Jump to content

The Dark Knight Rises (2012)


Stanley
 Share

Recommended Posts

Γιατί, ποιος θεωρείται αντικειμενικός κριτής; Ο καθένας με τα γούστα του και μόνο κρίνει. Εσάς δεν σας άρεσε, εμάς μας άρεσε. Και εγώ μπορώ να πω πως θεωρώ υπερεκτιμημένη τη 2 και ας μου άρεσε σαν ταινία. Χάνεται αυτομάτως το δικαίωμά μου λόγω "μη αντικειμενικότητας";

 

Αντικειμενικός κριτής υπάρχει και είναι αυτός που δεν έχει ψύχωση με ένα συγκεκριμένο είδος βιβλίου/κινηματογράφου αγνοώντας κάθε άλλη μορφή τέχνης. Αντικειμενικοί κριτές είναι όσα άτομα έχουν ολοκληρωμένη προσωπικότητα και ξέρουν να εκτιμούν σε κάθε είδος τα θετικά στοιχεία, αλλά έχουν την κρίση (ή τη διάθεση) να καταδείξουν και τυχόν αρνητικές πλευρές. Με λίγα λόγια, όποιος δεν καταπίνει αμάσητο κάθε προϊόν θεάματος, στα πλαίσια του ιερού σκοπού της θεάς Διασκέδασης, αλλά ψάχνεται να δει και παραπέρα.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Εγώ δεν είμαι φαν του μπάτμαν, ούτε της DC γενικά. Δεν ήξερα τον Νόλαν σαν όνομα, για να είμαι ψυχωσική με την πάρτη του. Δεν ξέρω κατά πόσο έχω ολοκληρωμένη προσωπικότητα ή τι είναι μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα και ποιος βγάζει πιστοποιητικά γνησιότητας γι' αυτήν. Μεταξύ μας, δεν ξέρω κατά πόσο το απόφθεγμα που έβγαλες στέκει ως αποτέλεσμα αιτίου-αιτιατού και βάση ποιων στοιχείων το έβγαλες. Επιπλέον, δεν βρίσκω κανέναν λόγο, γιατί πρέπει ν' αποδείξω (εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος) ότι αυτό που ικανοποίησε εμένα πρέπει να είναι καλό για όλους ή το ανάποδο. Στα μεγαλειώδη μου φρύδια η "αντικειμενική" κριτική του οποιουδήποτε. Όταν κάτι είναι συμβατό με το δικό μου γούστο και τη δική μου προσωπικότητα, ανεξαρτήτως ολοκλήρωσης, η "αντικειμενική" κριτική μπορεί να πάει να κάνει τον νταβατζή κάπου αλλού.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, ποιος θεωρείται αντικειμενικός κριτής; Ο καθένας με τα γούστα του και μόνο κρίνει. Εσάς δεν σας άρεσε, εμάς μας άρεσε. Και εγώ μπορώ να πω πως θεωρώ υπερεκτιμημένη τη 2 και ας μου άρεσε σαν ταινία. Χάνεται αυτομάτως το δικαίωμά μου λόγω "μη αντικειμενικότητας";

 

Αντικειμενικός κριτής υπάρχει και είναι αυτός που δεν έχει ψύχωση με ένα συγκεκριμένο είδος βιβλίου/κινηματογράφου αγνοώντας κάθε άλλη μορφή τέχνης. Αντικειμενικοί κριτές είναι όσα άτομα έχουν ολοκληρωμένη προσωπικότητα και ξέρουν να εκτιμούν σε κάθε είδος τα θετικά στοιχεία, αλλά έχουν την κρίση (ή τη διάθεση) να καταδείξουν και τυχόν αρνητικές πλευρές. Με λίγα λόγια, όποιος δεν καταπίνει αμάσητο κάθε προϊόν θεάματος, στα πλαίσια του ιερού σκοπού της θεάς Διασκέδασης, αλλά ψάχνεται να δει και παραπέρα.

 

Μην προσπαθεις αδικως. Ειναι όλοι τόσο βολεμένοι στον σχετικισμό τους (που φυσικά βολεύει γιατί δικαιολογει τα πάντα) που δεν θα εισακουσθείς. Τζάμπα χανεις τα λόγια σου.

