Jump to content

Αναγνωστικοί στόχοι 2012


melkiades
 Share

Recommended Posts

Πωπω παιδια, πανικός, μονο που δε μαζέψατε υπογραφές για να παρω το βιβλιο!. Οκ σας ευχαριστώ παρα πολύ, αυτος ειναι βασικα και ο λογος που μπηκα στο φορουμ, για να ακουω γνωμες αλλων, οχι τοσο για να λεω τη δική μου. Οταν ανεβω θεσσαλονίκη θα το αγοράσω, τι διαολο τοσα πολλα ατομα αποκλειεται να πεφτουν εξω:lol::drinks:

Link to comment
Share on other sites

19-20 δεν κάνει το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας, με λιγότερο από 15 ευρώ μπορεί να αγοραστεί.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και η Sonya, πρώτος στόχος είναι τα αδιάβαστα που σκονίζονται εδώ και καιρό! Ανάμεσά τους Tad Williams, Eddings, Lord of Silence κτλ. Α, και να μην ξεχνώ, τα βιβλία των εορτών: Κουτί σε σχήμα καρδιάς, Τρομερή ομορφιά και περιμένω και καμιά 3-4 δώρο από τον αδελφό μου. Τω΄ρα, από εκεί και πέρα, θέλω σίγουρα να διαβάσω Abercrombie, Under Heaven (δεν αντέχω άλλο), Carpe Jugulum του θείου Τέρυ. Άλλους στόχους δεν βάζω, γιατί δύσκολα θα τα καταφέρω. Για αριθμό βιβλίων, πάνω από 30 θα είμαι OK.

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Το "Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας" δεν είναι 'καλό'. Η έννοια καλό σε συνδυασμό με αυτό το βιβλίο είναι μία μιαρή βλασφημία που πρέπει να τιμωρείται με βίαιο ανασκολοπισμό. Όχι, το "κορίτσι" είναι το χειρότερο, για να μην πω το πιο απαίσιο βιβλίο που γράφτηκε ποτέ (με μόνες πιθανές εξαιρέσεις την "Ιστορία του Χειρούργου" και ίσως το "The Cellar") και για αυτό πρέπει να διαβαστεί από όλους.

Συμφωνώ με το Μιχάλη μέχρι λίγο πριν το τέλος. Για μενα είναι ένα από τα πιο στενόχωρα πράγματα που έχω διαβάσει και είναι ακόμα πιο στενόχωρο γιατί βασίζεται σε πραγματική ιστορία. Το διάβασα πριν από αρκετά χρόνια και δεν θα το ξαναδιάβαζα. Οπότε, ανεπιφύλακτα δεν θα το σύστηνα σε κανένα, και ας είναι και μετάφραση (παρα πολύ καλή από ότι ακούγεται) του αγαπημένου Κόμη μας και θέλουμε να πουλήσει ;-)

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, οι δικοί μου αναγνωστικοί στόχοι είναι βασικά να διαβάσω τα αδιάβαστα της βιβλιοθήκης μου, αρχίζοντας από τα

-Υπερίων

-Αρχιτραγουδιστής

-Η Χρονιά της Πλημμύρας

-Ελευθερία(Φράνζεν)

-Γυρίστε το Γαλαξία με οτοστόπ

-Dune

-Χόμπιτ

-Ραντεβού με το Ράμα

-Ringworld

-The faber book of utopian literature(ανθολογία που την έχω αγοράσει καιρό τώρα και όλο την αναβάλλω)

-Λέκγουελ και οι ξεχασμένοι θεοί(αυτό τελευταία αγορασμένο)

-Μανδραγόρας(Έμιλυ Μπάρτον)

-Σμήνος

-4-5 του Πράτσετ που δεν ξέρω και σε ποια σειρά μπαίνουνε(Color of magic, Light Fantastic, Wyrd Sisters, Equal Rites)

-Terra! του Stefano Benni(στο πρωτότυπο με δυσκολεύει, αλλά στα ελληνικά έχει εξαντληθεί)

 

Και βέβαια, πρώτο πρώτο και το αρχίζω αμέσως:

-Νεκρό Δέρμα

 

Επίσης να κόψω, τουλάχιστον για λίγο, τον Stephen King, γιατί δεν τρελαίνομαι και τόσο για τα βιβλία του και τα διαβάζω κυρίως επειδή φεύγουν γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

-4-5 του Πράτσετ που δεν ξέρω και σε ποια σειρά μπαίνουνε(Color of magic, Light Fantastic, Wyrd Sisters, Equal Rites)

Colour of Magic/Light Fantastic/Equal Rites/Wyrd Sisters

Link to comment
Share on other sites

- Θέλω να έχω λεφτά για να αγοράζω βιβλία (το βασικότερο απο όλα).............

