Jump to content

Προτάσεις για ανάγνωση


leste
 Share

Recommended Posts

Για χαρά παίδες... (νέος στο forum οπότε...) καλώς σας βρήκα. :cool2:

 

Λοιπόν εγώ έχω να προτείνω J.V. Jones τη Sword of Shadow Series.

Το Caven of Black Ice που ήταν το πρώτο της σειράς με είχε καταπλήξει, φοβερή ιστορία...

 

SPOILERS...........

 

 

 

 

Φυλές βαρβάρων σε πόλεμο μεταξύ τους, ένας ύπουλος Δοικητής της μεγαλύτερης πόλης στα νότια της περιοχής των βαβράρων ο οποίος ετοιμάζει μια μεγάλη εκστρατεία εναντίων των βορείων φυλών, ο οποίος τυγχάνει να έχει σχέση με μαγεία, και ένας έκπτωτος βάρβαρος νέος και μιά άτυχη νέα με ιδιαίτερες δυνάμεις που προσπαθούν να εμποδίσει τις δυνάμεις του σκότους από το να ξεχυθούν στη γή .....

 

 

END OF SPOILERS.......

 

Έχει βγεί και το δεύτερο της σειράς "A Fortress of Grey Ice" και αναμένουμε τη συνέχεια...

 

 

Επίσης η τετραλογία του Ian Irvine "The View from the Mirror" ήταν πολύ καλή και προτότυπη.

 

Επίσης της Robbin Hobb "The Farseer Trilogy" μου άρεσε ιδιαίτερα και ο λόγος ήταν κυρίως η καλή απόδωση της ψυχολογίας των χαρακτήρων και ιδίως του Fitz .... εμένα πάντως με συγκίνησε ιδιαίτερα η όλη πορεία που τράβηξε ο ήρωας από την παιδική του ηλικία. Η συνέχεια της ιστορίας με την τριλογία "The Tawny Man" είναι επίσης ενδιαφέρουσα. Περιμένω το τρίτο βιβλίο της σειράς....

Link to comment
Share on other sites

Ο Terry Pratchet ανήκει σ' εκείνη την «κατηγορία» των συγγραφέων που έχουν σημαδέψει για πάντα τον κόσμο με το ύφος των κειμένων τους, φτάνοντας αξιοπρεπώς να χαρακτηρίζεται ισάξιος του εκλιπόντα πλέον Douglas Adams.

 

Και μην κάνεται το λάθος να πάρετε κάποιο από τα βιβλία τους στα ελληνικά, αν μπορείτε να το αποφύγετε: πέραν των λογοπαιγνίων, χάνονται κι άλλες λεπτομέρειες (το όνομα δύο κεντρικών χαρακτήρων της «τριλογίας σε τέσσερα μέρη» "The Hitch-Hiker's Guide to the Galaxy", των Arthur Dent και Ford Prefect, αποδίδονται στα ελληνικά ως Άρθουρ Ντεντ και Φορντ Έσκορτ - το λόγο θα τον καταλάβετε όταν διαβάσετε το εν λόγω βιβλίο).

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις... Χμμ... Λοιπόν, αρχίζω με Isaac Asimov. Οτιδήποτε από τον εκλιπόντα και πολυγραφότατο συγγραφέα. Είναι από τους αγαπημένους μου.

Ursula K. LeGuin: "The Dispossessed" ή στα ελληνικά "Ο Αναρχικός των Δύο Κόσμων", "The Word for World is Forest" - καταπληκτική νουβέλα και φυσικά το Earthsea, ιδίως το δεύτερο μέρος, "The Tombs of Atuan".

 

Θα συμφωνήσω με Terry Pratchett, ο άνθρωπος ξέρει να διασκεδάζει, και δεν υπάρχει βιβλίο στην σειρά Discworld που να μην είναι τουλάχιστον καλό. Υπάρχουν μερικά εκπληκτικά βιβλία όπως το Eric, και όλα στο Discworld που αφορούν την Granny Weatherwax και την Nanny Ogg...

 

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να τελειώσω το Perdido Street station Του China Mieville, το οποίο μέχρι το σημείο που έχω διαβάσει είναι πάρα πολύ καλό. Πάντως το προτείνο ανεπιφύλακτα ιδίως σε όσους αρέσουν οι σκοτεινοί κόσμοι.

