Jump to content

28ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Μεταμορφώσεις... Παραμορφώσεις


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

 

Έλα που είναι πιο γνωστός από τον Παράκελσο ο Jorge Francisco Isidoro **** ****** Acevedo... Πάντως ο συνδυασμός των ονομάτων με ιντριγκάρει.

Του Γκιγιέρμο και της Λεονόρ Ασεβέδο Σουάρες. Μπράβο και στο Μιχάλη.

Μπράβο στο Google

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 393
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinMacXanthi

    39

  • Mindtwisted

    26

  • Stanley

    29

  • Eugenia Rose

    30

Guest old#2065

Έλα που είναι πιο γνωστός από τον Παράκελσο ο Jorge Francisco Isidoro **** ****** Acevedo... Πάντως ο συνδυασμός των ονομάτων με ιντριγκάρει.

Του Γκιγιέρμο και της Λεονόρ Ασεβέδο Σουάρες. Μπράβο και στο Μιχάλη.

Μπράβο στο Google

Με αδικείς, είναι κόπυ-πέηστ από το διήγημα μου. (το οποίο ήταν από τη βικιπ.)

Θα το εκλάβω σαν κομπλιμάν, αν είχες την απάιτηση να τα θυμάμαι απ'έξω.

Link to comment
Share on other sites

Έλα που είναι πιο γνωστός από τον Παράκελσο ο Jorge Francisco Isidoro **** ****** Acevedo... Πάντως ο συνδυασμός των ονομάτων με ιντριγκάρει.

Του Γκιγιέρμο και της Λεονόρ Ασεβέδο Σουάρες. Μπράβο και στο Μιχάλη.

Μπράβο στο Google

Με αδικείς, είναι κόπυ-πέηστ από το διήγημα μου. (το οποίο ήταν από τη βικιπ.)

Θα το εκλάβω σαν κομπλιμάν, αν είχες την απάιτηση να τα θυμάμαι απ'έξω.

 

Νομίζω πως ο Μιχάλης αναφερόταν στην μπολνταρισμένη πρόταση και μάλλον εννοούσε ότι γκούγκλαρε το όνομα κι έτσι το βρήκε. ;-)

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Έλα που είναι πιο γνωστός από τον Παράκελσο ο Jorge Francisco Isidoro **** ****** Acevedo... Πάντως ο συνδυασμός των ονομάτων με ιντριγκάρει.

Του Γκιγιέρμο και της Λεονόρ Ασεβέδο Σουάρες. Μπράβο και στο Μιχάλη.

Μπράβο στο Google

Με αδικείς, είναι κόπυ-πέηστ από το διήγημα μου. (το οποίο ήταν από τη βικιπ.)

Θα το εκλάβω σαν κομπλιμάν, αν είχες την απάιτηση να τα θυμάμαι απ'έξω.

 

Νομίζω πως ο Μιχάλης αναφερόταν στην μπολνταρισμένη πρόταση και μάλλον εννοούσε ότι γκούγκλαρε το όνομα κι έτσι το βρήκε. ;-)

Γιατί εγω πως το βρήκα; Απλά εγώ πήγα κατ'ευθείαν στο wiki.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κόφτε το ρε!

 

Στα του διαγωνισμού:

ποιος

1)θα γράψει,

2)γράφει,

3)έχει γράψει κάτι και θα το μεταμορφώσει στα γρήγορα να ταιριάζει στο θέμα;

 

Άιντε, άμα κολλήσετε...

 

edit: μετά είδα την ώρα στα ποστ και χμ, ναι, το είχατε κόψει ήδη. :p

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει 1300 λέξεις και προχωρώ ακάθεκτος. Αισιοδοξώ ( χαχα, καλό,ε; )

 

Αλλά ο Χατζηγιώργης που είναι,ρε παιδιά; Εντάξει, δεν θέλω και γύπα, αλλά ένα ποστάκι της παρηγοριάς, κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ο Χατζηγιώργης που είναι,ρε παιδιά; Εντάξει, δεν θέλω και γύπα, αλλά ένα ποστάκι της παρηγοριάς, κάτι!

Ο Χατζηγιώργης χορταίνει προσωπικούς τρόμους αυτόν τον καιρό. Είχα να σκεφτώ ένα παραμύθι για το ΑΝ Δεκεμβρίου και κοπανιέμαι για εκείνο. Εντωμεταξύ, ήρθε το χαράτσι που σαφώς δεν μπορώ να πληρώσω. Κι ο αδερφός μου που έχει δουλειά, ούτε εκείνος μπορεί να πληρώσει το δικό του. Ο αδερφός μου τη βγάζει με μπρόκολα, κι εγώ σιτίζομαι μέσω φιλανθρωπικού προγράμματος ντόπιας εκκλησίας. Κυκλοφορώ με ένα τζιν παντελόνι που βρήκα στο συρτάρι της μητέρας μου. Και καθημερινά αναμοχλεύω την χλεύη της τύχης όσον αφορά την έκδοση των έργων μου so far. Σας ζητώ συγνώμη για το σπαμ-μίρλα του "καημένου" Ντίνου, στην ηλικία μου όμως, αυτό για μένα είναι αρκετά horror.:)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ο Χατζηγιώργης που είναι,ρε παιδιά; Εντάξει, δεν θέλω και γύπα, αλλά ένα ποστάκι της παρηγοριάς, κάτι!