 

- Θέλω να μην με παρει και άλλο απο κάτω η όλη φάση που περνάμε γιατί εχω αρχίσει σιγά σιγά και δεν μπορώ να απολάυσω ούτε το διαβασμά που κάνω για να ξεφευγω απο την καθημερινότητα (με προλαβαίνει η κουφάλα).......

 

- Να πάρω ένα καινούργιο φωτιστικό γιατί χάλασε αυτό που έχω δίπλα στο κρεβάτι και δεν μπορώ να διαβάζω πριν πέσω για ύπνο με το μεγάλο φως της κρεβατοκάμαρας.......

 

- Να διαβάσω την Θεία Κωμωδία του Δάντη (και αν είμαι τυχερός να την καταλάβω)......

 

- Να αγοράσω μία ειδική έκδοση του Αρχοντα των Δαχτυλιδιών που έχω εδω και 3 χρόνια στο μάτι.......

 

- Να αρχίσει να κοιμάτε η κοπελιά μου πριν απο μένα για να μπορώ μετά να διαβάσω το βιβλίο μου στο κρεβάτι........

 

- Το Abarat 3.

 

- Ολα τα υπόλοιπα βιβλία του China Mievielle που δεν εχω πάρει.

 

- Να κάνω μία τεράστια παραγγελία απο το Bookdepository έτσι για να μου φύγει η μανία που έχω, να την κανω εδω και χρόνια και όλο το παω ένα ένα τα βιβλία που αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορεί η χρονιά μου αναγνωστικά να μην πηγαίνει καλά αλλά θα προσθέσω έναν ακόμη στόχο.

 

11. Να διαβάσω πολλά διηγήματα, κάτι που δεν συνηθίζω. Πήρα από το παζάρι 5 ανθολογίες φέτος και 2 νομίζω συλλογές, έχω και από προηγούμενα παζάρια 4-5 μικρές συλλογές του Αιγόκερου και κάτι άλλα ψιλά, οπότε λέω να προσπαθήσω να διαβάσω όσα περισσότερα μπορέσω φέτος.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες, γιατί συνήθως ναυαγούν τα πάντα, όμως! είχα σαν σκέψη κάπου στο βά-α-α-α-αθος να διαβάσω επιτέλους Ρόμπιν Χομπ και ναι, τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωστικοί μου στόχοι για τη χρονιά 2012:

 

1. Να απολαύσω κάθε τι που θα διαβάσω σε βιβλίο ή οθόνη, ό,τι κι αν είναι αυτό.

2. Δεν έχει. :8): (Βαρέθηκα, κουράστηκα να βάζω στόχους, γενικά. Αριθμούς, τόσα βιβλία, τόσες λέξεις, τόσες ημέρες, τότε αυτό, μέχρι τότε εκείνο... Πραγματικά, να χαρώ ό,τι διαβάσω, αυτό μόνο θέλω ως αναγνώστρια από το 2012. Θα ενημερώσω στο τέλος της χρονιάς αν το πέτυχα! )

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικά διηγήματα από δω κι από κει, φοβάμαι ότι πρέπει να προσθέσω κι άλλους δύο στόχους:

Αναπλήρωση της εγκληματικά ελλιπούς μου τριβής με τους τιτανοτεράστιους Ellison και Sturgeon. Τώρα πότε θα τα προλάβω όλα αυτά, είναι άλλο θέμα. Ελπίζω τουλάχιστον να πετύχω έναν από τους δύο στόχους, έστω και εν μέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια και μέσιασε (sic) η χρονιά και κάποιοι δεν έχουν πάει ακόμα διακοπές, αλλά πάντως έχουμε άλλον ένα μήνα καλοκαίρι, γιααα να δούμε πού βρισκόμαστε σε σχέση με τους στόχους που είχαμε βάλει. Κάνω την αρχή:

 

Λοιπόν, οι δικοί μου αναγνωστικοί στόχοι είναι βασικά να διαβάσω τα αδιάβαστα της βιβλιοθήκης μου, αρχίζοντας από τα

-Υπερίων

-Αρχιτραγουδιστής

-Η Χρονιά της Πλημμύρας

-Ελευθερία(Φράνζεν)

