

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia!Tuxaia mpika sto site kai evala sto search ton MArtin kai petuxa to topic!Loipon auth thn epoxh diavazw gia trith fora thn seira the Song of ice and fire.Katalavainete loipon thn porwsh mou.To thewrw oti kalitero exw diavasei apo mu8istorhmata olwn twn eidwn.Eite science eite fantasy eite contemporary eite istorika eite otidhpote!Oi xarakthres einai apisteutoi.To idio kai i plokh.Ontws perimenw me apisteuth agwnia to 4o vivlio!XAirome pou arxizei kai anevainei i dhmotikothta tou kai sthn Ellada mias kai eksw einai anagnwrismenos!Se osa paidia to xw proteinei(panw apo 10) se olous anekseretws exei ginei o agaphmenos tous fantasy suggrafeas.Ti allo na pei kaneis?:)

Link to comment
Share on other sites

By the way kai mena mou aresei o Erikson.Exw diavasei ta 3 prwta me to trito na einai to agaphmeno mou.Apla protimw ton Martin.

Mia alli palia agaphmenh seira.H prwth pou diavasa meta ths TSR tis nouveles(tis opoies pia 8ewrw polu anaksies-ekserounte ta chronicles kai legends) einai i Riftwars Saga tou Raymond Feist.H plokh den einai toso plousia oso tou MArtin px alla ama psaxneis kati sxetika aplo,peripeteiwdes pou na sou 8umizei ligo rpg fash(alla sthn kaliterh tou) tote sto susthnw anepifulakta.To prwto vivlio einai to MAgician pou twra metafrasthke kai sta Ellhnika apo thn Anubis(apo oso kserw einai a metafrasoun kai ton MArtin twra).

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλησπέρα σε όλους, και καλορίζικο το νέο site...μακάρι να γεμίσει κόσμο B)

 

Μερικά καλά βιβλία fantasy που διάβασα πρόσφατα:

 

Raymond E. Feist: Talon of the Silver Hawk

Παρόλο που για ένα μεγάλο διάστημα είχε μπει στο λούκι της εμπορευματοποίησης της επιτυχίας του Riftwar βγάζοντας την μια πατάτα μετά την άλλη, τώρα αποφάσισε να πατήσει το μεγάλο κουμπί που γράφει "reset", να προχωρήσει καμιά 20αριά χρόνια μπροστά την ιστορία του κόσμου και να γράψει πάλι μια πολύ καλή ιστορία.

 

Terry Goodkind:The Naked Empire (Sword of Truth #8)

Άλλο ένα τέρας από τον Terry, πολύ καλύτερο από το χαλαρά μέτριο The Pillars of Creation και διαβάζεται εύκολα αν είχατε παρατήσει την σειρά (λόγω βαρεμάρας) στο Soul of Fire :unsure:

 

Robbin Hobb:Fool's Errand (The Tawny Man Book #1)

Αν και η πρώτη Farseer τριλογία δεν μου άρεσε καθόλου, και το Liveship traders ήταν έτσι κι έτσι, αυτή η σειρά φαίνεται να είναι πραγματικά καλή, αν και αν δεν έχει διαβάσει κανείς τα πρώτα βιβλία θα δυσκολευτεί να δει τι του γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή είμαι λίγο "slow reader" δεν έχω φτάσει ακόμα ούτε στη μέση (είμαι περίπου στο 1/4). Ο εντυπώσεις μου μέχρι τώρα είναι άψογες. Τι να πω, αληθίνοί χαρακτήρες (όχι απλά πιστευτοί) με πραγματικά κίνητρα, ρεαλιστικός κόσμος (και πολύ σκληρός μάλιστα), φοβεροί διαλόγοι. Ειδικά μερικές ατάκες με πόρωσαν άσχημα.