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι;

Εάν λέμε έναν τίτλο ενός βιβλίου να λέμε τον τίτλο με τον οποίο κυκλοφορεί και στην Ελλάδα. Αν κυκλοφορεί και στα ελληνικά ακόμη καλύτερα. Θέλω ας πούμε να αγοράσω κάποια από τα βιβλία που λέτε αλλά όχι στα αγγλικά. Ας λέμε και τους ελληνικούς τίτλους.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν γνωρίζω τους ελληνικούς τίτλους τις περισσότερες φορές και για κάποιον συγγραφέα ο οποίος έχει γράψει πολλά πρέπει να ψάξω να δώ όλα τα βιβλία και ακόμα και στα Online Βιβλιοπωλεία δεν γράφουν από κάτω τον τίτλο του πρωτότυπου. Οπότε αν δεν γνωρίζω τον ελληνικό τίτλο δεν μπορώ να κάτσω να ψάξω εαν έχει κυκλοφορήσει η όχι και με πιο τίτλο στα ελληνικά. Ιδίως όταν ο ελληνικός τίτλος δεν έχει καμμία σχέση με το πρωτότυπο, όπως π.χ. του Dan Brown το Angels and Demons μεταφράστηκε Illuminati: Οι Πεφωτισμένοι!!!!! Καμμία σχέση ο ένας τίτλος με τον άλλο.

 

Επίσης η σειρά του Necroscope από τον Brian Lumley είναι πολύ καλή. Έχω διαβάσει τα πρώτα δύο, και προσοχή, μόνο όσοι αντέχουν θρίλερ με αρκετές καλές περιγραφές.

Νομίζω ότι έχει μεταφραστεί σαν Νεκροσκόπος στα ελληνικά αλλά δεν ξέρω από ποιον και πόσο καλή είναι η μετάφραση. Και ιδίως σε κάποιες σκηνές πρέπει ο μεταφραστής να είναι πολύ καλός για να δώσει την σωστή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και εγώ δύο βιβλία Discworld (συγκεκριμένα το "The colour of magic" -το πρώτο της σειράς- και το "Reaper Man") και θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Περισσότερο διασκέδασα με το Reaper Man.

 

Αυτό που παρατήρησα επίσης είναι ότι ο Pratchet χρησιμόποιεί συχνά δύσκολες λέξεις αλλά αυτό δεν με πειράζει πολύ -μαντεύω από τα συμφραζόμενα.

 

Αυτά για τώρα, μου έδωσαν και το "The Thief of time" αλλά θα πρέπει να περιμένει διότι έχω δρομολογήσει πολλά προς ανάγνωση ενώ ο χρόνος που αφιερώνω έχει μειωθεί εκθετικά :(

 

Από Martin έχω διαβάσει και τον πρώτο τόμο του τρίτου βιβλίου και θα υπάρξει σίγουρα συνέχεια... :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Darkchilde, ο πρώτος νεκροσκόπος άρχιζε καλά, αλλά τελείωνε ελαφρώς X-men... Για το λόγο αυτό και δε διάβασα κάποιο από τα επόμενα (έχουν βγει 3 ή 4 βιβλία αποό το Οξύ στα Ελληνικά, με τίτλο Νεκροσκόπος)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ξαναζωντανεύω αυτό το topic για να μη λέτε ότι ξέχασα τις προτάσεις σας :p

 

Μιας και έφτασαν επιτέλους οι διακοπές, αγόρασα τα:

 

Kushiel's Dart από Jaqueline Carey και

Nightfall από Isaac Asimov και Robert Silverberg (πρόκειται για επέκταση του δημοφιλούς διηγήματος σε βιβλίο, ελπίζω να μην είναι αρπαχτη...)

 

Αναμένω επίσης να βγει επιτέλους το A feast of Crows (ο δεύτερος τόμος του τρίτου βιβλίου ήταν απλά καταπληκτικός).

Aργότερα σκέφτομαι να δοκιμάσω Ursula Le Guin.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκες το Nightfall?????Που???Στο amazon που κοιταξα ειχε εξαντληθει!!Οταν το διαβασεις, γράψε μια κριτικη!

Θα προτεινα επισης Stanislaw Lem-εχει γραψει το Solaris αλλα τα Ημερολογια των Αστρων ηταν σε άλλο υφος, έφερνε παρα πολύ σε Νταγκλας Ανταμς.Ήταν παρα πολυ καλο!! Περιμενω απο Αμαζον την Κυβεριαδα του Λεμ-εχει εξαντληθει στα ελληνικα-εχω ακουσει οτι ειναι ξεκαρδιστικο!

 

Ο Νεκροσκοπος ήταν αρκετα καλη σειρα. Το 4-το τελευταιο που εχει βγει απο οξυ-ηταν κατα τη γνωμη μου το χειροτερο απ ολα....Το τελευταιο ομως, το deadspawn, ήταν πάρα πολυ καλο. Έκλεινε πολύ ωραια τη σειρα-αν και ακομα δεν εχω καταλαβει απο που ερχονται οι 2 γιοι του Κιο που πρωταγωνιστουν στην εομενη σειρα.