-Γυρίστε το Γαλαξία με οτοστόπ

-Dune

-Χόμπιτ

-Ραντεβού με το Ράμα

-Ringworld

-The faber book of utopian literature(ανθολογία που την έχω αγοράσει καιρό τώρα και όλο την αναβάλλω)

-Λέκγουελ και οι ξεχασμένοι θεοί(αυτό τελευταία αγορασμένο)

-Μανδραγόρας(Έμιλυ Μπάρτον)

-Σμήνος

-4-5 του Πράτσετ που δεν ξέρω και σε ποια σειρά μπαίνουνε(Color of magic, Light Fantastic, Wyrd Sisters, Equal Rites)

-Terra! του Stefano Benni(στο πρωτότυπο με δυσκολεύει, αλλά στα ελληνικά έχει εξαντληθεί)

 

Και βέβαια, πρώτο πρώτο και το αρχίζω αμέσως:

-Νεκρό Δέρμα

 

Το Ringworld δεν το άντεξα και το άφησα στη μέση, αλλά τουλάχιστον το προσπάθησα φιλοτίμως. Για το Terra! μού μενουν ελαχιστες σελίδες. Το Γυρίστε το Γαλαξία το έχω αρχίσει. Γενικώς όχι και άσχημα.

 

Εσείς πώς τα πάτε από επίτευξη στόχων;

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να καταντήσω μονομανής, θα ήθελα το 2012 να διαβάσω περισσότερο ελληνικό φανταστικό. Επίσης θα ήθελα να διαβάσω περισσότερη εφ, περισσότερο τρόμο και περισσότερο μέινστριμ. Από φάντασι, να τελειώσω τουλάχιστον μία πολυλογία, πχ, τον Έρικσον ή τον Μπάρκλεϊ ή τον Τζόρνταν και να διαβάσω λίγο ακόμη FR.

 

Α! θα ήθελα φέτος να διαβάσω και τις Παραδόσεις του Πολίτη και τα Ελληνικά Λαϊκά Παραμύθια του Καφαντάρη.

 

Εγώ, χμμμμ. Περισσότερο ελληνικό φανταστικό δεν θα πεις ότι έχω διαβάσει, αλλά ακόμη δε με έχει πιάσει η πρεμούρα μου. Ούτε και περισσότερη εφ, αλλά κι αυτό το αναμένω να συμβεί. Έχω διαβάσει περισσότερο τρόμο και περισσότερο μέινστριμ κι εξακολουθώ να διαβάζω μέινστριμ. FR θα διαβάσω στις διακοπές μου, όπως κάθε τελευταίο καλοκαίρι :lol: και από πολυλογίες... Δεν ξέρω πλέον πια θα μπορούσα να διαβάσω. Ίσως τον Τσαικόφσκι.

Link to comment
Share on other sites

1. Βασικός στόχος τα 40 τουλάχιστον βιβλία.

2. Από κει και πέρα, να ξεμπερδέψω με τον Simmons, που κόλλησα και δεν ξεκολλάω με τίποτα.

3. Να πιάσω επιτέλους κάποιος φάντασι συγγραφείς, γιατί είμαι πάρα πολύ πίσω. Robin Hobb, Gene Wolfe, Kay κτλ. Το κακό είναι ότι δεν είμαι και πολύ φαν των ν-λογιών, γιατί δε θέλω να διαβάσω συνέχεια τα ίδια, αλλά κάπως θα τα βολέψω.

4. Κάμποσα ελληνικά βιβλία, sffιτών και μη, γιατί έχω μείνει αδικαιολόγητα πίσω. Ξεκινώντας από τον Κάουα.

5. Λίγη παλιά ΕΦ που με περιμένει στο ράφι (Simak, Leiber κτλ).

6. Ό,τι περισσότερο καταφέρω από Σομόθα, γιατί δε γίνεται να ακούω συνέχεια γι' αυτόν και να νιώθω σαν το παιδάκι που δεν το παίζουν.

7. Να προχωρήσω όσο περισσότερο γίνεται με τον Ελρόυ, γιατί τον τελευταίο χρόνο τον άφησα πίσω.

8. Ίσως να πιάσω επιτέλους το Alexandria Quartet. Αλλά γι' αυτό δε δεσμεύομαι.

 

1. Μπαίνει Αύγουστος και είμαι στα 12. Αρχίζω να υποψιάζομαι πως δε θα τα πιάσω.