 

Υ.Γ. μην μου απαντησετε, απλα καταθετω την αποψη μου στον anwrimos23 και δεν συνεχιζω την συζητηση γιατι τετοιες συζητησεις με εχουν κουρασει αφανταστα.

Edited by karatasiospa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Εγώ δεν είμαι φαν του μπάτμαν, ούτε της DC γενικά. Δεν ήξερα τον Νόλαν σαν όνομα, για να είμαι ψυχωσική με την πάρτη του. Δεν ξέρω κατά πόσο έχω ολοκληρωμένη προσωπικότητα ή τι είναι μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα και ποιος βγάζει πιστοποιητικά γνησιότητας γι' αυτήν. Μεταξύ μας, δεν ξέρω κατά πόσο το απόφθεγμα που έβγαλες στέκει ως αποτέλεσμα αιτίου-αιτιατού και βάση ποιων στοιχείων το έβγαλες. Επιπλέον, δεν βρίσκω κανέναν λόγο, γιατί πρέπει ν' αποδείξω (εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος) ότι αυτό που ικανοποίησε εμένα πρέπει να είναι καλό για όλους ή το ανάποδο. Στα μεγαλειώδη μου φρύδια η "αντικειμενική" κριτική του οποιουδήποτε. Όταν κάτι είναι συμβατό με το δικό μου γούστο και τη δική μου προσωπικότητα, ανεξαρτήτως ολοκλήρωσης, η "αντικειμενική" κριτική μπορεί να πάει να κάνει τον νταβατζή κάπου αλλού.

 

Ευχαριστώ.

 

Καταρχάς γιατί θίγεσαι από τα λόγια μου, καθένας λέει την άποψή του (όπως πολύ ωραία σχολιάζεις), ανάλογα με τα "γούστα" του. Όπου γούστα βάλε: προσωπικότητα, Παιδεία, κριτική σκέψη, ιδεολογία κλπ. Αυτό είναι το background που έχει ο καθένας για να κριτικάρει κάτι. Η άποψή μου είναι, ότι οι κριτικές για κάποιο έργο, σε οποιαδήποτε βάση και αν γίνονται (αρνητικές ή θετικές), δεν είναι κάτι το μιαρό. Αφού ακόμα και αν διαφωνούμε με το σύνολο της ανάλυσης κάποιου, μέσα από την σκέψη για να κρίνουμε αυτό που διαβάζουμε, αντιλαμβανόμαστε καλύτερα το έργο και μπορεί να βρούμε και κάποια σημεία που δεν τα είχαμε σκεφτεί, αλλά μπορεί να στέκουν. Μη βλέπεις την κρτική κάποιου ως επιβολή άποψης, δες την σαν μια ευκαιρία να προβληματιστείς για κάτι ακόμα και μέσα από τη διαφωνία. Διαφορετικά ανήκεις στην κατηγορία του ελληνάρα που τα ξέρει όλα από όταν γεννήθηκε και όλοι οι άλλοι είναι μαλάκες-εκτός από αυτόν- και οι καημένοι δεν γνωρίζουν τίποτα. Καλό είναι φίλοι μου να μην λειτουργούμε αυτιστικά, αλλά να δεχόμαστε ερεθίσματα από πολλές διαφορετικές πλευρές είτε συμβαδίζουν αυτές με τα "γούστα" μας είτε όχι.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Η ένστασή μου έγκεται μόνο στον ορισμό που έδωσες περί αντικειμενικών κριτών, ολοκληρωμένης προσωπικότητας και τα τοιαύτα. Κοίτα να δεις πώς θα έβλεπα εγώ μια "αντικειμενική" κριτική σε μια ταινία: να είναι σκηνοθετικά άρτια, να μην έχει σεναριακά κενά, οι ερμηνείες να είναι πιστευτές, τα κουστούμια/σκηνικά συμβατά με το είδος, η μουσική να ολοκληρώνει την εικόνα, τα τυχόν εφφέ πιστευτά, εάν πρόκειται για adaptation να φέρεται με σεβασμό στο πρωτότυπο, το μακιγιάζ κι όλα τα λοιπά σκατολοΐδια να είναι καλοφτιαγμένα. Το αντικειμενικό τελειώνει εκεί. Στις μετρήσιμες μονάδες, που μπορούν ν' αναλυθούν με απόλυτα επιχειρήματα γιατί ένα κι ένα κάνει δύο κι όσο κι αν το τραβήξεις δεν θα κάνει δώδεκα. Τα υπόλοιπα, αν το σενάριο ήταν ψαγμένο κι αν έκανε η κότα το αυγό, επαφύονται στην διακριτική ευχέρεια και το γούστο του καθενός. Σ' αυτό που μπορεί και θέλει να εισπράξει. Και, φυσικά, δεν μπορείς να κρίνεις μια ταινία έξω απ' το είδος της. Όταν πας να δεις μια ταινία δράσης, δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να έχει το βάθος που είχε ο Κύκλος των Χαμένων Ποιητών. Παρομοίως, όταν πας να δεις Αγγελόπουλο, δεν μπορείς να περιμένεις μονομαχίες αλά φαρ ουέστ.