Ο Χατζηγιώργης χορταίνει προσωπικούς τρόμους αυτόν τον καιρό. Είχα να σκεφτώ ένα παραμύθι για το ΑΝ Δεκεμβρίου και κοπανιέμαι για εκείνο. Εντωμεταξύ, ήρθε το χαράτσι που σαφώς δεν μπορώ να πληρώσω. Κι ο αδερφός μου που έχει δουλειά, ούτε εκείνος μπορεί να πληρώσει το δικό του. Ο αδερφός μου τη βγάζει με μπρόκολα, κι εγώ σιτίζομαι μέσω φιλανθρωπικού προγράμματος ντόπιας εκκλησίας. Κυκλοφορώ με ένα τζιν παντελόνι που βρήκα στο συρτάρι της μητέρας μου. Και καθημερινά αναμοχλεύω την χλεύη της τύχης όσον αφορά την έκδοση των έργων μου so far. Σας ζητώ συγνώμη για το σπαμ-μίρλα του "καημένου" Ντίνου, στην ηλικία μου όμως, αυτό για μένα είναι αρκετά horror.:)

 

Καταλαβαίνω και λυπάμαι. Αλλά ούτε ένα χώσιμο στο στάτους μου, ούτε μια μπηχτή, τίποτα; huh.gif Μάλλον παραείναι σοβαρά τα πράγματα...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Το έργο που περιγράφει ο Ντίνος, πολύ σύντομα θα το βιώσουν χιλιάδες από μας.

Αυτή η πραγματικότητα δεν μου προκαλεί λύπη, μου προκαλεί οργή.

Θέλω να μου προτείνετε, που μπορώ να ανοίξω ένα νήμα, όπου να κατατεθούν προτάσεις για να οργανωθούν οι άνθρωποι, έξω απο ηγεσίες και κόματα, για να αντιμετωπίσουν τη λαίλαπα που έρχεται.

Δεν εννοώ να λύσουμε το οικονομικό της χώρας, εννοώ με βάση την αλληλεγγύει να αυτοοργανωθούμε.

Στην Αργεντινή, βλέποντας το βρώμικο ρόλο του κράτους, όταν βίωσαν κάτι αντοίστιχο, οργανώθηκαν και ο καθένας προσέφερε ότι εείχε παίρνοντας αντίστοιχα κουπόνια. Άλλος έδινε ρούχα, άλλος ψωμί, άλλος υπηρεσίες, άλλος, ελιές άλλος λάδι κλπ

Στο τέλος είχαν υποκαταστήσει το χρήμα της χώρας που για να τους σταματήσει το κράτος αναγκάστηκε να ρίξει στην αγορά χιλιάδες πλαστα κουπόνια προκαλώντας έναν άτυπο πληθωρισμό και να φρενάρει το κίνημα.

Πρέπει να κάνουμε κάτι πριν είναι πολύ αργά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το σπαμάρισμα, αλλά επειδή το θέμα είναι σημαντικό και στο παρελθόν έχουμε σπαμάρει για πολύ πιο ηλίθιους λόγους, θέλω να συμφωνήσω με το Νίκο. Πρέπει όλοι να οργανωθούμε κάπως, με τον όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας. Γνωρίζω αυτή την ιστοσελίδα που ονομάζεται Τράπεζα Χρόνου. Δεν ξέρω αν την γνωρίζετε, αν όχι ουσιαστικά μέσω της σελίδας, οι χρήστες ανταλλάσσουν ώρες εργασίας αντί πληρωμής. Δηλαδή κάνω εγώ μια χ δουλειά για κάποιο μέλος, μου πιστώνεται μία ώρα εργασίας, με την οποία μπορώ να "πληρώσω" κάποιο άλλο μέλος για να με εξυπηρετήσει. Προσφέρονται πολλές υπηρεσίες κι είναι μια καλή κίνηση, κατά τη γνώμη μου. Όποιος ενδιαφέρεται ας του ρίξει μια ματιά:

 

http://www.time-exchange.gr/groups/1

 

Συγνώμη και πάλι για το spamming , αλλά οι δύσκολοι καιροί το απαιτούν! :good:

 

Ντίνο έχεις την προσωπική, ιδεατή μου στήριξη κι εσύ όπως κι όλοι οι συμπολίτες μας που μαραζώνουν στην κατάσταση που ζούμε και θα ζήσουμε!