Link to comment
Share on other sites

Στον Ελευθερουδάκη στην Πανεπιστημίου. Εκδόσεις Bantam Books είναι. Νομίζω ότι είχε και άλλα αντίτυπα. Φυσικά και θα γράψω κριτική, απλά μπορεί να αργήσει λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή την περίοδο διαβάζω το ''Τα βουνά της τρέλας'' του Lovecraft, και φένεται πραγματικά καλό :D .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν τελείωσα το Nightfall χθες βράδυ και το βρήκα εξαιρετικό. Πριν το διαβάσω περίμενα ένα κλασικό Science Fiction αγωνίας - μυστηρίου - προβληματισμού, όπως υποθέτω πρέπει να ήταν και το αρχικό διήγημα. Και ως ένα βαθμό έτσι είναι. Όμως οι συγγραφείς πρωτοτυπούν προχορώντας την πλοκή πέρα από το αναμενόμενο τέλμα προσφέροντας περισσότερη (και απολαυστική) κοσμοπλασία (ή κοσμογονία είναι το σωστό; ).

 

Το βιβλίο είναι γραμμένο από την οπτική γωνία αφηγητή (τρίτο πρόσωπο) ο οποίος σε κάθε καφάλαιο (μικρά κεφάλαια) "μπαίνει" και στο μυαλό διαφορετικού ήρωα.

Ιδιαίτερα ενδιαφέρον έχει η βασική υπόθεση και το πως αυτή ξεμπλέκεται από 3 διαφορετικούς χαρακτηρες (οι οποίοι αρχικά φαίνονται να μην συνδέονται μεταξύ τους). Υποθέτω ότι αυτό ήταν που έκανε τόσο δημοφιλές και το διήγημα. Το βιβλίο όμως συνεχίζει, περιγράφοντας και το νέο κόσμο της "επόμενης μέρας".

 

Όλο το βιβλίο είναι γεμάτο με τις επιστημονικές - θρησκευτικές και γενικότερα πνευματικές ανησυχίες πολλών χαρακτήρων (δεν υπάρχει ένας πρωταγωνιστής), οι οποίες αλλάζουν ή συμβιβάζονται καθώς αλλάζει και ο κόσμος γύρω τους.

Πολύ καλό ανάγνωσμα και ευχαριστώ όσους το πρότιναν (άμεσα ή έμμεσα). Διαθέσιμο και προς δανεισμό :).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενώ το διήγημα στο οποίο βασίζεται το βιβλίο είναι από τα αγαπημένα μου του μεγάλου Ασίμωφ, το μυθιστόρημα δεν το έχω διαβάσει. Στα πολύ άμεσα υπόψιν, λοιπόν! :)

Link to comment
Share on other sites

Xexexe.... :D Την Τρίτη θα το έχω στα χέρια μου... :D . Οπότε αναμείνατε κ απο μένα εντυπώσεις την τετάρτη :p . Όχι οτι περμενω να διαφωνήσω στα παραπανω....Χάρηκα απίστευτα απο τη θετική κριτικη :D

 

Κ επισης, Συνεχιζω τελικα τον Χαρυ. Μεχρι στιγμής, μου φαίνεται καλύτερο απο ολα τα προηγούμενα βιβλια. ΤΙ γινεται με το Σνέιπ????

 

[ΦΥΣΙΚΑ, δεν περιμένω απάντηση σε αυτο :p ]

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό είναι ότι στην αρχή ίσως να αργεί λίγο η πλοκή να προχωρήσει. Σα να θέλουν οι συγγραφείς επίτηδες να παρατείνουν την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

χεχε...κι εγω αυτο θέλω....θέλω οι ιστοριες του ασίμωφ να κρατάνε για παντα.... :p Σοβαρά, τωρα. Ναι, αυτο ειναι λίγο αρνητικό όπως το λες, αλλά θα πρέπει να περιμένεις μέχρι την τετάρτη-αντε πεμπτη για τεκμηριωμένη απάντηση. Γενικά πάντως, το γράψιμο του Ασίμωφ είναι τόσο αρχιτεκτονικο που τείνω να πιστέψω ότι θα έφταιγε ο άλλος συγγραφεας.... :p Όχι ντάξει, οτι θα φταίει η συνεργασία πιθανότατα.

 

(όχι, δεν είμαι καθόλου πορωμένη με τον ασίμωφ :p )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..