2. Αρκετά ο Simmons για φέτος. Δεινοπάθησα με τον Ενδυμίωνα.

3. Διάβασα τη Σκιά του Βασανιστή και ξεκίνησα το Prince of Thorns. Εντάξει, δε θριάμβευσα κιόλας, αλλά κάτι ψιλοπασάλειψα.

4. Κάουα. Αυτά μάλλον.

5. Simak μόνο, αλλά δεν είμαι σε mood για παλιομοδίτικη ΕΦ τελευταία, οπότε δεν επείγει κιόλας.

6. Εμ, εγώ το είπα αυτό;

7. Όχι ακόμα.

8. whistling.gif

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

1)Όσα βιβλία πάει, δεν θα κάνω κάποια πρόβλεψη.. :D

 

2)10 Βιβλία του Stephen King

 

3)Το Γέρο και τη θάλασσα του Έρνεστ Χέμινγουαιη

 

4)Και ένα οποιοδήποτε του Clive Barker

 

Και άλλα εννοείται αν προκύψουν...

 

Όλοι οι στόχοι επιτεύχθηκαν.Για τον αριθμό βιβλίων είχα πει σε άλλο τόπικ 22 και αυτη τη στιγμή είμαι στα 25.

Link to comment
Share on other sites

1)Όσα βιβλία πάει, δεν θα κάνω κάποια πρόβλεψη.. :D

 

2)10 Βιβλία του Stephen King

 

3)Το Γέρο και τη θάλασσα του Έρνεστ Χέμινγουαιη

 

4)Και ένα οποιοδήποτε του Clive Barker

 

Και άλλα εννοείται αν προκύψουν...

 

Όλοι οι στόχοι επιτεύχθηκαν.Για τον αριθμό βιβλίων είχα πει σε άλλο τόπικ 22 και αυτη τη στιγμή είμαι στα 25.

 

Μπράβο! Υποτίμησες τις αναγνωστικές σου δυνατότητες:lol: . Την άλλη φορά να βάλεις στόχους πιο φιλόδοξους.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχω καταφέρει να διαβάζω ένα βιβλίο 500+ σελίδων κάθε μήνα. Κατά τα άλλα, έχω καταφέρει να "διώξω" μερικά βιβλία μεγάλου μεγέθους από τα αδιάβαστα, αλλά έχω καταφέρει να προσθέσω άλλα στη θέση τους...

Link to comment
Share on other sites

1)Όσα βιβλία πάει, δεν θα κάνω κάποια πρόβλεψη.. :D

 

2)10 Βιβλία του Stephen King

 

3)Το Γέρο και τη θάλασσα του Έρνεστ Χέμινγουαιη

 

4)Και ένα οποιοδήποτε του Clive Barker

 

Και άλλα εννοείται αν προκύψουν...

 

Όλοι οι στόχοι επιτεύχθηκαν.Για τον αριθμό βιβλίων είχα πει σε άλλο τόπικ 22 και αυτη τη στιγμή είμαι στα 25.

 

Μπράβο! Υποτίμησες τις αναγνωστικές σου δυνατότητες:lol: . Την άλλη φορά να βάλεις στόχους πιο φιλόδοξους.

 

No no..Πανελλήνιες φέτος.Ότι προλάβω από Ιούνιο και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο τόπικ! Μπράβο Χρύσα.

 

Μπόλικοι στόχοι για φέτος, τόσο στα της "συμβατικής" λογοτεχνίας, όσο και στα ΣΦΦ.

 

 

Από συμβατικά...

 

1) 'Οπως ο Μπλέηντ έτσι και εγώ θέλω να διαβάσω ένα από τα τούβλα του Πύντσον. Pending...

2) Να "κλείσω¨ με όλα τα μεταφρασμένα του Ουελμπέκ (μένει το Λανθαρότε και το Δημόσιος Κίνδυνος) Μένει το Λανθαρότε

3) Να διαβάσω το Παραντίσο του Λίμα pending

4) Επιτέλους να διαβάσω κάτι του Ντοστογιέφσκι (κατά προτίμηση από τις εμβληματικές εκδόσεις της Ινδίκτου που σαπίζουν στο ράφι) La la la...

5) Μουρακάμι... Μου μένουν 2 αδιάβαστα Aκομα 2 μένουν...

6) Το πιο φιλόδοξο από όλα τα σχέδια... Να ξεκινήσω τον Χαμένο Χρόνο του Προυστ! Μουαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχ!