 

Να πω και κάτι on topic τώρα για να είμαι λίγο νόμιμος! :lol: Σκέφτομαι σκέφτομαι ακόμα... μου 'χουν περάσει κάτι πραγματάκια απ' το μυαλό, αλλά υποτυπωδώς ακόμα. Ελπίζω να καταφέρω να γράψω κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Εντός sff, αυτά τα θέματα μπορούν να συζητηθούν πολύ ωραία και ελεύθερα στα blogs. Από κει και πέρα, φαντάζομαι πως θα υπάρχουν και ιστοσελίδες που αφορούν αυτό το θέμα και μπορείτε να γνωστοποιήσετε από κει.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί Φορουμική Διαφήμιση.

 

 

 

 

"Μαζεύτηκαν πολλά; Η πραγματική ζωή σας έχει ταράξει; Τα νεύρα σας είναι κλονισμένα από τον Νανόριμο που έχει τον απέθαντο;

Δεν είστε βέβαιοι πως θα τα βγάλετε πέρα με την φοβερή και τρομερή σούπερθεματάρα που σας δόθηκε;

Η λύση είναι απλή: Χαλαρώστε, πιείτε ένα ποτάκι, και βγάλτε το άχτι σας στο γραπτό! Ο διαγωνισμός -και τα έπαθλά για τους νικητές- περιμένουν!"

 

Μια προσφορά του J&H Scotch Whiskey. Το αφέψημα των Συγγραφέων. Θα σας κάνει άλλο άνθρωπο!

jekyll1.jpg

 

 

 

 

Λοιπόν; Πώς πάμε; Σκέφτεστε; Γράφει κανείς; για πείτε τίποτα, δεν δαγκώνουμε (αργεί ακόμα η πανσέληνος)

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

είχα πει για horror στο βυζάντιο και τελικά όντως εκεί θα τοποτεθεί χωροχρονικά . Έχω ιστορία και σε μια-δύο βδομάδες θα αρχίσω να την γράφω

 

υ.γ πως αλλάζει το theme ; :p :p

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το πρώτο draft μιας ιστορίας (γύρω στις 2000 λέξεις) που θέλει ακόμα πολλή δουλειά. Έχω κι άλλη μία ιδέα που θέλω να δουλέψω αλλά εκείνη νομίζω δε θα βγει τρόμου (και γι' αυτήν που γράφω τώρα έχω δηλαδή μερικές αμφιβολίες, αλλά θα φανεί hmm.gif). Σε κάθε περίπτωση ό,τι γραφτεί αυτές τις 3 εβδομάδες με αφορμή το θέμα του διαγωνισμού θα το ανεβάσω. Τώρα το αν θα πάρει τίποτα μέρος στο διαγωνισμό, θα δείξει! chinese.gif

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μου προχωράει. Είναι, σα να λέμε, στον φούρνο. Φούρνο; Μα ναι!

 

Ο άνθρωπος που θα γινόταν τσουρέκι

 

Σύντομα κοντά σας....

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μου προχωράει. Είναι, σα να λέμε, στον φούρνο. Φούρνο; Μα ναι!

 

Ο άνθρωπος που θα γινόταν τσουρέκι

 

Σύντομα κοντά σας....

 

rofl.gif

 

Εγώ δεν νομίζω να γράψω :p

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μου προχωράει. Είναι, σα να λέμε, στον φούρνο. Φούρνο; Μα ναι!

 

Ο άνθρωπος που θα γινόταν τσουρέκι

 

Σύντομα κοντά σας....

 

ΧΑχαχαχααχα, πρέπει να είναι υπέροχο να συνδυάζεις δύο μεγάλες σου αγάπες :)

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μου προχωράει. Είναι, σα να λέμε, στον φούρνο. Φούρνο; Μα ναι!

 

Ο άνθρωπος που θα γινόταν τσουρέκι

 

Σύντομα κοντά σας....

 

Όταν ένα πρωί ο Γκέζορ Σάμσα ξύπνησε από εφιαλτικά όνειρα, ένιωσε τον εαυτό του να έχει μεταμορφωθεί σ' ένα γιγαντιαίο τσουρέκι...

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Κι από πάνω τον κοίταζε ο εαυτός του...

 

... και τα σάλια έσταζαν πάνω στο γεμάτο σοκολάτα δέρμα, κάνοντας την να τρέξει στα λεκιασμένα στρώματα...

Link to comment
Share on other sites

Κι από πάνω τον κοίταζε ο εαυτός του...

 

... και τα σάλια έσταζαν πάνω στο γεμάτο σοκολάτα δέρμα, κάνοντας την να τρέξει στα λεκιασμένα στρώματα...

 

Εντάξει, θα αφήσετε να γράψω κι εγώ τίποτα ή θα σποϊλάρετε όλη την ιστορία μου;rofl.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Εντάξει, θα αφήσετε να γράψω κι εγώ τίποτα ή θα σποϊλάρετε όλη την ιστορία μου;rofl.gif

Είμαι η Γερτρούδη Φρ. Κάφκα. Τι εννοείς με το "ιστορία μου";:hmm:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..