 

Από κει και πέρα, τα γούστα σου είναι δικά σου και αφορά μόνο εσένα αν μια ταινία σ' άρεσε ή όχι. Όμως, το να στολίζεις έμμεσα αυτούς στους οποίους άρεσε, θα φέρει αντιδράσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη αυτό που βλέπω να συμβαίνει είναι να θεωρείται ως "αντικειμενικός κριτής" αυτός ο οποίος διατυπώνει μια άποψη με την οποία ταυτίζεται το άτομο που επικαλείται τη συγκεκριμένη κριτική. Δηλαδή, αν βγει κάποιος και γράψει ότι το Rises έχει όλα αυτά τα λάθη που του καταλογίζουν διάφοροι, ένας που τα πιστεύει, θα θεωρήσει αυτόματα την κριτική ως "αντικειμενική" και όλες τις υπόλοιπες ως "υποκειμενικές". Το ίδιο θα συμβεί και με έναν τύπο που πει "ΟΥΑΟΥ, ΤΙ ΤΑΙΝΙΑΡΑ ΕΙΔΑ ΤΩΡΑ ΜΑΓΚΑ ΜΟΥ" που θα πει ότι η προαναφερθείσα κριτική είναι για τα σκουπίδια κτλ. Και επαναλαμβάνω. Για ποια αντικειμενικότητα μιλάμε, όταν γυρίζει στο τέλος η συζήτηση πάλι στο θέμα "μου άρεσε, δεν μου άρεσε" και πολλές φορές αυτή η ατάκα οφείλει να συνοδεύεται και από εξηγήσεις του στυλ "γιατί δεν είμαι ελέφαντας";

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ σχετικίζοντας υποκειμενικά, δε μου άρεσε ήθελα να φύγω στα μισά της ταινίας (τα λεφτά του εισητηρίου λυπήθηκα) δε συγκρίνεται για εμένα με την προηγούμενη, αλλά...είναι μια ταινία για τον ΜΠΑΤΜΑΝ. Οκ καλός και χρυσός ο Νόλαν και πολύ ωραίο το θέμα της δεύτερης ταινίας και όλα καλά αλλά μη ξεχνάμε ποτέ είναι μια superhero movie. Το ότι δηλαδή είναι τίγκα στο ξυλίκι, σε παραδοσιακά κλισέ και τα ρέστα ε...πρέπει να τα περιμένει και κάποιος, αφού ταινία δράσης πάει να δει όχι το κουρδιστό πορτοκάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά (Α) αν ακούς τους φανατικούς του είδους και τη μεγαλύτερη αηδία να δουν θα τη βαθμολογήσουν με 8,5 και πάνω. Δεν αποτελούν αντικειμενικούς κριτές, είναι το ακριβώς αντίθετο του Ριζοσπάστη που τα θεωρεί όλα αυτά σκουπίδια από το Αμέρικα. (Β) Για μένα το Dark kninght Rises δεν άξιζε παραπάνω από 8.

 

Το (Β) είναι η γνώμη και η κριτική σου. Συμφωνώ ή δεν συμφωνώ, τι με νοιάζει. Ο καθένας με την άποψη σου.

 

Το (Α) όμως γιατί; Τι το θέλεις; Για να ξεχωρίσεις τελείως την άποψη σου από εκείνους που έχουν διαφορετική - προσβάλλοντας τους;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Dark Knight Rises (2012)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..