7) 2666 του Μπολάνο. Πρέπει να διαβαστεί. Παλεύω εδώ και μήνες να το τελειώσω...

 

Από ΣΦΦιες

 

1) Υπερίων/ Πτώση του Υπερίωνα είναι μαστ για φέτος

2) Να διαβάσω (αφού βρω...) την Ιστορία Φαντασμάτων του Στράουμπ (όπως και το Σπίτι από Φύλλα του Ντανιελέφσκι) Αμφότερα δεν τα βρίσκω

3) Να βρω τα άντερα να διαβάσω Κέτσαμ ΝΑΙ!!! Τα βρήκα!!!

4) Να κλείσω με όσα μου λείπουν από την σειρά Κόλαση (από Οξύ)

5) Αυρηλία του Νερβάλ, χρόνια αδιάβαστη στη βιβλιοθήκη...

6) Να ξεκινήσω (και εγώ) να διαβάζω στα Αγγλικά για να σώσω την τσέπη μου αλλά και για να βρίσκω δυσέυρετους κύκλους. Ας πούμε λοιπόν ότι έχω σκοπό να διαβάσω 3 βιβλία τουλ. στα Αγγλικά φέτος.

 

Αριθμό βιβλίων δεν βάζω... Πέρσυ διάβασα τα μισά των ...μισών από πρόπερσι, αλλά ήταν συνήθως τουβλάκια (μέσος όρος κοντά 450 σελ.). Οι φετινοί στόχοι ειναι ακομα μεγαλύτερα τούβλα (κάποια παίζουν κοντά στις 1100 σελ), οπότε...

 

Όταν οι αναγνώστες κάνουν σχέδια, ο Θεός των βιβλίων σκάει στα γέλια...

Link to comment
Share on other sites

1. Να διαβάσω πολύ fantasy, όπως π.χ.:

 

*Μάικλ Μούρκοκ - Τα 4 βιβλία της σειράς The Runestaff History που έχω στα ελληνικά

*Τόλκιν - Χόμπιτ (το έχω παραμελήσει πλήρως)

*Τζακ Βανς - Τα 4 βιβλία της σειράς της Ετοιμοθάνατης Γης

*Μπόλικα βιβλία του Ρόμπερτ Χάουαρντ, π.χ. Κουλ, Άλμουρικ, Κέιν και Κόναν.

*Το Κοράκι σε άλικο φόντο του Electroscribe.

 

2. Να διαβάσω τουλάχιστον 50 βιβλία επιστημονικής φαντασίας.

 

3. Να διαβάσω κάποιο από τα τέρατα του Τόμας Πίντσον, ένα από τα: Mason and Dixon, Το Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας και Ενάντια στη μέρα. Μάλλον το πρώτο.

 

4. Να διαβάσω Ρομπέρτο Μπολάνιο.

 

5. Να διαβάσω το Δέντρο από καπνό, του Ντένις Τζόνσον.

 

6. Να διαβάσω πολλές από τις συλλογές Ωρόρα.

 

7. Να διαβάσω τουλάχιστον 40 αστυνομικά και περιπετειώδη μυθιστορήματα.

 

8. Ο μεγάλος στόχος: 150 βιβλία. Ανάλογα το μέγεθος των βιβλίων, μπορεί να φτάσω έως εκεί, φέτος έφτασα τα 142. Θα δείξει.

 

Αυτά προς το παρόν, βλέπουμε για αργότερα.

 

1) Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει μόνο 4 fantasy βιβλία, από αυτά τα 2 είναι ιστορίες του Κόναν του Χάουαρντ. Ουσιαστικά στόχος ήταν τα 20 fantasy βιβλία. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.

2) Έχω διαβάσει μόλις 21 βιβλία επιστημονικής φαντασίας, ούτε τα μισά δηλαδή. Αρκετά δύσκολα θα φτάσω τα 50, αλλά θα προσπαθήσω.

3) Ούτε με σφαίρες. Μάλλον θα διαβάσω μόνο την Συλλογή των 49 στο σφυρί και από του χρόνου τα τούβλα...

4) Εδώ είναι πιο απλά τα πράγματα. Θα διαβάσω κάποια από τα μικρά του, για να μπω στο κλίμα.

5) Αν αποφασίσω να το αρχίσω (είναι τεράστιο το άτιμο) σίγουρα θα το διαβάσω γρήγορα. Θα τα καταφέρω!

6) Με το "πολλές" εννοούσα κάπου στις 10. Δύσκολο.