 

*spoileraki*

 

Για παράδειγμα στη σκηνή που είναι στο δάσος ο πρίγκηπας Τζόφρευ, η Σάνσα, η Άρια και ο φίλος της(Μίκα). Όταν ο πρίγκηπας απειλεί τον Μίκα με το σπαθί λέει: "I won't hurt him... much". Μετά την επέμβαση της Νουμέρια (του λύκου) κάνει η Άρια στον πρίγκηπα: "She didn't hurt you... much". (Εντάξυ ίσως να μην φαίνεται και τόσο πορωτικό εδώ αλλά αν διαβάσεις το κεφάλαιο όπως το γράφει ο Μάρτιν είναι αλλιώς)

 

*τέλος τα spoilerakia*

 

Γενικώς ο τύπος ξέρει πως να τελειώνει τα κεφάλαια κρατώντας την δραματική ένταση. Η υπόθεση εκτιλίσεται σχετικά αργά μέχρι τώρα οπότε επιφυλάσσομαι, πάντως το όλο "low magic" θέμα μου αρέσει μιας και είχα καιρό να δω κάτι παρόμοιο (η ποικιλία είναι ένας από τους λόγους που ασχολούμαι με την φαντασία).

Συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου post! Αντε καλή επιτυχία στο site Mr Admin!!!

Εγώ πάλι εχω διαβάσει Εlric και μου άρεσε πάρα πολύ. Το πιο ωραίο είναι ότι σπάει όλο το κατεστημένο για την μορφή του ήρωα: Κάποιος που ξέρει τι θέλει, είναι δυνατός και σπάνια ανησυχεί ή την πατάει. Είναι αντιήρωας και γι'αυτό είναι και ξεχωριστός! Αλλά από την άλλη δεν με πόρωσε και τόσο πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά μου έχουν πει (όχι και από πολύ έγκυρη πηγή) ότι θυμίζει Douglas Adams, κάτι το οποίο για μένα είναι τρομερό "συν".

 

Αν έχεις διαβάσει εσύ, θα ενδιαμερόμουν να ακούσω και μία δεύτερη άποψη.

Edited by leste
Link to comment
Share on other sites

synythizoun na ton onomazoun ton dougls adams tis fantasy (toulachiston auto grafei sta opisthofylla pollon biblion kai se diafores kritikes)

 

an sou aresei chioumoristiki fantasy einai o terry pratchett sygoura o sostos syggrafeas...

alla poso metraei i gnomi mou? ;-)

einai i gnomi kapoias pou echei pathei "exartisi" apo ta biblia tou diskokosmou ^_^

 

ys: den echo idea pos einai oi metafraseis ton biblion tou sta ellinika alla upotheto pos para polla apo ta asteia chanontai... -_-

Link to comment
Share on other sites

ys: den echo idea pos einai oi metafraseis ton biblion tou sta ellinika alla upotheto pos para polla apo ta asteia chanontai... 

 

Ναι... :(

Βασικά δεν μπορψω να φανταστώ πως θα μπορούσε να μεταφραστεί αξιοπρεπώς ο DA. Και Terry Pratchett αν αγοράσω στο πρωτότυπο θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το πρώτο, με τον Θάνατο. Συμπαθητικό μού φάνηκε.

 

Γενικά, δεν έχω διαβάσει Πράτσετ, αλλά φυσικά ξέρω για τον Θάνατο που ΜΙΛΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελείωσα το "A Game of Thrones" (το πρώτο βιβλίο της σειράς του George Martin) πριν από λίγες μέρες -καλά εντάξει είναι περισσότερο από λίγες απλά δεν αξιόθηκα μέχρι τώρα να γράψω στο forum :p.

Θα πρέπει να συμφωνήσω απόλυτα με τον Jaqen H'Gar και τον Βάρδο, τον οποίο και ευχαριαστώ για την πρόταση. Ο Μάρτιν είναι πραγματικά συγγραφέας που αξίζει τα λεφτά του.

Το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι πως περίμενα το τέλος πιο επεισοδιακό, με την έννοια ότι έτσι όπως είναι τώρα δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί ως αυτοτελές βιβλίο.

Αυτό βέβαια δεν με απασχολεί και τόσο μιας και θα αγοράσω και τα επόμενα :)

 

Μην νομίζετε ότι έχω ξεχάσει και τις προτάσεις των υπολοίπων...

Edited by leste
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε ΛεΣτρέ, οντως δεν την είχα προσέξει αυτή την απάντηση. Γερνάω. :Ρ

 

Τέσ'πα', μην περιμένεις τίποτα αυτοτελές από τον Μάρτιν. Μη σου πω ότι το 1ο του είναι και το πιο "αυτοτελές" του. :Ρ Για την ώρα, περιμένουμε το 4ο (ακόμα) και ο τεμπέλης δεν αξιώνεται να στρωθεί και να γράψει. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..