7) Εδώ τα κατάφερα!

8) 150 βιβλία; Έχω ήδη φτάσει τα 135... Χαλαρά 200 φέτος (dazzled.gif)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. 60 βιβλία συνολικά. (Μόλις 26 μέχρι τώρα- ούτε με σφαίρες δεν πιάνω αυτό τον στόχο)

 

2. 6 βιβλία του Neil Gaiman (όλα αυτά που έχω μισοαρχίσει και βρίσκονται στη βιβλιοθήκη μου). (Μόλις 1)

 

3. 10 βιβλία του Terry Prachet (από την αρχή-αρχή. Ναι ξέρω είμαι απαράδεκτη αλλά δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω κανένα μέχρι τώρα) . (τίποτις)

 

4. 6 βιβλία της Robin Hobb (για να τελειώσω με τις σειρές της που έχουν ήδη μεταφραστεί). (Έχω διαβάσει τα 3, θα περιμένω το παζάρι το Φεβρουάριο να αγοράσω τα υπόλοιπα οπότε προς το παρόν δεν θα συνεχίσω)

 

5. Gardens Of The Moon, Steven Erikson (Το έχω διαβάσει στα ελληνικά αλλά πλέον πρέπει να ξεκινήσω όλη τη σειρά στα αγγλικά. Μεγαλεπήβολος στόχος Α’). (ούτε που το άρχισα)

 

6. Χόρχε Λουίς Μπόρχες - Άπαντα Πεζά, Jorge Luis Borges (Μεγαλεπήβολος στόχος Β’).(τίποτις)

 

7. Δον Κιχώτης (Τόμος 1& 2) - Miguel de Cervantes. (τίποτις)

 

8. 10 σκανδιναβικά αστυνομικά από σειρές που έχω ήδη αρχίσει ή θα αρχίσω φέτος.(Μόλις 1 μέχρι τώρα αλλά ελπίζω να πάει καλύτερα το φθινόπωρο)

 

9. Τουλάχιστον 5 βιβλία sffόπαιδων (Ευθυμία, Γιώργο, Μιχάλη, Αντώνη και Παναγιώτη, θα αρχίσω με εσάς) που ήδη έχω ή θα αγοράσω σύντομα. Ελπίζω βέβαια να έχουμε και άλλες εκδόσεις μέσα στη χρονιά και αυτό να αλλάξει. Είναι και κάτι σειρές που πρέπει να ολοκληρωθούν. Για κάποιους που έμαθα πως θα στρωθούν φέτος να ξέρετε πως θα μπείτε στους στόχους του 2013. (Εδώ κάτι πάει να γίνει μιάς και διάβασα ήδη το "Σάρκινο φρούτο" και το "Ανάμεσα" ενώ πρόλαβα τις τελευταίες μέρες του ΄11 και το "Τραγούδι του Χρόνου)

 

10. Όσο περισσότερο τρόμο και fantasy μπορέσω, με αυτή τη σειρά. (Τουλάχιστον 3 τρόμου και 6 fantasy και κάποια ακόμα που δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία να τα βάλω)

 

11. Να διαβάσω πολλά διηγήματα, κάτι που δεν συνηθίζω. Πήρα από το παζάρι 5 ανθολογίες φέτος και 2 νομίζω συλλογές, έχω και από προηγούμενα παζάρια 4-5 μικρές συλλογές του Αιγόκερου και κάτι άλλα ψιλά, οπότε λέω να προσπαθήσω να διαβάσω όσα περισσότερα μπορέσω φέτος. (Βρε λες να είναι ο μόνος στόχος που θα πιάσω φέτος; 7 μέχρι τώρα και λογικά θα υπάρξει συνέχεια)

 

Γενικό συμπέρασμα: Είχα ξεφύγει τελείως το Δεκέμβρη που το ετοίμασα αυτό, μου φαίνεται!

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραίο topic αυτό. Πρώτος μου μεγάλος στόχος είναι να αρχίσω να διαβάζω επιτέλους στο πρωτότυπο. Γι' αυτό άλλωστε αγόρασα και Αγγλοελληνικό λεξικό, για να εξοικονομήσω χρήματα και να πάψω να είμαι έρμαιο ορισμένων άθλιων ελληνικών μεταφράσεων. Επόμενος στόχος να πιάσω επιτέλους τα 50 βιβλία σε μία χρονιά, αυτή τη φορά θα γίνει. Πιο συγκεκριμένα:

 

1) Robin Hobb: Η Τριλογία των Φαρσίερ

 

2) James Clavell: Σογκούν

 

3) David Gemmell: Ντρας ο Θρύλος

 

4) Ursula le Guin: Γεωθάλασσα

 

5) Peter Straub: Κόκο

 

6) Ένα οποιοδήποτε βιβλίο του θεϊκού Μαρκήσιου, έχω διαβάσει μόνο το ''120 Μέρες στα Σόδομα'' και πρέπει να διαβάσω και τίποτα άλλο :devil2:

 

7) Clifford Simak: Πόλη

 

8) Μερικά από τα πολλά καινούργια ε.φ. που έχω αγορασμένα τον τελευταίο καιρό.

 

9) Τέλος λίγη κλασική λογοτεχνία γιατί δεν έχω διαβάσει πολύ από αυτή. Έχει η μαμά μου καμιά 100αριά βιβλία αν και τις προάλλες που τα κοίταζα βρήκα πολλά να μην είναι του γούστου μου (Ρομάντσα). melkiades ο δίτομος Δoν Κιχώτης που έχεις είναι από τις εκδόσεις γράμματα, πορτοκαλί χρώμα ο πρώτος και πράσινο ο δεύτερος;

 

Για να δω και εγώ τι έχω κάνει μέχρι τώρα. Ένας από τους δύο στόχους που ήταν να πιάσω τα 50 βιβλία σε μία χρονιά, έχει ουσιαστικά επιτευχθεί. Είμαι στα 44 βιβλία, και μέχρι το κλείσιμο της χρονιάς θα έχω ξεπεράσει αυτό το νούμερο. Είναι η καλύτερη συγκομιδή από τότε που έγινα μέλος του φόρουμ, και χαίρομαι πολύ γι' αυτό. Ο άλλος στόχος να διαβάσω στο πρωτότυπο, δεν έγινε ακόμη. Πάντως είτε φέτος είτε του χρόνου, θα πιάσω το ''The Woods are Dark'' του Richard Laymon για το project του τρόμου. Όπως επίσης και μερικά άλλα βιβλία που έχω. Θα προσπαθήσω να το κάνω φέτος. Από εκεί και πέρα διάβασα David Gemmell, θεϊκό Μαρκήσιο, την ''Πόλη'' του Simak, και κάποια λίγα ε.φ. βιβλία που έχω. Είμαι λοιπόν πάνω- κάτω στα μισά από αυτά που είχα οριοθετήσει από την αρχή του χρόνου, και θα δω αν θα μπορέσω να πετύχω και τίποτα άλλο πριν τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε:

 

[...] βάζω φέτος χαμηλότερα τον πήχη, με 25 βιβλία ε.φ., τα περισσότερα από τη λίστα των 100 must, και φυσικά με περιθώρια για καμιά δεκαριά άλλα που θα προκύψουν σίγουρα καθ' οδόν: δώρα, βιβλία γνωστών, κάποια πολύ καλή πρόταση για φάντασυ κλπ.

 

32 βιβλία σύνολο από την αρχή της χρονιάς

23 βιβλία ε.φ. μέχρι τώρα, δεν είναι όμως και τα 25 από τα 100 must.

 

Πάντως ανάμεσα στα κλασικά ονόματα της ε.φ. που περιμένουν διαβαστούν βρίσκονται βιβλία των:

Stephen Baxter, (εκκρεμεί)

Orson Scott Card,

Philip Hose Farmer,

Harlan Ellison,

Bob Shaw,

Robert Sheckley,

Robert Silverberg και

Roger Zelazny.

 

Λογικά θα πάει καλύτερα από τα αναμενόμενα μια που είναι ακόμα αρχές Σεπτεμβρίου...

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ωραίο topic αυτό. Πρώτος μου μεγάλος στόχος είναι να αρχίσω να διαβάζω επιτέλους στο πρωτότυπο. Γι' αυτό άλλωστε αγόρασα και Αγγλοελληνικό λεξικό, για να εξοικονομήσω χρήματα και να πάψω να είμαι έρμαιο ορισμένων άθλιων ελληνικών μεταφράσεων. Επόμενος στόχος να πιάσω επιτέλους τα 50 βιβλία σε μία χρονιά, αυτή τη φορά θα γίνει. Πιο συγκεκριμένα:

 

1) Robin Hobb: Η Τριλογία των Φαρσίερ

 

2) James Clavell: Σογκούν

 

3) David Gemmell: Ντρας ο Θρύλος

 

4) Ursula le Guin: Γεωθάλασσα

 

5) Peter Straub: Κόκο

 

6) Ένα οποιοδήποτε βιβλίο του θεϊκού Μαρκήσιου, έχω διαβάσει μόνο το ''120 Μέρες στα Σόδομα'' και πρέπει να διαβάσω και τίποτα άλλο :devil2:

 

7) Clifford Simak: Πόλη

 

8) Μερικά από τα πολλά καινούργια ε.φ. που έχω αγορασμένα τον τελευταίο καιρό.

 

9) Τέλος λίγη κλασική λογοτεχνία γιατί δεν έχω διαβάσει πολύ από αυτή. Έχει η μαμά μου καμιά 100αριά βιβλία αν και τις προάλλες που τα κοίταζα βρήκα πολλά να μην είναι του γούστου μου (Ρομάντσα). melkiades ο δίτομος Δoν Κιχώτης που έχεις είναι από τις εκδόσεις γράμματα, πορτοκαλί χρώμα ο πρώτος και πράσινο ο δεύτερος;

 

 

Τέλος της χρονιάς και για να δούμε τι ψάρια πιάσαμε. Αγγλικά δεν διάβασα, αλλά θα γίνει σε κάθε περίπτωση μέσα στο 2013. Τουλάχιστον τρία βιβλία. Τα 50 τα έπιασα επιτέλους. Από εκεί και πέρα:

 

1) Δεν κάθησα να διαβάσω Χομπ φέτος. Πάντως οι Φαρσίερ θα είναι μία από τις επόμενες υποψήφιες σειρές, μαζί με αυτές των Ρόουλινγκ, Λε Γκεν. Θα δω ποια, δεν έχω αποφασίσει ακόμη.

 

2) Δεν διάβασα το ''Σογκούν'' γιατί φέτος το τούβλο της χρονιάς διαβάστηκε νωρίς. Έχω αδυναμία στα τούβλα αλλά επειδή δεν έχω πολλά, δεν θέλω να διαβάζω παραπάνω από ένα τον χρόνο. Θα το πιάσω όμως σίγουρα του χρόνου γιατί μου έχει γίνει έμμονη ιδέα.

 

3) Εδώ τα κατάφερα. Διάβασα τα τέσσερα Ντρενάι που έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά. Και δεν πολυψήνομαι να συνεχίσω :nea:

 

4) Ισχύει ότι και με το 1.

 

5) Τζίφος και εδώ, αλλά θα γίνει όπωσδήποτε το 2013 για το project του χρόνου.

 

6) Διάβασα το ''Ζυστίν ή Τα Βάσανα της Αρετής'' και πέρασα μάλιστα και πάρα πολύ καλά :devil2:

 

7) Done. Χωρίς να πρόκειται για αριστούργημα, είναι ένα πολύ ωραίο βιβλίο.

 

8) Κάτι κάναμε και εδώ. 5 βιβλία ε.φ. είναι ok νούμερο για μένα. Μου ξέφυγε πάντως το ''Πικνίκ δίπλα στον Δρόμο'' των αδελφών Στρουγκάτσκι.

 

9) Μέτρησα από το Read Off 50 και έβγαλα 12 βιβλία. Ούτε που το κατάλαβα ότι είχα διαβάσει τόσα πολλά, για τα στάνταρ μου πάντα.

 

Άντε και του χρόνου εις ανώτερα :mf_bookread: :mf_bookread: :mf_bookread:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε:

 

1) Κάπου 30 βιβλία που έχουν μείνει αδιάβαστα στη βιβλιοθήκη μου, σε ντουλάπια και συρτάρια (διάβασα καμία δεκαριά από αυτά)

 

2) Το American Gods του Νeil Gaiman

 

3) To Μέλμοθ ο περιπλανώμενος του Maturin

 

4) To πηγάδι στο τέλος του κόσμου του Morris

 

5) Όλες τις ιστορίες τρόμου του Karl Edward Wagner

 

6) Όπως και άλλοι φίλοι παραπάνω, το Δον Κιχώτης

 

7) Lord of light του Roger Zelazny

 

8) Starship troopers του Robert Heinlein

 

9) Διάφορες συλλογές διηγημάτων του Harlan Ellison

 

10) Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς του Philip Dick

 

11) Δράκουλας του Stoker

 

Μάλλον ψιλοαστοχήσαμε. Επιφυλάσσομαι για το 2013.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..